Kronika 2020

13. 10. 2020 – Občiny, Břevnice

Na dnešní vycházku se scházíme u restaurace Vysočina na Žižkově. Přišlo nás 19, což bylo milé překvapení i pro vedoucí vycházky Jarušku Bredovou, která nepředpokládala tak hojnou účast. Po úvodní informaci o dnešní cestě a sladkém občerstvení od Věry vyrážíme. Míjíme základní školu na Žižkově, procházíme sídliště a jdeme přes lávku k učilišti a ubytovně na Kyjovské ulici. Odbočujeme vlevo, polní cestou a přes silnici přicházíme na Vršovice. Po úzké silničce dojdeme do Občin, odkud se vracíme k hlavní silnici na Břevnici. U lesa scházíme na žlutou turistickou značku. Po krátké zastávce na občerstvení se vracíme zpět do Brodu. Počasí nebylo zrovna sluníčkové, ale kdo je připraven, není překvapen. Ani vítr a drobné mrholení nepokazilo naši dobrou náladu. Našlapali jsme 7 km.

Marie Hurychová

10. 10. 2020 – Na Bílou Horu

Z Havl. Brodu nás odjelo 22 turistů. Po přestupu v Jihlavě jsme vystoupili v Bítovčicích. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a vyfotili se. Na konci obce jsme se zastavili u tramvaje, kterou má sběratel na kolejích u svého domu. Za obcí jsme odbočili z cyklostezky a prošli údolím Kamenického potoka s chatovou osadou a došli po silničce do Vržanova. Tam nás přivítal starosta s kalíškem „dezinfekce“. Tam se nás ujal pan Caha a s ním jsme zkratkou po pastvinách vystoupali na kopec nade vsí, kde byly dobré výhledy. Také jsme prošli přes chráněné území s jalovcem.  Pak už jsme došli do cíle naší vycházky na Bílou Horu. Tady jsme poseděli při ohýnku, který připravili místní, opekli si salám, posvačili a pokračovali dál.  Sešli jsme po silnici do obce Horní Smrčné a za vsí odbočili do přírodní památky „Habří“, což je vzácný habrový lesík. Pak už jsme došli k řece Jihlavě a podle ní došli do Přímělkova. Ještě jsme měli dost času na kávu a pivo v hospodě u zastávky. Teprve až při nástupu do vlaku začalo drobně pršet. Ušli jsme v pěkném podzimním slunečném počasí 13 km.

Jarka a Jindra Roseckých

7. 10. 2020 – Kolem Brodu

Ráno si říkám, tak bude pršet, nebude pršet, teď ještě ten  nouzový stav, ale jedu, nějak to dopadne. A ono se nás sešlo 25 turistů. Rozdělili jsme se do dvou skupin, trochu rozdělili a vydali se na cestu po Jihlavské ulici. Zastavili  jsme se v rybárnë u Niklů. Jaruška Kohoutová dnes slavila své krásné jubileum. Dala nám úžasné koláče a Zdeněk rozléval  výborný koňak. Jaruško, ještě jednou hooodně zdraví a spoustu dobrých lidi kolem sebe. Pokračovali jsme dál kolem přehrady, Čechovkou, zašli jsme se podívat do zahradnictví  a dál přes Papšíkov a Veselici do Perknova. Tady jsme se rozešli. Nepršelo, byla to hezká  vycházka. Ušli jsme asi 7 km. 

Milena Beránková

3. 10. 2020 – 11. Jeníkova špacírka

Letošní „11. Jeníkova špacírka“ měla téma „Pouť do Krásné Hory“. Na nádraží v Okrouhlici nás očekávala naše turistka Jana Bartoňová, která všechny turisty přivedla ke staré škole, kde se Jan Zrzavý narodil. Po prezenci všichni  přešli k místu startu  „Na Skalku“ kde bylo zahájení improvizované výstavky ilustrací Jana Zrzavého. Na zahájení promluvil náměstek ministra kultury a zástupkyně spolku Jana Zrzavého z Krucemburku, která hovořila o novém vydání „Jeníkových pohádek“ od paní Měřínské. Pohádky byly k prodeji. Potom se přítomní vydali do Krásné Hory na prohlídku kostela, vyslechli si nádherný zvuk restaurovaných varhan a vystoupali na vedlejší zvonici, aby se dozvěděli historii zvonů. Navštívili vedle zvonice v chaloupce historickou výstavku Krásné Hory. Všichni se vydali zpět do Okrouhlice na sokolské hřiště, kde bylo zakončení akce. Našlapali jsme 12 km a zúčastnilo se 133 turistů.

                                                                                                                   Jaroslava Kohoutová

30. 9. 2020 – Do Brtnice

Vyjeli jsme vlakem do Přímělkova a  vyšli  po cyklostezce k hradu Rokštejn. Po prohlídce zříceniny a společného fota jsme pokračovali po zelené značce do Panské Lhoty. Na návsi jsme se seznámili s historií obce a dále šli po zelené značce, kterou jsme vyměnili nad vsí za žlutou a došli do cíle do města Brtnice. Prohlédli si historický barokní most a židovský most se sochami svatých, zastavili se u rodného domu architekta Josefa Hoffmanna, navštívili Informační centrum, u sochy medvěda brtníka udělali společné foto, občerstvili se v hospůdce a  17 turistů vyšlo do Bransouze na nádraží. Ostatní odjeli autobusem do Jihlavy a domů. Na  počátku trasy jemně pršelo, ale  počasí se postupně vylepšovalo, v Brtnici už vysvitlo sluníčko. Našlapali jsme 15 km a zúčastnilo se 24 turistů.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

29. 9. 2020 - Kolem  Brodu

Za mlhavého a deštivého počasí se nás 16 děvčat sešlo v parku u studánky, abychom se vydaly na plánovanou vycházku kolem Brodu. Po informaci ohledně cesty a dalších zpráv týkajících se plánovaných akcí, jsme vyšly  přes Žižkov směrem na Vršovice, došly jsme do Občin a pokračovaly jsme cestou kolem pastvin na hlavní silnici od Chotěboře. Celou touto cestou nás doprovázelo stádo dobytka, které bylo sice za el. dráty,  ale šel z něho strach!!!! Část trasy jsme musely jít po silnici, ale zvládly jsme to bez problému a konečně jsme byly v bezpečné části Brodu – nad rybníkem Cihlářem, kterou mnohé z nás neznaly a nikdy tudy nešly. Sešly jsme na cestu vedoucí přímo kolem zmiňovaného rybníku, kolem koupaliště a přes park jsme se po 7 km  rozešly do svých domovů. A pršelo, a pršelo !!!!

Jana Píšová

26. 9. 2020 - Vokounova vyhlídka

Za deštivého, větrného a chladného počasí se vydalo 6 odvážných turistek a turistů (nejstatečnější byla Dana jako jediná z Havl. Brodu) od tišnovského nádraží tentokrát vpravo po modré značce. Kolem Červeného mlýna a jezu na řece Svratce jsme došli k rozcestí, kde bychom původně měli stoupat na Vokounovu vyhlídku. Po vytrvalém dešti byla však tato cesta rozbahněná, kluzká a nebezpečná, proto jsme pokračovali mírně zvlněnou „Cyklotrasou Tišnovsko“ dál do obce Předklášteří. Obešli jsme moderní Domov pro seniory, prohlédli si hřbitovní kostelík Nejsvětější Trojice Na Stráňově a kolumbárium a následovala prohlídka kláštera Porta Coeli s vyprávěním pověsti „Stříbrní apoštolové“ a informacemi o historii některých památek. Kostel Nanebevzetí P. Marie je nyní v rekonstrukci a nepřístupný. Po MTZ jsme dokráčeli k Muzeu Tišnova, prošli Tišnovské uličky, zastavili se u některých významných domů a skončili na náměstí – někteří v cukrárně, jiní v restauraci. To konečně přestalo pršet a občas vykouklo sluníčko. Trasu jsme ale přesto zkrátili na 6 km a odjeli rychlíkem ve 12,48 domů. Všem se vycházka líbila a shodli se na jejím zopakování, tentokrát s vyhlídkou a za lepších povětrnostních podmínek.

Alena a Jiří Hladkých

23. 9. 2020 – Skřivánek - Šlapanov

Autobusem přijelo na zastávku Skřivánek 19 turistů. Po zahájení jsme opatrně překonali hlavní silnici a potom už v pohodě pokračovali krásnou přírodou, která ale občas připomínala měsíční krajinu. Cestou jsme se pozastavili u Mištova rybníka a kochali se jeho krásou. Na okraji Smilova nám Zuzka ukázala svůj rodný domek a zavzpomínala na mládí. Po společném foto jsme pokračovali dál a odbočili doleva do polí. Tady se nám postupně otevíral výhled do krajiny - za námi Vysočina - před námi Vysoká a Čepro. Po svačině na kládách pokračujeme dál kolem Čepra a tady už vidíme Šlapanov z ptačí perspektivy. U kaple Maří Magdalény jsme se opět už tradičně vyfotili a přes Křižovatky pokračovali až do místní hospůdky. Tady jsme se všichni podle chuti občerstvili a radostně pohovořili s Ferem a Naďou Simunovými, kteří za námi přišli. Počasí, i když ráno chladné, se vydařilo. Celkem jsme našlapali 8 km.

František Pithart

22. 9. 2020 - Podél řeky Sázavy

Osobním vlakem do Přibyslavi – zastávky přijelo 11 turistů a k nim přibyli 3 přibyslavští. Po občerstvení, gratulacích k narození dalšího vnoučka a turistických informacích jsme se vydali na trasu po silnici, loukou přes lávku a k zařízení pro soutěže v norování, kde jsme se i společně vyfotili. Po staré trati jsme došli k Jabloneckému žlabu (Asuánu), kde jsem přečetla pověst o zlém stromu. Starou trať jsme pak opustili a baronskou cestou s výhledy na Přibyslav jsme dokráčeli k lesíku „Sajdrmanka“. Cestička tímto lesíkem vedla nad současnou železniční tratí a dál nad řekou Sázavou, kolem skautské chatky a do obce Poříčí. Po lávce přes řeku, pod tratí a kolem rybníčků jsme se dostali k jezu, kde se od řeky odděluje náhon pro bývalou škrobárnu. Prošli jsme „tunýlkem“ pod tratí a nedávno upravenou a obnovenou cestou k přibyslavskému nádraží. Po krátké 6 km měřící procházce odjela většina účastníků vlakem domů spokojena a počasí bylo také příjemně teplé.

Alena Hladká

19. 9. 2020 - náhradní vycházka za zrušený „Humpolecký špekáček“

Počasí nádherné a tak i když změna byla udělána na poslední chvíli, doufejme, že někdo na vycházku přijde. Pojedeme sice daleko, ale myslím, že za tohoto počasí bude procházka okolo Doubravy trochu jiná, než jí známe u nás u Bílku. Nakonec kolem půl osmé se nás schází dvanáct. Poradili jsme se, jak koupíme jízdenky a také je koupíme. Už nevím, kdo si první všimnul, že na informační tabuli se objevilo šedesátiminutové zpoždění rychlíku od Brna, takže za tohoto stavu výlet na Doubravu padá, rychlá porada co dál, následuje vrácení jízdenek a koupě nových jízdenek do Žďáru nad Sázavou s tím, že během jízdy nebo až ve Žďáru se domluvíme, kudy půjdeme. Do Žďáru nás odjíždí už jenom deset, dva si zvolili jinou variantu. Po dojezdu do Žďáru zjišťujeme, že zpoždění našeho původního vlaku se zvětšilo už na osmdesát minut. Rozhodli jsme se, že půjdeme po MTZ směrem na Českou Mez a dále po ŽTZ do Sázavy u Žďáru. Vycházka je pohodová, chvíli jdeme lesem, chvíli po silničkách i cyklostezkách. Cestou pozorujeme houbaře v lese i hledače polodrahokamů, (krystalů ametystů), na poli u České Meze. Když dorazíme do Sázavy tak myslíme i na cukrárnu, ale od místní obyvatelky se dovídáme, že cukrárna letos ani otevřena vůbec nebyla. Ale zato je otevřená hospoda, takže pivo, káva i bramboráčky jsou k dispozici. Po občerstvení se pomalu vydáváme na místní žel. zastávku a ve 12:35 odjíždíme domů. Celkem jsme našlapali 10 km. Řeka Doubrava bude snad někdy příště. Díky všem.

Zdeněk Kohout

19. 9. 2020 - Vycházka po městě Most

Na sobotní výlet vlakem v rámci dne železnice, kdy je zvýhodněná jízdenka jsme se v počtu 6 turistů po telefonické domluvě vydali ohledně předpovědi hezkého počasí do města Most. Po předem připravené trase jsme po vystoupení z vlaku nejdříve pokračovali městem do parku Šibeník, kde jsme navštívili rozhlednu Funpark, s místním bludištěm a místa k odpočinku. Po prohlídce jsme nejdříve navštívili v centru města místní infocentrum, zvenčí prohlídka místního divadla a okolí. Zde jsme se občerstvili v nedaleké restauraci a pokračovali městem na vrchol Hněvín, kde se nachází místní hrad s vyhlídkovou věží, odkud jsou nezapomenutelné výhledy do okolní daleké krajiny. Dále naše cesta směřovala kolem oblastního muzea ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, který jsem byl v roce 1975 přesunut ze Starého Mostu v délce 841 m. Odtud už to bylo jenom kousek k jezeru Most, které bylo v sobotu 12.9.2020 slavnostně otevřeno veřejnosti ke koupání, odpočinku, procházkách a cyklovyjížďkách po nově vybudovaných cyklostezkách kolem jezera. Dále už naše trasa směřovala do cíle a to opět na vlakové nádraží a návrat domů. Celodenní výlet se vydařil, kdy jsme nachodili 14 km. 

Ladislav Rasocha

16. 9. 2020  - Do Habrů

Za krásného počasí a v počtu jedenadvaceti turistů   jsme dojeli autobusem do Habrů. Zde, po nezbytné informaci o vycházce a odjezdu zpět domů, nás čekalo občerstvení hned od třech oslavenkyň – dvě Lidušky měly svátek a Marie narozeniny. Po občerstvení a popřání oslavencům jsme se vydali po MTZ a později ŽTZ   ke   Golčovu Jeníkovu. Cesta vedla převážně lesem a   tak jsme se zaměřili i na hledání hub, ale bohužel, ne s velkým úspěchem. Po několika zastávkách na odpočinek a občerstvení jsme došli do Jeníkova a ve 12.17 hod. odjeli vlakem do Brodu. V nohách jsme měli 10 km.

Majka Sedláková, Jana Píšová

 

15. 9. 2020 – Do Nového Města za zvířátky

Cílem dnešní vycházky byla návštěvy mini zoo v Novém Městě na Moravě. V počtu 12 turistů jsme dojeli na zastávku Radňovice. Tentokrát jsme se nevydali obvyklou cestou přes Harusák, ale na druhou stranu do obce Slavíkovice. Prošli jsme křížovou cestu, zastavili se u moderního kostela.  Na konci obce jsem zazmatkovala. Místo silnice na Petrovice mne zlákala odbočka na Nové Město. Svůj omyl jsem zjistila až na kopci a po hlavní silnici jsme jít nechtěli. Vydali jsme se tedy přes louku a pole přes Lysý kopec. V údolí jsme našli správnou cestu a po ní jsme došli až k mini zoo.  Z časových důvodů jsme se nezastavili v nějaké restauraci ve městě, hospoda u nádraží nás zklamala, byla zavřená. Tak dnešní vycházka byla suchá.  Našlapali jsme cca 8 km.

Ludmila Kocmanová

12. 9. 2020 - Křížová hora, Hedeč a Králíky

Ráno odjíždíme za slunečného počasí na jednodenní autobusový výlet do Hanušovické pahorkatiny. Nejdříve dojedeme na okraj obce Červená Voda, kde vystoupila skupina dlouhé trasy. Autobus poté pokračoval na konec obce Červená Voda, kde vystoupila skupina krátké trasy. Skupina dlouhé trasy pokračovala po ŽTZ na vrchol Křížové hory (735 m.n.m.), kde se nachází na místě původního kostela rozhledna, která zde byla vybudována v roce 2007. Po prohlídce rozhledny a občerstvení jsme pokračovali dále po ŽTZ a později neznačenou cestou nad obec Šanov, kde jsme se napojili na MTZ, po které pokračovala zároveň skupina krátké trasy. Dále už obě skupiny pokračovaly stejnou trasu po MTZ přírodním parkem Jeřáb na rozcestí Horní Orlice, kde jsme se napojili na ŽTZ a pokračovali do nejvyššího bodu sobotního výletu na rozhlednu Val (790 m.n.m.), která zde byla vybudována v roce 2003. Z rozhledny jsme si užili výhledy do okolní krajiny na Bukovou horu, Suchý vrch, Orlické hory, Kralický Sněžník, Hanušovickou pahorkatinu a v pozadí Jeseníky. Z rozhledny jsme postupně pokračovali do dalšího místa naší cesty a to na vrch Kopeček, kde se nachází klášter Hedeč, Hora Matky Boží a kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde bylo dosti času k prohlídce daného místa. Poté už naše další putování směřovalo do města Králíky, kde následovalo občerstvení a prohlídka centra města. Odtud už to bylo jenom kousek do cíle naší trasy, kdy jsme pokračovali po ČTZ na parkoviště, které se nachází u vojenského muzea, které také někteří navštívili. Během celého výletu, jak autobusem, tak během pěší trasy nás doprovázelo hezké počasí, které přispělo k celodenní spokojenosti zúčastněných. Každý z účastníků si užil výlet dle svého uvážení, kdy bylo k vidění spousta zajímavých míst, které se běžně navštěvují, ale byly na ně pohledy z jiného prostředí.  Délka tras: Dlouhá trasa cca 15 km a krátká trasa cca 12 km.

Ladislav Rasocha

9. 9. 2020 –  Z Luk nad Jihlavou

Vyjeli jsme vlakem do Luk nad Jihlavou a od vlakového nádraží jsme vyšli po žluté značce přes vesničku Předboř. Cesta nás vedla podél kolejí, pak jsme odbočili a stoupali k Petrovickému kostelu sv. Petra a Pavla, který je dočasně uzavřený. Zde u kostelíka nám Alena udělala společné foto. Sestoupali jsme po bývalém jihlavském okruhu k Petrovickému mlýnu, přešli jsme velice pěkný obnovený most na červenou značku. Na zbytcích pařezů, které nám posloužily jako sedačky, jsme se občerstvili a pokračovali k Jihlavě. Míjeli jsme Skalní věž Skála u Malého Beranova, v Malém Beranově upravený mlýn s mlýnským kolem a poslední mlýn Holů před Helenínem Pokračovali jsme kolem areálu bývalé textilní továrny na sukno dnes sloužící pro Střední školu stavební a Střední uměleckoprůmyslovou školu, podél čističky a došli jsme na hlavní nádraží v Jihlavě. Zúčastnilo se 18 turistů a našlapali jsme 12,5 km. Počasí bylo nádherné, tak turisté byli určitě spokojeni.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

8. 9. 2020 – Z Okrouhlice do Okrouhlice

Dnešní ráno bylo chladné, ale vyjasněná obloha slibovala, že bude slunečný den. Na okrouhlickém nádraží jsme přivítali 19 turistů a s námi třemi se vydali na dnešní vycházku. Hned v úvodu nás Jaruška Kohoutová seznámila, že bude v duchu - Čistá Vysočina. Rozdala nám rukavice a igelitové pytle na sběr odpadu a mohli jsme vyrazit. Ještě v Okrouhlici jsme si prohlédli novou školu i bývalou školu, která je rodným domem Jana Zrzavého. Poté se vydali k Vadínu, pokračovali ke Klanečné, kde jsme shlédli dům V. B. Tajovského a na informační tabuli přečetli o jeho životě. Zde jsme také odložili odpad, který jsme po cestě nasbírali. Polní cestou jsme se znovu přes Vadín vrátili do Okrouhlice, kde jsme při pěkném venkovním posezení u místní hospody vycházku ukončili. Ušli jsem asi 8 kilometrů, bylo nás 22.

Marie Beránková, Marie Domkářová

5. 9. 2020 – „Ve stopě“ Havlíčkobrodské padesátky

Dnes se měl konat 51. ročník pochodu Havlíčkobrodská padesátka, který jsme bohužel kvůli onemocnění COVID-19, raději s dostatečným předstihem, zrušili. Jako náhradu jsme naplánovali vycházku a cyklovyjížďku pro členy našeho odboru, aby nesmutnili a krásnou slunečnou sobotu nemuseli trávit bez společné turistiky. Sraz byl na náměstí u Morového sloupu, kde jsem všechny účastníky přivítala a odkud pěší turisté pod vedením Jarky Kohoutové vyrazili kolem rybníku Dráťák, přes Kotlasův Dvůr a kolem rybníků Zádušní a Hajdovec do Vlkovska. Cyklisté, si pod taktovkou Ládi Rasochy, vyšlápli na Lipnici, kde se od hradu kochali krásnými výhledy. Po občerstvení se vrátili zpět do Brodu a všichni společně jsme se sešli v již zmíněném Vlkovsku. V příjemném zákoutí, kde obyčejně probíhají drobné soutěže pro účastníky dětské trasy, připravili Zdeněk Kohout a Jirka Fanta ohýnek. Téměř všichni ho využili k opékání buřtů. Když náhodou někdo nebyl zásoben vlastní uzeninou, měl možnost si zakoupit na místě. Pro dětské účastníky, ale nejen pro ně, bylo tradičně připraveno několik zábavných stanovišť. Každý poseděl podle své libosti a času, a protože byl opravdu krásný den takzvaného „babího léta“ tak ani nikdo nespěchal domů. Odměnou nebyly jenom sluneční paprsky a posezení s přáteli ale i Pamětní list. Ten totiž k Havlíčkobrodské padesátce patří. Děkuji všem cca 50 účastníkům, Jarce a Láďovi za vedení pěšáků a cyklistů a Zdeňkovi a Jirkovi za pomoc ve Vlkovsku. Sama bych to nezvládla a ani by mě to nebavilo. Díky.

Lenka Žáková

HB vyjížďka na kolech

V počtu 10 cyklistů jsme se vydali na trasu, která nakonec měřila 34 km. Z H. Brodu jsme jeli přes Hurtovu Lhotu na Lipnici, kde jsme navštívili vyhlídková místa v okolí hradu, dále se občerstvili pod hradem v bufetu a přes Broumovu Lhotu, rybník Ředkovec a Okrouhlici jsme jeli do cíle vycházky na občerstvení do Vlkovska.

Láďa Rasocha

 

2. 9. 2020 – Hlubokými lesy Starého Ranska

Po včerejším celodenním lijáku přijelo dnes ráno do Ždírce nad Doubravou 17 turistů. Po krátkém přivítání a seznámení s trasou pochodu jsme se vydali na cestu. Ta vedla přes Sebranku okolo známých rybníků do Starého Ranska. Tady nás čekal výstup na dlouhý borovský kopec s převýšením 68 m. To už jsme se pohybovali přírodní rezervací a dýchali voňavý lesní vzduch. Cesta rychle ubíhala a po chvíli jsme odbočili z asfaltky na lesní cestu vedoucí k našemu cíli – vrcholu Ranského masivu - Babylonu 673 mnm. V pohodě jsme posvačili a u studánky jsme se kochali krásnými dalekými výhledy. Zpět jsme se vydali  okolo Vlčího kola a Pobočenského rybníka, kam jinam, než do ždírecké cukrárny a odtud k vlaku domů. Za pěkného počasí a vší spokojenosti jsme ušli 13 km.

Jiří Moliš

                                  

1. 9. 2020 – Přes Loukov

Předpověď počasí se vyplnila, prší již od rána. Přesto se našlo pět odvážlivců, kteří vyrazili na dnešní vycházku. Prší i v Dolním Městě. Proto měníme původně připravenou desetikilometrovou trasu, jdeme po zelené TZ po silnici až ke kostelíku sv. Markéty v Loukově. Počkáme na pana Geislera, který nám kostelík otevře. Po prohlídce se rozhodujeme mezi dvěma variantami – buď se vrátit po zelené zpět do Dolního Města, nebo jít původně zamýšlenou cestou přes kopec. Protože déšť téměř ustal a do odjezdu autobusu máme dostatek času, zvolíme druhou variantu. Vyrážíme kolem hřbitova, přejdeme potok a vydáváme se do kopce cestou necestou. Po cca 500 metrech přicházíme k zatopenému lomu a odtud již sice místy blátivou ale jinak pěknou cestou na okraj lesa. Odtud jsou za pěkného počasí krásné výhledy, dnes jsou obzory v mlze. Našlapali jsme cca 7 km. 

Ludmila Kocmanová

26. 8. 2020 – Luže - Košumberk

Z Havl.Brodu odjelo vlakem 16 turistů. Ve vlaku jsme popřáli Mileně k narozeninám a posilnili se od ní sladkým zákuskem. Po přestupu v Hlinsku jsme vystoupili ve Vrbatově Kostelci. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a vyfotili se na návsi. Pak už jsme po modré vystoupali nad obec a v dálce jsme viděli Pardubice, Kunětickou Horu a Opatovice. Došli jsme do údolí ke kapli sv.Anny se zázračnou studánkou, ale stejně jako u sv.Anny u Pohledu ani tam voda neteče. Tady jsme posvačili a pokračovali dál. Modrá nás dovedla až ke zřícenině hradu Košumberk. Po prohlídce jsme se vyfotili na nádvoří. Sešli jsme po nové dřevěné bezbariérové lávce okolo obory s jeleny do areálu Hamzovy léčebny. Zde jsou instalovány panely s popisem jednotlivých stromů (arboretum). Zastavili jsme se i na kávu v tamní cukrárně. Pak jsme došli k poutnímu kostelu Panny Marie Pomocnice, který je dominantou Luže.  A z náměstí v Luži po prohlídce židovské synagogy a obědě jsme odjeli v 15 hodin autobusem do Chrasti na nádraží na vlak. Ušli jsme v pěkném i když trochu větrném počasí 13 km.

Jarka a Jindra Roseckých

25. 8. 2020 – Přes Nový Svět

U Stavební školy se sešlo 10 turistek a čtyři děvčata, vnučky našich turistek, tak jsme byly dámská jízda. Vyšly jsme ulicí Lidickou až nakonec města, dále ke školnímu statku, pokračujeme po silnici k Novému Světu. Nad školním statkem po poli cválali dva koně dost rychle. Tak koukáme, kdo za nimi jde a on nikdo. Čekáme, co se bude dít. Koně doběhli k cestě tam se otočili a po silnici proti nám. Namáčkly jsme se na kraj silnice, ale oni nás zaregistrovali a zabrzdili. Jeden šel k nám, to už jsme měly strach, ale někdo zakřičel utíkejte domů, oni pádili po silnici zpět. My vyrážíme dál do kopce. Nahoře se kocháme pěknými výhledy. Počasí bylo pěkné, sluníčko svítilo, tak bylo vidět daleko. Před Novým Světem odbočujeme doprava a polní cestou scházíme do Mendlovy Vsi, jdeme přes vesnici k hlavní silnici, pak po cyklostezce k Ovčínu, cestou na silničku a dále k osadě Novotnův Dvůr. Tam  se dělíme na dvě skupiny, jedna skupina jde domů a druhá do Selské jizby na občerstvení. Po občerstvení jdeme k přehradě a okolo ní už k domovu. Vycházka se trochu prodloužila, ušly jsme 10 km. Vedly Marie Musilová a Míla Špačková.                             

Míla Špačková

22. 8. 2020 - Setkání turistů v Pelhřimově

Pelhřimovští turisté uspořádali setkání turistů z Vysočiny, především k oslavě 100. výročí založení KČT Pelhřimov a náhradně za zrušené ZJTS z 21. 3. 2020. Byly připraveny tři trasy. Po městě a památkách, kočárková s vozíčkářskou a na Křemešník. Po krátkém zahájení jsme se vydali po červené značce na Křemešník. Procházeli jsme z části vykácenými lesy,  ale znovu obnovené značení nás dovedlo do cíle. Prohlédli jsme si poutní kostel s krásným oltářem, vyšplhali se na rozhlednu Pípalku. Ve 14 hodin pod Křemešníkem  jsme stihli autobus, který nás zavezl zpět do Pelhřimova. Na náměstí k dobré náladě  hrála kapela Božejáci, se kterou jsme si zazpívali. Účastníci byli většinou z Pelhřimova, Jihlavy a ojedinělí z některých dalších odborů.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

22. 8. 2020  - Z Břevnice

Vláčkem z Havlíčkova Brodu odjíždíme v počtu jedenácti turistů, včetně vedoucí vycházky Zuzky, která si pro nás přijela. Na startu už na nás čeká Míla, která přišla z Brodu pěšky. Po zahájení a občerstvení od Věrky, procházíme obcí a aby jsme se vyhnuli ranní rose, pokračujeme po silnici směr Kyjov a Ždírec, před kterým odbočujeme doleva a přes louky zvané Louky přicházíme k místu kde si na lavičkách uděláme společné foto a svačinku. Dále pokračujeme přes les až ke Stříbrné studánce, kde se občerstvíme výbornou studenou vodou. Potom pokračujeme dál a podél Břevnického potoka dojdeme do Břevnice a k Zuzce domů, kde jsme pohoštění kávou a podle chuti makovými, nebo tvarohovými buchtami. Děkujeme Zuzce za krásnou vycházku a pohoštění a odcházíme na vlak. Bylo nás celkem dvanáct a našlapali jsme deset kilometrů.

František Pithart

19. 8. 2020 – Zámek Kačina

Vyjeli jsme rychlíkem do Kutné Hory - hlavní nádraží, zde jsme si udělali společné foto. Po červené turistické značce jsme vyšli přes Malín, kde jsme se zastavili u památných kostelů, v Nových Dvorech u kostela sv. Martina a po krátké době vešli do zámeckého parku Kačina. Park je starší než zámek, vznikl už v r.1789, Chotkové dováželi a vysazovali cizokrajné dřeviny. Zámek se stavěl 1806 – 1824 a patří mezi nejvýznamnější stavby empirové architektury v Čechách, obdivovali jsme jeho krásu. Zastavili jsme se v pokladně zámku, někteří šli na prohlídku z některých prohlídkových okruhů. Ostatní jsme šli po krásném parku, který je vyhlášen jako přírodní památka. Na naučné stezce jsme poznali život různého hmyzu, poznávali stromy. Prohlídku jsme ukončili v hospůdce, všichni se občerstvili a poté 11 turistů se vydalo pěšky do Kutné Hory, zbytek 13 vyjeli autobusem do Sedlce, nakoukli do katedrály, podívali na opravovaný kostel kostnice v Sedlci a vrátili se na nádraží v Kutné Hoře. Bylo nás 24, pěšáci našlapali tam a zpět 13 km, ostatní 7,5 km.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

18. 8. 2020 - Ze Skřivánku

Dneska jsme vstávali do deštivého rána. Přesto se nás u zastávky sešlo dvanáct turistů. Vystoupili jsme na Skřivánku a po nezbytném přivítání jsme pokračovali dál směrem ke Studénce. V bývalém lese „Pod Jalovčí" na nás opět čekaly popadané stromy po nedávné větrné smršti. Jinak cesta byla příjemná a pomalu jsme došli do Studénky, kde jsme se zastavili u Beránků. Tady jsme si při kávě a koláči hezky popovídali a šli dál kolem rybníků, dneska jich už tam je šest, do Okrouhličky. Tady jsme se zastavili na jedno pivko a ve 13 hodin nás autobus vezl k domovu. Počasí se nakonec vyčasilo, nepršelo a vycházka se nám všem líbila.

Milena Beránková

Sobota 15. 8. 2020

Je deštivé sobotní ráno a my po týdenním pobytu opouštíme rekreační středisko Rybník v Českém lese. Podle plánu jsme si dnes ještě měli projít PP Sedmihoří, ale protože vydatně prší, bylo rozhodnuto, že navštívíme město Horšovský Týn, které leží v údolí řeky Radbuzy. Při příjezdu do města naštěstí nebylo po dešti ani památky a my si mohli zvolit, co si postupně ve městě prohlédneme. Nápovědou nám bylo ,,íčko'' na náměstí Republiky. Někteří se hned vydali naučnou stezkou na Šibeniční vrch (459 mnm) kde je z dřevěné rozhledny výhled na město i na pásmo Českého lesa a Šumavy. Další vyhlídka do okolí a na malebné město byla po vystoupání 98 schodů na věž kostela sv. Petra a Pavla. Mohli jsme si prohlédnout historicky zdobené měšťanské domy, renesanční budovu radnice, zvonici nebo kapucínský klášter. Dominantou města však je Státní hrad a zámek Horšovský Týn, který nabízí svým návštěvníkům několik prohlídkových okruhů, jak v interiérech, tak v přilehlém zámeckém parku o rozloze 40 ha. Po prohlídce historického města a po občerstvení v cukrárně, jsme se plni dojmů vydali zas naším autobusem na cestu do rodného Havl. Brodu. Děkujeme Láďovi, že naplánoval a vedl zajímavé vycházky, Jarušce děkujeme, že nás provázela na krátkých trasách, řidiči děkujeme, že nás v pořádku dovezl domů a počasí děkujeme, že nám přálo. Z Českého lesa jsme si dovezli plno krásných zážitků a někdo možná i nějaké to kilo navíc, z těch vydatných a chutných večeří.

Majka Rosičková, Majka Kubová

 

Pátek 14. 8. 2020

Hurá, konečně je ráno sluníčko schované a vyjíždíme na trasu. Všichni účastníci dlouhé trasy vystupují z autobusu na rozcestí Mostek. Po ČTZ se vydávají k vojenskému objektu „Velký Zvon“. Pokračují po ZTZ do zaniklé obce Pleš s malým upraveným hřbitovem. Tady se nachází jen Penzion „Na Pleši“. Po chvíli odpočinku a občerstvení došli po MTZ do obce Smolov. Zde na ně čeká náš autobus, který je převezl do Bělé nad Radbuzou. Turisté krátké trasy vystupují v osadě Nový Dvůr a po ZTZ a dále po MTZ dojdou také do Bělé nad Radbuzou, kde se obě skupiny setkávají. Městečko Bělá nad Radbuzou leží v údolí horního toku Radbuzy a Lesního potoka mezi Pivoňkovskými horami a Liščí horou v podhůří Českého lesa. Pýchou Bělé je kamenný barokní most přes řeku Radbuzu, který je jedním ze tří dochovaných mostů tohoto typu v Čechách. Most má osm oblouků a nese šest barokních soch svatých. Je zde i naučná stezka a výhledna. Dlouhá tras 19 km, krátká trasa 12 km.

Dana Petrová, Petr Gablech

Čtvrtek 13. 8. 2020

Po vydatné snídani se scházíme před budovou penzionu. Dnešní den má svátek Alena, která nám připravila sladkou tečku po snídani – výborné čokoládky. Autobusem odjíždíme směr Tachov a v obci Studánka vystupují turisté krátké trasy. Po ŽTZ jdeme na rozhlednu Vysoká, u které je umístěn památník věnovaný bitvě u Tachova roku 1427, kde se společně fotíme. Pokračujeme po ZTZ do obce Světce. Zde nechal v letech 1858-1861 polní maršál Alfréd I. Windischgrätz vystavět jízdárnu, která je největší v ČR. Provázel nás Mgr. Pavel Voltr. Zaujal nás poutavým a humorným výkladem. Byl to neobyčejný zážitek doplněný dobovými rekvizitami. Po občerstvení pokračujeme po MTZ do Tachova. Odpolední program je individuální. Odjezd je stanoven na 16 hodinu od vlakového nádraží. 11 turistů dlouhé trasy vystoupilo v obci Lesná a pokračovali přes obec Studánka. Cestu jim zpříjemnila zastávka v hostinci „U kulaté báby“, kde je obsloužila mimo provozní dobu milá a ochotná paní hostinská. Po společném focení pro KČT i hostinec – pokračují na rozhlednu a dále jako turisté krátké trasy. Při zpáteční cestě bylo malé zdržení z důvodu nakládky dřeva. Krátká tras 9 km, dlouhá trasa 16 km. Všichni byli s dnešním programem spokojeni.

Marie Hurychová, Jaroslava Rosecká, Slávka Černíková

Středa 12. 8. 2020

Český les je magický kraj, který v sobě nese zvláštní ticho. Je to dáno hlavě historickým vývojem ve druhé polovině 20. století. Nejdříve bylo po válce odsunuto původní, převážně německé obyvatelstvo a potom tu vzniklo hraniční pásmo. Takže, co nezničila válka, to rozbili ti, kteří přišli po ní. Něco pohřbila lhostejnost a něco si vzala zpět sama příroda. Ze spousty zaniklých vesnic zbylo jen pár kamenů uprostřed lesa. A tak tu stojíme a představujeme si, jak tady vlastně lidé žili. Je to zvláštní pocit.

Program dnešního dne přidal další střípek do obrazu zdejšího kraje a lidských příběhů. Navštívili jsme Muzeum pohraniční stráže KOTA 233 v Rozvadově. Provázel nás pan Hladík, svými vzpomínkami na vojenská léta doplňoval náš Láďa Rasocha. Další zajímavé expozice na nás čekala v Muzeu Železné opony, též v Rozvadově. Vyprávění pana průvodce i jednotlivé části muzea zaujaly mnoho lidí naší výpravy, proto byl další program z časových důvodů upraven.

Autobusem jsme se převezli do vesničky Svatá Kateřina, odtud pěšky pokračujeme do Milířů. Zde je turistická rozhledna vysoká 30 metrů. Nachází se ve výšce 631 mnm na kopci Tomáška. Pohled z rozhledny i cesta zpět k autobusu nabízí překrásné výhledy do kraje. Následuje další přejezd autobusem do Přimdy. Zřícenina hradu nad městem už jen vzdáleně připomíná majestátní strážný hrad, ale neleníme a vystupujeme potřebných 837 metrů, abychom si vychutnali nádherný výhled do krajiny české i do Německa. Přimda je pomyslnou bránou do Českého lesa. Je to příjemné, upravené městečko, kde jsme navštívili infocentrum, prohlédli si náměstí a občerstvili se v hospůdce. Dnešní tras byla pouze jedna, ušli jsme 7 km. Po návratu na ubytování se mnozí ještě osvěžili v přírodním koupališti.

Marie a Josef Topolovských

Úterý 11. 8. 2020

Dnes jako každý den, jsme vyrazili autobusem na trasu. Účastníci krátké trasy vystoupili před Novou Vsí u Přimdy a vyrazili na trasu po cyklostezce k loveckému zámku Diana. Účastníci delšího pochodu popojeli autobusem na okraj Přimdy a čli po ŽTZ a ČTZ k zámku Diana. Cesta vedla hezkým vzrostlým lesem, našli jsme i houby. Na zámku Diana (původně barokního sídla postaveného podle Santiniho návrhu) jsme se sešly obě skpiny. V anglickém parku (530mnm) jsme udělali společné foto, posvačili jsme a obdivovali krásné výhledy. Obě skupiny turistů pokračovaly do obce Železná. Cestou jsme míjeli budovy bývalé roty pohraniční stráže. Láďa Rasocha nás kvalifikovaně informoval o tom, jak to za jeho působení u pohraniční stráže „chodilo“. Do kroku nám zpíval jeho oblíbenou pohraničářskou píseň. Zelené louky, remízky a lesy nás dovedly k cíli. K našemu penzionu jsme dojeli brzy, ve 14,30 hodin, oblékli plavky a zbytek nádherného odpoledne jsme strávili u zdejšího přírodního koupaliště. Dlouhá trasa 16 km, krátká trasa 12 km.

Ilona Poláčková, Svaťka Beránková, Zdenka Teclová

Pondělí 10. 8. 2020

Předpověď na dnešní den, slunečno, sem tam obláček a teplo. V 8,30 hodin vyjíždíme přes Tachov do osady Stará Knížecí Huť. Cesta trvá 1,5 hodiny, takže v 10, hodin jsme na místě. Dlouhá trasa vede po NS sklářství. Na rozhlednu Havran je to cca 7 km. Cesta je velice příjemná a připomíná nám šumavské louky a hvozdy. K rozhledně Havran v nadmořské výšce 895 metrů docházíme ve 12 hodin. 125 schodů nahoru a díváme se do kraje. Vše je popsáno na rozhledně i s příběhy lidí, kteří se pokoušeli šťastně i nešťastně přejít naše zadrátované hranice. Po občerstvení jdeme zpět po MTZ a potom ČTZ cca opět 7 km k autobusu. Zastavujeme se u památníku zaniklých obcí na panství Waldheim. Krátkou trasu ze Staré Knížecí Huti jdeme po NS „Historie sklářství“, kolem Huťského rybníka – zásobárna vody pro Huťský potok, který poháněl sklářské stroje a leštičky skla směrem k Arnoštově leštírně, kde se dochovaly původní stroje – se zastávkou na svačinku „ Pod Červeným vrchem“ na Zadní Zahájí. Je to jediná dochovaná ves na území panství Waldheim – Zahájí, která přežila likvidaci v padesátých letech při budování hraničního pásma. Na rozcestí část skupiny navštívila zříceninu hradu a větší část německé hranice „Bayern“ – společné foto. NS představuje 12 zastavení u krásných informačních tabulí popisujících historii sklářství a těžkých podmínek sklářů. Zpáteční cestou míjíme památníček se dvěma kříži obětem 37 zajatců krvavého nacistického teroru. Před koncem trasy míjíme objekt bývalých kasáren pohraničníků, nyní uzavřený objekt ministerstva s velkou helikoptérou. Trasu v délce 11 km jsme zakončili u autobusu a za 30 minut již dorazili první turisté z delší trasy. Všichni jsme byli spokojeni a poděkování Jarušce, která vedla kratší trasu. Všichni z krátké i dlouhé trasy máme hezké zážitky a velký dík patří Láďovi. Tato krajina a tento kout naší země je trochu zapomenutý pro naši současnost, ale naši předkové zde žili plnohodnotným životem. Díky za dnešní den. Krátká 11 km a dlouhá trasa 16 km.

Květa a Vašek Průšovi 

Neděle 9. 8. 2020

Po vydatné snídani nás autobus vyvezl nad Klenčí po Čerchovem, kde jsme si prohlédli pomník J. Š. Baara, kněze a spisovatele, rodáka z Klenčí. Od pomníku jsme všichni společně pokračovali po MTZ na okraj obce Capartice a odtud jsme pokračovali ČTZ na nejvyšší vrchol Českého lesa – Čerchov. Na vrcholu nás přivítala rozhledna Kurzova věž, ze které byl krásný rozhled na domažlicko, tachovsko i do Bavorska. Po občerstvení a odpočinku jsme se rozdělili na několik skupin. Osm odvážných a zdatných turistů pokračovalo dlouhou trasou lesem po ZTZ přes Sokolovu vyhlídku do obce Babylon. Další skupina se vracela stejnou cestou po ČTZ do Capartic, kde čekal autobus. Ti nejunavenější z nás využili místní autobusovou linku a svezli se z Čerchova na dolní parkoviště v Caparticích. Naším autobusem jsme pokračovali do Klenčí pod Čerchovem. Zde jsme navštívili informační centrum na Staré poště, dům Jindřicha Šimona Baara i jeho hrob na místním hřbitově. Po občerstvení jsme pokračovali autobusem do Babylonu, kde se obě skupiny sešly u přírodního koupaliště. Parný den jsme zakončili v místním rybníce a u stánku s občerstvením. Turisté dlouhé trasy ušli 16 km, středně dlouhá trasa měřila 12 km a ti, co využili linkový autobus absolvovali 6 km.

Radka Mikulková, Eliška Tesařová a Hana Sochorová

Sobota 8. 8. 2020

Ráno jsme odjeli autobusem směr Humpolec a Praha. Tam na Ořechu nás čekala Ilona a na další benzínové pumpě jsme se občerstvili. Pokračovali jsme do Zbirohu. Tam se oddělila 16 ti členná skupina a vydala se na dlouhou trasu po ZTZ do Plískova. U koupaliště stály dřevěné sochy a u nich bylo společné foto. Pak po ČTZ jsme vyšli na skalní vyhlídku a k Čertově skále (565,7 mnm). Po obědě z vlastních zásob nás ČTZ dovedla do Zbirohu. Tam na rozcestí v hospůdce Lesance jsme se ochladili pivem a kofolou. Dlouhá trasa měřila 13 km. Ostatní turisté krátké trasy dojeli do Zbirohu a pak šli po ZTZ na Světovinu a pak po ŽTZ a ČTZ také na Čertovu skálu. Odtud po polední svačině šli na zámek Zbiroh a u Infocentra jsme se všichni sešli. Krátká trasa měla 8 km. Autobus nás dopravil do obce Rybník, kde jsme se ubytovali v rekreačním středisku. Po syté večeři se většina turistů ještě vypravila po silničce k hranici s Německem. Někteří ušli 4 km a 12 zbylých vytrvalců 8 km.

Alena Hladká, Milena Košetická a Míla Kuhnová

Vloni jsme slíbili

v moravském Frýdku - Místku,

že s Láďou zas pojedem

tentokrát do Rybníku.

 

Do pěkné vesničky

na státní hranici

přijela parta lidí

po krásách toužících.

 

Náš značkař turista

připravoval vše s láskou

abychom všichni byli

nad míru spokojeni.

 

Každý den googluje

jak venku teplo bude

jestli nás deštík mine

nebo se zapotíme.

 

Na každém vrcholu

na krásných rozhlednách

vypráví všem nám znale

co v dálkách vidíme.

 

Na konec pobytu

tady v tom Českém lese

Láďo Ti děkujeme

do Vrbna pojedeme!

 

ČESKÝ LES

12. 8. 2020 – Ze Ždírce nad Doubravou

Do Ždírce nad Doubravou přijeli před devátou hodinou 4 turisté. Po krátkém přivítání se k nám přidala ještě jedna turistka ze Ždírce a můj vnuk Jéňa. V počtu sedm turistů jsme prošli Novým Ranskem, okolo rybníků Svobodný a Pobočný do St. Ranska. U rybníku Řeka nám přišlo vhod krátké občerstvení. Byli jsme zvědaví, jak nám vyrostla divoká prasátka. Proto jsme došli až k jejich oboře. Horké počasí ale působilo i na ně. Prasátka byla někde ukryta. Dále jsme pokračovali po neznačených cestách k cíli naší cesty-Vlčímu kolu. To už ale bylo pěkně teplo a proto jsme spěchali do ždírecké cukrárny a vlakem zpět do HB. Absolvovali jsme trasu dlouhou 14 km.

                           Jiří Moliš

11. 8. 2020 – Do Dočkalova mlýna

9 turistů přijelo autobusem do Krásné Hory. Po  seznámení s trasou jsme se vydali do Hlavňova, kde jsme si prohlédli skanzen Perlového potoka.  Cesta nás zavedla do Bezděkova, kde jsme se zastavili u hezké kapličky. Pokračovali jsme polní cestou k rybníku Abrahám, kde kvetly krásné lekníny. Udělali jsme si přestávku na svačinu. Po odpočinku jsme  došli do Kvasetic, kde probíhá oprava zámku. Zašli jsme se podívat na hrobku rodiny Štanglerovy, odkud to byl jenom kousek do Dočkalova mlýna. Prohlédli jsme si novou kapli a okolí mlýna a zašli se občerstvit do hospůdky. Venkovní posezení bylo příjemné. Spokojeni jsme odjeli autobusem domů. Našlapali jsme 8 km.  

                                                                                                                               Špačkovi

8. 8. 2020 – Krajem malířů Vysočiny

Pět havlíčkobrodských turistů využilo nabídky jednoho z mála nezrušených pochodů, který pořádal KČT Hlinsko. Za jasného a slunečného počasí jsme dorazili do Hlinska, došli jsme se zaregistrovat a vydali se na nejkratší trasu. Na startu nám bylo doporučeno, abychom si trasu prodloužili výstupem na Hradiště (vrch nad Studnicí). Tento kopec je vykácen a je odtud vynikající rozhled do okolí. Vyrazili jsme do kopce a obnovenou lipovou alejí došli až na okraj Studnice. Po cestě jsme pokračovali dále až na vrchol Přední Hradiště. Pokochali jsme se rozhledem a sestoupili do Studnice. Protože jsme potřebovali doplnit v horkém počasí tekutiny, chtěli jsme navštívit místní hospůdku „U Ajšíra“. Naše zklamání, že je hospůdka zavřena, vystřídalo potěšení z ochoty majitele, který nás ochotně napojil a nakrmil (vynikající domácí tlačenka). Potěšil nás sdělením, že kdykoliv budeme procházet kolem, můžeme zavolat na uvedené telefonní číslo a pokud bude doma, tak hospůdku otevře. Z příjemného chládku se vydáváme do poledního vedra. Jdeme neznačenou zkratkou, na okraji lesa mírně zakufrujeme (měli jsme jít po okraji vlevo do kopce a vydali jsme se vpravo z kopce). Zašli jsme si asi jeden km. Nakonec se napojujeme na červenou značku a po ní dojdeme až do Hlinska.  Sice při rychlé chůzi na nádraží bychom stihli vlak v 13.07, ale vzhledem k velkému vedru volíme posezení v příjemném penzionu U tvrze a odjíždíme domů až pozdějším vlakem. Našlapali jsme cca 10 km.

Ludmila Kocmanová

5. 8. 2020 – Kolem Hesova

Tuto trasu jsem dvakrát předělávala, protože letošní časté a poslední dvoudenní vytrvalé deště způsobily na cestách nejen zamokření a zablácení, ale i zavodnění některých luk. Proto jsme se pohybovali často po silnici a silničce. Od vlakové zastávky v Hesově jsme v počtu 13 turistů prošli obcí Hesov, polní cestou a pozůstatkem bývalého lesa se štěpky a zbytky kůry nahoru nad obec. Odbočka k Uhrám nás dovedla k tabuli s informacemi o kopci Buchberg, za vsí jsme pozorovali výhledy na okolní krajinu, ale byly ještě zamlžené. Došli jsme do obce Dvorek a následovala pověst „Trápení a naděje“. Po modré turistické značce jsme se dostali až k rybníku Asuán (Jablonecký žlab) a následovalo občerstvení z vlastních zásob. U silničního mostu přes řeku Sázavu jsme počkali na Věru Melicharovou, která se vracela od maminky, kam byla předtím odvezena autem, a podle převládajícího přání jsme se vydali do přibyslavské cukrárny. Tam u milého občerstvení naše cesta skončila, přivítali jsme se s Věrou Grodlovou a brodští odkráčeli na nádraží na vlak.  Závěr: celkem 9 km a spokojenost, a to i s počasím – konečně nepršelo.

Alena Hladká

 4. 8. 2020 - Z Okrouhlice domů

Ani nevlídné počasí neodradilo osm turistek, aby se sešly v úterý ráno před vlakovým nádražím v Okrouhlici a navzdory dešti se vydaly na vycházku směr Klanečná – Veselice -Perknov. Po ČTZ  se šlo asfaltovou cestou většinou kolem kukuřičných polí a dokonce kolem jednoho pole se špaldou. Když jsme zdárně došly do Klanečné, měla nás ČTZ vést Údolím lásky, ale jelikož byl travní porost po vydatném dešti značně promáčený, rozhodly jsme se projít vesnicí a pokračovat po vedlejší silnici až do Poděbab. Hned na okraji vsi jsme ale odbočily vlevo na zpevněnou polní cestu, která nás dovedla přes Veselický kopec až do Veselice. Stačilo už jen zdolat přechod přes železniční trať ve stanici Perknov, most přes řeku Sázavu a byly jsme v Perknově. Některé z nás se zastavily na občerstvení v Hostinci U Palánů a ostatní pokračovaly ke svým domovům. Protože vydrželo pršet celou cestu, vycházka 8 km byla pěknou přehlídkou barevných pláštěnek a deštníků. Vycházku vedly Marie Kubová a Jana Bartoňová.

Majka Rosičková

 

29. 7. 2020 – Přes Čertovy díry

Původně plánovanou trasu z Chřenovic nebylo možno uskutečnit. Od pondělí byla zahájena výluka trati z Ledče do Zruče a náhradní autobusová zastávka je 3 km vzdálená. Volíme náhradní trasu z Ledče nad Sázavou. Od nádraží jdeme přes řeku a vystoupáme na Šeptouchov. Odbočujeme směrem na Kožlí a dojdeme na silnici spojující Ledeč a Hněvkovice. Čeká nás nepříjemný asi dvoukilometrový úsek sice ve stínu stromů, ale s hustým provozem. Kocháme se alespoň pěknými výhledy. Na kraji lesa opouštíme silnici a jdeme po pěkné lesní cestě k Pekelské studánce. Zde se občerstvíme. Pokračujeme z kopečka po stále pěkné cestě. Netušíme, co nás čeká cca 500 metrů před zátokou přehrady na Želivce. Probíhá zde intenzivní těžba, cesta je zarubaná. Vydáváme se cestou necestou do kopce. Nakonec všichni vylezeme na kopec, chlapi slezou k Čertovým dírám. Díky všem za pomoc, při zdolávání kopce (původně jsem pro sebe tuto část neměla v plánu, ale díky zarubané cestě to nešlo jinudy). Zpět volíme už lepší cestu a vracíme se na původní cestu a po ní až k silnici, kde odbočujeme do Kožlí. Stihneme ještě občerstvení v hospodě a vracíme se autobusem do Ledče. Někteří pokračují dalším autobusem do Havlíčkova Brodu, ostatní se vydají po Ledči za občerstvením a jedou domů o hodinu později vlakem. Bylo nás celkem 10 a našlapali jsme 11 km. Díky terénu to byl slušný výkon.

Ludmila Kocmanová

28. 7. 2020 -  Přes Klopruny

Pro neprostupnost cest z Mendlové Vsi do Čisté (Kloprun) jsem musela  změnit nástup vycházky. Vyjeli jsme autobusem v 8 hodin do Květnova. Hned na začátku jsme si od oslavenkyň  pochutnali na dobrotách, popřáli jim zdraví, štěstí, pohodu.  Vydali jsme se po žluté značce  do Čisté, která měla kdysi německý název Klarbrunn, zkomoleně se říkalo Klopruny. Český překlad je Čistý pramen, proto vznikl název obce po roce 1945  Čistá. Zastavili se u nově vytvořených třech rybníčků, u pěkné zvoničky a dále jsme pokračovali po silničce k odbočce na Nový Svět. Z  Nového Světa jsme se kochali  nádhernými výhledy a došli k odbočce „K Menouškům“, kde jsme se rozdělili. Část odešla k městu, ostatní kolem „Traplů“ směrem k nádraží. Zúčastnilo se 15 turistů a našlapali jsme 8,5 km. Děkuji všem, kteří přišli a nebáli se předpovědi počasí.

                                                                                                                         Jarka Kohoutová

25. 7. 2020 – Zámek Hrubý Rohozec a rozhledna Ohrazenice

Ranním vlakem se postupně za slunečného počasí přesouváme přes Kolín a Mladou Boleslav do Turnova. Zde v počtu 33 účastníků začíná trasa od vl. nádraží směrem do obce Ohrazenice u Turnova, kde se nachází rozhledna, ale oficiálně to žádná rozhledna není. Je to unikátní stavba věžového vodojemu s vyhlídkovou plošinou. Zahájení stavby bylo započato v únoru 2018 a vše bylo dokončeno v srpnu 2019. Vyhlídka je přístupná a otevřena po dohodě s průvodcem, který nám vše ohledně stavby, zásoby vody a vyhlídkové věže vysvětlil a provedl nás v útrobách celého vodojemu. Po společném foto jsme pokračovali k pivovaru Malý Rohozec, kde se nachází restaurace, kde jsme měli po předchozí domluvě zamluvené posezení k občerstvení, které nám velmi chutnalo a mohu pro další návštěvníky dané oblasti doporučit. Dále naše trasa pokračovala po NS Josefa Pekaře do Dolánek u Turnova, kde jsme navštívili dům přírody Českého ráje a Dlaskův statek. Dále po Zlaté stezce Českého ráje jsme pokračovali na zámek Hrubý Rohozec. Zde byl čas na prohlídku zámku, přilehlého parku a možného posezení v místní kavárně dle uvážení každého účastníka. Po prohlídce už naše cesta směřovala k cíli naší trasy a to zpět na vl. nádraží v Turnově odkud jsme se opět společně stejnou cestou zpět vraceli k domovu. Výlet se nám všem moc líbil, ke všemu tomu nám pomohla dobrá nálada všech účastníků, sluníčko, které nám umožnilo hlavně z vyhlídkové věže daleké výhledy do Českého ráje, na Ještěd, Jizerské hory, hrad Bezděz a okolní krajiny. Celkový počet 33 účastníků a délka trasy 11 km. 

Ladislav Rasocha

22. 7. 2020 – Cestičkami Vládi Škvařila

Dneska už od rána svítilo sluníčko. Dojeli jsme do Štoků a kolem koupaliště mířili k Hanesovu mlýnu. Už tady na lesní cestě jsme se museli vyhýbat několika spadlým stromům, které porazila nedávná bouře a průtrž. Ta tady způsobila velké škody. U "Hanesáku" zastřešujou hlediště a probíhá tam velké příprava na Trampský širák. Již tady u vstupu nás překvapily hluboké brázdy plné vody, které zasypávali kamením. Vstoupili jsme do lesa a tady nás potkala hotová apokalypsa. Les, který tady ještě nedávno stál, už není, ale to by nebylo ještě tak strašné. Cesta, která byla ještě před pár dny průchodná, tak dneska už nebyla. Probíhá těžba a hlavně cesta je plná bahna a vody. Najednou začaly padat stromy, museli jsme honem ustoupit do "lesa", ale nebylo pořádně kam. Les je protkaný hlubokými brázdami po těžkých strojích. Brázdy byly nejméně půl metru hluboké. Na zbytku plochy ležely přes sebe pokácené stromy, plno roští a ostružin, no zkrátka hrůza, se kterou jsem se ještě nesetkala. Ani zpáteční cestu jsem nemohla najít. Na konec jsme se na tu silnici doplazili. Přes další les a potom po cestě v makovém poli jsme došli ke Studénce, odtud jsem je už nechtěla vést do Okrouhličky, bála jsem se další problematické cesty. Tak jsem zkončili u Beránků na chalupě na kávě. Poté jsme jeli domů. Nakonec všechno dobře dopadlo, nikomu se nic nestalo a bylo to určité dobrodružství. Sešlo se nás šestnáct a ušli jsme asi devět kilometrů.

Milena Beránková

21. 7. 2020 – Přes Kvasetice

Probudili jsme se do uplakaného rána, také se párkrát ozvala bouřka. Přesto se nás sešlo šest statečných a vyrazily jsme do Krásné Hory. Už nás ani nepřekvapily ohromné louže hned na začátku lesa. Nepršelo a chvilkama na nás i mrkalo sluníčko. Lesem jsme prošly bez nehody, na rybníku Abrahám krásně kvetou lekníny, chvilku jsme poseděly a pokračovaly směrem k zámku v Kvaseticích. Zámek je zatím pro veřejnost uzavřený, tak jsme si ho prohlédly jen z venku. Udělala se tam už spousta práce, ale ještě větší dávka je čeká. A proto, že bylo velké mokro, všude je vysoká tráva, tak jsme došly jen do Michalovic a odtud nám jel za chvilku autobus. Mezitím se hezky vyjasnilo, sluníčko svítilo a my jsme měly hezký den. Sešlo se nás šest turistek a ušly jsme asi sedm kilometrů.                                                                                                                                                                                                                   

Milena Beránková

18. 7. 2020 – Údolí Polepky

Z Havl. Brodu vyjelo vlakem 13 brodských turistů a 3 jihlavské turistky a po přistoupení 4 turistek ve Světlé jsme v počtu 20 vystoupili v Ratboři. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a popřáli vedoucímu vycházky k svátku, k narozeninám a vstupu mezi „65 plus“. V Ratboři jsme došli na náves a vyfotili se před zámkem od Jana Kotěry. Pokračovali jsme po modré kolem hřbitova s cedrem atlaským vysazeným v roce 1918. Po 2 km jsme z mostu přes železniční trať obdivovali kamenný železniční viadukt a sešli do údolí ke Kohoutovu mlýnu. Pak jsme došli do vesnice Pašinky s tvrzí a zavřenou hospodou. Další vesnicí kam jsme došli, byly Polepy, kde jsme na návsi posvačili a potom už po zastávce u vodopádu pokračovali do Kolína. Ušli jsme 10 km za trochu deštivého počasí.

Jarka a Jindřich Roseckých

15. 7. 2020 – Přes zkamenělou řeku do Uhelné Příbrami

Místo vlakem jsme vyjeli náhradní autobusovou dopravou do Chotěboře. Odtud jsme vyšli po modré značce přes náměstí v Chotěboři a pokračovali kolem samot v Zálesí, hájovny Perno ke Zkamenělé řece. Odbočkou jsme prošli stezkou se  silným travnatým porostem mezi kameny a došli k přírodnímu úkazu kamenného proudu připomínající řeku v délce více než 100 metrů. Počasí nám přálo, zde jsme posvačili a pokračovali přes kopec Na Kršince 525 m. Cestou na vrchol jsme obdivovali výhledy na Železné hory. Sešli jsme do Tří Dvorů a stoupali na kopec Kubík 535m, kde v lesním porostu je skála připomínající spíše lva než kobylu nebo králíka. Fantazii se meze nekladou. Sešli jsme na silnici a vydali se k rybníku a místnímu koupališti Atlejch, kde bylo pěkné odpočívadlo. Z vlastních zásob jsme se najedli a vyšli zkratkou do Uhelné Příbrami. Prohlédli si obec, kostel, na návsi vytvořený milíř pro pálení dřevěného uhlí, které městysu přineslo v minulosti velké bohatství. Na Obecním úřadě jsme získali pohlednice a  z Uhelné Příbrami jsme odjeli autobusem do Chotěboře. Některé turisté přestoupili na náměstí v Chotěboři do autobusu do Havlíčkova Brodu, ostatní dojeli na vlakové nádraží. Zde nás čekal autobus, náhrada za vlak. Vycházky se zúčastnilo 25 turistů včetně  turistek z  Jihlavy.Věřím, že všichni byli spokojeni a v pořádku dojeli domů, našlapali jsme něco přes 12 km.                                                                                                             

Jarka Kohoutová

14. 7. 2020 – Kolem Maliní a pramene Žabince

Již při jízdě autobusem jsme žasly nad polámanými a vyvrácenými stromy podél silnice a na náměstíčku v Úsobí byly zlámané staré lípy a kmeny. Byly to následky páteční vichřice. Náladu nám zlepšily výborné buchtičky od Marušky Dontové a popřály jsme jí hodně zdraví k svátku. Bylo nás 16 turistek a vydaly jsme se cestou ke zřícenině kostela sv. Antonína. Odtud byl krásný výhled do krajiny  a pokračovaly jsme k vesničce Kosovy, občerstvily  se třešněmi v aleji a došly jsme k osadě Maliní. Zdálky jsme se dívaly k prameni Žabince ( je to oplocený pozemek). Kolem chatové oblasti jsme došly ke koupališti a zpět do Úsobí. Na nádvoří zámku nás přivítala zámecká paní a po občerstvení  nás její dcera provedla zámkem, kaplí a zámeckou zahradou. Počasí nám vyšlo. Ušly jsme 7 km.

Miluše Čiplová

8. 7. 2020 – Želva a „Strom života“

V 08:03 odjíždíme rychlíkem směr Ostrov nad Oslavou. V Přibyslavi se k nám připojují Míla Košetická a Alena Hladká, takže se třemi turisty z Chotěboře a jednou turistkou z Jihlavy je nás celkem 26. Po dojezdu do Ostrova nad Oslavou a nezbytných informacích o dění v našem klubu vyrážíme směr Obyčtov. Tam se nejprve zastavujeme u sochy želvy od známého sochaře Olšiaka a drobných informacích o kostele Nanebevzetí Panny Marie se ke kostelu přesouváme a  protože je otevřený, můžeme se pokochat jeho výzdobou a krásnými varhanami. Potom se vydáváme na další cestu směrem obec Jámy. Tam ještě zastihneme místní občany s končícím úklidem před místní poutí. Můžeme zde rovněž navštívit a prohlédnout si místní kostel,  který je zasvěcený sv. Martinovi. Svačíme a našeho shluku si všimnul místní starosta obce pan Jiří Šikl, něco nám řekl o historii obce Jámy a rovněž nám povykládal o celé anabázi vzniku „Stromu života“ na kopci Vejdoch, od sochaře Petra Váni (který je rovněž autorem Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze) a kameníkem Hynkem Schejbalem. Vystoupali jsme na kopec Vejdoch, z kterého je krásný rozhled po celém kraji. Za pěkného počasí je odtud vidět až šedesát obcí, mezi jinými také Zelená Hora i rozhledna Rosička. Po závěrečném fotografování se nasměrujeme na Veselíčko, kam asi tři čtvrtě hodiny před odjezdem vlaku dorazíme. Hospůdka je bohužel zavřená, tak se usadíme na předzahrádce, zkonzumujeme poslední zásoby a odjíždíme domů.  Důležité bylo, že nám po celou cestu vydrželo pěkné počasí. Našlapali jsme 11 km.

                                                                                                                            Zdeněk Kohout

 

7. 7. 2020 – Kolem Zbožice

Dnešní vycházka vedla z Rozňáku po silničce ke Zbožici, ale před vesnicí jsme odbočili na polní cestu směrem na Knyk. Zde se tyčí stará rozložitá lípa a o kousek dál mohutný dub. Za Knykem začíná areál Vlkovsko. Les se změnil v pláń, jen chatky jak hříbečky sedí na svém místě. Kaskáda rybníků nás dovedla do Havlíčkova Brodu. Bylo nás 18 turistů.

                                                                                                                    Marta Novotná

4. 7. 2020 - Zaječí skok a Plandry  

Tuto trasu jsme museli změnit, protože prudké deště vymlely cestu od Zaječího skoku dolů do údolí s chatovou osadou a také popadané stromy byly velkou překážkou. Vystoupili jsme tedy až na vlakové zastávce Rantířov. Po informacích a pohoštění jsme se vydali do obce Rantířov, kolem zámku a po žluté turistické značce, kterou jsme pak vyměnili za vyježděnou cestu po louce mezi chatami a řekou Jihlavou. Ke žluté značce jsme se ale vrátili a skálu Zaječího skoku jsme zahlédli zdola od řeky. U Brandlova mlýna jsme odbočili na polní cestu do obce Plandry. Viděli jsme barokní špýchar, starou sochu sv. J. Nepomuckého s památnou lípou v areálu Zámecké jezdecké školy a po svačině spojené s poslechem pověsti následovala prohlídka kaple sv. J. Nepomuckého s nárožními kapličkami – tam jsme prošli památnou lipovou alejí. Po ŽTZ jsme pokračovali i obcí Hybrálec s kaplí sv. Václava a až ke křižovatce „U Lyžaře“. Kousek jsme šli po Hornické NS a pak po MTZ a stromořadím s 31 chráněnými stromy, to nás dovedlo k hospůdce s tekutým občerstvením. Na jihlavské nádraží to byl jen kousek a stihli jsme vlak už v 13, 37, který však dorazil do H. Brodu se zpožděním. Celkem 13 účastníků našlapalo 12 km za příjemného slunečného počasí.

Alena a Jiří Hladkých

1. 7. 2020 – Kolem Lipnice

Odjezd byl z terminálu v 8,25 do Lipnice. Z lipnického náměstí jsme šli na Bílou věž kolem Haškovy sochy, kde jsme se fotili. Cesta pokračovala po ZTZ, odkud je krásný pohled na Humpolec, Kejžlici, Řečici nebo podlipnické samoty. Potom kolem Modrého křížku na Hřebeny, tak  se nazývají lomy, které tam jsou. Navštívili jsme lom, ve kterém jsou vytesány „Zlaté oči“ od sochaře Radomíra Dvořáka.  Pak už jsme šli k nám na chalupu. Odjezd z Lipnice byl ve 12,20 hodin a pochodu se zúčastnilo 18 členů.

Květa Žatečková

 

30.6.2020 – Z Rozsochatce do České Bělé

Vlakem jsme přijely do Rozsochatce, kde jsme udělaly společné foto a vyšly po zelené značce. Od Rozsochateckého zámeckého rybníka jsme pokračovaly do obce Jahodov, zastaviy jsme se na odpočívadle, abychom dodržely pitný režim. Pokračovaly jsme okolo zvoničky, za obcí jsme vyměnily tvrdou asfaltku za travnatou polní cestu, sice s trochu mokrou trávou, ale odměnou byly pěkné výhledy na vrchu zvaném Na Kopci (570 m). Dále jsme kolem koupaliště došly na silničku, kolem Horního a Prokšova rybníka  do cíle v  České Bělé. Zde jsem měla zamluveno otevření místní hospůdky, kde jsme měly možnost se občerstvit dle jednotlivých přání našich turistek. Zúčastnilo se 23 turistek a 1 dítě a našlapaly jsme něco přes 7 km.

Jarka Kohoutová

27. 6. 2020 - Z Kamenné do Přibyslavi

V sobotu byl plánován pochod,,Kamennské aleje", ale byl zrušen. Náhradní vycházka z Kamenné do Přibyslavi vedla přes Nové Dvory, Věžnici, Brzkov, Dolní Jablonnou do Přibyslavi. I když jsem upozornila na nádraží, že to bude delší asi o čtyři, až pět kilometrů všichni šli na vycházku. Vyšli jsme z nádraží a bylo strašné dusno, ale potom vysvitlo sluníčko a bylo po dusnu. Šlo se sice po asfaltových silničkách, nikdo si nestěžoval. Došli jsme do Přibyslavi, a protože tam byla pouť, tak jsme byli pozváni od Mileny Košetické na pouťové koláčky a dobrou kávu, děkujeme. Našlapali jsme 18 km a počasí nám přálo.

Míla Špačková

24. 6. 2020 - Starý most a Kavka

Za celkem pěkného počasí v počtu 22. turistů vycházíme od žďárského nádraží v 9.45 po ČTZ kolem rybníka Kameňák směrem k rybníku Černá Vetla. Poblíž něho je další rybník Návesník, který měl být na návsi zaniklé vesničky Vetla. Zde jsme si řekli něco o historii této vesničky i pověst o strašidelných hejkalech, kteří kdysi žili v hlubokých lesích kolem. Dnes už tam žádní hejkalové nejsou, přestěhovali se do našeho Parlamentu, ale odtud je nevyžene žádné farářovo modlení ani kropenka se svěcenou vodou, hejkají a hejkají dál. Po neznačené cestě docházíme do upravené vesnice Vatín, kde si díky pohotové místní paní prohlédneme pěknou kapličku Panny Marie Sedmibolestné a kdo chtěl, mohl si vylézt i na zvoničku, ze které nebylo celkem nic vidět. Pokračovali jsme k zapomenutému mostu staré císařské silnice a potom na kopec nad vesnici Sazomín odkud vidíme vesnici Jámy, kopec Vejdoch a v dáli i známý kopec Harusák u Nového Města na Moravě. V Sazomíně se zastavíme u sochy starého mostu s kavkou, která je i na erbovním znamení vesnice Sazomín, od sochaře Olšiaka. Navštívíme zdejší cukrárnu a díky všímavosti Aleny Hladké odjíždíme v 12,07 do Žďáru nad Sázavou, kde nám ale osobní vlak stejně ujede, takže domů odjíždíme až za hodinu rychlíkem.

Zdeněk Kohout

23. 6. 2020 – Kolem Šlapanova

Je úterý a plánovaná vycházka kolem Šlapanova se musela změnit z důvodu neprůchodnosti trasy (neposekaná tráva a pokácené stromy). Na vlakovém nádraží se sešlo 19 turistek. Odjely jsme vlakem do Kamenné. Prošly jsme vesnicí a přijdeme na MTZ. Jdeme po značce asfaltovou silničkou k mostu ,,U Lutriána. Tady máme pitný režim, napijeme se a pokračujeme kousek po silnici a odbočíme vlevo na cestu, po které už jdeme ke Šlapanovu. Tam na autobusové zastávce posvačíme a odcházíme na vlakové nádraží. Tam za námi přišli Simunovi Fera a Naďa. Tak se pozdravili s turisty, popovídali a my odjíždíme domů. Počasí nám vyšlo a našlapaly jsme 7 km.

                                                                                                       Míla Špačková

17. 6. 2020 – Přes Sion

Z vlakového nádraží jsme odjeli do Kutné Hory, zde přestoupili a dojeli do vesnice Černíny. Po modré značce jsme přišli k rybníku Vidlák a stejnojmenné osadě. Odtud jsme pokračovali po červené značce. Cesta byla zpevněná, převážně lesem, který naštěstí není tolik napaden kůrovcem. Většinou se jedná o les smíšený. Asi po šesti kilometrech jsme došli k zřícenině hradu Sion. Hrad je volně přístupný. Je zde pár kamenných zídek, asi jeden metr vysokých, informační tabule a rozcestník. Pod hradem je reliéf Jana Roháče z Dubé. Podél říčky Vrchlice jsme minuli čertovu kazatelnu a u vesnice Polanka jsme museli jít i kousek po silnici. Vycházka končila v Malešově, kde jsme se nejen občerstvili, ale kdo chtěl, mohl prohlédnout, byť jen zvenčí, Přátelský pivovar, tvrz, na návsi kostel a památník z válek. Zúčastnilo se 18 turistů a našlapali 12 kilometrů.

Marie Domkářová, Marie Beránková

16. 6. 2020 - Z Holetína

Vlakem jsme vyjeli s přestupem v Hlinsku v Čechách do Holetína. Po informacích jsme vyšli na  Medkovy kopce, odkud byly daleké výhledy. Pokračovali jsme obcí Čertovina k Peklu. Zde jsme se zastavili a očerstvili v Čertovské hospůdce. Vedle hospůdky jsme si prohlédli vystavený nábytek k prodeji. Poté od rozcestí jsme pokračovali po zelené značce. Šli jsme mezi  Ratajskými rybníky a pěknou cestou došli do Hlinska.  Navštívili jsme   Betlém -skanzen pěkných chaloupek, udělali společné foto, zastavili jsme se v Informačním centru a v místní restauraci. V 13.07 hod jsme vlakem v pohodě  dojeli domů do Havlíčkova Brodu. Zúčastnilo se 21 turistek a 1 fotograf  Zdeněk. Našlapali jsme 8 km.

 Jarka a Zdeněk Kohoutovi

13. 6. 2020 – Okolo Chrasti

Přes předpověď velkého horka a bouřek se nás na nádraží sešlo 8 turistek a jako jediný muž Milan. Odjeli jsme do stanice Horka u Chrudimi a za velkého dusna a pražícího slunce jsme se po cyklostezce vydali přes obec. Odbočili jsme směrem k Horeckému rybníku, pokochali se plavením koní a pokračovali přes Chlácholice do Podlažic ke kostelu svaté Markéty. Zde jsme měli zajištěnou prohlídku kostela, vyslechli jsme zajímavé vyprávění o historii kostela a kodexu, obdivovali jsme mohutnou stavbu kostela. Za zvuku varhan se vydáváme do poledního horka. Pokračujeme přes přírodní divadlo, lipovou alej k zámeckému parku.  Někteří ještě stihnou dojít na starou vodárenskou věž, která slouží jako rozhledna. Využíváme nabídek občerstvení a potom se vydáváme na závěr cesty k železniční stanici. Po cestě jsme nezmokli. Našlapali 9 km, s vodárenskou věží to bylo 11 km.

Ludmila Kocmanová

10. 6. 2020 - Dráteničky a Sněžné

Protože jsme měli v Novém Městě na Moravě dost času před odjezdem autobusu do Křižánek, konalo se společné focení a poslech pověsti o Světýlku štěstí. Z Křižánek jsme se vydali v počtu 13 turistek a turistů po modré značce a naučné stezce „Naše stromy“ a lesní silničkou k Milovskému rybníku. Trošku pršelo, a proto jsme poseděli v hospůdce při občerstvení. Zelená značka a pak červená nás dovedla mírným stoupáním k  Dráteničkám (776 m), kde horolezci žádní nebyli, ale my jsme je částečně nahradili – viz foto. Monument Radka Jaroše na louce nás navštívilo jen několik, sešli jsme do obce Blatiny, kolem kavárny a pražírny Hofr, statku Blatiny s koňmi a po lesní a polní cestě nastala nejnáročnější část – táhlé, asi stometrové převýšení k obci Sněžné. To už deště přibývalo a ve Sněžném pršelo dost. Rozešli jsme se do cukrárny, do hotelu a později i do Galerie Sněžné na výstavu obrazů. Někteří si udělali radost koupí obrázku a pohlednic. Celkem jsme ušli 12 km. Odjeli jsme do Nového Města opět autobusem a pak vlakem s přestupem ve Žďáře domů.

Alena a Jiří  Hladkých

 

9. 6. 2020 – Památník Bible kralické

Dnešní turistickou dámskou jízdu v počtu 16 žen jsme zahájily velmi brzy, již v 6 hod. ráno nástupem do vlaku směr Jihlava, přestupem do Náměště nad Oslavou a pak po půl hodinovém čekání ještě přestupem do Kralic nad Oslavou. Od vlakového nádraží jsme se vydaly k památníku Bible kralické. Tam na nás čekala velmi milá paní průvodkyně, která se nás hned ujala a tak jsme si vyslechly velmi pěknou přednášku týkající se  samotné budovy památníku a hlavně Bible kralické. Po prohlédnutí výstavních prostor jsme se přesunuly do kostela Sv. Martina a tvrze, kde jsme také slyšely velmi zajímavé informace. S paní průvodkyní jsme se rozloučily a pokračovaly jsme krásnou lesní oborou do asi 4 km vzdálené Náměště nad Oslavou, kde jsme poobědvaly, prohlédly si město a po kávě se zákuskem a 8 km  jsme odjely ve 14 hod. do Havlíčkova Brodu.

Jana Píšová

6. 6. 2020 – Ždírecký okruh

Tradiční ždírecký pochod se z důvodu virové epidemie nekonal. Přesto se 13 brodských turistů přijelo do Ždírce nad Doubravou podívat. Dnešní vycházka vedla přes Nové Ransko okolo Pobočného rybníka a klenovou alejí do Starého Ranska. U památného křížku na hrázi Ranského rybníka jsme si udělali společné foto a pokračovali k rybníku Řeka. Tam jsme svačili a obdivovali obrovské huňaté novofounladské hafany, které jejich páníčci přivezli na cvičné soustředěn záchranářů. Od Řeky jsme se vydali do Krucemburku a odtud, protože se hodně smrákalo, jsme došli po cyklostezce do ždírecké cukrárny a pak k vlaku. Ušli jsme 11 km.

Jiří Moliš

3. 6. 2020 – Do Zbraslavic

Po téměř tříměsíční odmlce jsme vyrazili opět na procházku. Náš cíl byl ve Zbraslavicích. Odjeli jsme z Havlíčkova Brodu vlakem a po přestupech v Ledči a Zruči jsme vystoupili na zastávce Želivec. Seznámili jsme se s trasou a dalšími informacemi a naše vycházka začala výstupem do kopce a v mokré trávě. Vystoupali jsme až k silnici a po ní došli až do obce Želivec. Na návsi v místním rybníku nás přivítala nutrie, která si pochutnávala na mrkvi a naše přítomnost ji nezajímala. Pokračovali jsem dál lesem a opět se nám střídal kopec s rovinou, až jsme došli k hodkovskému ranči. Bohužel jsme zde žádného koně neviděli, ale udělali jsme si alespoň pauzu. Po občerstvení jsme pokračovali k hodkovskému zámku. Zámek byl postaven 1850, ale v roce 1945 byl zestátněn a sloužil jako dětský domov. Po roce 1989 byl převeden do soukromého vlastnictví a je v rekonstrukci. Kromě zámku jsme ještě viděli kapličku, kostel sv. Václava a podhradní mlýn. Cesta pokračovala přes Chotěměřice a před námi se už objevila vesnice Zbraslavice. Minuli jsme pančavský mlýn. V Zbraslavicích jsme prošli kolem kostela sv. Vavřince, na náměstí si prohlédli kašnu a trasu ukončili na nádraží, kde byla i chvilka na občerstvení. Vycházky se zúčastnilo 24 turistů a ušli jsme 13 kilometrů.

Marie Domkářová

2. 6. 2020 – Přes Hradiště

Po téměř třech měsících se setkáváme na první společné vycházce po karanténě. Sešlo se nás celkem 26 turistů. Po nezbytných informacích vyrážíme nejprve po značené cestě přes Pejchalův mlýn až do lesů s místním názvem Kopaniny. Zde opouštíme značenou cestu a vydáváme se do kopce s cílem vystoupat až na vrchol Hradiště. Je nám líto zničených lesů kůrovcem. Pamatuji zde před padesáti lety krásné bukové lesy. Ach jo. Překulíme se přes vrchol a úbočím dojdeme až na rozcestí Kukačka. Omylem zvolím jinou cestu (původní záměr byl jít do Skorkova), takže opět již po značené cestě dojdeme do Úsobí. Pohodlně stihneme autobusy do Havlíčkova Brodu.

 Ludmila Kocmanová

11. 3. 2020 – Cestou hrdelního práva v Tišnově

Dne 11.3.2020 i přes epidemii koronaviru se vydáváme vlakem z Havlíčkova Brodu do Tišnova. Chceme projít nově značenou stezku hrdelního práva a přes rozhlednu Klucaninu se vrátit zpět. První úsek vede starou brněnskou ulicí až na konec města a potom vzhůru na kopec. U rozhledny si můžeme dát pauzu na svačinu a odtud již budeme sestupovat stále dolů. Kdo bude mít zájem, tak můžeme projít ještě tři nejužší uličky ve městě a potom se zase vlakem vrátit dom. Zúčastnilo se 17 turistů a ušlapali jsme asi 8 km.

Jan a Draha Peterhansovi

10. 3. 2020 - Ze Sázavky do Světlé nad Sázavou

Za jasného počasí a příslibu krásného dne jsme se sešli na nádraží, abychom vlakem odjeli do Sázavky,  kde začínala dnešní trasa. Po informaci o následující cestě se nás 31 vydalo na trasu přes Dolní a Horní Dlužiny a Druhanov do Světlé Nad Sázavou. Procházeli  jsme rodištěm Majky, tak nás informovala o zajímavostech okolí. V pohodě a všichni jsme dorazili do Světlé a vlakem nebo autobusem jsme se kolem 13.hodiny vrátili do Brodu.

                                                                       Majka Sedláková, Jana Píšová

7. 3. 2020 – Den s T. G. Masarykem

Přes nepříznivou předpověď počasí se nás nakonec sešlo 23 turistů a turistek. Jedeme rychlíkem do Prahy a odtud pokračujeme do Stochova (12 turistů) a Nového Strašecí (zbytek). Po nezbytné registraci vyrážíme na připravené trasy. Celou cestu nás provází mrholení a vítr, občas se mezi mraky ukáže sluníčko. Po příchodu do Lán máme každý volný program (muzea, zámecká zahrada, hřbitov). Všichni se zúčastníme pietního aktu u sochy Tomáše G. Masaryka. Postupně odcházíme do Stochova. Většina odjíždí vlakem v 14.46. Všichni zvládneme ostrý přestup v Praze a kolem 18.00 jsme doma. Krátká trasa cca 10 km, dlouhá trasa 15 km.

Ludmila Kocmanová

4. 3. 2020 – Z Petrkova k Veselici

Vláčkem „Humpolačkou“ jsme dojeli do Petrkova. Po cestě plné kaluží jsme došli do Šmolov, pokračovali kousek po cyklostezce a odbočili do Občin, prošli přes Poděbaby a stoupali jsme na krásné výhledy nad Veselicí. Zastavili jsme se na křižovatce cest, abychom se občerstvili, náš fotoreportér Fanda pořídil společné foto. U železniční zastávky Perknov jsme odbočili vpravo podél tratě a Sázavy až k Bille. Celou trasu nás provázelo sluníčko, našlapali jsme 9 km a zúčastnilo se 23 turistů.

                                                                                                                           Jarka Kohoutová

3. 3. 2020 – Na ryby k Niklům

V úterý se sešlo 24 turistů u Stavební školy, abychom si udělali pěknou vycházku. Počasí nám ale nepřálo a celou cestu drobně pršelo a foukal vítr. Od školy odcházíme Humpoleckou ulicí až nakonec ulice, dále přejdeme na cyklostezku směrem ke Šmolovům. U Šmolov přejdeme hlavní silnici a dále jdeme do Dolíku. Odbočíme vlevo a kolem přehrady pomalu přicházíme zpátky do Brodu. Jdeme okolo zahrádek k hospůdce a rybárně u Niklů. Tady máme většina z nás objednán oběd, tak se loučíme s našimi kolegyněmi, které jdou domů. Ostatní jdeme do hospůdky, kde už je volno. První parta už odešla. Počkáme si chvilku na rybí pochoutky od paní Niklové a pan Nikl nám zase nabízí něco dobrého na pití. Opět jsme si pochutnali a odcházíme spokojeně domů. Celkem nás tam bylo 43 turistů.

                                                                                                                    Míla Špačková

 

29. 2. 2020 – K soutoku Labe s Chrudimkou

I přes nepříznivou předpověď počasí se nás sešlo celkem 29 turistů a turistek. Odjeli jsme do Rosic nad Labem. Odtud již za drobného deště vyrážíme k pardubické části Polabiny. Uděláme malou odbočku do lesoparku Jiřího Potůčka s památníky účastníků atentátu na Heydricha. Potom pokračujeme přes Trnovou, Ohrazenice a Polabiny až k Labi. Podél Labe jdeme ke zdymadlu a soutoku s Chrudimkou. Přecházíme most přes Chrudimku a podél automatických mlýnů pokračujeme až k Matičnímu jezeru. Vracíme se na druhý břeh a kolem plaveckého bazénu a Husova sboru dojdeme do středu města. Uděláme malou odbočku k památníku bratranců Veverkových a potom již pořádně rozmočeni a prochladlí míříme kolem původní budovy University Pardubice (dnes pouze fakulta elektrotechniky a informatiky) do tepla nádražní haly. Někteří odjíždějí dřívějším vlakem přes Kolín, ostatní po občerstvení ve dvě hodiny přes Hlinsko. Na cestu domů se nám občas ukáže sluníčko.  Našlapali jsme téměř 11 km.

Ludmila Kocmanová

26. 2. 2020  - Z Kamenné do Přibyslavi

Středeční vycházku 26.2.2020 začínáme od vlakové zastávky v Kamenné. Jdeme po neznačené trase, cestou  Na Kopci , do Dolní Věžnice a  u kapličky v Horní Věžnici si dáváme malou přestávku na občerstvení.  Cestou nás provázel silnější větřík, ale to nám nevadilo a pokračovali jsme po ZTZ přes Rysi, Kobylský les do Dolní Jablonné. Obdivovali jsme krásnou kapličku z roku 2014. Cesta stále vedla  po ZTZ  přes Jablonecký žlab, okolo Jablonecké  vodní nádrže do Přibyslavi. Trasu dlouhou 15 km  se zúčastnilo 19 turistů.       

Dana Petrová a Milada Kratochvílová

 

25. 2. 2020 – Přes Duškův kopec

Díky novému vlakovému jízdnímu řádu jsme vyjeli do Pohledu až v 11 hodin. Pošmourná obloha s mírným mžením nepřipomínalo skoro poledne.Vyšli jsme po žluté značce podél Duškova kopce, samoty U Dušků  na docela pěkné výhledy na Pohled a okolí. Ze žluté značky jsme u křížku odbočili vpravo k lesu. Z bývalé části lesa kde jsme vždy hledali smírčí kámen, zůstal jen kámen a z lesa zůstal jen nepořádek po kácení. Byl to smutný pohled. Napravo jsme viděli  Kloboučníkův Dvorek a došli jsme do Termesiv. Pokračovali jsme po červené značce, viděli jsme už vykolíkovanou trasu budoucího obchvatu. Došli jsme  k obalovně M-Silnice, kde jsme měli možnost díky Bohumírovi Špačkovi  seznámit se s funkcí obalovny. Postupně v parku jsme se s turisty rozloučili a ukončili vycházku před Kauflandem. Zúčastnilo se 22 turistů a našlapali jsme 7 km.

                                                                                                                           Jarka Kohoutová

22. 2. 2020 - Přes Vrtěšice

Dopoledním osobním vlakem za hezkého počasí odjíždíme do Golčova Jeníkova (nádraží). Zde po kratší informaci před danou trasou následuje milé pohoštění z povýšení dědy na pradědu. Poté už za slunečného počasí s dalekými panoramatickými výhledy pokračujeme cestou na okraj obce Stupárovice, odkud naše trasa vede cestou mezi poli na okraj silnice, kde se nejdříve zastavíme a ukážeme místa dalekých výhledů a poté dojdeme do obce Sirákovice, kde následuje zastávka na občerstvení z vlastních zásob. Po občerstvení se trasa stáčí směrem k obci Vrtěšice, kde nejdříve po upravené lávce přejdeme potok zvaný Váhanka a přes Vrtěšice polní cestou se blížíme k cíli naší vycházky do města Golčův Jeníkov. Zde se rozdělujeme a každý si svůj čas do odjezdu vlaku využije po svém. Návrat do H. Brodu ve 14 hod. Počet účastníků 39. Délka trasy 10 km.

Ladislav Rasocha

19. 2. 2020 - Vepřové hody v Nové Vsi

22 turistů přijelo vlakem do Horní Pohledi. Po mostě přešli řeku Sázavu a pokračovali do Dobré. Odbočili na polní cestu k samotě na Radosti. Lesní a polní cesta je zavedla do Nové Vsi. Čekal je sál zaplněný turisty, kteří přijeli autobusem nebo auty. Celkem se sešlo 105 turistů. Pochutnali si na obědě podle vlastního výběru. Zakoupili si zabijačkové speciality domů. Po občerstvení si při dvou harmonikách a kytaře s chutí zazpívali. Setkání se vydařilo. Odjeli jsme spokojeni do svých domovů.

                                                                                                     Marie a Bohumír Špačkovi

18. 2. 2020 – Okolo Brodu

Od Zdravotní školy odchází na dnešní vycházku 25 turistů. Trasa vedla do Perknova, dále k nádraží a do Veselice. Tady byla malá svačinka. Protože foukal dost silný vítr tak už se 8 turistek odpojilo a odešly k domovu. Ostatní pokračujeme k Poděbabům, na poloviční cestě na kopci byly krásné výhledy, a jak nám kdysi pan prof. Prokůpek říkal, že je odtud vidět 20 obcí, tak jsme hledali a našli. Přejdeme vesničku a pokračujeme do Šmolov. Část party odchází domů a část se jde občerstvit do hospůdky Na Lipce. Po chvíli jdeme odpočatí k domovu. Vycházka se vydařila, i když foukal vítr, ale také vysvitlo sluníčko a pozorovali jsme černé sněhové mraky. Našlapali jsme 9 km.

                                                                                                                             Míla Špačková

15. 2. 2020 – Jurkovičova vila v Brně

Navštívili jsme Jurkovičovu vilu v Brně – Žabovřeskách, kde autor  návrhu vily Dušan Jurkovič, zde žil s rodinou od r. 1906. Do dnešních dnů se dochovaly původní prvky oken, dveří a vybavení haly s původním nábytkem ve velice dobrém stavu. Vila byla první stavbou na stráni nad řekou  Svratkou a skoro současně vyrostla stavba hospůdky Rosnička. Prohlídku vily s průvodkyní využily dvě party turistů, které se vystřídaly  na občerstvení v hospůdce Rosnička. Poté jsme vyšli Wilsonovým lesoparkem na vyhlídku nad městem, části Žabovřesky. Sešli jsme na zastávku tramvaje a dojeli na hlavní nádraží. Vycházkou jsme prošli přes Zelný trh ke Staré radnici, navštívili IC, pokračovali na náměstí Svobody, k soše koně s rytířem – sochou odvahy. Vlakem jsme odjeli v 16.20 hod. do Havlíčkova Brodu. Zúčastnilo se 43 turistů, kterým děkuji za  vstřícnost. Počasí nám přálo, což je základ úspěchu výletu.

                                                                                                                         Jarka Kohoutová       

12. 2. 2020  - Kolem Okrouhlice

Náš výlet začíná na nádraží, odkud jedeme vlakem do Okrouhlice. Je bílo a občas vítr, jdeme většinou po silnicích, protože v lese jsou polomy. Cesta vede přes Vadín, Klanečnou a Veselici do Perknova. Klanečná je známá rodným domem opata Víta Tajovského. V Perknově jsme se ohřáli a osvěžili v hospůdce. Tato typická zimní vycházka měřila asi 8 km. Někteří turisté si zkrátili trasu z Perknova městskou dopravou. Počet účastníků byl 18 a všem se výlet líbil. Podle poznámek vedoucích této túry (M. Kubové aj. Bartoňové) zapsala

Alena Hladká

11. 2. 2020 – Kolem Herálce

Vycházka začala v Herálci na nádraží. Silničkou jsme vystoupali na Šibeniční kopec a uličkou dále mezi novými domy jsme došli až ke kostelu. Pokračovali jsme ulicí až za ves a polní cestou ke kapličce, kde jsme odbočili doleva kolem Sabrátkovy samoty. Přešli jsme silnici na Boňkov a po louce kolem rybářských sádek jsme došli k silnici vedoucí na Humpolec. Aby se nemuselo po silnici, tak jsme prošli kolem srubu do aleje z rybárny na Herálec. Cestou svítilo sluníčko, fičel vítr a dokonce nás překvapila sněhová vánice. Autobus nás všech patnáct spokojených turistů dovezl v pořádku domů.

Draha a Jan Peterhansovi

 

8. 2. 2020 – Ze Šlapanova do Přibyslavi

Na vlakovém nádraží se sešlo 28 turistů. Odjíždíme vlakem do Šlapanova. Jdeme směrem na Kněžskou okolo Simunových, kde na nás čekali Fera a Naďa s občerstvením. Posilníme se a odcházíme na Kněžskou a dále okolo chat a rybníků k silnici na Šachotín. Přejdeme na cestu směrem k lesu, projdeme les, posvačíme a jdeme po asfaltce do Dolní Jablonné. Tam uděláme společné foto a vyrazíme k Přibyslavi na nádraží. Po chvíli přijíždí vláček a veze nás k domovu. Počasí bylo dobré, nic nepadalo a i vysvitlo sluníčko. Našlapali jsme 13 km. 

Míla Špačková

5. 2. 2020  - Polná

Kvůli onemocnění Jirky jsem tento výlet vedla jen já a tímto znovu děkuji Františku Pithartovi za rady při orientaci. Deset odvážných turistů se vydalo do nepříjemného a větrného počasí, většinou po NS Josefa Klementa. Bylo to po gratulaci Míle Landové a úvodních slovech Míly Špačkové. Cesta sněhem nás dovedla k hřbitovnímu kostelu sv. Barbory, ke křížové cestě na Kalvárii, židovský hřbitov byl dosti zasněžený, stejně tak další cesta ke Kleštěru podél Šlapanky. Jedno společné focení se uskutečnilo u ukázkové hromady kamenů Polenska a pak jsme prošli zámkem a hradem na Strážný vrch s kostelem sv. Kateřiny. S výhledem na Pekelský rybník a potom znovu na řeku Šlapanku jsme došli pod kopec Homole a posléze i na jeho vrchol ve výšce 544 m. Tam u Jiříkova kamene mezi sochami Jiřího z Poděbrad a stařečka–rádce následovalo druhé společné fotografování. K místu vraždy Anežky Hrůzové jsme se dostali po klesavé a pak téměř vodorovné stezce. Odtud už po silnici a městskými ulicemi kolem Měšťanského pivovaru jsme dokráčeli na Husovo náměstí. Zbývající památky jsem už jen stručně vysvětlila a unaveni náročným putováním ve sněhu a blátě jsme skončili v cukrárně. Autobusy domů jsme odjeli spokojeni ještě před 13. hodinou.

Alena Hladká

 

4. 2. 2020 – Údolím lásky

Od autobusu v Poděbabech se  vydalo na trasu 8 turistů. Za vsí u Poděbabského mlýna odbočili do Údolí ticha. Cesta vedla lesem blízko Úsobského potoka k chatě Boubelka. Po krátkém zastavení u chaty jsme pokračovali podél šumícího potoka a lesa k lávce přes Úsobský potok. Prošli jsme Údolím lásky  a dále cestou do Klanečné. Za vesnicí úvozovou cestou k Vadínu. Provázel nás drobný déšť se sněhovými vločkami a nepříjemný vítr. Silnice nás zavedla do Okrouhlice. Stavili jsme se ve vyhřáté hospůdce. Po občerstvení jsme odjeli spokojeni domů. Ušli jsme 7 km.

                                                                                                     Marie a Bohumír Špačkovi

1. 2. 2020  - 26. Memoriál Ladislava Dymáčka v Sobíňově

Do Sobíňova rádi jezdíme a zúčastňujeme se tradičního pochodu, který perfektně zajišťuje obec Sobíňov. Byly připravené trasy pro pěší 15 a 20 km, bohužel sníh letos nebyl žádný, takže lyžaři přišli o možnost se proběhnout. Vyjeli jsme vláčkem přeplněným turisty z různých odborů. Postupně vystupovali ve stanicích a zvolili si různé trasy s cílem dojít do Sobíňova do hospůdky „U Štefana“ kde byl start i cíl. Většina brodských turistů dojela a došla na místo startu a zvolili si připravenou 15 km trasu. Počasí bylo skvělé, sluníčko nám přálo, uvítali jsme přestávku v penzionu Mikeš, kde byla kontrola a poté občerstvení v Podmoklanech. Účast byla na pochodu byla vysoká a zúčastnilo se 30 havlíčkobrodských turistů.

Jarka Kohoutová

29. 1. 2020 – Ze Šlapanova

Vlakem z Havlíčkova Brodu přijelo 23 turistů. Na nádraží vítala Míla Kuhnová, krátce představila průběh trasy, která byla v jedné části pro všechny úplně nová. Než jsme vyrazili na pochod, proběhlo posílení v čekárně nádraží - Láďa Rasocha slaví kulatiny, Jaruška Rosecká a další dvě účastnice také mají důvod slavit, tak bylo napečeno. Vzhledem k tomu, že vlak i autobus zpět do HB jede ve 12.45 hod., bylo nutné vyrazit - trasa vedla lesem na Vysokou - ve vesnici je odbočka na Čistou, za vesničkou směr Květnov, ale za Hýbnerovic statkem vlevo polní cestou na neznámý úsek - do lesa, bohužel hodně vykáceno kvůli kůrovci. Viděli jsme stádo srnek, stohy neodvezených klád, a chatovou osadu - 5 chat nad údolím potoka, který vytéká z rybníka. Na okraji rybníčku je vidět plno suchých doutníků a pod ledem přežívají lekníny. Dále vedla cesta úvozem, mezi loukami až k silnici do HB -na dohled byl zadní vchod do Čepra. Přešli jsme silnici a pokračovali k samotám Krajcíbl. /na mapě Křižovatky/ Seběhnout z kopečka a vidíme nádraží Šlapanov - do odjezdu vlaku zbylo asi 25 min., tak jsme stihli společně foto. Máme radost, že všichni odjížděli spokojeni, trasa se líbila. Vycházku připravily: M. Kuhnová, K. Průšová.

Míla Kuhnová

28. 1. 2020 – Ze Smrčné do Světlé nad Sázavou

Vlakem jsme dojeli přímo bez přesedání do Smrčné. Po nezbytných informacích o vycházce a aktualitách od Míly Špačkové jsme byli pohoštěni od tří oslavenců, kterým jsme popřáli pevné zdraví, štěstí, hodně našlapaných kilometrů. Smrčná v letní sezóně je nástupním  místem pro vodní turistiku a pro trampy a turisty je bránou do přírodní rezervace Stvořidla a výchozím místem do přírodního parku Melechov. Vyšli jsme přes most a vlevo odbočili po cyklostezce směrem do Světlé nad Sáz. Kolem řeky Sázavy, chatiček letního dětského tábora,  pokračovali jsme  přes most v Mrzkovicích a došli kolem bublající řeky až do Světlé. Cesta byla pohodová, skoro bez převýšení. Zde jsme se rozdělili, někteří pospíchali na autobus, ostatní odjeli vlakem domů. Našlapali jsme 8 km. Zúčastnilo se 32 turistek a 2 turisté – muži.

                                                                                                                         Jarka Kohoutová

25. 1. 2020 -  Od Huberta

U restaurace Hubert se sešlo 26 turistů, aby si udělali zimní vycházku. Vycházíme směrem okolo hřbitova k lesu. Tam se zastavíme, abychom se občerstvili dobrůtkami od Ládi Rasochy, který dnes slaví krásné kulaté narozeniny. Tak Ládíku, hodně zdravíčka, štěstíčka, lásky a pohody ti přejí všichni turisti. Už se těšíme na tvoje zájezdy a vycházky. Dále pokračujeme k Pelestrovské studánce. Kdo chce, ten se občerství. Pelestrovská hospůdka má dneska obsazeno, tak jdeme do Perknova. Tam už jsme se vešli, a tak si každý dal na co měl chuť. Po občerstvení jdeme k řece Sázavě, přejdeme most a po loukách jdeme k domovu. Počasí bylo docela dobré, nic nepadalo.

Míla Špačková

 

22. 1. 2020 – Ze Ždírce nad Doubravou

Začátek dnešní vycházky byl slavnostní, protože Zdeněk Kohout nás k svátku obdaroval svými pověstnými frgály. Po gratulacích jsme se vydali přes „Sebranku“ k Pobočnému rybníku, na kterém jsme obdivovali zimní soustředění ptactva - dvě labutě, jednu divokou husu a hlavně asi 300 divokých kachen. Bylo jich tolik, že část rybníka ani nezamrzla. Dál nás cesta zavedla klenovou alejí do Starého Ranska. Když jsme zamířili ke Krucemburku, zasvitlo dokonce i sluníčko. Po krátké svačinové přestávce jsme se vydali po cyklostezce zpět do ždírecké cukrárny. Odjezd do H. Brodu trochu zkomplikovalo velké zpoždění vlaku od Hlinska. Až na několik jedinců, kteří na vlak čekali, jsme se domů vrátili autobusem. Dnešní zimní vycházky se zúčastnilo 23 turistů, kteří zdolali trasu dlouhou 8 km.

Jiří Moliš

21. 1. 2020  - Kolem Šlapanova

Jako vždy při naší organizované vycházce jsem čekal na příjezd turistů do Šlapanova. České dráhy nezklamaly a do Šlapanova dorazilo 28 turistů z Havlíčkova Brodu včas. Ve Šlapanově se přidalo ještě dalších 6 lidí. Počasí nám přálo, sice byl mírný poprašek sněhu, ale všichni jsme ve zdraví došli do kulturního domu ve Šlapanově. Protože jsem se s Naďou rozhodl, že máme požehnaný věk tak tohle byla naše poslední vycházka. Chtěli jsme se nějak rozloučit a tak jsme připravili malé pohoštění pro zúčastněné turisty. Asi po dvou hodinách všichni odjeli autobusem nebo vlakem do Havl. Brodu. Vycházka měřila cca 7,5 km. Tímto bychom chtěli poděkovat  za účast a popřát vám všem ještě hodně našlapaných kilometrů. Bylo nám s vámi dobře.

 Fera a Naďa Simunovi

18. 1. 2020 - 11. Slavnostní oheň na Čeřínku

Na nádraží stále nikdo nepřicházel, až před osmou hodinou  místní dopravou přijeli a došli  turisté, a tak jsme se rozhodli na poslední chvíli, i přes velkou ledovku na cestách, že to zkusíme a dojedeme do Kostelce u Jihlavy. Z Kostelce opatrně po kraji silnice a loukách jsme šli po zelené značce až na chatu Čeřínek. Láďa s partou  prodloužil trasu přes obec Cejli na Čeřínek. Před chatou už plápolal oheň, kdo měl špekáček nebo klobásku,  si s chutí je opekl. Pozdravili jsme se s turistickými přáteli ostatních odborů Vysočiny a v chatě jsme se ohřáli, občerstvili a zpět jsme se vydali po různých trasách na rychlík do Kostelce nebo Dolní Cerekve. Našlapali jsme 9 km a 12 km. Zúčastnilo se 25 havlíčkobrodských turistů.

Jarka Kohoutová

15. 1. 2020 - Do Kácova

15.1.2020 jsme vlakem v 7.52 z Havlíčkova Brodu odjeli do Chabeřic, s přestupem v Ledči nad Sázavou. Účastnilo se nás 22 turistů. V obci jsme šli okolo staleté památné lípy. Po červené značce jsme lesem došli do Zdib, kde je veliké několika hektarové golfové hřiště. Cestou se zastavili u Vánočního stromu. V Kácově jsme obešli náměstíčko a v pivovarské restauraci poobědvali a po kafíčku odcházeli na nedalekou vlakovou zastávku. Cesta byla dlouhá 8 km, s krásnými výhledy, počasí nám přálo.

Alena Velínská   

14. 1. 2020 - Kolem studánky

Je sychravé, větrné dopoledne a my jedeme busem do Chvalkova. Je to malá vesnička s hezkou, upravenou kapličkou a odtud cestou mezi lukama jdeme do lesa a tudy míříme ke  studánce u Sv. Anny. Tady si poříďíme foto a jdeme dál do Dobrohostova a odtud pokračujeme po ŽTZ až do Úhořilky. Cestu nám trochu ztěžuje pokácený les, musíme se vyhýbat popadaným stromům a klestí, zakopáváme o šlahouny ostružin, ale jdeme dál a jsme spokojené. Vždyť v tomto psím počasí se nás sešlo 33  turistek. Ušly jsme 6 km.

Milena Beránková

11. 1. 2020 - Toulky Chrudimí

Odjeli jsme v 8 hodin vlakem směr Hlinsko a po přistoupení 1 turistky v Chotěboři nás v Chrudimi  vystoupilo 53 turistů. Po focení před nádražní budovou jsme se seznámili s plánem vycházky. Poté jsme přešli přes hlavní silnici a přes řeku Chrudimku a došli jsme pod hradby. Pod nimi jsme si prošli část stezky podél vodního náhonu s bývalými mlýny a starou vodárnou a poté vystoupali ulicí Na kopanici k Novoměstské kašně se sochami světců. A okolo budovy bývalého kláštera, kde je muzeum barokních soch, jsme došli na náměstí. Po pravé straně náměstí jsme v budově staré radnice navštívili Infocentrum. Přešli jsme přes náměstí ke kostelu a po jeho prohlídce přes zamčené prosklené dveře jsme se dostali k muzeu loutek v Mydlářském domě, které jsme všichni navštívili. Po prohlídce muzea už byl volný program, který každý využil k návštěvě kavárny, cukrárny, příp. restaurace a k prohlídce Muzea regionálního a také k procházce podloubím ve Štěpánkově ulici s „Myší dírou“ nebo Pardubické brány ve Filištínské ulici. A cestou na nádraží jsme na Masarykově náměstí viděli Hotel Bohemia (dříve Romania) a vilu továrníka Wiesnera s přilehlým parkem. Odjížděli jsme vlakem ve 14 hodin. Našlapali jsme 6 km.  

Jaroslava a Jindřich Roseckých

8. 1. 2020  Z Okrouhlice domů

Za mrazivého počasí jsme šli z okrouhlického nádraží směr Veselý Žďár. Naše cesta vedla v Okrouhlici kolem rybníka do lesa, po pěšinách a loukách ke žďárské hospodě a dál přes les po koňské značce až k Pelestrovu. Tady bylo vítané občerstvení a dál jsme šli domů do Brodu. Trasa cca 12 km, 22 účastníků.

Jana Bartoňová, Marie Kubová


7. 1. 2020 - Z Radňova přes Dvorek

Po příjezdu na zastávku v Radňově, jsme dostali občerstvení od Zdeničky a popřáli jí k narozeninám a také od Marušky, která je novopečenou prababičkou. Prošli jsme cestu k Dobrohostovu a k Lipskému Dvorku. Pokračovali jsme polní cestou a po mezi na vrch Na Kopci, odkud byly pěkné výhledy.  Cesta byla namrzlá a místy zledovatělá, ale všichni jsme ji zvládli, děkuji všem. Došli jsme do Kochánova a navštívili jsme zde potravinářskou dílnu a mísírnu suchých směsí u paní Jůzlové. Nakoupili jsme si její výrobky a  prošli jsme novou výstavbou vesnice. Autobusem jsme odjeli domů ve 13 hodin. Sešlo se nás 38 turistek a 1 turista, který nebude na fotkách, protože všechno fotil a zdokumentoval.

Miluše Čiplová

4. 1. 2020 – Pořežínská tvrz a Velká Losenice

Na sázavském nádraží jsme se nejprve seznámili s trasou pochodu, vyslechli si důležité informace a společně se vyfotili. Od silničky směr Velká Losenice jsme odbočili k vtipnému rozcestníku u „Klondiku“, líbila se kaskáda rybníčků u lesíka s chatkami. Pak jsme už v obci Velká Losenice dorazili k růžovému domu čp. 24 s pamětní deskou rodu Karla Havlíčka Borovského, obešli jsme kostel sv. Jakuba Staršího a náhodou jsme si ho prohlédli i uvnitř, protože byl otevřený. U kostnice jsme vyslechli pověst o kostlivci a kolem několika soch jsme došli k silnici a smírčímu kameni s křížem a šavlí. Cesta červeně a žlutě značená nás vedla lesíkem podél Losenického potoka k Pořežínské tvrzi a mlýnu. Pak jen po červené jsme prošli Pořežínem, další focení bylo u dřevěné sochy medvěda, minuli jsme kapličku sv. P. Marie, výhled byl i na Pořežínský kopec (597 m n. m.). Další silničkou jsme scházeli kolem skládky, obory „Volský žlab“a ovčína – potkali jsme tu množství zvířat. V obci Ronov nad Sázavou kolem Olšiakovy sochy Draka jsme dokráčeli do cíle – železniční zastávky. Po chvíli čekání nás vlak odvezl domů. Celkem 30 turistů mělo v nohách 10 km, a to za slušného a místy větrného počasí.

Alena a Jiří Hladkých

1. 1. 2020 - Novoroční sestup do údolí Doubravy

První leden nového roku připomínal spíše krásný předjarní den. Do železniční zastávky v Bílku přijelo 75 natěšených turistů. Již tradičně se uskutečnila sbírka „Novoroční čtyřlístek“ na budování nových stezek pro vozíčkáře. Po přivítání a krátké instruktáži o trase pochodu jsme se vydali na trasu přes Mikšovu jámu a Sokolohrady k Točitému víru do Chotěboře. Ušli jsme v pohodě 8 km. Byl to nádherný den plný dojmů z krásné přírody a pocitu sounáležitosti.

Kéž by platilo: „Jak na Nový rok, tak po celý rok“.

                                                                                                                                                                            Jiří Moliš

 

Ve veřejné sbírce "Novoroční čtyřlístek" jsme letos vybrali částku 4 585,-Kč. Celkem od roku 2012 náš odbor odeslal na účet sbírky 38 122,-Kč. Všem, kteří přispěli mockrát děkujeme.

Lenka Žáková