Tipy na výlet

V tomto odkazu najdete sedm tipů na výlety do blízkého nebo trochu vzdálenějšího okolí Havlíčkova Brodu. Zajímavých míst je v okolí spousta a tak jsme se snažili vybrat ty z našeho pohledu nejzajímavější a takové, kde můžete obdivovat nejenom krásnou přírodu naší Vysočiny, ale i trochu historie. Trasy mají různou délku a tak si jistě vybere každý podle svých schopností a možností.

 

NA VYHLÍDKOVÝ VRCH VYSOKÁ

Havlíčkův Brod – Žabinec – Petrkov – Svatý Kříž – Vysoká (obec) – Vysoká (vrchol) – Mírovka – Bartoušov – Pohled – Termesivy – Havlíčkův Brod

Délka trasy 25 km, zkrácená do Mírovky (vlak) 13,5 km nebo do Pohledu (vlak) 18 km.

Z náměstí po ZTZ k přehradě Žabinec a dále do Petrkova. Petrkov je rodiště básníka, překladatele, malíře a grafika Bohuslava Reynka. Pokračujeme stále po ZTZ do obce Svatý Kříž a do osady Ovčín. (Trasa z Havl. Brodu do Svatého Kříže je stejná jako NS „Bohuslava Reynka“). Dále pokračujeme přes osady Melichov a U Smrčáku do obce Vysoká. Odtud vzhůru na vyhlídkový vrchol Vysoká (585 m.n.m.). Z vrcholu sestoupíme po ŽTZ do obce Mírovka. Tady můžeme vycházku ukončit a vrátit se zpět vlakem nebo pokračujeme přes Bartoušov do Pohledu. Zde máme opět možnost ukončit vycházku a vrátit se vlakem. Z Pohledu pokračujeme po ČTZ k již téměř neznatelnému tvrzišti Hadrburk a přes osadu Termesivy do Havlíčkova Brodu.

 

LIPNICE NAD SÁZAVOU

Havlíčkův Brod – Rozkoš – Veselice – Klanečná – Okrouhlice – Babice – Volichov – Vitonín – Lipnice nad Sázavou

Délka trasy 16,5 km, možno prodloužit na 24 km do Světlé nad Sázavou.

Z náměstí po ČTZ přes rozcestí Rozkoš, místní část Perknov k hlavní silnici. Stále po ČTZ přes řeku Sázavu a kolem železniční zastávky do osady Veselice. Dále po ČTZ do Údolí lásky a osady Klanečná. V Klanečné se v domě č. p. 2 narodil Želivský opat Vít Tajovský. Pokračujeme po ČTZ do obce Okrouhlice. Po příchodu do obce odbočíme před mostem vlevo ke staré poště, ve které žil a tvořil malíř Jan Zrzavý (na budově je pamětní deska). Vrátíme se zpět k ČTZ a dojdeme k rozcestníku. Dále pokračujeme po ZTZ kolem vlakového nádraží přes obce Babice, Volichov, Vitonín a stále do kopce do městečka Lipnice nad Sázavou. Dominantu Lipnice tvoří mohutný gotický hrad vybudovaný na počátku 14. stol. Hrad je přístupný veřejnosti a z hradní věže je za dobré viditelnosti možný výhled nejen na osady a městečka v okolí, ale i na vzdálené hřebeny Železných hor, Žďárských vrchů nebo Krkonoš. Dále zde najdeme Haškův domek s muzejní expozicí a hrob spisovatele Jaroslava Haška. V nedalekých zatopených žulových lomech vznikla umělecká galerie, pojmenovaná Národní památník odposlechu. Autorem díla – Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči je sochař Radomír Dvořák. Z Lipnice je možné pokračovat po MTZ přes Závidkovice do Světlé nad Sázavou.

 

K POUTNÍMU KOSTELU SVATÉ ANNY

Havlíčkův Brod – Termesivy – Pohled – Svatá Anna – Pohled

Délka trasy 10 km.

Z náměstí po ČTZ přes osadu Termesivy k již téměř neznatelnému tvrzišti Hadrburk a do obce Pohled. Lipovou alejí projdeme kolem bývalého zámku, odbočíme za ním vlevo z červené značky a pokračujeme další alejí přes hlavní silnici k lesu. Stoupáme lesem na vrchol kopce s poutním kostelem Svaté Anny, křížovou cestou a budovou bývalých lázní. Zpět do Pohledu sejdeme lipovou alejí kolem malého parkoviště u hlavní silnice a klesáme zpět k zámku stále lipovou alejí, kde odbočíme po ČTZ přes řeku Sázavu na vlakové nádraží.

 

PELESTROVSKÁ STUDÁNKA

Okrouhlice – Veselý Žďár – Pelestrovská hospůdka – Pelestrovská studánka – Rozkoš – Havlíčkův Brod

Délka trasy 11 km.

V Okrouhlici máme možnost podívat se ke staré poště, ve které žil a tvořil malíř Jan Zrzavý. Na budově se nachází pamětní deska. Vrátíme se zpět a vydáme se přes most nad železniční tratí a po místní silničce do obce Veselý Žďár. Tady půjdeme přímo po silničce směr Rozňák. Po asi 1 km odbočíme vpravo k Pelestrovské hospůdce (ukazatel). Zde je možnost občerstvení v příjemné hospůdce. Pokračujeme mírně z kopce po široké lesní cestě. Po 700 metrech odbočíme vlevo k Pelestrovské studánce (ukazatel) s výbornou pramenitou vodou. Odtud po modré významové značce k rozcestí Pelestrovská studánka. Vpravo po MTZ. Pod samotou Drátovna, Lázničkovou strání s pomníčkem umučených vlastenců přes rozcestí Rozkoš do Havlíčkova Brodu.

 

KRAJEM HUSITŮ

Pohled – Stříbrné Hory - Pod Kateřinou – Žižkovo Pole – Žižkova mohyla – Přibyslav

Délka trasy 13 km.

Z Pohledu po ČTZ kolem vlakového nádraží přes osadu Simtany do Stříbrných Hor. Dále po ČTZ na rozcestí Pod Kateřinou, kde zahneme vlevo po ŽTZ. Projdeme kolem bývalého hornického kostela sv. Kateřiny k hlavní silnici, kterou přejdeme a údolím Borovského potoka stále po ŽTZ přes Dolní Dvůr a Zádušní mlýn do obce Žižkovo Pole. Odtud po ČTZ lipovou alejí k Žižkově mohyle. Podle pověsti zde 11. 10. 1424 skonal husitský vojevůdce Jan Žižka. Pokračujeme nejprve po silnici a později lesními cestami k rozcestí Plaček. Tady zase podle pověsti husité konali tryznu za zemřelého Jana Žižku. Stále po ČTZ podél Doberského potoka do města Přibyslav. Ve městě je hasičské muzeum, kostel Narození sv. Jana Křtitele s věží, mnoho historických domů, barokní špitál a fara. Pod hasičským muzeem směrem k vlakovému nádraží je po pravé straně silnice na Žďár nad Sázavou jezdecká socha Jana Žižky.

 

CESTOU PÁTERA JOSEFA TOUFARA

Leština u Světlé nad Sázavou – Dobrnice – Kynice – Číhošť – Prosíčka – Nezdín – Opatovice – Dubice rozc. – Benetice – Smrčná žel.zastávka

Délka trasy 18,5 km

Z obce Leština u Světlé vyjdeme po MTZ přes obec Dobrnice, pokračujeme lučními cestami, z nichž je pěkný výhled především na pásmo Železných hor, do obce Kynice, kde je malá obora s daňky. Cesta vede dál do obce Číhošť. V roce 2006 zde byl slavnostně odhalen pomník, který stojí na místě geografického středu ČR. Po MTZ dále pokračuje ke kostelíku, v němž kázal páter Josef Toufar. Cestou s pěknými výhledy se dostaneme do obce Prosíčka se zajímavou dřevěnou plastikou hasiče. Vycházka pokračuje po silničce do obce Nezdín ke kapličce. Pod nezdínskou kapličkou je pramen výborné vody. Hlubokými lesy pokračujeme přes obec Opatovice na rozcestí Dubice. Vpravo po ŽTZ můžeme jít do obce Pavlov a přes Vilémovice na Sluneční zátoku. MTZ vede z  Dubic v souběhu se ŽTZ do obce Benetice. Po ŽTZ se dále dostaneme do Světlé nad Sázavou. MTZ vede přes obec Leštinka do obce Smrčná přímo k žel. zastávce.

 

KOSTEL SVATÉHO VÍTA A RANSKÁ JEZÍRKA

Česká Bělá – Cibotín – Železné Horky – Havlíčkova Borová – Ranská jezírka – Staré Ransko – Ždírec nad Doubravou

Délka trasy 19,5 km.

Z městyse Česká Bělá půjdeme po ZTZ kolem Kasalova mlýna do obce Cibotín a dále přes Železné Horky a místní tvrz do obce Havlíčkova Borová. Havlíčkova Borová je rodištěm spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského.  Přímo v rodném domě K. H. Borovského, č. p. 163, byla v roce 1931 slavnostně otevřena expozice věnovaná životu a dílu slavného rodáka. Dominantu obce tvoří nejen pískovcový pomník novináře na návsi, ale i hřbitovní kostel sv. Víta na vysokém kopci nad vesnicí. Od kostela se naskýtá překrásná vyhlídka do okolí. My ovšem pokračujeme po ČTZ cestou Karla Havlíčka Borovského kolem Podhorského rybníka k Ranským jezírkům a dále stále po ČTZ k Ranskému rybníku do Starého Ranska. Tady se dáme vlevo a po ŽTZ projdeme památnou klenovou alejí k Pobočenskému rybníku a pokračujeme pořád po ŽTZ až na vlakové nádraží ve Ždírci nad Doubravou.