VEŘEJNÁ SBÍRKA KČT

Tradice této sbírky vznikla v roce 2004.  Výtěžek letošního roku 2024 je určen k zajištění vybudování bezbariérových stezek pro vozíčkáře a odbor KČT Havlíčkův Brod přispěl částkou 4 811 Kč. (1 500 Kč - náklady na výrobu, 3 311 Kč - sbírka) Všem, kteří se této dobrovolné sbírky zúčastnili, patří velké poděkování.

Značené turistické trasy pro vozíčkáře

Klub českých turistů buduje značené trasy pro vozíčkáře od roku 2009. Značení tras je financováno ze sbírky „Novoroční čtyřlístek“ a z příspěvků partnerů.

Trasy jsou označeny směrovkami s barevnou šipkou a logem vozíčkáře. Rozdělují se do tří stupňů obtížnosti podle povrchu trasy, podélného a příčného sklonu, podle šířky průjezdu a výšky stupňů. Barva trasy znamená její obtížnost.

Přístupné trasy – modré jsou určeny pro méně zdatné vozíčkáře, vozíčkáře bez doprovodu, handbiky a elektrické vozíky

Částečně přístupné trasy – červené jsou určeny pro zdatné vozíčkáře, vozíčkáře s doprovodem, handbiky a elektrické vozíky

Obtížné trasy – černé jsou určeny pro vozíčkáře s doprovodem a terénní elektrické vozíky

Postupně byly vyznačeny tyto trasy:

1. r. 2009   Brno – Mariánské údolí
  2. r. 2010   Chlum u Třeboně, osada Lutová
  3. r. 2011   kolem Boleveckého rybníka v Plzni
  4. r. 2011   městskými lesy v Hradci Králové
  5. r. 2012   Praha – okolí metra Hůrka a Lužiny
  6. r. 2012   ve Vizovicích
  7. r. 2013   Kladruby – v areálu rehabilitačního ústavu
  8. r. 2013   v Hrabyni
  9. r. 2014   ve Svitavách - v lese Brand
  10. r. 2014   v Kunratickém lese v Praze
  11. r. 2015   Podhůra u Slatiňan - u rozhledny Bára
  12. r. 2016   okružní trasa k Černému Nadýmači
  13. r. 2017   vozíčkářská stezka u lázní Klimkovice
  14. r. 2017   bezbariérový pokoj na chatě KČT v Prášilech
  15. r. 2018   vozíčkářská stezka v Českých Budějovicích
  16. r. 2019   vozíčkářská trasa v Ostravě - Bělském lese (před dokončením)
  17. r. 2019   vozíčkářská trasa kolem Krásné Lípy (před dokončením)
  18. r. 2019   bezbariérové úpravy  v chatě na Čiháku v Orlických horách
  19. r. 2020   vozíčkářská stezka v Humpolci

Klub českých turistů v Havlíčkově Brodě se k akci „Novoroční čtyřlístek“ poprvé připojil v roce 2012.  Celková částka, kterou jsme přispěli na výstavbu vozíčkářských stezek byla 57 095,-Kč.

více informací o vozíčkařských stezkách zde

Čtyři novoroční dobré skutky

(Jak na Nový rok, tak po celý rok – staré české přísloví)

1. Jdi na Nový rok na výlet – překonej svou pohodlnost
  2. Pozvi někoho ze svého okolí – udělej radost někomu ze svých bližních tím, že jej vezmeš s sebou
  3. Poznej kus přírody – projdi maličký kousek vlasti a poznej ho vlastními smysly
  4. Přispěj potřebným – částkou od 30,-Kč výše na konto vyhlášené KČT na podporu aktivit pro zdravotně handicapované spoluobčany.

Učiníš-li tyto čtyři dobré skutky, obdržíš odznak Novoroční čtyřlístek.