Kronika - 2018

13. 1. 2018 – sobota

Přes Břevnici

Sešli jsme se  v 9.00 hod. u kostela a zamířili do parku. Cesta vedla okolo stadionu, prošli  jsme mezi novostavbami na Žižkově, přešli lávku nad silnici a okolo školy, střelnice jsme pokračovali dál kolem Venců, Myslivců do Břevnice. Tady pokračujeme kousek lesem po ŽTZ. Do cesty se nám připletly pokácené stromy, překročili jsme je, podlezli a šli dál. Prošli jsme les nad tratí a na kopci u Dvorců  se objevily krásné výhledy. Po loukách nad Hejkalovou chatou jsme se dostali do Pohledských Dvořáků a to už je kousek do Brodu. Rozešli jsme se u Alberta. Počasí nám vyšlo, bylo trochu umrzlo, tak ani to bahno nás tolik netrápilo. Ušli  jsme asi 9 km, bylo nás 19 šikovných turistů.

Milena Beránková

10. 1. 2018 – středa

Z Vysoké

Přijeli jsme autobusem do obce Vysoká, kde u zastávky na nás čekal Milan, který došel z Mírovky  a  dvě děvčata z Přibyslavi. Sešlo se nás celkem patnáct. Vyšli jsme obcí k Novému Světu, odtud jsme pokračovali k Novotnému Dvoru až došli k místu, kde kdysi stála hospoda Selská jizba.  Nyní zde stojí obchod se sportovním zbožím Highland a bufet.  V bufetu jsme se občerstvili a poté pokračovali  už za mírného deště kolem „Šárových“ do Dolíku a podél přehrady na  Žabinci jsme  došli po ZTZ do Havlíčkova Brodu. Našlapali jsme 9 km.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

9. 1. 2018 – úterý

Ze Svatého Kříže

V 10.45 hod. přijeli turisté do Svatého Kříže, kde jsem na zastávce na všechny čekala. Byl silný vítr, a tak jsem ani neočekávala velkou účast. Opak byl pravdou. Po informacích o Svatém Kříži a vycházce, o novinkách v klubu, jsme poblahopřáli k narozeninám Fredymu, odměnou nám byla jablíčka a trochu višňovky. Poté jsme se vydali kolem pomníku Karla Kuttlwaschera k zastavení Bohuslava Reynka u hřbitova. Pokračovali jsme po zelené značce k Lázním v Petrkově, kde byl klid a po větru nebylo ani památky. Pro neschůdnost cesty po zelené značce jsme vyšli na silnici a pošli k zámečku v Petrkově, kde jsme se zastavili a vzpomněli na Reynkovou rodinu. Sešli jsme k železniční zastávce pod Petrkovem, došli po blátivé cestě do Šmolov. Zastavili jsme se v hospůdce na Lipce na občerstvení a po cyklostezce za silného větru došli do Havlíčkova Brodu. Cestou se podařily i výhledy, šlo se v pohodě a nikdo nespěchal. Sešlo se 23 turistů a našlapali jsme 8 km.

Jarka Kohoutová

6. 1. 2018 – sobota

Ze Stříteže

Na sobotní vycházku z vlakové zastávky Střítež u Jihlavy se sešlo 27 turistů. Po informacích jsme vyšli na polní cestu okolo Jipocaru ke kapličce u Antonínova Dolu. Po prohlídce, malé informaci o kapličce a společném fotografování jsme přeběhli hlavní silnici a pokračovali k Ant. Dolu. Další pochod byl většinou do stoupání až ke studánkám Anetce a Elišce. Dále jsme pokračovali v pozvolném tempu okolo Vysokého kamene a studánky Emanuely až k parkovišti Motorest Pávov. U tohoto parkoviště se nachází "Virtuální hřbitov". Další naše zastávka byla na druhém parkovišti u dálnice směr Praha. Tam jsme se v bufetu občerstvili i z vlastních zásob, v pěkném prostředí odpočinuli a spokojeni odešli směr Střítež. Navštívili jsme také malou sklárnu v Červeném Kříži. Počasí-za jedna. Na další vycházky se těší

Bohumír Kovanda

3. 1. 2018 – středa

Od kostela v parku

V počtu 13 turistů a turistek jsme se sešli u kostela Nanebevzetí Panny Marie a parkem jsme vyšlápli směrem rybník Cihlář, Vlkovsko. Pro nepřízeň počasí - pršelo a bylo kluzko, jsme museli vycházku zkrátit, takže místo 12 km  jsme ušli jen 8 km. Za rybníkem Hajdovec jsme se dali směrem vpravo (jako na Občiny), ale déštˇ se stupňoval, takže jsme prošli jen lesními cestami nad rybníky  a vraceli jsme se k domovu.

Jarka Bredová

2. 1. 2018 – úterý

Tudy jsme ještě nešli

Na dnešní vycházku vyjelo 19 turistů autobusem do České Bělé. Po krátkém přivítání a informaci o trase jsme se vydali směrem na Jilemník. Trasa vede po silnici III. třídy, která je na mapě vyznačena jako cyklotrasa. Je zima, vítr, zataženo, chvílemi prší, ale náladu nám to nekazí a Láďa neúnavně ukazuje kolem dokola, co ne-vidíme. V Jilemníku se krátce zastavujeme na občerstvení, co si kdo připravil, vykonáme nezbytné foto a pokračujeme dál do Rouštan na autobus do Havlíčkova Brodu.  7 km trasa byla na dnešní povětrnostní podmínky, tak akorát dlouhá a všichni se už těší na teplo svých domovů. Slibujeme, že příště zařídíme lepší počasí.

Jana Píšová, Majka Sedláková

1. 1. 2018 – pondělí

35. ročník Novoroční sestup do údolí Doubravky

Letošní počasí vůbec nepřipomínalo zimu. Přesto do železniční zastávky Bílek přijelo 86  turistů. Po přivítání přítomných a seznámení s trasou pochodu se uskutečnila dobrovolná sbírka „ Novoroční čtyřlístek na budování nových stezek pro vozíčkáře“. A pak již se vydaly dvě skupiny turistů budˇ dolní, obtížnější nebo horní cestou směrem k Točitému víru a dále okolo Horního mlýna do Chotěboře. Trasu 10 km zvládli všichni. Nutno dodat, že ve stejnou dobu jako my se v údolí Doubravy pohybovala také skupina hlineckých turistů v počtu 41 osob.

Jiří Moliš

Ve veřejné sbírce "Novoroční čtyřlístek" jsme letos vybrali částku 4803,-Kč. Celkem od roku 2012 náš odbor odeslal na účet sbírky 29 268,-Kč. Všem, kteří přispěli mockrát děkujeme.

Lenka Žáková