Kronika 2021

Čtvrtek - 30. prosince 2021

Vánoční Kladruby

K mému překvapení se nás sešlo celkem 22 osob (i přes nepříznivou předpověď počasí). Stalo se ale to, co jsem předpokládala. Díky pomalému odbavení větší skupiny v autobuse nám první autobus v Chotěboři ujel. Takže první občerstvovací zastávka v restauracích na náměstí. Do Libice dorážíme o hodinku později. Cestu máme o kilometr kratší. Za cca hodinku dorážíme do Kladrub, prohlédneme si ještě nerozsvícenou vesničku a dorazíme na další občerstvení vánočním punčem. Mezitím se vesnička nádherně rozzáří barevnými světýlky. Procházíme již potmě celou vesničku. A potom již ve velké tmě za mírného deště jdeme po silnici do Sloupna. I přes hustý provoz všichni cestu bezpečně zvládnou. Odjíždíme autobusem do Ždírce, během čekání na vlak stačí někteří zaskočit do oblíbené cukrárny, jiní až na vyzdobené náměstí. Kolem dvacáté hodiny se vracíme zpět do svých domovů.

Ludmila Kocmanová

Středa - 29. prosince 2021

Silvestrovské posezení v Perknově

Tak jako každý rok byl naplánován konec roku v Perknově. Situace nás donutila to zrušit a tak jsme si udělali jenom vycházku. Odchod od restaurace Hubert je v 10.00 hod. Sešlo se tam 13 turistů, protože pořád byly dešťové přeháňky a tak se turistům nechtělo. Ten kdo šel tak si to určitě užil. Když jsme vycházeli od restaurace, svítilo i sluníčko a když jsme vyšli na cestu nad Perknov, byl to krásný a nezapomenutelný zážitek. Sluníčko svítilo, bylo modro, vedle byla mlha a na druhé straně zase bylo oranžovo. Protože v noci padal mrznoucí déšť a začalo to povolovat, tak byla čvachtačka. Abychom jsme se moc nenamočili, tak jsme došli do Perknova do hospůdky, dali si oběd a pivečko a spokojeni jsme odešli domů. Ušli jsme 8 km.

Míla Špačková

Středa – 15. prosince 2021

Jarošův kopec a Hřiště

Zpožděný rychlík od Havlíčkova Brodu přivezl 10 turistů a turistek a přivítaly je tři přibyslavské turistky. V nádražní hale nás obdarovala Míla mlskami a následovaly nezbytné informace. Šli jsme po cyklotrase a cestou do Ronova, po starém mostě přes řeku Sázavu a vyfotografovali se u sochy Draka. Červené turistické značení směřovalo k Ovčínu a skládce, pak jsme odbočili vlevo na neznačenou cestu. Po krátkém odpočinku s občerstvením jsme stoupali na Jarošův kopec (554 m vysoký) a v husté mlze jsme nezahlédli ani kousek z jindy obvyklých výhledů. Po sestupu do obce Hřiště jsme si prohlédli rodný domek akademického sochaře Františka Němce s jeho pamětní deskou. Nezapomněli jsme ani na další vzpomínkové místo – bývalý hostinec, kde byli za války zabiti divizní generál Luža a jeho pobočník Koreš. Pokračovali jsme silnicí dolů kolem letiště a meteorologické stanice až do Přibyslavi.  Na okraji obce jsme se rozdělili, část mířila na oběd, část na náměstí k autobusu a zbylých pět turistů si prohlédlo vánoční výstavy v městském muzeu. Všimli jsme si tam i sochařských děl hřišťského rodáka Fr. Němce. Odměnili jsme se a rozloučili se v cukrárně, a to opět s přáním příjemných Vánoc a zdraví do nového roku. Trasa měřila 9 nebo 10 km a líbila se všem.

Alena Hladká

Úterý – 14. prosince 2021

Kolem Přibyslavi

Před přibyslavským nádražím se přivítali místní turisté s těmi, kteří přijeli vlakem od Havlíčkova Brodu, seznámili se s trasou a informacemi od Jarušky. Pak posilněni pamlskem od Mileny se všichni vydali cestou ke staré štole, podél řeky Sázavy a k Jablonecké nádrži. Po krátkém odpočinku s občerstvením a poslechu pověsti „O Maňuře“ jsme putovali na kraj Dolní Jablonné, poté silničkou vlevo nahoru k Vojtovu statku a následovalo společné focení. Nepříjemná hustá mlha nám zakryla výhledy na Přibyslav a okolí, které tu jindy bývají moc pěkné. Polní cesta nás dovedla k silnici a dolů  po ní jsme došli k lesu Borovina. Silnici jsme opustili až za lesem a tam se vydali vpravo polní cestou a pak „cestou necestou“ až dolů do obce Poříčí, kde nás potěšil malý venkovní betlém. Silničkou, po lávce přes řeku a cestičkou pod železniční tratí jsme se dostali k viaduktu a potom k nádražní budově Přibyslav. Absolvovali jsme celkem v pohodě 8 km v počtu 16. Rozloučili jsme se s přáním příjemných Vánoc a do roku 2022 především zdraví a štěstí.

Alena Hladká

Sobota – 11. prosince 2021

Zimní výstup na Vysokou u HB

Vlakem do Mírovky přijelo 21 turistů. Po seznámení s trasou a důležitých klubových informacích se vydáváme kolem restaurace U Hejkala k rozcestníku turistických značek a odtud po ŽTZ na kopec Vysoká - cíl naši dnešní vycházky. Cestou se u křížku společně vyfotíme, míjíme bezejmennou studánku, "kocháme se" silně zamlženými výhledy a obdivujeme dovednosti lyžařského dorostu na sjezdovce. Po krátkém vydýchání na vrcholu, scházíme dolů do obce Vysoká, kde v restauraci Lesanka na nás už čeká cílová uvítací skupinka. Po obdržení razítek do záznamníků, usedáme ke stolům na občerstvení z vlastních i restauračních zásob. Turisté kteří splnili podmínky akce "Vrcholy Havlíčkobrodského okresu", obdrželi Pamětní list a odznak. Potom se už každý samostatně vydáváme na cestu k domovům. Vycházku vedl Milan Barták a celkem i s návratem jsme ušli asi 13 km.

František Pithart

Středa - 8. prosince 2021

Z Radňova

Z nádraží ČD vyjíždíme v počtu deseti turistů do Radňova. Po MTZ jdeme kolem rybníka Paletáč do Květinova. V malé oboře pod Květinovem fotíme pštrosy, husu, ovci a vykrmeného vepříka. (asi chudák skončí na vánočním stole) Dále pokračujeme podle úsobského potoka přes Dočkalův mlýn do Michalovic. Za hezkého slunečného počasí si dáváme malé občerstvení z vlastních zásob. Dále pokračujeme po  MTZ, míjíme Červený Dvorek a přes Šmolovy  jdeme zpět do Havl. Brodu. Celková délka trasy 12 km.

Dana Petrová, Milada Kratochvílová

Úterý – 7. prosince 2021

Mikulášská vycházka

Dnes se mělo uskutečnit posezení s Mikulášem, ale situace je, taková jaká je. Covidová. Vydali jsme se proto na vycházku bez posezení. U VÚB se sešlo 16 turistů. Zuzana nás seznámila s trasou a Jaruška podala další informace. Vydali jsme se směrem k Vršovicím, prošli Občinami a po silnici, kde stály v kopci  dva kamiony, jsme došli do Břevnice. Dále cestou na Kyjov přes Dvorce do Pohledských Dvořáků. Zde se naše cesty rozdělily. Někteří šli do místního pohostinství na oběd, ostatní  pokračovali k domovům. Našlapali jsme 9 km po klouzavých cestách. Vycházku vedla Zuzana Dlouhá.

Ema Dočkalová

Sobota - 4. prosince 2021

Do Pekla

Na nádraží v Sázavě u Žďáru vystoupilo 19 turistek a turistů. Po informacích o trase jsme se vydali ke kapli P. M. Karmelské, nahlédli dovnitř okny a sešli cestou na starý kamenný most, kde následovala společná fotka. Kousek po silnici, lesem a polní cestou kolem kravína jsme doputovali k Pekelskému rybníčku, ale pověst o něm jsem přečetla až v závětří na cyklostezce. Posezení poblíž nížkovské železniční zastávky a Červeného mlýna se nám hodilo k občerstvení a odpočinku. Cyklostezka nás dovedla až k sestupu do pekelského údolí, ale dolů sešla jen polovina odvážlivců. Ostatní pokračovali cyklostezkou až na zastávku v Ronově. 10 statečných tedy došlo údolím řeky Sázavy, obklopeným romantickými skalami, k chatě s ohništěm, zavzpomínalo na Věru Grodlovou a obdrželo perníkového čertíka. Na ronovské nádraží  dokráčeli také a po 9 km pohodlně stihli osobní vlak do Havlíčkova Brodu. Jen 3 turistky absolvovaly ještě 2 km do Přibyslavi.

Alena Hladká

Středa - 1. prosince 2021

Vycházka za Brod

Dnes u průmyslové školy se nás sešlo jen 7 turistů. Jelikož začalo poprchávat tak jsem zvolila vycházku, abychom si  nenamočili moc boty. Namířili jsme si to na letiště. Kolem vodní nádrže,  do Veselice a nahoru do kopečka a z kopečka do Poděbab. Stále mrholí. Z Poběbab známou cestou do Občin. A tu najednou se obloha protrhává a začíná svítit sluníčko. Takže  po cyklo do Brodu již za sluníčka. I tak se vycházka líbila, protože jsme si cestou povídali, popřáli k svátku Emy. Ušli jsme pěkných 10 km.

Květa Průšová

Úterý - 30. listopadu 2021

Přes Petrkov do Šmolov

Jedenáct statečných žen se vydalo na dnešní vycházku, šly jsme za stálého sněžení a větru. Po uvítání a upravení plánované trasy jsme se vydaly přes Čechovu ulici do Dolíku a pak  po silnici do Šmolov. Tady jsme teprve okusily rozmary počasí, ale statečně a zvesela jsme došly až do Brodu. Vycházka se nám líbila, bílá peřina všude kolem, dobrá nálada a ušlých 10 km bylo super.

Jana Píšová a Majka Sedláková

Sobota - 27. listopadu 2021

Památníky bitev u Kolína

Po domluvě s Roseckými, kteří měli vést tuto vycházku, ale nemohli, jsem přijal jejich nabídku, abych vedl vycházku. Ranním vlakem za slunečného počasí odjíždíme s přestupem v Kolíně do Nové Vsi u Kolína. Po seznámení se trasou pokračujeme do obce, kde si prohlédneme jenom zvenčí místní kostel sv. Václava. Dále po ŽTZ dojdeme na vrchol Bedřichov, kde se nachází Bedřichovská vyhlídka 279 m.n.m.,  dále památník bitvy u Kolína r.1757 a turistický přístřešek na občerstvení, kterého jsme také využili. Dále stále po značce jsme pokračovali přes obec Kamhajek do obce Křečhoř, kde jsme se zastavili u kostela sv. Václava a Božího Těla. Odtud už to byl jenom kousek k dalšímu památníku bitvy. Dále podél slovanského hradiště jsme prošli obcí Křečhoř a pokračovali stále po tur. značce k místnímu rybníku u kterého se nachází jelení obora a dále kolem Hořejšího rybníku jsme se dostali do obce Radovesnice. Dále jsme cestu dle domluvy a odjezdu autobusu prodloužili až do obce Štítary, kde naše cesta končí. Odtud busem MHD na vl. Nádraží Kolín a zpět domů. Počet účastníků 11 a celková trasa cca 14 km. 

Ladislav Rasocha

Středa 24. listopadu 2021

Vepřové hody v Nové Vsi

24 turistů přijelo vlakem na zastávku Pohleď. Po přivítání se vydali na trasu. Přešli po novém mostě přes řeku Sázavu. Lesní cestou došli do Dobré, kde odbočili na polní cestu. Cesta vedla kolem samoty Na radosti a přes Boroviny. Na křižovatce v lese odbočili doprava a došli do Nové Vsi. Tam pro nás v kulturním domě byly připraveny vepřové hody. Každý měl objednanou nějakou specialitu. Hudba tentokrát kvůli covidu  nebyla. Ostatní přijeli autobusem nebo auty. Celkem se nás sešlo 74. Po občerstvení odjeli spokojeni domů.

Špačkovi

Úterý - 23. listopadu 2021

Z Polné do Věžnice

Dnešního výletu se zúčastnilo jen 9 turistek a ostatní by prý měli litovat, protože počasí bylo krásné, i když zpočátku trochu mrazivé, zajímavostí bylo na devítikilometrové cestě také dostatek. Vystoupily jsme z autobusu v Polné a po několika informacích o trase a o městě jsme pokračovaly na Husovo náměstí kolem chrámu Nanebevzetí P. Marie, na Sezimově náměstí kolem kostela sv. Anny a pak dolní branou. Na konci Nerudovy ulice jsme si prohlédly smírčí kříž Baba a dokráčely do židovského hřbitova. Podél řeky Šlapanky, silnicí a stezkou Panským lesem jsme se dostaly k rybníku Kukle, kde jsme na hřejivém sluníčku posvačily. Nechyběla ani pověst o hastrmanovi. Zelená značka vedla do Horní Věžnice a před kaplí P. Marie Pomocnice křesťanů a blahosl. A. Kolpinga jsme se vyfotily. Podél silnice jsme míjely i Domov důchodců, došly do Dolní Věžnice a za ní se objevila Klábenešova kaplička s velkým smírčím křížem. Na závěr jsme odbočily vlevo ke starému mostu U Lutriána, kde se stékají Zlatý potok a Šlapanka. Po odpočinku to bylo jen pár kroků na autobusovou zastávku a potom následoval odjezd domů.   

Alena Hladká

Středa - 17. listopadu 2021

Na gulášek do Knyku

I když je dneska svátek a na náměstí byly trhy, tak se 15 turistů vydalo na dnešní vycházku do Knyku. Vyšli jsme od VÚB kolem rybníku Cihlář k lomu. U lomu je nyní nová socha ANDĚLA, kterou vytvořil pan Dvořák, a velice se povedla. Dále jdeme Vlkovskem k samotě U Jůzlů, lesem, loukou, polem až do Knyku. Tady už na nás čekali další turisté a milá paní hostinská, takže nás tam bylo 23. Po milém přivítání paní hostinskou jsme dostali občerstvení podle své chuti a potom ten dobrý gulášek. Po dobrém obědě a po povídání se známými se vydáváme na cestu domů. To nás šlo jen 8. Počasí nám přálo, i když bylo mlhavo, ale bylo teplo. Cesta nám rychle uběhla, tak se vycházka snad líbila. Trasa 10 km.

Míla Špačková

Úterý – 16. listopadu 2021

Okolo Okrouhlice

Na dnešní vycházku do Okrouhlice přijelo 22 turistů. U místní hospody jsme se seznámili s trasou a vydali po cestě k Vadínu. Byly pěkné výhledy, ale silnější vítr, který nám foukal do zad, nás popoháněl dál. Ve Vadíně jsme se na chvilku zastavili u památníku, který je věnovaný obětem první světové války. Prošli jsme obcí a podél Perlového potoka došli k rozcestníku na Padrti. O kousek dál v lese je další památník, který je z dob Napoleonských válek. Ty byly v roce 1805 až 1815 a padlo při nich 1170 vojáků. S historií o těchto válkách nás Maruška seznámila u blízkého rybníčku, kde jsme si udělali čas na odpočinek a svačinu. Pak již cesta pokračovala chvíli po louce a po silnici přes Babice do Okrouhlice. Někteří odjeli hned vlakem a zbytek si chvíli čekání na autobus zkratil občerstvením v hodpodě. Našlapali jsme 7 km.

Marie Beránková, Marie Domkářová

Sobota - 13. listopadu 2021

Chotěboř a okolí

Na chotěbořském nádraží se k nám přidaly ještě dvě turistky z Rozsochatce, takže nás bylo 16. Po obvyklých informacích jsme popřáli Bohoušovi k narozeninám a svátku a vydali se k Olšiakově soše Čerta, následovala pověst a focení. Vrátili jsme se a šli ven z města kolem pomníku padlého a po ČTZ ke skalám Koukalkám (510 m), ke kapli sv. Anny – znovu pověst, ke studánce a vyzkoušeli jsme i dětský park „Třešňovka“. Zašli jsme pak k zámku se sochou sv. Jana Nepomuckého, uličkami Požárnickou a Soukenickou k Marešově studni a pak po schodech ke kostelu sv. Jakuba Většího. Prohlédli jsme si ho i uvnitř, protože byl otevřený. Na náměstí TGM je několik pamětních desek, všimli jsme si staré radnice a Panského domu, spojeného s pobytem Jaroslava Haška. Od pomníku božích bojovníků – husitů jsme dokráčeli do IC, uvnitř jsme si mimo jiné půjčili klíč od geoparku.  Ten jsme navštívili po cestě kolem tří vilových domů z 1. republiky. Na této „Přírodní zahradě a geoparku U Platanu“ u gymnázia jsme i posvačili a pokračovali parkem V. Fialy k pomníkům obětí válek a ke kapli Povýšení sv. Kříže. Nejslavnější rodák Ignát Herrmann má v Chotěboři sochu, od té jsme stoupali parkem Jiřího z Poděbrad k hřbitovu katolickému a do židovského jsme vstoupili a prohlédli si ho. Potom cestou ven z města jsme narazili na ŽTZ a dovedla nás k Břevnické vodní nádrži. Tam jsme se rozešli, někteří do teplé čekárny na nádraží, jiní zpět do města a do restaurace, kde jsme využili nabídky svatomartinských husích hodů. Tato závěrečná „tečka“ nás v nepříjemném počasí „postavila na nohy“ a mohli jsme po 10 km pěší chůze odjet domů spokojeni.

Alena Hladká

Středa- 10. listopadu 2021

Z Habrů

Dnes nás odjelo autobusem do Habrů 20 turistů. Po krátkém seznámení s trasou, a historií města Habry, jsme šli po modré turistické značce do našeho cíle Leština u Světlé n/ Sáz. Cestou jsme míjeli židovský hřbitov, Kysibelskou alej, a přišli do obce Chrtnič. Odtud trasa pokračovala na Okrouhlík, to je osada, která patří k Chrtniči. MTZ nás zavedla do lesa, kterým jsme  pokračovali do Leštiny.  Čekání na vlak jsme si zpříjemnili v místní hospůdce. Počasí bylo hezké, tentokrát nepršelo. Trasa měřila 10 km.     

                                                                                                                 Majka Sedláková, Jana Píšová

Úterý - 9. listopadu 2021

Údolí ticha                                                                                                                              
27 turistů přijelo autobusem do Poděbab. Po přivítání se vydali na trasu. Odbočili po plánované trase do Udolí ticha. Cesta lesem je zavedla k chatě Boubelka. U chaty se občerstvili a pokračovali pěšinou podél skal a po loukách vedle Úsobského potoka. Po lávce přešli do Údolí lásky. Polní cesta je zavedla do Klanečné, kde odbočili do Vadína. Z Vadína je silnička dovedla do Okrouhlice. Zastavili se v hospůdce na občerstvení. Spokojeni odjeli vlakem domů. Vycházka se vydařila, bylo krásné  slunečné počasí. 

Špačkovi   

Sobota - 6. listopadu 2021

Z Okrouhlice

Podzimní slunečné ráno jsme v Okrouhlici na nádraží vyhlíželi osobní vlak s turisty z Havl. Brodu. Po vzájemném přivítání a čokoládovém mlsání za narozeniny Marušky Pechové jsme se vydali na cestu. Několika ulicemi jsme prošli až nad vesnici a zde se kochali krásnými výhledy na hrad Lipnice a okolní pestrobarevné lesy. Prošli jsme vesnicí Olešnice, nahoru i dolů, a dál při kraji vozovky pokračovali směr Lučice. V Lučici jsme měli domluvenou prohlídku zdejšího gotického kostela zasvěceného svaté Markétě, dozvěděli jsme se mnoho zajímavého z historie kostela a prohlédli si vzácné nástěnné malby. Z kostela jsme se vydali na zpáteční cestu do Okrouhlice, tentokrát druhou stranou přes Valečov. Zde jsme se chvíli zastavili, abychom obdivovali zdejší zvláštní javor neskutečné výšky i šířky. Z Valečova jsme sešli do Okrouhlice a zamířili rovnou do hospody na něco dobrého k jídlu. Časově to akorát vyšlo na zpáteční jízdu vlakem do Havl. Brodu. Vycházka dlouhá 11 km se vydařila, prosluněnou podzimní krajinou se prošlo našich 21 turistů. Vedla je Majka Kubová a Jana Bartoňová.

Majka Rosičková

Středa - 3. 11. 2021

Ze Šlapanova do Okrouhličky

Vlakem přijelo z HB 17 turistů, které jsem na nádraží očekávala společně s Ferem Simunou. Fero chtěl také pozdravit turisty, i když mu kondice už nedovoluje zúčastnit se delších vycházek, ale je velmi rád ve společnosti přátel, se kterými  prochodil řadu let. Připravil pro všechny výborný jablkový koláč. Po přivítání jsem pověděla krátce něco o Šlapanově - dominantou je kostel sv. Petra a Pavla, který se za provozu opravuje. Významné aktivity v obci -fotbal, mažoretky, pohotoví hasiči, zahrádkáři, Klub seniorů a skauti. Výhodná poloha na železnici mezi HB a Jihlavou a také dobré spojení autobusové do Polné i Přibyslavi jsou asi důvodem stálé nové výstavby a tím růstu vesnice. Po společném foto jsme se vydali na pochod. První část do Smilova vedla bohužel po silnici, protože cesta přes les není kvůli kůrovcové kalamitě zatím možná. Na začátku Smilova jsme zastavili, abych ukázala nově opravovanou usedlost, na mapách označenou jako "zámek" a zmínila historii této stavby i vesničky. Další trasa byla "cestou za dobrodružstvím" po neznačené, ale celkem kvalitní polní cestě s krásnými výhledy za příznivého počasí. Pro značnou mlhu nebyly výhledy nej, ale šli jsme barevnou přírodou s rybníkem a zbytkem lesa. Viděli jsme 12 srnek, které proběhly na dohled. V nejvyšším bodě v Květnově nás čekal silný chladný vítr, ale cesta z kopce do Okrouhličky proběhla rychle. Měli jsme čas se zahřát polévkou atd. a popovídat v útulné restauraci  v Okrouhličce. Autobus přijel v 13.15 hod. přesně, pobral nás  a za 20 minut jsme se rozloučili v Havlíčkově Brodě.  Mám radost, že jsme vše dobře zvládli a akce se líbila.

Míla Kuhnová 

Sobota -  30. října 2021

Z Lípy

Na nádraží se sešlo 11 turistů. Čekali jsme na vlak, ale na informační tabuli se objevilo zpoždění 60 minut. Po bleskové poradě jsme se rozhodli, že vycházku uskutečníme od budovy nádraží. Vyrazili jsme směr Jihlavská ulice. Cestou se odpojili dva turisté a tak jsme pokračovali v 9. Přešli jsme hlavní silnici a kolem rybárny pana Nikla došli do Dolíku. Dále přes louku do Šmolov a kousek po cyklostezce kde jsme se rozloučili s dalšími turistkami, zbytek pokračoval Občinami a vesnicí Poděbaby do Perknova. Tady naše společná cesta končila. Část odjela městkou dopravou ostatní navštívili místní restauraci. Našlapali jsme 10 km. Pochod vedla M. Musilová.

Ema Dočkalová

Středa - 27. října 2021

Žirovnice

Z Havl. Brodu jsme odjeli vlakem do Jihlavy v počtu 27 turistů. Ve vlaku jsme dostali sladký mls od Aleny a popřáli jí k narozeninám. Po přestupu na rychlík jsme vystoupili na vlakovém nádraží Počátky-Žirovnice v obci Stojčín. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a vyfotili se. Pak už jsme se vydali směr Žirovnice. Nešli jsme po silnici, ale po lesní cestě a po modré značce jsme kolem autokempu došli na kraj obce Žirovnice. Tam jsme odbočili vlevo a po okraji chatové osady a přes hráz Huťského rybníka došli k zámku. Zde jsme po návštěvě IC a zakoupení vstupenky absolvovali postupně prohlídky špýcharu, zámku i pivovaru (muzeum perleťářství, šicích strojů a pivovarnictví). Pak už byl čas na oběd a pivo v restauraci a kávu a zákusek v místní cukrárně. A z náměstí v Žirovnici jsme odjeli ve 13 hodin autobusem zpět na vlakové nádraží Počátky-Žirovnice na vlak. Tady nás čekalo nemilé překvapení a to zpoždění rychlíku 40 minut.  A tak i z Jihlavy jsme odjeli do Brodu příštím vlakem, než bylo v plánu. Ale ani to nám nepokazilo dobrý dojem z dnešní vycházky hlavně i díky pěknému slunečnému počasí. Ušli jsme 7 km.

                                                                                             Jarka a Jindra Roseckých

Úterý – 26. října 2021

Kolem přehrady s překvapením

Dnes jsme šly vycházkou kolem přehrady na exkurzi do HZS (Hasičský záchranný sbor). Tento objekt je nový od dubna letošního roku a sídlí naproti bývalému letišti. Šlo nás 27 žen a před HZS se přidali 2 muži a 1 žena. V areálu nás přivítal patron hasičů svatý Florián. Po příchodu jsme se rozdělili na 2 skupiny a každá měla svého průvodce. Prohlédli jsme si hasičskou techniku, která byla s komentovaným výkladem. Dále nás průvodce provedl celou budovou hasičského sboru. Hasiči si tam udržují pořádek. Exkurze se nám moc líbila. A tečka nakonec byla, že jsme viděli opravdový výjezd k požáru, který byl nahlášen při našem odchodu. To byl fofr, hasiči do 2 minut vyjížděli z garáže. Za ochotu, že jsme mohli navštívit tento HZS, Jana jim upekla koláče a koupila kávu. Na nádvoří je zvon, který daroval ředitel krajského úřadu hasičů. Celkem jsme našlapali 8 km.

Jana Píšová, Majka Sedláková

Sobota - 23. října 2021

45. ročník Podzimní Vysočinou

V cílové stanici vystoupilo z vlaku šest turistů našeho klubu a společně jsme došli na start. Po prezentaci jsme se společně vyfotili a potom jsme se rozešli. Dámy odešly na Zelenou Horu, kde využily toho, že v Kostele sv.Jana Nepomuckého měli otevřeno pro veřejnost. Užily si hezkou prohlídku, celkem ušly 5 km a vycházku ukončily výborným obědem. Páni šli podle propozic pořadatele trasu 16 km kolem Kamenného rybníku do Vatína a potom dál na Jámy. Tady jsme si udělali "malý oblúčik" a navštívili vyhlídku Vejdoch, Strom života. Potom jsme pokračovali až do cíle, kde jsme se opět sešli s krásnější polovinou naši výpravy. Po společném foto s pořadatelem jdeme s malou zastávkou v hospůdce na vlak. Ušli jsme sedmnáct km. Počasí bylo větrné, chladné a ani sluníčko, které občas na nás vykouklo, nás nezahřálo.

                                                                                                                                       František Pithart

Středa - 20. října 2021

Libice nad Doubravou

Celkem 13 turistů a turistek přijelo do Chotěboře a po informacích od Jarušky a seznámení s trasou se od vlakového nádraží vydalo po modré značce ke Kamennému potoku. Po zelené nahoru a pak podél dalšího potoka jsme sestoupili k Hornímu mlýnu. Červená značka nás vedla kolem evangelického táborového střediska a pak neznačená silnička lesem opět k zelené značce a k Libické Lhotce. Městys Libice nad Doubravou už byl nedaleko a vyfotili jsme se u pěkně opraveného zámku. Následovala svačina před hostincem U Bambuchů (bohužel zavřeno), doplnila jsem ji pověstmi o založení obce a o jednom mlýnu u řeky Doubravy. Potom jsme si prohlédli kostel sv. Jiljí s náhrobky z bývalého hřbitova a u ohradní zdi malou  kapličku. Libici jsme opustili a pokračovali do Dolního Sokolovce, odbočili z modře značené cesty do lesa, ale posléze se opět objevila a dovedla nás do obce Bílek. Čas do odjezdu vlaku jsme ještě využili k občerstvení v prodejně Jiromoto, kde kromě motorek mají i bar s nápoji a cukrovinkami. Našlapali jsme 15 km za příjemného a teplého počasí. Výlet se líbil.

Alena Hladká

Úterý - 19. října 2021

Ze Skuhrova

Na autobusovém  terminálu se nás sešlo několik turistů a postupně přistupovali další během zastávek. Ve Skuhrově jsme se sečetli na 26 žen a 1 muže. Vydali jsme se po ŽTZ kolem rybníčků, jejichž zakladatelem byl skuhrovský rodák František Doležal. Vyfotili jsme se u jeho kamenné sochy hlavy, kterou vytvořil  brodský sochař p. Dvořák. Dále jsme šli cestou  lesem  a občerstvili se u turistického odpočívadla. Pokračovali jsme směrem k zámečku Komárov což bylo sídlo Rytíře Stanglera stejně jako zámky v Úsobí, Věži a Chlumu. Zámeček jsme téměř neviděli přes oplocení a zarostlý park. Došli jsme do Malčína, odkud byl odjezd až za hodinu a tak jsme čas vyplnili prohlídkou této hezké vesničky. Trasa byla dlouhá 7km. Za projití a organizaci vycházky děkuji Marušce Domkářové.
                                                                                                                                                                                                                                         Miluše Čiplová

Sobota – 16. října 2021

Do Veselíčka za orchestrionem

Ráno se postupně scházíme na vl. nádraží, abychom odjeli na tradiční posezení v obci Veselíčko. Jaké je naše překvapení, když na ukazateli odjezdové tabule má náš vlak 20 min. zpoždění a ve Žďáru další přípoj nečeká…. Vycházka z Ostrova nad Oslavou se nekoná a jde se náhradní varianta v počtu 19 účastníků. Jdeme krásnou přírodou, kdy během cesty míjíme kamenný rybník, dále v osadě Bartačky se prokousáváme oploceným pozemkem, přeskakujeme místní Honžovský potok, kdy během cesty zažijeme i spoustu neplánovaného adrenalinu. Dále už pokračujeme lesní cestou k silnici, která nás dovede už do Veselíčka. Zde se sejdeme s účastníky pozdějšího odjezdu, kteří zde byli o něco dříve než ostatní. Poté už následovalo tradiční občerstvení řízkem s bramborovým salátem a s příjemnou atmosférou při harmonice. Délka trasy 10 km.

Ladislav Rasocha

Středa - 13. října 2021

Podzimní Kubíkovy Duby

Z Havl. Brodu jsme odjeli vlakem do Čáslavi. Po přestupu do autobusu náhradní vlakové dopravy jsme vystoupili na autobusovém nádraží v Třemošnici v počtu 26 turistů. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a vyfotili se. Pak už jsme se po žluté vydali do údolí řeky Chrudimky a proti jejímu toku došli to Pařížova. U přehrady jsme posvačili a pokračovali dál. Modrá nás dovedla do Běstviny a po zelené jsme vystoupali nad obec na rozcestí Županda. Zde jsme se dali vlevo po silničce přes obec Kubíkovy Duby a dále po červené došli k naší poslední zastávce u kaple a studánky sv. Jana v lese před Třemošnicí. Pak už byl čas na oběd a pivo v restauraci Lichnice nebo na kávu v místní cukrárně a návštěvu IC. A z náměstí v Třemošnici jsme odjeli v 15 hodin autobusem zpět do Čáslavi na vlak. Jenom počasí nám trochu nepřálo, když místo prosluněného podzimního dne s krásnými výhledy, nás celou vycházku provázela zatažená obloha s občasnými přeháňkami. Ušli jsme 13 km.

                                                                                                       Jarka a Jindra Roseckých

Úterý - 12. října 2021

Okolo Brodu

V 9 hodin  jsme odešli od Stavební průmyslovky okolo kostelíku sv. Kateřiny podél řeky Sázavy,  zastavili se u sochy Lipského poutníka na Plovárenské, kde jsme snědli pochoutky od oslavenkyň s přáním dobrého zdraví a pohody. Udělali jsme společné foto a odtud jsme sbírali různý odpad po nepořádnicích.  Přešli přes most řeky Sázavy a pokračovali neznačenou cestou k soutoku Šlapanky a Sázavy. Podešli pod mostem na Mírovou ulici k nádraží, kde jsme odpad uložili do kontejnerů. Na Bělohradské ulici poblíž Kauflandu jsme se rozloučili a vycházku ukončili. Zúčastnilo se 18 turistů, z toho jen jeden muž a našlapali jsme 6 km. Vycházka byla pohodová a přispěla k čistotě okolí Havlíčkova Brodu.

                                                                                                                        Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota – 9. října 2021

Celodenní výlet vlakem – Posázavskou stezkou kolem Sázavy

V sobotu ráno v 5:30 hod. se první účastníci scházejí na vl. nádraží. Odjíždíme vlakem R do Prahy, kdy ještě během cesty se k nám přidávají další účastníci našeho výletu. V Praze přestupujeme do os. vlaku, kterým dojedeme na žst. Jílové u Prahy, kde jsme přivítáni vnučkou, pravnučkou a dvěma psy babičky naších pochodů. Od vlaku pokračujeme po turistické značce k Žampašskému viaduktu, který je nejvyšším kamenným mostem České republiky, jehož výška dosahuje 42 m a délka 109 m. Odtud už je to jenom kousek ke štolám Sv. Antonína Peduánského a Sv. Josefa. Zde následuje jenom letmá informace o štolách, kdy na prohlídku už by nezbyl prostor, ale určitě se sem někdy vrátíme. Od štol jdeme opět k řece Sázavě, kde se necháme po pěti členech na lodičce převozit na druhý břeh řeky. Odtud už naše další trasa pokračuje po ČTZ na vyhlídky Žampach, Raisova a Klimentova odkud jsou krásné vyhlídky do údolí řeky a okolní zalesněné a skalní krajiny. Jenom kousek už je to do dalšího místa naší vycházky a to do obce Pikovice, kde následuje odpočinek a občerstvení v místní restauraci. Po odpočinku stále podél řeky naše cesta směřuje do cíle naší cesty do Davle, kde  si nejdříve prohlédneme soutok obou řek a potom zakončíme vycházku dobrou kávou, zákuskem a dojdeme na vlak v cíli, odkud se přesuneme zpět k domovu. Během cesty až k přívozu nás doprovázela mlha, která se, ale v pravý čas rozpustila a sluníčko, které nás všechny poté doprovázelo, udělalo neskutečné kouzlo naší vycházky, která se všem určitě líbila, a všichni byli spokojeni z krásného sobotního dne. Celkem jsme nachodili 16 km. Počet účastníků 30. 

Ladislav Rasocha

Středa - 6. října 2021

Podzimní táboráček

Tak jako každoročně jdeme do hospůdky v Pelestrově na táboráček. Letos se nám nevydařilo počasí, celou cestu pršelo a tak šli jen ti odvážní. Bylo nás asi 15 turistů. Tam už na nás čekala hrstka dalších turistů,. Celkem nás bylo asi 19, ale buřtíky se opékaly, buchtičky byly i kávička, tak si nikdo nestěžoval. Narozeniny s námi oslavily dvě děvčata a to Jaruška Kohoutová a Drahuška Peterhansová. Děvčata, my všichni vám přejeme pevné zdraví, mnoho štěstí, lásku a pohodu, dobrou mysl a užijte si to. I cestou domů ještě malinko pršelo, ale každý si šel, jak chtěl. Děkuji všem, kteří se vydali na vycházku.

                                                                                                                         Míla Špačková

Úterý - 5. října 2021

Kolem chotěbořských rybníků

Z HB se odjíždělo vlakem  v 10.03 směrem na Chotěboř, kde čekali další 4 turisti. Od nádraží jsme se vydali směrem k prvnímu rybníku, který se nachází na Břevnickém potoce. Lidově se mu říká "Eckharťák", protože ho založil v r. 1940 majitel Vilémem Eckhardt pro potřeby strojírenského podniku. Pokračovali jsme kolem bývalého lomu na štěrk Kučerky směrem k Břevnické přehradě. Ta slouží k rekreačním účelům. Procházeli jsme kolem chatiček a obešli jsme ji téměř celou. Cestou jsme se zastavili u místní studánky, ke které si místní lidé chodí pro vodu a někteří členové ji též ochutnali. Tam jsme posvačili a pokračovali dále směrem k vesničce Dobkov a po chvilce se před námi objevila soustava dalších rybníků. Je zde chatová oblast a říká se jim Kacíře. Své jméno mají podle toho, že  do nich byl údajně vhozen popel husitů upálených v r. 1421 v chotěbořských stodolách nebo podle jiného výkladu byl jeden z dřívějších majitelů  jako tajný nekatolík označován za kacíře. Jednotlivé rybníky měli v minulosti svá jména vesměs podle majitelů - Křivolaký, Kumpánek, Třasákovský, Kacíř  nebo též Pramenitý, Malochovský (později zvaný Malý) a Kadeřávek (ve 20. stol. Horův). Tím jsme vycházku zakončili a vraceli jsme se na nádraží. Foukal sice velmi silný vítr, ale bylo teplo. Vycházka se snad líbila. Zúčastnilo se jí 23 turistů a ušli 8 km.

Dana Broncová

Sobota - 2. října 2021

12. Jeníkova špacírka

Před starou školou v Okrouhlici, kde se malíř Jan Zrzavý narodil, se sešli turisté z různých míst naší republiky. Po zápisu u prezence se všichni přesunuli k místu startu. Zde byli uvítáni a pozváni na výstavu ilustrací a různých studií kreseb Jana Zrzavého. Turistky Marie Kubová a Jana Bartoňová vedly vycházku přes Babice, Ředkovec, Broumovou Lhotu do cíle v Okrouhlici, na hřiště  u sokolovny. Trasa měřila 11 km. Někteří si prodloužili trasu přes Lipnici. Ostatní, hlavně rodiny s dětmi odešli do Babic, kde v sále místní hospůdky se konalo loutkové představení divadelního spolku „Koník“. Pohádka „Tři prasátka“ byla velice pěkná, děti se rády zapojily do děje pohádky. Účastníci pěšky  našlapali 5 km. Na hřišti u sokolovny v Okrouhlici bylo připravené dobré občerstvení, k dobré náladě přispěli heligonkáři z Dolního Města. Tradičně se hodnotila nejoriginálnější „špacírka“. A to: nejnovější, nejstarší a nejpěknější. Výherci obdrželi tričko s fotografií malíře Jana Zrzavého. Zúčastnilo se 127 zapsaných turistů, 38 havlíčkobrodských turistů. Děkujeme organizátorům za starost a přípravu 12. Jeníkovy špacírky a děkujeme všem účastníkům akce.

                                                                                                                                        Jarka Kohoutová

Středa – 29. září 2021

Ze Stružince do Ždírce

Krásným novým vláčkem jsme dojeli do Stružince, vyšli jsme do obce, zastavili jsme se u památného stromu jilmu, jehož obvod je 325 cm a výška 26 m. U dřevěné zvoničky se šindelovou střechou jsme udělali společné foto. U zvoničky je pět stromů malolisté lípy. Pokračovali jsme pěknou lesní cestou kolem kopce Barchance (624 m) a volným terénem alejí javorů do Benátek. Po silničce jsme směřovali do Krucemburku, zastavili jsme se u kříže z roku 1896, tzv. Teofilova kříže, dle jména zřizovatele truhláře Musila. Došli jsme na hřbitov v Krucemburku, navštívili hrob  malíře Jana Zrzavého a jeho rodiny. Na náměstí u Krucemburského děla – památníku jsme se společně vyfotografovali, vešli do Informačního centra, kde byla zároveň Pamětní síň J. Zrzavého. Po prohlídce a nákupu suvenýrů jsme po cyklostezce spěchali do Ždírce do výborné cukrárny, kde jsme se skvěle občerstvili a poté uháněli vláčkem domů do Havlíčkova Brodu. Zúčastnilo se 19 turistů, kteří našlapali 10 km.

                                                                                                                        Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Úterý - 28. září 2021

Z Brodu  přes Perknov

Přestože byl svátek sv. Václava,  sešlo se nás u zdravotní školy, odkud jsme vycházeli 24 turistů. Dnešní vycházka byla zaměřená na sběr odpadků, které neukáznění spoluobčané pohazují po okolí. Vydali jsme se podchodem  ke školce na Wolkerově ulici. Dále jsme pokračovali parkem psychyatrické léčebny, vyšli  brankou a po chodníku  jsme dorazili do  Perknova. Přešli jsme přes hlavní silnici kolem čističky k vlakovému přejezdu  polní cestou a po silničce až do Horního Papšíkova. Dále cestou k letišti, tam jsme se občerstvili v malé kavárničce a pokračovali v naší cestě. Postupně jsme se rozcházeli  podle toho, kdo to měl blíž k domovu. Našlapali jsme 7 km.

                                                                                                   Ema Dočkalová, Míla Špačková

Sobota – 25. září 2021

Autobusový zájezd na vyhlídku Máj a Slapy

Autobusem všichni společně v 7 hod. odjíždíme na určený zájezd na vyhlídku Máj a přehradu Slapy. Po příjezdu do obce Teletín všichni vystupujeme a společně jdeme na vyhlídku, odkud jsou nádherné výhledy do údolí řeky Vltavy, kde se nachází hráz přehrady Slapy a dále v.n.Štěchovice. Po prohlídce pokračujeme zpět k autobusu, kde se společně občerstvíme z vlastních zásob a poté dále pokračujeme po ŽTZ kolem Teletínských vodopádů až na rozcestí Pexův luh. Odtud pokračujeme do obce Nedvězí, kde nejdříve jdeme kolem místního mlýna až k rozcestí, kde následuje společné foto a rozdělení na krátkou a dlouhou trasu. Krátká trasa pokračovala na zastávku Loutí, odkud se turisté krátké trasy přesunuli autobusem do obce Třebenice, kde byl cíl krátké a dlouhé trasy. Turisté dlouhé trasy pokračovali z Nedvězí do obce Rabyně a dále též do Třebenic. Odtud následovaly opět krásné panoramatické výhledy z hráze přehrady do okolní krajiny a též na vyhlídku Máj a Bednář. Zde následoval odpočinek na občerstvení a po rekapitulaci, že zájezd se vydařil, ke kterému přispělo krásné a slunečné počasí odjíždíme zpět k domovu. Každý z účastníků si určitě vzal ze zájezdu vše pozitivního, kdy jsme společně všichni prožili krásný a pohodový sobotní den. Počet ujitých km. Dlouhá trasa 12 km a krátká trasa 8 km.     

Ladislav Rasocha

Středa – 22. září 2021

Pelestrov – pečená žebírka

Uplakané ráno přivítalo 20 turistů u restaurace Hubert. Po krátkém proslovu jsme se vydali kolem hřbitova neexistujícím lesem k cíli naší cesty do Pelestrovské hospůdky. Zde již čekala druhá skupina turistů, kteří z různých důvodů jeli auty. Obsluhovala nás děvčata z personálu hospůdky a šlo jim to od ruky. Za chvíli již bylo slyšet jen příbory na talíři. Zapili jsme dobrým pivem, pohovořili se sousedy u stolu a pomalu se začínali kamarádi zvedat a po skupinkách jsme odcházeli domů. Ti co šli pěšky, našlapali 10km.

                                                                                                                                           Ema Dočkalová

Úterý – 21. září 2021

Přes ranč Dalu

Přes nepříznivou předpověď od meteorologů, počasí vyšlo – nepršelo, nebylo vedro. Proto se v Golčově Jeníkově sešlo 28 turistek. Po úvodní informaci a rozdání plánu vycházek od Míly, jsme prošli Rájem, přes Kocourek se dostali na obchvat a po jeho překonání nás cesta vedla po hrázi rybníku Přelívačný do Podmok. Odtud jsme pokračovali až ke koňské stezce, která nás dovedla k ranči Dalu v Kozohlodech. Zde jsme se občerstvili a pokračovali do Vlkanče na vlak. Protože zbývalo dost času, někteří si ještě prohlédli tuto vesnici. Ušli jsme 9 km. Děkujeme za výborné zákusky Lídě Kocmanové, já připojuji poděkování Jarušce Kohoutové za focení a všem turistkám za účast.

Květa Pidimová

Sobota - 18. září 2021

1.Podzimní výstup na Vestec - Železné hory

Po krátkém zahájení se dvanáct turistů a turistek vydalo za celkem chladného, mračného a větrného počasí ze Stružince přes Údavy a Rovný na Slavíkov. Tady jsme si udělali společné foto a pokračovali dál přes Horní Vestec na dnešní vrchol - Vestec. Cestou jsme měli i pěkné výhledy. Na Vestci nás už vyhlížela vrcholová kontrola. Po obdržení razítek do průkazů účastníků jsme se pustili do občerstvení z vlastních zásob a taky jsme si pochutnali na výborné tvarohové buchtě od Lenky. Potom jsme se opět společně vyfotili. Dál jsme pokračovali po ŽTZ přes Dolní Vestec a Sloupno kolem zámku Štěpánov a rybníka Lhotka až do Bílku. Protože času bylo dost, kdo chtěl, občerstvil se v místní hospůdce. Protože počasí se ještě mírně vylepšilo a vycházka byla hezká, a jak my říkáme " mokrá " do vlaku jsme nastupovali všichni spokojeni. Našlapali jsme čtrnáct kilometrů.

                                                                                                                                        František Pithart

Středa 15. září 2021

Lipnice nad Sázavou – hrad

Autobusem jsme dojeli do Lipnice nad Sázavou a šli jsme na prohlídku hradu. Příjemně nás překvapila pěkná úprava hradu, hradní muzeum, výhledy z ochozů, velké sklepní prostory a kaple. Po prohlídce hradu jsme navštívili hrob Jaroslava Haška, zříceninu Bílé věže, kapli sv. Antonína. Poté jsme vyšli po modré turistické značce přes Závidkovice k zámeckému parku ve Světlé nad Sázavou. Zastavili jsme se u památníku Jiřího Wolkera a Antonína Svojsíka, přešli Čertův most s čertem, na Dolním parkovém rybníku jsme viděli Rajský altán a došli ke kovové plastice anděla. Zde se každý rozhodl jestli  zvolí  autobus nebo vlak pro návrat domů. Našlapali jsme 9 km a věřím, že všichni byli spokojeni.

                                                                                                                      Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Úterý 14. září 2021

Z Veselého Žďáru do Brodu

Při poslední vycházce, při které jsme jeli do Veselého Žďáru nás pan řidič poprosil, když pojedeme příště, abychom nahlásili počet a dá nám hromadnou jízdenku. Proto jsme byli spočítaní hned při nástupu. Bylo nás 19 a po cestě přistoupily 3 turistky. Ve Žďáře jsme vystoupili na první zastávce, které se říká Kundrát. Po informacích o vycházce a sladkostech, které jsme dostali od oslavenkyň Marušky Hurychové a Lidušky Křivůnkové jsme vyšli na vycházku. Nejprve jsme prošli novou výstavbou Ždáru a po té odbočili na cestu k Chlístovu. Měli jsme výhled na Lipnici, i když občas nám ho kazila vzrostlá kukuřice. Sešli jsme přes strnistě na starou silnici k Dolnímu Chlístovu a pokračovali po loukách podél řeky k Hornímu Chlístovu. Když jsme přešli železniční most, bylo již vidět dětské hřistě, které je naší chloubou. Zde jsme si udělali přestávku na svačinu a při ní mohli pozorovat množství barevných rybek v blízkém rybníčku. Odpočinutí jsme přes vesnici došli k  silnici a zkratkou přes louku došli do Perknova. Zde většina vycházku ukončila, po ušlapaných 7 km odjela místní dopravou. Někteří došli až do Havlíčkova Brodu pěšky, ti ušli 10 km. Počasí přálo, takže se nám vycházka vydařila.

Marie Domkářová, Marie Beránková

Středa 8. září 2021

Stvořidla - Ledeč nad Sázavou - hrad

Slunečné ráno přivítalo turisty  na cestě na Stvořidla. Po trase vlaku přistupovali další a další a v cílové stanici nás bylo 25. Po nezbytném seznámení s trasou jsme se vydali na cestu. Kolem řeky seděli rybáři,  v chatkách ještě byli rekreanti a cesta nám rychle ubíhala. Zvládli jsme výstup na kopec pokochali se výhledy a kolem léčebny v Háji jsme sestoupili do Slunečné zátoky. Zde jsme se občerstvili a František nás u pomníčku vyfotografoval. Vrátili jsme se několik metrů zpátky a šli pohodlnější cestou kolem rekreačního střediska na hlavní cestu. Po té jsme pokračovali směr Ledeč. Na cestě nás čekala Martička Kubínová, bylo to příjemné setkání. Ve městě jsme přešli most a stoupali k cíli naší cesty. Ale těch schodů, uf! Po zakoupení vstupenek se nás ujal pan kastelán a humornou formou nás seznámil s historií hradu. Při prohlídce jsme se poučili i ukázali  naše vědomosti z historie. Moc se nám to líbilo a všem vřele doporučujeme. Po prohlídce nám Míla dala rozchod a každý si cestu odjezdu zvolil sám. Našlapali jsme 10 km. Děkujeme Míle za pěknou vycházku.

                                                                                                                            Ema Dočkalová

Úterý 7. září 2021

Jezdovice – Bukovské rybníčky

V 8.05 hod. místo do vlaku jsme nasedli do autobusu – náhradní dopravu, který nás dovezl na nádraží Jihlava – město. Zde nás čekal vláček, do kterého jsme nastoupili a dojeli jsme do Jezdovic. Vyšli jsme po zelené turistické značce, došli k Přírodní památce Jezdovickému rašeliništi. Odbočili jsme  vlevo  po „koňské stezce“ lesem. Cestou jsme neodolali houbám, které jsme při cestě sbírali. Postupně jsme obešli Bukovské rybníčky a to: Dolní a Horní Benešovský rybník, Marešův, Plotův, Bočkův a Braum. Po hrázi starou půvabnou alejí jsme se vraceli a došli k Zákotskému rybníku. Škoda, že rybníky byly většinou lemovány vysokými kopřivami a bránily přístup  k rybníkům. I tak to bylo kouzelné a příjemné prostředí. Šli jsme travnatou cestou k pevné cestě, kde jsme se občerstvili a pokračovali k nádraží v Třešti. Zde jsme se rozdělili, většina pokračovala do města, zastavili jsme se u sochy herce Šimánka (Pan Tau), prohlédli sluneční hodiny, dle osobního výběru navštívili  cukrárnu nebo restauraci U Kapra.  Odjeli jsme z vlakové zastávky Třešť – město, v Jihlavě – město zase nasedli do autobusu, který nás dovezl na nádraží v Havlíčkově Brodě. Zúčastnilo se 21 turistů a našlapali  8,5 km, s prohlídkou města 10 km. Děkujeme všem, co se zúčastnili.

                                                                                                                        Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota 4. září 2021

Havlíčkobrodská padesátka

Po dvou deštivých ročnících Havlíčkobrodské padesátky a jednom „covidovém“, který z důvodu pandemického onemocnění a vládním nařízením ani neproběhl, už se brodští turisté nemohli dočkat letošní první zářijové soboty.  Meteorologové slibovali sluníčko a předpověď se vyplnila. Bylo krásné a slunečné babí léto. Dalším z důvodů těšení byl i plán připomenout všem turistům, široké veřejnosti a hlavně příznivcům Bohuslava Reynka, že je to letos právě deset let, kdy byla u  havlíčkobrodského kostela Nanebevzetí Panny Marie slavnostně otevřena Naučná stezka Bohuslava Reynka. Zástupci KČT, odboru Havlíčkův Brod a zástupci Města Havlíčkův Brod se proto sešli v předvečer pochodu na svatokřížském hřbitově a uctili zde památku nejen pana Bohuslava Reynka, ale i obou jeho synů položením kytic na jejich hroby. Bylo to komorní, důstojné a milé. I samotný sobotní pochod byl spjat s Naučnou stezkou, protože téměř všechny trasy, vyjma dětské a běžecké, byly směrovány přes Petrkovský zámek, kde Reynkovi žili. Od roku 2021 se stal zámeček součástí Památníků národního písemnictví a v rámci pochodu si ho mohli prohlédnout nejen turisté, ale i ostatní zájemci. Turistických tras bylo pro letošní ročník připraveno celkem osm a vyrazilo na ně 243 účastníků. Nejmladším byla před pouhým týdnem narozená holčička z Havlíčkova Brodu a nejstarší byla paní Hana, která k nám přijela z Kamenného Přívozu a v dubnu oslavila devadesátiny. Ve skupince šesti vyznavačů běhání upoutal pozornost všech sympatický mladík, který má kořeny až v dalekém africkém Kongu.  Poděkovat bych chtěla v první řadě hlavnímu partnerovi 51. ročníku Havlíčkobrodské padesátky VZP ČR. Zástupkyně pojišťovny byly přítomné v místě startu a cíle a zájemcům neúnavně poskytovaly informace týkající se zdravotní pojišťovny a v rámci propagace měřily zájemcům tělesný tuk a krevní tlak. Dále pak patří velké díky Památníku národního písemnictví za umožnění vstupu na Petrkovský zámeček, Městu Havlíčkův Brod, pracovníkům Technických služeb, Městské Policii  a stejně významné poděkování směřuje i ke všem pořadatelům a turistům, kteří se tradičního havlíčkobrodského pochodu zúčastnili a bez kterých by naše příprava a organizace neměla smysl.

Lenka Žáková

Středa 1. září 2021 

Jimramov - Sněžné

V Jimramově vystoupilo z autobusu dvacet turistů a turistek. Po vyslechnutí základních informaci od Milana B. a Jarky K. jdeme kolem památníku padlých k síni rodáků Jimramova, kde se společně fotíme. Dál nás Milan vede kolem sochy sv. Jana k dubové soše Broučka, kde se opět fotíme. Postupně jsme navštívili místa kde se narodili, nebo působili: páter Karel Slavíček, katolický kněz Josef Sychra, spisovatel Jan Karafiát, kněz a papežský prelát Josef Laštovica, spoluzakladatel protifašistické organizace Předvoj Václav Dobiáš, zakladatel ČOV a KČT Dr. Jiří Guth - Jarkovský. Navštívili jsme hrobku rodu Belcredi, prošli kolem evangelického kostela, navštívili kostel Narození Panny Marie. Zastavili jsme se i u rodného domku bratří Mrštíků. Potom už se vydáváme po MTZ do kopce na přírodní památku Prosička, kde je skalní vyhlídka. Kdo vylezl až nahoru, byl odměněn krásnými výhledy, po občerstvení pod vyhlídkou pokračujeme na obec Javorek, nad obcí nás mile překvapilo somoobslužné občerstvení Pod Lominkou. Dál pokračujeme přes Daňkovice až na Buchtův Kopec, kde se nachází radiolokační bod řízení letového provozu. Tady děláme další společné foto. Potom už scházíme do Sněžného kolem kostela sv. Kříže. Tady podle chuti, nálady a zájmů navštívíme japonskou zahradu, cukrárnu, hospůdku, nebo galerii. Na odjezd autobusu už opět čekáme spolu. Vycházka byla zajímavá a všem se líbila. Našlapali jsme 13 km. 

                                                                                                                                                       František Pithart 

Úterý 31. srpna 2021

Cestami Zdeny Žákové

Ráno se vydávám na nádraží – obloha zatažená, prší, přeji si, aby nikdo nepřišel, protože v dešti hrozně nerada chodím. Vycházku vedeme s Majkou a  chceme jít cestou, kterou chodila Zdena Žáková, tak tu myšlenku zavrhuji a říkám si, že Zdena by určitě šla!!!!! Na nádraží je nás 13 žen, ani nemukám, že bychom nešly. Jedeme vlakem do Rozsochatce a přemýšlíme o změně trasy, rozhodly jsme se, že nepůjdeme do Boučí, ale přes Gerstein do Čachotína. Ještě se pokouším domluvit kávu na Gersteinu, ale bez úspěchu. V Rozsochatci v čekárně po krátkém úvodu a vzpomínce na paní  Zdenu Žákovou, tato vycházka je věnována jí, se vydáváme na cestu. V dešti, větru, ale s dobrou náladou jdeme směrem Gerstein a přímo do Čachotína. Je opravdu nevlídno, jsme promočené a jsme rády, že dorazíme do čekárny a neprší na nás. Téměř po hodině čekání  na autobus jsme konečně v teple a jedeme do Brodu. Mrzí mě, že to nevyšlo podle plánu, tak snad příště.

Jana Píšová

Sobota  28. srpna 2021

Cestami Jaroslava Haška

Vyjeli jsme vlakem na tradiční dálkový pochod do Světlé nad Sázavou. Start byl v základní škole v Lánecké ulici. Po registraci většina turistů zvolila 10 km pěší trasu. Trasa vedla po silnici, za Přísekou jsme  se rozdělili, část turistů pokračovala  po modré značce a ostatní po silnici do Pohledi. Na okraji obce byla kontrola a  občerstvení. Stavili jsme se v hospůdce, někteří si prohlédli Michalův statek a dále  po žluté zn. k železniční zastávce, přešli lávku a po červené značce jsme šli podél Sázavy a chat. Procházeli jsme cestičkami zarostlé náletovými rostlinami. Vzpomínali jsme na doby, kdy tady byl hustý les. Došli jsme přes město do cíle, dostali jsme Pamětní list a po dobrém občerstvení jsme se vlakem vrátili domů.  Zúčastnilo se 26 našich turistů a našlapali skoro 13 km.

Jarka Kohoutová

Středa 25. srpna 2021

Přes Chlum a Pelestrov

Za pěkného, i když chladného počasí, jsme se sešli na autobusovém nádraží a odjeli do Veselého Žďáru. Po cestě k nám ještě pár turistů přistoupilo a ve Veselém Žďáře přibyli další, tak nás bylo celkem 24. Po seznámení s trasou jsme vyrazili po travnaté cestě, kterou obec Veselý Žďár udržuje. Zavedla nás až k silnici, po které jsme museli chvíli jít až k Chlumu. Zde jsme odbočili na lesní cestu. Tady na nás čekalo překvapení v podobě navezené hromady mazlavé hlíny a dvě  velké kaluže, které jsme museli zdolávat. Pak už cesta byla pěkná a my došli do Pelestrovské hospůdky, kde jsme měli domluvené občerstvení. Někteří pokračovali do Havlíčkova Brodu a jiní zpět k Veselému Žďáru a Okrouhlici. Ušli jsme 10 km. A já bych chtěla poděkovat Marušce Beránkové a Majce Sedlákové, že za mě vycházku vedly.

Marie Domkářová

Úterý - 24. srpna 2021

Z Petrkova

Ráno se nás sešlo na nádraží šest turistek. Přestože pršelo, rozhodly jsme se vycházku podniknout. Výluka na trase do Humpolce skončila a tak jsme odjely vlakem do zastávky Petrkov. Zde nás Maruška zvěčnila a po oblečení pláštěnek jsme vyrazily na cestu. V Petrkově jsme se zastavily u zámečku, ochutnaly hrušky a vydaly se směr Havlíčkův Brod. Cesta nám za veselého šveholení rychle uběhla a brzy jsme v mlze uviděly město jako na dlani. Prošly jsme Dolíkem, kolem rybárny pana Nikla a po přejití silnice na Jihlavu jsme se rozloučily. Našlapaly jsme 7 km.

Ema Dočkalová

Sobota - 21. srpna 2021

Okolí Bohdalova

Dnes vše dopadlo dobře, i když to ráno tak nevypadalo. Kolem Havlíčkova Brodu bylo mlhavo, ale s blížícím se Žďárem nebylo po mlze ani památky. Do Bohdalova nás přijelo 18 turistů a turistek, přivítali jsme se, seznámili se s trasou a informacemi Míly. Po procházce kolem kostela sv. Vavřince a smírčího kamene jsme se vydali silnicí podél Záhumenního rybníka k relaxační pyramidě. Šťastně jsme dorazili, zrovna když měli léčící se pacienti přestávku, takže jsme mohli dovnitř na prohlídku a nákup léčiva, nápojů apod. Venku po společném fotografování jsme na lavičkách posvačili a odpočali si, následovala pověst „Kterak se faráři z Bohdalova ztrácela smetana“. Lesní a polní cesty nás vedly vedle rybníků Dolního Křivého, Olšinského a Horního Křivého, potom pokračovaly břehy Bohdalovského potoka a v obci Rudolec už se objevila modrá turistická značka. Zaujala nás novodobá kaple sv. Anny i zámek – dříve „Zámek Zdraví“, dnes opuštěný. Vystoupali jsme nad Rudolec a u lavičky s pěkným výhledem na okolní krajinu jsme se na chvíli zastavili. Ještě výš jsme odbočili vlevo na lesní stezku na vrchol kopce Blažkov – 694 m. Sešli jsme dál na místo nejhezčího dnešního výhledu po Žďárských vrších, na tomto posezení na kraji lesa se každoročně koná štědrodenní setkání lidí z okolních obcí. Dlouho jsme se kochali pohledy do krajiny a dohadovali se o tom, co vidíme.  Modrá značka pokračovala lesem dolů a dál kolem opravované hájenky a informacemi o bývalé hornické vsi Blažkov, silnička doleva mířila na historickou hranici Čech a Moravy, u které jsme se opět vyfotili. Do obce Sirákov s kaplí Navštívení P. Marie jsme dokráčeli s předstihem, takže na autobus jsme chvíli čekali. Měl zpoždění, čímž nám ve Žďáře vznikla skoro hodinová pauza, ale opožděný rychlík nás odvezl v pořádku domů. Děkuji za účast a myslím, že se vycházka líbila všem.

Alena Hladká

Středa - 18. srpna 2021

Údolí řeky Doubravy

Za hezkého, ale trochu chladnějšího počasí, přijelo do Chotěboře 20 turistů. Po krátkém přivítání jsme se s chutí vydali na cestu. Nejprve kousek po silnici, ale pak už nás čekaly jen krásné scénerie hlubokého údolí. Prošli jsme kolem Hermannova mlýna, pokračovali k Točitému víru a na rozcestí Pod Čertovým stolkem. Po prohlášení, že kdo na vrcholek nedojde, jako by nebyl, jsme všichni na stolek vyšplhali. Dále jsme pokračovali horní cestou zpět k řece, k rozcestníku Pod Sokolohrady. Cestou jsme byli svědky, že i chráněné údolí nebylo ušetřeno od řádění přírodních živlů. V Bílku část naší výpravy stihla polední vlak a ostatní po malém občerstvení pokračovali už procházkovou cestou do Sobíňova. Po krátkém setkání s Jardou Jonákem jsme odjeli zpět do HB. Absolvovali jsme, tentokrát trochu náročnější 11 km trasu, ale stálo to za to.

Jiří Moliš

Úterý - 17. srpna 2021

Jdeme se koupat do Plačkova

Předně bych se chtěla všem, kterým jsme ujeli, omluvit za to, že jsem nezkontrolovala odjezd vlaku v plánu vycházek. Snad proto se na mně rozzlobil Svatý Petr a poslal na nás studenou vlnu. Takže plavky zůstaly doma. Navíc ještě výluka trati na Humpolec, takže v Kamenici vystupujeme až kolem jedenácté hodiny. Vyrážíme po modré, zastavíme se u železničního muzea, prohlédneme si westernové městečko. Potom nás čeká proplétání mezi vozy svážejícími vytěžené dřevo, překonáváme několik bažin. Opouštíme značenou cestu a po polní cestě míříme na Plačkov. Před začátkem vesnice chceme udělat „karlovačku“ směrem k rybníku, bohužel díky ohrazenému pozemku téměř k vodě se nám tudy nepodaří projít. Vracíme se zpět na cestu. Protože si myslíme, že vlak (autobus) z Plačkova nestihneme, zvažujeme prodloužení trasy o dva km až na Rozkoš. K našemu překvapení na zastávce čeká strojvedoucí na autobus, prodá nám jízdenky a čeká nás opět téměř hodinová jízda do Havl. Brodu. Zúčastnilo se 14 turistů, našlapali jsme asi 7 km.

Ludmila Kocmanová

Sobota – 14. srpna 2021

14. Lipské putování

V Lípě za krásného počasí měli účastníci si možnost vybrat ze šesti pěších tras a čtyř cyklotras. Všechny trasy byly vedeny přes Petrkovský zámek, kde byla kontrola. My jsme pokračovali přes obec Suchou, kde byla další kontrola v prodejně, dále přes brod potoka Žabince, který jsme bezpečně překročili a došli do cíle do Lípy. Zde jsme dostali Pamětní list a na památku malý suvenýr. Zúčastnilo se  25 havlíčkobrodských turistů. Celkem se zúčastnilo 131 pěších a 51 cyklistů. V cíli jsme měli možnost si zakoupit občerstvení a spokojeni jsme odjeli domů. Děkujeme pořadatelům za pěkně připravený pochod.

Jarka Kohoutová

Středa - 11. srpna 2021

Javořice

Budík zvoní v půl páté ráno, proboha kdo si vymyslel odjíždět na vycházku v 6.02. Všude tma a jediné co mě potěšilo, bylo, že je sice zatažená obloha, ale neprší. Třeba nikdo na vycházku nepřijde a půjdeme znovu do kanafasu. Kupodivu se ale schází patnáct nadšenců a v Jihlavě ještě přistupují Líba s Bohoušem, takže je nás celkem sedmnáct. Z Jihlavy jedeme do Batelova a potom autobusem do obce Kaliště. Po krátkém úvodu a vzpomínce na Václava Dymáčka, který také vycházku na Javořici vedl, se vydáváme na vycházku po neznačené cestě směr Javořice, v puse ještě se sladkou chutí svatebního cukroví od Jany Píšové. V ranním tichém a chladivém lese jdeme stále vzhůru kolem „ Studánky Páně“  na 837 m vysokou Javořici. Prohlédneme si vysílač, posvačíme a trochu si odpočineme. Dolů jdeme část stejnou cestou a u rozcestníku „U Obrázku“ odbočíme na ČTZ, která vede přes obec  Janštejn do obce Horní Dubenky,  kde si dáme pivečko z místního pivovaru, kávu i jiné občerstvení v místním kiosku „ Karavan“. Někdo si ještě prohlédne obec Horní Dubenky s evangelickým kostelem a hřbitovem. Ve 13.25 odjíždíme autobusem do Batelova na rychlík do Jihlavy a potom už domů. V Havlíčkově Brodě jsme kolem třetí hodiny odpoledne. Dík y všem za účast.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Úterý - 10.srpna 2021

Babín – Budeč

Před vlakovým nádražím ve Žďáře nad Sázavou jsme se přivítali, seznámili s trasou výletu a informacemi od Jarušky Kohoutové. Cesta vedla hodně lesem po modré značce a zároveň Naučné stezce Babín. Přešli jsme přes potůček Šabravu a došli na rozcestí U Křížku. Navštívili jsme také turistický pramen řeky Oslavy, který byl opraven po loňském útoku vandalů, a následovalo tam společné focení. U rybníku Velký Babín jsme posvačili a vyslechli pohádkovou pověst „O vystrašeném hejkalovi“. Za rybníčkem Plaček jsme opustili modře značenou stezku a po polní cestě se dostali do obce Budeč. Bývalý starosta pan Fabík nás přivítal a uvnitř kaple P. Marie Sněžné vyprávěl o budování této pěkné Stavby Vysočiny roku 2008. Procházka dlouhá 7 km se všem 17 účastníkům líbila, počasí bylo příjemné, jen škoda, že tabule Naučné stezky byly zachované pouze dvě, takže jsem o těch chybějících předčítala z tištěného průvodce. Odjeli jsme ještě před 12. hodinou autobusem do Žďáru a vlakem do svých domovů.

Alena Hladká

Sobota - 7. srpna 2021

27. ročník Léto v Železných horách

Na tradiční pochod se po dlouhé přestávce, kterou zavinil koronavir, všichni těšili. Proto nás nepřekvapil plný vláček směrem Sobíňov. Někteří turisté postupně vystupovali v různých vlakových stanicích s cílem v Sobíňově. Pan starosta obce Sobíňov Miloš Starý, hlavní organizátor pochodu,  připravili trasy pro pěší a cyklisty. Bylo pro turisty zajištěno i přespání. Po příjezdu do Sobíňova jsme se přihlásili na startu v hostinci „U Štefana“, každý si vybral trasu dle své zdatnosti. Uvítali jsme turistku z Kamenného Přívozu, která oslavila 90.tiny a  velice zdatně prošla se skupinou turistů z Havlíčkova Brodu naučnou  stezku Sobíňov. V cíli jsme obdrželi Pamětní list, 90.letá turistka obdržela kromě Pamětního listu dárek od obce. Uvítali jsme velice dobré  občerstvení u parketu za Obecním úřadem. Účast byla velice vysoká, všem děkujeme.

Jarka Kohoutová

Středa - 4. srpna 2021

Tři Studně

Do Nového Města na Moravě jsme přijeli před devátou hodinou a vydali jsme se směr sportovní areál u hotelu Ski. Šli  jsme po cyklostezce vedoucí kolem Harusova kopce a pokračuje dál k lyžařským tratím známého sportovního areálu. Prohlédli jsme si celý stadion, střelnici a kolem hotelu pokračovali dál lesní cestou do kopečka na Vlachovice. Tady byl na chvíli odpočinek. Cestou nás doprovázel mírný deštík. Prošli jsme Vlachovicemi a dál lesní cestou jsme se dostali až ke Třem Studním. Tady v hotelu U Loubů odpočíváme a čekáme na bus, který nás odveze do Žďáru. Vycházka se vydařila. Sešlo se nás 12 turistů.  Ušli jsme asi 8 km. 

Milena Beránková

Úterý - 3. srpna 2021

Z Holetína přes Horní Babákov

Na plánovanou vycházku do Holetína jsme vyjeli vlakem do Hlinska a pokračovali autobusem do Holetína na křižovatku. Po seznámení s trasou a informacích jsme vyšli po zelené značce přes Horní Babákov kolem pěkných udržovaných chaloupek a u dřevěné sochy babičky jsme udělali společné foto. Po špatných zkušenostech neprůchodnosti cesty  při průzkumu, jsme pokračovali do obce Srní, kde jsme posvačili. Dále jsme šli kousek po neznačené cestě a přišli na  červenou značku a došli chatovou osadou ke krásné  Matulově vile a Matulovou stezkou až k nádraží. Stačili jsme se občerstvit v bufetu a spokojeni odjeli domů. Sešlo se 20 turistů a našlapali 8 km.

Jarka Kohoutová

Sobota 31. července 2021

Je sobotní ráno a my po týdenním pobytu odjíždíme z Ludvíkova. Po snídani a naložení zavazadel do autobusu proběhlo tradiční focení. Podle zájmu většiny turistů o návštěvu Šumperka dochází ke změně programu a v 10 hodin vystupujeme na parkovišti u nádraží z autobusu a máme rozchod do 13 hodin na prohlídku města. I když zrovna tuto sobotu a neděli bylo uzavřené IC, město jsme si prošli s nabídnutými cíli, kterými byla jak krásná radnice na náměstí s možností vyhlídky z radniční věže s výhledy na město i na panorama pohoří Hrubého Jeseníku  s Pradědem a Petrovými kameny, tak prohlídka klášterního kostela. Dále návštěvou jak expozice Čarodějnických procesů v Geschaderově domě, tak vlastivědného muzea. Město nás překvapilo svoji výstavností (divadlo, některé vily) a proto bývalo ve své době nazýváno Malou Vídní.  Po prohlídce a občerstvení jsme se již vydali k domovu a v pořádku dojeli do Havl.Brodu.

Jarka a Jindra Roseckých

Pátek 30. července 2021

V pohodovém pátečním ránu jsme všichni vyjeli na parkoviště Na Skřítku, kde jsme se rozdělili na krátkou a dlouhou trasu. Krátká trasa se vydala po ČTZ na území přírodní rezervace rašeliniště Skřítek, které je chráněno již od roku 1955. Leží v nadmořské výšce 830 -876 metrů v horském sedle, kterým protéká několik pramenů Žlutého potoka. U Škaredé jedle (724 m) jsme posvačili a vydali se krásnou přírodou k obci Stará Ves. Procházeli jsme kolem velkých skládek vytěžených klád, které lesní dělníci zkrápěli vodní clonou a tak ochladili i nás. Z obce Stará Ves nás autobus přivezl do Malé Morávky, kde jsme se občerstvili v restauraci Na Rychtě. Od Rychty směrem ke kostelu a bývalé škole vede kaštanová alej, dříve zvaná „školní cesta“. Na počátku aleje stojí pomník obětem první světové války a také padlým z let 1938-1946. Zde byl 7. 10. 1938 předán celý politický okres Bruntál a symbolicky celé Československé pohraničí německé branné moci. Po prohlídce obce převezl do Karlovy Studánky, kde přistoupili turisté dlouhé trasy. Dlouhá trasa vedla po ZTZ na Ztracené Kameny, přes Jelení Studánku, kde byl oběd. Hřebenovka po ČTZ na Velký Máj, Vysoké Hole s úchvatnými panoramatickými výhledy na okolní krajinu. Nadšení turisté dlouhé trasy ušli 13 km na Ovčárnu, odtud odjeli místním autobusem do Karlovy Studánky. Turisté krátké trasy ušli 10 km. Díky za krásný den plný slunce a nádhery Jeseníků.

Marie a Josef Topolovských

Čtvrtek 29. července 2021

Čtvrteční slunečné ráno nás autobus vyvezl na Červenohorské sedlo (1013 m), odkud se turisté dlouhé trasy vydali na vrchol Praděd. Po ČTZ jsme cestou nahoru i dolu míjeli Klínovec (1100 m), Malý Jezerník a Slatě (1299 m), až jsme došli na turistickou chatu Švýcárna. Zde jsme se občerstvili a pokochali výhledy na Dlouhé stráně a okolí. Dál jsme již pokračovali po široké asfaltové cestě a stále stoupali na Praděd – nejvyšší vrchol Jeseníků a celé Moravy (1492 m). 1465 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou jsme měli stále před očima a kolem sebe proudící davy výletníků, jak pěších, tak na kole nebo koloběžkách. Na Pradědu jsme si užili krásné výhledy, občerstvení, ale také studený vítr. Turisté kratší trasy měli možnost vystoupat na Praděd po ČTZ a MTZ z Ovčárny a cestou se podívat na Petrovy kameny, turistickou chatu Barborka nebo zajít i na Švýcárnu. Všichni jsme se pak sešli opět na Ovčárně, kde na nás čekal náš autobus a společně jsme jeli domů na Kolibu. Počasí nám přálo, výhledy byly úžasné, takže Láďo děkujeme za další vydařený výšlap. Dlouhá trasa 14 km, krátká 8 km.

Majka Rosičková, Majka Kubová, Jana Bartoňová a David Bartoň

Středa 28. července 2021

Kolem osmé hodiny ranní jsme vyjeli přes Červenohorské sedlo do Koutů nad Desnou. Po vystoupení z autobusu a zakoupení jízdenek na lanovku jsme vyjeli na Medvědí horu. Zde jsme vyšlápli na rozhlednu, pokochali se pohledy do okolí a pak jsme po ZTZ vyrazili na okruh přes Rysí skálu. Někteří z nás pokračovali na Mravenečník a Dlouhé stráně a my ostatní k lanovce a zpět do Koutů. Zde jsme měli dostatek času na prohlídku areálu, občerstvení a odpočinek. Kolem 15 té hodiny jsme spolu s průvodcem odjeli na Dlouhé stráně. Ten nás zavedl do IC, kde nás seznámil s historií i současností elektrárny. Poté jsme se podívali do jejích útrob. Autobus nás ještě vyvezl na Dolní i Horní nádrž. Byla to úžasná podívaná. Po 18 té hodině jsme se vrátili zpět.

Jana Píšová, Marie Sedláková, Miluše Čiplová, Milena Beránková, Marie Domkářová

Úterý 27. července 2021

Na úterý byla naplánovaná vycházka s rozhlednou, ale protože zrovna v úterý je na rozhledně zavírací den, domluvil otevření pouze pro nás. Museli jsme ale zkrátit vycházku, abychom vyhověli paní průvodkyni, která potřebovala v 9,30 odjet. Autobusem jsme tedy dojeli do obce Nová Ves, místní část obce Dolní Moravice. Areálu Na Vyhlídce dominuje 31,3 m vysoká vyhlídková věž, která nabízí krásné výhledy na hřeben Hrubého Jeseníku, Uhlířský vrch, Velký a Malý Roudný, ale i pohled na města Bruntál, Břidličná, Šternberk či obce Rýžoviště a okolí. V přízemí věže jsme shlédli muzeum obce Dolní Moravice. Od rozhledny celá skupina pokračovala po ŽTZ na rozcestí Jelen, dále po MTZ na Mravencovku, odtud po ZTZ na Karlov. V místní restauraci jsme se občerstvili a autobusem přejeli na parkoviště Hvězda nad Karlovou Studánkou. Tady vystoupila menší skupina a pěšky došla do centra Karlovy Studánky. Zbytek turistů vystoupil v Karlově Studánce na horním parkovišti. Lázně jsme si prohlédli individuálně. Zajímavá byla lázeňská architektura, park i geologická expozice, kde bylo téměř 350 ks hornin z celé Jesenické oblast. V 15 hodin jsme se společně vrátili na ubytování. Předpověď počasí se nakonec nepotvrdila a my jsme prožili další krásný den.

Radka Mikulková, Hana Sochorová, Lenka Říhová, Eliška Tesařová a Zdena Teclová

Pondělí 26. července 2021

Po bouřce, která řádila v noci se ráno vyčasilo a bylo opět pěkné počasí. Všichni jsme společně odjeli autobusem do Karlovy Studánky, kde jsme vystoupili a rozdělili jsme se na dvě skupiny. Kratší trasa se po prohlídce lázeňského městečka vydala po ČTZ přes Hvězdu do Malé Morávky. Tam se v restauraci Rychta občerstvili a pokračovali do Karlova, kde počkali na účastníky delší trasy. Ti z Karlovy Studánky vystoupali údolím Bílé Opavy až na Ovčárnu. Trasa kolem vodopádů byla velmi náročná ale zároveň krásná a zajímavá. 8 turistů se na Ovčárně oddělilo a vrátili se zpět kyvadlovou dopravou na Hvězdu a odtud pokračovali pěšky do Karlovy Studánky. Ostatní se vydali z Ovčárny po MTZ Velkým kotlem a došli k autobusu, který na ně čekal s účastníky krátké trasy v Karlově. Cestou na ubytování přibrzdili v Karlově Studánce, kde nastoupilo zmíněných 8 turistů a všichni společně jsme se v pořádku vrátili na Kolibu.

Věra Nováková, Majka Nováková, Marie Duchanová, Jitka Nováková, Slávka Černíková

Neděle 25. července 2021

Dnes jsme vyjeli k prameni řeky Opavice, kde vystoupila větší skupina turistů na zkrácenou verzi dlouhé trasy. Asi v polovině trasy jsme narazili na skautský tábor, kde zrovna vařili k obědu hrachovou kaši a uzené, popřáli jsme dobrou chuť a šlapali jsme dál. U potoka tato mládež měla stan, který sloužil jako finská sauna – důmyslné. Na dalším rozcestí část výpravy odbočila na zříceninu hradu Koberštejn. Bylo to do prudkého kopce, ale prý to stálo za tu námahu. Zbytek pokračoval dál k Lurdské jeskyni. Toto krásné poutní místo navštívili všichni turisté této trasy. Další cesta vedla k Velkému mechovému jezeru a dále do obce Rejvíz. Zde jsme dnešní den zakončili v hospůdce s krásně vyřezávanými opěradly židlí. Po malé svačince a dobrému pivečku jsme se vrátili na ubytovnu. Ať žije turistika.

Zuzana Dlouhá, Zdena Fišerová, Míla a Standa Bártlovi

Sobota 24. července 2021

Rok se s rokem sešel a opět zahajujeme týdenní pobytový zájezd tentokrát – Vrbno pod Pradědem – Jeseníky. Po sedmé hodině jsme z Havlíčkova Brodu odjeli směr Hlinsko-Moravská Třebová, kde byla půlhodinová přestávka na občerstvení. Dále jsme pokračovali do Rapotína. Tady se oddělila 19 členná skupinka a vydala se na dlouhou trasu – na rozhlednu Bukovka 624 m na Bukovském kopci. Míjeli jsme kotu 17. poledníku (severni pol 4.459.559.718 m, jižní pol 15.544.371.741 m). Pod rozhlednou byla krátká svačina a odpočinek. Poté se scházelo kolem rozcestníků Pěticestí (485 m), Nad koupalištěm a Ludvíkovským sedlem do Velkých Losin k zámku. Krátká trasa dojela do Velkých Losin, kde si prohlédla zámek a okolí, zvláště cukrárnu. Zde jsme se setkali se zbytkem turistů a po krátké prohlídce nádvoří zámku jsme společně odjeli autobusem do Maršíkova k dřevěnému kostelu zasvěcenému svatému Michaelu. Pan průvodce nás poutavě seznámil s historií kostela a nedalekými lázněmi ve Velkých Losinách. Odtud jsme pokračovali do Vrbna pod Pradědem na ubytování. Dlouhá trasa ušla 9 km.

Milena Košetická, Libuše Musilová, Libuše Ertner

VRBNO POD PRADĚDEM - JESENÍKY
 

Sobota - 31. července 2021

Okolo Brodu

V 9 hod. se sešlo u restaurace Hubert 7 turistů. Vydali jsme se směrem ke hřbitovu sešli s kopce kde býval les okolo rybníku Drátovec a cestou mezi poli došli do Perknova. Tady jsme přešli silnici a kolem čističky jdeme přes železniční trať a  přicházíme do Veselice. Chvíli posedíme na   občerstvení. Cestou do kopce nad Poděbaby obdivujeme výhledy a potom ve vesnici odoláme otevřené hospůdce a pokračujeme  kolem místního družstva dál až do Šmolov. V hostinci na Lipce si dáváme oběd. Po cyklostezce  jdeme do Brodu a celkem jsme našlapali jsme 13 km. Vycházku vedly Míla Špačková a Marie Musilová.

Ema Dočkalová

Středa - 28.července 2021

Z Pohledu přes Svatou Annu

Na nádraží se sešlo 5 turistů, kteří odjeli do stanice Pohled. Zde jsme čekali na vlak od Přibyslavi, který přivezl šestou turistku. Po seznámení s trasou  jsme se vydali na cestu k poutnímu místu u Svaté Anny kde již jsou připraveny různé atrakce na nedělní pouť. Prošli jsme kolem kostela a kaple podívali jsme se na opět tekoucí pramen léčivé vody a po několika metrech jsme došli na poloostrůvek, kde je nainstalovaný altánek s mnichem Františkem vyřezaným ze dřeva. Mnich František zde pobýval v letech 1751 až do své smrti a zapisoval zázraky které se zde událi po napití zázračné vody. Po krátkém odpočinku jsme se lipovou alejí vrátili do Pohledu přešli lávku a vydali se směrem na Termesivy. Před vesnicí jsme přešli louku a došli k vlakové zastávce. Tu jsme nechali po pravé ruce a kolem zdí Amylonu jsme došli na křižovatku a protože jsme byli ze sluníčka unaveni bez zaváhání jsme se dali směrem k hospůdce. Zde jsme nabrali sílu naobědvali jsme se a pokračovali dál ke svým domovům. Našlapali jsme za horkého počasí 10 km.       

Ema Dočkalová Míla Špačková

Úterý 27. července 2021

Kolem Zbožice

Vycházka začala na zastávce autobusu na Rozňáku. Vydali jsme se do vesnice Zbožice, tu prošli a pokračovali lesem. Lákalo hledání hub, které bylo úspěšné. Cestou jsme se kochali pěknými výhledy. Odbočili jsme na samotu Karlov s několika chatkami a rybníkem. Odtud byl jen kousek do Dolní Krupé na autobus. Stihli jsme ,,jedenácku“ a tak se vyhnuli polednímu teplému počasí. 12 turistů našlapalo 8 km.

                                                                                                                        Marta Novotná

Sobota 24. července 2021

Kolem Slavníče za studánkami

Na nádraží ČD se sešly pouze dvě turistky a tak se po vzájemné dohodě rozhodly vycházku zrušit.

Lenka Žáková

 

Středa 21. července 2021

Z Bílku

Trasa dnešní vycházky se po dohodě s J. Kohoutovou změnila. Protože na nádraží před odjezdem vlaku bylo málo účastníků odjeli jsme s manželi Kohoutovými jako průzkumná skupina jedné z dalších vycházek do Holetína u Hlinska. Za příjemného vycházkového počasí jsme prošli Horním Babákovem do Srní a odtud Matulovou stezkou kolem Lomových rybníků do Hlinska. Část cesty kolem rybníků byla obtížná, protože jsme museli projít územím zavaleným spoustou spadlých stromů. Všech 11 účasníků vycházky došlo do cíle v pořádku a absolvovali jsme trasu dlouhou 8 km.

Jiří Moliš

Úterý – 20. července 2021

Do Michalovic

17 turistů přijelo autobusem  do Krásné Hory. Po přivítání obešli kostel a vydali se na trasu. Počasí bylo příjemné. Cesta vedla hezkou krajinou s výhledy  na okolní louky, stráně  a Perlový potok. Odbočili na Hlavňov, kde se zastavili u skanzenu Perlového potoka. Pokračovali do Bezděkova se zastávkou u kapličky. Polní cestou a podél lesa došli k rybníku Abrahám a udělali si přestávku. Po občerstvení zamířili k zámku v Kvaseticích. Nový majitel pan Dvořák zakoupil zchátralý zámek v roce 2017 a  postupně jej opravuje. Po občerstvení v Dočkalově Mlýně jsme odjeli spokojeni autobusem do Havlíčkova Brodu.

Marie a Bohumír Špačkovi

Sobota 17.7.2021

Letní výstup na Melechov

Na základě seriálu výstupů na čtyři nejvýznamnější vrcholy bývalého okresu Havlíčkův Brod jsme z vlakové zastávky Smrčná po modré turistické značce vystoupali na vrch Melechov. Melechovská mohyla z kamenů je na planině po vykáceném lese. Zde jsme sepisovali  přítomné turisty, každý účastník dostal razítko na záznamník pro všechny výstupy. Od 11 do 13 hodin se přihlásilo 42 turistů z různých klubů českých turistů, kteří využili přístupné  vlakové  zastávky. Většina z vrcholu  pokračovala po žluté turistické značce na Stvořidla, kde se mohli občerstvit a z vlakové zastávky odjet domů. Celkem se zúčastnilo 42 turistů, 18 z Havlíčkova Brodu. Kopec vyšlapala s námi 90.letá turistka z Prahy.

Jarka Kohoutová

Středa - 14. července 2021

Přes Skřivánčí vrch

Od rána byly nad Havlíčkovým Brodem silné bouřky a velmi vydatně pršelo. I přes tuto nepřízeň počasí se na nádraží ČD sešli 4 turisté (včetně vedoucí vycházky) a společně se rozhodli, že vycházku raději zruší. 

Lenka Žáková

Úterý - 13.července 2021

Břevnice – Ronovec – Rozsochatec

Vlakem jsme vyjeli do Břevnice a po seznámení s trasou a  informacích ze života klubu jsme vyšli po žluté turistické značce. Nejdříve po silnici, poté po louce, neboť cesta po značce byla neprůchodná. Došli jsme k rozcestí a odbočce k Ronovci a opatrně jsme sestupovali ke zbytku hradu. Hrad byl založený Smilem z Lichtenburgu ve 13 stol. a nazýval se Sommerburg (Letní hrad). Učitel pan Josef Čapek z Dolní Krupé se od r. 1957   obětavě o hrad staral, založil kroužek ČSOP. Na jeho počest je na hradební zdi  Pamětní deska.  Cesta byla po předchozích bouřkách špatná a Míla Špačková upadla a  poranila si pravou ruku. Na místě jsme ji ošetřili. U Ronovce jsme udělali společné foto. Opatrně jsme pokračovali lesem, došli ke studánce Prdlavce, ale po poslední bouřce ji překryl spadlý strom. Poté jsme pokračovali po silnici a autobusem jsme dojeli domů do Havlíčkova Brodu. Celkem se sešlo 14 turistů a našlapali  8 km.

Jarka Kohoutová

Sobota 10. července 2021

Přes Hradiště

Je prázdninový čas, sešly jsme se pouze 4 turistky. Vycházíme ze zastávky Vítanov a naším cílem je Přední a Zadní Hradiště nad obcí Studnice. Jdeme po cyklostezce směrem k silnici. Využijeme nové odpočívadlo nad obcí a kocháme se rozhledy. Dále pokračujeme neznačenou cestou na Zadní Hradiště, vrchol se nám nepodaří najít. Pokračujeme cestou necestou k Přednímu Hradišti, dvě turistky vystoupají na vrchol. Zastavíme se u pomníku Patrona národu, společně se vyfotíme, občerstvíme a potom seběhneme z kopečka do Hlinska. Máme dostatek času na občerstvení v restauraci nebo v cukrárně a kolem jedné hodiny odjíždíme domů. Celou cestu nám přálo příjemné letní počasí. Našlapali jsme cca 10 km.

Ludmila Kocmanová

Středa 7. července 2021

Za smírčími kameny

Rychlíkem do Žďáru nad Sázavou a osobním vlakem jsme dojeli jen do Nového Města na Moravě, pak následovala doprava výlukovým autobusem do obce Rovné. Po přivítání,  seznámení s trasou a občerstvení výbornými třešněmi od Milana jsme se vydali polními a pak lesními cestami do obce Vojtěchov. Za Vojtěchovem nás čekal první smírčí kámen „Krejčíkův“ a příběh z třicetileté války.  U Vojtěchovské hájenky jsme posvačili a dál nás vedla zelená turistická značka lesem až k rozcestí, kde odbočka mířila k 2. kameni „U Pytláka“. Tento kámen byl větší a hezčí než první, text na něm byl psaný gotickým písmem a příběh byl poněkud optimističtější. Opět zelená značka pokračovala k Zuberskému rybníku a modrá do obce Zubří. „ Pomník neznámému zubrovi“ nás zklamal, prodejny byly zavřené, prošli jsme se jen kolem rybníka na návsi a kapličky sv. Petra a Pavla a nakonec jsme došlapali k železniční zastávce Olešná na Moravě. Náhradní autobus nás odvezl opět do Nového Města a vlak a potom rychlík domů. Zúčastnilo se 10 turistů a turistek, počasí bylo příjemné a ušli jsme asi 11 km.

Alena Hladká

Úterý 6. července 2021

Kolem Sázavy

Na dnešní vycházku se nás sešlo u kostela v parku  celkem 17 včetně dvou mužů. Po informaci týkající se trasy a občerstvení od Marušky Špačkové jsme se vydali k altánku, míjeli svah pod pomníkem K. H. Borovského a to záměrně, chtěli jsme se podívat jak vypadá trávní porost  po zasetí lučních květů. U altánku jsme zmínili něco z historie a pokračovali jsme dál  k Pomníku padlých. Překvapila nás nově postavená informační tabule, na které se dočtete základní informace o soše K. H. Borovského i o pomníku. Pokračovali jsme parkem do ulice Plovárenská a přes most jsme přešli na levý břeh Sázavy, kudy jsme došli až do Perknova. Během cesty jsme si povídali o mostech, které jsme míjeli i o železniční vlečce u Perknova, která má opravený povrch a cesta po  ní je nyní bezpečná. Dohodli jsme se na odpočinku v restauraci U Palánů a po občerstvení jsme pokračovali do Brodu. Vycházka byla příjemná, krásné počasí a dlouhá 8 km.

                                                                                           Jana Píšová

Sobota 3. července 2021

Vlakový celodenní výlet Litice nad Orlicí - Potštejn

Ranním vlakem přes Kolín a Letohrad vystupujeme v počtu 21 účastníků na zastávce Litice nad Orlicí. Dále už pokračujeme po ČTZ do centra obce a odtud na návštěvu místního hradu. Po návštěvě hradu a jeho okolní prohlídce už naše cesta směřuje stále po ČTZ přírodním parkem Orlice do obce Brná a dále do Potštejna, kdy nejdříve navštěvujeme místní hrad i s jeho prohlídkou. Po prohlídce s dalekými výhledy v okolí hradu pokračujeme křížovou cestou do centra obce Potštejn, kde navštěvujeme prohlídku okolí místního zámku. Poté následuje občerstvení v místní restauraci a poté už jsme pokračovali do cíle naší cesty a to na vlakovou zastávku Potštejn odkud přes Hradec Králové jsme se dopravili zpět domů. Výlet se nám všem moc líbil, všichni byli spokojeni jak s obsahem výletu, tak počasím. Počet 21 účastníků a délka trsy 12 km.

Ladislav Rasocha

Středa – 30. června 2021

Doubrava jinak než ji známe
Po velkých bouřkách, přívalových deštích a hlavně velkých větrných smrštích, které se přes Havlčkův Brod i celou Vysočinu přehnaly v úterý večer, se vycházka bohužel neuskutečnila. Sice se několik turistů na nádraží ČD sešlo, ale vlaky měly tak velké zpoždění, že nakonec všichni vrátili již zakoupené jízdenky a raději se vrátili zpět domů.

Lenka Žáková

 

Úterý – 29. června 2021

Vápenice a Mamut

Po ranní bouřce v Havlíčkově Brodě a deštíku v Přibyslavi se počasí kolem Hamrů umoudřilo. Přivítali jsme se sice jen v počtu 5 turistek, ale příjemná cesta vedla hlavně po lesních silničkách, někde po turistické značce červené, modré a pak žluté, jinde po Hamerském okruhu nebo jen neznačené cestě. U jezírka Vápenice jsem přečetla záznam pověsti i skutečnou historii vzniku, potkali jsme rybník Rejznarka, nalezli jsme studánku Pod Peperkem, Ditrichštejnský hraniční kámen – ten asi ve dvojím provedení, Hranici Na konci světa. Hamerský okruh nás dovedl k Lenochu Ranči u skalní věže Lomu – lezecké stěně, následoval Šlakhamr (Brdíčkův mlýn) a u Rozštípené skály samozřejmě socha Mamuta. Odpočívali jsme několikrát, protože času bylo dost, v Hamrech jsme prošli poblíž kapličky P. Marie Bolestné v části Najdek a nechyběla ani zmrzlina v prodejně drogerie, která nám poněkud prodloužila trasu (asi 9 km). Výlet se nám líbil a vláček motoráček nás po dvanácté hodině odvezl do našich domovů.

Alena Hladká

Sobota - 26. června 2021

Kamenské aleje

Na nádraží se nás sešlo 10 turistů a v 7.02 jsme odjeli směr Kamenná. Na zastávce jsme se vyfotografovali a vyšli směr Žižkův kopec. Cestou se k nám přidali další dva turisté a po pár metrech jsme dobili Žižkův kopec. Po zápisu a zaplacení startovného jsme si dali výbornou kávu a buchtu dle vlastního výběru. Posilněni jsme se vydali na trasu. Od zastávky husím pochodem míříme na Nové Dvory, kde se na hřišti pánská část osvěžila pivem a jdeme dál  k Věžnici. Té jsme se vyhnuli a kolem Lutriána  a přes mostek s dravě tekoucí vodou se vracíme do cíle naší cesty. Z posledních sil se škrabeme do kopce, míjíme udírnu s klobásami / k té se vrátíme/ a jdeme si pro pamětní list. A dál jako obvykle – pivo, klobása, káva, zákusek. Po odpočinku jdeme zpět na zastávku a v 12.38 odjíždíme do Brodu. Našlapali jsme 12 km.

                                                                                                                                           Ema Dočkalová

Středa - 23. června 2021

Do Nové Říše s prohlídkou kláštera

Z Havl. Brodu nás odjelo vlakem do Telče 21 turistů. Po vystoupení z vlaku jsme popřáli Zdeně k svátku a posilnili se od ní sladkým zákuskem. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a vyfotili se. Pak už jsme se po ČTZ „Březinova cesta“ vydali po silnici směrem na Novou Říši. Došli jsme na křižovatku, kde po pravé straně je motokrosový areál  Dyjické mosty a odbočili do vesnice Dyjice. Po jejím projití jsme již lesem a loukou došli do osady Rozsíčky. Tady jsme posvačili a pokračovali dál. Stav schůdnosti dalšího úseku ČTZ (paseka po těžbě a oplocenka v lese) nás donutila po čase sejít na silnici a dojít k obci Vystrčenovice. Zde 10 turistů pěšky pokračovalo v cestě po silnici do Nové Říše a 11 turistů počkalo na autobus a do Nové Říše dojeli autobusem. Sešli jsme se na náměstí a po občerstvení jsme od 13 hodin absolvovali prohlídku  kláštera a to všechny tři okruhy. Klášter je nově opraven a tak bylo k vidění hodně zajímavých míst (kostel Petra a Pavla s kaplí sv. Anny, knihovnu, výstavní sály, hudební sál a také i prelaturu a klenotnici).  Z náměstí v Nové Říši po prohlídce kláštera jsme odjeli v 15 hodin autobusem do Telče na nádraží na vlak. Počasí nám přálo a ušli jsme 12 (resp. 10) km.

Jarka a Jindra Roseckých

Úterý - 22. června 2021  

Svatý Kříž  -  Šlapanov

Dnešní ráno po bouřkách, které řádily  minulý den navečer a v noci, a také předpověď počasí nevěstila nic dobrého. Obloha se začala zdvihat, ale stejně meteorologická situace ovlivnila počet turistů na vycházce. Osm nebojsů včetně Fredyho, který nám udělal svou přítomností velikou radost, přijeli do Kříže. Opatrně jsme  přešli hlavní silnici a vyšli  přes Melichov, U Smrčáků do vesnice Vysoká. Zde jsme udělali malou přestávku k  dodržení pitného režimu. Vyšlápli jsme na kopec Vysoká 587 m, rozhlédli se po kraji  a  pokračovali po zelené značce. Značka nám sice chyběla na rozcestí za stožáry, ale správnou cestu jsme našli. Došli jsme  k oplocence, podél ní vpravo jsme šli k pevné cestě a po zelené značce došli k  bráně Čepra. Cestou jsme obdivovali nádherné náprstníky. Pokračovali jsme do Šlapanova na náves do hospůdky, kde jsme se dle jednotlivých přání občerstvili, měli jsme možnost si vzájemně popovídat a přečkat čas do odjezdu autobusu do Havlíčkova Brodu. Všem přítomným děkuji a věřím, že všichni byli spokojeni. Našlapali jsme 8 km.

Jarka Kohoutová

Sobota -  19. června 2021

13. Hvězdicový výstup na Čeřínek

Na pozvání turistických přátel z Klubu Čeřínek jsme vyjeli vlakem do Kostelce u Jihlavy a  po zelené turistické značce jsme vyšli na Čeřínek. V části lesa jsme se museli vyrovnávat s pozůstatky dřeva po kácení. V cíli nás uvítali pořadatelé pochodu, obdrželi jsme  Pamětní list, klobásku s chlebem a dobrými koláči. Klobásku jsme si opekli na ohništi, v turistické chatě jsme si dali pivečko a různé občerstvení. Vystoupali jsme na vrchol kopce  Čeřínku (761m). Zpět jsme se vydali po zelené značce do Kostelce. Na cestě lesem jsme uviděli skokana hnědého, který se nechal bez problému vyfotografovat. Zúčastnilo se 11 havlíčkobrodských turistů, někteří si zpět  zvolili jinou trasu a cíl  vlakové zastávky. Našlapali jsme 10 – 12 km. Za účast i přes vysoké teploty děkuje

                       Jarka Kohoutová

Středa – 16. června 2021

Z Dolního Města k Čertovu kamenu

Z obavy vysoké teploty v průběhu dne se nás sešlo pouze 6 turistů a turistek. Vystoupili jsme v Dolním městě a vydali se po silnici směrem na Křepiny. Asi v polovině cesty uhýbáme na polní cestu a po ní pokračujeme přes Malé Křepiny, Dolíky do Dobré Vody Lipnické. Cestou máme krásné výhledy na Lipnici ze všech stran. Naše cesta je téměř stále do kopce (kromě krátkého úseku mezi Křepinami a Dolíky). V Dobré Vodě se rozdělíme na dvě skupiny, zdatné jádro pokračuje k Čertovu kamenu, zbytek po silnici do Rejčkova. Zde se všichni cca 15 minut před odjezdem autobusu sejdeme a čeká nás okružní jízda přes Dolní Město, Světlou nad Sázavou do Havlíčkova Brodu. Našlapali jsme cca 10 km, vzhledem k terénu a počasí to byl dobrý výkon.

Ludmila Kocmanová

Úterý – 15. června 2021

Ze Štoků do Antonínova Dolu

Autobusem jsme dojeli do městyse  Štoky, kde nás přišel pozdravit Boh. Kovanda. Po informacích jsme se vydali po modré turistické značce po Smrčenské silnici, odbočili na lesní cestu k rozcestí Pod Serpentinkou, pěknou cestou jsme došli na křižovatku cest k cyklistickému rozcestníku. Modrá značka pokračovala do Zborné, my jsme vlevo odbočili na neznačenou cestu, navštívili jsme Lesní studánku, šli kolem pěkného rybníčku  a odbočili jsme vpravo k Zahrádkářské studánce. Vyšli jsme  vzhůru lesem ke skále s výhledy na Antonínův Důl a podél kopce Na Stráni jsme sešli do Antonínova Dolu. Zde jsme měli zajištěné malé občerstvení, takže jsme čekání na autobus velice příjemně strávili. Sešlo se 15 turistů a celkem jsme našlapali 8,5 km. Bylo krásné letní počasí a do Havlíčkova Brodu jsme se vrátili autobusem. Děkuji všem za účast.

                                                                                                                                        Jarka Kohoutová

Sobota - 12. června 2021

Celodenní vlakový výlet – Bukovany – Kyjov

V počtu 18 účastníků celodenního výletu jedeme s přestupem v Brně do Bohuslavic u Kyjova, kde nás přivítá krásné a slunečné počasí. Po krátké informaci už začíná naše vycházka a to po Cyrilometodějské stezce, po které během cesty jsou skutečné a krásné výhledy na obec Bukovany. Zde následuje návštěva místního kostela sv. Jana Pavla II s místní průvodkyní, která po domluvě nám srdečně vše o stavbě od roku 2012 do 2013, kdy byl kostel vysvěcen, vysvětlila. Po společném fotu jsme dále pokračovali k místnímu větrnému mlýnu, který zde stojí od r. 2004 a po prohlídce mlýna zde následovalo občerstvení v příjemném a krásném prostředí. Po odpočinku jsme pokračovali alejí českých panovníků, která je skutečně krásná a dle možností zde má každá místní rodina odkoupen svůj vlastní strom. Na konci aleje jsme po ZTZ a dále po ŽTZ došli do města Kyjov. Zde následovala návštěva místního pivovaru a doplnění tekutin. Dále jsme výlet zakončili  prohlídkou centra města a výbornou ledovou kávou se zákuskem. Výlet se nám všem moc líbil a každý si ho užil dle svých možností. Celkem jsme i s prohlídkou města nachodili 13 km. 

Ladislav Rasocha

Středa – 9. června 2021

Z Číchova do Bransouz

Vlak z Havlíčkova Brodu odvezl 10 turistů a v Jihlavě se k nim přidal Bohouš, takže v Číchově nás vystoupilo celkem 11. Přivítali jsme se, seznámili se s trasou a po prohlídce kapličky P. Marie jsme stoupali nejprve po modré značce na vrch Jalovec (576 m vysoký). Sešli jsme dolů poblíž sjezdovky, ale chráněnou rostlinu hořeček jsme nepotkali, zato množství jiných rozkvetlých bylin cestou a dole u jednoho stavení plno vstavačů. Pan majitel nám tu ochotně podal výklad i o jiných chráněných rostlinách, o které se tam stará. Posvačili jsme a odpočali si na kopci se zbytky zříceniny hradu Střeliště (576 m vysoko), vyslechli si pověst o hradu Rokštejně a pokračovali po neznačené cestě a silnici (1. změna) do obce Radonín. Modrá značka nás dovedla až na rozcestí „U Svaté Trojice“, kde jsme s pomocí Františka objevili studánku se „zázračnou“ vodou a potom se kousek dál u kaple Svaté Trojice vyfotili. MTZ a ZTZ vedly k rekreačnímu středisku „Černé lesy“, dál už jen zelená značka mířila poničenými a vykácenými lesy k silnici. Zde jsme trasu opět změnili a kráčeli silnicí dolů až do obce Bransouze. Šťastně jsme se usadili u vypuštěného koupaliště, kde fungovalo občerstvení. Pivečko nebo zmrzlina „přišly k duhu“ a vlak nás odvezl opět do Jihlavy a do Havl. Brodu i dál. Počasí nám přálo a 15 km jsme zvládli dobře, takže se trasa líbila.

Alena Hladká

Úterý - 8. června 2021 

Přes Hradiště

Vyjeli jsme vlakem do železniční zastávky Radňov, kde nás čekali Draha a Honza Peterhansovi. Honza i Draha nás seznámili, kudy půjdeme, Jarka Kohoutová řekla nové informace o životě v Klubu. Vydali jsme se po modré značce, po upozornění místní chatařky jsme museli změnit směr pro neprůchodnost, bahnitost a hluboké koleje. Pokračovali jsme kolem Hradiště a došli ke sv. Anně. Cestou jsme místa nepoznávali pro vykácené lesy, místo cesty hluboké koleje, pěkné cesty jsou zničeny. U sv. Anny jsme nepoznávali okolí. Postupovali jsme velice opatrně k silničce od Úsobí do Herálce. Zde stála řada kamionů nakládající dřevo. Sešli jsme do cíle na nádraží v Herálci. Draze jsme za vedení vycházky poděkovali a my odjeli i přes cesty necesty spokojeni do Havlíčkova Brodu. Počasí bylo skvělé, sešlo se šestnáct turistů, našlapali jsme 7 km.

                                                                                                                                        Jarka Kohoutová

Sobota – 5. června 2021

Ždírecký okruh - 13. ročník

Po vystoupení z vlaku se vydáváme přes náměstí na místo startu, kde už čekají další naši turisté. Po prezentaci a společném foto, vyrážíme v menších či větších skupinkách, každý svým tempem na trasu. Kolem Pobočného rybníku, přes Staré Ransko, Hlubokou a Štíří Důl až k rybníku Řeka. Zde probíhá výcvik psů v práci ve vodě, kocháme se krásnými zvířaty a obdivujeme jejich výkony. Kdo chce, využije možnost občerstvení a potom už pokračujeme dál až do cíle. Protože na vlak máme dost času, posilníme se podle chuti v místní cukrárně, nebo restauraci. Zúčastnilo se celkem osmnáct turistů a našlapali jsme dvanáct kilometrů.                                                                                         

František Pithart

Středa – 2. června 2021

Okolo Slavonic

Ve středu ráno odjíždíme vlakem v 06:02 hod. směr Slavonice. Cesta je poměrně dlouhá a tak kolem půl deváté konečně vystupujeme před nádražím Slavonice a po nezbytných informacích o vycházce a jiných aktualit, se vydáváme po ČTZ k prvnímu turistickému odpočívadlu. Zde se před cestou posilníme a vyrážíme původním pohádkovým lesem k obranným řopíkům, obranným bunkrům, dále pak kolem Bejčkova mlýna, který byl ještě zavřený, k muzeu samorostů pana Tůmy, který díky svému povolání mohl za vydatné pomoci své paní sbírat samorosty 65 let. Cestou ke kostelu sv. Ducha jsme potkávali různé zajímavé objekty, hlavně pak křížovou cestu z výklenkových kaplí, kterou jsme došli do Slavonic a prošli jsme Dačickou bránou na slavonické náměstí. Zde jsme se v první otevřené předzahrádce řádně občerstvili. Díky dobrému času a návrhu Milana Bartáka jsme pozměnili původní směr druhé části vycházky a vydali se k poutnimu kostelu Montserrat nad obcí Mutišov, který je zasvěcený Panně  Marii Bolestné. I když už blízko cíle jsme malinko „zakufrovali“, nakonec jsme poutní kostel našli. Po malé zastávce jsme pokračovali do původního cíle vycházky Mutišova, kde byla možnost navštívit Kryzanovu farmu s různými mléčnými výrobky a bylinkářskou zahradu paní Bochníčkové. Celkem nás bylo dvacet a z Mutišova odjíždíme vlakem podle plánu. Našlapali jsme v pohodě celkem 15 km. Díky všem.

                                                                                                                Zdeněk Kohout

 

Úterý - 1.6.2021 

Přes Klopruny

Vycházku jsme zahájili ve  Svatém Kříži, podívali jsme k sousoší  J. Cimrmanna od sochaře Dvořáka, které představují J. Cimrmanna, Růženku z „Hospody na Mýtince“ a policejního  komisaře Trachtu. Měli jsme štěstí, že jsme zastihli J. Plodíka, který nás vzal do budovy, kde svatokřížský  divadelní spolek uvádí hry od pánů Svěráka a Smoljaka.  Odtud jsme vyšli k Mendlové Vsi, pokračovali travnatou cestou nedaleko Vakova rybníku, lesem k lesíku tzv. Měrtálka, na mapě označený jako Černý les. Museli jsme překonávat koleje plné vody po traktorech. Došli jsme přes louku k cestě od Květnova a došli k Čisté, která se do r. 1945 nazývala Klarbrunn – zkomoleně Klopruny, překlad zní Čistý pramen. Na okraji Čisté jsou tři upravené rybníčky a bude zde  pěkné místo pro relaxaci a  pro děti. Kolem samot jsme došli do Vysoké, která do r. 1947 se nazývala „Hochtanov“.  K Vysoké patří Čistá, Nový svět, samoty U Smrčáků. Ve Vysoké některé turistky využily nabídky v hospůdce u zastávky a poté jsme odjeli autobusem do Havlíčkova Brodu. Zúčastnilo se 19 turistů a našlapali jsme 8 km.

                                                                                                                                        Jarka Kohoutová

Sobota – 29. května 2021

Do údolí Výrovky

Konečně snad dnes bude pěkný jarní den. Sešlo se nás na nádraží 8 turistů a turistek. S mírným zpožděním díky výluce jsme dorazili do Cerhenic. Zde jsem se účastníkům omluvila, že ze zdravotních důvodů (očkování covid) nepůjdu s nimi celou trasu. Vedení převzal Milan Bartáků, který původní trasu 17 km upravil na 14 km. Společně jsme šli do parku za Cerhenicemi. Po prohlídce jsme se rozdělili.  Trasa až do Dobřichova byla po cyklostezce společná.  Odtud jsem já pokračovala do Peček, zbytek došel přes Radim až do Plaňan. Odtud se vracel vlakem do Havlíčkova Brodu. Já jsem díky zakufrování při změně naučné stezky za cyklostezky našlapala 9 km, ostatní ušli 14 km. Dokonce nezmokli – jednu přeháňku přečkali při občerstvení v Radimi a druhou ve vlaku. Zato já zmokla dvakrát – při cestě do Dobřichova (mám být pozornější a nekufrovat) a po cestě z nádraží domů.

Ludmila Kocmanová

Středa 26. 5. 2021

Vycházka „Cestičkami Vládi Škvařila“

Dnes 26. 5. 2021 jsme se vydali, po dlouhé době, na druhou vycházku, které se mohlo zúčastnit více turistů. Autobusem jsme  po osmé hodině vyjeli z Havlíčkova Brodu do Štoků, kde se nás sešlo celkem sedmnáct. Po úvodních informacích jsme se vydali do štockých lesů, kterými nás vodíval Vláďa Škvařil. Jaké bylo ale naše zklamání, když místo vzrostlých lesů jsme nacházeli jen samé vykácené planiny a haldy vyrovnaného dřeva. Rozježděné cesty byly sice vyspraveny hrubým štěrkem, ale o to byla chůze obtížnější. Po opuštění lesa jsme stromovou alejí došli do obce Petrovice, kde se nám líbil čerstvě opravený kostel Povýšení sv. Kříže. Posvačili jsme na lavičkách u dětského hřiště a potom pokračovali přes obec Chyška do obce Úhořilka, kde jsme měli skoro hodinu čas, proto se někteří rozhodli nakoupit mléčné výrobky místního statku. Ve 12:51 jsme odjeli autobusem do Havlíčkova Brodu. Celkem jsme našlapali 10 km. Díky všem za účast.

 Zdeněk Kohout

Úterý - 25. května 2021

Od pramene Žabince na Máselný kopec

Svatý Petr se nad námi dnes neslitoval. Zima, pošmourno, mrholení. Sešlo se nás celkem 8 turistek. Po cestě autobusem nám Petr zahrozil silnou přeháňkou, ale potom se přece jen slitoval a od cca 9.00 hodin již nepršelo. Protože v tomto počasí se zdála vycházka příliš dlouhá (časově) a bylo přání na dřívější návrat domů, měníme plán vycházky. Na konci Úsobí místo cesty vlevo do prudkého kopce pokračujeme po silnici kolem obory s jeleny do Skorkova a dále do Herálce. Protože do odjezdu vlaku máme dostatek času, navrhne Míla, že bychom mohly navštívit Peterhansovi. Všichni souhlasí. Na delší posezení a občerstvení to už nevychází, tak alespoň krátké popovídání a hurá na vlak. Našlapaly jsme 8 km.

Ludmila Kocmanová

Sobota – 22. května 2021

Teslácký šotek - 40. ročník

Za deštivého počasí se na nádraží dostavilo devět turistů a turistek a Láďa se soupravou na značení. V Jihlavě už naštěstí nepršelo a na startu už čekalo dalších pět turistů našeho oddílu. Po radostných pozdravech s turisty ostatních oddílů a po registraci při které jsme dostali občerstvení a upomínkové předměty jsme vyrazili na trasu. Láďa se obklopil skupinou pomocnic a vyrazil značit. Na Okrouhlíku, kde byla kontrola, jsme se občerstvili na zahrádce u hospůdky. Potom už pokračujeme dál až do cíle za celkem příjemného počasí. V cíli jsme pochválili pořadatele a obdrželi diplom. I když jsme si na trase užili trochu blátíčka a museli překonat pár spadlých stromů, jsme spokojení, že po dlouhé přestávce jsme se mohli opět sejít a užít si hezkou vycházku. Našlapali jsme asi 17 km.                                 

František Pithart

1. 1. 2021 - Krásný nový rok Vám všem!

Havlíčkobrodští turisté vítali dlouhá léta nový rok tradičním sestupem do údolí Doubravky. Letos si měli vyšlápnout do kaňonovitého údolí malebné řeky již po osmatřicáté. Bohužel si všichni na společnou akci budeme muset počkat, protože vyšší moc v podobě onemocnění COVID-19, nám naše plány zastavila. Skalní vyhlídky Čertův stolek, Sokolohrady i samotná řeka Doubravka, tak pro letošní rok nebyly součástí oblíbené organizované turistické akce, kterou pro své turistické kamarády i širokou veřejnost začal organizovat Jaroslav Jonák. Součástí novoročních akcí různých KČT je už 18 let veřejná sbírka pod názvem Novoroční čtyřlístek. Havlíčkobrodští turisté se ke sbírce, která pomáhá budovat stezky pro vozíčkáře, měli připojit už po desáté. Sestup se sice nekonal, ale sbírka ano. Čtyřlístky jsme prodávali v rámci vybírání členských příspěvků, které samozřejmě s dodržením všech vládních nařízení, proběhlo během prosince. Za 150 kusů prodaných samolepek a kalendáříků jsme na účet sbírky odeslali celkem 4 592 Kč. Všem, kteří přispěli na dobrou věc, moc děkujeme a budeme se těšit na brzké setkání na nějaké z našich vycházek.

Lenka Žáková