Kronika - 2018

14. 3. 2018 – středa

Ze Stříbrných Hor do Šlapanova

V hale havlíčkobrodského nádraží se sešlo 18 turistů. Všichni jsme v 9. 45 odjeli do Stříbrných Hor. Zde jsme po krátkém sdělení organizačních věcí vyrazili na trasu. Po silnici kolem mlýna, přes kopec do Dlouhé Vsi. Tou jsme prošli. Na kraji lesa jsme posvačili. Dále loukou kolem rybníků a cestou do Kněžské. Trasa pokračovala do Šlapanova, kde na nás čekali manželé Simunovi s malým občerstvením. Na závěr jedno pivčo a sejít na nádraží. Našlapali jsme 12 km. Počasí bez sluníčka ale přiměřené ročnímu období. Všem účastníkům děkuji za spolupráci.

Miloslav Musil

13. 3. 2018 – úterý

Odněkud do Havlíčkova Brodu

Na nádraží se sešlo 26 turistů, vesměs ženy, z mužů vedoucí vycházky Zdeněk a fotograf Fanda. Odjeli jsme do Pohledu, po informacích a občerstvení od oslavenkyně Jarušky Bredové, jsme vyšli po neznačené cestě, později od mostu přes Sázavu po červené značce kolem samoty „U Petrů“ k Termesivům. Zde jsme se rozdělili na tři party. Jedna spěchala do Pohledských Dvořáků do hospůdky na občerstvení, druhá parta pokračovala po červené značce do Havlíčkova Brodu a ostatní v počtu deseti s vedoucím vycházky odbočili do  Juliina Dvora a zkratkou na Vysočany. K nádraží jsme došli ve 12 hodin a našlapali 7 km.

                                                                                                       Jarka a Zdeněk Kohoutovi

10. 3. 2018 – sobota

Okolo Brna

Na druhou březnovou sobotu lze předpokládat jarní počasí a s ním i pomalu rozkvétající přírodu. Jarní počasí opravdu bylo, nakonec bylo možno vidět i první jarní květiny a začínající práce na zahrádkách. Ale jinak na první polovině trasy i nepříjemnosti související s předchozími silnými mrazy. Ještě promrzlá zem a na povrchu pěti až deseticentimetrová vrstva blátíčka. Chůze byla velmi náročná. Všichni ale výstupy i sestupy zvládli, nezaznamenali jsme jediný pád. Vyšli jsme ze zastávky Brno-Řečkovice podél Lachemy stále do kopce, následoval krátký sestup a opět do koce podél Soběšických rybníčků až do Soběšic. Chvilka oddychu po cestě po chodnících a opět se drápeme po bahýnku do kopečka na Ostrou Horku k rozhledně. Po odpočinku krátký sestup a hledáme co nejschůdnější pěšinu podél silnice (velká frekvence aut, nechceme riskovat). Po cca 1 km uhýbáme vpravo po již vyschlém trávníku a po asfaltovém chodníčku a Okružní ulici docházíme k autobusové zastávce ve tvaru Kaplického chobotnice. Protože se nám nechce již do bláta, volíme dál cestu po silnici, což byl omyl a zacházíme si asi 1 km. Nakonec správnými ulicemi dojdeme na nádraží Královo pole. Zbyl i dostatek času na občerstvení v hospůdce.

Ludmila Kocmanová

7. 3. 2018 – středa

Procházka po Přibyslavi

Turisté od Havlíčkova Brodu přijeli na hesovskou zastávku „Přibyslav – zastávka“ a k nim se přidali přibyslavští, takže nás bylo celkem 20. Smlsli jsme si na zákuscích od dvou děvčat – Emilie a Věry, vyslechli si úvodní informace a vydali se po Dlouhých loukách směrem na Přibyslav. Cestou jsme se věnovali hlavně sochám od Romana Podrázského, akademického sochaře, malíře a bývalého starosty, ale i dalším pamětihodnostem v obci. Procházeli jsme zdola k zámku, ulicemi Husovou, Vyšehrad, Kostelní a v Galerii Janáček jsme si prohlédli výstavu obrazů J. Sasky i dalších malířů. Přes Bechyňovo náměstí jsme došli na hřbitov a pak zpět k radnici, kde jsme sestoupili do sklepů – výstavních prostor. Nahoře v budově nás ve své pracovně uvítal pan starosta Kamarád, seznámil nás se všemi výtvarnými díly místnosti, ale promluvil i o obci, její historii a současnosti. Po zodpovězení našich otázek nám nakonec ukázal prostory v obou zasedacích místnostech, kde jsou též zajímavé obrazy. Opět nás bylo v závěru asi o třetinu méně, než na začátku, vydrželo „zdravé jádro“. Tito vytrvalci se pak postupně rozešli nebo rozjeli do svých domovů. Ušli jsme asi 8 km. Vycházku vedly

Alena Hladká a Milena Košetická

6. 3. 2018 – úterý

Kolem Poděbab

Cesta k Poděbabům byla pokryta ledovkou, proto jsme v Perknově od vlaku odbočili na louky k řece Sázavě, kde se šlo bezpečně. Prohlédli jsme si Chlístovské skály a podél řeky Sázavy  pokračovali k soutoku s Úsobským potokem. Úsobský potok byl zamrzlý, stezka vedla vedle něj a odbočila na ČTZ do Údolí lásky. Prošli jsme Klanečnou, úvozovou a polní cestou došli k Vadínu  a odtud to byl jen kousek do Okrouhlice. Zastavili jsme se v místní hospůdce na občerstvení. V 11.30 hod jsme odjeli spokojeni domů. Trasu 7 km ušlo 11 turistů.

                                                                                                       Marie a Bohumír Špačkovi

3. 3. 2018 – sobota

Zaniklý zámek Rohy

Ráno se postupně scházíme na vlakovém nádraží a odjíždíme do místa naší vycházky a to do obce Ořechov s přestupem ve Žďáru nad Sázavou. Zde na nás čeká příjemné slunečné i trochu mrazivé počasí. Poté naše vycházka směřuje po ČTZ a zároveň NS Svatá hora k prameni Bílého potoka a dále na nejvyšší vrchol naší vycházky a to na 680 m. n m. Svatou horu. Zde si dopřáváme z vlastních zásob občerstvení a poté zasněženou krajinou kolem ubytovacího zařízení na Rozích pokračujeme k zaniklému hrádku Rohy, který je už skutečně zaniklý a je zde jenom hrstka kamení a v místě vyrostlé jehličnaté stromy. Dále pokračujeme stále NS do obce Heřmanov, která se stala v roce 2017 obcí kraje Vysočina. Zde odbočujeme a po loukách s panoramatickými výhledy a lesní přírodou jdeme do obce Kadolec a dále kolem vrchu Na Skalách docházíme zpět do Ořechova, kde naše vycházka končí. Dopřáváme si zaslouženého občerstvení po 14 km trase v místní restauraci s příjemnou obsluhou. Vycházka se nám všem líbila a každý si ji určitě užil dle svého. Všech 19 účastníků se vrátilo v 16 hodin zpět do Brodu.

Ladislav Rasocha

28. 2. 2018 – středa

Okolím Ždírce nad Doubravou aneb dobytí „Severního pólu“

Dnešní vycházky se zúčastnilo sedm odvážných polárníků (viz foto v archivu). Ani mráz -17 stupňů nás neodradil od plánované vycházky. Z nádraží ve Ždírci n. D. jsme se vydali na ždíreckou vodárnu, ze které jsme obdivovali krásné stádo jelenů v oboře hned pod námi. Cesta dál vedla přes Kohoutov  lesní a polní cestou do Benátek, odkud byly krásné výhledy na panorama Raneckého polesí. Bylo krásné slunečné počasí, ale mráz, jen to praštilo. Proto nám přišla vhod krátká zahřívací zastávka v hospodě U rytíře Střely v Krucemburku. Dál jsme pokračovali přes Staré Ransko okolo Pobočenského rybníka na výhlednu na okraji Ždírce n. D., kde jsme krátce posvačili. Zima nás však hnala dál do naší oblíbené cukrárny. Dobrá káva a maxivětrník zakončily naše dnešní putování a ve vší spokojenosti a dobré náladě jsme se vrátili vlakem zpět do Havl. Brodu.

Jiří Moliš

27. 2. 2018 – úterý

Přes Duškův kopec

Ranní teplota mínus 13,7 stupňů Celsia nás neodradila z uskutečnění vycházky. Na nádraží přišlo 8 žen a 1 muž. Vyjeli jsme do Pohledu a odtud šli po žluté značce kolem Duškova kopce, který je v turistické mapě pojmenován Bort s výškou 539 m.n.m. Pod nohami krásně křupal sníh, sluníčko  nás provázelo a do kopce jsme se krásně zahřáli. Vyšli jsme na cestu u křížku, pokochali jsme se okolím, jen jsme marně hledali vrcholky kopců, které byly zahaleny mrazivým  oparem. Pokračovali jsme opatrně cestou do Bartoušova, hospůdka byla pro nemoc zavřená, takže občerstvení se nekonalo. Vyšli jsme z Bartoušova po cestě se žlutou značkou do Mírovky. Zde jsme museli dávat pozor na zmrazky. V Mírovce se tři turistky rozhodly dojít až do Havlíčkova Brodu, ostatní jsme došli na nádražíčko, kde po 15 minutách nás vlak dovezl domů do Havlíčkova Brodu.

Jarka Kohoutová

24. 2. 2018 – sobota

Z Ronova

V sobotu jsme se probudili do krásného slunečného, i když mrazivého dne. Na nádraží se sešlo 19 turistů. Byla změna vycházky, takže jsme vystoupili v Přibyslavi, kde na nás čekaly ještě dvě turistky. Po informaci o vycházce se vydáváme po cyklostezce do Ronova. Tady se fotografujeme u sochy draka od pana Olšiaka a pokračujeme směrem na Pořežín. Asi v půli cesty odbočíme doleva a jdeme kolem daňčí obory přes Jarošův kopec do obce Hřiště. U obory na nás čekali daňci, celé stádo, tak jsme se pokochali. V obci Hřiště máme malou svačinku a pokračujeme po silnici do Přibyslavi. Tam se rozcházíme a každý se jde občerstvit podle svého gusta. Domů odjíždíme v 11 42 hod. rychlíkem. Počasí nám přálo, svítilo sluníčko i nějaké výhledy byly. Bylo nás 21 turistů a našlapali jsme 10 km.

                                                                                                                            Míla Špačková 

22. 2. 2018 – středa

Vepřové hody v Nové Vsi

Dnešní vycházka začala na zastávce v Pohledi. Od vlaku jsme vykročili do Nové Vsi u Světlé na vepřové hody. Šlo se pohodově. Zasněženou krajinou nás provázelo sluníčko. V Nové Vsi se nás sešlo i s těmi co přijeli autobusem a auty 75. Po občerstvení jsme si při harmonikách a kytaře s chutí zazpívali. Zpět jsme se vraceli stejnou cestou do Pohledi na vlak. Ušli jsme 10 km.                                                                                                  

Marie a Bohumír Špačkovi

20. 2. 2018 – úterý

Odněkud do Havlíčkova Brodu

Čekání do odjezdu na  dnešní úterní vycházku bylo troch delší, protože jsme odjížděli do zastávky Petrkov a jako na potvoru tento vlak odjíždí jako poslední po půl desáté. Až v 10,16. Ale alespoň mě se to vyplatilo a díky Emě Dočkalové mám novou bambuli na kulichu. Počasí nám ale přálo, jen jsme si museli dávat dobrý pozor na místy zledovatělou cestu. Prošli jsme známou cestou Petrkovem a po ZTZ jsme se vydali podle potoka Žabinec, pak přes můstek na jeho druhý břeh a po cyklostezce směrem k Havl. Brodu. Vycházka byla krátká a pohodová jen 7 km,takže jsme zapomněli i svačit. Díky všem,

Zdeněk Kohout

17. 2. 2018 – sobota

Z Perknova do Pelestrova a Vlkovska

Na dnešní vycházku se na návsi v Perknově sešlo 26 zdatných turistů. Po krátkém přivítání a seznámení se s trasou pochodu jsme se vydali okolo hasičského cvičiště směrem do pelestrovských lesů až k Pelestrovské hospůdce. Po krátké občerstvovací zastávce, která všem přišla vhod, jsme se vydali po silnici do Rozňáku a Knyku. Odtud cesta vedla zasněženým lesem okolo zamrzlých rybníků zpět do Havl. Brodu. Nachodili jsme 12 km a prožili krásné zimní dopoledne.

Jiří Moliš

14. 2. 2018 – středa

Ze Stříbrných Hor

Na vlakovém nádraží se dnes sešlo 18 turistů. Vyjeli jsme vlakem do Stříbrných Hor. Po vystoupení z vlaku nás Majka Sedláková obdařila koblihama na počest narozenin. Protože je svátek svatého Valentýna, tak Zdeněk všem popřál mnoho zdraví a lásky. Vycházíme na trasu směrem na Utín, přes Uhry, Dvorek, Dolní Jablonnou dále po silnici k Přibyslavi. U Dvorka se oddělila děvčata ze Šlapanova a šla po silnici domů. U rybníka Asuán jdeme po staré trati na nádraží ČD v Přibyslavi. Asi po půl hodině odjíždíme domů. Počasí nám docela přálo i výhledy byly, ale matné. I když byla vycházka celá po silnici, mě si nikdo nestěžoval. Našlapali jsme asi 11 km.

Míla Špačková

13. 2. 2018 –úterý

Co nám zima dovolí

Odjeli jsme vlakem 10,05 do stanice Mírovka a bylo nás 23. Na zastávce Mírovka jsme popřáli Jarušce Štěpánkové a Zdence Fišerové k narozeninám a něco dobrého zakousli. Přes opravovaný most nad říčkou Šlapankou jsme se vydali kolem psího útulku k lesní školce v lese „Cikánek“. Cesta sice trochu zasypaná sněhem, ale místy asi skrývala i nějaký led. Já nikdy nevěřil na „třináctého“, tak to asi zafungovalo. Jaruška Štěpánková uklouzla a upadla a zranila se na hlavě. Zavolali jsme záchranku, ale prvotní ošetření provedly bývalé zdravotnice, které jsou v našich řadách a bylo to perfektní. Patří jim vřelý dík. Sanitka přijela a v péči lékaře odvezla Jarušku do nemocnice. My jsme pokračovali ve vycházce, počasí bylo pěkné, ale naše myšlenky stejně zůstávaly s Jaruškou. Našlapali jsme celkem 8 km. Díky všem.

Zdeněk Kohout  

10. 2. 2018 – sobota

Masopust ve Studnici

Dnešní vycházka měla být vedena do Studnice na masopustní průvod. Jelikož se průvod konal již před týdnem, tak byla náhradní vycházka do Hlinska. Na nádraží se ale sešly jen čtyři ženy a to ještě nemocná vedoucí, tak jsme se rozhodly následovně. Vedoucí jsme poslaly do postele a naše trojka vyjela do Vítanova. Odtud jsme šly do Hlinska. Pokochaly jsme se nádherným pohledem na plně obsazenou sjezdovku. Potěšilo mě, že obě moje parťačky šly tuto trasu poprvé a tak byly unešené. Došly jsme do Hlinska-Betléma a hezky jsme to prošly. Občerstvily jsme se v místní kavárně a pak kráčíme k nádraží a odjíždíme k domovu. Moc jsme si to užily, děvčata pěla samou chválu. Počasí nám přálo, bylo moc hezky.

Míla Špačková

7. 2. 2018 – středa

Z Okrouhlice

Za příznivého počasí jsme vyjeli v počtu 15 turistů v 9.45 h do Okrouhlice. Zvolili jsme trasu Okrouhlice-Klanečná-Veselice, kde 3 turistky odbočily, blíže k domovu. My jsme pokračovali k Perknovu, přes louku, pak podél železniční trati, kolem fotbalového hřiště domů do Havlíčkova Brodu. Trasa měřila 10 km. Vycházku jsem vedla s B. Megelovou.

                                                                                                                 Jarka Bredová

6. 2. 2018 – úterý

Známou cestou

Na dnešní vycházku se nás sešlo 29 u Stavební školy. Vše nasvědčovalo tomu, že bude krásný zimní den se sluníčkem a modrou oblohou a to se také během cesty potvrdilo. Po informaci o trase jsme se vydali k Přehradě, přes koleje do Dolíku a vlevo po silnici k hlavní silnici na Jihlavu. Po dohodě se většina z nás zastavila v novém bistru (bývalá Selská jizba) na občerstvení. Asi po půl hodinové zastávce jsme pokračovali v naší vycházce přes Novotnův Dvůr do Havlíčkova Brodu, abychom se rozešli různými směry do svých domovů. Do evidence o ujitých km si napíšeme číslo 7.

                                                                                    Jana Píšová, Majka Sedláková

3. 2. 2018 – sobota

Zimním Podoubravím – memoriál Ladislava Dymáčka

Pochod byl původně organizován pro lyžařský přejezd a turistický pochod. Současné dny jsou bohužel bez sněhu, takže jsme se jako pěšáci  vydali různě z Havlíčkova Brodu. Jedna parta šla z Havlíčkova Brodu pěšky až do Sobíňova, další odjeli ranním vlakem do Sobíňova a odtud vyšli na připravené trasy. Vlakem v 10.16 hod. další party dojely do Rozsochatce, Chotěboře a Ždírce n. D. a odtud došly do Sobíňova. Doslova hvězdicový pochod. V cíli nás čekalo v hospůdce příjemné prostředí, obdrželi jsme Pamětní list, dárek na památku a báječné občerstvení. Vytvořili jsme slavnostní chvilku  pro předání ocenění a poděkování za obětavou práci pro turistiku Jaroslavu Jonákovi, a to  „Čestné uznání od KČT ústředí v Praze“. Jarda Jonák byl zakladatelem tohoto pochodu, v srpnu tradičního pochodu „Léto v Železných horách“, „Novoročního sestupu do údolí Doubravky“ a pochodu  "Jarní Vysočinou". Poděkování patří za  dlouholetou práci značení a vytváření turistických tras, za vedení Značkařského obvodu v Havlíčkově Brodě. Poté už jsme pospíchali na vlak, spokojeni krásnou přírodou a skvělým občerstvením.

Jarka Kohoutová

31. 1. 2018 – středa

Historická Jihlava

Před jihlavským nádražím si 36 turistů vyslechlo úvodní informace a několik vět o původu jména Jihlava, o těžbě stříbra v okolí a pověst o založení města. Potom jsme se vydali po modré TZ do Helenína kolem Helenínské skály k mostu, kde začíná naučná stezka o Karlu Lowovi, majiteli bývalé textilní továrny. Nad současným areálem SUPŠ jsme viděli Lowovu vyhlídku, po cestě dál do kopce pod Zlatou studánkou a dál lesem jsme došli na sídliště Demlovo a Březinovo. Březinovou ulicí dolů kolem hřbitova Kalvárie jsme přišli na secesní most „U Jánů,“ pokračovali jsme pod kostelem sv. Jana Křtitele k Památníku Královské přísahy u řeky Jihlavy, kde jsme procházeli Sportovně relaxačním areálem Český mlýn. Po lávce přes řeku a tunelem jsme vešli do parku Keťásek, pak nahoru a kolem autobusového nádraží do Smetanových sadů s kostelem sv. Ducha. Tady jsme potkali opět modrou značku a po prohlídce parku Gustava Mahlera jsme došli do brány Matky Boží. Někteří vyšlapali po schodech do výšky 24 m až nahoru na vyhlídku na město, odkud jsme dobře viděli i kostel Nanebevzetí P. Marie s neobvyklou osmibokou věží. Na Masarykově náměstí jsme shlédli množství starých památek: kašny, morový sloup, kostely sv. Ignáce z Loyoly i sv. Jakuba Většího, radnici a mnoho renesančních a barokních domů. Na městské nádraží jsme odcházeli Křížovou ulicí kolem kostela Povýšení Svatého Kříže. Odjíždělo nás méně než na začátku vycházky, ale určitě to byli všichni ze „zdravého jádra“, takže ti ušli asi 11 km. Počasí se také umoudřilo a sluníčko nám vylepšilo výhledy. Odjeli jsme spokojeni domů. Zapsala a vycházku spolu s manželem Jiřím vedla

Alena Hladká

30. 1. 2018 – úterý

Na ryby k Niklům

Dnes jdeme na baštu k Niklům. Někteří naši kamarádi jdou do hospůdky v 10 hod, abychom se tam všichni vešli. Ostatní jsme se sešli na nádraží ČD a tam po úvaze vycházíme na vycházku. Začíná nám svítit sluníčko, tak jdeme delší vycházku. Z nádraží vyjdeme přes staré autobusové nádraží, přes světelnou křižovatku na Humpoleckou ulici. Jdeme ulicí až na cyklostezku do Šmolov. Cestou nám foukal ostrý vítr, i když svítilo sluníčko. Ve Šmolovech zdárně přecházíme hlavní silnici a míříme do obce Dolík. Odtud již jdeme k naší hospůdce. Tady už nikdo nebyl a tak bylo všechno naše. Každý si objednal podle své chuti a myslím, že jsme byli všichni spokojeni. Na vycházce nás bylo 39 turistů, ale všichni na rybičku nešli. Ušli jsme 8 km. 

Míla Špačková

27. 1. 2018 – sobota

Jezuitský rybník

Ráno odjíždíme vlakem do Golčova Jeníkova, kde začíná naše jednodenní vycházka. V počtu 30 účastníků vycházíme dle určené trasy, která po celé délce kopírovala rovinatý terén v okolí. Nejdříve navštívíme výklenkovou kapli v osadě Chrastice odkud jdeme do obce Skryje, kde se nachází opět kaplička, kterou si opět společně prohlédneme jako tu předchozí v Chrasticích. Ze Skryjí jdeme do obce Hostačov, kde navštívíme okolí místního zámku s přilehlým parkem a výhledy do údolí říčky Hostačovky. Po prohlídce zde následuje občerstvení z vlastních zásob a dopřejeme si menšího odpočinku. Dále už naše cesta směřovala k dalšímu místu a to k Jezuitskému rybníku, kdy jsme nejdříve prošli obcemi Zvěstovice a Spytice. Jezuitský rybník byl v danou chvíli vypuštěn a tudíž jsme viděli dno rybníka s místním ostrůvkem, který za normálních okolností vyčnívá nad hladinu rybníka. Dále už naše cesta směřovala do cíle naší vycházky, zpět do Golčova Jeníkova, kde si každý užil závěr vycházky dle svého uvážení. Vycházka se nám všem moc líbila, ale co se nepovedlo, bylo nejasné počasí s dalekými výhledy, jinak na vycházku bylo příjemně. Délka trasy 13 km.

Ladislav Rasocha

24. 1. 2018 – středa

Do Úsobí

Před devátou hodinou jsme vystoupili ve Věži z autobusu. Vydali jsme se po ŽTZ podél hřbitova s kaplí Krista Krále dál. Cesta vede mezi polma úzkou asfaltkou k Ulrychovu mlýnu. Tady jsme měli krátkou zastávku na pohoštění, dvě z nás slavily výročí. Ulrychův mlýn je v pěkném stavu a jeho okolí je krásně upravené. Musíme se sem podívat ješte v létě.  Dál procházíme Koječínem, kolem Sochorovského  rybníku, ten už je celý zarostlý, k Radňovským chatám, ke studánce u Sv. Anny. Tady jsme se všichni vyfotili a pokračovali dál po lesní cestě až do Úsobí. Potud byla cesta mírně zasněžená, ale lehce schůdná. Další úsek cesty byl uježděný, mokrý, kluzký sníh. Tady už se šlapalo hůře. Někdo přišel do cíle značně unavený a v rozmrzelé náladě. Vycházku jsme ukončili v místní hospůdce u kávy a za chvíli nám jel autobus. Ušli jsme asi 9 kilometrů a bylo nás 27 statečných.

Milena Beránková

23. 1. 2018 – úterý

Z Hesova přes Dvorek

Letošní počasí je velice vrtkavé, včera mrzlo a dnes obleva. V Přibyslavi na zastávce u Hesova jsme měli prima začátek vycházky. Oslavenci Zdeněk a Maruška přinesli dobroty, trošku neškodného truňku k tomu. Popřáli jsme jim pevné zdraví a hodně našlapaných kilometrů. Poté jsme za jemného deštíku vyšlápli do kopce nad Hesovem a kráčeli zasněženou cestou pod Uhry ke křížku na silničce ke Dvorku. Zastavili jsme se u Lípy Svobody z května 1919 a před Dvorkem jsme udělali společnou fotku. Po silnici po modré značce jsme došli k rybníku Asuánu a pokračovali po tzv. staré trati pod bývalou osadou Jeneč k silnici od Polné. A už to bylo kousek s kopce k nádraží v Přibyslavi. Sešlo se 30 turistů a našlapali 6 km.

Jarka Kohoutová

20. 1. 2018 – sobota

Slavnostní oheň na Čeřínku

Z vlakového nádraží v Havl. Brodě jsme odjeli do Dolní Cerekve. Z Dolní Cerekve se vydalo 31 turistů, po neznačené cestě, na Čeřínek. U turistické chaty byl připraven oheň na opečení špekáčků. Další občerstvení bylo na chatě. Od chaty jsme odcházeli v 13.30 a u rozcestníku „Pod Čeřínkem rozc.“ jsme se rozdělili na krátkou a delší trasu. Krátká pokračovala po ZTZ na vlak do Kostelce, celkem 10 Km. Delší po ČTZ přes Cejle, Dvorce do Rantířova do restaurace U Goléma, kde jsme 16 km vycházku ukončili.

Milan Barták

18. 1. 2018 – čtvrtek

Výroční schůze KČT, odbor Havlíčkův Brod

18. ledna 2018 se v zasedacím sále VČE na Humpolecké ulici konala výroční schůze Klubu českých turistů (KČT), odboru Havlíčkův Brod. Čas utíká neúprosně rychle a tak byla letošní schůze opět po čtyřech letech volební. Podle prezenční listiny přišlo 101 členů odboru, kteří se tentokrát věnovali ne příliš populární, ale nutné „stolové“ turistice. Naše pozvání přijal a podle svých slov se rád zúčastnil starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. Celou schůzi zahájil a vedl Jiří Moliš, který všechny přítomné přivítal a nejprve je seznámil s kandidáty do výboru odboru na nadcházející čtyřleté období. Každý z přítomných snad pečlivě zvážil svou volbu a vyplněné lístky už padaly do volební urny. Během sčítání hlasů nás s činností odboru za minulý rok a se stručnou zprávou za celé uplynulé volební období seznámila předsedkyně Jaroslava Kohoutová, poté přišla na řadu zpráva pokladníka a kontrolorky odboru. Nechyběla ani trocha statistiky, ze které jsme se dověděli, že náš odbor za uplynulý rok uspořádal celkem 306 akcí, kterých se zúčastnilo 7797 osob. Milým zpestřením bylo vyhodnocení soutěže odboru o nejlepšího turistu či cyklistu, kteří ušlapali ať pěšky nebo v sedle kola nejvíce kilometrů. První místo na pomyslné bedně patří mezi pěšími turisty Miroslavu Friedlovi za 2168 km, v ženské kategorii Miloslavě Špačkové za 1963 km. Mezi cyklisty byl nejaktivnější Ladislav Rasocha s počtem 2545 km a první místo v ženách obsadila Dana Petrová s ujetými 1702 km.  Následovalo ještě předání čestných uznání odboru, veřejných uznání oblasti KČT Vysočina a jednoho čestného odznaku od ústředí KČT v Praze, který z rukou pana starosty převzala naše předsedkyně. Všechna ocenění byla za dlouholetou a prospěšnou činnost pro turistiku. Mezi tím volební komise sečetla všechny hlasy a seznámila nás s výsledky voleb a novým devítičlenným výborem. Dalšími body programu byla diskuse a schválení usnesení z celé výroční schůze, po kterém J. Moliš poděkoval všem přítomným za účast a schůzi ukončil. Kdo chtěl a měl chuť tak mohl na úplný závěr ještě zhlédnout dvě fotografické prezentace z loňských pobytových zájezdů na Chebsku a v Rychlebských horách. 

Lenka Žáková    

17. 1. 2018 – středa

Horky – Golčův Jeníkov

Na začátek naší vycházky jsme museli jet vlakem asi 1 hodinu do obce Horky u Čáslavi. Po seznámení s trasou se vydalo 25 turistů na cestu. Šli jsme přes vesnice Vystrkov, Bratčice a odtud na Tisou skálu, ta je 392 m n. m, dříve byla činná sopka. Pod vrcholem se nalézá kamenné moře. Pod Tisou skálou jsme si odpočinuli a najedli. Potom se pokračovalo lesem směr Podmoky a Golčův Jeníkov, náš cíl vycházky. Polovinu trasy hustě sněžilo, ale také na nás vykouklo sluníčko, což bylo velmi milé. Dnes jsme ušli 10 km.

Majka Sedláková, Jana Píšová

16. 1. 2018 – úterý

Od studánky U sv. Jána

V 10 hodin jsme se sešli v počtu 21 turistů u studánky Sv. Jána. Zdenička Fikarová nám připravila narozeninové  pohoštění a my posilněni   jsme vyšlápli podél Šlapánky směr Herlify. Zde jsme přešli silnici a polní cestou jsme pokračovali na Termesivy. Vydatně celou cestu sněžilo. Přešli jsme most přes Sázavu kolem bývalého Plastimatu a po dvanácté hodině jsme se vrátili do Brodu. Cesta byla typicky zimní, pohodová. Vycházka měla 8 km a vedly ji Boženka Megelová a

Jarka Bredová

13. 1. 2018 – sobota

Přes Břevnici

Sešli jsme se  v 9.00 hod. u kostela a zamířili do parku. Cesta vedla okolo stadionu, prošli  jsme mezi novostavbami na Žižkově, přešli lávku nad silnici a okolo školy, střelnice jsme pokračovali dál kolem Venců, Myslivců do Břevnice. Tady pokračujeme kousek lesem po ŽTZ. Do cesty se nám připletly pokácené stromy, překročili jsme je, podlezli a šli dál. Prošli jsme les nad tratí a na kopci u Dvorců  se objevily krásné výhledy. Po loukách nad Hejkalovou chatou jsme se dostali do Pohledských Dvořáků a to už je kousek do Brodu. Rozešli jsme se u Alberta. Počasí nám vyšlo, bylo trochu umrzlo, tak ani to bahno nás tolik netrápilo. Ušli  jsme asi 9 km, bylo nás 19 šikovných turistů.

Milena Beránková

10. 1. 2018 – středa

Z Vysoké

Přijeli jsme autobusem do obce Vysoká, kde u zastávky na nás čekal Milan, který došel z Mírovky  a  dvě děvčata z Přibyslavi. Sešlo se nás celkem patnáct. Vyšli jsme obcí k Novému Světu, odtud jsme pokračovali k Novotnému Dvoru až došli k místu, kde kdysi stála hospoda Selská jizba.  Nyní zde stojí obchod se sportovním zbožím Highland a bufet.  V bufetu jsme se občerstvili a poté pokračovali  už za mírného deště kolem „Šárových“ do Dolíku a podél přehrady na  Žabinci jsme  došli po ZTZ do Havlíčkova Brodu. Našlapali jsme 9 km.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi 

9. 1. 2018 – úterý

Ze Svatého Kříže

V 10.45 hod. přijeli turisté do Svatého Kříže, kde jsem na zastávce na všechny čekala. Byl silný vítr, a tak jsem ani neočekávala velkou účast. Opak byl pravdou. Po informacích o Svatém Kříži a vycházce, o novinkách v klubu, jsme poblahopřáli k narozeninám Fredymu, odměnou nám byla jablíčka a trochu višňovky. Poté jsme se vydali kolem pomníku Karla Kuttlwaschera k zastavení Bohuslava Reynka u hřbitova. Pokračovali jsme po zelené značce k Lázním v Petrkově, kde byl klid a po větru nebylo ani památky. Pro neschůdnost cesty po zelené značce jsme vyšli na silnici a pošli k zámečku v Petrkově, kde jsme se zastavili a vzpomněli na Reynkovou rodinu. Sešli jsme k železniční zastávce pod Petrkovem, došli po blátivé cestě do Šmolov. Zastavili jsme se v hospůdce na Lipce na občerstvení a po cyklostezce za silného větru došli do Havlíčkova Brodu. Cestou se podařily i výhledy, šlo se v pohodě a nikdo nespěchal. Sešlo se 23 turistů a našlapali jsme 8 km.

Jarka Kohoutová

6. 1. 2018 – sobota

Ze Stříteže

Na sobotní vycházku z vlakové zastávky Střítež u Jihlavy se sešlo 27 turistů. Po informacích jsme vyšli na polní cestu okolo Jipocaru ke kapličce u Antonínova Dolu. Po prohlídce, malé informaci o kapličce a společném fotografování jsme přeběhli hlavní silnici a pokračovali k Ant. Dolu. Další pochod byl většinou do stoupání až ke studánkám Anetce a Elišce. Dále jsme pokračovali v pozvolném tempu okolo Vysokého kamene a studánky Emanuely až k parkovišti Motorest Pávov. U tohoto parkoviště se nachází "Virtuální hřbitov". Další naše zastávka byla na druhém parkovišti u dálnice směr Praha. Tam jsme se v bufetu občerstvili i z vlastních zásob, v pěkném prostředí odpočinuli a spokojeni odešli směr Střítež. Navštívili jsme také malou sklárnu v Červeném Kříži. Počasí-za jedna. Na další vycházky se těší

 Bohumír Kovanda

3. 1. 2018 – středa

Od kostela v parku

V počtu 13 turistů a turistek jsme se sešli u kostela Nanebevzetí Panny Marie a parkem jsme vyšlápli směrem rybník Cihlář, Vlkovsko. Pro nepřízeň počasí - pršelo a bylo kluzko, jsme museli vycházku zkrátit, takže místo 12 km  jsme ušli jen 8 km. Za rybníkem Hajdovec jsme se dali směrem vpravo (jako na Občiny), ale déštˇ se stupňoval, takže jsme prošli jen lesními cestami nad rybníky  a vraceli jsme se k domovu.

Jarka Bredová

2. 1. 2018 – úterý

Tudy jsme ještě nešli

Na dnešní vycházku vyjelo 19 turistů autobusem do České Bělé. Po krátkém přivítání a informaci o trase jsme se vydali směrem na Jilemník. Trasa vede po silnici III. třídy, která je na mapě vyznačena jako cyklotrasa. Je zima, vítr, zataženo, chvílemi prší, ale náladu nám to nekazí a Láďa neúnavně ukazuje kolem dokola, co ne-vidíme. V Jilemníku se krátce zastavujeme na občerstvení, co si kdo připravil, vykonáme nezbytné foto a pokračujeme dál do Rouštan na autobus do Havlíčkova Brodu.  7 km trasa byla na dnešní povětrnostní podmínky, tak akorát dlouhá a všichni se už těší na teplo svých domovů. Slibujeme, že příště zařídíme lepší počasí.

                                                                         Jana Píšová, Majka Sedláková

1. 1. 2018 – pondělí

35. ročník Novoroční sestup do údolí Doubravky

Letošní počasí vůbec nepřipomínalo zimu. Přesto do železniční zastávky Bílek přijelo 86  turistů. Po přivítání přítomných a seznámení s trasou pochodu se uskutečnila dobrovolná sbírka „ Novoroční čtyřlístek na budování nových stezek pro vozíčkáře“. A pak již se vydaly dvě skupiny turistů budˇ dolní, obtížnější nebo horní cestou směrem k Točitému víru a dále okolo Horního mlýna do Chotěboře. Trasu 10 km zvládli všichni. Nutno dodat, že ve stejnou dobu jako my se v údolí Doubravy pohybovala také skupina hlineckých turistů v počtu 41 osob.

 Jiří Moliš

 

Ve veřejné sbírce "Novoroční čtyřlístek" jsme letos vybrali částku 4803,-Kč. Celkem od roku 2012 náš odbor odeslal na účet sbírky 29 268,-Kč. Všem, kteří přispěli mockrát děkujeme.

Lenka Žáková