Kronika - 2023

Sobota - 30. 12. 2023

K prameni Chrudimky

Předposlední den roku 2023 prožilo 22 příznivců turistiky na tradiční vycházce k Filipovskému prameni Chrudimky. Vlak nás dovezl do Hlinska, tady jsme přestoupili na autobus a dojeli na točnu ve Svratouchu. Po úvodním přivítání a fotografování jsme polní cestou přes kopec U oběšeného došli k prameni. Špekáčky opečené na pečlivě připravených ohništích nás hřály v žaludku na další cestě po zelené turistické značce do Filipova a Dědové. Navazující žlutá nás přes lesy zavedla k Ratajským rybníkům a nakonec do centra Hlinska. Celkově jsme ušli 12 km. Stihli jsme i občerstvení a procházku kolem domečků Betléma a pak už nás vlak odvezl zpět domů. Slunečné počasí, blátivé cesty a podmáčené louky připomínaly předjaří, ale rychle se krátící den připomněl, že zítra se rozloučíme se starým rokem a přivítáme rok 2024. Tak ať je pro nás všechny šťastný a prožitý ve zdraví.

Radka Mikulková

Čtvrtek - 28. 12. 2023

Silvestr v Perknově

Ten rok utekl jako voda a máme tady  předposlední vycházku letošního roku. Jako vždy je to posezení s přáteli a hudbou v Perknově. Někteří tam jedou autobusem nebo auty, ale my jsme šli pěšky.S raz byl u restaurace HUBERT na Masarykově ulici. Protože byly před vycházkou záplavy, tak jsme šli městem. Od restaurace jsme se vydali ulicemi kolem nemocnice na cyklostezku, novou zástavbou jdeme nahoru do ulice Rozkošská a potom už do hospůdky Perknov. Počasí bylo nádherné, sluníčko svítilo jako na jaře. Ušli jsme asi 5 km. V hospůdce jsme si dali dobrý oběd, zatančili si a spokojeni odešli domů. Celkem se nás sešlo asi 60 turistů.

Míla Špačková

 

Sobota - 16. 12. 2023

Staročeské vánoce na Michalově statku

V 9:40 jsme odjeli z Havlíčkova Brodu osobním vlakem. Čtyři turisté přistoupili ve Světlé a tak jsme vystoupili v Pohledi v počtu 15 turistů a 2 vnoučat. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a pořídili společnou fotku. Počasí nebylo zimní a tak trochu blátivou cestou jsme došli po ŽTZ do Pohledi. Ve vánočně vyzdobené světnici jsme zhlédli vystoupení světelského dětského souboru „Škubánek“ s kterým jsme si i zazpívali koledy. Poté jsme si prošli celý statek. Využili jsme i nabídky cukrářských výrobků a výrobků od řezbáře. Nakonec jsme si v hospůdce dali tradiční zelňačku, kroupového kubu a další občerstvení. Část turistů odešla na vlak zpět na zastávku Pohleď, ostatní jsme šli po silnici přes Příseku (fotka u vánočního stromu) do Světlé na rychlík. Z toho s námi v Havlíčkově Brodě vystoupil jeden náš turista, který byl na Vánočním pochodu v Kolíně. Ušli jsme 6, případně 9 km.

Jarka a Jindra Roseckých

 

Středa - 13. 12. 2023

Poděšín – Nížkov – Buková

Rychlík nás dovezl do Žďáru nad Sázavou a po delším čekání ještě autobus na zastávku Rudolec - u hájenky Blažkov. Po silnici lesem jsme došli k historické hranici Čech a Moravy, dál do obce Sirákov, ale výhledy – jindy moc pěkné – byly tentokrát v bílé mlze. V Sirákově jsme potkali kapli Navštívení P. Marie a u turistického posezení jsme posvačili, přečetla jsem i pověst o divých lidech. V Poděšíně jsme se vyfotili u Olšiakovy sochy Strom,  ten má v dutině malého  Poděse. Nad sochou byla kaple P. Marie a mramorový kříž, který jsme si taky prohlédli a pak pokračovali další silnicí  do Nížkova a po starém kamenném mostě až  ke kostelu sv. Mikuláše. Ochotný pan farář nás zavedl do kostnice a podal nám stručný výklad, pak spěchal do školy na  hodinu náboženství. Nás ještě čekala cesta do Bukové, na jejím okraji jsme si prohlédli Bukové arboretum se 40 stromy, různé druhy buků tu byly vysazeny na Den stromů roku 2012. Stoupali jsme kolem kaple sv. Floriána k autobusové zastávce, ale autobus nám ujel před nosem, chybělo pár minut. Počkali jsme tedy na další  - do Žďáru a pak nás rychlík odvezl domů. 11 turistů odjelo spokojeně, ranní déšť skončil a počasí bylo příjemné. Ušli jsme asi 9 km.

Alena Hladká

Úterý - 12. 12. 2023

Do Okrouhlice

Z okrouhlického vlakového nádraží se vydalo 12 turistek a 1 turista podél trati a po lávce přes řeku Sázavu do obce Babice. Nahlédli jsme tam do kaple Neposkvrněného Srdce P. Marie, podél Křivoláčského potoka a kamenného kříže u zajímavého torza stromku jsme dokráčeli k Historickému rozcestníku. Pozorovali jsme pěkné výhledy směrem na Horní Ledeč, v krajině byly ještě zbytky sněhu, který pokrýval hlavně kopce a stráně. Kolem turistického přístřešku pokračovala cesta k zamrzlému Ředkovskému rybníku, za ním byly vidět chatky dětského tábora. Někteří si šli prohlédnout pěkně upravenou studánku a potom jsme u rybníka posvačili. Zpátky nás silničky vedly opět do Babic a vpravo na kraji obce jsme zahlédli jurtu lesní školky. Za lávkou jsme zakončili vycházkový okruh, někteří spěchali do Okrouhlice na autobus, jiní na oběd do restaurace. Děkujeme Majce a Janě za pohodovou a slunečnou zimní procházku, našlapali jsme asi 8 km.

Alena Hladká

Sobota - 9. 12. 2023

3. Zimní výstup na Vysokou u Havlíčkova Brodu

Od vlaku se skupina patnácti našich turistů vydala směrem na Šlapanov, kde se nám naskytl trochu pošmourný pohled na kostel sv. Petra a Pavla. U hlavní silnice jsme po ZTZ vyrazili na Vysokou. Hned za železniční trati jsme se společně vyfotili a pokračovali kolem areálu Čepra dál do lesa. Na místě, kde ZTZ odbočuje z lesní cesty lesem nahoru na kopec, jsme se rozdělili. Vedoucí vycházky s polovinou skupiny pokračoval dál až na hlavní  silnici a do obce Vysoká. Druhá polovina skupiny se vydala na vrchol - Vysoká (587 m.n.m.). Protože na sjezdovce byl lyžařský provoz, restaurace byla otevřena, a kdo chtěl, mohl se tam občerstvit. Většina z nás to využila a ostatní pokračovali až na kontrolu. Po obdržení razítek, případně i diplomů a odznaků jsme se každý podle své chuti občerstvili a potom po menších skupinkách došli až do Havlíčkova Brodu. Na kontrole jsme přivítali a srdečně pozdravili i turisty z Kutné Hory, Světlé n.S. Krucemburku i další jednotlivce. Zastavil se za námi p. Barták mladší, díky kterému jsme měli k dispozici pro kontrolu chodbu obecního úřadu. Děkujeme. Celý den bylo nevlídně, zataženo, takže žádné hezké výhledy, ale nesněžilo a nefoukal vítr. Až do Havlíčkova Brodu jsme ušli jedenáct kilometrů.

                                                                                                                         František Pithart

Úterý - 5.12.2023

NS Lyžování na Novoměstsku

Z Havlíčkova Brodu jsme odjeli vlakem do Žďáru nad Sázavou. Po přistoupení 2 turistek v Přibyslavi nás v Novém Městě na zastávce vystoupilo 8 turistů. Cílem dnešní vycházky bylo projít 10 zastavení naučné stezky „Lyžování na Novoměstsku“. Nejdříve jsme došli pod sjezdovkou „Harusák“, potom jsme se zašli k zásobníku sněhu (odkrývání dřevní štěpky) v areálu Vysočina arény a viděli jsme přípravy na mistrovství světa v biatlonu (stavění tribun, výroba umělého sněhu sněžnými děly na parkovišti, na stadionu i na tratích). Další zastavení nás dovedla do města a došli jsme až na Vratislavovo náměstí, kde bylo poslední zastavení. Po návštěvě IC zbyl čas na občerstvení v cukrárně na náměstí, příp. v restauraci „ U dvou koček“. I přes mlhavé a mrazivé počasí jsme odjeli spokojeni vlakem zpět do Havlíčkova Brodu. Ušli jsme 8 km.

Jindra Rosecký

Sobota 2. 12. 2023

Přes Hřiště a Malou Losenici

Vycházka byla z důvodu velké sněhové kalamity, kdy v noci z pátku na sobotu napadlo místy až 60 cm sněhu, zrušena.
Alena Hladká

Středa - 29. 11. 2023

Za Brod

Dnes od stavební školy v 9 hodin vyšlo 10 turistů na procházku za Brod. Počasí bylo příjemné, dokonce vyšlo i sluníčko. Došli jsme na letiště a podívali se na novou sochu od našeho brodského sochaře Radka Dvořáka. Tam jsme se společně vyfotili a vydali se přes letiště na Veselici, podél Úsobského potoka do Poděbab. Tam byla velice kluzká a namrzlá silnice. Odtud jsme pokračovali přes Občiny a po cyklostezce do Brodu. Cesta byla pro nás už hodně známá, ale i přesto někteří turisté ji šli poprvé. I tak jsme si užili vycházky a osvěženi zimním sluníčkem a vzduchem se vrátili domů. Celkem 10 km.

Květa Průšová

Úterý 28. 11. 2023

Z Brodu do Brodu

Dnes v 9 hodin se nás u studánky na Plovárenské ulici sešlo 13 turistek. Po seznámení s trasou a pohoštěním od J. Píšové a J. Adamové jsme šly směrem k bývalému podniku  Plastimat. Přešly jsme most přes řeku Sázavu a pokračovaly na Termesivy. Odtud po polní cestě do Herlif. Občas byla cesta  blátivá a plná vody. Z Herlif po cyklostezce už to byl kousek do Havlíčkova Brodu. Trasa měřila 7 km. Počasí bylo krásné zimní, všude plno sněhu, ale sluníčko se neukázalo.

Majka Sedláková, Jana Píšová

Sobota - 25. 11. 2023

K Uhrám

Konečně nás Paní Zima obdarovala trochou sněhových vloček, ale také občas silným větrem. Od Přibyslavi – zastávky jsme se vydali v počtu 16 turistů silnicí, polní cestou a po lávce přes řeku Sázavu k mysliveckému zařízení pro norování, pak po staré trati k rybníku Jablonecký žlab. Silnička nás dovedla do obce Dolní Jablonná, kde jsme se na autobusové zastávce občerstvili, popřáli Emě k svátku a přečetla jsem pověst „Trápení a Naděje“. U kaple sv. Floriána následovalo společné foto a potom stoupání po ZTZ a od ní vpravo další silničkou a silnicí až ke Dvorku. U Kolonky jsme odbočili vlevo a směřovali k Uhrám. Krásné výhledy do okolí byly nejen zde, ale i předtím nad Dolní Jablonnou. Poblíž nového kříže a závěru křížové cesty nás chytla další větrná chumelenice a litovali jsme ty, kteří v tomto nevlídném počasí sázeli novou dubovou alej (akce spolku OPUKA). Při sestupu lesíkem nám přišla naproti Milena, minuli jsme hesovskou mlékárnu a okruh jsme dokončili opět na vlakové stanici Přibyslav – zastávka. Jen několik turistů kráčelo  ještě po ČTZ do Přibyslavi a na tamní nádraží. Spokojeni byli všichni, většina zvládla 9 km, zbylí 11 km.

Alena Hladká

Středa - 22. 11. 2023

Vepřové hody v Nové Vsi

15  turistů přijelo vlakem do Pohledi. Po přivítání udělali společné foto. Přešli řeku Sázavu  a pokračovali lesem do Nové Vsi. V sále  se sešli s ostatními turisty, kteří přijeli autobusem a auty. Objednané   jídlo bylo připravené. Po občerstvení jsme odjeli spokojeni domů. Našlapali jsme 8 km. Celkem nás bylo 51 turistů.                                                                                                                                                                                        

                                                                                                                                   Špačkovi

Úterý - 21. 11. 2023

Kolem přehrady

Na sraz k dnešní vycházce jsem šla s obavou, jak to všechno dopadne. Plánovanou trasu kolem přehrady jsme prošly, ale zdála se nám dost náročná vzhledem k deštivému počasí, množství spadaného listí a terénu, měli jsme jít úzkou pěšinkou po pravé straně přehrady, těsně u vody. U Stavební školy, kde byl sraz, jsem představila naší trasu a vylíčila obavy, které mám. Ale všech 17 turistek se shodlo na tom, že to dáme a tak jsme vyrazily. Známou cestou jsme došly na hráz přehrady – vodní nádrž Žabinec, jak zní oficiální název. Po krátké informační zastávce o nádrži jsme pokračovaly  po pravé straně přehrady až k místu, kde začíná  úzká pěšinka, mokré listí, spadlé stromy, ale asi 200 m úsek jsme zvládly bez problému a došly jsme k tunelu, který tvoří smrkový les, to byla ta část vycházky, která byla velmi působivá a kterou jsme chtěly ukázat. Vyšly jsme nad Dolíkem a po krátké zastávce jsme pokračovaly přes louku na silnici spojující Šmolovy se silnicí na Jihlavu. Naším cílem byla bývalá Selská jizba nyní Bistro Selská, tam jsme bez problémů dorazily, část naší skupiny se šla občerstvit do bistra, několik turistek  pokračovalo do Brodu. My zbývající po občerstvení také, prošly jsme novým podchodem, který byl vybudován díky JV obchvatu pod hlavní silnicí směrem na Novotnův Dvůr. Došly jsme  k Nádražnímu rybníku a po nové  silnici do Brodu. Všechno dobře dopadlo, vycházka se líbila a krokoměr ukázal necelých 10 km.

Jana Píšová, Majka Sedláková

 

Středa - 15. 11. 2023

Přes Peršíkov do Sobíňova

Z Havlíčkova Brodu odjelo 8 turistů autobusem do Havlíčkovy Borové. Po seznámení s vycházkou jsme od sochy K.H.B. na náměstí sešli ulicí k sokolovně a okolo nové mateřské školy vyrazili směr Peršíkov. Drobně pršelo a zároveň jsme šli proti silnému větru. Na půli cesty jsme došli k potůčku, na kterém místní řezbář vytvořil „PEKELEC“ (vyřezávané pohádkové pohyblivé postavy s vodním pohonem). V Peršíkově jsme viděli kapličku a roubený dům. Pak už jsme šli neznačenou cestou k Peršíkovské hájence a k „Sajfertovu buku“ a pomníku Dr. Sajferta, činovníka organizace ČSOP v Havlíčkově Borové v 80-tých letech. Tam jsme se napojili na MTZ. Cestou jsme jenom v okolí příkopů nasbírali tašku hub (v polovině listopadu!!). Pak jsme došli na rozcestí a po dohodě odbočili na cestu kolem bledulí, posvačili u Podhorského rybníka a šli na vlak do Ždírce nad Doubravou. Tam jsme vzhledem k počasí mohli posedět před odjezdem vlaku v teple v cukrárně. Přes počáteční nepříznivé počasí se vycházka vydařila a ušli jsme v deštivém a větrném počasí 11 km.

Jindra Rosecký

Úterý 14. 11. 2023

Hatě  -  Žižkova mohyla

Já a Zdena jsme přivítaly v Hesově turisty, kteří přijeli autobusem z Havlíčkova Brodu. Popošli jsme po silnici a silničce k rozcestníku nad Hesovem, kde jsem je seznámila s programem a stručnou historií mlékárny – dříve Pribiny, dnes Savencie. Dokráčeli jsme do obce Keřkov, známé pěstováním a šlechtěním brambor, vystoupali jsme k lesíku na kopci Hatě a rozhlédli se po kraji v okolí Přibyslavi – viděli jsme kopce Strážky a Rosičku, ale i hrad Lipnice. Polní cesta nás dovedla k Žižkově mohyle, přečetla jsem něco o jejím vzniku a pověstech. Po společném fotu následoval odpočinek se svačinou. Červená značka směřovala silnicí a lesní cestou, rozcestník „Plaček“ vysvětlil tento název, související s pláčem husitských bojovníků po smrti Žižky. Prošli jsme loukou do vsi Dobrá, přes Doberský potok a úvozem nahoru ke hřbitovu v Přibyslavi, pak už jen na Bechyňovo náměstí. Tam se skupina 15 účastníků rozdělila: polovina spěchala k vlaku, zbylí se odměnili v cukrárně nebo prohlíželi pamětihodnosti. Počasí nám přálo, trochu foukal vítr, ale spokojenost s osmikilometrovým výletem byla všeobecná.

Alena Hladká

Sobota - 11. 11. 2023

Přes Rabštejnskou Lhotu do Slatiňan

Vlakem jsme bez přestupu dojeli do Chrudimi. Před nádražím jsme se vyfotili a přivítali se se známými vedoucího vycházky. Na hrad Rabštejn nás vedla paní Jitka, rodačka z Rabštejnské Lhoty, a tak jsme zkratkami okolo chrudimského letiště došli ke „Kapličce Čtyř svatých“. Poté jsme došli na náves do Rabštejnské Lhoty, kde ale hostinec „U Drobílků byl zavřený. Tak jsme pokračovali okolo přírodní památky „Na skalách“ a po lesních cestách k zřícenině hradu Rabštejn. Zde jsme viděli, jak je hrad opravován, posvačili jsme a rozloučili se s naší průvodkyní. Potom jsme po ZTZ okolo rybníků a kolem Tyrolského domku došli k restauraci Monaco, kde jsme se ale nezastavili kvůli začínajícímu mrholení a pokračovali jsme do Slatiňan. Zbyl ještě čas na posezení v motorestu Bonet na kraji Slatiňan. Vycházka se vydařila i díky pěknému podzimnímu počasí. 22 turistů ušlo 17 km.         

Jindra Rosecký

Středa – 8. 11. 2023

Přes Petrkov do Šmolov

Vycházku jsme zahájili na cyklostezce pod Billou informacemi o trase a poté jsme vyrazili přes Humpoleckou ulici, podchodem  a „Čechovkou" k bývalým kasárnům a známou cestou jsme došli do Dolíku, Petrkova a Šmolov, kde jsme se u čekárny po 10 km rozešli. Během cesty jsme měli krásné výhledy na Brod a okolní vesnice, svítilo sluníčko, místy vál ostrý vítr, i pár kapek spadlo, nálada byla dobrá a i účast, sešlo se nás 23. Během cesty jsme měli několik zastavení -  občerstvení, oslavu narozenin Bohouše, čekací zastávky a i houby si některé turistky nesly domů - co víc si přát, zdraví a příště opět hurá na turistické akce.

                                                                                 Jana Píšová, Majka Sedláková

Úterý – 7. 11. 2023

Z Petrkova (Na ryby k Niklům)

Dnešní vycházka začala tradičně na nádraží. Směr Petrkov. Po vyšlápnutí kopečku před Petrkovem a okukování zámečku, nám byla nečekaně nabídnuta prohlídka míst, kde žily generace Reynků, grafika a básníka. Po krátkém úvodu jsme procházeli jednotlivé místnosti, kde na nás dýchla minulost. Nejvíce se nám líbilo v kuchyni u kamínek a představovali jsme si, jak asi chutnali placky pečené na kamnech. Rozloučili jsme se s průvodci a pokračovali jsme přes Dolík do cíle naší vycházky, na ryby k Niklům. Krásné počasí nás provázelo celou cestu. Našlapali jsme 5 km.

Ema Dočkalová, Míla Špačková

Sobota - 4. 11. 2023

Z Pohledu

Ve slunečném ránu se nás sešlo na nádraží 10 turistů. Při příjezdu do Pohledu nás bylo 11. Přijela Alena z Přibyslavy. Po seznámení s dnešním pochodem jsme se vydali na cestu, Vyšlápli jsme do půlky Duškového kopce, pokochali  jsme se výhledy, bylo nádherně. Cestou potkáváme myslivce a tři prchající srnky. Scházíme z kopce k viaduktu, ale dáváme se do leva do kopce, kde míjíme samotu Dvorce. Za chvíli již vidíme Termesivy. Projdeme vesnicí a pod novým mostem a kolem rybníčku přicházíme k Obalovně. Přejdeme lávku kolem bývalého Plastimatu, projdeme lipovou alejí a jdeme loukou k cestě u Jána. Zde naše vycházka končí. Za krásného počasí jsme našlapali 10 km.

Ema Dočkalová, Míla Špačková

Středa - 1. 11. 2023

Z Ovesné Lhoty

Dnes nás přijelo vlakem do Světlé nad Sázavou 13 turistů a 2 členky nás čekaly ve Světlé n/Sáz. Po seznámení s trasou a posilněni dobrotami od naší oslavenkyně M. Pechové jsme se šli podívat na nové náměstí. Autobus do Ovesné Lhoty jel až za hodinu, tak byl čas na prohlídku. Z Ovesné Lhoty jsme šli asi 2 km po silnici, u Nového Dvora jsme odbočili na lesní cestu a pokračovali po ní až na okraj Světlé n/Sázavou.  Asi v polovině lesa, je odbočka na Kristiánku, tj. vodní nádrž pro Světelsko, to byl náš plán. V lese byl malý oddych na svačinu. Odpočatí jsme přišli na začátek Světlé n/Sázavou, které se  nazývá V Polích. Odtud všichni směřovali  na vlakové nádraží, směr H. Brod.  Ušli jsme v pohodě 12 km, počasí tak akorát na cesty. Trasa byla neznačená. Vycházku jsem vedla s Danou Petrovou.

Majka Sedláková

Úterý – 31.10. 2023

Z kopce do kopce okolo Ledče

Dnešní vycházce jsem dala špatný název, měla se jmenovat Ořechová. Cestou jsme potkávaly obrovské ořešáky, takže se plnily naše kapsy i tašky ořechy. Na nádraží se sešlo 11 turistek, po několika stovkách metrů na nás čekala Marta Kubínová, bylo to milé setkání a povídání. Po staré Habrecké cestě jsme došly do Habreku, zde jsme posvačily a pokračovaly přes ves, kolem lesa a přes louku k vysílači nad Obrvaní. Potom už jen z kopce jsme došly k nádraží, kde se některé z nás odpojily a čekaly na vlak. Ostatní ještě stihly cukrárnu na náměstí a odjely autobusem. Počasí nám přálo, občas se na nás smálo sluníčko, takže jsme nahlas obdivovaly výhledy na krásně barevnou podzimní krajinu. Jsem ráda, že turistky poznaly další kousek našeho okresu. Díky Alence za fotodokumentaci.

Květa Pidimová

 

Středa - 24. 10. 2023

Z Bartoušova do Přibyslavi

Vycházku plánovala Milena Košetická, ale nějak jí to nevyšlo, a tak jsme to za ni, my holky z Přibyslavi, vzaly. Náš autobus přijel do Bartoušova dřív, prošly jsme tedy ještě kousek další plánované vycházky, takže na nás turisté z Brodu museli chvilku počkat, jak je patrné z fotografií… Ale nikdo se nezlobil. Velení se ujala Míla Landová, fotodokumentace František Pithart a vyrazili jsme na trasu. Kolem Bartoušovského rybníka na Kněžskou, tam jsme opustili značku a vydali se po cestě k horní části Dlouhé Vsi, na hrázi rybníka posvačili, našli malovaný kamínek s plovoucí labutí  (pokud byste byli zvědaví, můžete ho najít na internetu pod adresou „kamínky“).  Po znovunalezené značce jsme odbočili na Dvorek a odtud už to bylo, co by kamenem dohodil. Po staré trati jsme obešli stavbu silničních mostů přes Sázavu a zakrátko se skupinky rozprchly na nádraží, do cukrárny nebo na pivo…

Věra Melicharová

Úterý - 24. 10. 2023 

Z Lipnice do Okrouhlice

Z autobusového nádraží odjelo 16 turistů a cestou na zastávkách se přidalo dalších šest vycházky dychtících turistů. V Lipnici jsme se přesunuli k památníku Jaroslava Haška, kde nás Míla pohostila u příležitosti svých narozenin. Poté jsme informovaly o změně trasy a vydali jsme se na cestu. Prošli jsme Lipnicí a cestou loukou, lesem jsme prošli Vítonínem a míjíme obec Volichov. Na kopci nad Babicemi u lavičky lásky, která je v opravě a nahradila ji lavička z palet, posvačíme. Procházíme Babicemi, přecházíme most a jdeme k nádraží. Zde naše společná vycházka končí. Někdo odchází na oběd do místního pohostinství, několik turistů jde na autobus, zbytek odjíždí domů vlakem. Našlapali jsme 8 km.

Ema Dočkalová, Míla Špačková

Sobota – 21. 10. 2023

Veselíčko

Ranním vlakem odjíždíme do Žďáru nad Sázavou, kdy před plánovanou vycházkou vyslechneme pár informací a vydáváme se v počtu 15 účastníků na trasu. Během celé trasy nás doprovází hezké slunečné počasí s výhledem na obloze letící balon. Během trasy střídáme trasu značenou a neznačenou turistickými značkami. Za Žďárem překračujeme místní potok s názvem Staviště, odkud dojdeme na samotu Plíčky. Odtud pokračujeme po MTZ před obec Lhotka, kde odbočujeme na polní a lesní cestu po které dojdeme krásnou přírodou do cíle vycházky a to do obce Veselíčko, kde jsme se setkali s účastníky pozdějšího příjezdu a společně jsme se občerstvili vynikajícím řízkem, domácím salátem a dále si poslechli místní orchestrion. Celkově jsme se sešli v počtu 27 účastníků a délka trasy měřila 10 km.

Ladislav Rasocha

Středa - 18.10.2023

Přes Těšíkův mlýn do Ostrova nad Oslavou

Vlakem jsme po přestupu ve Žďáře na d Sázavou dojeli do Skleného na d Oslavou. Před nádražím jsme se vyfotili a popřáli Lídě k narozeninám.  Po ŽTZ jsme došli k opravenému Těšíkovu mlýnu a rybníku, který je v soukromých rukách. Odtud jsme polní neznačenou cestou šli okolo tábora a napojili se na ČTZ a došli k chráněnému území „Mrázkova louka“ na které rostou ohrožené druhy rostlin.  Potom jsme pokračovali do Ostrova nad Oslavou. V obci jsme se zastavili u také pěkně opraveného „Santiniho hostince“, který podle návrhu Santiniho nechal v roce 1720 postavit opat Václav Vejmluva. Objekt je nyní také v soukromém vlastnictví. Zbyl ještě čas na občerstvení v restauraci Alvarez na náměstí. Vycházka se vydařila i díky pěknému podzimnímu počasí. 22 turistů ušlo 12 km.

             Jarka a Jindra Roseckých 

 

Úterý - 17. 10. 2023

Nové Město a Tři Kříže

Třináctka dnes nebyla nešťastným číslem, vše se vydařilo. 13 turistek se vydalo po úvodních informacích  směrem od novoměstského nádraží k hřbitovnímu kostelíku Navštívení P. Marie, ozdobeného sgrafitem Karla Němce, jeho rodina tu má i hrob. Na náměstí Komenského jsme absolvovaly prohlídku pěkného evangelického kostela a následovalo společné foto. Kolem sochy J. A. Komenského jsme pokračovaly na náměstí Vratislavovo a prošly si tam památky i na význačné rodáky: Štursu, Makovského a Brady. Ulicí u zámku jsme sešly dolů a postupně dokráčely na začátek NS Tři Kříže, dobře vyznačenou a doplněnou informačními tabulemi. Stoupaly jsme od hostince „Za vodou“ k evangelickému hřbitovu, na kopci Kalvárie – 675 m s Třemi Kříži jsme se kochaly krásnými výhledy, odpočaly si a posvačily.  Sestupovaly jsme a popošly k prvnímu ze tří rybníků – Trnka (další byl Křivka a Němec), podél ekologických rybníčků jsme se dostaly k hotelu Horní Dvůr a cestičkou až ke kapli sv. Jana Nepomuckého se studánkou. Po stezce jsme se seznámily s několika pověstmi – u hotelu i u studánky v části Zasranec. Vycházku jsme doplnily návštěvou IC a pak občerstvením v cukrárně nebo restauraci „U dvou koček“. Příjemné slunečné počasí se zasloužilo o úspěch výletu, v pohodě jsme našlapaly 8 km.

Alena Hladká

Sobota - 14. 10. 2023

Putování za Santinim – Želiv

Putování za Santinim, které pořádal KČT oblast Vysočina a KČT odbor GeoCesty Štoky, se z Havlíčkova Brodu  zúčastnilo 6 turistů. Po vystoupení z vlaku v Humpolci jsme šli přímo po ZTZ přes Hněvkovice směrem na Želiv, kde byl cíl pochodu. Tam jsme obdrželi „Účastnický list“. Také jsme se cestou se zastavili u místa Valcha, kde nás objekty v soukromém vlastnictví provedli majitelé. V Želivě jsme navštívili místní hřbitov a zastavili se u hrobu Opata Víta Tajovského a hrobu Nadi Urbánkové a navštívili také baziliku Nanebevzetí Panny Marie od Santiniho. Byl ještě čas na občerstvení v klášterní restauraci a cukrárně. Na vlak do Humpolce nás ve 14 hodin odvezl autobus pořadatelů. Vycházka se vydařila a i počasí nám přálo. Ušli jsme 12 km.       

Jarka a Jindra Roseckých

Středa - 11. 10. 2023

Podzimní táboráček

Je krásný podzimní den a mi máme vycházku na Pelestrov do hospůdky, kde si budeme opékat buřty. Na vycházku nás vyšlo 17 turistů i jedna nová turistka. Jdeme klasickou cestou do hospůdky a opravdu si užíváme teplého počasí. V hospůdce na nás čekali naši kamarádi a kamarádky. Po obědě  jak opečených buřtů, tak po obědě v hospůdce nás navštívili Molišovi i s harmonikou, takže jsme si i zazpívali. Ani se nikomu nechtělo domů. Ale nedá se nic dělat a rozcházíme se. Někdo jde domů pěšky a jiní auty. Ušli jsme tam i zpět 10 km.

Míla Špačková

 

Úterý - 10. 10. 2023

Golčův Jeníkov s prohlídkou kostela

Letošní prohlídka začala opět na městském nádraží, kam nás přijelo 9 a přidala se k nám sestra Květy Pidimové, obyvatelka Jeníkova. Cestou ke kostelu jsme potkaly sokolovnu a Jezuitskou rezidenci i výraznou Jeníkovskou zvonici. V kostele sv. Františka Serafinského i v Loretánské kapli jsme si vyslechly zasvěcený výklad průvodkyně a dovedla nás i ke stromům s jedlými kaštany – do „Kaštanky“. Na náměstí TGM jsme viděly střed ČR, Dům Zlaté slunce a Viktorin, radnici a starou poštu, odbočily jsme k synagoze, zašly ke Golčově tvrzi a od Starého a Nového zámku jsme poodešly k rybníčku U Vodníka. Tam jsme před hospůdkou posvačily a poslechly si pověst o tajemné hrušni. Vedle zahrádek, mezi rybníky Obecním a Valchou, podchodem pod frekventovanou silnicí a přes další silničku jsme dokráčely na NS K Římovicím, zde jsme si trošku zahrály. Za lesíkem a za další silnicí jsme si prohlédly velký židovský hřbitov, na kterém nám pan správce zajímavě vypravoval o své práci a několika židovských osudech. Některé výletnice odjely dřívějším vlakem, jiné se odměnily v cukrárně. Spokojenost byla všeobecná.

Alena Hladká

Sobota - neděle 7. - 8. 10 2023

Seminář cvičitelů a školení vedoucích turistiky na Čeřínku
Tento víkend převládala “papírová” nebo chcete-li “stolová” turistika. Na Čeřínku se konal nejen tradiční podzimní seminář cvičitelů a vedoucích turistiky, ale zároveň i školení nových vedoucích turistiky. Z HB nás bylo celkem 12. Tři se účastnili semináře a 9 absolvovalo nejprve školení a v neděli odpoledne úspěšně složili závěrečné zkoušky. Než ale došlo na test tak jsme absolvovali školení, které se týkalo  historie klubu, vedení a přípravy vycházek, orientace v terénu, zdravovědy, právní oodpovědnosti, výkonostních odznaků, pojištění a dalších a dalších informací spojených s klubem.
Lenka Žáková

 

Středa - 4. 10. 2023

Okolo Chotěboře

Na turisty jsme čekali na nádraží v Chotěboři. Bylo nás celkem 18. Z nádraží jsme se odebrali cestou kolem chotěbořského pivovaru směrem k hájence a odtud jsme šli Kamenným potokem k řece Doubravce. I zde je řada pokácených stromů, a tak se nám odkryly hezké skalní útvary. Cesta dále vedla kolem Horního a Dolního mlýna, místy, kde se narodil spisovatel Ignát Herrmann, ale jeho rodný domek se zde již nenachází, protože vyhořel. Pokračovali jsme Mariánským údolím a okolo Bělidla. Zde jsme viděli tábořiště trempů a pamětní desku na skále. Potom jsme šli směrem k Libici, kde jsme odbočili na cestu, která vede k čističce odpadních vod, a zastavili jsme se na hřbitově rodu Dobrzenských, kteří žili zde na zámku v Chotěboři. Pochod jsme po 11 km ukončili v cukrárně na náměstí v Chotěboři.

Broncovi

Úterý 3. 10. 2023

Přes Dvorce

Na zastávce Kyjov – rozcestí se nás sešlo 11. Vydaly jsme se přes Bohmův kopec kolem Bohmova dvora, poděl lesa došly k obydlí na samotě. Potěšilo mě, že tuto část vycházky turistky neznaly a procházely ji poprvé. Potom nás již známá cesta zavedla do Dvorců a Pohledských Dvořáků. Zde jsme se rozdělily, část turistek se vydala přímo do Havlíčkova Brodu, ostatní si ještě pochutnaly na dobrém obědě. Počasí nám přálo, takže jsme ušly pohodlných 6 km k Albertu, zde se naše kroky rozešly, některé z nás odjely dopravou, jiné si vycházku ještě prodloužily o cestu do svého domova.

Květa Pidimová

Středa - 27. 9. 2023

Do Rajhradu u Brna

Z Havl. Brodu nás odjelo rychlíkem 14 a po přistoupení 3 turistek v Přibyslavi jsme vystoupili ve Vojkovicích nad Svratkou v počtu 17 turistů. Cesta vlakem byla vinou průvodčí trochu komplikovaná, ale díky Milanovi B. nakonec vše dobře dopadlo. Na nádraží jsme se vyfotili a došli do vesnice a tam se napojili na ČTZ uvedenou také jako Svatojakubská cesta. Po ní jsme přes vesnici Holasice došli ke klášteru Rajhrad. Před Rajhradem byla souběžně s cestou v roce 2021 vysázena „Alej Veteránů“.  Před prohlídkou kláštera byl čas na svačinu, pivo a kávu před restaurací Taverna. Také jsme využili možnost si samostatně prohlédnout Opatský chrám Petra a Pavla, který se momentálně opravuje. Poté jsme došli na náměstí v Rajhradě a před odjezdem jsme ještě navštívili novodobý Klášter sester Těšitelek, který slouží jako Domov seniorů a Hospic s kostelem, kterým nás provedla matka představená. Z Rajhradu jsme odjeli vlakem do Křižanova a tam přestoupili na rychlík. Počasí nám přálo, bylo pěkné slunečné počasí. Ušli jsme 9 km. Děkujeme Aleně H. za pěkné fotografie.

Jarka a Jindra Roseckých

Úterý – 26. 9. 2023

Přes Uhry do Dlouhé Vsi

Autobusem jsme vyjeli do zastávky  Utín - odbočka do Dvorka. Po informacích jsme se zastavili u pozůstatků středověké těžby Buchberg. Zde se těžily a zpracovávaly rudy, které byly bohaté především na stříbro, měď a olovo. Poprvé se zde těžilo 25. 10. 1258 a naposledy v roce 1327. Buchberg se řadí k nejrozsáhlejším středověkým důlním areálům ve střední Evropě. Prošli jsme obcí Uhry, a odbočili polní cestou do Dlouhé Vsi. Zastavili jsme se před hostincem, sice byl zavřený, ale venku měli pěkné posezení, a tak  jsme zde  posvačili z vlastních zásob. Pokračovali jsme po silnici, odbočili za Dlouhoveským potokem na cestu k Pohledu. Cesta byla trochu komplikovaná drátěnými ohradami, vše jsme zvládli a došli na hlavní cestu k Duškovému kopci a Pohledu. Cesta v bývalém lese byla kamenitá, postupně ji vystřídala  travnatá cesta a do cíle na nádraží v Pohledu jsme došli po asfaltové silnici. Zúčastnilo se 21 turistek a 1 turista. Našlapali jsme 8 km. Většina odjela vlakem do Havlíčkova Brodu. Všem děkujeme, že přišli  v tak hojném počtu, snažili jsme se jít pohodově a počasí nám velice přálo, takže jsme měli i pěkné výhledy.

                                                                                                                                       Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa -  20. 9. 2023

Přes Tisůvku k prameni Svratky

Ráno jsme odjížděli vlakem do Žďáru nad Sázavou a potom autobusem do Cikháje. Po modré značce jsme došli k partyzánskému pomníku a dál až na rozcestí k Zubačce, po červené stále lesem na kopec Tisůvka. Po krátkém odpočinku a svačince u Čertova kamene jsme pokračovali pod Žákovu horu. Zeleně značená trasa a naučná stezka nás dovedly na křižovatku, odtud modrá cesta mířila k prameni Svratky a na místo „Sražená voda". Vraceli jsme se zpět do Cikháje a celou cestu nacházeli dosti velké množství hub. V tento pěkný podzimní den jsme našlapali 13 km a všem 20 turistům se výlet líbil.

Míla Landová a Milena Košetická

Úterý – 19. 9. 2023

Z Krásné Hory

Vycházku z Krásné Hory jsme trochu změnili. Část, která měla vést od hřbitova po zelené značce byla neprůchodná. Autobusem jsme tedy dojeli až do Mozolov-rozcestí, kde na nás už Maruška čekala a vysvětlila nám, proč se část vycházky změnila. Od Lidušky jsme dostali sladkosti, popřáli jsme jí k svátku a vydali se po polní cestě k lesu. Zde jsme se u rybníčku dostali na zelenou značku. Po ní pokračovali k rozcestníku na Padrti, kde se nachází památník z Napoleonských válek. Vyfotili jsme se u něj a poté podle Perlového potoka pokračovali přes Vadín na Okrouhlici. V hospodě na Staré poště jsme si občersvením zkrátili čas čekání na vlak. Bylo nás jedenáct a ušli jsme 6 km.

 

Marie Domkářová

 

Sobota -16. 9. 2023 

3. podzimní výstup na Vestec - Železné hory

V Bílku nás vystoupilo z vlaku jedenadvacet. Po zahájení a pohoštění od Lídy Křížové, nás na trasu vyrazilo jen dvacet, protože jedna turistka se vrátila ze zdravotních důvodů. Šli jsme po ŽTZ přes Hařilovu Lhotku kolem rybníku Lhotka, přes Štěpánov, za kterým jsme mohli obdivovat akrobacii leteckých modelů. Dál jsme pokračovali na Sloupno, Dolní Vestec, Horní Vestec a na dnešní vrchol -  Vestec. Tady nás už očekávala kontrola, která nás taky přivítala malým pohoštěním. V průběhu svačiny jsme taky obdrželi razítka do záznamníků " Vrcholy bývalého okresu Havlíčkův Brod". Postupně přicházeli další turisté, kteří se taky zúčastnili této akce. Po občerstvení a splnění všech formalit jsme se společně vyfotili a pokračovali dál do různých směrů. Naše skupina šla přes Slavíkov, Rovný a Údavy, a protože restaurace tady byla zavřená, šli jsme až na vlak do Stružince. Počasí bylo krásné, a protože trošku pofukoval větřík i velmi vhodné na turistiku. Ušli jsme čtrnáct kilometrů.                             

František Pithart

Středa - 13. 9. 2023 

Níhov - Řikonín

Na vlakovém nádraží se sešlo třináct turistů a po přistoupení dvou turistek v Přibyslavi nás bylo celkem patnáct. Začátek vycházky byl v Níhově. Na zahájení nám Milan vysvětlil, že původně plánovanou Trenkovu rokli z důvodu těžké prostupnosti terénu zrušil a nahradil trasou Níhov - Řikonín. Potom nám ještě nabídl malé pohoštění, abychom nabrali síly na náročnou trasu. Krásnou trasu vedl Milan cestou, necestou, terénem typu "nahoru, dolu", kopřivami, maliním kolem potůčku Halda. Vodní tok jsme překonávali několikrát bez lávek - po kamenech. Po zdolání všech překážek jsme došli k PP Na Kutinách a dál jsme pokračovali po ZTZ  kolem Ranče U Bizona (kde bohužel v pracovních dnech není otevřeno). Potom jsme z turistické značky odbočili na občerstvení do Klubu na Kutinách - U Trempů. Po krátkém občerstvení jsme se vrátili na zelenou značku a pokračovali na Řikonín. Tady jsme z dálky viděli Kapli sv. Jiljí, kde právě zvonili pravé poledne. Na této vycházce jsme měli krásné slunečné počasí a ušli jsme asi deset kilometrů.  Děkujeme Milanovi za zajímavou trasu. 

František Pithart

Úterý - 12. 9. 2023

Cestami Zdeny Žákové přes Břevnici do Kyjova

Vzpomínkovou vycházku na Zdenu Žákovou jsme zahájily v parku u kostela uvítáním osmnácti účastnic a představením trasy. Počasí nám tentokrát přálo a tak jsme se vydaly na cestu parkem kolem plaveckého stadionu, k rybníku Rantejch, Žlábkem na Žižkov II,  po pěší lávce do ulice Kyjovská a pak po ŽTZ přes Břevnici do Kyjova. Cestou jsme odpočívaly, doplňovaly tekutiny, oslavily svátek Marie a sbíraly křemenáče - nečekaně se objevily na mezi u Kyjova a že jich bylo!!! Tak jsme v pohodě dorazily do Kyjova na náves a pak jsme pokračovaly ke koupališti, cíli naší cesty. Tam jsme zavzpomínaly, odpočinuly si i posvačily a pak se vydaly na cestu přes Dvorce a Šenklify do Pohledských Dvořáků. Někdo zašel na občerstvení, několik z nás pokračovalo přímo do Brodu. Trochu se nám asi splašily krokoměry, ukazovaly 11 km. Na úterní vycházku hodně, tak přijměte naší omluvu.

Jana Píšová, Majka Sedláková

Sobota 9. 9. 2023

Autobusový zájezd Třeboň a okolí

Ráno od místa odjezdu nás vítá krásné a slunečné počasí, které nám předpovídá krásný a slunečný sobotní den. Odjíždíme do města Třeboň, kde na parkovišti společně vystoupíme a jdeme k prvnímu programu našeho výletu a to na plavbu lodí po rybníku Svět, který jsme měli zamluvený jenom pro náš zájezd. Během plavby byly krásné vyhlídky po okolní krajině a sluníčko se odráželo od hladiny rybníka a vyzařovalo nádherné paprsky. Po plavbě jsme se společně přesunuli k Schwarzenberské hrobce, kde většina účastníků navštívila její prohlídku s vynikajícím výkladem průvodkyně. Zde už se počet účastníků změnil na menší skupinky, které si další program určily dle svých představ návštěvy historicky zajímavých míst. Většina pokračovala po skupinkách po NS okolo rybníka Svět a  dále kolem rybníka Rožmberk. Trasa pokračovala po ČTZ kolem zámku, záchranné stanice Třeboň a podél Zlaté stoky jsme došli na hráz rybníka Rožmberk, kde následovala přestávka k odpočinku a občerstvení v místním kiosku. Po občerstvení jsme došli do obce Lužnice, kde jsme zbytek času do odjezdu vlaku strávili v místní restauraci Ponorka. Odtud jsme se přesunuli na žst. Lužnice odkud jsme dojeli na vl. zastávku Třeboň lázně a pokračovali na zbytek návštěvy města a dále k odjezdu autobusu. Co říci na závěr. Zájezd se nám vydařil, všem se líbil, k tomu nám přálo, krásné slunečné počasí a každý si ho užil dle svého přání. Počet nachozených km je rozdílný od 5 km až do 24 km dle vytvořených skupin. 

Ladislav Rasocha

 

Středa -  6. 9. 2023

Ze Šlapanova do Dlouhé Vsi 

Vlakem přijelo do Šlapanova 17 turistů, dvě nestihly bohužel přestup v Havl. Brodě kvůli zpoždění vlaku z Přibyslavi. Po přivítání jsem krátce pověděla hlavní účel výpravy do Dlouhé Vsi - kostnice, o které málokdo ví.  Zjistila jsem v muzeu v Havl. Brodě pravděpodobný původ kostí - z tereziánské doby. Marie Terezie musela bojovat o moc a území, např. s Fridrichem Pruským  v 2. polovině 18. století. Část kostnice je z té doby,  některé lebky jsou důkazem - šrámy, poškození. Podle informace paní starostky Němcové jsou kosti i z doby epidemie tyfu. Na přání pana Simuny - 89 let, dlouholetý člen KČT HB, jsme šli kolem jeho domu ve Šlapanově, kde bylo připraveno občerstvení.  Fero měl radost ze setkání s turisty, se kterými mnoho let chodil.  Pokračovali jsme do Kněžské a dál polní cestou do Dlouhé Vsi. V nejvyšším místě cesty je krásný výhled do krajiny kolem. Do Dlouhé Vsi jsme přišli kolem statku Klementových- ozdoben dřevěným vyřezáváním, květinami, okolí udržováno. Dlouhá Ves je opravdu dlouhá 4,5 km, domy v rozestupu podle silnice. Cestou jsme potkali i paní starostku, která se věnovala zeměměřičům, ale pohovořila s námi, popřála hezký dojem z Dlouhé Vsi a předala nám pohlednice vesnice i kostnice - mají všichni.  Dostala jsem rozsáhlou písemnou informaci o zajímavé události, kterou jsem si přečetla až následně. (pro info - v místní kostnici našli 2 studenti medicíny v r. 1869  lebku ženy pohřbené v r. 1780 s velmi  neobvyklou vadou - zcela srostlé čelisti. V té době lebku prozkoumal a popsal Alexandr Bohdalek (Bochdalek). Lebka je uložena v antropologickém ústavu v Praze.) Kostnice je u kostela sv. Mikuláše asi v polovině cesty přes ves, umístěna v malé márnici. Překvapilo nás vkusné  uspořádání velkého množství kostí, výzdoba svatými obrazy, lucernami i celkový zvláštní dojem. V malém prostoru  jsme se vystřídali po skupinách. Po prohlídce kostnice kvůli nám otevřeli uzavřenou hospodu. V kostnici i hospodě se o nás staral ochotně pan Klement, zaměstnanec obecního úřadu. V klidu  a příjemném chládku jsme "posvačili" kolem poledne. Bylo pivo, limo i káva. Tak utekl čas, stihli jsme ještě skupinové foto. Už jsme nestihli projít zbytek plánované cesty - 2 km na konec vesnice. Ušli jsme asi 7 km, spokojení a plní nových poznatků jsme se autobusem vrátili do Havl. Brodu. Poděkuji panu archeologovi Krpálkovi z muzea v Havl. Brodě a paní starostce Němcové za spolupráci při zjišťování původu kostí a informací o málo známé kostici v Dlouhé Vsi.  

                                                                                                                                             Míla Kuhnová

Úterý – 5. 9. 2023

Ledeč a rybníky Hutě

Z Horní Ledče, kde turisté  vystoupili, jsme společně přešli kolem Sázavy na náměstí, kde jsme ještě stihli projít trhy. Autobus nás odvezl do Kožlí. Po prohlídce návsi a informaci o kostele Proměnění Páně a příběhu tragického konce partyzánské skupiny K. Pulce, jsme se vydali zpět do Ledče. Cesta nás vedla po silnici přes obec Kožlí, loukami a lesem. V Ledči se naše cesty rozešly. Někteří odjeli poledním autobusem, jiní si ještě dopřáli oběd nebo kafíčko se zákuskem a odjeli dalším autobusem. Sešlo se nás 16 a  za slunečného počasí jsme ušli 7 km.

Květa Pidimová

Sobota  - 2. 9. 2023

53. ročník Havlíčkobrodské padesátky

Předpověď počasí slibovala krásnou sobotu a ta skutečně byla. Nebe skoro bez mráčků a teploty téměř letní, prostě pravé babí léto. Přestože na 2. září připadlo v Havlíčkově Brodě a okolí několik zajímavých akcí, tak si 180 turistů vyšláplo do blízkého či vzdálenějšího okolí města. Konal se totiž již 53. ročník turistického pochodu a cyklojízdy Havlíčkobrodská padesátka, nejstaršího dálkového pochodu pořádaného KČT Havlíčkův Brod. Pro letošní rok jsme opět připravili kromě obvyklých tras pro pěší a cyklisty i trasu takzvanou dětskou. Měřila 6 km a vedla městským parkem Budoucnost, kolem místního koupaliště a rybníka Cihláře do velmi pěkně upraveného lomu ve Vlkovsku. Po návratu do cíle čekal na všechny turisty Pamětní list a několik drobností a propagačních materiálů věnovaných Městem Havlíčkův Brod. Na nejdelší 49 km pěší trasu, která vedla až přes Přibyslav se vydalo 10 turistů naopak na nejkratší 6 km si jich vyšláplo 63. Nejstarší účastnicí byla paní Marta (85 let) z Havlíčkova Brodu, nejmladší byl 10 měsíční Čeněk z Prahy a nejvzdálenějšími účastníky byla čtyřčlenná rodina z Klatov. Velké poděkování patří v první řadě hlavnímu partnerovi 53. ročníku Havlíčkobrodské padesátky VZP ČR. Zástupkyně pojišťovny byly přítomné v místě startu a cíle a zájemcům neúnavně poskytovaly informace týkající se zdravotní pojišťovny a v rámci propagace měřily zájemcům tělesný tuk a krevní tlak. O pohodlí a spokojenost všech se staralo 32 pořadatelů. Chtěla bych poděkovat nejen jim, ale i našim milým turistkám za sladké občerstvení a především všem účastníkům, bez kterých by naše přípravy a organizace neměla smysl.  
Lenka Žáková 

Středa - 30.8.2023

Rozhledna Bohdanka

V podmračené středě jsme nejprve vlakem a poté autobusem dojeli do Bohdanče. Po vstoupení jsme museli oblékat pláštěnky, protože pršelo. Seznámili jsme se s trasou a po zelené vyrazili k Pilskému rybníku. U něj se nachází bohdanečská pálenice a okolo ní velké švestkové sady. Nad nimi jsme již viděli rozhlednu Bohdanka. Je to unikátní stavba z kulatého dřeva, byla otevřena v roce 2011, nyní bohužel byla zavřená z důvodu opravy. Pod ní jsme si prohlédli sochu Panny Marie,o které nám Jindra přečetl pověst. Naše cesta pokračovala k Řeplickému rybníku a od něj jsme se chtěli dostat k rozcestí u Mohyly. Trochu jsme bloudili, než jsme našli tu správnou cestičku, ale pak  už jsme po žluté přes Radvančice došli do Zbraslavic. Tam došlo na občerstvení a autobusem do Ledče a pak vlakem jsme se vrátili do Brodu. Ušli jsme 10 km a bylo nás 23. Velký dík patří Jindrovi, který mi s vycházkou pomáhal.

Marie Domkářová

Úterý - 29.8.2023

Přes Kobylí Hlavu

Chválím, chválím a děkuji Aleně, Majce, Marušce, Blance a Marušce, že přes nepříznivou předpověď a ranní déšť přijely do Habrů, odkud jsme se vydaly přes Chrtníč do Kobylí Hlavy. Zde jsme se v mém rodném domě občerstvily a vyrazily do Frýdnavy, odkud jsme odjely do Habrů a potom turistky pokračovaly do Brodu. Ušly jsme 9 km.

Květa Pidimová

Středa - 23. 8. 2023

Červená Řečice

Z Havl. Brodu jsme jeli autobusem směr Pelhřimov a vystoupili na zastávce Kojčice-rozcestí.  Došli jsme do Kojčic a na návsi se vyfotili před Hostincem „U Plhů“. Také jsme si prohlédli kapli. Pokračovali jsme po silnici okolo Prokopova mlýna, který je pěkně upraven a plný květin v oknech. Od mlýna jsme do Svépravic šli neznačenou cestou nad údolím Hejlovky. Ze Svépravic jsme šli po silnici do Popelištné. Tam jsme na návsi posvačili a vydali se přes chatovou osadu „Trnávka“ k vodní nádrži Trnávka. Podle ní jsme po ŽTZ překonali brod přes říčku Popelištnou a  trochu horší neudržovanou cestou jsme došli do cíle dnešní vycházky. Tam nás čekala velmi zajímavá prohlídka nově opraveného zámku Červená Řečice, o kterém byl v neděli 20. srpna příspěvek v „Toulavé kameře“ na ČT 1. Potom jsme měli čas na procházku po náměstí, ke kostelu sv. Máří Magdaleny a také občerstvení v hospůdce. Pak jsme se odjeli autobusem do Pelhřimova a tam přestoupili na autobus do Brodu.  Tentokrát nás bylo 11 turistů a ušli jsme 11 km.

Jindřich Rosecký           

Úterý – 22. 8. 2023

Bohdalov a Rudolec

Vystoupili jsme v Bohdalově, seznámili se s trasou a na náměstí si prošli zajímavosti tohoto městyse – kostel sv. Vavřince (byl vidět vnitřek přes sklo), kolem něj památkově chráněné stromy, opodál smírčí kámen. Navštívili jsme i Astrologickou apatyku a zakoupili si léčivý čaj, džem či bonbony. Po silnici vedle Záhumenního rybníka jsme dokráčeli k Relaxační pyramidě, ochotní majitelé nás pozvali dál a seznámili nás s programem léčení a harmonizace. Také jsme venku posvačili a vyslechli pověst o vílách. Další cesta vedla lesem, potkali jsme rybníky Dolní a Horní Křivý a také Olšinský, loukou jsme došli do obce Rudolec a u kaple sv. Anny jsme navštívili obchůdek se zmrzlinou, příjemné osvěžení v parném dni. Po odpočinku nás ještě modrá značka dovedla k zámku – bývalému Zámku Zdraví, nyní opuštěnému. Pěkné výhledy do okolí ze Zámecké vyhlídky završily tento výlet, dlouhý 8 km. I když bylo horké počasí, jen místy foukal osvěžující větřík, všech 9 účastníků odjíždělo autobusem a pak vlakem spokojeno.

Alena Hladká

Sobota - 19. 8. 2023

NS Haškova cesta

Z Havlíčkova Brodu jsme odjeli vlakem a ve Světlé nad Sázavou jsme vystoupili v počtu 8 turistů. Zde jsme před nádražím počkali na slavnostní otevření Naučné stezky „Haškova cesta“.  Tu tvoří sedm zastavení na trase, která sleduje průběh cesty Jaroslava Haška a malíře Jaroslava Panušky  po jejich prvním společném příjezdu do Světlé nad Sázavou a následném putování na Lipnici v roce 1921. Také jsme se vyfotili před 1. zastavením naučné stezky. Pak už jsme šli podle plánku přes náměstí do Závidkovic, dále do Radostovic a Dolního Města. Zde byla otevřena hospoda Na Růžku na občerstvení.  Pak jsme pokračovali po ZTZ kolem „Hlavy XXII“ a kolem lomu „Zlatý Voči“ do Lipnice. Cíl pochodu byl u Haškova domku, kde bylo také občerstvení a kde jsme obdrželi Účastnický list. Někteří naši turisté odjeli autobusem do Brodu přímo, ostatní po prohlídce hradu později přes Světlou. Celkově se pochodu po NS zúčastnilo asi 50 turistů ze Světlé n. S., Z Havl. Brodu, ze Žďáru n. S, ale i ze vzdálenějších míst.  Haškova cesta vznikla v rámci oslav Jaroslava Haška v roce 2023. Stezku realizovalo Muzeum vysočiny Havlíčkův Brod ve spolupráci s městy Světlou nad Sázavou a Lipnicí a obcí Dolní město. Ušli jsme 12 km.

Jindřich Rosecký

Středa 16. 8. 2023

Z Pohledu

Ráno se nás na nádraží sešlo 7 turistek. Dvě další na nás čekali ve stanici Pohled. Na trasu jsme se vydaly po společném fotografování. Prošly jsme obcí  a lipovou alejí jsme přišly na rozcestí u sv. Anny. Přeběhly jsme silnici a asi po dvoustech metrech nás přivítal stín v lese. Na kraji lesa jsme našly bedly královské. Cestu jsme si představovaly jednodušší, ale bohužel po třech letech, kdy jsme zde šly naposledy se cesta dramaticky zhoršila, cesty zarostlé, musely jsme dávat hlavně pozor na šlahouny ostružin. Po louce jsme přišly do vesnice Ždírec, tady jsme u autobusové zastávky posvačily. Po silničce docházíme do obce Kyjov dále obcí Břevnice, kde nás opustila  Zuzka a na kopci nad Břevnicí se naše cesty rozdělují. Našlapaly jsme 11 km za horkého počasí.

Ema Dočkalová, Míla Špačková

Úterý 15. 8. 2023

Přes dva zámky

V obci Křižánky jsem všechny turisty seznámila s trasou i stručnou historií. Cestou jsme potkali kostel P. Marie Pomocné, kapli a hraniční kámen, který spolu s řekou Svratkou dělí Křižánky na České a Moravské. Naučná stezka „Za pilníkáři na Český kopec“ nás tam skutečně dovedla, a to i s krásnými výhledy na vesničky a zalesněné skály nad nimi. Následoval les, chaty, modrá značka na silničce, využívaná také auty s náklady dřeva. Pod kopcem, který vedl ke Zkamenělému zámku, jsme posvačili. Nahoře u skály jsme se nechali vyfotit od bivakujícího mladíka a sestoupili jsme dolů, nahlédli jsme do zastřešených studánek Knížecí a Hraběcí, ale vody bylo málo a nelákala nás. Ještě jeden mírný kopeček a druhý zámek byl tu, tentokrát skutečný lovecký Karlštejn. Potěšilo nás, že jsme si ho mohli trochu prohlédnout uvnitř, a to i zámeckou kapli. Nechyběla pověst o Karlštejně a krátce o minulosti města Svratky, kam jsme pohodlně dokráčeli kolem golfového hřiště. Naše skupinka se rozešla podle libosti: do cukrárny, restaurace, na nákupy, do informačního centra či na prohlídku města. Společně jsme odjeli autobusem do Žďáru a rychlíkem dál. Všech 7 „statečných“ zvládlo v pohodě 9 km i příjemné větrné a teplé počasí a výlet se opravdu líbil.

Alena Hladká

Sobota  12. 8. 2023

Lipské putování

Po delším čekání na nádraží (náhradní doprava) jsme odjeli do Lípy. Zde byl každoroční pochod, na který se vždy těšíme. Z Brodu odjelo 12 pěších turistů. Vyrazili jsme na trasu 5 km a 8 km. Cestou jsme se dostali až k Dočkalovu mlýnu, zde jsme se občerstvili a přes Michalovice jsme došli zpět do Lípy. Po obdržení diplomu jsme se vyfotografovali a vydali jsme se obhlédnout, co nám Lipské ženy připravili dobrého na zub. Vybrali jsme si všichni podle chuti. Ve 12:34 hodin jsme odjeli autobusem do Brodu.

Ema Dočkalová

Středa 9. 8. 2023

Kolem Pernštejna

Turistická výprava v počtu 16 osob vystoupila z vlaku v Nedvědici a pod střechou se připravila na deštivé počasí. Po úvodních slovech jsme nejprve sestoupili od trati dolů k Císařské studánce. Zelená značka nás vedla směrem k Pernštejnu kolem božích muk a vilové výstavby, ze které byly nejvýraznější vila Loosova a Vendolských. Po lávce přes říčku Nedvědičku a podél trati jsme postupovali za vytrvalého deště, potkali jsme památné duby, kamenný most a dole u silnice i krytý dřevěný most. Líbila se nám studánka Korejtko i Haslingerův kříž, Pivovarská cesta zvolna stoupala a nahoře se odkryly výhledy na Vrchnostenské zahrady a nakonec i hrad Pernštejn. Někteří odešli na občerstvení a procházku po obci Nedvědice, jiní využili čas k prohlídce hradu. Potom jsme se po chůzi po dosti krkolomném kamenitém chodníčku všichni sešli dole, restaurace posloužila i těm dalším a z nedvědického nádraží jsme odjeli opět vlakem do Žďáru nad Sázavou a domů. Zkrácená trasa kvůli dešti měřila asi 7 km. I přes nepřízeň počasí jsme byli spokojeni.

Alena Hladká

Úterý - 8. 8. 2023

Kolem Brodu

Od Zdravotní školy odešlo 11 turistek. Podchodem přecházíme na druhou stranu silnice, míjíme budovy nemocnice a cestou směr Perknov pokračujeme dál. Před Perknovem na nás čeká poslední dvanáctá turistka, která nás na odpočívadle nad vesnicí pohostila zákusky ke svým narozeninám. Mňam. Pokračujeme polní cestou, často zastavujeme a kocháme se výhledy, bylo nádherně vidět. Zdoláváme kopec a máme poslední úsek naší cesty. U hřbitova naše vycházka končí. Našlapali jsme v krásném počasí 7 km.

Ema Dočkalová, Míla Špačková

Sobota 5. 8. 2023

Léto v Železných horách

V sobotu 5. srpna 2023 se uskutečnil 29. ročník Léta v Železných horách. Předpověď počasí akci bohužel vůbec nepřála. Očekával se celodenní déšť, a tak nikdo nevěděl, kolik účastníků dorazí. Protože trvalý déšť přišel nakonec až kolem deváté hodiny, pochodu se zúčastnilo celkem 146 lidí. V rámci toho, že déšť pak neustal až do večera, tak je to ve výsledku moc hezké číslo. Pořadatelé připravili celkem 8 tras, z toho pět pro pěší turisty a tři pro cykloturisty. Pěších turistů bylo 111, nejvíce se jich vydalo na sedmikilometrovou naučnou stezku (55) a patnáctikilometrovou trasu (37). Cyklistů jelo letos pouze 35, z toho 16 jich vyrazilo na 40 km okruh. Nejvzdálenějšími účastníky byli Moravcovi z Minkovic, kteří se vydali na 25 km trasu. Nejstarší účastnicí se stala paní Jaroslava (ročník 1940), která vyrazila na 7 km trasu. Start a cíl byl v místní hospodě „Kohout na Pivu“, kde turisté dostali pamětní list a drobný dárek za účast. Občerstvení bylo přichystáno jak zde, tak i v kulturním domě, kde pořadatelé měli pro hosty od rána připraven bohatý výběr ze spousty chutných jídel. Nejvíce účastníků bylo ze Sobíňova (64), dále z Jihlavy (15), Havlíčkova Brodu (13) a Ždírce nad Doubravou (7). Příští rok nás čekají jubilejní třicáté ročníky obou pochodů. Budeme rádi, pokud dorazíte a zúčastníte se, ať už v zimě, v létě nebo zvládnete rovnou obě akce.

Za pořadatele Ondřej Starý

 

Středa - 2. 8. 2023

Zámeček Aleje a křížová cesta

Ráno se nás na havlíčkobrodském nádraží sešlo 21 a vlakem v  7:38 jsme odjeli do Jihlavy město, přešli na autobusové nádraží a v 8:50 odjeli do Stonařova. Po stručném seznámení s historií Stonařova jsme se vydali naučnou stezkou „Aleje“. Cestou kolem nových rybníků jsme se zastavili u jednoho z odpočívadel, kde nás František Pithart pohostil čokoládou a štamprdličkou medoviny a my mu všichni poblahopřáli k narozeninám. Cesta pokračovala celkem pěknou krajinou a lesem, jen před loveckým zámečkem nás čekalo trochu větší stoupání, ale u zámečku jsme se všichni nasvačili, odpočinuli a prohlédli si okolí zámečku, který je nyní v soukromých rukách. Potom jsme se další ze sedmi cest, které k zámečku vedou, vydali po celkem rovném terénu ke Kalvárii. Zde byla v r. 2014 obnovena křížová cesta se čtrnácti zastaveními a kapličkou. Prudkým klesáním jsme sešli do Stonařova, zastavili se u památníku pádu meteoritů a sochy rebelujícího sedláka. Ve 12:31 odjíždíme autobusem do Jihlavy a potom vlakem do Havlíčkova Brodu. Díky všem za účast.

Zdeněk Kohout

Úterý - 1. 8. 2023 

Z Pohledu do Přibyslavi

Z Havlíčkova Brodu odjelo vlakem do Pohledu sedm turistek. Zde počkaly na nás tři, které jsme přijely z Přibyslavi. Po přivítání, úvodním slově a společném focení jsme se z nádraží vydaly po červené turistické značce cestou Karla Havlíčka Borovského, Cyrilometodějskou cestou do Simtan. Potom jsme pokračovaly převážně podél řeky Sázavy k rozcestníku Pod Kateřinou. Cestou jsme zahlédly obec Stříbrné hory, středověký kamenný most a kostel svaté Kateřiny, kolem kterého vede žlutá turistická značka do Přibyslavi přes Žižkovo Pole. My jsme pokračovaly po červené turistické značce opět převážně podél řeky Sázavy až k silnici z Hesova do Keřkova. Po krátkém úseku po silnici jsme polní a lesní cestou přišly na okraj Přibyslavi a poté pokračovaly městem na náměstí k autobusovému nádraží. Odtud turistky odjely autobusem do Havlíčkova Brodu. Děkuji všem, kteří se i přes nepřízeň počasí (téměř celou cestu drobně pršelo) s úsměvem na tváři vycházky zúčastnily. Ušly jsme 9 km.   

Zdenka Teclová 

29. 7. 2023  Sobota

Poslední den našeho pobytu v Bílých Karpatech. Odjezd plánován na 8:30 od ubytování v Domově mládeže v Uherském Brodě… Po tradičním focení a poděkování organizátorům a aktivním členům KČT HB, odjezd směr obec Salaš – na rozhlednu. Právě probíhala soutěž hasičů, Výstup po namoklé, blátivé cestě byl obtížný pro nás i vozy. Další zastávka byl Velehrad a individuální prohlídkou baziliky. Velehrad – jedno z nejznámějších poutních míst ČT je úžasný výzdobou, velikostí a udržovanou krásou. Stihli jsme ještě vycházku k Archeoskanzenu Modrá. Obydlí lidí z 9. – 11. století. V areálu bylo možno navštívit sladkovodní a botanickou expozici „Živá voda“. Krásným posledním dnem se ukončil náš týdenní pobyt v kraji nepoškozených lesů, krásných výhledů a vrcholů ze všech stran. Dnešní den nachozeno cca 8 km.

Míla Kuhnová, Květa Průšová, Dana Petrová, Věra Šlégrová

28. 7. 2023 Pátek

Ráno bylo podmračené, počasí nestálé a proto dlouhá trasa zrušena. Vybaveni pláštěnkami a deštníky jsme vyjeli autobusem na rozcestí Pod Výškovcem, pak po ŽTZ směr Starý Hrozenkov. Od rozcestí Pod Příslopem pokračujeme po NS Hrozenka do obce (osady) Vápenice. Zastavili jsme se u kapličky se zvoničkou u cesty a staré zvoničky sv. Josefa. Před vstupem do obce V8penice byla ještě jedna kaplička s malovanou kopanickou Výšivkou na fasádě. Ve Starém Hrozenkově jsme navštívili IC, kostel Narození Panny Marie (1774). Občerstvili jsme se u Motorestu a několik zdatných turistů vyběhlo ještě do obce Žítková. Počasí se vylepšilo a mohli jsme obdivovat krásné výhledy z vyhlídek na trasách i z oken autobusu. Jako bonus jsme ještě navštívili městečko Vlčnov. Prohlédli jsme si areál vlčnovských vinných búd, kostel sv. Jakuba Staršího a IC. V cukrárně jsme ochutnali vlčnovské koláčky. Amfiteátr uprostřed vesnice nám připomněl slovácké Jízdy králů, které nenají nikde ve světě obdoby. Lenka nás seznámila s tradicí Jízdy králů a kulturním dědictvím Vlčnova. Díky naším vedoucím jsme opět prožili krásný den a dověděli se mnoho zajímavého.

Marie a Josef Topolovských

27. 7. 2023 Čtvrtek

Po včerejším deštivém dni nás ráno probudilo sluníčko. Společně jsme dojeli do obce Návojná, kde vystoupilo 11 turistů krátké trasy. Šli po ČTZ pohodlnou asfaltkou, po pravé straně jsme si všimli pramenů Hluboké studánky. Cesta se změnila. Začalo prudké stoupání vymletou lesní cestou. Za 20 minut jsme došli na silnici a bez problému jsme došli na rekreační středisko Královec. Po krátkém občerstvení jsme pokračovali na rozhlednu Královec a cestou obdivovali vysoká mraveniště. Téměř všichni vystoupali na rozhlednu, která má asi 85 schodů. Na vrcholu se pokochali krásnými výhledy. Sestupovali jsme dolů až na Lovisko, kde jsme poobědvali u krásné dřevěné kapličky. Luční pěšinka nás dovedla do městečka Valašské Klobouky. 14 turistů dlouhé trasy dojelo až na autobusovou zastávku Nedašov točna. Šli cestou na hranice SR, napojili se na ČTZ a došli na rozcestí Požár. Odtud po ZTZ přes pozorovatelnu Durch a kapličku Panny Marie na potním místě Dělanovec a dál přes vyhlídku Ploščiny přišli také na Královec a pokračovali po ČTZ do Valašských Klobouků. Dnes se vytvořila ještě třetí, nejpočetnější skupina – 23 turistů, která dojela na zastávku Nedašova Lhota točna. Vystoupila zde a vydala se po silnici na rozcestí Nad Nedašovou Lhotou, kde se napojila na ČTZ a pokračovala stejně jako dlouhá trasa. V městečku Valašské Klobouky byla možnost navštívit muzeum, Červený dům, kostel Povýšení svatého Kříže. Ženy zaujala v Galerii Klobučan sbírka valašských panenek. Krátká trasa našlapala 8 km, prostřední 12 km a dlouhá 19 km.

Marie Machová, Bohumila Medová, Věra Nováková, Marie Nováková

26. 7. 2023 Středa

Z důvodu deštivého počasí jsme zvolili náhradní program. Navštívili jsme obec Žítková-místo, kde žily Žítkovské bohyně. Vesnička se nachází na samých hranicích české republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat- v oblasti Moravské Kopanice. V osadě Černá jsme si prohlédli chalupu, kde žila poslední žítkovská bohyně Irma Gabrhelová (1905-2001), zvaná „Chupatá“. Domek jsme si prohlédli za širokého výkladu dnešního majitele chalupy, který ji opravil, ale zachoval v původním stavu. Výklad byl zaměřen na těžký a nelehký život místních obyvatel Moravských Kopanic. Druhá část výkladu byla věnována žítkovské bohyni Irmě a ostatním žítkovským bohyním, které byly léčitelky- vědmy a dokázaly pomoci a poradit při potížích. O žítkovských bohyních se můžete dočíst v knize „Žítkovské bohyně“, kterou napsala spisovatelka Kateřina Tučková a vydala ji v roce 2012. Z obce Žítková jsme pokračovali do Vizovic na prohlídku státního zámku. Část turistů zvolila prohlídku reprezentativních prostor, druhá část turistů zvolila druhý okruh-privátní pokoje a třetí navštívila zámeckou kapli. Rovněž nám zbyl čas na prohlídku přilehlého zámeckého parku. Zámek se všem líbil, je bohatě zařízen honosným nábytkem ve stylu baroka, rokoka a empíru. Je zde množství porcelánu, orientálních předmětů, rozsáhlá okrasná sbírka a lovecké trofeje. V kapli se nachází čtyři nádherné zlacené oltáře, kazatelna je vyzdobena motivem betléma. Na hlavním oltáři je osazen kalendář s 365 ostatky svatých. Po prohlídce zámku a parku jsme odjeli do lázní Luhačovice. Čtvrté největší a jedny z nejkrásnějších lázní v ČR. Vyvěrá zde 16 jedinečných léčivých pramenů. Nejznámějším pramenem je Vincentka. Část turistů vystoupila cca 3,5 km před lázněmi a šla okolo přehrady a poté došli do lázní po cyklostezce. My ostatní jsme začali prohlídku u slunečních lázní, poté prohlídkou krásných lázeňských domů, např. Jurkovičova domu, Chaloupky, Jestřábí, Vily Valašky apod. Neopomněli jsme ochutnat pramen Vincentku a Violu. Plni dojmů z krásných lázní jsme se před odjezdem odměnili výborným zákuskem, kávou a teplou lázeňskou oplatkou v místních cukrárnách.

Lída Bártlová, Jana Loužecká, Zuzana Dlouhá

25. 7. 2023 Úterý

Obloha ráno opět byla krásně modrá, však předpověď slibovala (ukazovala) mraky a déšť….tak uvidíme…Po snídani (3 nožičky párků a jedna sladká kobliha) jsme se autobusem přemístili na zastávku Vlárský průsmyk a odtud jsme se všichni vydali po ČTZ obcí Sidonie, která se rozkládá v údolí potoka Vlárky a je v těsném sousedství česko-slovenské státní hranice. Původně to byla sklářská vesnice a zajímavostí o ní jsme si mohli přečíst na tabulích po „sklářské naučné stezce s. Štěpána“. Když jsme se rozhodovali, kdo bude dál pokračovat dlouhou trasou, rozhodlo za nás počasí, protože začalo pršet a my jsme se všichni museli společně vrátit do Vlárského průsmyku, jak měla v plánu krátká trasa, tentokrát však po cyklostezce Slovenskem. Déšť neustal, ale my jsme se přesto přesunuli autobusem do města Brumov-Bylnice, kde jsme měli možnost navštívit městské informační centrum, zříceninu královského hradu, kostel sv. Václava nebo jen posedět v cukrárně u kafe se zákuskem. Jako bonus dne byla navečer v Uherském Brodě domluvena prohlídka synagogy a starého židovského hřbitova. Trasa 14 km.

Majka Rosičková, Líba Ertner, Ilona Poláčková, Jana Bartoňová

24. 7. 2023 Pondělí

Po vydatné snídani nás autobus dopravil na parkoviště pod Velkou Javořinou. Tady se naše trasy dočasně rozdělily. Turisté krátké trasy (celkem 27) se vydali po ČTZ k rozhledně Obecnice 603 m.n.m. Potěšení výhledem na Uherský Brod a Mikulčin vrch se vrátili na parkoviště a pokračovali po ČTZ na rozcestí Kamenná Bouda. Po odpočinku ve stínu památného dubu následovali ŽTZ až do cíle trasy – do obce V8penky. Dlouhá trasa stoupala hned od autobusu po ČTZ na Kamennou Boudu a dále až k nejvyššímu vrcholu Bílých Karpat k Velké Javořině 970 m.n.m. Namáhavý výstup k vysílači byl odměněn krásným výhledem. V horkém letním dni jsme uvítali možnost občerstvení v Holubyho chatě pod vrcholem. Chata nese jméno Josefa Ludovíta Holubyho – faráře, botanika a etnografa, představitele slovenského národního hnutí. Sedm zvědavců se po občerstvení vypravilo neznačenou hraniční cestou ještě k bývalému vojenskému vysílači na vrchu Jelenec 925 m.n.n. Zpáteční cesta dlouhé trasy vedla z vrcholu Velké Javořiny po MTZ do obce Vápenky, kde se všichni turisté opět sešli na občerstvení v penzionu U černého potoka. Vápenky jsou památkovou zónou se zachovalými dělnickými domky bývalých zaměstnanců vápencových lomů. Vápenec se využíval jako surovina pro sklárnu v Květné. K dalším zajímavostem obce patří místní zvonice, budova bývalé Magnisovské hájenky a množství dřevěných soch a laviček zdobených řezbářskou prací. Kdysi odlehlá a zapomenutá osada (elektřina zde byla zavedena až v roce 1960) je dnes místem, které obdivují cyklisté i pěší návštěvníci Bílých Karpat. Její návštěvou jsme byli nadšení i my.

Hana Sochorová, Lenka Říhová, Zdena Teclová, Radka Mikulková

23. 7. 2023 Neděle

Po první snídani na pobytu jsme v 8:00 hodin vyjeli na trasu č. 2 „Velký Lopeník“. Z autobusu jsme všichni vystoupili na parkovišti u chaty Lopata nad lyžařským areálem Mikulčin vrch. Po ZTZ jsme přes Malý Lopeník došli na rozhlednu Velký Lopeník, kde jsme se občerstvili z vlastních zdrojů, pokochali se pěknými výhledy z rozhledny. Také jsme se setkali se zbytky účastníků sobotního česko-slovenského setkání. Vrátili jsme se zpět na Malý Lopeník a tam po ŽTZ (Zlata cesta) jsme pokračovali na turistickou chatu Lopeník, kde bylo další občerstvení. Po 1,5 km jsme na Lopeník-točna nasedli do autobusu a dojeli jsme na rozcestí Březová bus, kde jsme navštívili rozhlednu U Křížku. Turisté krátké trasy dojeli odtud do obce Strání, kde v loveckém zámečku jsme poseděli. Dlouhá trasa od rozcestníku Březová bus pokračovala po ČTZ k rozcestníku Dubina, kde počkali na autobus. Počasí se vydařilo, byly krásné výhledy a spokojenost s vycházkou. Dlouhá trasa 15 km, krátká 11 km.

Jindra Rosecký, Jarka Rosecká, Libuše Musilová, Lída Černá

22. 7. 2023 Sobota

Dneškem zahajujeme týdenní pobyt v Bílých Karpatech s ubytováním v Uherském Brodě. Ráno v 7:00 hodin jsme vyjeli z Havlíčkova Brodu směr Brno s malou zastávkou u Slavkova. Dále jsme pokračovali k autobusové zastávce pod hradem Buchlov, kde jsme vystoupili a pěšky jsme šli ke hradu Buchlov. Někteří absolvovali prohlídku hradu, jiní nádvoří a věže. Potom část turistů dokráčela ke kapli sv. Barbory po ZTZ, na vyhlídku Čertovo sedlo. Tady se oddělili turisté krátké trasy a šli po ŽTZ na rozcestí Pod Barborkou a dále do Buchlovic. Delší trasa pokračovala velmi náročným sestupem stále po ZTZ na rozcestí Pod Břesteckou skálou. Tady se čtyři turisté ještě rozhodli vystoupat na vyhlídku na Břestecké skále. Z rozcestí Pod Břesteckou skálou vedla trasa po ČTZ pod Barborku a odtud stejně jako krátká trasa krásnou alejí do Buchlovic. V Buchlovicích byla možnost občerstvení, návštěvy zámku nebo alespoň prohlídka zámeckého parku. V 15:00 jsme odjeli na ubytování. Délka tras 8 a 10 km, místy dosti náročné, ale všichni to zvládli.

Milena Košetická, Míla Landová, Věra Melicharová, Alena Hladká

Sobota - 22. 7. 2023

Ze Smrčné

Na nádraží se sešlo pět turistů a tak to zůstalo celou cestu až do Ledče nad Sázavou. Spojem jsme odjeli do Smrčné, zde nás Zdeněk zvěčnil a vydáváme se na trať. Pohodově s malými zastávkami na mlsání malin přicházíme do naší první zastávky - Stvořidla. Dáváme si kávu a svačinu z vlastních zásob. Asi po půl hodině se vydáváme opět na cestu. Míjíme rekreanty a u řeky rybáře. Na dohled už máme Ledeč nad Sázavou, náš cíl. V restauraci u řeky každý podle své chuti poobědváme a po malé procházce městem dojdeme na nádraží. Našlapali jsme 11km. Počasí perfektní.  

Ema Dočkalová, Míla Špačková

Středa 19. 7. 2023

Z Třemošnice přes Lichnici

Z Havlíčkova Brodu se vydalo vlakem do Chotěboře 15 turistů a já s manželem jsme se k nim na nádraží přidali, takže nás bylo celkem 17. Přestoupili jsme na autobus do Třemošnice. Asi po 45 minutách jízdy malebnou krajinou Železných hor jsme přijeli  do Třemošnice. Když jsme vystoupili, dostali jsme od Míly Špačkové sladké pohoštění na oslavu narození pravnoučka. Potom nás manžel seznámil s městem Třemošnice a já jsem stručně popsala cestu vycházky. Asi po půlhodinovém stoupání jsme dorazili k Žižkovu dubu, který je nazýván "Strážcem hradu Lichnice" a patří k nevýznamnějším stromům v republice. Obvodem 923 cm se řadí mezi našich pět nejmohutnějších dubů. Jeho výška je 21 m a stáří se odhaduje na 750 let.  Pokračovali jsme směrem k hradu Lichnice. Po zaplacení vstupného nás paní průvodkyně podrobně seznámila s jeho historií. Vystoupali jsme na rozhledu Milada, odkud byly krásné výhledy do kraje. Po prohlídce jsme se zastavili v nedalekém kiosku, kde jsme si dali občerstvení. Dále jsme došli k vyhlídce Dívčí kámen, kde nám manžel pověděl pověst, která se k tomuto místu váže. Odtud jsme namířili k hezké chatové osadě s Lovětínským rybníkem a po krátké cestě po silnici jsme zabočili do Lovětínské rokle. Asi po 3 km cesty hlubokou roklí jsme přišli zpět do Třemošnice Zde byl konec vycházky. Někteří se vraceli domů vlakem přes Čáslav a někteří stejnou cestou, jakou jsme tam přijeli. Počasí nám přálo, nebylo zas až takové horko a myslím si, že se vycházka všem líbila. Celkem jsme ušli asi 9 km.

Dana a Václav Broncovi

 

Úterý - 18. 7. 2023

Vlkovskem

U autobusové zastávky u VÚB se sešlo 13 turistů. Po krátkém úvodu jsme se vydali směrem ke koupališti a rybníku Cihlář. Zde byla u sochy anděla naše první zastávka a to proto, abychom popřáli našim oslavencům a ochutnali jejich  výborné výrobky. Nakoukli jsme do prostoru bývalého lomu, kde budeme mít začátkem září stanoviště pro dětskou trasu "Brodské padesátky". Minuli jsme rybník Hajdovec, Pfaffendorský a Zádušní a lesem vycházíme na louku. Potom  jdeme  krátce a spořádaně po silnici, odbočíme mezi dvě ohrady pro skot a vycházíme v Občinách. Zde byla zastávka na doplnění tekutin a pokračujeme směrem k Břevnici. Nad obcí přecházíme silnici a kolem samot u Myslivců a dále Venců sejdeme ke střelnici, vyjdeme kopeček u učiliště " Kameňák" a přecházíme most nad silnicí. Zde naše vycházka končí a po rozloučení odcházíme ke svým domovům. Počasí bylo tak akorát a ušli jsme 8 km.

Ema Dočkalová a Míla Špačková

Sobota - 15. 7. 2023

Hornická stezka

Dnešní výlet absolvovalo 6 turistů, z toho 2 muži a 4 ženy. I když předpověď počasí vyhrožovala, že budou tropická vedra, všichni jsme dopolední akci zvládli bez úhony a spokojeni. Trasa totiž vedla převážně zastíněnými cestami. Po výstupu z vlaku nás správně nasměroval   Jirka Fanta a pak už jsme pokračovali bez obtíží obcí Pávov k Pávovskému rybníku. Přečetla jsem pověst o vzniku a historii Pávova. Zelená značka postupovala rekreační oblastí na rozcestí Pružinka, dál jen žlutá poblíž Dubového rybníka na rozcestí U Dubáku. Na okraji Zborné u Penzionu Šacberk jsme sešli dolů po schodech pod sjezdovku a viděli tam kopec Rudný neboli Šacberk zdola až nahoru. Po krátké přestávce s pitím jsme stoupali po naučné Hornické stezce s informačními tabulemi. Na vrcholu u zříceniny bývalé rozhledny ve výšce 613 m jsme se vyfotili a posvačili. Poté jsme sestupovali jinou lesní cestou a silnicí, potkali jsme sochu sv. Huberta a od restaurace U Lyžaře po modrém značení s výhledy na Jihlavu jsme kráčeli k rybníku Borovinka. Rekreačním areálem „Český mlýn“ u řeky Jihlavy jsme se dostali ke stánku s občerstvením, kde nás osvěžila káva a zmrzlina. Nakonec tunýlkem a parkem Keťásek jsme pochodovali na městské nádraží Jihlava. Zpožděný spěšný vlak nás dovezl do H. Brodu. V nohách jsme měli 10 km.

Alena Hladká

Středa - 12. 7. 2023

Údolím Balinky

Z Havlíčkova Brodu nás odjelo rychlíkem 17 a po přistoupení 2 turistek v Přibyslavi jsme vystoupili na zastávce Oslavička v počtu 19 turistů. Zde jsme se vyfotili a vydali se na rozhlednu Rubačka, která je jako vyhlídková plošina nad vodojemem s pěknými výhledy na Velké Meziříčí. Pak jsme pokračovali neznačenou cestou a došli jsme do Balin, kde jsme se zastavili ve dvoře Ekologického centra Chaloupky. Pak už nás čekalo posezení v Dolním mlýně, kde jsme posvačili a občerstvili se kávou, pivem a zmrzlinou. Následovala prohlídka mlýna s výkladem od současného majitele, který se snaží o obnovu mlýna a bylo to na jeho výkladu znát. Přejeme mu hodně zdaru v jeho práci. Podél Balinky jsme došli po MTZ na náměstí do Velkého Meziříčí a tam navštívili IC.  Zbyl také čas na pivo v restauraci a na ledovou kávu v místní kavárně.  Z Velkého Meziříčí jsme odjeli vlakem do Křižanova a tam přestoupili na rychlík. Počasí nám nakonec přálo, sice bylo vedro, ale nestihla nás bouřka ani déšť. Ušli jsme 12 km. Děkujeme Františkovi za pěkné fotografie.

 Jarka a Jindra Roseckých

Úterý 11. 7. 2023

Do Pavlova

I přes nepříznivou předpověď počasí se nás ve Stvořidlech sešlo 9. Po mém úvodním slově a informaci od Jarušky,  vyrazili turisté do kopce přes  kůrovcem z části zničený les do Pavlíkova. Odtud nás cesta vedla přes Kostelík do Vilémovic, kde jsme  poseděli u kapličky Po dobrém obědě U Čerta jsme se vydali kolem zámku a nejkrásnějšího tisu v republice do Pavlova, odkud nás odvezl autobus do HB. Ušli jsme 7 km. Počasí bylo příjemnější, než slibovali meteorologové. Děkuji všem turistkám za účast a Zdeňkovi za zdokumentování vycházky.

Květa Pidimová

Sobota - 8. 7. 2023

3. Letní výstup na Melechov

V Dolním Městě vystoupilo u pošty z autobusu patnáct turistů a turistek nažhavených na dnešní vycházku. Po krátkém zahájení od Milana a občerstvení od oslavenců jsme se vydali po silnici směrem na Loukov. Tady jsme prošli kolem kostela sv. Markéty a pokračovali dál na Melechov. Na vrcholu, zatím co Láďa a Jindra "úřadovali", se k nám postupně přidávali jednotlivci a skupinky z dalších oddílů a taky cyklista Tomáš. Po obdržení razítek do záznamníků, jsme se společně vyfotili a pokračovali dál na zeměměřičskou věž - bývalou rozhlednu, kde jsme se opět vyfotili. V dnešním parném dni nám přišla velmi vhod dobrá a studená voda, kterou nám poskytla Melechovská studánka. Dál jsme pokračovali po ŽTZ přes Dobrovítovu Lhotu, kde se nachází Kaple Nanebevzetí Panny Marie, až na PR Stvořidla. Tady jsme v penzionu, při občerstvení dle vlastního výběru, poseděli až do odjezdu vlaku. Cestou na vlak jsme využili možnost pořádně se pohoupat na visutém mostě přes Sázavu. Dnešní počasí bylo nádherné, nálada výborná a tak dvanáct kilometrů, které jsme ušli, jsme v nohách ani necítili. 

                                                                                                                 František Pithart

Úterý - 4. 7. 2023

Z Bartoušova do Šlapanova

V 8:12 hodin odjeli turisté autobusem do Bartoušova, kde jsme na ně s Alenou čekaly. Zašli jsme se všichni podívat k pískovně, která je stále v provozu. Poté jsme pokračovali po udržované cestě k rekreačnímu Bartoušovskému rybníku a kolem chatařské oblasti do Kněžské. Do Šlapanova se už ale muselo jít po silnici. Zde jsme se pozdravili s našimi turisty Simunovými a dokráčeli jsme na nádraží. Po společném focení jsme se rozjeli  domů vlakem v 10:43 hodin. Byla to krátká pohodová vycházka, počasí nám přálo. Ušli jsme 6 km a zúčastnilo se 16 turistů.

Milena Košetická

Sobota - 1. 7. 2023

12. Kamenské aleje

Vyjeli jsme do Kamenné na pochod našich turistických kamarádů  KČT Kamenná. Na Žižkově kopci jsme si vybrali trasu 10 km, objednali si občerstvení a vydali se přes Nové Dvory a dál kolem kapličky a smírčího kříže ve Věžnici. U středověkého mostu Lutrián jsme se setkali s turistickými přáteli z Jihlavy. Cestou  do Kamenné, jsme potkali cyklisty a turisty z různých odborů. V cíli jsme obdrželi Pamětní listy,  pochutnali si na klobásce nebo rybě, ke kávě byl dle výběru zákusek. Po odpočinku jsme odešli na vlakovou zastávku v Kamenné a odjeli domů. Přibyslavská děvčata pro špatné vlakové spojení použila vlastní auto.  Celkem se zúčastnilo 14 našich turistů. Naši partu  doplnila  studentka Karolína, čímž se vylepšil náš věkový průměr a věříme, že příště se  vydá s námi  na další  pochody nebo vycházky. Našlapali jsme celkem 12 km.

Jarka Kohoutová

Středa - 28. 6. 2023

Tuchoraz a Tismice

Z Havlíčkova Brodu jelo rychlíkem 17 turistů, 2 turisté přistoupili ve Světlé a tak jsme po přestupu v Kolíně na osobní vlak vystoupili v Českém Brodě v počtu 19. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a pořídili společnou fotku. V Českém Brodě jsme došli na náměstí a okolo kostela sv. Gotharda a Zvonice prošli Kouřimskou bránou. Pak jsme pokračovali po ČTZ kolem Hranolové zvonice v sousedství kostela Nejsvětější Trojice v Jiráskových sadech, až jsme došli do vesnice Zahrady, kde už jsme uviděli Tvrz Tuchoraz. K ní jsme vystoupali přes hráz Mlýnského rybníka.  Zde jsme na nádvoří posvačili a kastelán Rosecký (který nahradil pana Višatu, který nás měl provést, ale ze zdravotních důvodů se omluvil) nám otevřel vstup do tvrze a my jsme mohli nahlédnout dovnitř. Další vesnicí kam jsme došli, byly Tismice. Zde jsme navštívili a obdivovali kostel Nanebevzetí Panny Marie,  který patří k nejkrásnějším památkám románského slohu v Čechách. Odtud jsme MHD dojeli do Českého Brodu, kde jsme se ještě stihli občerstvit v restauraci, příp. v cukrárně a ještě navštívit IC. Počasí nám přálo. Ušli jsme 9 km.

Jarka a Jindra Roseckých

Úterý - 27. 6. 2023

Památník Ležáky

Z Vrbatova Kostelce jsme vyšli po Naučné stezce „Stopy Ležácké tragédie“ a červené turistické značce přes obec Louka a Habroveč k bývalé osadě Ležáky. Cestou jsme se stavili u pomníku Karla Kněze, spoluzakladatele odbojové skupiny Čenda. Raději spáchal sebevraždu, než aby byl dopaden, aby zachránil rodinu a ostatní. Pokračovali jsme k „hrobodomům“ bývalé osady Ležáky, vystoupali jsme ke  dřevěnému kříži obětí. Sestoupali jsme k pietnímu místu Kniha obětí, kde byly položeny věnce v den výročí, kdy byla osada vypálená a obyvatelé popraveni 24. 6. 1942. Navštívili jsme muzeum, kde jsme vyslechli celou historii tragédie a projekci dobových fotografií.  Po občerstvení z vlastních zdrojů jsme pokračovali po modré značce a naučné stezce do Včelákova na autobus. Ve Včelákově jsme si prohlédli pouze z venku zajímavý kostel sv. Máří Magdalény, sochu sv. Jana Nepomuckého, který drží v ruce lebku. Autobus nás dovezl do Hlinska a vlakem jsme dojeli v pořádku domů. Zúčastnilo se 21 turistů a  desetiletý Cyril, který doprovázel babičku. Našlapali jsme asi 8 km.  Děkuji  všem, co se zúčastnili.

                                                                                                                                                       Jarka Kohoutová

Sobota - 24. 6. 2023

Putování za Santinim – Žďár nad Sázavou

Putování za Santinim, které pořádal KČT oblast Vysočina a KČT odbor GeoCesty Štoky, se z Havl. Brodu  zúčastnilo 7 turistů. Po vystoupení z vlaku ve Žďáru nad Sázavou jsme se před nádražím ve stánku pořadatelů zaregistrovali, obdrželi jsme plánek a popis trasy 10 km, která nás dovedla do areálu zámku Žďáru nad Sázavou, kde byl cíl pochodu. Tam jsme obdrželi „Účastnický list“. Také jsme absolvovali komentovanou prohlídku baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše. Než jsme odcházeli na vlak, tak jsme se ještě aktivně zúčastnili stavby věže z kartonu, která byla na terase před muzeem. Tam jsme se vyfotili s hrabětem Kinským a potkali také 3 naše turistky, které dojely do Žďáru samostatně. Vycházka se vydařila a i počasí se oproti ránu vylepšilo. Ušli jsme 10 km.              

Jarka a Jindra Roseckých

Středa - 21. 6. 2023

Z Jimramova po červené

Po jízdě osobním vlakem přes Žďár n. S. do Nového Města na M. a pak autobusem do Jimramova jsme vystoupili v počtu 14 turistek a turistů, seznámila jsem je s historií městyse a s trasou, která je čeká. U sochy Broučka následovalo společné foto, prošli jsme kolem rodného domu J. Karafiáta, hrobky rodiny Belcredi, evangelického a katolického kostela a vystoupali k rodnému domu bratří Mrštíků nad soutokem Svratky a Fryšávky. Posvačili a poseděli jsme u Lesní studánky, podél pěkné kapličky jsme dokráčeli do osady Na Louži, nápaditě zdobené výpěstky zeleniny a květin. Sestoupili jsme do obce Nový Jimramov, kde nás Milan příjemně překvapil návštěvou jeho kamaráda pana Fialy, po prohlídce galerie v prostorné chalupě jsme poseděli u kávy a zákusku a vyslechli zajímavé vyprávění o tomto krásném koutu Vysočiny. I když bylo velice dusno a horko, všichni zdárně vylezli na kopec Štarkov se zříceninou skalního hradu. Poslechli si pověst a skalnatým terénem opět klesali dolů a po silničce a polních cestách pokračovali obcí Jimramovské Paseky s hezkým mlýnem.  Konečně po 12 km jsme dosáhli cíle – restaurace Selský Dvůr v Daňkovicích. Občerstvili jsme se chlazeným nápojem a dobrým jídlem, autobus nás odvezl do Sněžného, další do Nového Města a nakonec vlaky do Žďáru a domů. Únava všechny zmohla, ale výlet se líbil.

Alena Hladká

Úterý - 20.6.2023

NS okolím Bobrové

Z Havlíčkova Brodu odjelo osm turistek a v Přibyslavi jsme přistoupily další tři. Na autobusovém nádraží ve Žďáře nad Sázavou jsme si pochutnaly na rohlíčkách od Květy, která dnes slavila svátek. Autobusem  jsme dojely do Horní Bobrové. Zde jsme měly zajištěnou komentovanou prohlídku kostela sv. Petra a Pavla, přestavěného podle návrhu J. B. Santiniho. Poté jsme si v Muzeu panenek prohlédly soukromou sbírku panenek paní Marie Roháčkové. Po prohlídce kostela a muzea jsme se vydaly po naučné stezce okolím Bobrové vybudované žáky základní školy. Nejdříve jsme křížovou cestou, kterou tvoří celkem čtrnáct kapliček, došly na vrch Kalvárie s žulovým křížem. Potom jsme pokračovaly přes Gohialův kámen do Radešína. Zde jsme u rybníka posvačily a vydaly se na cestu zpět do Dolní Bobrové. Vycházka se díky pěknému počasí vydařila, ušly jsme 8 km.

Zdenka Teclová

Sobota - 17. 6. 2023

Rozhledna Hořidla a zámek Ploskovice

V počtu 9 účastníků se scházíme na vl. nádraží, abychom odjeli do daného cíle celodenního výletu na rozhlednu Hořidla a na zámek do Ploskovic. Dle plánu cesty vlakem byla cesta upravena nikoliv přes Prahu, kde bychom zbytečně ztratili hodinu času čekáním, ale z Kolína přes Mělník do Litoměřic. Zde bylo dost času na přestup vlaku do Horních Řepčic. V Litoměřicích jsme nejprve navštívili centrum města, kostel Všech svatých, místní infocentrum, hrad Litoměřice s jeho přilehlým parkem. Poté už jsme se přesunuli na horní nádraží a odjeli vlakem do startu naší trasy. Naše trasa pokračovala překrásnou krajinou po MTZ a ŽTZ na rozhlednu Hořidla, která byla nejvyšším bodem 372 m. n. m. naší vycházky. Z rozhledny jsme pokračovali po ŽTZ přes obce Sedlec a Velký Újezd do Býčkovic odkud naše cesta vedla krásně upravenou alejí k zámku Ploskovice a jeho přilehlého parku k návštěvě a někteří stihli vnitřní prohlídku zámku. Zde byla možnost občerstvení v místní restauraci, kterou jsme využili a poté po ČTZ jsme se přesunuli do cíle a to na zastávku Ploskovice, odkud jsme dojeli opět do Litoměřic. Zde bylo opět dost času na přestup domů, čehož jsme využili k druhé části prohlídky Litoměřic, kdy jsme se přesunuli na Dómské náměstí s prohlídkou katedrály svatého Štěpána. Odtud místníma ulicemi na městské hradby a parky. Zde už zbývalo něco málo do odjezdu vlaku a tak jsme se přesunuli na vlakovou zastávku Litoměřice – město odkud jsme se vraceli stejnou cestou zpět domů. Během celé trasy byly krásné panoramatické výhledy po okolní krajině od hradu Hazmburk přes Sedlo, Ronov, Vlhošť až na Kokořínsko v pozadí s hradem Bezděz. Celou cestu jsme měli hezké počasí, 4 bouřky se nám vyhnuly a došli jsme do cíle suchou botou bez deštníků. Co říci na závěr: Výlet se nám moc vydařil, trasa byla nenáročná s krásnými výhledy, každý si vycházku užil dle svého uvážení. Něco navíc bylo, že jsme využili možnost čekání na další přípoje prohlídku města Litoměřice a cena jízdenky byla taková po všech slevách, že někde se za ní nepořídí ani oběd. Délka trasy 13 km + 3 km po Litoměřicích.

Ladislav Rasocha

Středa - 14. 6. 2023

Havlíčkovou alejí do Ždírce nad Doubravou

Z Havlíčkova Brodu jsme odjeli autobusem do Havlíčkovy Borové, kde na nás čekaly 2 cykloturistky, které přijely na kole z Přibyslavi a tak 24 turistů se vydalo z náměstí, kde již byla příprava na víkendovou pouť (ve čtvrtek 15. 6. má svátek sv. Vít, patron kostela v Havlíčkovy Borové) směrem k Havlíčkově aleji. Ta vznikla na okraji obce podél staré cesty v roce 2021 k výročí 200 let od narození K. H. Borovského. Je v ní vysázeno 200 třešní, které mají svého „sponzora“, jejichž seznam je na konci aleje. Na konci aleje, která dále nepokračuje, je umístěn kamenný Epigram od sochaře Radomíra Dvořáka, který stál původně na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě. Pak už jsme přes výstavbu nových rodinných domků došli na ČTZ, po které jsme pokračovali okolo Podhorského rybníka a přírodní rezervace Ranská jezírka. V polovině cesty jsme poseděli na občerstvení v altánu LDO Přibyslav a došli k „Poslednímu vozíku“, který je památkou na těžbu barevných kovů. Pak už nás čekala cesta přes Staré Ransko a Ranskou alejí k Pobočnému rybníku. Při tom jsme sbírali odpadky, které jsme odložili u kontejnerů na Ransku. Ve Ždírci nad Doubravou se každý rozhodnul buď  pro odjezd do Brodu nebo pro posezení v cukrárně. Díky slunečnému počasí se vycházka vydařila a ušli jsme s odbočkami 14 km.

Jarka a Jindra Roseckých

Úterý – 13. 6. 2023

Kolem Polné

Na autobusovém nádraží v Polné jsme ochutnali dobroty od Marušky a popřáli jí k narozeninám. Potom jsem všechny seznámila s trasou a krátce s historickými památkami města. Nejprve jsme navštívili hřbitov u kostela sv. Barbory, prohlédli si hroby Anežky Hrůzové, Míly Myslíkové a náhrobek sochaře Suchardy. Vydali jsme se po žluté značce, což byla Pojmanova naučná stezka. Vedla zprvu po silnici, ale pak polními a lesními cestami, podél rybníka Kukle a k Borskému mlýnu u Borského rybníka. Pozorovali jsme výsledky bobří činnosti, labutí hnízdo v rákosí, naslouchali žabímu i ptačímu  zpěvu. U jednoho přístřešku jsme posvačili a přečetla jsem pověst o hastrmanovi z Kukle. Ode mlýna jsme přešli na neznačenou stezku a pokračovali silničkami s pěknými výhledy na Polnou a okolí. Prohlédli jsme si pečlivě udržovaný židovský hřbitov, pod Kalvárií a kolem Kalvárenského rybníka jsme se vrátili do města a opět prošli vedle kostela sv. Barbory. Na Husově náměstí jsme se občerstvili a nakoupili si. Turista a turistky v počtu 19 se nakonec spokojeni vydali autobusy domů. Vycházka, vedená převážně přírodou, měřila 8 km.

Alena Hladká

Sobota - 10. 6. 2023

Heřmanův Městec

Do Heřmanova Městce jsme dojeli vlakem přes dva přestupy v Kolíně a Přelouči v pohodě a načas.  Vyšli jsme přes náměstí do synagogy, kde jsme měli vyjednanou prohlídku s průvodkyní. Paní průvodkyně nám poskytla skvělý výklad, nakoukli jsme do galerie na obrazy známých malířů. Přešli jsme do hřebčína a cestou jsme se zastavili u Pamětní desky Dr. Jiřího Stanislava Guth-Jarkovského na domě, kde se narodil. Byl zakládajícím členem Mezinárodního olympijského a Českého olympijského výboru, zakládajícím členem Klubu českých turistů, autorem knih o společenském chování a ceremoniářem kanceláře T. G. Masaryka. Po prohlídce hřebčína, kde se vychovávají mladí vraníci, jsme prošli zámeckým parkem a měli jsme rozchod na občerstvení. Odpoledne jsme vyšlapali na rozhlednu „Barborka“ u Dolních Raškovic. Po odpočinku  jsme sestupovali přes obec Svinčany na vlakovou zastávku Jeníkovice. Z Jeníkovic jsme vyjeli vlakem domů,  jen  zpoždění rychlíku z Přelouče do Kolína nám trochu zkomplikovalo cestu, ale nakonec vše dobře dopadlo. Rychlík do Havlíčkova Brodu na nás počkal a šťastně jsme dojeli domů. Zúčastnilo se 13 turistů a našlapali jsme 10 km.

                                                                                                                                       Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa 7. 6. 2023

Přes Valchu a vodní nádrž Vřesník

Po 7 letech jsme se vrátili na „místo činu“ abychom se vydali  z Humpolce, přes Hněvkovice, Valchu na přehradu Vřesník (tzv. malá přehrada) a podél Želivky do Želivi. Vypravilo se nás na cestu 13, bylo hezké počasí a tak se rýsoval hezký den. Cestu jsme  znali, tak by neměl být problém až na to, že v místech, kde kdysi stál les, tak nyní byla planina a několik cest a my jsme hned nevěděli kudy, ale zasáhl se svou technikou Milan a bylo vyhráno. Zastavili jsme se na Valše, prohlédli si Janáčkův mlýn, zavzpomínali na staré dobré časy, kdy tu stával pionýrský tábor a v roce 1967 se zde točil film Soukromá vichřice s paní Kolářovou, panem Somrem a Landovským. U Šamanovy valchy jsme se zastavili, prohlédli si zbytky cechovní valchy, která zde upravovala sukno od roku 1851 do 1. poloviny 20. století, kdy byla zastavena v souvislosti se stavbou přehrady. To bylo příjemné místo ke svačině a odpočinku. Druhá polovina cesty vedla po levém břehu Želivky a opět za pomoci Milanovy techniky jsme našli tu správnou cestu a postupně jsme míjeli hydroelektrárnu s vyrovnávacím zařízením (malé Dlouhé stráně) pro Sedlickou přehradu, zastavili jsme se u přehrady Vřesník a pokračovali jsme do Želivi s návštěvou  hrobu paní Nadi Urbánkové a to bylo jen několik metrů k závěrečnému cíli naší vycházky, k hotelu Kocanda. Po obědě a dlouhém odpočinku jsme odjeli přes Humpolec do Havlíčkova Brodu. Z plánovaných 12 km to bylo 14, ale nikdo si nestěžoval, byl to hezký den.

Jana Píšová, Majka Sedláková

Úterý - 6. 6. 2023

Po stopách Radovana Lukavského

Na vycházku přišlo 9 turistek a 2 turisté, snad je odradil ranní drobný déšť a špatná předpověď. Odjeli jsme vlakem do Hlinska a pokračovali autobusem do Čachnova. Vyšli jsme  do sousední malé vesničky Ruda, kde herec Radovan Lukavský měl chalupu a podle informací se tady učil divadelní role. V současnosti je majitelkou jeho vnučka. Travnatou cestou a lesem jsme došli na cyklostezku a poté na modrou značku k odpočivadlu, kde je zároveň Bod záchrany. Zde jsme posvačili a pokračovali silničkou k zámečku Karlštejn, který je opravený a bude sloužit jako hotel. Odtud jsme sestupovali po červené značce kolem golfových hřišť do městečka Svratka. Stačili jsme si koupit dobrůtky v cukrárně a autobusem odjeli do Žďáru nad Sázavou  včas a stihli jsme rychlík do Havlíčkova Brodu. Těšili jsme se z krásné krajiny, nádherných luk plné květin. Věřím, že účastníci byli spokojeni. Děkujeme všem.

                                                                                                                                        Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota – 3. 6. 2023

Ždírecký okruh                                                           

V sobotu ráno jsme se před osmou hodinou sešli v počtu deseti turistů na nádraží a v 8:03 odjeli do Ždírce nad Doubravou na již patnáctý Ždírecký okruh. Tady už si každý vybral trasu, která mu nejvíce vyhovovala. Po zaregistrování se nás osm vydalo na tradiční desetikilometrový okruh kolem rybníka Řeka. Cestou jsme se zastavili ve vesničce Hluboká u sochy víly Josefínky a po druhém břehu rybníka se vrátili k penzionu Řeka, kde jsme se občerstvili, podívali se na cvičení psů novofundlandského plemene. Když jsme se vraceli ke startu a cíli pochodu, tak jsme se zastavili na chalupě u Molišů, abychom je pozdravili. Po vyzvednutí diplomu a medaile jsme se tradičně zastavili v cukrárně ve Ždírci na zákusek a kafíčko. Ve 13:20 jsme vlakem odjeli domů. Celkem jsme našlapali 15 km.

Zdeněk Kohout

Středa – 31. 5. 2023

Za panem Mahlerem do Kališť

Na dnešní vycházku nás vystoupilo v Humpolci 15 turistů. Po nezbytné informaci o cestě, odjezdu autobusu a občerstvení  v Kalištích jsme se vydali přes okrajovou část Humpolce na silnici směřující do Kališť. Po ujití přibližně 2 km jsme se dostali k ČTZ, která nám převážnou část cesty udávala směr.   Prošli jsme vesnicí Světlický  Dvůr a pokračovali jsme krásnou  zelenou krajinou do Proseče, ta nás uvítala zříceninou gotické věže. Cestou jsme se několikrát zastavili, doplnili tekutiny, pokochali se krásnými rozhledy a pokračovali jsme, teď již po ZTZ do Kališť. Prošli jsme chatařkou částí kolem rybníku Horní Rychta a před námi se objevila věž kostela sv. Jana Křtitele a to bylo již pár metrů k našemu cíli – domu Gustava Mahlera. Tady nás čekalo překvapení v podobě připraveného stolu k občerstvení, které jsme si předem domluvili. Česnečka, pivo, káva a zákusky výborně chutnaly i s květinovou ozdobou viz. foto. Po občerstvení jsme si ještě prohlédli hezky upravenou náves v Kalištích a autobusem jsme se vrátili přes Humpolec do Brodu. Povídání o panu Mahlerovi, které jsem měla připravené, jsem ani nepoužila, protože paní majitelka restaurace má v nabídce i povídání o životě a díle pana skladatele, tak stačilo si to přečíst. Krásné slunečné počasí, 11 v pohodě ujitých kilometrů, umocnilo příjemně prožité dopoledne.                                                                                                                       

                                                                    Jana Píšová a Majka Sedláková

Úterý - 30. 5. 2023

Z Mrzkovic 

V Mrzkovicích nás vystoupilo 19 turistek a čekaly tam naše dvě vedoucí, které nás informovaly o cestě a jejím cíli. Trasa vedla po červené značce, ke kukuřičnému mlýnu, po lávce přes řeku Sázavu a příjemnými zastíněnými místy. Často nás provázely žluté květy janovce metlatého. Na druhém břehu upravovali dělníci okolí domu seniorů ve Smrčné, v řece se pohybovali rybáři, obdivovaly jsme  přírodní krásy a kamenitá zákoutí Stvořidel. U jedné skály a žlutých keřů janovce jsme se vyfotily. Potkaly jsme množství chatek i letní tábor s dětmi a dospělými. Když jsme se přiblížily ke konci putování, musely jsme překonávat množství přírodních překážek, ale i těch, které vznikly těžbou dřeva. Zastavily jsme se u Rodrigovy skály, kde Jaroslav Foglar připravil v létě 1942 část táborové hry Alvaréz – Chytí Rodrigo klíč? Vysvětlení jsme si přečetly na informační tabuli. V cíli u penzionu Stvořidla jsme se občerstvily a odpočly si před odjezdem vlaku a návratem domů. Našlapaly jsme asi 8 km a děkujeme Janě a Majce za krásný výlet.

Alena Hladká

Sobota - 27. 5. 2023

Z Řečan do Kladrub nad Labem

Ráno v 6 hodin jsme odjeli vlakem přes Kolín do Řečan nad Labem. Odtud po MTZ jsme museli po silnici dojít  3,5 km  do vzdálených Kladrub n/L. Zde nás čekalo milé překvapení. Právě v tento den se konala přehlídka ceremoniálních kočárových koní a 300 let oslava císaře Karla VI.. Vystoupali jsme na rozhlednu s výhledy na stáje a okolí Kladrub. V INFO podle mapy, která byla jen informační a trochu nám pomotala hlavy jsme procházeli krásnou krajinou s rozsáhlými loukami, které patří do přírodního dědictví UNESCA, které jsou původní /300 let / staré. Mapa nás trochu zklamala. Za to jsme však byli odměněni úžasnou 4párovou a 3párovou jízdou spřežení s kočáry s císařem Karlem VI.. Zpět do Řečan a vlakem do HB jsme dojeli v 16 hodin. Krásné počasí, nádherné louky ušlechtilí koně nám bylo odměnou. Poděkování Alence za krásnou fotodokumentaci. Účastnilo se 13 turistů a našlapali jsme 14 km.

Květa Průšová, Dana Petrová a Věra Šlégrová

Středa - 24. 5. 2023

Za kvetoucími úpolíny

Z vlaku ve Vítanově vystoupilo 33 turistů. Hned na zastávce jsme obdrželi od dvou nositelek jména Jana sladké pohoštění a také od dalších dvou oslavenců a popřáli jim hodně zdraví a hodně času stráveného s dobrými kamarády na vycházkách. Pak jsme se vydali na trasu, která vedla ze  začátku po ZTZ a poté již po neznačené cestě přes přírodní památku „Les na dolíku“ jsme  došli do obce Rváčov. V sousední obci Svatý Mikuláš jsme měli přestávku na svačinu a prohlídku kostela sv. Mikuláše. Přes Petrkov jsme pokračovali k cíli dnešní vycházky k přírodní památce „Úpolíny u Kamenice“. Zde jsme viděli žlutě kvetoucí úpolíny a také keříky vzácné vrby keříkovité. Po cestě do Trhové Kamenice  jsme se ještě zastavili u dvou zatopených lomů, které využívají potápěči a v jednom je i možnost koupání. Po občerstvení ve dvou restauracích jsme odjeli autobusem do Ždírce nad Doubravou  a pak už vlakem do Brodu. Ušli jsme v pěkném počasí 13 km.

Jarka a Jindra Roseckých

Úterý - 23. 5. 2023

Nezdínská studánka

Dnes jsme odjeli rychlíkem do Světlé nad Sázavou. Tady před nádražní budovou, nás pohostila J. Píšová dobrůtkou, měla svátek. Potom jsme pokračovali k autobusové zastávce, která je v Komenského ulici, a odtud jeli do Vlkanova. Před odjezdem bylo trochu času, tak jsme navštívili židovský a katolický hřbitov. Zde má hrob malíř J. Panuška. Ve Vlkanově na nás čekal B. Kovanda. Po krátkém seznámení s trasou a přípravou na sběr odpadků (rukavice, igelitky), jsme vyšli po neznačené polní cestě k Nezdínské studánce. Zde je postavena kaple Panny Marie z roku 1929. Studánka má údajně léčivé účinky. Tady byla svačina a foto. Naše trasa pokračovala po MTZ směrem na Nezdín, Prosíčka a Číhošť. V Číhošti v kostele na nás čekala paní, která nám poutavě vyprávěla o panu faráři J. Toufarovi a Číhošťském zázraku. Autobusem jsme odjeli do Ledče nad Sázavou a odtud do Havl. Brodu. Bylo nás 19 turistů, našlapali jsme celkem 9 km.

Marie Sedláková, Jana Píšová

Sobota - 20. 5. 2023

Putování za Santinim – Kutná Hora – Sedlec

Putování, které pořádal „Hlízovský unikátní spolek“ spolu s KČT oblast Vysočina a KČT odbor GeoCesty Štoky, se z Havl. Brodu  zúčastnilo 24 turistů. Po vystoupení z vlaku v Hlízově, jsme se došli zaregistrovat do kulturního domu, obdrželi jsme „Účastnický list“ a plánek a popis trasy 7 km, která nás dovedla do obce Kaňk (prohlídka kostela sv. Vavřince) a přes přírodní památku Kaňk do Kutné Hory - Sedlce. Zde byl cíl pochodu. Potom jsme se již mohli zúčastnit komentovaných prohlídek jak Katedrály, tak Konventu bývalého kláštera v areálu firmy PM, který je běžně nepřístupný. Pořadatelé měli vzorně připravené putování se spoustou zajímavostí na kontrolních místech. Ušli jsme v pěkném jarním slunečném počasí 11 km.

                                                                                                                             Jarka a Jindra Roseckých

Středa – 17. 5. 2023

Z Kačiny ke sv. Jakubu (Církvice)

17. května se nás sešlo 17. Rychlíkem do Kutné Hory, kdyby se dopravci domluvili, mohli jsme se do Kačiny dostat kratší cestou dřív, takhle jsme měli vyhlídkovou jízdu polabskou rovinou… Jako bonus jsme si v bývalé kapli empírového zámku prohlédli výstavu fotografií s tématem vesmíru. Bylo symbolické, že na cestě k románskému kostelu sv. Jakuba Většího jsme se vydali po červené, která je až do Nových Dvorů zároveň Svatojakubskou cestou, vedoucí až do Santiaga de Compostela. Protentokrát jsme putování přerušili obědem a po odpočinku pokračovali cestami i cestičkami kolem Ovčáreckého rybníka, v němž na mělčinách kvetou kosatce, a z mokřin kolem jsme slyšeli žáby… Jen aby někoho nenapadlo meliorovat... Před námi se na kopci objevil kouzelný kostelík. Paní průvodkyně byla nadšená vypravěčka, bylo vidět, že tím místem žije… Pár turistů vystoupilo za výhledem do kraje i na věž.

Věra Melicharová

 

Úterý – 16. 5. 2023

Cestičkami Vládi Škvařila

Ráno jsme odjeli autobusem do Antonínova Dolu. Po už tradičním seznámení s trasou vycházky a informacemi o činnosti našeho klubu jsme si pochutnávali ještě na výborných buchtách od Marie Dontové. Pak už jsme vyrazili do štockých lesů, kde jsme si dostatečně užívali svěží zeleně. Díky tomu, že bylo od kůrovcové kalamity vykonáno lesníky hodně práce, se v lese zase zelenají nové stromky a nejsou vidět holé pláně. Zelenými lesy jsme nachodili asi 8 km, nadýchali se zdravého vzduchu a vycházku ukončili v restauraci Datlík. Tady si každý dal, na co měl zrovna chuť. Celkem nás bylo 23 a domů jsme odjeli ve 12:02.

Zdeněk Kohout

Sobota - 13. 5. 2023

Zvířetice – Michalovice  

V počtu 21 účastníků jsme vlakem s přestupy dojeli na vl. zastávku Bakov nad Jizerou. Potom jsme společně navštívili místní infocentrum Zvířetice. Dále po MTZ jsme vystoupali na zříceninu hradu Zvířetice s krásnými panoramatickými výhledy.  Po společném focení následovala prohlídka hradu a poté jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna skupina, rychlejší, směřovala do města Kosmonosy, kde následovala prohlídka místní Lorety a zámku. Druhá, pomalejší, skupina pokračovala stále po MTZ do obce Bítouchov a dále po ZTZ přes Hrdlořezy do obce Debř a dále po ČTZ na zříceninu hradu Michalovice, kde následovala prohlídka a zde se spojily skupiny obou tras a konečná trasa směřovala na občerstvení do obce Debř a později i na odjezd vlaku směrem domů. Během cesty nám přálo i počasí a v pozadí byly daleké výhledy na Ralsko, Bezděz, Ještěd, Český ráj i s vrchem Kozákov, Vrátenskou horu a v pozadí Jizerské hory a Krkonoše. Délka delší trasy 12 km a kratší trasy 10 km.

Ladislav Rasocha

Středa - 10. 5. 2023

Polná

Autobus nám zastavil na autobusovém nádraží v Polné. Ráno bylo chladné, foukal studený vítr, ale sluníčko nás doprovázelo po celý den. V Polné na náměstí jsme se napojili na MTZ a ta nás vyvedla do přírody. Naše cesta vedla podél Ochozkého potoka. Míjeli  jsme Podleský Mlýn a tady jsme vstoupili na lesní  pěšinku, která  nás vedla krásnou přírodou. Místy jsme překračovali pokácené stromy, potůčky, které jsme napřed museli zprůchodnit.  Potkali jsme i krásný Podleský rybník a vzápětí rybník Panák. Tady jsme chvíli odpočívali. Abychom se vyhnuli mokřadům, šli jsme asi 1 km po silnici a odbočili na polní cestu. Viděli jsme kolem krásnou přírodu a nedaleký Dobroutov a ten byl naším cílem. Je to krásná, upravená vesnice s velkým rybníkem. Tady jsme počkali na autobus a odjeli do Polné. Někteří z nás jeli hned domů, někteří si zašli na kávičku do cukrárny. Vycházka se vydařila. Sešlo se nás 29 turistů. Ušli jsme 8 km.                             

Milena Beránková

 

Pondělí - 8. 5. 2023

Po stopách pátera Josefa Toufara do středu ČR

Co vím – za turisty našeho klubu se zúčastnilo „sedm statečných“ – šest pěšáků a jeden cyklista – pokud byl někdo další, není mi známo.  Do Leštiny u Světlé nad Sázavou jsme odjeli z Havlíčkova Brodu vlakem v 7:04. Vyrazili jsme jako v minulém roce po modré turistické značce směr Dobrnice, Kynice, Číhošť. Cesta byla velice příjemná, všude plno jarní zeleně, rozkvetlých keřů a stromu, za doprovodu ptačího zpěvu. Sluníčko hřálo, ale foukal studený vítr. Zastavili jsme u středu ČR, po té jsme si prohlédli kostel a okolí fary.  V místní hospůdce jsme se zaregistrovali a občerstvili – každý dle vlastního výběru. Zde jsme se setkali s „naším“ cyklistou Milanem. Nahlédli jsme do místního malého hasičského muzea a vydáváme se stejnou cestou zpět do Leštiny. Podle ukazatelů jsme našlapali celkem 13 km.

Marie Hurychová

Sobota - 6. 5. 2023

Za orchestrionem do Veselíčka

Ranním vlakem za mírného deště odjíždíme do Nového Města na Moravě. Po krátké informaci ohledně trasy se vydáváme v počtu 11 účastníků už bez deště po dané trase. Nejdříve jsme došli do obce Radňovice, kde jsme se zastavili u Lurdské jeskyně a dále pokračovali do Slavkovic do místního kostela Božího milosrdenství, který byl otevřen, a tak následovala jeho prohlídka. Poté už po silnici a krajinou kolem železniční tratě jsme došli do Veselíčka. Zde jsme počkali na ostatní účastníky naší vycházky a poté už jsme se těšili na tradiční řízek se salátem. Celkem jsme ušli 7 km. Celkový počet 22 účastníků.

Ladislav Rasocha

Středa - 3. 5. 2023

K pramenu řeky Sázavy

V 7:02 jsme odjížděli z Havlíčkova Brodu do Žďáru nad Sázavou a pak pospíchali na autobus do Cikháje. Jedna turistka (já) trochu popletla čas odjezdu a přijela až do Cikháje. Tam jsme se všichni setkali, bylo nás celkem 25 turistů. Vyšli jsme za chladnějšího počasí (i rukavice se hodily) po MTZ, kolem dřevěné sochy čerta, kde jsme přečetli pověst a vyfotili se. Další krátké zastavení bylo u partizánského pomníku. Ještě dál po modré a potom už po neznačených cestách. Je zde CHKO, proto je přístup omezen a až k prameni neoznačen. Ale nás to neodradilo a cestou, více méně necestou, jsme pramen našli. Tady jsme se vyfotili, posvačili a jinou, opět neznačenou a trochu krkolomnou cestou jsme namířili do Vojnova Městce. Když jsme se napojili na MTZ, byla cesta dobrá a příroda a les kolem pěkný. Ještě před V. Městcem jsme zabočili k vojnoměstskému vodopádu a pak už jenom menší občerstvení ve zdejší restauraci a cesta domů. Autobusem do ZR a potom vlakem ve 13:30 do Havlíčkova Brodu. 

Míla Landová

Neděle – 30. 4. 2023

Čarodějnice Pelestrov

Je poslední duben a je pálení čarodějnic. Turisté se vypravili do Pelestrova, aby si tam opět opekli buřty. Sešli jsme se u restaurace Hubert a vyrážíme k cíli. Šlape nás 19 turistů. Jdeme známou cestou kolem hřbitova a dále s kopce dolů. A protože v sobotu celý den lilo, tak nás čekala blátivá cesta. Jít přes pole se nedalo, šli jsme lesem podle značky. Zvládli jsme to velmi dobře a přicházíme do hospůdky. Tam už na nás čekali naši kamarádi. Někdo si opekl buřty a někdo si dal oběd v hospůdce. Po obědě Jirka Moliš přinesl harmoniku a pěkně jsme si zazpívali. Celkem tam bylo asi 35 turistů. Počasí už nám přálo, takže se to myslím i všem líbilo a těšíme se na příští rok.

                                                                                                                                              Míla Špačková

Pondělí - 1. 5. 2023

Májové toulání Pelestrovskými lesy

Pochod jsme organizačně uskutečnili na přilehlém venkovním pozemku Pelestrovské hospůdky, protože bylo krásné a slunečné počasí. Pochod se konal od 10 do 16 hodin, kdy už od samého začátku se první turisté objevili v 10 hodin a dále se postupně přidávali další účastníci toulání, kteří se  na naší akci dostavili i z jiných odborů z našeho kraje, tak i z okolních krajů. Celkový počet 79 všech zúčastněných a z toho 20 členů našeho odboru. 

Ladislav Rasocha

 

Středa – 26. 4. 2023

Ze Štěpánovic do Nedvědice

Bylo nás 18. Tentokrát jsme vycházku zkrátili z 15 na necelých 12 km. Z Tišnova jsme dojeli až do Borače, mimořádně autobusem, protože na trati je výluka. Protože jsme nevystupovali na nádraží, první úkol zněl – najít červenou značku…  Romantickým údolím Svratky jsme se proti proudu řeky vydali po červené přes Prudkou k první kryté lávce. Posezení kolem ohniště nám nabídlo odpočinek a možnost v klidu posvačit. V Doubravníku, městysu s nádherným trojlodním kostelem Povýšení sv. Kříže, který právě prochází rekonstrukcí, jsme měli to štěstí, že jsme mohli vstoupit dovnitř… V Černvíru nás čekala další krytá lávka až z roku 1718. Je krásnější než ta v Prudké a dnes už spojuje oba břehy mimo silnici. Nikomu se nechtělo vrátit se na červenou, a tak jsme se do Nedvědice dostali po cestě podél řeky. Na sklenici zaslouženého piva taky došlo...

Věra Melicharová

Úterý - 25. 4. 2023

Přes Bukovou na Strážky

Na nížkovské železniční zastávce jsme vystoupily v počtu 11, a to samé ženy. Po seznámení s programem jsme se vydaly silničkou do obce Buková, která byla ještě pěkně velikonočně vyzdobená. Před kapličkou a sochou sv. Floriána jsme se společně vyfotily, pokračovaly směrem na Olešenku, ale u lesíka odbočily vlevo k rybníku Jordán. Při odpočinku s malým občerstvením jsem přečetla pohádkovou pověst, spojenou s obcí Buková. Polní cestou a po trávě jsme stoupaly na okraj kopce Strážky (604 m) a chvíli se kochaly pěknými výhledy na obě strany – od Žďáru vpravo až k Věžnici  vlevo. Pak jsme sešly na polní cestu a silničku do Olešenky, kde jsme na návsi u dětského hřiště posvačily. Polojasná obloha se postupně zatáhla šedými mraky a na závěrečné části výletu nás provázely dešťové přeháňky až do Přibyslavi. Od nádraží jsme ještě kráčely do restaurace U Žižky a zakončily tam naši trasu dlouhou 9 km. I přes aprílové počasí se turistická akce vydařila.

Alena Hladká

Sobota 22. 4. 2023

3. Jarní výstup na Ranský Babylon

Na první akci třetího ročníku výstupů na vrcholy okresu Havlíčkův Brod přijelo do Ždírce n. D 18 brodských turistů. A protože to nebyla obyčejná vycházka, ale první čtvrtina výstupů, začala slavnostním uvítáním: „Vážení cizinci, vítám vás ve Ždírci. Dnes nás dlouhá cesta čeká, azimut je - rybník Řeka. Když půjdeme plynule, mineme jarní bledule. No a v lese bude on, sám Ranecký Babylon. Až se oko pokochá bude kontrola. Jindra a Láďa Rasocha. Na závěr uděláme malou tečičku. V cukrárně si dáme kávu, věneček a rakvičku“. A pak podle plánu jsme prošli přes Sebranku k rybníku Pobočný a dále už jen lesem až na vrchol Babylonu. Cestou se někteří účastníci výpravy trochu zdrželi a cukrárnu už nestihli. Autobus ale ano a ve 14 hodin jsme byli zase doma. Ušli jsme 14 km.

                                                                                                                                                 Jiří Moliš

Středa 19. 4. 2023

Do Smrčné

Ve Smrčné nás vystoupilo 10 turistů a téměř celou cestu nás provázelo deštivé, chladné a větrné počasí. Po úvodu jsme se vydali po zelené značce do osady Zaječí, kde jsme se vyfotili u zvoničky. Potkali jsme několik zastřešených studánek, v PP Vysoký kámen jsme viděli vrchol ve výšce 661 m, ale medvědího česneku tam bylo málo, asi kvůli těžbě dřeva. Na rozcestí jsme zelené značení vyměnili za modré a sestupovali až k viaduktu pod dálnicí. Potěšily nás tam malé devětsily. Překročili jsme Pstružný a Zvonějovský potok, dokráčeli na rozcestí Pod Serpentinkou a na kraji obce Štoky už byla chata Vysočina. Občerstvení a odpočinek nás čekaly  v restauraci Datlík, kam jsme dorazili už před desátou hodinou. Odtud jsme se přemístili kolem opravené zámecké budovy na náměstí, ještě následoval nákup a pak odjezd domů. 10 km měřila tato příjemná trasa a děkujeme našim vedoucím za její přípravu.

Alena Hladká

 

Úterý 18. 4. 2023

Naučná stezka Sobíňov s pověstmi

Vzhledem k výluce mezi Chotěboří a Ždírcem nad Doubravou jsme jely – samé turistky - nejprve spěšným vlakem do Chotěboře a pak autobusem do Sobíňova. Po nezbytném úvodu jsme kolem minipivovaru stoupaly na kopec Březinka a potkaly Švédský kříž, poznamenaný první pověstí. Nahoře u turistického posezení jsme se vyfotily a pak podle popisu na tabuli pozorovaly zakouřené a zamlžené výhledy na Železné hory. Sestoupily jsme dolů polní cestou, po silnici a silničkou jsme došly na kraj úvozu Liběcké stezky, tabule nás poučila o její historii a pod železničním mostem jsme kráčely do obce Nová Ves a pak Hlína. U Zahájského rybníka jsme posvačily a přečetla jsem další pověsti. Kvůli zamokřeným loukám jsme se vrátily zpět do obcí Hlína a Nová Ves, následovala pověst a poblíž Huťského mlýna jsme odbočily na červenou a modrou značku. Ty nás nasměrovaly do Sopot a ke kostelu Navštívení P. Marie. Po další pověsti jsme přešly trať, prohlédly si pomníky dole u kolejí i nahoře u obou hřbitovů a po zelené značce jsme se dostaly k tvrzišti Soběnov. Po stručné historii a poslední pověsti jsme ještě v obci se zalíbením shlédly pohádkově malované domky a nakonec uzavřely vycházkový okruh na autobusové zastávce. Shodly jsme se na odjezdu do Ždírce, návštěvě cukrárny a pak odjezdu domů linkovým nebo výlukovým autobusem. Všech 12 účastnic bylo spokojeno, i když nás provázelo chladné a větrné počasí. Délka trasy byla 9 km.

Alena Hladká

Sobota 15. 4. 2023

Zahájení turistické sezóny v Třebíči

Akci pořádanou KČT Třebíč přijelo z Brodu podpořit 24 turistů. Po oficiálním zahájení na Karlově náměstí jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna část šla prozkoumávat třebíčské pamětihodnosti a druhá skupina se vydala po připravené trase do údolí a kopců v okolí města. Vystoupali jsme po zelené turistické značce na vyhlídku Na Kostelíčku s kapličkou a vodojemem a pokračovali zalesněnými údolími a polními cestami na Pekelný kopec s rozhlednou. Vytrvalé deště posledních dnů pro nás cestou nachystaly nejednu výzvu v podobě proudů vody a rozblácených cest. Po vyhlídce do kraje a krátkém odpočinku nás cesta zavedla nad obec Mastník a přes louky do Kracovic. Tady byla připravena společenská místnost s občerstvením, a protože turisté se rádi veselí, došlo i na písničky za doprovodu kytar. Trochu jsme oschli a posilněni dokončili trasu podél rozvodněného Stařečského potoka do třebíčské části Borovina na vlak. Ušli jsme 15 km. Bláto na botách prostě k jaru patří a letošní sezóna je zahájena. Tak ať nám to celý rok pěkně šlape.

Radka Mikulková

Středa - 12. 4.2023

Chotěboř – minipivovar Sobíňov

Bylo nás sedmnáct a od nádraží v Chotěboři jsme zamířili ke kapli sv. Anny, abychom tam narazili na červenou a po ní se vydali kolem Koukalek (skály) do údolí Doubravy. Bála jsem se sestupu, protože v úterý lilo jako z konve, ale všichni byli šikovní a překonali svah i svodidla, která přerušila značku, bez větších problémů. Sluníčko podpořilo dobrou náladu, opustili jsme červenou, vystoupali z údolí až k Sokolohradům, posvačili a odpočali si. Čekala nás hezká procházka z Bílku do Sobíňova se závěrečným výstupem od nádraží, a komu k dobré náladě nepomohlo sluníčko, toho určitě naladilo výborné pivo. Vybírali jsme mezi polotmavou třináctkou a světlou dvanáctkou.  Ženy si připily medově zabarveným polotmavým a muži pozvedli světlý ležák.

Věra Melicharová

Úterý 11. 4. 2023

Kámen - Skuhrov

Dnešního dne jsme se vydaly autobusem do obce Kámen v počtu 19 ti turistek. Zde se turistky seznámily s trasou a na cestu posilnily liquerem od oslavenkyně Jany. Odtud se šlo neznačenou polní cestou a lesem až do obce Skuhrov. Míjely jsme dva mlýny Boudův a Skuhrovský. U Skuhrovského mlýna jsme se posilnily svačinou z vlastních zásob. Téměř na konci naší trasy jsme objevily rybník v rekonstrukci, u kterého se pořídilo společné foto. Před 10 hodinou nás zastihl déšť, který neustával a setrvával až do našeho odjezdu domů. Při příchodu do Skuhrova si některé turistky prohlédly kostel zvenčí, jiné se zašly ohřát a občerstvit kávou do vnitřních prostor benzínové pumpy, kam postupně ostatní turistky došly. Domů jsme se téměř promočené vrátily opět autobusem po 12 hodině. Celkem se nachodilo necelých 7 km.

Majka Sedláková, Jana Píšová

Pátek – 7. 4. 2023

Dívčí Kámen a klášter Zlatá Koruna

Ranním vlakem v počtu 27 účastníků cestujeme na začátek naší trasy a to do obce Třísov u Českého Krumlova. Na začátku trasy nás přivítalo krásné slunečné počasí, které nás doprovázelo během celé trasy. Potkávali jsme spoustu ostatních návštěvníků hlavně rodinných, kteří směřovali také na zříceninu hradu Dívčí Kámen. Po ČTZ jsme došli ke Křemžskému potoku a poté hned na prohlídku hradu, kde jsme si dopřáli hezkého odpočinku s občerstvením v příjemném prostředí hradu. Po prohlídce naše cesta směřovala po NS opět do Třísova a dále jsme stále pokračovali po ČTZ Svatojakubskou cestou do obce Plešovice, kde jsme zhlédli krásně upravenou obec a dále za obcí jsme zhlédli minimodel jihočeské vesnice. Odtud už naše další cesta pokračovala do obce Zlatá Koruna, kde následovala už zmíněná prohlídka místního kláštera. Po prohlídce jsme se ještě stačili občerstvit v místní restauraci Pohoda a poté jsme se přesunuli na vlakovou zastávku a stejnou cestou jsme se vraceli zpět k domovu. Celou tou trasou jsme se pohybovali v CHKO Blanský les, odkud byla vidět nejvyšší hora s rozhlednou a vysílačem na Kleti. Celkově se nám výlet vydařil, kdy se nad námi usmívalo sluníčko a po konzultaci cestou domu jsme byli všichni náramně spokojeni z krásného a záživného výletu.  Celkem jsme ušli 12 km.

Ladislav Rasocha

Středa – 5. 4. 2023

Na Špičák

Mrazivé a slunečné ráno přilákalo 10 turistek a turistů, vystoupili jsme na vlakovém nádraží Jezdovice a po nezbytném úvodu se vydali na prohlídku obcí. Focení proběhlo u starého mostu a Třešťského potoka a nastoupili jsme na zeleně značenou naučnou stezku. Podél dubového stromořadí s mírným stoupáním jsme došli k rozcestí U Černého pařezu a následovala strmější část s přírodními překážkami. Odměnou tu ale byla spousta medvědího česneku. Zastavili jsme se na vrcholu Špičáku ve výšce 733,5 m a dál už jen sestupovali cestou a silničkou až k turistickému přístřešku U Křížku, kde jsme posvačili. Dole u hájovny V Březíčku jsme obdivovali řadu mohutných douglasek tisolistých, odbočka vlevo pokračovala kolem rybníků Obora a křížila se s další naučnou stezkou E. Sternbachové, dcery posledního zámeckého třešťského pána. Ještě jsme dokráčeli silnicí ke Katovu kameni, spojenou s pověstí o bratrské lásce. Poslední nevelké stoupání a na Šibeničním vrchu vysokém 666 m jsme se kochali nádhernými výhledy na Třešť a okolí. Trasa klesala  ke křížové cestě a do města. Někteří spěchali do restaurace, jiní ještě navštívili kostel sv. Martina, IC a poté se šli také občerstvit. Všichni jsme spokojeni odjeli po zvládnutí jedenáctikilometrové cesty z nádraží Třešť – město do svých domovů.

Alena Hladká

Úterý – 4. 4. 2023

Přes Souboř

Turistky jsem na nádraží přivítala nejen já, ale také sluníčko. Po úvodní informaci Míly o páteční vycházce a několika slov o té dnešní, nás Majka podarovala velikonočními dobrůtkami. Poté jsme se vydaly na cestu. Na sídlišti na  nás čekala Martička. Byla ráda, že nás vidí, zároveň nešťastná, že s námi nemůže chodit. Pak už nás čekala cesta přes louku do Souboře a Habreku a zpáteční do Ledče. Chvílemi nás provázel ostrý vítr, ale my kráčely statečně dál. V Ledči se turistky rozešly do cukrárny nebo na polévku a odjely poledním autobusem. Jsem ráda, že většina z 15 turistek prvně  poznala další pěknou krajinu našeho okresu.

Květa Pidimová

Sobota - 1. 4. 2023

21. Vítání jara na rozhledně Rosička

Vlakem v 9:02 jsme vyjeli do obce Sázava. Po informacích a vzpomínce na Jirku Hladkého, jsme se vybavili  na sběr odpadu cestou na rozhlednu Rosičku.  Nasbíraný  odpad  jsme  nechali  na konci vesnice na stanoveném místě. Pokračovali jsme přes Kopaniny na rozhlednu, kde byl připravený oheň na opékání špekáčků, a byla možnost zakoupit si teplé občerstvení. Vyšlapali jsme 140 schodů na rozhlednu,  byly pěkné výhledy na celé okolí, ale také větrno. Část turistů odešla na dřívější vlakový spoj, ostatní šli přes obec Rosičku, letos bez velikonoční výzdoby. Sešli jsme po silnici do obce Sázava, zastavili jsme se u sochy slona od M. Olšiaka na soukromé zahrádce, navštívili jsme evangelický kostel, který byl otevřený, a došli ke Staré hospodě, která bylabohužel zavřená. Odtud jsme pokračovali  na nádraží v Sázavě a ve 14:30  odjeli vlakem domů. Děkuji všem 21 účastníkům vycházky za sběr odpadu, našlapali jsme 10 km. Počasí bylo po celou dobu k nám příznivé.

                                                                                                         Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa – 29. 3. 2023

Po mandloňové stezce 

Ráno jsme vyjížděli rychlíkem v 8,02 hodin do Křižanova a dál osobním vlakem do Hustopečí. Sešlo se nás 34 turistů. Z nádraží v Hustopečích jsme se vydali po ČTZ naučnou stezkou a kolem koňských stájí Valkýra. Pak jsme stoupali nahoru mandloňovým sadem Kamenec, po hřebenu až k rozhledně. Zde jsme vyšlapali po schodech na vrchol rozhledny, výhled na Pálavu neměl chybu. Některé mandloně už byly odkvetlé, ale hodně ještě kvetlo. Vraceli jsme se zpět po ZTZ do Hustopečí. Pár turistů ještě navštívilo kapli sv. Rocha na Křížovém kopci. Ostatní nezapomněli na cukrárnu a „sladkou tečku“. Trasa měřila 10 nebo 12 km. Velice spokojeni jsme byli i s příjemným počasím.

Míla Landová a Milena Košetická

Úterý – 28. 3. 2023

Nové Město a Tři Kříže 

Když naše skupina 10 lidí přijela rychlíkem do Žďáru nad Sázavou, výlukový autobus nebyl přistaven a jeho zpoždění se stále prodlužovalo, na silnici u Radňovic prý došlo k nehodě a kvůli vyšetřování to tam nebylo průjezdné. Ani linkový autobus nás daleko nedovezl, jen na kraj Žďáru a pak zpět na nádraží. Čekání jsme tedy vzdali a rozdělili se: někdo zůstal v nádražní hale a čekal na vlak zpět, někdo šel po nákupech a zbylých 7 turistů se vydalo do města. Na žďárském náměstí jsme navštívili informační centrum ve staré radnici, prohlédli si kostel sv. Prokopa i uvnitř a pak sešli dolů k regionálnímu muzeu. Po zakoupení vstupenky v Tvrzi jsme se odebrali s průvodcem do Moučkova domu. Ocenili jsme podrobný, vtipný a zajímavý výklad tohoto historika ve všech patrech domu, dověděli jsme se mnohé o  městě a okolí.  Následoval rozchod na občerstvení v restauraci nebo cukrárně. Plánovaná trasa v Novém Městě na Moravě byla odložena na jiný termín s příznivějším počasím, jak doufáme. Dnešního “apríla“, kdy se střídala chumelenice, vánice, slunečné a větrné počasí, naštěstí vylepšila prohlídka muzea. Nachodili jsme asi 5 km a spokojeni odjeli rychlíkem domů.

Alena Hladká

Sobota - 25. 3. 2023

Putování za  Santinim – Pohled

Většina účastníků se zaregistrovala u nádraží v Havlíčkově Brodě, ostatní v Pohledu u Probošství. Navštívili jsme kostel sv. Ondřeje, kde jsme měli skvělý výklad o historii kostela a kláštera až do současnosti, dále kapli za oltářem kostela a pokračovali v prohlídce  Probošství.  Po ukončení prohlídek jsme zvolili  Pohledskou barokní cestu ke sv. Anně a vrátili se přes Simtany do Pohledu. V cíli jsme obdrželi Pamětní list, vizitku a stačili jsme se  ještě občerstvit na  fotbalovém hřišti nebo v hospodě v Pohledu. Většina odjela vlakem do Havlíčkova Brodu, ale někteří zvolili cestu do H. Brodu pěšky. Zúčastnilo se  30 turistů. 

Jarka Kohoutová

Středa – 22. 3. 2023

Přes Hudeč

Středa 22. 3. 2023. Vlakem odjíždí 22 turistů do obce Sobíňov. Za krásného jarního počasí jdeme po  MTZ do Podmoklan, ale ještě nad Sobíňovem si dáme malou zastávku u odpočívadla. Popřejeme jedné z turistek k narozeninám a odměnou nám jsou výborné domácí řezy. Cestou do Podmoklan se v lese zastavíme u bledulí, které jsou v plném květu. Sledujeme, jak se příroda probouzí a na zahrádkách kvetou krokusy, fialky  a petrklíče. Po MTZ dojdeme do Hudče, kde  si z vlastních zásob dáváme svačinku. Trasa  pokračuje přes  Horní Studenec a tady se  napojíme na ŽTZ, po které dojdeme do Ždírce nad Doubravou. Ještě nám zbývá dost času k vlaku, tak si část turistů dojde do restaurace a do cukrárny. Vycházka za pěkného počasí a výhledů se nám líbila. Děkujeme fotografce za krásné fotky. Trasa dlouhá 10 km.

Dana Petrová, Květa Průšová

Úterý - 21. 3. 2023

Z Vysoké přes Květnov

Autobusem jsme dojeli do obce Vysoká. Po nezbytných informacích o novinkách v klubu a připomínce o německých názvech obcí do roku 1945, kterými budeme procházet jsme vyšli  po  žluté turistické značce směr obec Čistá.  Zde jsme se zastavili, poblahopřáli   Zdeňce F.  k  narozeninám, pochutnali si na čokoládových pochoutkách a  jemném likéru. Stoupali jsme do mírného kopce do Květnova. U zvoničky v Květnově jsme udělali společné foto a  opatrně přešli hlavní silnici. Poté jsme scházeli z kopce do údolí do Okrouhličky. Cestou jsme měli nádherné výhledy na jarní krajinu, Lipnici, Melechov. Autobusem jsme se vraceli do Havlíčkova Brodu. Zúčastnilo se 31 turistů a našlapali jsme 7 km. Skvělé počasí dodalo všem dobrou náladu.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota - 18. 3. 2023

Do Radošova ke kapličce sv. Jiljí

Z Havl. Brodu nás odjelo do Jihlavy 24 turistů autobusem z důvodu výluky. Po přestupu v Jihlavě jsme se skupinou turistů ze Žďáru a z Jihlavy vystoupili v Dolní Smrčné. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a vyfotili se. Po MTZ jsme došli k Pavlovskému mlýnu a odtud se vydali po silnici směr Radošov. Cestou jsme odbočili ke kapličce sv. Jiljí a Vavroveckému rybníku, kde jsme posvačili. V Radošově jsme si v cíli pochodu v kulturním domě po vystátí menší fronty mohli dát guláš z divočáka, pivo a kávu. Poté někteří turisté odešli na dřívější vlak a ostatní jsme se rozhodli si vycházku prodloužit a dojít až do Bítovčic. Cestou byly nádherné výhledy, odbočili jsme na  Bílou Horu, pak prošli vesničkou Vržanov a došli údolím Kamenického potoka s chatovou osadou „Údolí radosti“ do Bítovčic. Na kraji obce jsme se ještě zastavili v hospodě a také u tramvaje, kterou má sběratel na kolejích u svého domu. Ušli jsme v pěkném jarním slunečném počasí 14 km.                                                                                                                                                                  

Jarka a Jindra Roseckých

Středa  15. 3. 2023                                                                                                       

Vepřové  hody v Nové Vsi                                                                                                                                                                 23 turistů přijelo vlakem na zastávku Pohleď. Po mostě přešli Sázavu a cestou podél řeky došli do Dobré. V  Dobré odbočili na polní cestu k lesu. Lesem pokračovali do Nové Vsi. V sále se sešli s ostatními turisty, kteří přijeli autobusem nebo auty. Po zahájení Jaruška Kohoutová a Jindřich Rosecký předali oceněným turistům odznaky a pamětní listy za splnění podmínek získání základních odznaků turista.. Po dobrém obědě nám Jirka Moliš zahrál  na harmoniku. S chutí jsme si s ním zazpívali  a spokojeni odjeli domů. Celkem byla v Nové vsi 60 účastníků.     

Špačkovi    

Úterý – 14. 3. 2023

Kolem Přibyslavi

Z nádraží v Přibyslavi nás vyrazilo 20. Počasí aprílové, ale přestože bylo celou dobu zataženo, deštík brzy ustal a dobře se nám kráčelo… Většině už známou cestou pod městem jsme se po proudu řeky dostali ke staré trati, tu jsme opustili a pastvinami pozvolna stoupali na silničku mezi Dvorkem a Uhrami. Na obě strany se tam otvírá krásný výhled. Na západě je vidět Lipnici, ale my jsme se věnovali hlavně výhledu na východ – na Přibyslav, Rosičku, Strážky a vlevo borovský kostelíček. Když jsem vycházku plánovala, nevěděla jsem, že nám bude přát štěstí a zhlédneme i zastavení nové křížově cesty, která byla instalována dva dny předtím. Prošli jsme ji sice od konce k začátku, ale nevadilo. Jakmile jsme se dostali do Hesova, většina Brodských využila možnosti vrátit se autobusem domů. Naše přibyslavská trojka však pokračovala pěšky, i když i nám jel autobus. Připojila se k nám Marie, nevyčerpatelná studnice veselých příhod, zážitků a životních mouder podávaných jadrným jazykem… S hlavami jako pátrací balón jsme povedený výlet zakončily v cukrárně.

Věra Melicharová

                                                                                                                                    

Sobota - 11. 3. 2023

Přes Mstislavice

Sobotní ráno nevěstilo mnoho dobrého, ale i tak jsme v počtu šesti a později sedmi účastníků odjeli vlakem do Smrčné. Zde po přivítání a pár informací ohledně vycházky jsme se vydali na plánovanou cestu. Trasa byla příjemná a  celou dobu jsme si vychutnávali výhledy do údolí řeky Sázavy. Mračna nad námi rozehnal vítr, který jsme během vycházky ani moc nepocítili. Ze Smrčné jsme šli nejprve po ČTZ a později po zpevněné komunikaci do obce Trpišovice a dále po svahu kopce Melechov kolem samoty Požírná do Mstislavic. Dále naše cesta pokračovala do obce Bojiště, kde následoval čas na občerstvení. Poté už jsme se pomalu dostávali do cíle dnešní vycházky do Ledče nad Sázavou. Po cestě byly krásné panoramatické výhledy na opačnou stranu města. V Ledči jsme si dopřáli odpočinek na občerstvení a po procházce městem naše cesta směřovala na vlakovou zastávku v Horní Ledči, odkud jsme se vrátili zpět domů. Z ranního počasí panovala nervozita, ale počasí se k nám během cesty hodně zlepšilo a užili jsme si krásnou vycházku s výhledy. Celkem jsme nachodili 12 km.

Ladislav Rasocha

Středa - 8. 3. 2023

Křižanov

Z vlaku jsme vystoupili v Ořechově a po úvodních slovech se vydali po červené značce do obce Ronov ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Potkali jsme množství rybníků, silnicí a polní i lesní cestou jsme došli k hájence Loučky, kde jsme udělali krátkou zastávku. Červená stezka nás vedla lesem k  pěknému  smírčímu  kameni a pak jen koňská a cyklotrasa pokračovala viaduktem a k rekreačnímu středisku, tam jsme posvačili a odpočinuli si. Podél velkého objektu zemědělského družstva jsme se dostali do cíle: městyse Křižanova. Na Benešově náměstí u památníku sv. Zdislavy jsme se vyfotili a přečetla jsem informace o Křižanově, památkách i pověsti o založení obce.  Zajímavý kostel sv. Václava jsme obdivovali i uvnitř, dokráčeli jsme ke kapli sv. Barbory a pěknému zámku. Vrátili jsme se na náměstí a rozešli se do cukrárny, restaurace či na nákup pečiva. Následovala delší cesta na vlakové nádraží, ale vše jsme zvládli bez úhony a odjeli rychlíkem domů.  Příjemné  počasí,  pohodové  nenáročné  putování  o  délce 11 km a výborné občerstvení – to vše byla odměna hlavně pro turistky k dnešnímu Dni žen. Celkem nás i s turisty bylo 18.

Alena Hladká

Úterý - 7. 3. 2023

Ze Svatého Kříže přes Dolík

Zdeněk přivezl autobusem turistky po osmé hodině do Svatého Kříže. Po uvítání jsme došli k čekárně, kde jsme dostali od  oslavenkyně Emy  sladkosti a Jarušky B. kouzelné chlebíčky. Rádi jsme ochutnali a popřáli dobrého zdraví a potřebného štěstí, abychom se všichni na turistických vycházkách setkávali. Vyšli jsme k hospodě U Janáčků, zároveň našeho svatokřížského Janáčkova divadla, kde stojí sousoší Járy  Cimrmana s postavami z jeho her Růženkou a Trachtou, od Rad. Dvořáka. Pokračovali jsme po zelené značce k Petrkovským lázním, které jsou v zoufalém stavu. Vzpomínali jsme na doby, kdy tady byly taneční zábavy a hospoda, je to velká škoda. Pro velice blátivou cestu, která se nedá přejít, jsme ze zelené značky odbočili na silnici k Petrkovu. U zámku jsme se zastavili, zavzpomínali na Reynkovou rodinu a přečetli si program koncertů v zámečku. Po cyklostezce jsme sešli do Dolíku, kde bylo bezvětří,  a tak jsme se občerstvili ze svých zásob.  Pokračovali jsme kolem křížku na křižovatku cest. Zde jsme se rozdělili podle blízkosti domova, většina  šla kolem Niklovy rybárny domů. Vycházka byla pohodová, počasí příjemné, zúčastnilo se 21 pozitivně naladěných lidí a našlapali asi 8 km. Děkujeme všem, kdo se zúčastnil.

                                                                                                         Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota – 4. 3. 2023

Ze Stříbrných Hor

Z nádraží v Havlíčkově Brodě do cílové stanice Stříbrné Hory odjelo 10 turistů a v Horách nás doplnily ještě dvě turistky. Vyřídila jsem pozdrav a přání šťastné cesty od Míly Špačkové, stručně jsem seznámila s trasou a vyrazili jsme na trať. Cestou přes Utín a Uhry nás provázel ostrý vítr a tak  po krátké domluvě  jsme cestu zkrátili. Z obce Dvorek se dáváme na levou stranu a zkratkou lesem přicházíme k rybníku "Asuánu". Přecházíme silnici a cestou pod zámkem se dostáváme  k nádraží. Čekáme asi 15 minut na příjezd vlaku a odjíždíme domů. Našlapali jsme asi 8 km a ve 12 hodin přijeli do Brodu.

Ema Dočkalová

Středa - 1. 3. 2023

Muzeum krojů Ostrov

Z Havl. Brodu jsme odjeli vlakem Ledče nad Sázavou. Tam jsme přestoupili na autobus do Bohdanče, kde vystoupilo celkem 30 účastníků dnešní vycházky. Před zastávkou jsme se seznámili s dnešní trasou, vyfotili se a popřáli k narozeninám Marušce D. a dali jsme si na posilněnou její koláčky. Pak už jsme došli po ZTZ kolem Beránkova mlýna do obce Ostrov. Po úvodním slovu pana Vacka v muzeu krojů Ostrov jsme už sami absolvovali prohlídku expozice krojů, instalované v nádherně rekonstruovaných prostorech. Ti, kteří si chtěli muzeum prohlédnout podrobněji, odjeli později z Ostrova autobusem na vlak do Zruče nad Sázavu. Ostatní po prohlídce pokračovali přes Pertoltice do Vlastějovic, odkud  jsme společně odjeli do Havlíčkova Brodu. Také díky slunečnému počasí se vycházka vydařila a doufáme, že všichni byli spokojeni. Ušli jsme 6 km, respektivě 13 km.

Jarka a Jindra Roseckých

Úterý – 28. 2. 2023

Na ryby k Niklům

V 10 hodin se na vycházku, která končila v rybárně u Niklů vydalo 15 turistů. Přešli jsme na křižovatce směrem k Bille a pod mostem jsme pokračovali po cyklostezce až k Humpolecké ulici. Kolem bývalých kasáren na letišti do Šmolov, kde jsme spořádaně čekali až bude volná silnice a budeme moc přeběhnout na druhou stranu. I zželelo se jednomu řidiči kamionu babek u silnice, zastavil a my se dostali na druhou stranu. Poděkovali jsme mu zamáváním a pokračovali dál. Před námi  vykoukla zastávka Dolík, penzion u Eisenvortů, dál louka a už vidíme budovy bývalého Motorpalu a to je znamení, že jsme u cíle své cesty. Našlapali jsme za příznivého počasí asi 7 km.

Ema Dočkalová

 

Sobota - 25. 2. 2023

Po staré Jihlavě

Zimní vycházka začala na brodském nádraží, kde se sešlo 13 turistů. Trasa výletu pokračovala z nádraží Jihlava - město odkud jsme se vydali po stopách historie. První zastávka byla u Památníku královské přísahy, dále jsme pokračovali podle řeky Jihlavy ke kostelu sv. Jana Křtitele. Od soutoku Jihlavy s Jihlávkou jsme došli do Stříbrného údolí a podél hradeb ke kostelu sv. Jakuba Většího. Naše cesta dále vedla po hradbách, které byly v devadesátých letech velmi pěkně opraveny, na náměstí. Tam jsme si prohlédli památky, které připomínají historii Jihlavy. Na závěr našeho putováni jsme se občerstvili v restauraci Na hradbách. Trasa byla 10 km a vše proběhlo ke spokojenosti účastníků.

 Lída Palánová a Jana Jirásková

 

Středa - 22. 2. 2023

Z Dobronína přes Ždírec

Ve středu 22. 2. 2023 vedeme vycházku z Dobronína do Polné. Odjíždíme vlakem do Dobronína v počtu 20 turistů + 1 pes. Procházíme obcí okolo výběhů s koňmi a jdeme silnicí do  obce Ždírec. Ve Ždírci se zastavíme u kostela svatého Václava, který v roce 1890 vyhořel a byl znovu postaven v novogotickém slohu. Kostel je kulturní památkou a chloubou obce. Architektem  kostela byl Josef Šupich, vážený občan Německého Brodu - dnes Havlíčkova Brodu. Ze Ždírce pokračujeme do obce Věžnička. Ve středu této malé obce se nachází sedm lochů. Lochy jsou staré kamenné venkovní sklepy pro uskladnění zemědělských výpěstků. Za teplého únorového počasí scházíme na polní pěšinu s MTZ, která  nás vede okolo rybníka Peklo ke konci naší vycházky do Polné. Všem děkuji za účast a za pěkné fotografie.      

Dana Petrová

Úterý - 21. 2. 2023

Kolem Sázavy

Na dnešní vycházku se nás sešlo u studánky na Plovárenské 29. Po uvítání jsme oznámily částečnou změnu trasy, protože původní trasa vedla proti proudu Sázavy po louce, a to jsme měly obavu, že tam bude hodně vlhko. Vyrazili jsme tedy po Plovárenské k Albertu, tam jsme si prohlédli nové  obchody a podívali jsme se, jak pokračuje stavba mostu přes Sázavu a pokračovali jsme kolem bývalé továrny Plastimat na Vysočany. Z Vysočan je otevřena nová silnice do Herlif  a  Termesiv , součástí silnice je i chodník pro pěší a my jsme se vydali po něm do Termesiv a pak do Pohledských  Dvořáků. Tady naše vycházka po 7 km skončila. Podle ohlasu zúčastněných se líbila, několik kolegyň tudy nešlo již několik let, a tak nás  s Majkou potěšilo, že jsme jim to tímto způsobem umožnily.

Jana Píšová a Majka Sedláková

Sobota - 18. 2. 2023

Přepadneme Jihlavu

Vyjeli jsme na pochod jihlavského odboru Čeřínek. Hlavním organizátorem bylo Muzeum Vysočiny Jihlava. Název vznikl podle historické události, kdy v roce 1402 majitel hradu Rokštejna Zikmund, se na základě nespravedlivého uvěznění svého švagra Heřmana jihlavskými pány, se rozhodl ho pomstít a přepadnout Jihlavu. Přepadení nakonec dopadlo pro ně špatně, někteří padli, ostatní byli zajati a uvězněni. Po propuštění museli zaplatit výkupné. Na paměť této události se každoročně tato událost připomíná. Vlakem jsme měli dojet do Přimělkova, ale vláček jel velice pomalu pro silný vítr, až jsme získali 20 minut zpoždění a v Jihlavě další vlak nám ujel. Paní průvodčí nám ochotně našla pokračování autobusem. Přešli jsme na autobusové nádraží a odtud jsme jeli do Bítovčic. Zde se většina rozhodla pro trasu do Luk nad Jihlavou, 3 turisté se rozhodli jít na Rokštejn, přes Dolní Smrčné do Přimělkova a pokračovali vlakem do Jihlavy. V Lukách nad Jihlavou byla pro všechny turisty  kontrola v restauraci Kolnička. Z Luk jsme autobusem dojeli do Jihlavy k hradbám, navštívili Turistické infocentrum u Brány Matky Boží.  Z  nádraží   Jihlava – město jsme odjeli domů. Zúčastnilo se 18 turistů, našlapali jsme 7 – 10 km. Počasí bylo vrtkavé, chvílemi poprchávalo a nakonec se na nás usmálo také sluníčko. Děkujeme všem,  kdo se pochodu zúčastnil.

                                                                                                         Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa - 15. 2. 2023

Na Křemešník

Celkem brzy ráno jsme vystoupili v Pelhřimově z autobusu. Ráno bylo pochmurné, ale pomalu se obloha protrhávala a čekal nás krásný, slunný den. ZTZ nás vedla městem, asi po půl hodině jsme se napojili na ČTZ a ta nás zavedla do přírody. Procházeli jsme krásným lesem, pěšina byla místy zledovatělá a sluníčko už na nás prokukovalo skrze stromy. Z lesa jsme přešli na polní cestu, míjeli samotu "Na Nivách" a odtud už v dálce viděli Křemešník i rozhlednu. Míjeli jsme obec Putimov, Proseč pod Křemešníkem, zastavili se na Sluneční pasece a kolem kapličky už stoupali na ten náš "kopeček". Sněhu tady bylo dost, dokonce jezdil i vlek, ale lyžařů pomálu. Restaurace byla plná a času moc nebylo. Něco jednoduchého jsme pojedli, popili, někteří zvládli i oběd. Před chatou jsme provedli povinné foto a pustili se z kopečka na autobus. Spojení bylo dobré. Počasí i nálada skvělá. Bylo nás 26 turistů a ušli jsme asi 10 km. 

Milena Beránková

Úterý - 14. 2. 2023

Kouzelná papírová krajka

Cílem dnešní vycházky bylo seznámení se s tvorbou papírové krajky. Nejdříve jsme se trochu prošli. Vystoupili jsme ve Střítěži a nejdříve po silnici, později terénem po NS o koních jsme došli až do cíle naší vycházky v Dobroníně. Zde jsme se v kavárně na statku setkali s naší lektorkou – paní Ilonou Kunstovou. Lektorka nám zapůjčila pomůcky na tvorbu krajky, takže každý měl možnost si vyzkoušet. Obdivovali jsme krásné výtvory lektorky. Podle jejich slov jsou tyto výrobky náročné na zpracování, a proto jsou za odpovídající cenu neprodejné. Tvoří pro vlastní radost nebo jako dárky. Kdo by se chtěl blíže seznámit s paní lektorkou, může tak učinit při sledování Toulavé kamery. A kdo by chtěl začít tvořit, může si potřebné pomůcky zakoupit na jejím e-shopu.

Ludmila Kocmanová

Neděle – 12. 2. 2023

20. Za svatým Valentýnem – kaple s. Antonína Paduánského na Rounku

Vlakem v 10:03 hod. jsme vyjeli do Rantířova, kde byl sraz všech účastníků pochodu pořádaného KČT Čeřínek. Předseda odboru Jiří Veselý nás seznámil s trasou a upozornil nás na zledovatělou cestu. Většina se vydala po zelené značce ke kapli, byla i možnost část cesty jít po silnici přes Rounek. U kaple  byla milá odměna, pečené linecké srdíčko s marmeládou a kalendářík s upomínkou na sv. Valentýna. Cesta byla opravdu klouzavá. U kaple jsme se občerstvili a zhotovili společné foto. Někteří se vydali podívat na vrchol U Sv. Antonína (629m), poté k bývalému opevnění Šance z r. 1843 a také ke Středověkému kutišti, pozůstatkům po středověkém dolování stříbrné rudy. Zpět jsme se vydali přes Rounek do Rantířova. Některým se podařilo dojít v čase odjezdu vlaku, ostatní navštívili vyhlášenou hospůdku U Goléma. Pochodu se zúčastnilo 16 havlíčkobrodských turistů, další turisté z různých odborů a veřejnost. Všichni našlapali 6 až 8 km.      

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa - 8. 2. 2023

Po modré do Šlapanova

Na přibyslavském vlakovém nádraží jsem přivítala 21 turistů a ještě jedna turistka se k nám přidala cestou. Šli jsme pod zámkem, přes starý mostek, kolem statku, Baronskou cestou a po staré trati k Jablonecké nádrži s pěknými rampouchy. Modrá značka pokračovala nahoru lesní cestičkou a silnicí do obce Dvorek. U rozcestníku jsme odbočili na polní stezku, ale používali jsme spíše okraje a kráčeli po poli, protože cesty byly zledovatělé. V Dlouhé Vsi u statku rodiny Klementovy, hezky zdobeném dřevořezbami, jsme se společně vyfotili a pak posvačili. Přečetla jsem tam pověst o Šlapanovském zvonu. Značená modrá trasa nás dovedla do Kněžské a silnice až do Šlapanova. Protože tamní hospoda byla v rekonstrukci, většina účastníků odjela hned autobusem směr Havlíčkův Brod, ochotný pan řidič počkal i na ty opozdilé. Zbytek turistek se vydal pozdějším busem do Přibyslavi. Hřejivé slunečné počasí nám prozářilo celý výlet, výhledy se nám také líbily a 10 km jsme absolvovali v pohodě.

Alena Hladká

Úterý - 7. 2. 2023

Z Dobronína do Věžnice

Za mrazivého a jasného dne jsme vlakem dojeli do Dobronína.  V Dobroníně jsme navštívili malou sklárnu Františka Nováka, který se svým synem vyrábí repliky historického skla z období 2. až  18. století. Byli jsme svědky výroby ozdobné vázičky. Pan Novák nám poutavě vyprávěl o historii výroby  skla a vytváření barevného skla. Potom jsme vyšli k Památníku obětem masakru dne  19. 5. 1945. Seznámili jsme se s historií celé události. Vyšli jsme do Nových Dvorů, vyhýbali jsme se ledovým zmrazkům. Prošli jsme Novými Dvory kolem kapličky a směřovali do Horní Věžnice. Cesta byla trochu dobrodružná díky kácení stromů. Cestu nám dřevorubec prořezal, a tak jsme mohli pokračovat do Horní Věžnice, kam jsme došli v přesný čas odjezdu autobusu. Spokojeni jsme odjeli domů. Krásného slunného dne si užilo  20 turistů, ve složení 18 žen a 2 muži. Našlapali jsme 7 km.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota - 4. 2. 2023

Zimním Podoubravím – Memoriál Ladislava Dymáčka

Na tradiční pochod odjelo z Havlíčkova Brodu vlakem v 8 hodin 8 turistů do Bílku. Po společném fotografování jsme se rozdělili. Dvě  turistky šly po červené do Sobíňova a 6 turistů se vydalo na 15 km trasu přes Dolní Sokolovec a  Podmoklany do cíle pochodu do Kulturního domu v Sobíňově. Dalších 7 turistů jelo z Havlíčkova Brodu Brodu vlakem v 10 hodin. Všichni jsme se v cíli pochodu sešli, ocenili dobré pohoštění a dostali jsme Pamětní list. Od 13 hodin hrála k poslechu i tanci kapela Sklenařinka Milana Slaniny. Předpověď nepříznivého počasí se nevyplnila a tak za pěkného zimního slunečného, i když trochu větrného počasí, se pochod vydařil. Kdo dnes nešel, může jenom litovat a těšit se na další ročník.

Jarka a Jindra Roseckých

Středa - 1. 2. 2023

Bambouch a Hamroň

Vycházka začala na kraji Velké Losenice, protože ze Sázavy by byla trasa delší a náročnější. Od silnice jsme vystoupali silničkou a cestou k památkově chráněnému statku Bambouch (bohužel už zřícenému), obklopenému ovocným sadem, od něho se nám líbil pohled na Velkou Losenici. Lesní silnička nebyla prohrnutá, proto jsme se brodili sněhem a obdivovali krásy zimní přírody. Poblíž studánky Pod Peperkem jsme se zastavili k malé svačince.  Po žluté značce jsme míjeli zasněžený rybník Rejznarka, u bílého jezírka Vápenice jsem přečetla pověst a dojedli jsme svačinu. Modrá značka a neznačená silnička nás vedla dolů směrem k obci Hamry. Tam jsme pocítili opravdovou tvář zimy – sněhová vánice a fujavice nás provázela až k soše Hamroně, tam jsme se vyfotili. Cyklostezkou jsme dokráčeli do Žďáru nad Sázavou, někteří využili červenou značku, jiní Okružní a Strojírenskou ulicí a kolem Žďasu došli k vlakovému nádraží. To už ale padal sníh s deštěm, takže jsme odjížděli promočeni osobním vlakem domů. 12 turistů a turistek nachodilo 12 km a děkuji jim za zvládnutí této zimní výpravy.

Alena Hladká

Úterý – 31. 1. 2023

Přes Vodranty k Věži

V Čáslavi  nás vystoupilo z vlaku 14 turistek. Po úvodním přivítání a několika informacích o Čáslavi jsme se přesunuly k Dusíkovu divadlu, kde na nás čekala paní ředitelka. Provedla nás nádherným divadlem a odpovídala na naše zvídavé dotazy,  prohlédly jsme si nejen hlediště divadla a Novou scénu, ale i zázemí – jeviště, šatny pro herce, technickou místnost. Poté jsme přešly na náměstí se sochou Jana Žižky a vydaly se na cestu městem.  „Potkaly“ jsme Otakarovu věž a čtyři kostely, které jsou všechny hezky opravené. Kolem Podměstského rybníka jsme došly ke sportovnímu areálu  Vodranty. Ty jsme obešly, včetně atletického stadionu, kde trénovaly Jarmila Kratochvílová a Ludmila Formanová. Poté naše kroky  vedly na náměstí, kde jsme u kostela sv. Petra a Pavla ukončily vycházku. Některé z nás navštívili IC, jiné stihly oběd Na Fortntě. Ušly jsme 6 km.

Květa Pidimová

Sobota 28. 1. 2023

Přes Chlum

Dopoledním vláčkem se přemísťujeme do začátku naší vycházky Stružince, kdy během cesty vlakem se k nám postupně přidávají další účastníci naší vycházky. Po společném vyfotografování a přivítání následuje malé občerstvení dvou oslavenců. Poté už naše cesta pokračuje do obce Stružinec, kde jsme se zastavili u místní zvonice. Dále zasněženou krajinou po vyjetých kolejích od lesní techniky jsme došli do obce Chlum, kde následovala okolní prohlídka dřevěné zvonice a místního kostela sv. Petra a Pavla. Dále po ČTZ jsme pokračovali do obce Studnice, kdy jsme během tohoto úseku využili v lese bez větru možnost občerstvení z vlastích zásob. Ze Studnice naše cesta pokračovala stále po ČTZ lázeňskou oddychovou stezkou do osady Svatojánské Lázně, které jsou součástí města Hlinska a nachází se zde kaple sv. Jana Nepomuckého. Dále jsme pokračovali k urnovému háji, kde se nachází pomník Jana Husa a ještě jsme pokračovali na prohlídku části lipové aleje svobody. Odtud už naše trasa směřovala do města Hlinska, kde jsme se zastavili na zasloužený odpočinek s občerstvením v místní restauraci a poté na vlakové nádraží a návrat zpět. Cesta byla příjemná zasněženou krajinou, viditelnost mohla být lepší, ale i tak jsme toho dosti viděli a užili si krásné vycházky, za což všem děkuji. Celkem nás bylo 24 účastníků a délka trasy 14 km s odbočkou na lipovou alej, která nebyla v předešlém plánu trasy. 

Ladislav Rasocha

Středa - 25. 1. 2023

Kolem Okrouhlice

Dnešní trasa byla okruh: z Okrouhlice do Okrouhlice. Po úvodních slovech jsme se vydali směrem na Klanečnou – rodiště Bohumila Víta Tajovského, opata Želivského kláštera a oběti komunismu. Potom jsme sestoupili do Údolí lásky a Údolí ticha. Podél Úsobského potoka, který hlasitě zurčel a hučel, nás cesta a silnice dovedla k pomníku vojáků Rumunské armády z druhé světové války. Došli jsme znovu do Klanečné a pak k obci Vadín. Nakonec jsme dokráčeli do našeho cíle, tedy i startu: obce Okrouhlice. Samozřejmě jsme tam nevynechali hospodu Na Staré poště. Občerstveni chutným jídlem či nápojem jsme spokojeni odjeli domů. Účast byla hojná: 31 turistů, počasí příjemné, ale zataženo, délka trasy: 10 km.

Alena Hladká

Úterý – 24. 1. 2023

Přes Ředkovák

Na dnešní vycházce se na terminálu sešlo 14 turistů, aby odjeli do Nové Vsi. Mohlo nás být víc, ale pan řidič si dvou děvčat u Billy nevšiml a k zastávce vůbec nezajel. Na Okrouhlici přistoupila ještě jedna turistka. Po vystoupení z autobusu a seznámení s trasou jsme od Zdeňka dostali vynikající koláče frgále, za které jsme mu popřáli hodně zdraví k svátku a vydali se na cestu. Nejprve nás Maruška Kubová dovedla v Nové Vsi k památníku zrušení roboty. Poté jsme pokračovali okolo kříže a pokračovali cestou do Babic, která vedla ředkovskými lesy. Bohužel dnes již dost vykácenými. Přešli jsme přes novou lávku, kde jsme se vyfotili a přes Olešnici došli do Okrouhlice. Cesta byla místy kluzká, ale zvládli jsme ji a vycházku ukončili v okrouhlické hospodě, kde jsme v teple počkali na vlak a někteří na autobus. Ušli jsme devět kilometrů.

Marie Domkářová

Sobota - 21. 1. 2023

14. Slavnostní oheň na Čeřínku – memoriál Mirka Svatoše

Vyjeli jsme vlakem do Kostelce u Jihlavy a  za mrazivého větru jsme vyšli po silnici a zelené značce k chatě KČT na Čeřínku. Zde už poblíž chaty byl rozdělán oheň, kde jsme si opekli špekáčky. Odměnou za účast jsme dostali Pamětní list a perníkový koláček od Věry Veselé. Setkali jsme se s turistickými kamarády ze sousedních odborů, v chatě jsme se občerstvili a postupně jsme se rozcházeli do různých vlakových stanic nebo na autobus. Bylo zimní počasí, krajina byla přikrytá sněhem a vítr si pohrával se sněhem. Zúčastnilo se 19 turistů a našlapali 11 až 15 km. Děkujeme všem našim účastníkům pochodu.

                                                                                                                                       Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa -18. 1. 2023

Přednáška o poskytování první pomoci

Dnešní vycházka nebyla do přírody, ale sešli jsme se v havlíčkobrodském Senior Pointu. Tam pro nás byla domluvená velmi důležitá přednáška o poskytování první pomoci v různých situacích. Jak někde v terénu tak i doma. Přednášející Ilona Loužecká přednášela velice hezky a poutavě, abychom tomu všichni rozuměli. Sešlo se nás celkem 35. Myslím, že se to všem líbilo a bylo to především velmi přínosné. Paní Loužecká byla velmi překvapená, kolik zájemců se na přednášku sešlo.

                                                                                                         Míla Špačková

Úterý - 17. 1. 2023

Ze Smrčné u Světlé nad Sázavou

Vlakem jsme dojeli na zastávku ve Smrčné. Po informacích a společném foto jsme se vydali přes most Sázavy. Odbočili jsme vlevo po cyklostezce směrem do Světlé nad Sázavou. Cestou jsme se kochali nádhernou modrou oblohou a zurčící Sázavou. Došli jsme  k odpočívadlu na rozcestí před lanovým mostem u  železniční zastávky Mrzkovice. Zde jsme se občerstvili z vlastních zdrojů. Poté jsme opatrně přešli lanový most a pokračovali po pohodlné silničce cyklostezce až do Světlé nad Sázavou. Spěchali jsme na nádraží, abychom stihli nejbližší vlakový spoj do Havlíčkova Brodu. Zúčastnilo se 29 turistů. Našlapali jsme 7 km. Děkujeme všem účastníkům vycházky, udělali nám velkou radost.

                                                                                                         Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota - 14. 1. 2023

Od Koně k Chaplinovi

Dnešní vydařený výlet: krásné slunečné počasí, 30 turistek a turistů, délka 10 km. Po úvodních informacích jsme se vydali od hamerské vlakové zastávky dolů a prošli jsme Rančem k Olšiakově soše Koně. Podél silnice jsme pokračovali do Horních Hamrů a potkali kapličku sv. Anny. Hamerský vycházkový okruh nás nasměroval k další soše – Hamroně, u té jsme se společně vyfotili a přečetla jsem pověst. Viaduktem pod tratí, podél rybníků Jedlovského a Dívky a nahoru jsme se dostali k soše Mamlase. Během odpočinku se svačinkou jsme se kochali pohledem na město Žďár i obec Hamry a okolí. Modře a pak žlutě značená cesta nás vedla kolem Starého dvora, dvora Lyry a Bránského rybníka, červená stezka podél řeky Sázavy. Ve městě Žďár kolem Tvrze a Moučkova domu jsme dokráčeli ke kostelu sv. Prokopa a vpravo Veselskou ulicí dokončili prohlídku - dnešní poslední socha byla Chaplin. Tam jsme se rozešli – někteří do restaurace či cukrárny nebo na prohlídku města. Sešli jsme se v nádražní hale a odjeli spokojeni rychlíkem k domovu.   

Alena Hladká

Středa - 11. 1. 2023

Nové Město na Moravě

Z Havl.Brodu jsme odjeli vlakem do Žďáru nad Sázavou. Po přistoupení 4 turistek v Přibyslavi nás v Novém Městě vystoupilo 23 turistů. Před nádražím jsme se seznámili s dnešní trasou, tj. procházkou po městě po sgrafitech Karla Němce. Cestou od nádraží jsme nejdříve zašli k domu výrobce lyží Slonek a k Hotelu Musil. Pak jsme šli na hřbitov, kde má malíř a grafik Karel Němec hrob a také jsou zde dvě sgrafita (na hrobě rodiny Fialů a na průčelí hřbitovního kostela). Došli jsme na Vratislavovo náměstí a tam jsme absolvovali prohlídku kostela sv. Kunhuty uvnitř i zvenčí s poutavým výkladem kostelníka pana Harvánka. Po návštěvě IC v budově muzea jsme okolo rodného domu Karla Němce ještě zašli do vilové čtvrti na zhlédnutí 3 sgrafit vytvořených pro soukromé osoby (např. obraz Bivoje s kancem pro řezníka Hlouška) Po občerstvení v restauraci „ U dvou koček“ jsme odjeli vlakem zpět do Havl. Brodu. Ušli jsme 6 km.

                                                                                                       

  Jarka a Jindra Roseckých

Úterý - 10. 1. 2023

Přes Petrkov

V úterý dopoledne jsem v Lípě čekala na vlak a ten mi přivezl 11 turistek a Zdeňka. Vydali jsme se na vycházku přes Petrkov. Tady mimo jiné zdobí obec krásný betlém. Taky jsme si všimli, že už letos sem nepojedeme na jahody, na poli už roste něco jiného. Šli jsme dál přes Dolík, přešli koleje a už jsme se blížili k domovu. Nad chatama u přehrady jsme se rozešli, někteří šli dolů k přehradě a dvě jsme pokračovaly do Čechovky. Bylo nás 13 turistů a ušli jsme asi 9 km.                                                             

Milena Beránková

 

Sobota – 7. 1. 2023

Vlkaneč – Chlum – Leština

Dopoledním vlakem se popovezeme do obce Vlkaneč, kdy během cesty se k nám postupně přidávají další účastníci dnešní vycházky a to ve Světlé a v Leštině, kteří s námi nejdříve asi nechtěli jet, ale po hlasitém upozornění, že odjíždíme, se k nám přidali, když si nejdříve spletli směr odjezdu vlaku na Kolín. Dále naše cesta směřovala do centra obce, kde jsme přispěli na sbírku Tří králů. Z Vlkanče jsme pokračovali po silnici do obce Klucké Chvalovice, kde byla k nahlédnutí místní kaplička. Po překročení Chlumeckého potoka jsme po zpevněné, ale zablácené cestě pokračovali do obce Chlum, kde následovala prohlídka zříceniny místního hradu a čas na občerstvení. To už byla za námi více jak polovina cesty a, tak nejdříve po silnici a poté lesní a luční cestou jsme se dostali do cíle naší trasy a to do Leštiny, kde byla otevřena místní restaurace a tudíž jsme ji využili k občerstvení a odpočinku. Cesta byla příjemná, ke všemu přispělo slunečné počasí, kdy jsme během trasy šli vždy proti sluníčku. Celkem jsme ušli cca. 10km v počtu 22 účastníků.

Ladislav Rasocha

Středa - 4. 1. 2023

Modlíkov a Velká Losenice

Většina nás přijela do Havlíčkovy Borové po téměř okružní jízdě autobusem, několik už v místě startu čekalo, takže po úvodu vyrazilo na trasu 20 lidí. Silnicí s červenou značkou jsme kráčeli a hned na kraji Borové sledovali výhledy do okolí. Na rozcestí „Modlíkovský potok“ jsme červenou opustili a po silnici došli do Modlíkova k památné lípě, poblíž bývalé jednotřídní školy jsme odbočili vlevo na silničku a od ní jsme pozorovali další pohledy nejen na Rosičku, Strážky, Lipnici aj. V Malé Losenici za kaplí Nanebevzetí P. Marie jsme využili posezení pro cyklisty a další u dětského hřiště, kde jsme posvačili a přečetla jsem pověst „Fundusáci z Modlíkova“. Pokračovali jsme po silnici dál mezi kopci – vlevo Pátkovým a vpravo Pořežínským, v obci Velká Losenice jsme se společně vyfotili u smírčího kříže. Vystoupali jsme ke kostelu sv. Jakuba Staršího a kostnici, pan farář nám ochotně a velmi zajímavě vyprávěl o obou památkách. V kostele nás překvapil i krásný perníkový betlém. Protože začalo pršet, nepohrdli jsme posezením a odpočinkem v informačním centru, někteří si koupili i upomínkové předměty od příjemné paní knihovnice. Autobusem jsme nakonec odjeli do Přibyslavi, odtud někteří vlakem nebo dalším autobusem či došli pěšky do svých domovů. Našlapali jsme 11 km a výlet se všem líbil.

Alena Hladká

Úterý - 3. 1. 2023

Kostely v Ledči

Turistky vystoupily na Horní Ledči. Po mém uvítání, seznámení s vycházkou a několika zajímavostmi o Ledči, nám Míla popřála do nového roku. Vydaly jsme se podél Sázavy, došly k zimnímu stadionu a kolem Šeptouchova došly na židovský hřbitov. Stavily jsme se u smírčího kamene a poté navštívily Husův sbor, kde nás provedl a o církvi i kostele povyprávěl pan Vacátko.  Některé z nás se podívaly i na věž. Po společném focení jsme přešly k synagoze, kde nás čekalo zajímavé vyprávění o židovství a synagoze od paní Sklenářové. S tou jsme se přesunuly do kostela sv. Petra a Pavla, tam jsme po prohlídce a vyslechnutí informací o kostele, vycházku ukončily. Sešlo se 16 turistek, přišla nás pozdravit Martička, bylo to milé setkání. Děkuji Alence za zdokumentování vycházky.

Květa Pidimová

Neděle - 1. 1. 2023

39. Novoroční sestup do údolí Doubravy

Krásný den s datem 1. ledna připomínal spíše začátek jara. Na start pochodu do Bílku přijelo 56 turistů. Po přivítání všech účastníků včetně zakladatele pochodu Jaroslava Jonáka se tradičně uskutečnila sbírka Novoroční čtyřlístek na budování nových stezek pro vozíčkáře. Pak už se ti odvážnější vydali po červené značce přes Mikšovu  jámu a Sokolohrady k Točitému víru a ostatní po zelené turistické značce okolo Vrbkovy chaty a přes Točitý vír k cíli pochodu do Chotěboře. Celkem jsme ušli asi 8 km. Byl to nádherný den plný dojmů z krásné přírody a pocitu sounáležitosti. Již nyní se těšíme na příští jubilejní 40. ročník.

                                                                                                                                    Jiří Moliš