Kronika - 2022

Pátek 30. 12. 2022

K prameni Chrudimky

Na tradiční povánoční vycházku k prameni Chrudimky se sešlo 30 turistů. Z Hlinska, kam jsme dojeli vlakem, nás autobus dovezl do Svratouchu. Vystoupili jsme na horní zastávce a polní cestou přes vrch U oběšeného došli k prameni. Tady čekalo občerstvení, oheň na opečení špekáčků a písničkáři s kytarou. S dobrou náladou jsme pokračovali v naší cestě, jedna skupina kratší trasou do Svratky (8 km) a dále autobusem, druhá skupina delší cestou přes Dědovou do Hlinska (12 km). Cestu nám zpříjemnilo téměř jarní počasí a krásné výhledy na Žďárské vrchy, Železné hory i vzdálené vrcholy Krkonoš. Obě skupiny se opět sešly na nádraží v Hlinsku a vlakem se vrátily domů. Turistické rozloučení s rokem 2022 se vydařilo, těšíme se na společná setkávání v roce příštím a přejeme všem přátelům pěší chůze hodně zdraví.

Radka Mikulková

Čtvrtek 29. 12. 2022

Silvestr v Perknově

Uteklo to jako voda a máme tady opět konec roku. Turisté se zase scházejí u restaurace Hubert a odcházíme směrem Perknov kolem hřbitova, Lázničkovou strání a už vidíme náš cíl. Bylo krásné slunečné počasí a tak si 16 turistů užívá tuto vycházku. Nádherné výhledy, cesta byla kousek trochu blátivá, ale dalo se pohodlně vyhnout. Bylo teplo jako na jaře. Přišli jsme do perknovské hospůdky a tam byli naši kamarádi, kteří přijeli autobusem. Celkem nás tam bylo asi 60 turistů. Opět tam hrála hudba, ale ne pan Kubát Láďa ale Slávek. Tančilo se, zpívalo a bylo nám dobře. Našlapali jsme asi 6 km.

                                                                                                            Míla Špačková

Sobota - 17. 12. 2022

Staročeské vánoce na Michalově statku

Ráno v 9:45 odjíždíme vlakem do Pohledi. Po příjezdu nás celkem překvapí sněhem pokrytá neprošlapaná cesta. Ve vlaku jsme potkali skupinu skautů, kteří rozváželi betlémské světlo. Využili jsme jejich nabídky, že nám dají i potřebnou skleničku se svíčkou, a tak František Pithart se stal strážcem betlémského světla, které jsme pak na statku předali panu Holubovi. Prošli jsme celý statek, někteří využili i nabídky cukrářských výrobků a výrobků od řezbáře. Shlédli jsme vystoupení světelského dětského souboru Škubánek vedeného paní učitelkou Pejchalovou. Nakonec jsme všichni skončili v hospůdce, kde nám nabídli tradiční zelňačku, kroupového kubu a  jiné občerstvení. Někdo odešel na vlak zpět na pohleďskou zastávku a zbytek z osmnácti zúčastněných  šlapal po silnici do Světlé nad Sázavou. Zpožděným rychlíkem jsme pak odjeli domů.  Pěkné Vánoce všem přejí

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa - 14. 12 .2022

Do Velké Losenice přes Branty

Z Havl. Brodu jsme odjeli autobusem do Havlíčkovy Borové, kde na nás čekaly 3 turistky z Přibyslavi, a tak 20 turistů po nezbytném focení před sochou K.H.B. na náměstí a seznámení s vycházkou vyrazilo směr Vepřová. Těch 5 kilometrů jsme šli proti silnému větru a připadali si jak Hanč a Vrbata v Krkonoších. Ale do Vepřové jsme došli všichni v pořádku a na návsi se na chvilku zastavili. Zde jsme od Blanky dostali sladké pochutiny a popřáli jí k půlkulatým narozeninám. Pak už jsme šli po silničce do Velké Losenice a na kraji lesa odbočili vpravo na samotu Branty. Tam nás čekal majitel penzionu pan Černý, který jako bývalý starosta Velké Losenice provádí úpravu běžeckých tratí v okolí (zájemci mohli vidět ukázku). Ještě nám také do altánu, ve kterém jsme posvačili, připravil podsedáky. Vrátili jsme se na silničku a došli okolo již nefungujícího Rybářství (pstruhové líhně) do Velké Losenice. Před odjezdem autobusu do Přibyslavi jsme se ještě zastavili před domem s pamětní deskou s upozorněním na předky Karla Havlíčka Borovského. V Přibyslavi se každý rozhodnul buď  pro oběd v restauraci nebo pro posezení v cukrárně. Všichni jsme poté odjeli ve 13 hodin autobusem do Brodu. Přes nepříznivé počasí se vycházka vydařila a ušli jsme v mrazivém a větrném počasí 10 km.

                                                                                                       

    Jarka a Jindra Roseckých

Úterý - 13. 12. 2022

Ze Stružince přes Barchanec

Mrazivé ráno neodradilo 12 turistů vydat se  na vycházku. Vlakem jsme vyjeli do Stružince. Už cestou byla krajina zasypaná sněhem, který zdobil stromy a keře. Ze Stružince jsme vyšli po krásném křupavém sněhu, kochali jsme se zasněženou přírodou. Ve Stružinci jsme se zastavili u kapličky, kde jsme udělali společné foto a pokračovali jako pro nás projetou cestou kolem kopce  Barchance, dále přes Kohoutovský les do Kohoutova. Vyšli jsme na cyklostezku, která vedla  do Ždírce. Cestou jsme vyšlapali na Vyhlídku na starém vodojemu a poté jsme pospíchali do cukrárny na prima zákusek a kafíčko. Bylo to báječné ukončení vycházky. Našlapali jsme asi 7 km a odjeli jsme domů plni dojmů z krásné zimní přírody.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota - 10. 12. 2022

2. výstup na Vysokou u Havlíčkova Brodu

Ve Šlapanově se po zahájení vydalo na zamlženou, ale hezkou trasu celkem 21 turistů. U zadní brány Čepra nám bylo podezřelé množství parkujících aut a už jsme začínali něco tušit. Cestou na kopec Vysoká se vše vysvětlilo. Místní myslivci zde měli hon na divoká prasata a moc velkou radost z nás neměli. Tady jsme měli trochu obavy, aby vyplašení divočáci nevyrazili směrem k nám, ale dopadlo to dobře. Na silně zamlženém vrcholu Vysoké jsme se společně vyfotili a opět vyrazili do mlhy  na kontrolu na obecním úřadě v obci. Na kontrole, po obdržení razítek jsme si dali (někdo i na schodech) občerstvení. Každý podle své chuti, jak z vlastních zásob, tak Kohoutovici (na zahřáti) od Zdeňka, pivo, nebo kávu a objevily se tam i sladké pochutiny. Mezitím jsme radostně přivítali i několik věrných "přespolních" turistů. Po rozloučení s kontrolou jsme se vydali do Havlíčkova Brodu, někdo přes Nový Svět a Novotnův Dvůr a někdo přes Mírovku a Herlify. Přes nepříznivé počasí se vycházka vydařila a děkujeme Milanovi jak za hezkou trasu tak i za zabezpečení azylu pro kontrolu a taky všem kteří se podíleli na občerstvení, jak materiálem, tak i obsluhou. Ušli jsme necelých 15 km.

                                                                                                                                       František Pithart 

 

Úterý – 6. 12. 2022

Do Pekla (a z Pekla)

I když se nás dnes sešlo jenom 5 turistek, zimní příroda nás odměnila krásnými pohledy plnými sněhové poezie. V Ronově jsme sestoupily na cyklostezku a z ní polní cestou do údolí Peklo. U první chatky jsme zavzpomínaly na Věru Grodlovou a vyfotily se s perníkovými čertíky. Vystoupaly jsme opět na cyklostezku a pokračovaly po ní až k Červenému mlýnu, kde jsme se občerstvily a připomněly si loňskou pověst „ O dvou sedlácích“ (a o jednom čertovi). Cyklostezka nás vedla dál až k odbočce k Pekelskému rybníčku, zmiňovaném v pověsti, ale kvůli rozbahněné cestě, která by nás tam čekala, jsme zůstaly na cyklostezce. Kochaly jsme se dalšími výhledy, především na velký železniční viadukt a dokráčely jsme do obce Sázava. Potkaly jsme tam hlavně starý most z 18. století a kapli Panny Marie Karmelské. Silnicí s táhlým stoupáním jsme po 10 km došly na sázavské nádraží a vlak nás odvezl domů. Celou cestu nás provázely mokré sněhové vločky, takže oblečení nám dosti navlhlo, ale vycházka všechny uspokojila.

Alena Hladká

 

Sobota - 3. 12. 2022

Jindřichův Hradec

Z Havlíčkova Brodu jsme jeli vlakem a po přestupu v Jihlavě jsme vystoupili na nádraží v Jindřichově Hradci v počtu 36 turistů. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a vyfotili se. Pak už jsme šli po ZTZ směrem do centra. Přes Masarykovo náměstí a náměstí Míru jsme došli k 15. poledníku u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Na 10 hodinu jsme měli rezervovanou komentovanou prohlídku v Domě gobelínů. Při té jsme viděli ukázku opravy poškozených gobelínů, ale i výrobu nového. Po této prohlídce byl volný rozchod s tím, že každý podle svých zájmů si prošel adventní trhy na nádvořích v zámku a na náměstí Míru, navštívil Krýzovy jesličky v Muzeu a Aquashow sv. Florián. Také zbyl čas na oběd v restauraci, případně občerstvení v cukrárně nebo kavárně. Cestou na nádraží jsme prošli okolo kláštera františkánů. Před nádražím jsme si ještě prohlédli na nástupišti úzkokolejky odstavený vláček JHMD, který od listopadu prozatím nejezdí. Vlakem jsme odjeli v 15 hodin do Jihlavy a po přestupu do Brodu. Ušli jsme asi 6 km.

Jarka a Jindra Roseckých

Středa – 30. 11. 2022

Za Brod

Dnešní trasa vycházky od průmyslové školy byla pro mnohé turisty již velice dobře známá. Ale i přesto někteří turisté ji šli poprvé a říkali, jak je to moc hezké. A k tomu sluníčko a bezvětří a hezký výhled na Brod ke konci vycházky. No prostě paráda. Malé zastavení u letištní nádrže, kolem golfového hřiště, které zabírá stále větší prostor a do Občin. Ve Šmolovech u umělých a nafukovacích sněhuláků jsme doplnili pitný režim. Po té po loukách do Dolíku a k přehradě. Za sluníčka jsme načerpali energii a suchou botou našlapali 11 km.

 

Květa Průšová

Úterý - 29. 11. 2022

Skanzen Veselý Kopec

Vlakem jsme dojeli do Vítanova, po zelené značce a naučné stezce malíře Františka Kavána jsme došli do skanzenu Veselý Kopec. Zde jsme měli rozchod a rozešli se po krásných roubených a zděných chaloupkách. Všude bylo nachystáno na stolech pohoštění na Štědrý den, zdobené stromečky dle doby od 1850 – 1950. Připomnělo nám to naše dětství u babiček a dědečků. Obdivovali jsme vánoční ozdoby z Horního Bradla, perníčky z forem a jiné ozdoby na přípravu Vánoc. V hospůdce se většina občerstvila a  ve 12 hodin jsme se vydali do Vítanova na vlak přes Rváčov,  kolem chatiček a penzionu Stan. Do Havlíčkova Brodu jsme dojeli před 15 hodinou. Zúčastnilo se 22 spokojených turistů, trasa měřila 9 km a každý našlapal nějaký km navíc při prohlídce skanzenu.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota - 26. 11. 2022

Z Ronova

Od vlakové zastávky jsme přešli k turistickému posezení na cyklostezce, kde jsme ochutnali výborné pohoštění od Emy, které nám připravila k oslavě svých jmenin. Po informacích mých a od Míly jsme se vydali cyklostezkou a polní cestou do obce Olešenka. Posvačili jsme na autobusové zastávce a seznámili se s pověstí o jenečském pokladu. Kolem kaple sv. Rozálie jsme pokračovali silničkou k další kapli – sv. Marka, kde proběhlo společné focení. Provázely nás mlhavé výhledy do okolí a časté dešťové přeháňky, proto jsme Českou Jablonnou prošli jen po okraji a následovala cesta po silnici až k rybníku Jablonecká nádrž. Tam jsme se rozdělili, několik turistů odešlo do Přibyslavi, většina zvolila stezku starou tratí, po lávce, loukou a silnicí na vlakovou hesovskou zastávku. Děkuji všem 17 účastníkům, že zvládli i místy rozbahněný terén a našlapali celkem 10 km.

Alena Hladká 

Středa  - 23. 11. 2022

Vepřové hody v Nové Vsi

21 turistů přijelo vlakem na zastávku Pohleď. Přešli po mostě řeku Sázavu a odbočili do Dobré. Z Dobré cesta pokračovala lesem do Nové Vsi. V sále se sešli s ostatními turisty, kteří přijeli autobusem nebo auty. Po dobrém obědě nakoupili objednané vepřové speciality a odjeli spokojeně domů. Našlapali jsme 8 km.

Špačkovi    

Úterý - 22. 11. 2022

Z Okrouhlice

Do Okrouhlice přijelo vlakem 14 turistek a na nádraží nás přivítaly obě naše vedoucí – Jana a Majka. Po nezbytných informacích Míly jsme se vydaly podél trati k nové lávce přes řeku Sázavu. Došly jsme do Babic a tam pokračovaly kolem kapličky a silničkou k historickému rozcestníku. U Ředkovského rybníka s okolními chatami a studánkou jsme v lesíku ještě našly houby, ale i zbytky sněhu. Náš vycházkový okruh se stočil opět do obce Babice a jeho závěr byl samozřejmě v Okrouhlici. Našlapaly jsme 7 km, počasí nám přálo a většina účastnic odjela autobusem po 12. hodině domů. Díky Majce a Janě za pěknou podzimní procházku.

Alena Hladká  

17. - 20. 11. 2022 

50. ročník Poslední puchýř v Krupce

Letošní ročník se po padesáti letech vrátil do míst, kde vznikl. Do Krupky v Krušných horách. Dvě jsme odjely už ve čtvrtek a další čtyři havlíčkobrodští kamarádi se k nám připojili v sobotu, kdy se konaly hlavní pochody. Kolem 9:30 jsme se sešli ve sportovní hale, zvolili si své trasy a udělali společnou fotku. Sluneční paprsky a mírný mráz spojený s modrou oblohou slibovaly krásný den. Fanda s Milanem si zvolili 15 km dlouhou vycházku, která vedla přes zříceninu Kyšperk na Komáří vížku a přes hrad Krupka zpět do místa startu. Ostatní jsme volili kratší, sedmi kilometrovou trasu, kde jsme si mohli na kontrolním stanovišti pod zříceninou Kyšperk opéct buřty. Poté jsme se vraceli zpět do Krupky, a protože počasí bylo opravdu slunečné, tak jsme se nechali zlákat a vyjeli jsme lanovkou na Komáří vížku. Po hladkém zdolání 500 metrového převýšení a vystoupení z dvousedačkové lanovky jsme byli okouzleni malebnými výhledy do dálky i do údolí. Na vrcholu je chata, ve které jsme se sešli s Fandou a Milanem a společně jsme se občerstvili. Někdo obědem, někdo jenom pivkem a někdo i výbornou palačinkou. V cíli se naše cesty rozdělili. Roseckých a Fanda s Milanem odjeli vlakem zpět do HB a já s Jarkou jsme se ještě zúčastnily Puchýřovské zábavy, kde byla oficiálně předaná pořadatelská štafeta předsedovi Josefu Miluškovi z KČT, odbor Žďár nad Sázavou.

Poslední puchýř provázelo rozmanité počasí. Ve čtvrtek a v pátek by psa nevyhnal, ale v sobotu bylo opravdu krásně a celá akce byla hodnocená jako velmi vydařená.

Lenka Žáková

Sobota – 19. 11. 2022

Z Pohledu do Mírovky

Z Havlíčkova Brodu odjeli turisté vlakem v 9 hodin do Pohledu, kde jsme je přivítaly my tři přibyslavské turistky. Provázelo nás krásné první zimní počasí, občas zasvítilo i sluníčko. Šli jsme přes Duškův kopec do Bartoušova. Kousek to bylo po silnici, pak jsme odbočili na polní cestu k Brusmanově chatě a tam jsme posvačili. Dál jsme pokračovali k lesní školce a do Mírovky. Jelikož nám počasí přálo, neskončili jsme v Mírovce, ale prodloužili jsme trasu do Havlíčkova Brodu po nové cyklostezce. Sešlo se nás tedy celkem 9, nachodili jsme 12 km. Výlet se vydařil, všichni byli spokojeni.

Milena Košetická

Středa – 16. 11. 2022

Cestou necestou kolem Přibyslavi

16. listopadu jsme se v počtu 14 sešli na přibyslavském nádraží a po krátkém uvítání vyrazili na cestu. Prošli jsme nádvořím bývalé škrobárny, kde jsem vyrostla, připomněli jsme si dětství… Podél Sázavy pod zámkem a kostelem jsme procházeli kolem štoly ve skále. Za mostem přes řeku se dali doleva „Baronskou cestou“ a za polenskou silnicí napříč prudkým svahem lesem, kterému se říká „Saidemanka“.  Pastvinou (naštěstí posečenou) jsme vystoupali nad Poříčí a rozhlédli se po kraji. Před Olešenkou je vpravo na sloupu u silnice krásná panenka Maria. Od ní jsme sešli pod hráz rybníka Stejskal, u něhož nás čekal poklad. Měšec se zlaťáky byl zakrátko nalezen a Alena se o jeho obsah se všemi podělila. Zbývalo projít od Olešenky k Ronovu, což bylo nejvýš na naší cestě. Pohled na Přibyslav nás doprovázel, šťastně jsme tam dorazili…

Věra Melicharová

Úterý - 15. 11. 2022

Okolím Chotěboře

Z Havl. Brodu jsme odjeli vlakem do Chotěboře. V čekárně jsme podepsali petici za záchranu Roklanské chaty a seznámili se s dnešní trasou. Po připojení turistky Dany z Chotěboře bylo nás 20 turistů, kteří vyrazili po MTZ do údolí Kamenného potoka. Zde na nás čekalo nemilé překvapení, neboť v dolní části MTZ u Doubravky probíhala těžba a vyvážení a tak jsme po blátivé cestě a částečně lesem došli na křižovatku turistických cest a odbočili vlevo na ZTZ, kde jsme ale po cca 400 m narazili na neprůchodnou cestu zatarasenou vyvrácenými stromy a tak nám nezbývalo než se vrátit zpět a na ČTZ se po cestě přes pastviny napojit až o Geofondu. Pak už jsme pokračovali dle plánu okolo skaliska DOMINO a okolo KOUKALEK, rulových skal nedaleko kaple sv. Anny, ke které jsme poté došli a u kaple sv. Anny  jsme se společně vyfotili. Tam jsme se rozdělili na dvě skupiny. První došla po ČTZ na náměstí v Chotěboři. A tam po občerstvení odjela přímým autobusem do Havl. Brodu. Druhá skupina si vycházku prodloužila cestou okolo zámecké obory se zastavením na hřbitově rodu Dobrzenských. Od Zámku jsme šli ulicí Riegrova a před náměstím vystoupali po schodech ke kostelu sv. Jakuba staršího a po jeho prohlídce došli do cukrárny, pak už jsme také odjeli z náměstí autobusem jak do Havl. Brodu, tak i 2 turistky do Přibyslavi. Ušli jsme za typického podzimního mlhavého počasí 7, resp. 9 km.

    Jarka a Jindra Roseckých

 

Sobota - 12. 11. 2022

Z Pohledu do Brodu

Z nádraží v 9:02 odjelo směr Pohled 11 turistů a turistek. V Pohledu čekala Milena, která přijela z opačného směru. Po krátkém seznámení s dnešní vycházkou a po podepsání petice proti zbourání Roklanské  turistické chaty  jsme dostali malé pohoštění od Bohouše. Vydali jsme se na cestu a kamarádi byli tak hodní, že mi umožnili pozdravit se a pomuchlat s pejsky syna a jeho přítelkyně. Děkuji. Dál jsme pokračovali kolem zámku, zapózovali jsme u sochy Grifa a cestou kolem hřiště jsme zamířili na cestu směr Termesivy. Cestou míjíme osadu Dvorce a po zdolání kopce se kocháme výhledy. Procházíme obcí Termesivy, podcházíme pod viaduktem, míjíme bývalý Plastimat a za chvíli už se naše cesty rozcházejí. Někdo jde na nádraží, jiný do města a tři zbývající růže jdou na oběd do Hodovny. Počasí nám přálo a ušli jsme 9 km.

Ema Dočkalová a Míla Špačková

Středa - 9. 11. 2022

Historický Golčův Jeníkov

Na nádraží Golčův Jeníkov – město vystoupila velká skupina turistů od Havlíčkova Brodu a přidaly se ještě dvě místní turistky, takže nás bylo 30. Přivítala jsem všechny, seznámila s trasou a stručně i s historií města. Šli jsme směrem k náměstí a zastavovali se u památek, k nim jsem říkala stručný popis a historii. Byla to sokolovna, Jeníkovská věž, kostel sv. Fr. Serafinského s Loretánskou kaplí, Jezuitská rezidence, Dům Zlaté slunce, střed ČR, Dům Viktorin, radnice, Stará pošta, Goltzova tvrz, Starý a Nový zámek. Před restaurací U vodníka jsme posvačili a vyslechli pověst o zápase se zubrem. Po zelené značce a pak neznačenou cestou jsme došli k pěkné výklenkové kapli se sochou sv. Jana Nepomuckého a pokračovali směrem k Vohančicím. Vpravo po ŽTZ jsme míjeli hřbitovní kostel sv. Markéty a Obecní rybník až u židovské synagoze, kde jsme se seznámili s osudy židů a nechali se společně vyfotit. Bývalým židovským ghettem jsme se dostali opět k Obecnímu rybníku a potom rybníčku Valcha, podešli jsme silnici a po NS k Římovicím s nově vysázenými lípami a herními prvky pro malé děti jsme dokráčeli k velkému židovskému hřbitovu. Pan správce nás už čekal, pustil nás dovnitř a zajímavě nám vyprávěl o své práci a o některých židovských rodinách. Do města to byl už jen kousek a tam jsme se rozdělili. Několik výletníků spěchalo na nádraží, většina si ještě dopřála sladké nebo slané občerstvení i chutný nápoj. Po druhé hodině jsme odjeli také my zbylí osobním vlakem domů. Zprvu studený vítr se po poledni trochu uklidnil, usmálo se na nás sluníčko a oteplilo se. Trasa měřila 10 km, několikeré přecházení silnice jsme bez úhony zvládli. Děkuji všem účastníkům, většina byla spokojena.

Alena Hladká 

Středa - 8. 11. 2022

Na ryby k Niklům

U Stavební školy se sešlo 24 turistů, kteří se vydali na vycházku před dobrým obědem. Jdeme na cyklostezku směrem Šmolovy. Šli jsme pomalu, protože tam byla první parta turistů. Počasí nám přálo, tak jsme si to užívali. Ve Šmolovech přecházíme hlavní silnici, což je skoro nemožné, ale jsou i hodní řidiči a tak jeden tirák nám zastavil a pustil nás. Pokračujeme do Dolíku a okolo přehrady jdeme k městu. Přicházíme k naší hospůdce a tam se loučíme se skupinkou turistů, kteří šli jenom na vycházku. My jdeme dále, kde už je volno, a usedáme. Pan Nikl se nám hned věnuje a máme pivečko a těšíme se na oběd. V první skupině bylo 14 turistů a ve druhé skupině nás bylo 24 turistů. Každý si vybral podle své chuti a jako vždy to byla dobrota.

Míla Špačková

 

Sobota – 5. 11. 2022

51. Vysočinou k Telči

V Telči v sokolovně se nás sešlo 7 havlíčkobrodských turistů (1 je nově přihlášený). Potom jsme se vydali na rozhlednu Oslednici, byla otevřená kvůli pochodu a výhledy z ní byly celkem dobré. Pod kopcem jsme se rozdělili, někteří šli na městskou trasu, jiní na trasu 15 km dlouhou (Dyjice-Rozsíčky-Zvolenovice-Radkov). Na závěr nechyběl ani oběd v restauraci. V cíli jsme obdrželi diplom a téměř všichni brodští jsme se sešli ve spěšném vlaku, kterým jsme odjeli spokojeni domů. Počasí, zprvu zatažené a větrné, se vylepšilo na polojasné a teplejší. Podle Františka: kdo se nezúčastnil, udělal chybu.

Alena Hladká

Středa - 2. 11. 2022

Z Horní Krupé do Horní Krupé

Z Havlíčkova Brodu nás autobusem odjíždí do Horní Krupé 13 turistů. Dva se k nám v H. Krupé ještě připojí a tak  vycházíme na 13 ti km trasu. Jdeme silničkou směr Zálesí, ale v lese odbočíme na ZTZ a okolo chatek a výběhu s koňmi jdeme do Čachotína. Je hezké počasí, tak si u Čachotína dáme malé občerstvení. Projdeme Čachotínem a dále pokračujeme po neznačené cestě  přes Hutě do Jilmu. Dáme si opět malou přestávku na občerstvení a vydáme se po MTZ přes Lysou  a okolo chat u Lyského rybníka ( teď je bohužel vypuštěný) do Horní Krupé. Cestou ještě někteří z nás sbírají houby, které stále ještě v lese nacházíme. Vycházku jsme si všichni za hezkého počasí užili.

Dana Petrová, Zdena Fišerová

Úterý - 1. 11. 2022

Údolím lásky

25 turistů  přijelo autobusem na zastávku  Klanečná. Po přivítání se vydali na trasu. Šli údolím Úsobského potoka po čerstvě sklizených loukách. Po lávce přešli potok a pokračovali Údolím lásky směrem do Klanečné.  Polní cestou prošli kolem Vadína do Okrouhlice. Po občerstvení v místní hospůdce odjeli vlakem domů. Ušli 7 km.  Vycházka se líbila.

                                                                                                                              Špačkovi

Sobota - 29. 10. 2022

Naučná stezka Čeřínek

Ráno v 8:03 odjíždíme vlakem do Dolní Cerekve, bohužel bez Jarky Kohoutové, autorky vycházky, která pro onemocnění chřipkou musela zůstat doma. Celkem 17 turistů se asi v devět hodin vydalo kolem kostela sv. Máří Magdaleny přes celou Dolní Cerekev  k výchozímu bodu naučné stezky. Cestou jsme potkali třináct zastavení, kde jsme si mohli přečíst informace o místech, kterými jsme šli. Tak jsme postupně minuli Formanskou studánku, Přední skálu a u skalních mís jsme v tichém šumění bukového lesa posvačili. Obešli jsme pár spadlých stromů a vyšplhali se ke Žlábkovým škrapům, podívali jsme se na zarostlou vyhlídku na Přední skále v nadmořské výšce 712 m. Cestou jsme dokonce  ještě sbírali asi už poslední houby, míjeli další zastavení a skončili jsme zase u výchozího bodu naučné stezky. Celkem v pohodě jsme se vrátili na zastávku v Dolní Cerekvi a kolem jedné hodiny odjeli domů. Děkuji všem šestnácti souputníkům za ukázněné cestování, ne právě pohodlnými cestami. Našlapali jsme 11 km.

Zdeněk Kohout

Středa - 26. 10. 2022

Do Polné po zelené

Turisté a turistky přijeli rychlíkem z Havlíčkova Brodu a před nádražní budovou v Přibyslavi jsem je přivítala a seznámila s trasou, cestou se k nám ještě přidaly dvě Přibyslavačky, takže nás pochodovalo celkem 15. Pod zámkem, podél řeky Sázavy a kolem Jabloneckého žlabu (Asuánu) jsme dokráčeli do Dolní Jablonné, kde jsme nahlédli do kaple sv. Floriána. Stoupali jsme silničkou ke Kobylským lesům, ve kterých jsme překonali bahnité cesty, ale nasbírali také houby a houbičky. Zastavili jsme se i u Větrných elektráren nad Věžnicí a sešli do Horní Věžnice ke kapli P. Marie Pomocnice křesťanů a blahoslaveného A. Kolpinga. Tam následovalo fotografování, svačina a poslech pověsti o šotkovi z Věžnice. Celá skupina pokračovala po zelené značce k rybníku Kukle a Borskému mlýnu. Zeleně značenou stezku jsme vyměnili za neznačenou cestu a lesem a loukou postupovali po cyklotrase, zahlédli jsme ještě průzkumný vrt, ze kterého čerpají vodu s malým množstvím uranu zdejší obyvatelé. Silnička k čističce nás dovedla i dál k židovskému hřbitovu. Po krátké prohlídce jsme dosáhli včas cíle: polenského autobusového nádraží. Po trase jsme se kochali nejen pěknou přírodou a výhledy na okolí Polné, také slunečné počasí zkrášlilo naše putování dlouhé 15 km. Spokojeni jsme se rozjeli do svých domovů.

Alena Hladká

Úterý - 25.1022

Studánky pod Vysokým kamenem

Autobusem jsme dojeli do Antonínova  Dolu, kde  se k nám připojil Bohouš. Seznámila jsem turisty s programem vycházky a vyšli jsme po neznačené cestě ke studánkám za Antonínovým Dolem, a to k Zahrádkářské studánce a Lesní studánce. Po kácení a odvozu dřeva terén zarůstá náletovými keři a stromky, hlavně břízou. Pokračovali jsme po neznačené cestě k rozcestí s modrou značkou. Pod dálnici na modré značce jsme hledali studánku Anetku, ale bohužel byla srovnána se zemí při těžbě dřeva. Navštívili jsme studánku Elišku a  Emanuelu, zamířili k dálnici, kde jsme se u benziny občerstvili z vlastních zdrojů a byla možnost si ještě zakoupit kávu, čaj atd. Po 11 hodině jsme se postupně  dívali na Slunce s pokračujícím zastíněním Měsícem. Díky vyrobenému stínítku od Zdeňka jsme mohli postupně sledovat přibývající zastínění. Navštívili jsme Pomník obětí dopravních nehod, v parčíku jsme udělali společné foto a pokračovali silničkou do Nového Pávova na autobusovou zastávku. Zúčastnilo se 24 turistů a našlapali jsme 8 km. Počasí bylo skvělé, které umožnilo sledování nádherného nebeského úkazu.

                                                                                                                                       Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota - 22.10.2022

Za orchestrionem a řízkem do Veselíčka

Ranním vlakem odjíždíme v počtu 21 turistů do Ostrova nad Oslavou. Odtud naše cesta vede podél řeky Oslavy do obce Obyčtov, kde je k nakouknutí Olšiakova socha želvy a kostel Navštívení Panny Marie. Dále za stálého deště jsme pokračovali polní cestou do obce Jámy, kde byla zvenčí prohlídka kostela sv. Martina a dále jsme pokračovali cestou života na vrch Vejdoch, kde se nachází strom života. Zde následovalo společné foto a cestou opět přes okraj obce Jámy jsme došli do cíle dnešní vycházky a to do obce Veselíčko na orchestrion a občerstvení ve formě vynikajícího řízku a bramborového salátu. Po občerstvení společně v počtu 43 účastníků jsme došli na vlakovou zastávku, která je nejvýše položenou vl. stanicí v kraji Vysočina a odjeli jsme zpět k domovu. Délka trasy 11 km. 

Ladislav Rasocha

Středa – 19. 10. 2022

Štoky – Šlapanov

Ze Štoků jsme vyšli po neznačené cestě do Kamenné, částečně po silnici a po lesní cestě. Z Kamenné jsme pokračovali po modré značce. Míjeli jsme výklenkovou kapličku a došli jsme k památnému středověkému kamennému mostu  U Lutriána. Zde se vlévá Zlatý potok do Šlapanky. Občerstvili jsme se a pochutnali na dobrůtkách od oslavenkyně Míly při příležitosti jejích narozenin. Udělali jsme společné foto. Pokračovali jsme po modré značce, z ní jsme odbočili k památkově chráněnému gotickému kamennému smírčímu kříži se zajímavými reliéfy. Vedle stojí Klábenešova kaplička, která v roce 2013 byla po opravě znovu vysvěcená. Vrátili jsme se zpět na modrou značku a pokračovali do Šlapanova. Z náměstí ve Šlapanově jsme postupně odjeli buď linkovými autobusy nebo náhradní železniční dopravou domů. Počasí nám přálo, zúčastnilo se 18 turistů a našlapali jsme 13 km.

                                                                                                                        Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Úterý -18. 10. 2022

Do Ledče

V Ostrově na zastávce se nás sešlo 20 turistek. Po přivítání jsme se vydaly přes obec na dětské hřiště, kde jsme si pochutnaly na dobrotách od oslavenkyň. Zároveň jsem všechny seznámila s historií a zajímavostmi Ostrova  a Hradce. Po vyfocení na kamenech z „Kamenného stáda“, o kterém jsem přečetla pověst, jsme se vydaly přes Hradec a Hamry do Ledče. Celou cestu nás provázelo sluníčko, takže turistky obdivovaly krásy podzimní barevné krajiny v okolí Ledče, které většina neznala. Na náměstí některé z nás ještě stihly kafíčko v cukrárně. Ušly jsme 8 příjemných kilometrů.

Květa Pidimová

Sobota - 15.10.2022

Návštěva města Kouřim

Ranním vlakem se vydáváme na plánovaný celodenní výlet vlakem na prohlídku města Kouřimi. Na vlakové zastávce v Kouřimi v počtu 22 účastníků se vydáváme na předem určenou trasu, kdy je zatažená obloha s mírnou přeprškou, ale to nás neodrazuje, abychom se těšili na krásnou vycházku. Nejdříve pokračujeme po silnici a ŽTZ na začátek NS Stará Kouřim odkud pokračujeme po ZTZ na Lechův kámen odkud jsou krásné panoramatické výhledy, které byly i za zataženého počasí. Dále jsme pokračovali ke hradišti Stará Kouřim a dále k Libušinu jezírku, které bylo sice bez vody, ale okolí jezírka bylo krásné. Dále jsme stále kopírovali NS až jsme došli na most přes říčku Výrovku odkud po místních komunikacích jsme se dostali ke vstupu do muzea lidových staveb. Návštěva určitě se všem líbila, kdy bylo stále se na co dívat a po hodině prohlídky jsme navštívili centrum města s kostelem sv. Štěpána, který, ale nebyl přístupný a tudiž následovala prohlídka jenom zvenčí prohlídka. Zde následoval odpočinek na občerstvení, kdy si ho každý užil dle svého, kdy jsme navštívili k občerstvení místní cukrárnu a restauraci Na střelnici. Po občerstvení už naše cesta směřovala zpět na vlakové nádraží a následoval odjezd zpět domů. Délka trasy 10 km.

Ladislav Rasocha

 

Sobota - 15.10.2022

47.ročník turistického pochodu "Podzimní Vysočinou"

Pět turistů našeho oddílu se rozhodlo podpořit KČT Žďár n.S. na jejich pravidelném pochodu. Po prezentaci a společném fotografování s předsedou pořádajícího odboru jsme se za nepříliš příznivého počasí vydali na trasu. Kolem Náměstí Republiky jsme prošli na MTZ, po které jsme pokračovali kolem údolní nádrže Staviště. Tady se k nám připojily čtyři turistky z Jihlavy, s menšími problémy jsme všichni zdárně překonali potok Staviště a pokračovali na Plíčky. Odtud už jen v pěti jsme přes Vysoké po ŽTZ došli na Zelenou Horu s poutním kostelem sv.Jana Nepomuckého. Tady jsme se chvilku kochali výhledem na Konventský rybník a Baziliku Panny Marie a sv.Mikuláše. Po návštěvě infocentra u Muzea Nové doby jsme pokračovali dál k baroknímu mostu přes Stržský potok a hned za nim v oblíbené restauraci Taferna jsme si pochutnali na výborném obědě každý podle své chuti. Posilněni jsme potom pokračovali až do cíle a po krátkém rozhovoru s pořadateli a ostatními turisty, jsme odešli na vlak. Bylo nás pět a přes deštivé počasí jsme v dobré náladě, všichni spokojeni ušli třináct kilometrů.

                                                                                                                         František Pithart

Středa - 12. 10. 2022

Podzimní táboráček

Ve středu se sešlo 17 turistů u restaurace HUBERT, aby si vyšli na vycházku do Pelestrova, kde se slavilo. Svátek slavily Věry a ještě byly nějaké narozeniny. Tam v hospůdce na nás čekali další turisté, takže nás bylo celkem asi 32 turistů. Máme rádi taková setkání, protože se sejdeme s turisty, kteří už s námi nechodí na vycházky. Počasí nám přálo a tak cestou se sbíraly i houby. Opékáme si buřty, nebo někdo si dá oběd v hospůdce. Ušli jsme tam i zpět 10 km.

 

                                                                                                   Míla Špačková

Úterý  - 11. 10 2022

Z Ořechova přes Svatou horu

Z Havlíčkova Brodu vlakem do Ořechova s přestupem v Křižanově přijelo 10 turistů. Za krásného podzimního počasí jsme kráčeli obcí Kadolec a po zelené naučné stezce nahoru na Svatou horu vysokou 680 m. Zde nám Alenka H. přečetla pověst o svaté Zdislavě. Po krátkém odpočinku a občerstvení jsme sestoupali po červené značce zpět do Ořechova. Cesta dolů byla trochu náročnější, ale všichni ji zvládli. Nasbírali jsme opět houby a v Ořechově vlašské ořechy. Celkem jsme ušli 10 km a všem se vycházka líbila.

Míla Landová a Milena Košetická

 

Středa - 5. 10. 2022

Do Nové Cerekve

Z Havl. Brodu jsme odjeli autobusem a vystoupili na autobusovém nádraží v Pelhřimově v počtu 16 turistů. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a vyfotili se. Pak už jsme šli po MTZ Javorovou alejí kolem zahrádkářské kolonie směrem na Novou Cerekev. Došli jsme k Hejlovskému rybníku, kde jsme posvačili a pokračovali dál do obce Částkovice. Pak jsme došli do obce Proseč – Obořiště, kde jsme se zastavili v zámku, který dnes slouží jako domov seniorů. Zde nás pracovnice domova k našemu překvapení pohostili kávou a výborným štrůdlem a perníkem. V zámeckém parku jsme šli okolo Havlíčkova dubu, pod kterým se scházel Karel Havlíček Borovský se svoji pozdější ženou Julií, dcerou lesníka Sýkory. A pak už nám zbývalo dojít do Nové Cerekve, kde nám paní Hánová otevřela kostel sv. Tomáše Becketa a došli jsme přes náměstí k nově opravené židovské synagoze, která je vystavěna v orientálním maurském stylu, kde jsme měli zajištěnou prohlídku s výkladem. Cestou na nádraží jsme prošli okolo židovského hřbitova. Vlakem jsme dojeli do Pelhřimova a odtud autobusem do Brodu. Za prosluněného podzimního dne s krásnými výhledy jsme ušli 12 km.

Jarka a Jindra Roseckých

Úterý – 4. 10. 2022

Z Kožlí

Čekala jsem na autobusovém nádraží v Ledči a říkala si, jestli někdo přijede. Nakonec přijelo 15 turistek. V čekárně jsem je seznámila s památkami a zajímavostmi obce Kožlí a příběhem partyzánské skupiny poručíka Karla Pulce. Autobus nás dovezl do Kožlí, kde na nás čekala katechetka z Ledče, paní Sklenářová. Otevřela nám kostel  a zajímavě  vyprávěla o jeho historii. Po prohlídce jsme se vyfotili u památníku partyzánů a vydali se do Ledče. Cestou se některé tašky plnily houbami, jablky a ořechy. Z Ledče odjely turistky společně autobusem. Děkuji Marušce Hurychové za zdokumentování vycházky.

Květa Pidimová

Sobota - 1. 10. 2022
Jeníkova špacírka

V sobotu se v Okrouhlici konal už 13. ročník Jeníkovy špacírky. Prezence pochodu proběhla tradičně před bývalou školou a zároveň rodným domem malíře Jana Zrzavého, odkud se turisté i všichni ostatní účastníci přesunuli Na Skalku, před výstavní síň věnovanou právě Janu Zrzavému. Tady proběhlo v 9:00 hodin slavnostní zahájení, kterého se ujal předseda spolku Jaroslav Šoupal a pozvání přijal i náměstek hejtmana Kraje Vysočina Roman Fabeš. Následovalo ještě zahájení výstavy krásných obrazů, které malovala Milena Hodboďová. Vernisáž byla provázena skvělým doprovodem mladé houslistky. Potom už se turisté rozešli na své trasy. Někdo volil krátkou dětskou trasu do Olešnice, kde bylo pro děti připraveno malování obrázků, a někdo zvolil delší 11 km trasu do Petrkova, kde bylo možné si prohlédnout „Reynkův“ zámeček. Všichni jsme se pak sešli na hřišti u Sokolovny, kde bylo připraveno občerstvení a k poslechu zde již tradičně hráli a zpívali Dolnoměstští heligonkáři, byly vyhlášeny nejhezčí špacírky a také byli oceněni někteří dětští malíři obrázků. Celkem se akce zúčastnilo 98 pěších, 9 cyklistů a o hladký průběh se starali 4 pořadatelé. 

Lenka Žáková

Středa - 28. 9. 2022

Okolo Břevnice

Před odjezdem vlaku do Břevnice se nás na vlakovém nádraží sešlo pět /4+1/. Po desetiminutovém zpoždění jsme se rozjeli. Na zastávce nás čekala Zuzka a Zdena. Bylo nás „sedm statečných“. Po předání informací o dnešní vycházce jsme se vydali na cestu kolem domova důchodců. Počasí nebylo zrovna sluníčkové, ale viditelnost byla dobrá. Byli jsme upozorněni na obce, které se v průběhu cesty objevily kolem nás. Chrast, Český Dvůr, Dolní Krupá, Žďírec. Cestou lesem – nelesem jsme došli ke Stříbrné studánce. Na vyhlídce u Kyjova jsme měli zastávku na svačinu. Kolem koupaliště jsme došli do obce a pokračovali zpět do Břevnice.  Zuzka měla pro nás překvapení, pozvala nás k sobě domů, na kávičku.  Byla to hezká vycházka, kterou Fanda okomentoval slovy: „Pěkná vycházka bez sbírání hrušek, ořechů a houby? Jenom přiměřeně.“ Do Brodu jsme se vraceli vlakem před dvanáctou hodinou.

Marie Hurychová

 

Úterý - 27. 9. 2022

Humpolec

Autobusem jsme vyjeli do  Humpolce na zastávku u  polikliniky. Zde jsem turisty seznámila s trasou dnešní vycházky a krátkou historií města Humpolce. Vyšli jsme do ulice  U  Vinopalny, kde je stará synagoga a pomník Ivan Martina Jirouse tzv. Magora. Přešli jsme k pivovaru Bernard a někteří vyšlapali na kovovou točitou rozhlednu se 176 schody. Pokračovali jsme na Horní náměstí k muzeu Dr. Aleše Hrdličky a pomníku obětem světových válek. Obdivovali jsme krásu secesní radnice a ostatních domů. Na Dolním náměstí empirový dům Josefa Gočára, kostel sv. Mikuláše z r. 1233, který Santini přestavěl v době, kdy působil v Želivském klášteře. Dále jsme  prošli  k Informačnímu centru a navštívili Hlinikárium. Došli do Stromovky, kde je  pomník občana Hliníka a Hujerova švestička. Po společném foto jsme Dvorskou ulicí prošli k rybníku Dvorák. Přešli po jeho hrázi, navštívili studánku pod židovským hřbitovem, kolem hřbitova došli do motorestu v Rozkoši a občerstveni odjeli autobusem do Havlíčkova Brodu. Zúčastnilo se 16 turistů a našlapali  asi jen 5 km, ale získali informace o městu Humpolci.   Děkuji všem, co se zúčastnili  a nevadilo jim  střídavé počasí.

Jarka Kohoutová

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Sobota - 24. 9. 2022

ROSA  COELI 

V Brně na hlavním nádraží jsme naštěstí stihli „osobáček“ do Moravských Bránic, protože nám ho pozdržela Svatka, která přijela z Blanska, a tím náš celkový počet turistů dosáhl čísla 10. V Moravských Bránicích jsme se po úvodních informacích vydali po ČTZ obcí, kolem kaple Nejsvětější Trojice, nahoru na Kamenný vrch, chatovou osadou a pak po silnici dolů do Dolních Kounic. Cestou většina účastníků sbírala ořechy, ale také jsme se těšili výhledy na Kounice a okolí. Ve městě jsme navštívili zříceninu kláštera Rosa coeli a kostela P. Marie, kde už čekala výprava seniorů, takže jsme se k nim přidali a vyslechli zajímavý výklad mladého průvodce. Posilnili jsme se potom výborným obědem v hospůdce a následovala druhá část trasy, opět po červené značce, ale jiným směrem. Potkali jsme model vinného lisu, synagogu, židovský hřbitov a vystoupali jsme na Šibeniční vrch. Opět jsme sledovali krásné výhledy, některé až na Pálavu. Od Sklepa Na vyhlídce cesta klesala do Nových Bránic, kolem válcového mlýna a Tyršova stožáru, od červeně značené trasy jsme odbočili na silnici opět do Moravských Bránic. Cestou známou z rána jsme došlapali na nádraží a odjeli do Brna. Ve Vaňkovce jsme poseděli u kávy nebo jiného nápoje a z Dolního nádraží odjeli rychlíkem domů. V nohách jsme měli 13 km a výlet se většině líbil.

Alena Hladká

 

Sobota - 24. 9. 2022

Cestami Oktaviána Strádala za opečeným špekáčkem

Na nádraží v Havlíčkově Brodě se nás sešlo sedm turistů a vyjeli jsme společně podpořit naše přátele z Humpolce, kteří pořádali 47. ročník turistického pochodu. Společně jsme dorazili na start, kde jsme se zaregistrovali, pozdravili s pořadateli a poté vyšlápli k nové rozhledně, která je součástí areálu pivovaru Bernard. Po vystoupání cca 170 schodů (no možná jich bylo i víc) jsme se kochali krásnými výhledy. Pak jsme navštívili návštěvnické centrum u rozhledny a po MTZ vyšlápli směr zřícenina hradu Orlík. Na Orlíku jsme hned u vstupu obdrželi Diplomy a vyzvedli jsme si špekáčky. Pořadatelé už měli připravený ohýnek na opékání, ke všemu hrála prima country kapela a tak se zde příjemně odpočívalo. Postupně jsme se ještě všichni rozhodli vystoupat na rozhlednu, ze které byly opravdu daleké výhledy. Díky krásnému teplému podzimnímu počasí se celá akce humpoleckým turistům vydařila a všichni účastníci byli jistě moc spokojeni.

Lenka Žáková

 

Středa - 21.9.2022

Štítarským údolím do Kolína

Z Havl. Brodu vyjelo vlakem 14 brodských turistů a 3 přibyslavské turistky a tak jsme v počtu 17 vystoupili v Ratboři. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a pořídili společnou fotku. V Ratboři jsme došli na náves a prošli okolo starého zámku a poté nového zámku od Jana Kotěry. Za zámkem jsme pokračovali kolem rybníka Bulhar s labutěmi od obce Kbílek - Kbel. Zde započal sběr ořechů a hrušek za stromů podél silničky. Pak jsme došli do vesnice Lošánky a Lošany, kde jsme viděli Tvrz Lošany, kostel sv. Jiří a také Památník tří odbojů (Mašínův statek), který byl otevřen pro veřejnost před měsícem (25. 8. 2022). Zde jsme na návsi posvačili a další vesnicí kam jsme došli, byly Radovesnice a potom jsme už po ŽTZ  pokračovali Štítarským údolím do Štítar. Odtud jsme MHD dojeli na nádraží do Kolína. Počasí nám přálo, pršet začalo, až když jsme byli ve vlaku do Brodu. Ušli jsme 12 km.

Jindra a Jarka Roseckých

Úterý - 20. 9. 2022

Do Dolní Krupé

Vyšly jsme za přeháňkového počasí od  VÚB na Chotěbořské ulici směrem do Vlkovska. Pokračovaly jsme kolem rybníků Hajdovce, Pfafendorfského a Zádušního rybníka po zelené značce do Knyku. Z Knyku jsme pokračovaly travnatou cestou lemovanou kalužemi a v lese jsme viděly spoustu kouzelných muchomůrek. Došly jsme do Dolní Krupé k zámku, kde  nás čekal vedoucí místního muzea. V muzeu je spousta nálezů kamenů, střípků a nádob z blízkého hradu Ronovce. O sbírku se především zasloužil p. učitel Josef Čapek, který má pamětní desku na zbytku hradeb Ronovce. V  muzeu najdete i různé dříve používané nářadí. Po prohlídce jsme autobusem odjely do Havlíčkova  Brodu. Bohužel pro špatné deštivé počasí se sešly jen čtyři  turistky a našlapaly 8 km. Děkujeme Marii a Blance za vycházku, která i přes nepřízeň počasí se nám líbila.

                                                                                                                                                       Jarka Kohoutová

Sobota - 17. 9. 2022
2.podzimní výstup na Vestec - Železné hory
Tato vycházka v rámci 2. ročníku akce " Vrcholy bývalého okresu Havlíčkův Brod " proběhla za studeného a deštivého počasí. To nás ale nemohlo odradit a tak dvanáct turistů a turistek vyrazilo ze Stružince po trase Údavy, Rovný, Slavíkov, Vestec až na dnešní vrchol ke kontrole. Zde jsme se srdečně přivítali s Jarkou a Lenkou a obdrželi razítka do záznamníků pochodu. Potom jsme si dali svačinku a přijali pohoštění od oslavenců. Po společném fotografování, jsme už bez Zdeňka pokračovali po trase Vestec, Slavíkov, Zálesí, Hudeč a Horní Studenec až do Ždírce n.D. Cestou jsme potkali další účastníky pochodu, s kterými jsme krátce pohovořili a taky přijali nějaké to "tekuté občerstvení". Kdo chtěl si mohl po celé trase vycházky nasbírat i nějaké houby. Ve Ždírci byl ještě čas i na posezení v naši oblíbené cukrárně. Přes nepřízeň počasí se vycházka vydařila a našlapali jsme šestnáct kilometrů.
                                                                                                                                                                         František Pithart

Středa - 14. 9. 2022

Obří postele

Vyjeli jsme rychlíkem v 8.02 do Kolína, přestoupili na osobní vlak směr Přelouč a dojeli do Řečan nad Labem. Vyšli jsme z nádraží za mírného deště po modré značce a za silnicí jsme odbočili  vpravo na neznačenou tzv. Kočárovou  cestu.  Prošli jsme Kamennou bránou, kde už v 18. stol. byla  založená stezka k Obřím postelím. Obešli jsme Pilský černý rybník s chatkami pro rybáře. Došli jsme k Pazdernému mlýnu a obešli po hrázi rybník Pazderna. Přišli jsme k Obecnímu úřadu, kde je také pošta a Informační centrum. Kolem zámku jsme pokračovali po modré značce okolo Katovny, zvláštní kamenné stavby. Lesem jsme došli ke skalám Obřím postelím. Skály opravdu připomínaly postele a jeden kámen měl název Duchna. Vyšli jsme nahoru kolem skal, sešli k odpočivadlu a občerstvili se z vlastních zásob. Po odpočinku jsme pokračovali kousek po zelené značce se žlutou, vlevo odbočili po staré neznačené stezce zpět k zámku. Proti zámku v Penzionu jsme uvítali možnost se občerstvit.  Poté přes zámecký park jsme po modré značce došli na vlakovou zastávku v Řečanech nad Labem. Vláčkem dojeli do Kolína,  přestoupili na rychlík domů. Vrátili jsme se do Havlíčkova Brodu v 16.57 hod. I přes uplakané počasí se sešlo 13 turistů a našlapali skoro 11 km. Děkujeme všem, kteří se vycházky zúčastnili.

                                                                                                                                        Jarka a Zdeněk Kohoutovi

 

Úterý - 13.9.2022
Ze Skuhrova do Lučice

Dnešní vycházku jsme zahájily ve Skuhrově na autobusové zastávce. Vychutnaly jsme si občerstvení od MaryHury a popřály jí hlavně zdravíčko. Vydaly jsme se cestou kolem kapličky a  krajinou s výhledy na horizontu. Přes Bahenní potok jsme došly do Lučice a odbočily jsme k Pilskému rybníku. Nad Bártovým mlýnem jsme prošly na horní část Lučice k Základní škole. Přivítal nás zde ředitel školy Mgr. Pavel Mináč. Provedl nás školou, jenž oslavila v červnu 100 let založení. Všechny turistky jsme obdivovaly poučně a vtipně vyzdobený interiér i zahrádku školy. Na  nově zrekonstruovanou školu je ředitel právem pyšný. Počasí se vydařilo. Bylo nás 20 turistek a ušly jsme 7 km.

Miluše Čiplová

Sobota - 10. 9. 2022

Zlatá stezka Českého ráje; Z hradu Trosky na hrad Kost

Autobusem za slunečného počasí vyjíždíme směr Kolín a Jičín na parkoviště pod hradem Trosky. Zde všichni společně vystoupíme a jdeme na prohlídku hradu. Za krásného slunečného počasí obdivujeme panorama okolní krajiny a dalekých výhledů. Po prohlídce někteří využijí občerstvení v místním kiosku a poté se společně opět sejdeme na parkovišti u autobusu, abychom pokračovali dále po předem určené trase. Z parkoviště nejdříve jdeme na rozcestí Svitačka a dále na rozcestí Troskovice – Křenovy, kde následuje společné foto v pozadí s hradem Trosky. Dále pokračujeme po ČTZ do osady Nebákov, kde se nachází vodní mlýn s přilehlou restaurací, kterou využíváme ke společnému občerstvení. Poté naše cesta pokračuje NS Podtroseckým údolím k Podsemínskému rybníku, mlýnu a místnímu mostu. Dále podél říčky Žehrovky jsme došli na rozcestí údolí Žehrovky, kde se naše cesta stáčí prudce doleva a pokračuje do obce Libošovice, kde končí vycházka pro krátkou trasu a dále byl použit autobus pro přesun turistů ke hradu Kost. Turisté prodloužené trasy pokračovali přes obec Libošovice podél potoka Klenice Prokopským údolím až ke hradu Kost. Zde jsme si dopřáli společného odpočinku čehož někteří využili k návštěvě hradu, občerstvení anebo k doplňující okolní vycházce. Co říci na závěr. Zájezd se nám všem moc líbil, byla vynikající atmosféra, každý si ho užil dle svého potěšení a samozřejmě k tomu všemu přispělo krásné počasí s panoramatickými a dalekými výhledy. Ještě jednou všem zúčastněným děkuji za krásný a příjemný sobotní den. Celkem jsme nachodili krátká trasa 8,5 km a dlouhá trasa 12 km.

Ladislav Rasocha

 

Středa 7. 9. 2022

Ze Lhotky do Želiva

Na dnešní vycházku jsme si museli přivstat, protože autobus nám vyjížděl z terminálu již 6:07 hodin. Překvapilo mě, že nás jelo 25, asi lákala prohlídka kláštera. Jeli jsme přes Humpolec do vesnice Lhotka. Po informaci o náplni vycházky jsme se vydali do sousední vesnice Lhotice, kde nás čekala prohlídka kostela, zvonice a dalších zajímavostí. Barokní kostel je zasvěcen sv. Jiří, vedle stojí dřevěná zvonice ze 16. století, pěkně opravená a ukrývá 2 původní zvony - jeden je z r. 1544 a druhý z r. 1560, další dva byly zrekvírovány v roce 1942 pro válečné účely. Na malém hřbitově odpočívá 11ti letý syn autora skladatele české hymny Oldřich Škroup, který jezdil do Lhotic za svojí tetou a při jedné návštěvě v r. 1859 onemocněl zápalem plic, zemřel a rodiče ho nechali pochovat na tomto hřbitově. Zajímavá je také historie zdejší školy, po velkém požáru byla v r. 1893 postavena škola nová, která měla   3 třídy, byt učitele a hřiště, na tu dobu nevídané. V roce 1940/41 chodilo do této školy 96 dětí a vyučoval zde Vít Bohumil Tajovský. Škola zde byla až do roku 1976 a pak byla přestavěna na dům pečovatelské služby. Pokračovali jsme do Vitic, zde jsme posvačili a pak dál do Želiva přes Kalvárii, kde je kaple Nalezení svatého Kříže odkud je nádherný výhled na Želiv, po vyfocení jsme pokračovali ke klášteru, kde nás čekala prohlídka kláštera a kostel Narození Blahoslavené Panny Marie. O této prohlídce se nebudu rozšiřovat, moje slova by asi nevyjádřila dostatečně historii a tu nádheru. Doporučuji navštívit tento objekt, kde se v posledních několika letech odvedlo mnoho práce.  Po prohlídce hřbitova a hrobky opatů kláštera jsme došli k vyhlášené restauraci vodáků Na Kocandě, zde jsme poobědvali, poseděli a pak jsme se vydali k autobusu, který nás odvezl  Brodu. Dnešní vycházka byla o prožitku - krásné počasí, cesta, zajímavá historie a ujitých 8 km.

                                                 Jana  Píšová, Majka Sedláková

 

Úterý – 6. 9. 2022

Včelí stezka Smrčná u Jihlavy

V obci Smrčná nás vystoupilo z autobusu 13 a přidal se k nám ještě jeden turista z Jihlavy. Všechny jsem seznámila s trasou i zajímavostmi o Včelí stezce a názvu obce. Pan Matýs nás provedl místní hospůdkou a prohlédli jsme si kostel sv. Mikuláše, kde nám poutavě vyprávěl o obci i o kostele.  Zelená značka nás dovedla k tabuli o Schindlerově sklárně a začátku Včelí stezky. Stezka pokračovala kolem Černého rybníka a hájenky Na horách až k lesnímu posezení, kde jsme posvačili a vyslechli čertovské pověsti ze Smrčné a Větrného Jeníkova. Potom jsme sešli dolů chatovou osadou k Trojanskému rybníku, žlutá značka mířila přes částečně poškozenou lávku do lesa a neznačená cesta rybník obcházela. Úspěšně jsme překonali překážku v podobě částečně zatopené pěšiny a došli jsme po poli na židovský hřbitov. Potkali jsme tam opravdové úly s pilnými včeličkami, následoval Habermannův mlýn s kovovými sochami uměleckého kováře Leopolda Habermanna, další rybník – tentokrát Mlýnský a ulicí V Chalupách jsme vystoupali do našeho cíle: Větrného Jeníkova. Stihli jsme i občerstvení v restauraci a někteří odjeli dřív, jiní později autobusem domů. Za pěkného počasí jsme zvládli trasu 9 km a byli jsme spokojeni.

Alena Hladká

 

Sobota - 3. 9. 2022

52. ročník Havlíčkobrodské padesátky

V sobotu 3. září 2022 se konal 52. ročník turistického pochodu Havlíčkobrodská padesátka. Sluníčko na cestě blízkým i vzdálenějším okolí Havlíčkova Brodu provázelo celkem 249 turistů a cyklistů. Nejdelší pěší trasu v délce 47 kilometrů si zvolilo 10 turistů, kteří si určitě zaslouží pomyslný potlesk a obdiv. Naopak na nejkratší šesti kilometrovou trasu se vydalo 94 turistů, z nichž bylo 56 dětí, které plnily po cestě celkem 13 různě náročných úkolů a soutěží. Nejvzdálenější účastníci přijeli z Opavy a Chebu, nejmladší  14 měsíční Tomášek a nejstarší 88 letá paní Zdeňka to měli podstatně blíž, protože jsou přímo z Havlíčkova Brodu.

Poděkovat bych chtěla hlavnímu partnerovi 52. ročníku Havlíčkobrodské padesátky VZP ČR. Zástupkyně pojišťovny byly přítomné v místě startu a cíle a všem zájemcům ochotně a neúnavně poskytovaly informace týkající se zdravotní pojišťovny a v rámci propagace měřily zájemcům tělesný tuk a krevní tlak. Dále pak patří velké díky Městu Havlíčkův Brod, pracovníkům Technických služeb a stejně významné poděkování směřuje i ke všem pořadatelům a turistům, kteří se tradičního havlíčkobrodského pochodu zúčastnili a bez kterých by naše příprava a organizace neměla smysl.

Lenka Žáková

Středa - 31. 8. 2022

Přes Fajtův Kopec

Z Havl.Brodu nás odjelo rychlíkem 12 a po přistoupení 4 turistek v Přibyslavi jsme vystoupili v Martinicích v počtu 16 turistů. Zde jsme prošli přes pěkně upravenou obec a pokračovali z části neznačenou cestou a z části po cyklostezce. Došli jsme pod 25 m vysoký železniční viadukt. Pak jsme vystoupali po sjezdovce na Fajtův kopec. Zde jsme se po zdolání 170 schodů kochali výhledy z rozhledny. U zavřené restaurace pod rozhlednou jsme posvačili a pokračovali dál. Přes zahrádkářskou kolonii jsme došli po ČTZ na náměstí do Velkého Meziříčí a tam navštívili IC, prohlédli si kostel a vystoupali na vyhlídkovou věž kostela sv.Mikuláše.Také jsme navštívili nově otevřené muzeum Kodetů s expozicí soch Emanuela Kodeta a Jana Kodeta a obrazů Kristiána Kodeta. Příjemným překvapením pro nás bylo to, že Kristián Kodet byl přítomen a tak jsme využili příležitost se s ním vyfotit. Zbyl také čas na oběd a pivo v restauraci a na kávu v místní kavárně. Z Velkého Meziříčí jsme odjeli vlakem do Křižanova a tam přestoupili na rychlík. Počasí nám nakonec přálo. Ušli jsme 9 km.

                                                                                                       Jarka a Jindra Roseckých

Úterý 30.8.2022

K rybníkům u Ořechova

Rychlíkem jsme dojeli do Křižanova, před nádražím jsem všechny seznámila s trasou do Ořechova.  Popřáli jsme Lidušce k narozeninám, která nám udělala radost čokoládovými bonbony.  Vyšli jsme k obci  Kozlov po zelené turistické značce, dále do obce Sviny. Značku jsme  vyměnili za červenou značku a scházeli cestou mezi poli, kolem rybníčku Křípalík a k lesu. Pokračovali jsme lesem, dále cesta vedla vykáceným lesem kolem ohrady k hájence, kde jsme posvačili a  dodrželi pitný režim. Poté jsme pokračovali k rybníku Velký Chlostov a zahlédli hladinu rybníku Malý  Chlostov.  Zastavili jsme u rybníku Chlostůvek, kde sídlilo hodně kačen, které nám předvedly  start nad vodou. V obci Ronov jsme se podívali na kostel sv. Antonína Paduánského a došli k hospůdce, kde pan vedoucí nám mimořádně otevřel a občerstvili jsme se dle osobních přání. Přečetla jsem turistům zápis  Karla Koutného z 31.8.2011, který poutavě vypráví o stonožce Adélce a čmelákovi Bzukovi, kteří se nechali nést po celou vycházku do Ořechova. Také tehdy turisté poseděli v hospůdce, a tak jako my odjeli vlakem z vlakové zastávky Ořechov. Vycházky se zúčastnilo 16 turistek a 1 turista Zdeněk. Našlapali jsme v pohodě 8 km.

                                                                                                                                       Jarka Kohoutová

 

Sobota 27. 8. 2022

DP Cestami Jaroslava Haška

Vyjeli jsme v 7.49 hodin do vlakové zastávky Světlá nad Sázavou – město, kde nedaleko byl start pochodu, v Lánecké ZŠ. Postupně se sešlo 18 havlíčkobrodských turistů. Pro registraci na startu jsme si vybrali různé trasy, ale většina vyšla na 10 km trasu: Josefodol, Druhanov, Horní Bohušice, Světlá nad Sázavou. V Josefodole  na kontrole nás překvapilo bohaté občerstvení, odtud jsme vystoupali neznačenou cestou do Druhanova. Poté jsme pokračovali přes Horní Bohušice do cíle v ZŠ v Lánecké ulici. Zde jsme dostali Pamětní list, v  bufetu jsme se občerstvili výborným gulášem, pozdravili se s turisty různých odborů. Počasí bylo skvělé a s dobrým pocitem jsme odjížděli domů.

                                                                                                                                        Jarka Kohoutová

 

Středa - 24. 8. 2022

Přes Úhrov do Třemošnice

Z Havl. Brodu jsme odjeli autobusem do Chotěboře. Po přestupu do autobusu na Vilémov jsme vystoupili v Kraborovicích v počtu 26 turistů. Zde na nás čekal starosta Kraborovic pan Sojka a umožnil nám prohlídku vesnického muzea v bývalé škole v Kraborovicích. Pak jsme se vydali do Úhrova, kde jsme prošli kolem zámku, který ale není přístupný, a kolem památné lípy došli ke kapli sv. Antonína Paduánského, která je ve vlastnictví obce a je nově opravena. Tu nám pan starosta otevřel a my jsme si ji mohli prohlédnout i uvnitř. Poté jsme se před kaplí vyfotili. Pak jsme se přes obec vydali po MTZ a na konci obce ještě navštívili repliku středověkého hradiště Úhrov, kde jsme dostali pohoštění od Mileny a pokračovali do údolí řeky Chrudimky do Spačic a po jejím toku došli do Pařížova. U přehrady jsme posvačili a pokračovali dál. ŽTZ nás dovedla do Třemošnice. Pak už byl čas na oběd a pivo v restauraci Lichnice, a nebo na kávu v místní cukrárně a návštěvu IC. Z Třemošnice jsme odjeli ve 14 hodin vlakem do Čáslavi a tam přestoupili na rychlík. Počasí nám nakonec přálo, i když po ránu byla zatažená obloha a nebyly takové výhledy. Ušli jsme 13 km.

                                                                                             Jarka a Jindra Roseckých

Úterý - 23. 8. 2022

Cestami Zdeny Žákové

Dnešní vycházka je věnována vzpomínce na Zdenu, vybraly jsme místo o kterém víme, že měla hodně ráda - statek Kráty a Zdena nás zkouší jako loni jestli to nevzdáme, opět prší, ale nás 9 žen, co jsme se sešly, to dáme! Odjíždíme autobusem do Horní Krupé a tam na zastávce oblékáme pláštěnky a vyrážíme po známé cestě na Kráty, čeká nás prohlídka křížové cesty, která tam nově vznikla a byla požehnána 2. 10. 2021 panem děkanem Mgr. Oldřichem Kučerou. Něco o vzniku křížové cesty.    Křížová cesta je tak trochu „hasičská“, protože za jejím vznikem a instalací stojí bývalý velitel hasičské stanice Havlíčkův Brod Mgr. Martin Sedláček  a jeho kolegové, umělecké ztvárnění ve formě litých skleněných desek instalovaných na velkých kamenech vsazených do země, realizoval vedoucí oddělení vyšetřování příčin vzniku požárů – Generální ředitelství HZS ČR Mg. Radek Kislinger.  Cesta má 14 zastavení, začíná u křížku při odbočce vedoucí ke statku a končí  kamenem s veršem Bohuslava Reynka u lesa směrem k Havlíčkovu Brodu. Celou cestu jsme prošly a u posledního kamene s veršem jsme se vyfotily.   Pánové, dílo se vám povedlo je to unikát! Myslím, že verš  Bože můj, hořím nadějí, že věci, které se nedějí, se stanou… osloví mnohé, kéž by se naplnil právě teď!  Vycházku jsme si ještě zpříjemnily posezením s kávičkou a zákuskem od Aniny Hlaváčkové, azyl nám poskytli jako již několikrát manželé Sedláčkovi na statku.  Po občerstvení  jsme se vydaly do Olešné na autobus, již bez pláštěnek a odjely jsme po celkovém ujití 8 km do Brodu. Snad příští rok při vycházce „Cestami Zdeny Žákové“ nám Zdena pošle sluníčko.

                                                                   Jana Píšová a Majka Sedláková

Sobota - 20. 8. 2022

Javořice - po stopách Vaška Dymáčka

Ještě za tmy, před šestou hodinou ranní, se nás na nádraží v Havlíčkově Brodě schází jedenáct vytrvalých turistů i přes to, že zatažená obloha nevěstí nic dobrého. V 6:02 odjíždíme vlakem do Třeště, v Jihlavě se k nám postupně ještě přidává Líba a Bohouš, takže nás je třináct, ale my doufáme, že toto číslo nebude mít vliv na průběh vycházky. V Třešti po krátkém čekání nastupujeme do autobusu směr Kaliště. Autobus je zcela prázdný, řízený ukrajinským řidičem, který úzkostně dodržuje všechny zastávky i když už z daleka je vidět, že nikdo nenastoupí. No prostě autobus je jen náš, vyhlídkový. Řidič také dodržuje časy průjezdu zastávkami, někdy i několik minut čekáme na zastávkách, takže máme možnost si prohlížet krásy Vysočiny. Před devátou hodinou jsme konečně v Kališti a vyrážíme směr Javořice. Cestou, pro padající kapky, dochází několikrát k oblékání a svlékání  pláštěnek, zastavujeme se na Velkém kamenném vrchu 786m, což bereme jako přípravu na zdolání Javořice 836,5m. U „Studánky Páně“ se nasvačíme a posilněni pak zdoláme posledních pár metrů. Zpět jdeme po ŽTZ až k rozcestníku „U Obrázku“ a odtud po ČTZ do Janštejna. Tady je otevřená hospůdka, kde si můžeme dát pivo, kávu i jídlo. Ve 13:20 odjíždíme autobusem do Batelova, zpožděným rychlíkem do Jihlavy, pak úprkem přebíháme na druhé jihlavské nádraží abychom stihli vlak do Havlíčkova Brodu. Ve 14:55 dojíždíme do cíle. Díky všem účastníkům.

Zdeněk Kohout

Středa - 17. 8. 2022

Z Radňovic do Žďáru

Přivítali jsme se na radňovickém nádraží, seznámila jsem všechny s trasou a vydali jsme se ke kapli, Lurdské jeskyni a začátku křížové cesty. Ta stoupala až k vrcholu Harusova kopce a na Kalvárii se třemi kříži a posezením. Kochali jsme se krásnými výhledy, vyfotili jsme se společně a přečetla jsem pověst o Buřičovi z Radňovic. Lesní cestou kolem chaty jsme došli na samý vrchol „Harusáku“ ve výšce 741 m, kde se vypíná zdaleka viditelný vysílač. Modrá značka a zároveň Cyrilometodějská stezka vedla naši turistickou jedenáctku do Jiříkovic, podél soustavy rybníků Vališáků a do obce Lhotka. U místního hřiště jsme si odpočali, nasvačili se a trošku se zchladili. Dál jsme po MTZ potkali několik rybníků, prošli Velký les i kukuřičné pole a lesní cestičkou jsme dokráčeli k samotě Plíšky. U ní jsme raději modrou značku opustili a pokračovali po poli podél lesa. Lávka v lese je totiž velice poškozená. Přivítal nás Žďár nad Sázavou, někteří se stavili na oběd a vychlazený nápoj nebo zmrzlinu. Ostatní se občerstvili až na nádraží nebo si nakoupili v obchodě. I když bylo dosti teplo, zvládli jsme 13 km a všichni byli spokojeni.

Alena Hladká

 

Úterý - 16. 8. 2022

Chřenovice – Zahájí

Vyjeli jsme vlakem do Ledče,  přestoupili na Sázavský pacifik a v Chřenovicích – Podhradí jsme vystoupili. Zde jsem turisty seznámila s historií hradu Chřenovice, dnes zříceniny a trasou vycházky. Vyšli jsme po modré značce cestou,  kde byl dříve les. Velice nás zaujala  sedící volavka na stromě, která si sušila křídla. Pokračovali jsme stoupáním do obce Štičí. Za obcí byly krásné výhledy na obec Chřenovice a hlavně na kostel románského slohu s hranolovou věží. Sešli jsme do obce Zahájí, došli k hospůdce U Petra, která byla bohužel zavřená, a tak jsme se občerstvili ze svých zásob. Vyšli jsme na poslední část vycházky do Chřenovic, kolem chatek ke splavu a k nádraží.  Díky Janě Píšové, která oslovila obsluhu rekreačního objektu, jsme získali kávu a zákusek. Trpělivě jsme čekali na vláček, kterým jsme se  s přestupem v Ledči vrátili domů. Zúčastnilo se 23 turistů a našlapali jsme 8 km.

                                                                                                                           Jarka Kohoutová

Sobota – 13. 8. 2022

Slavnostní turistické shromáždění

Dnes ráno v 8:30 hodin jsme vyšli v počtu 30 turistů od restaurace Hubert na Pelestrov. Tam se uskutečnilo slavnostní turistické shromáždění u příležitosti 130. výročí založení odboru Havlíčkův Brod. Akce se konala v 10:00 hodin na louce u Pelestrovské hospůdky. Program zahájil Jiří Moliš, který nám zahrál na klávesy a celou akci moderoval. Poté bylo přivítání hostů za oblast KČT Vysočina, pozvání přijal předseda Jaroslav Šlechta a místopředsedkyně Jitka Korbelová. Za Město Havlíčkův Brod starosta Jan Tecl a místostarosta Zbyněk Stejskal. Kulturní program byl zajištěn děvčaty ze  souboru  Kalamajka (zpěv, kytary). Lenka Žáková nás seznámila s historií odboru, potom následovaly projevy hostů. Některým turistům bylo předáno ocenění za prospěšnou činnost pro KČT. Po skončení této akce jsme všichni obdrželi “Pamětní list” udělený u příležitosti 130. výročí založení KČT  v Havlíčkově Brodě, magnetku s logem akce a sadu mini šroubováčků. Dnešního dne se také zúčastnily turistky, které již na vycházky s námi nechodí. Bylo to milé setkání. Nakonec jsme ochutnali dobroty, které upekly některé turistky. Lenka nechala upéct krásný dort na tuto příležitost, který byl moc dobrý. Po programu někteří turisté šli do restaurace se občerstvit a na oběd, jiní jeli nebo domů. Slavnostní shromáždění se povedlo, počasí přálo (přestože podle předpovědi mělo pršet). Celkem se akce zúčastnilo 84 lidí.

                                                                                    Majka Sedláková, Alena Kubátová

 

Středa - 10. 8. 2022

Cyrilometodějská cesta

Na vycházku po cyrilometodějské cestě vyjíždíme ráno v 7.49 z vlakového nádraží v Havl. Brodě do Světlé nad Sázavou. V počtu 13 turistů vycházíme po ČTZ do Dobré nad Sáz. Tady děláme změnu a pokračujeme po ŽTZ směrem na Ředkovský rybník. Cestou míjíme dětský tábor, který má zrovna  na louce odbornou ukázku dravců. Připojíme se také na chvíli k zajímavé přednášce o dravcích. Bylo to příjemné zpestření naší vycházky. Ještě než dojdeme k rybníku, dáme si malé občerstvení z vlastních zásob. Ředkovský rybník vypadal čistě, ale na koupání se nikdo neodvážil, tak se zastavíme aspoň u studánky pro doplnění pitného režimu. Opouštíme  ŽTZ a jdeme po naučné  stezce ZTZ Jana Zrzavého. Procházíme obcí Babice a po nové lávce  přes řeku Sázavu dojdeme  do Okrouhlice. Jedna skupinka odjela vlakem zpět do H. Brodu a druhá autobusem. Celá trasa byla dlouhá 10 km.

                                                                                         Dana Petrová

Úterý - 9. 8. 2022

Lázně Bohdaneč

Cílem dnešní vycházky jsou Lázně Bohdaneč, přesněji Naučná stezka Gočárův okruh. V Brodě na nádraží se nás v 6 hodin ráno sešlo 20 žen, jak již poslední dobou bývá zvykem, muži se nekonají. Cesta vlakem se nám protáhla – komplikace na kolejích, tak jsme do Bohdanče přijely asi s hodinovým zpožděním, ale času jsme měly dost, tak jsme to neřešily a naše první kroky vedly do Informačního centra a pak již na zmiňovaný okruh. Ještě zmínka o panu Gočárovi, byl to významný český architekt a pojmenování okruhu je snahou připomínat jeho působení ve městě na začátku 20. století.  Pavilon Gočár v lázeňském objektu je největší stavbou, kterou pro Bohdaneč vyprojektoval. Postupně jsme absolvovaly všech 16 zastavení okruhu, která vedou lázeňským parkem, ale i městem, během cesty jsme se občerstvily dobrotami od paní Věry Trtíkové, které nám poslala v rámci oslav svých významných narozenin. Věro, přejeme, alespoň touto cestou, pevné zdraví a dobrou pohodu.  Během procházky okruhem jsme se stačily i v jedné venkovní restauraci dobře a s rychlou obsluhou naobědvat a pak jsme se pomalu přesunuly na zastávku autobusu, který nás dovezl do Pardubic a odtud jsme pokračovaly vlakem do Havlíčkova Brodu. 7 km, které jsme ušly není mnoho, ale myslím, že jsme si to užily a veselé a spokojené jsme se v Brodě rozešly.                                                                                         

                                                                                       Jana Píšová a Majka Sedláková

Úterý – 9. 8. 2022

Lázně Bohdaneč

Dneska jsme jeli vlakem do Lázní Bohdaneč s přestupem v Hlinsku a Chrudimi. V Chrudimi jsme se neplánovaně zdrželi 1 hodinu, protože na trati byla nepojízdná lokomotiva. Z Pardubic se jelo trolejbusem do Bohdanče. Tam jsme si prohlédli hezké náměstí s fontánou a kostel sv. Maří Magdaleny. A potom kolem lázeňských pavilónů a parkem se vydali na naučnou stezku “Gočárův okruh”. Ta začíná v lázeňském parku a vede ke Kuttnerově kapličce, Gočárově vodojemu a březovou alejí k Bohdanečským hřbitovům. Starému hřbitovu se říká tzv. “bohdanečský slavín” tvoří hroby básníků, spisovatelů, nebo rodičů architekta J. Gočára. Kolem zahrádkářské kolonie jsme přišli ke  Gočárově vile. Od ní to byl už jenom kousek do města, odkud nám jel trolejbus do Pardubic. Bylo nás 20 turistů a trasa měřila 7 km. Do Havlíčkova Brodu jsme přijeli v 16 hodin. 

Majka Sedláková a  Jana Píšová 

Sobota - 6. 8. 2022  

27. Léto v Železných horách

Deštivé a mlhavé ráno odradilo mnohé turisty k účasti na pochodu v Sobíňově. Malá skupina turistů vlakem vyjela do Sobíňova, po registraci se většina vydala na naučnou stezku Sobíňov. Bohužel pro mlhu jsme výhledy na Březince žádné neměli, ale jinak cesta přes Hlínu, kolem Zahájského rybníka, přes Sopoty do Sobíňova byla velice příjemná. V cíli jsme si vyzvedli Pamětní listy, pozdravili se zakladatelem tohoto pochodu  Jardou Jonákem a pořadateli pochodu, starostou obce, kterému patří dík za přípravu pochodu. Poseděli jsme venku pod stany s turistickými přáteli  a  velice dobře jsme se občerstvili chutným jídlem připraveným  místními hasiči. Spokojeni jsme vláčkem odjeli domů.

Jarka Kohoutová

Středa - 3. 8. 2022

Na Roštejn

Vlakem jsme dojeli do Hodic, prohlédli si výstavné nádražíčko a vyšli po zelené turistické značce k rozcestí Pod Kratiznou. Nejdříve jsme šli po silničce, poté rozježděnou cestou s hlubokými kolejemi. U rozcestí se přidala zelená značka a došli jsme na silničku pod hradem. Na hradě si většina z nás koupila vstupenky na věž a někteří na prohlídku hradu. Z věže byl krásný výhled do okolí. Po občerstvení jsme vyšli po žluté značce kolem památného stromu Douglasky tisolisté do obce Růžené. Pokračovali jsme po silničce, přidala se zprava modrá  značka. U Horního Hlubokého rybníka jsme odbočili vlevo k rybníku Valcha, k Valchovskému mlýnu a pokračovali ulicí K Valše na železniční zastávku Třešť – město. Všichni jsme odjeli vlakem bez přestupu do Havlíčkova Brodu. Zúčastnilo se 16 turistů a za velkého tepla našlapali 13 km. Děkujeme všem, kdo se zúčastnil.    

                                                                                                 Zdeněk a Jarka Kohoutovi

Úterý – 2. 8. 2022

Přes Čejovský kopec

Na autobusovém nádraží se sešlo 15 turistů a odjeli do Leštiny u Věže. Po cestě ještě přistoupily tři turistky a v Leštině na nás čekala ještě jedna. Po seznámení s trasou jsme se vydali po silnici přes vesnici až k odbočce na Čejovský kopec. Čekalo nás velké stoupání, ale díky pokáceným stromům byly krásné výhledy. Bylo vidět město Humpolec, okolní menší vesnice, hrad Orlík a Lipnice, též vrch Javořice, Melechova, Strážiště, i rybník Kamenná trouba. Na vrcholu kopce jsme posvačili, odpočinuli a pokračovali zpět k silnici. Po ujití sto metrů jsme odbočili znovu do lesa a po modré značce došli na rozcestí Na Štůlách, odtud poblíž hradu Orlík došli až do Rozkoše u Humpolce. V motorestu jsme se ještě stihli občerstvit a autobusem odjeli do Havlíčkova Brodu. Ušli jsme 8 km, i když byla vycházka na úterý náročnější, shodli jsme se, že ty výhledy na kopci stály za to.

Marie Domkářová, Marie Beránková

Sobota 30. července 2022

I dnešní den začal v 7:00 hodin snídaní, ale potom už se od předchozích dní lišil. Týden utekl jako voda ve Vydře a my jsme se loučili se Šumavou, balili a nakládali zavazadla do autobusu. Odjezd byl plánovaný na 8:30, ale už lehce po osmé bylo naloženo, závěrečné vzpomínkové foto vyfoceno a my jsme mohli zamávat turistické chatě v Prášilech. Předpověď počasí nebyla moc příznivá, nicméně jsme všichni věřili a doufali, že to vyjde a my se obejdeme bez deště, tak jak tomu bylo celý týden. Odjeli jsme do Kašperských Hor, kde vystoupila část turistů, z nichž někteří zůstali v městečku a někteří se vydali pěkně do kopce na hrad Kašperk. Většina z nás v autobuse zůstala a vystoupila až na parkovišti cca 2 km od hradu. Po absolvování velmi poutavé prohlídky na téma „Život na hradě“ jsme se opět rozdělili. Někteří se vrátili k autobusu a někteří ještě seběhli do Kašperských Hor. Ve 13:00 jsme odjížděli z parkoviště od hradu, v „Kašperkách“ nabrali zbytek výpravy a začali ukrajovat kilometry zpět na Vysočinu. Cestou jsme před Táborem ještě udělali krátkou přestávku na občerstvení a v 17:00 jsme dojeli zpět do Havlíčkova Brodu. Počasí vydrželo a pršelo jenom, když jsme byli v bezpečí autobusu.

Lenka Žáková

 

Pátek 29. července 2022

Na dnešní vycházku jsme vyjeli v 8:00 hodin do Nové Hůrky. Všichni jsme společně vyrazili po MTZ, ŽTZ a ČTZ k jezeru Laka. Cestou jsme míjeli základ kostela a upravenou kapli, kde v hrobce jsou uloženy ostatky spisovatele Karla Klostermanna. Naše cesta vedla k jezeru, které je nejmenší a nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě. Nachází se na svahu hory Plesná. Tady jsme udělali společnou fotku a rozdělili jsme se na dvě skupiny. Turisté krátké trasy se vrátili zpět k autobusu a ten je odvezl do Prášil. Dlouhá trasa pokračovala dál přes Horní Ždánidla na hranice s Německem. Poblíž jsme si udělali přestávku na svačinu a po ŽTZ jsme se vrátili do prášil. Turisté dlouhé trasy ušli 15 km a krátké trasy 11 km.

Milena Beránková, Marie Domkářová a Marie Beránková

 

Čtvrtek 28. července 2022

Tento den byl nakonec výběr ze tří tras. Dlouhá trasa jela autobusem do Železné Rudy – Špičák. Jednosedačkovou lanovkou vyjeli na Pancíř a po ČTZ, ŽTZ a MTZ šli na Špičácké sedlo a dále na Černé jezero. Po ČTZ k Čertovu jezeru s odbočkou na rozhlednu Špičák. Odtud pokračovali po ŽTZ do obce Špičák k autobusu. Střední trasa vyjela lanovkou na Pancíř. Po výstupu na rozhlednu a prohlídce okolí sjeli turisté lanovkou na Hofmanky. Odtud pokračovali po ZTZ na Špičácké sedlo a dále po ŽTZ k Černému jezeru. Po ČTZ příkrým stoupáním k Čertovu jezeru a také s odbočkou na Špičák. Za krásného počasí a s výhledy do okolí. Od Čertova jezera po ŽTZ k autobusu. Krátká trasa nastupovala na vycházku na Špičáckém sedle, šli po MTZ Rozvodskou cestou na Rozvodí a odtud už kopírovala střední i dlouhou trasu. Pro účastníky střední a dlouhé trasy zbyl ještě čas na prohlídku Železné Rudy.

Dlouhá trasa: 18 km, střední 14 km, krátká 12 km.

Dana Petrová, Květa Průšová

 

Středa 27. července 2022

Středeční ráno bylo poněkud chladnější. Autobusem jsme dojeli do Filipovy Hutě, kde všichni vystoupili a vydali se po ŽTZ na své trasy. Krátká trasa vedla k rozcestníku Černohorská nádrž – 1100 m a odtud pokračovala po ČTZ do Modravy. Dlouhá trasa vedla po ŽTZ až na rozcestí Na Ztraceném (1105 m), kde byly směrovky: Březník 2 km, Modrava 9 km, „což měl Láďa mimořádně pravdu“ konstatovali všichni…. Dál jsme pokračovali po MTZ vyasfaltovanou cestou až na samotu Březník (1133 m) Je to jedno z nejchladnějších míst zde, ale s krásným výhledem na Luzenské údolí, s kamenitým vrcholem hory Luzný v pozadí. V budově jsme si mohli prohlédnout expozici o Šumavě a při občerstvení venku jsme se kochali výhledem do širokého údolí Luzenského potoka. Dále jsme pokračovali po ZTZ k Cikánské slati. Cesta pozvolna klesala, místy jsme šli po dřevěném chodníku přes slatě, pak se cesta změnila na kamenito štěrkovou a tou jsme postupně scházeli do cíle naší trasy – do Modravy. Zde jsme si mohli prohlédnout soutok potoků Roklanského a Modravského, které splynutím vytvořily šumavskou řeku Vydru. V Modravě jsme kromě několika hospůdek měli možnost navštívit  „Íčko“ nebo návštěvnické centrum Dřevák se spoustou krásných dřevěných hraček – prostě každý si odtud něco odvážel – minimálně krásné zážitky z vycházek. Dlouhá trasa 17 km, krátká 9 km.

Majka Rosičková, Majka Kubová, Jana Bartoňová

 

Úterý 26. července 2022

Dnes jsme se probudili po noční bouřce. Na vybranou trasu jsme odjeli všichni společně do Čeňkovy Pily, kde jsme vystoupili. Šli jsme k soutoku Vydry a Křemelné, ze kterých vzniká Otava. Tam jsme si udělali společnou fotku. Krátká trasa potom v pohodovém tempu v počtu 32 turistů šla kolem řeky Vydry, přes Klostermannův most na Vlčí výběh, kde viděli jednoho vlka pěkně zblízka a ostatní zpovzdálí. Navštívili pěkné Návštěvnické centrum, vybavené informačními panely o životě a zvycích vlků a dalších zvířat. Dále pokračovali do Srní. Ušli 12 km. Dlouhá trasa šla od soutoku řek nádherným údolím Vydry přes Turnerovu chatu, kolem Klostermannova mostu na Antýgl. Tady se v kempu všichni občerstvili. Odtud skupinka 17 turistů pokračovala kolem plavebního kanálu Vchynicko-tetovského kanálu. Cestou turisté viděli pět kamenných mostů a několik pstruhů. Část skupiny (podle zájmu) odbočila na ZTZ a došla k Hauswaldské kapli, kde je také zázračná studánka. Zde se opět všichni občerstvili a udělali si společné foto. Dále už skupinka pokračovala až do Srní. Dlouhá trasa měřila 21 km. V Srní jsme všichni jak z dlouhé tak z krátké trasy měli možnost podle zájmu si projít obec, navštívit Klostermannovu vyhlídku, Informační centrum nebo se podle chuti občerstvit v cukrárně, v restauraci. Potom jsme společně odjeli autobusem zpět do Prášil. Všem se dnešní den moc líbil, Láďovi děkujeme, že to hezky naplánoval.

František Pithart, Bohumír Kovanda, Milan Rásl, Miroslav Friedl

 

Pondělí 25. července 2022

Ráno jsme vyjeli v osm hodin směr Modrava. Asi po 2 km jsme vysadili 8 turistek, které se vydaly přes Prášilské jezero na rozhlednu Poledník, odkud se vrátily pěšky zpět do Prášil. Ušly 17 km. Ostatní dojeli do Modravy, kde se rozdělili na dvě skupiny. Dlouhá – 16 turistů a krátká 25 turistů. Obě skupiny měly část cesty okolo Roklanského potoka až po Javoří Pilu stejnou. Odtud šla krátká na Tříjezerní slať a podél plavebního kanálu do Srní, kde byl autobus, který nás dovezl zpátky do Prášil. Máme v nohách 15,5 km. Turisté na dlouhé trase pokračovali od Javoří Pily dál po červené značce až na rozhlednu Poledník a přes Prášilské jezero zpět do Prášil. 16 turistů našlapalo 23 km.

Líba Musilová, Líba Jelenová a Líba Ertner

 

Neděle 24. července 2022

Nedělní ráno slibovalo opět pěkné počasí. Po výborné snídaní jsme v osm hodin nastoupili společně do autobusu a odjeli do Kvildy. Tam vystoupili turisté, kteří se rozhodli pro krátkou trasu. Ostatní pokračovali autobusem do Borové Lady, kde byl start dlouhé trasy a také trasy nejkratší. Turisté dlouhé trasy se vydali z Borové Lady na Knížecí Pláně. Cestou obdivovali krásnou přírodu s panoramatickými výhledy na Bučinu, viděli i pozůstatky „železné opony“. Z Bučiny pokračovali po ČTZ  k pramenu Vltavy a po MTZ došli do Kvildy. Trasa měřila téměř 20 km. Na krátkou trasu se vydalo nejvíce turistů. Patnáct z nich si trasu asi o 2 km zkrátilo, zbytek šel podle plánu přes Bučinu. Všichni došli k pramenu Vltavy a po krátkém odpočinku se vrátili po MTZ do Kvildy, kde byl dostatek času na prohlídku, odpočinek a občerstvení. Tato trasa měřila 16 km, zkrácená 14 km. Pro nejkratší se rozhodli 4 turisté. Z Borové Lady přes Svinnou Ladu došli k Chalupské slati, kam od IC vede 260 m dlouhý povalový chodník. Na jeho konci je vyhlídka na největší rašelinné jezírko v ČR. Po návratu do Botové Lady si prohlédli soví voliéry a potom se autobusem vrátili do Kvildy. Dva turisté si ještě linkovým autobusem zajeli na Horskou Kvildu, navštívili tam IC, občerstvili se, sjeli k Jezerní slati a po její prohlídce došli po cyklostezce do Kvildy. Ušli 7 km, 2 turistky 4 km. Cestou z Kvildy do Prášil jsme se zastavili u zrenovovaného Hradlového mostu přes řeku Vydru. Děkujeme Láďovi za přípravu pěkných tras a Lence za návrh na nejkratší trasu. Dnešní den jsme si všichni užili dle svých možností a ke spokojenosti přispělo i nádherné počasí.

Jana Adamová, Vladimíra Doležalová, Věra Nováková

 

Sobota 23. července 2022

Zahajujeme týdenní pobyt v Prášilech na Šumavě. V 7 hodin jsme odjeli z Havlíčkova Brodu směr Tábor, Písek a do Horažďovic. Prošli jsme městem, obdivovali girlandy petunií na náměstí a zastavili se v IC. Společně jsme se vydali po ZTZ na zříceninu hradu Prácheň. Zde Láďa Rasocha přiznal, že zcela výjimečně je tu poprvé. Na parkovišti před kostelíkem sv. Klimenta jsme se posilnili na další cestu a na rozcestí se rozdělili na dvě skupiny. Turisté krátké trasy sešli do Horažďovic k autobusu a dojeli do obce Rabí. Zbylých 13 turistů se vypravilo do Velkých Hydčic a v restauraci Pohoda se občerstvili. Ikdyž se zdálo, že příjde bouřka, vydali jsme se do Žichovic (ani tady Láďa dosud nešel). Tady jsme si prohlédli okolí zámku. Cesta vedla podél řeky Otavy, po které se plavilo hodně vodáků. Obě skupiny se potkaly na nádvoří hradu Rabí. Unavení hlavně z vedra jsme se chladili zmrzlinou, ledovou kávou nebo pivem….V 16:00 už jsme byli na cestě do Prášil. Dlouhá trasa měřila 14 km, krátká 10 km.

Alena Kubátová, Milena Košetická, Alena Hladká, Věra Melicharová, Vlasta Chalupová

 

 
ŠUMAVA - chata KČT v Prášilech 23.-30.7.2022
 
Sobota - 30. 7. 2022
Ze Šlapanova
Vycházka se nekonala.

                                                                                  Ema Dočkalová

Středa - 27. 7. 2022

Ze Seče do Třemošnice

Ve středu dne 27.7.2022 se uskutečnila vycházka ze Seče do Třemošnice. Z HB se vyjelo autobusem směrem do Chotěboře a odtud na Seč. V Seči jsem přítomné seznámila s historií města a jeho významnými památkami. Vydali jsme se směrem na Žďáreč u Seče a  pokračovali do rekreační oblasti Kraskov, kde se nacházejí dva rybníky - Horní a Dolní Peklo, které jsou majetkem rybářů. Odtud jsme zamířili do Hedvičina údolí. Je to hluboká skalnatá rokle, která má na zdejší poměry ohromující výškový rozdíl oproti blízkým okolním kopcům. Činí až 200 m. Protéká zde Zlatý potok, jehož název je odvozen od zlata, které se zde dříve nacházelo. Došli jsme do Třemošnice, odkud jsme pokračovali autobusem do Chotěboře a dále do HB. I když nás bylo jen 6, tak jsme si to užili a všem se vycházka moc líbila. Ušli jsme 10 km.   

 

Broncovi  

Úterý - 26. 7. 2022

Toulky Zálesím

Dnes jsme se vypravili do oblasti kolem vesnice Mladé Bříště. Původní záměr byl dojít až ke Kladinským rybníkům, ale protože jsem měla obavy, že v horkém počasí bychom nezvládli dojít včas k dobrému spojení pro návrat a další spojení už by bylo komplikované, zvolila jsem jinou trasu. Po vystoupení z autobusu nás čekal komplikovaný přechod přes frekventovanou silnici, ale potom již v pohodovém tempu jsme po silničce došli do obce Mladé Bříště.  Dále jsme pokračovali po ŽTZ podél Jankulovského potoka. A žlutá nezklamala, dala nám pořádně zabrat. U hájenky jsme odbočili na cyklostezku a po ní přes vesnici Velký Rybník došli na zastávku autobusu a vrátili se domů. Na Kladiny se podíváme někdy příště, budu volit dřívější odjezd z Havl. Brodu. Škoda jen zamlženého počasí, takže výhledy nic moc. Který kopec je Křemešník, jsme se dohadovali. Bylo nás 6 a našlapali jsme 6 km.

Ludmila Kocmanová

 

Sobota – 23 7. 2022

Ze Smrčné

Vycházka do Smrčné a pak dále kolem Sázavy přes Stvořidla kolem plných kempů, hospůdek a keřů plných zralých malin a ostružin, které naopak teprve začínají zrát, jsme v počtu tří turistů dorazili do cíle naší cesty do Ledče nad Sázavou. Zašli jsme si na vynikající oběd, pokochali se pohledem na majestátný Ledečský hrad a vlakem jsme se vrátili do Havl. Brodu. V dusném počasí jsme našlapali 11 km.

Ema Dočkalová, Míla Špačková, Zdeněk Kohout

 

Středa - 20. 7. 2022

Do Úsobí

Autobus nás dovezl do Věže, kde vystoupilo 11 turistů a vydali jsme se cestou kolem Ulrichova mlýna přes Koječín a ještě zbytkem lesa k radňovským chatám. A protože bylo velké vedro, slunce začínalo pálit, domluvili jsme se a došli k zastávce Radňov. Tady jsme počkali na vlak. Ušli jsme příjemných 7 km.

Milena Beránková

 

Úterý - 19. 7. 2022

Malý Mlejnek

Celkem 16 turistů vystoupilo na železniční zastávce Mrzkovice. Popřáli jsme Mileně k narozeninám, ochutnali její výborné cukroví, ale také jsme vyslechli od vedoucích  informace o trase. Přešli jsme po houpavé lávce přes řeku Sázavu, kolem kukuřičného mlýna a další cesta vedla většinou lesíkem v příjemném stínu. Proti proudu Pstružného potoka jsme dokráčeli do osady Mariadol (Důl Maria), bývalého dolu a potom mlýna. Následovala samota Františkodol – také bývalý důl a nakonec nás žlutá značka dovedla k další samotě Malý Mlejnek (bývalý mlýn), kde jsme se společně vyfotili. Pokračovali jsme po Sázavské cyklotrase k posezení u rybníčka a posvačili jsme. Silnička a cyklotrasa mířila k obci Lipnička s pěkným výhledem na Žebrákovský kopec. V Lipničce jsme míjeli kapli sv. Antonína, cestou podél řeky Sázavy jsme pak potkali cyklisty, dětský tábor a mostem pro pěší jsme dosáhli našeho cíle:  zastávky Smrčná. Ještě jsme poseděli ve stínu u kiosku a ochotná paní majitelka nám prodala chlazené nápoje a zmrzlinu. Velké horko a 9 km dlouhou vycházku jsme v pohodě zvládli a vlak nás před polednem odvezl domů.

Alena Hladká

 

Sobota - 16. 7. 2022 

2. letní výstup na Melechov

Táto epizoda akce "Vrcholy bývalého okresu Havlíčkův Brod" se vydařila po všech stránkách. Počasí nám vyšlo, výhledy byly hezké, všichni jsme to zvládli ve zdraví a cestou se našly i Milanovi ztracené brýle. Už ve vlaku se dvanáct našich turistů pozdravilo s kamarády ze Ždírce, Světlé n.S. a Hlinska. Šli jsme z různých míst, cestou jsme si užívali krásné výhledy a všichni jsme se opět sešli na vrcholu Melechova. Tady na nás čekala kontrola, od které jsme obdrželi nezbytné razítko do záznamníku a někteří po splnění podmínek i pamětní list a odznak za absolvování všech vrcholů. Potom jsme se Zdeňkem oslavili jeho krásné narozeniny. Pogratulovali jsme mu, předali hezké dárky a ochutnali jeho výrobky - jak pečené tak i tekuté. Společně jsme se vyfotili a zatím co kontrola čekala na další turisty, my jsme se vydali na cestu na vlak. Ve Smrčné jsme ještě měli čas na občerstvení. Cestou vlakem a výlukovým autobusem jsme se ještě dobře bavili díky skupince rozjařených cestujících. Našlapali jsme asi dvanáct kilometrů.                                                                       

František Pithart

 

Středa - 13. 7. 2022

Do Plačkova

Brzy ráno nás autobus dovezl do Herálce, přijelo 11 turistů. Po seznámení s trasou jsme se vydali kolem zámku po MTZ směrem na Kamenici. Prošli jsme vesničkou a odbočili do lesa. Zastavili se u westernového městečka a pokračovali dál lesem k dálnici až k Pařezáči. Je to nově upravený rybník s molem, novými lavičkami a dětským hřištěm. Jenom to občerstvení chybělo, to až odpoledne. Počasí nám přálo. Ušli jsme asi 9 km.                             

Milena Beránková

 

Úterý – 12. 7. 2022

Do Dočkalova mlýna

23 turistů přijelo autobusem do Krásné Hory. Po seznámení s trasou se vydali do Hlavňova, kde si prohlédli skanzen Perlového potoka. Došli do Bezděkova, zastavili se u kapličky a pokračovali cestou k rybníku Abrahám. Zde se občerstvili  z vlastních zásob. Po odpočinku šli do Kvasetic, kde obdivovali opravený zámek. Odtud zbýval jen kousek cesty do Dočkalova mlýna. Prohlédli si kapli a okolí mlýna. Zašli na občerstvení do hospůdky. Po  příjemném posezení  odjeli z Michalovic autobusem domů.

                                                                                                           Marie a Bohumír Špačkovi

Sobota – 9. 7. 2022

Vokounova vyhlídka

Tento výlet jsme uskutečnili podruhé a tentokrát nám opravdu přálo počasí, protože bylo mírně zataženo a teplo. Před tišnovským nádražím se nás sešlo 10, seznámili jsme se s trasou a nezbytnými informacemi a vydali se po modré značce ke splavu na řece Svratce a k Červenému mlýnu. Prudké stoupání na Vokounovu vyhlídku jsme všichni zvládli, na posezení si odpočali a mírně posvačili a také si prohlédli tabule s fotkami a obrázky z tohoto zajímavého místa. Sestup po schodech s pomocným lanem a cestičkou dolů už byl lehký, odměnili jsme se i mlsáním nasbíraných malin. Předklášteřím jsme kráčeli kolem moderního Domova pro seniory k hřbitovnímu kostelíku Nejsvětější Trojice na Stráňově s kolumbáriem a posvačili a popili jsme v Klášterním pivovaru. Nezapomněli jsme se potěšit procházkou ke klášteru Porta coeli (Brána nebes) s nádherným portálem kostela Nanebevzetí Panny Marie, nahlédli jsme dovnitř a společně se tam vyfotili. Cestou na náměstí jsme navštívili Muzeum Tišnova, prošli Tišnovské uličky a potkali některé památné domy a další historické zvláštnosti. Riegrova ulice, shodná s MTZ nás dovedla podél několika secesních vil ke Kuthanovu sanatoriu, dnešní nemocnici a potom jsme se okruhem po Brněnské ulici vraceli do města.  U Jamborova domu jsme odbočili vlevo a prohlídku zakončili vtipnou Stopou Járy Cimrmana. Nezapomněli jsme na hospůdku a oběd s nápojem. Rychlíkem v 14,48 hodin jsme odjeli v počtu 9 turistů spokojeni domů (1 turistka odjela dřív.) Našlapali  jsme 10 km.

Alena Hladká

Středa - 6. 7. 2022

Z Okrouhlice

 

Naplánovaná vycházka musela být zrušena. V čase odjezdu vlaku z HB do Okrouhlice byly velmi silné bouřky, které byly doprovázeny i vydatným deštěm a vyrazit na vycházku v takovém nečase by bylo hodně nerozumné.

 

Úterý - 5. 7. 2022

Dřevořezání v Třešti

Vlakem jsme dojeli do Jezdovic, po informacích o trase a nejnovějších novinkách v klubu, jsme většina navlékli pláštěnky a vyšli kolem Jezdovického rybníka. Přešli jsme starý kamenný most, prošli kolem sochy horníka z r. 2010, pravoslavného chrámu sv. Jana Šanghajského a Sanfranciského. Dále jsme pokračovali krásnou alejí podél rybníka a došli do cíle v Třešti, do muzea v domě J. A. Schumpetera, kde na zahradě se konal 20. ročník Dřevořezání. Setkání řezbářů pořádá Spolek přátel řezbářů v Třešti. U jednotlivých stánků jsme viděli krásné vyřezávané figurky, drobné stavby pro betlémy a drobné upomínkové předměty. Zájemci mohli vyzkoušet i vyřezávání figurek. Vše ale kazilo deštivé počasí. Po prohlídce jsme navštívili hospůdku U Kapra, kde jsme se občerstvili, někteří odešli na nejbližší vlakový spoj. Odjeli jsme ve 12:57 bez přestupování do Havlíčkova Brodu. Zúčastnilo se 21 turistů a našlapali jsme celkem asi 6 km. Děkujeme všem, kdo se zúčastnil.

 

                                                                                                                      

                                                                                                                      Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota 2. 7. 2022

Křížové cesty Novoměstska

Do Veselíčka přijelo 9 turistek, které nemířily do hospůdky na řízek, ale po přivítání se vydaly silničkou směr Jámy, odbočily ke studánce v lese a došly k Lesnímu rybníku a PP Šafranice. Tam u kapličky následovalo i společné focení. Po silnici jsme dokráčely do Slavkovic, prohlédly si kostel Božího Milosrdenství a sv. Faustýny i uvnitř a také křížovou cestu nad kostelem. Kolem dalšího kříže jsme pokračovaly lipovou alejí a přes železniční trať do obce Radňovice. Viděly jsme kapličku se začátkem křížové cesty, Lurdskou jeskyni a stoupaly jsme postupně podél 14 zastavení až ke Kalvárii na Harusově kopci. Tam s nádhernými výhledy do kraje jsme si odpočaly, posvačily a vyslechly pověst z okolí Nového Města. Od televizního vysílače ve výšce 741 m jsme mířily dolů ke Ski hotelu a okolním tribunám, míjeli nás cyklisté, auta a autobusy se sportovci a návštěvníky. Do Nového Města nás nakonec dovedlo červené značení, což byla zároveň Cyrilometodějská stezka. Na Vratislavově náměstí některé turistky navštívily IC, pak cukrárnu a také prošly městské arboretum. Jiné spěchaly na vlak, ale všechny jsme se opět sešly na žďárském nádraží, odkud jsme odjely rychlíkem domů. Výlet se všem líbil, zvládly jsme 13 km v příjemně teplém počasí.  Kdo se nezúčastnil, pochybil.

Alena Hladká

 

Středa - 29. 6. 2022

Do Zruče nad Sázavou

Předpověď počasí nám neslibovala sluníčko, ale 29 turistů to neodradilo a vydali se na vycházku z Vlastějovic do Zruče. Na nádraží jsme se seznámili s trasou a vydali se na cestu. Prošli  Vlastějovicemi, po silnici minuli vlastějovickou studánku, poblíž jezu Březina přešli koleje a pokračovali do Horek nad Sázavou. Zde jsme sešli z červené značky a přes vesnici jsme došli k blízké pískovně, kde jsme nejen posvačili, ale kochali se pohledem na hladinu, která byla klidná a čistá. Naše cesta po té pokračovala podél lesa k pěšímu mostu přes řeku Sázavu. Od ní už vedla cyklostezka až do Zruče a pohledem na zámek naše vycházka končila. Ještě jsme se stihli občerstvit v blízkém hotelu. V přeplněném vlaku jsme dojeli do Brodu. Bohužel české dráhy ještě nezaznamenaly, že je již sezona a dopravu neposílily. Počasí nám nakonec vyšlo a ušli jsme 10 km.

Marie Domkářová

Úterý - 28.6.2022

Batelov - Naučná stezka Karla Havlíčka Borovského

Vlakem v 7:03hod. jsme vyjeli   do Batelova, abychom navštívili Naučnou stezku Karla Havlíčka Borovského. Stavili jsme se na radnici, kde jsme získali prospekt s popisem naučné stezky. Naučná stezka začínala u bývalé synagogy, kterou vlastní Zahrádkaři. Zde bylo první zastavení. Pokračovali jsme kolem Zámeckého rybníka k druhému zastavení. Lipovou alejí jsme došli k továrně Motorpal a poté pokračovali travnatými pěšinami ke „Třem křížům“. Zde jsme se krátce občerstvili. Pokusili jsme se pokračovat  k „Velkému kameni“, ale pro nedostupnost jsme sestoupili od Tří křížů lesní cestou na okraj městyse a Lovětínskou ulicí jsme došli ke kostelu sv. Petra a  Pavla. Do kostela jsme měli možnost nahlédnout. Obdivovali  jsme krásně upravené náměstí s kašnou  a sochou p. Marie. Navštívili jsme restauraci Na západě, kde jsme si pochutnali na menu s příjemnou cenou a kolem Zámeckého rybníka jsme došli na nádraží a vlakem jsme se vraceli domů. Zúčastnilo se 15 turistů a našlapali 8 km. Děkujeme všem, kdo se vycházky zúčastnili a hlavně bylo skvělé počasí.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Sobota 25. 6. 2022 

Z Hesova do Brodu

Na nádraží se sešlo 7 turistů 4 muži a 3 ženy. Vlakem jsme dojeli do Hesova. Trať jsme nepřecházeli, ale spořádaně jsme ji obloukem obešli. Kolem rybníku, kde se rybáři snažili vylovit nějakou rybku,  jsme nabrali směr Stříbrné Hory. Nejprve lesem a potom loukou jsme došli k silnici vedoucí do Simtan. Původně  plánovanou cestou  kolem řeky jsme nemohli jít, byly zde povalené stromy sahající až do vody. V Simtanech jsme kolem kapličky sešli na silnici a asi po 300m jsme přešli lávku a loukou jsme dorazili na Pohledské nádraží. Zde se skupina mající už jen 6 členů nasvačila a vydala se směrem na Termesivy. Dále pod viaduktem ke studánce sv. Jána a do kopečka k Hodovně na zasloužený oběd. Potom se naše cesty rozešli. Počasí nám přálo, našlapali jsme 14 km a slovy L. Kocmanové, kdo nepřišel, může litovat.

Míla Špačková, Ema Dočkalová

Středa 22. 6. 2022

Jaroměřice nad Rokytnou

Z Havlíčkova Brodu jsme jeli vlakem do Jihlavy, výlukovým autobusem do Okříšek a znovu vlakem do Bohušic. Pokračovali jsme pěšky po silničce a zároveň červeně značené Březinově cestě na kraj města Jaroměřice, kde jsme se zastavili u pomníčku z napoleonských válek. Turisty jsem seznámila s historií města a pověstí o znaku Jaroměřic. Od červené značky jsme pak odbočili ke staré sýpce a potom k dalšímu pomníčku a kapli sv. Josefa, tam následoval odpočinek se svačinkou. Kolem Základní školy Otokara Březiny jsme dokráčeli na náměstí a vešli do Informačního centra. Po nákupech jsme se rozešli do hotelu, cukrárny a Rychlého občerstvení a poté posilněni prohlíželi krásný zámecký park, někteří hraběcí apartmány uvnitř nádherného zámku a jiní prošli náměstí a okolí. Když jsme se opět sešli, viděli jsme ještě starý most s barokními sochami a bylinkovou zahrádku u kaple a špitálu sv. Kateřiny. Na jaroměřické vlakové nádraží jsme se dostali opět po červené značce a pak po silnici, to už bylo dosti velké teplo a dva kilometry nám daly zabrat. Zpáteční cesta byla zase vlakem, výlukovým autobusem a dalším vlakem  - podobně jako ráno. 20 turistů a turistek nachodilo celkem 10 km a s výletem byli spokojeni.

Alena Hladká

Úterý 21. 6. 2022

Z Michalovic domů

Cílem dnešní vycházky bylo projít opomíjenou část nově modře vyznačené cesty podél Úsobského potoka. Zároveň jsme chtěli trochu pomoci přírodě a posbírat odpady. Z autobusu v Michalovicích nás vystoupilo celkem 17 osob (16 žen a 1 muž). Rozdali jsme potřebné náčiní a vydali se na cestu. Za příjemného slunečného počasí jsme pěknými zákoutími došli až do Poděbab. Zde jsme se občerstvili z vlastních zásob, opustil nás jediný muž a zbytek se vydal na tradiční cestu přes Veselici do Perknova. Ve Veselici jsme do kontejnerů vysypaly nasbírané odpadky, s povděkem jsme konstatovaly, že snad lidé změnili svůj přístup, odpadků jsme našli velmi málo. Našlapali jsme cca 8 km. 

Ludmila Kocmanová

Středa 15.6.2022

Lázně Svatá Kateřina a Počátky

Z Havl. Brodu jsme odjeli vlakem do Jihlavy v počtu 30 turistů. Tam ještě čekal jeden příznivec turistiky. Po přestupu na rychlík jsme vystoupili v Horní Cerekvi a dál jsme pokračovali autobusem a vystoupili jsme na rozcestí Lázně Svatá Kateřina. Zde jsme se seznámili s plánem vycházky a od Aleny K. jsme se dozvěděli i to jaký je zde pobyt, protože ho sama před časem absolvovala. Pak už jsme se vydali krásnou alejí do centra lázní. Zastavili jsme se u studánky sv. Kateřiny, kde jsme posvačili. Pak jsme si prohlédli kostel sv. Kateřiny a došli ke kamennému kruhu Druidů. Tam jsme meditovali a užívali si krásné výhledy. Také jsme obdivovali nový moderní Ajurdvédský pavilon. Pak jsme došli lesní pěšinou k pramenům sv. Markéty a sv. Vojtěcha. Pět turistů zašlo ještě k pramenu Jihlavy. Pak už jsme všichni pokračovali po ČTZ do Počátek. Zde jsme navštívili IC, prohlédli si náměstí, kostel a kašnu. Před odjezdem autobusu zpět do Horní Cerkve jsme se stihli občerstvit kávou, zákuskem, pivem i zmrzlinou. Po přestupu v Kostelci už jsme jeli rovnou do Brodu. Vycházka se všem líbila i díky pěknému slunečnému počasí. Ušli jsme 7 km.

Jarka Rosecká

Úterý 14. 6. 2022

Z Polné

Ráno jsme vyjeli linkovým autobusem v 8.15 hod. do Polné. Cestou jsme obdivovali stavbu  mostů budoucího obchvatu. V Polné jsme se vydali na Podhoru, část města v Polné, po modré turistické značce. Za Podhorským rybníkem jsme se zastavili u Podleského mlýna. Pokračovali jsme travnatou cestou kolem Podleského rybníka. Chtěli jsme pokračovat podle Záborenského potoka, ale pro vysokou a mokrou trávu jsme pokračovali vpravo po cestě, která nás zavedla do obce Záborná. U kaple P. Marie Sedmibolestné a Mariánského sloupu jsme posvačili. Vykročili jsme asi 1 km po silnici pěkně za sebou a poté odbočili vpravo po polní cestě k Polné. Měli jsme výborné výhledy, stačili jsme se ještě občerstvit v kavárně a zase linkovým autobusem jsme se vrátili do Havlíčkova Brodu. Putovalo 18 turistů a našlapali jsme 8 km. Velice pěkné počasí a zpěv ptáčků nás provázelo po celou trasu a přispělo k dobré náladě.

                                                                                                                       Jarka a Zdeněk  Kohoutovi

Sobota - 11. 6. 2022

NS Na Onen Svět

Ranním vlakem odjíždíme v počtu 11 účastnic a 2 účastníků na předem plánovaný celodenní výlet vlakem do okolí Milevska. Za krásného a slunečného počasí vystupujeme v obci Sepekov, kde začíná  naše trasa vycházky. Nejdříve pokračujeme po chodníku a silnici do centra obce, kde si nejdříve prohlédneme krásně upravenou náves a poté navštívíme kostel Jména Panny Marie, který jsme si mohli prohlédnout jenom zvenčí, protože nádvoří bylo v tuto dobu nepřístupné. Dále jsme si prohlédli kapli sv. Linharta, sv. Augustina, sv. Jana Nepomuckého, sv. Norberta a dále barokní faru. Poté naše cesta směřovala po ČTZ k Líšnickému rybníku a dále po ŽTZ dom osady Staňkov a Bělohradu. Dále jsme pokračovali do Milevska k místnímu klášteru Premonstrátů, který jsme si prohlédli i s jeho okolní přírodní bazilikou Navštívení Panny Marie, kostel sv. Jiljí a dále opatskou kapli. Dále už naše cesta směřovala do centra města, kde jsme navštívili kostel sv. Bartoloměje a muzeum milevských maškar. Poté následovalo občerstvení a dále jsme se přesunuli na vl. nádraží a odjeli zpět k domovu. Výlet se vydařil, k tomu přispělo hezké počasí a všichni byli spokojeni. Celkem jsme nachodili 14 km.

Ladislav Rasocha

Středa 8. 6. 2022

Z Věže

Autobusem do Věže přijelo 21 turistů a turistek, vystoupali jsme cestou nahoru nad obec a tam gratulovali Janě a Majce – našim dnešním vedoucím. Pokračovali jsme polními cestami do lesa na Kalvárii a tam jsme se společně vyfotili. Trasa vedla kolem Kojkoviček, do Čekánova, kolem Skanzenu u Perlového potoka a Hlavňovem. Po odpočinku a svačině u památného kříže jsme dokráčeli „kostelní cestou“ do Krásné Hory a prohlédli si tam kostel sv. Jana Křtitele s dřevěnou zvoničkou a márnicí. Poslední část vedla po silnicích kolem Bratroňova a Babic až do Okrouhlice, tento úsek byl kvůli velkému teplu a tvrdému povrchu nejnáročnější. Ale většina turistů se odměnila v hospůdce nápojem či obědem nebo zmrzlinou z blízkého obchodu. Výlet se všem líbil, potěšili jsme se pohledem na krásnou krajinu a rozkvetlé louky a pole. Našlapali jsme asi 13 km.

Alena Hladká

Úterý  6.6.2022

Kolem kapličky

Na místě srazu se nás sešlo 13 turistek. Vydaly jsme se na cestu nejdříve zákoutími kolem Čechovky, potom jsme přes opravené lávky zdolaly výstup do stráně a pokračovaly přes statky ke kapličce. Po polní cestě ke státní silnici a po cyklostezce k Občinám. Zde se odpojily čtyři turistky a vracely se domů.  Ostatní jsme pokračovaly přes Občiny kolem koupaliště a údolím mezi Poděbaby a Horním Papšíkovem jsme došly až do Perknova. Vycházka byla vedena po neznačených cestách a všem se líbila. Některé z nás tudy šly poprvé. Našlapaly jsme 7 km. Poslední kilometr nás doprovázel mírný déšť.

Ludmila Kocmanová

Středa - 1. 6. 2022

Do Vilémovic

Hned na začátku musím předeslat, že Majka pro nás připravila pěknou vycházku místy, kudy z přítomných 18 turistů nikdo nešel a to ani Míla Špačková, jak pravila. Vlakem jsme dojeli do Světlé nad Sázavou na zastávku ve městě. Po vystoupení a nezbytné informaci o cestě jsme ,,zapili“ /čoko bonbonem/ narození pravnučky Marie Musilové a vydali se na cestu. Prošli jsme Horní Březinkou, Žebrakovem, na rozcestí Dubice jsme šli směrem na Svatojánské Hutě do Pavlova a odtud to byl už jen skok do Vilémovic. Část cesty byla neznačená, ale zvládli jsme to a pak se šlo po MTZ a ŽTZ. Cestou jsme obdivovali kvetoucí zahrady ve vesnicích, rozkvetlé louky a pole, dokonce jednu společnou fotku máme v poli mezi nádherně červeno-fialově kvetoucím  mákem. Dokonce jsme před Vilémovicemi ochutnali první letošní třešně a chutnali!!! Vrcholem dnešní vycházky byla prohlídka zámecké zahrady ve Vilémovicích s nádherným 1500 – 2000 let starým Tisem. Obdivovali jsme nejen rozbrázděné tělo, ale vůli toho stromu žít, na mnoha místech z toho starého těla vykukovali svěží zelené výhonky, některé úplně maličké, jiné větší – zázrak přírody!!!! Dnešní vycházku jsme zakončili posezením v restauraci U čerta, ale čert zklamal, polévka studená, slaná a tak příště zase jen káva a pivo!!! Ještě jednou Majce Sedlákové dík!!!!

                                                                                   Jana Píšová a Majka

Úterý 31.5.2022

Přes Ředkovský rybník

Na dnešní vycházce se sešlo 26 turistů. Odjeli autobusem do Nové Vsi u Světlé, aby se prošli k Ředkovskému rybníku. Bohužel, kvůli opravě babické lávky, jsem nemohla uskutečnit vycházku podle plánu. Proto jsme se z Nové Vsi vydali po polní cestě k lesu, došli na červenou značku, která vedla do Světlé. U skláren jsme se rozdělili. Část stihla vlak o půl jedenácté, ostatní šli do města na kávu nebo oběd. Ušli jsme 6 km. I když jsme nemohli na Ředkovák, vycházka se libila, protože mnozí tento úsek neznali.

Marie Beránková

Sobota 28. 5. 2022

Z Okrouhličky

Autobusem do cíle naší cesty odjelo 12 turistů. V Okrouhličce jsme rozdali rukavice, protože to byla vycházka zaměřená na čistotu naší krajiny. Vyšli jsme po silnici k Lípě a na konci Okrouhličky jsme slyšeli veselý hovor. V jedné budově pekly děvčata svatební koláčky, nádherně to vonělo. V Lípě jsme odbočili doprava a po silnici došli do Petrkova. Tady jsme posvačili a asi po dvaceti minutách jsme opět vyrazili na cestu. Došli jsme k vlakové zastávce Petrkov a polní cestou jsme přišli do Šmolov, kde jsme odložili nasbíraný odpad. Zde byla vycházka ukončena. Někdo šel na občerstvení do místního pohostinství, ostatní se vydali po cyklostezce domů. Mraky nás pronásledovaly celou cestu, vítr nepříjemně foukal, ale vše jsme zvládli. Našlapali jsme 11km.

Ema Dočkalová, Míla Špačková

Středa 25. 5. 2022

Za kvetoucími upolíny

Celou noc pršelo, předpověď na den neslibuje do oběda nic lepšího. Na nádraží se sešlo pět odvážných turistek, ve Ždírci přistoupí další dvě. Dohodly jsme se, že vycházku přizpůsobíme počasí, projdeme se kolem Vítanova a vrátíme se domů. Během cesty déšť téměř ustal, občas vysvitlo i sluníčko. Tak po vystoupení z vlaku měníme plán, pokusíme se dodržet původně plánovanou trasu. To se nám nakonec povedlo a nelitovaly jsme. Vycházíme po ZTZ směr Veselý kopec. Kousek za Stanským mlýnem uhýbáme na neznačenou cestu. Procházíme krásnou chatovou osadou. Zde nás čeká první překvapení, plná louka rozkvetlých prstnatců. Jdeme stále po lesní cestě. Přijdeme k PP Les na dolíku – nejsevernější výskyt dřípatky horské. Na odpočívadle před Rváčovem posvačíme. Narazíme na cyklostezku a po ní dojdeme až k silniční křižovatce. Po místní ŽZ jdeme až do osady Petrkov. Škoda, že jsou zamžené výhledy. Kolem Kamenného vrchu stále po ŽTZ pokrčuje na další PP Upolíny u Kamenice. Krásně kvetou. Čeká nás ještě cesta kolem zatopených lomů. Vycházíme z lesa a již za silného deště docházíme do Trhové Kamenice. Ukrýváme se v hospůdce naproti zastávce. Do odjezdu autobusu máme dostatek času, tak se všichni občerství dle chuti a nálady. Již bez deště absolvujeme trasu autobusem domů.  V Havlíčkově Brodě nás vítá sluníčko. Našlapaly jsme 12 km, vycházka se všem líbila, škoda jen, že nebylo slunečno a přišly jsme o výhledy.

Ludmila Kocmanová

Úterý 24.5.2022 

Cestičkami Vládi Škvařila

Odjezd autobusem v 8,05 do Květnova, nástup 20 účastníků v Havl. Brodě pohlídala Míla Špačková, protože Kohoutovi si přistoupili klidně zase až ve Svatém Kříži. Na Květnově jsme popřáli k dnešnímu svátku Janám a samozřejmě  i něco sladkého smlsli. Za celkem přijatelného počasí a slušných výhledů do krajiny, jsme úterním tempem po travnatých cestičkách, kolem restaurace na chatě Hubertka, Skřivánek a Vysočinu, tady už za mírného pokapkávání, došli do Štoků. Cestu asi osmikilometrové vycházky jsme ukončili i s časovou rezervou na návštěvu restaurace, kde si mohl každý dát občerstvení podle své potřeby. Do Havlíčkova Brodu odjíždíme autobusem ve 12,02 a Fredy Simuna pak ve 12,15 přímo do Šlapanova. Celkem tedy bylo 22 účastníků.                                              

Zdeněk Kohout

Středa 18. 5. 2022

Český Šternberk

Dnešní cesta vlakem byla dost náročná, přesto nás v Ratajích z vlaku vystoupilo 25 turistů. Terén trasy nás vedl z kopce do kopce lesní cestou. Tady jsme překračovali popadané stromy v příkrém svahu, zvládli jsme to všichni dobře.  Pokračovali jsme dál po ČTZ směrem Český Šternberk. Míjeli jsme vodácký kemp, pozdravili se s dětma, které sjížděly na loďkách řeku. Tady jsme se rozdělili, někteří jeli domů dříve. My zbývající jsme se šli podívat podél řeky na splav a hradní nádvoří. Zastavili jsme se v restauraci, posilnili se a šli spokojení na vlak. Počasí nám přálo, celou cestu nás doprovázelo sluníčko. Ušli jsme asi 10 km.                         

Milena Beránková

Úterý 17. 5. 2022

K zámku

Na nádraží v Golčově Jeníkově vystoupilo 18 turistek. Po krátkém úvodu se vydaly kaštanovou alejí, dál přes vísku Chrastice, kde vzniklo naše první společné foto, přes louku, fotbalové hřiště a DiscGolfPark k zámku v Hostačově. Zde na nás čekala paní Soňa, která nás zámkem i okolím provedla a vyložila historii zámku. Ten je v současné době v soukromých rukách a slouží jako hotel. Mohly jsme nahlédnout do stylově zařízených pokojů a prohlédnout si obrazy australské malířky Judy Talacko, kterými je celý zámek vyzdoben. Po svačině v pergole jsme se vydaly zpět na nádraží. Ušly jsme 8 km, některé z nás došly na zastávku GJ město a prodloužily si vycházku o 1,5 km. Děkuji všem turistkám, které se přes nepříznivou předpověď počasí vycházky zúčastnily.

Květa Pidimová

Sobota 14. 5. 2022

Slatiňany a Kočičí hrádek

Vlakem jsme dojeli do Slatiňan a odtud jsme šli  po Naučné stezce na Kočičí hrádek - miniaturu hradu. Hrad nechala vybudovat v letech 1898 – 1901 hraběnka Vilemína Auerspergerová pro své děti. Zde jsme si udělali společné foto a pokračovali Lesní stezkou Podhúra k rozhledně Bára. Zde jsme uvítali jednoduché občerstvení. Většina vyšla na rozhlednu, odkud byly pěkné výhledy především na Orlické hory. Pokračovali jsme po modré značce ke Kosově Seči a dále po zelené značce a po Lesní stezce Podhúra k Lesní studánce,  kolem Lesní tělocvičny a došli jsme zase ke Kočičímu hrádku. Zamířili jsme k Muzeu starokladrubského koně – Švýcárně. Prošli jsme krásnou zámeckou zahradou s  rozkvetlými rododendrony a stromy. Očekávali jsme občerstvení v Zámecké restauraci, která byla bohužel zavřená. Při hledání další restaurace jsme objevili Pizzerii, kde jsme měli možnost si zakoupit porcovanou dobrou pizzu. Vycházku jsme ukončili na nádraží, našlapali jsme 10 km a zúčastnilo se 17 turistů s nejmladším účastníkem, který měl 1,5 roku. Vycházka byla krásnou relaxací díky jarní přírodě. 

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa 11. 5. 2022

Vítochov a Karasín

V Bystřici nad Pernštejnem z vlaku vystoupilo 11 turistek a do města jsme sešly Pohádkovou alejí, prohlédly si Park miniatur a podél říčky Bystřice po ČTZ jsme dokráčely na náměstí a do informačního centra. Po prohlídce náměstí a vnitřku kostela sv. Vavřince jsme se vydaly ven z města a po NS Rácová kolem několika rybníků a dál do obce Ždánice. Neznačená cesta polní a lesní a pak silnice a silnička nás vedly už s výhledy na Vítochov i Karasín. Po zelené značce jsme vystoupaly ke kostelu sv. Michaela Archanděla ve Vítochově, odpočly si, posvačily a kochaly se výhledy do krajiny. Pověst se týkala tohoto starobylého kostela, za ním jsme si prohlédly i Munzarovu borovici, kterou tu zasadil herec při natáčení seriálu Paměti stromů. Červené a zelené turistické značení pokračovalo nejprve dolů, ale pak náročně stoupalo až do Karasína a k rozhledně. Některé ženy statečně zdolaly všech 129 schodů nahoru a opět se potěšily krásnými výhledy po Svratecké hornatině. Následoval odpočinek pod rozhlednou (občerstvení nám nebylo otevřeno, i když jsem se o to snažila). V plánu jsem měla sejít jen na autobusovou zastávku pod Karasínem, ale podle přání všech jsme cestu prodloužily až do Ždánic a tam počkaly na autobus do Bystřice. Přestoupily jsme na další autobus do Žďáru a pak na rychlík. Ušly jsme tedy 15 km v příjemném teplém počasí a trasa se líbila všem.

Alena Hladká

 

Úterý 10. 5. 2022

Z Malčína

Na autobusové zastávce v Malčíně vystoupilo dvacet turistek. Po krátkém seznámení s trasou jsme se přes vesnici vydaly k nedaleké polní cestě. Tady pro nás měly dvě oslavenkyně přichystané sladké pohoštění. Bohužel se v blízkosti muselo nacházet vosí hnízdo a vosy některé z nás pěkně prohnaly a jednu poštípaly. Poté už naše vycházka pokračovala bez problémů. Prošly jsme kolem dvou mlýnů, jeden z nich byl Vlčků a druhý Bradáčů. U Josefodolu, kde místní mají pěkné posezení, jsme posvačily a pokračovaly do Světlé nad Sázavou na vlak. Ušly jsme 8 km. Počasí se vydařilo a vycházka se všem zúčastněným líbila.

Marie Domkářová a Helena Hájková

Neděle  8.5.2022

Po stopách pátera Toufara do Číhoště

Na nádraží se nás sešlo sedm. Protože jsem se sama po zdravotní stránce necítila úplně v pohodě, dohodla jsem se s ostatními účastníky, že se vydají na vycházku sami. Po konzultaci tras jsme se dohodli, že půjdou po klasické trase z Leštiny do Číhoště a zpět (MTZ). Já jsem původně zamýšlela jednu trasu jít ze Sázavky, nechtěli jsme ale riskovat pochod po neznačených cestách. Za krásného a teplého počasí účastníci našlapali 13 km.

 

Ludmila Kocmanová

 

Sobota 7. 5. 2022

Velká Bučina, zámky Nelahozeves a Veltrusy

Ranním vlakem odjíždíme přes Prahu a Kralupy nad Vltavou do obce Velká Bučina, kde všichni společně vystoupíme a celkově v počtu 18 účastníků se vydáváme na předem plánovanou trasu. Za krásného slunečného a teplého počasí nejdříve procházíme obcí Velká Bučina a později se dostáváme k vyhlídce nad obcí, kde se zároveň nachází i rozhledna Radovíč na vrcholu 268 m. n. m. odkud jsou nádherné výhledy na nedaleké Velvary, v pozadí město Slaný, dále na královnu Českého středohoří Milešovku a samozřejmě horu Říp. Odtud pokračujeme po ŽTZ do obce Lešany a dále k zámku v Nelahozevsi. Zde navštěvujeme jenom okolí zámku, nádvoří a návštěvu místního infocentra. Po prohlídce naše cesta směřuje na občerstvení k řece Vltavě k přístavu Marina Vltava, kde se všichni posedíme a užijeme si příjemného odpočinku na břehu řeky s průjezdem výletních lodí. Po občerstvení dále pokračujeme nejdříve po ČTZ a dále po místní komunikaci a dále přes železný most se zdymadlem Miřejovice. Odtud už po MTZ na okraj obce Veltrusy, kde vejdeme do místního zámeckého parku, PP Veltrus, který projdeme s výhledy na místí dančí oboru. V zámku následuje rozchod, kdy někteří navštíví prohlídku zámku, dále někdo místí okolní krajinu v příjemném a klidném prostředí. Po prohlídce už naše cesta směřuje na vlakovou zastávku Nelahozeves, kde čekáme na osobní vlak, který měl dosti zpoždění, tak se později ve 22 hod. vracíme zpět domů. Na závěr. Celodenní výlet se vydařil, všem se moc líbil, kdy ke všemu tomu přispělo krásné počasí s panoramatickými výhledy jeden účastník a sedmnáct účastnických růží. Celkem jsme ušli i s odbočkami 15 km v počtu 18 účastníků. 

Ladislav Rasocha

 

Středa 4. 5. 2022
Přes Občiny do Brodu
 
Účast: 12
Vycházka vedena z Havl. Brodu přes Občiny, na Vršovice a zpět do Havl . Brodu. Trasa 10 km. Děkujeme.
Jaroslava Bredová
 

Úterý 3. 5. 2022

Ze Sázavky

Dnešní 8 km dlouhou vycházku ze Sázavky do Leštiny u Světlé nad Sázavou zahájilo 25 turistek na vlakové zastávce v Sázavce informacemi o trase a historii Sázavky. Poté jsme se vydaly na cestu do 2 km vzdálené vesnice a pokračovaly po silnici směrem na Leštinu, odtud byly nádherné výhledy na Vrbice, Dobrnice  a již zmíněnou Leštinu. My jsme odbočily ze silnice na polní cestu vedoucí do Vrbice, míjely jsme opravený Panský mlýn a pokračovaly do vesnice, kde jsme posvačily a vydaly se dál do Dobrnic. V Dobrnicích je krásně opravený kostel Všech svatých a hřbitov, kde je pohřben herec Pavel Landovský. Po prohlídce hřbitova jsme šly polní cestou, lemovanou rozkvetlými trnkovými keři, na vlak do Leštiny a po malém osvěžení ve zdejší restauraci jsme odjely domů. Bylo krásné počasí a vycházku jsme si užily.                                    

                                                              Majka Sedláková a Jana Píšová

Neděle 1. 5. 2022
2. ročník „Májové toulání Pelestrovskými lesy“
Po dvouleté „covidové“ pauze jsme mohli s radostí uskutečnit druhý ročník májového pochodu. S napětím jsme už týden dopředu sledovali předpověď počasí, která si s námi poměrně dost laškovala. No vždyť byl ještě apríl. Nakonec se počasí umoudřilo a prvního máje bylo krásné slunečné a teplé počasí. Kolem 15 té hodiny sice přišly krátké dešťové přeháňky, ale nám už tento odpolední májový deštík moc nevadil. Téměř všichni účastníci už byli v cíli a pořadatelé už jen odpočívali a hodnotili celou akci. 
Počet účastníků: 78 + 8 pořadatelů = slušná účast, z toho 24 dětí = skvělé, soutěžních disciplín: 6 = dostačující, spokojenost = veliká.
Mé poděkování patří všem účastníkům, pořadatelům, celé Pelestrovské hospůdce a především Emě D. za opět krásná háčkovaná zvířátka, která na tvářích všech dětí vykouzlila ten největší úsměv.
Lenka Žáková
Neděle 1. 5. 2022
2. ročník „Májové toulání Pelestrovskými lesy“
Po dvouleté „covidové“ pauze jsme mohli s radostí uskutečnit druhý ročník májového pochodu. S napětím jsme už týden dopředu sledovali předpověď počasí, která si s námi poměrně dost laškovala. No vždyť byl ještě apríl. Nakonec se počasí umoudřilo a prvního máje bylo krásné slunečné a teplé počasí. Kolem 15 té hodiny sice přišly krátké dešťové přeháňky, ale nám už tento odpolední májový deštík moc nevadil. Téměř všichni účastníci už byli v cíli a pořadatelé už jen odpočívali a hodnotili celou akci. 
Počet účastníků: 78 + 8 pořadatelů = slušná účast, z toho 24 dětí = skvělé, soutěžních disciplín: 6 = dostačující, spokojenost = veliká.
Mé poděkování patří všem účastníkům, pořadatelům, celé Pelestrovské hospůdce a především Emě D. za opět krásná háčkovaná zvířátka, která na tvářích všech dětí vykouzlila ten největší úsměv.
Lenka Žáková
 

Sobota  30. 4. 2022

Slet čarodějnic

Tak zase nastalo magické datum 30. duben. Jdeme do Pelestrova opékat buřty. Sešli jsme se u restaurace Hubert a odcházíme ke hřbitovu, dále z kopce dolů a okolo vodárny, okolo rybníku Drátovec přes pole a lesem do Pelestrova. Cestou nás šlapalo 22 turistů. Přijdeme do hospůdky a tam jako vždy sedělo už plno lidí. Opekli jsme buřty, dali si pivečko, zazpívali jsme si po dlouhé době s harmonikou a domů jsme už šli každý, jak chtěl. Někdo směr Perknov a někdo zase zpátky tou samou cestou. Počasí nám přálo, nezmokli jsme. Kdo šel pěšky obě cesty, našlapal 10 km.

                                                                                                                                       Míla Špačková

Středa 27. 4. 2022

Motorest U rybiček

Vycházku naplánovala Alena Velínská, ale pro zdravotní problémy ji nemohla vést. Rádi jsme se vycházky ujali. Vyjeli jsme vlakem přes Ledeč nad Sázavou do Kácova a odtud pokračovali autobusem, náhradní dopravou, do Českého Šternberka a dalším autobusem do Soběšína. Na trati byla výluka. Nám to vůbec nevadilo, krásná příroda i přes smutné prázdné stráně, kde byly kdysi lesy, nahrazovala kouzelná řeka. Jízdou autobusem jsme měli nádherné výhledy na jarní krajinu. Ze Soběšína jsme vyšli po červené turistické značce k motorestu U rybiček. Provázely nás cestou různé jarní kytičky, hlavně pomněnky. Došli jsme do motorestu, kde jsme se podle osobních chutí občerstvili. Prohlédli jsme si akvária s různými rybami a želvami. Pak jsme pokračovali po červené a modré značce do Českého Šternberka. Cestou jsme se stavili u barokní sochy sv. Prokopa, patrona Posázaví z r.1779. Před Č. Šternberkem jsme se zastavili u Hladomorny - stavby, která chránila hrad od jihu.  Došli jsme  na hrad Český Šternberk a sešli na náměstíčko, kde  uprostřed stojí pilířová kamenná zvonička. Zde jsme čekali na náhradní dopravu do Kácova a dále vlakem až do Havlíčkova Brodu. Počasí bylo příznivé a hlavně 12 účastníků bylo spokojeno. Našlapali jsme 10 km.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Úterý 26. 4. 2022

Z Pohledu do Krátké Vsi

Do Pohledu nás přijelo 21 turistů a jedna se přidala v Pohledu. Krátce jsme se pozdravili a vydali na cestu ke Sv. Anně, kde na nás čekal fotograf pan Vladimír Kunc, který  s námi pořídil několik záběrů, které potřebuje pro svou novou publikaci. Po společné fotografii jsme přešli k altánku s poutníkem. Zde jsme dostali od Heleny čokoládu k jejím narozeninám a Jarka nás informovala o zítřejší vycházce. Vydali jsme se na další cestu, směrem k samotě Sv. Anna. Přešli jsme po louce a lesem, kde jsme zdolali jeden blátivý úsek a potom už se šlo celkem pohodlně. Na kopci nad Krátkou Vsí jsme měli poslední zastávku a potom nás čekal jenom krátký úsek polní cestou a přišli jsme na náves. V bufetu jsme si dali kávu a v 13:28 hod. jsme odjeli do Brodu. Bylo nás 22 turistů a počasí nám přálo. Cesta byla 6 km dlouhá.

Ema Dočkalová, Míla Špačková

Sobota 23. 4. 2022

31. Zahájení jarní turistické sezony v Oblasti Vysočina

V sobotu se  uskutečnil 31. ročník Zahájení jarní turistické sezony Oblasti Vysočina. Odjeli jsme vlakem do stanice Jihlava  město a přešli jsme už společně s turisty z jiných odborů na Parkán u Brány Matky Boží. Tady proběhla registrace, výběr trasy nebo dalšího programu, který pořadatelé nabízeli. Po registraci jsme obdrželi dřevěnou medaili, perníkového ježečka a Pamětní list. Kdo chtěl, mohl se posilnit i nějakým tím koláčem či buchtou. Postupně jsme odcházeli na jihlavské náměstí, kde proběhlo pomyslné odemčení sezony velkým klíčem, na který byla předtím ještě přivázána stuha s datem letošního ročníku. Kolem desáté hodiny jsme se rozešli každý podle své volby buď na kratší, nebo delší vycházku, případně na prohlídku města. Celé akci přálo krásné teplé slunečné počasí.

Lenka Žáková

Středa 20. 4. 2022

Okolo přehrady

U Stavební školy se sešlo 20 turistů. Podle plánu by byla vycházka krátká, tak se vedoucí rozhodla, že ji trochu  prodlouží. Vyšli jsme od školy na cyklostezku a po levé straně řeky Sázavy na louky, dále pokračujeme tunelem pod tratí směrem na Papšíkov, dále přes letiště Havl. Brod k přehradě a k domovu. Vycházka byla spojena s úklidem odpadků. Odpad byl vložen do příslušných nádob na odpadky. Počasí nám přálo, nepršelo a tak byli všichni spokojeni. Našlapali jsme 10 km.

                                                                                                                      Božena Megelová

Pátek 15. 4. 2022

Příbram – Svatá Hora  

Ranním vlakem v počtu 28 účastníků jedeme na celodenní velikonoční výlet vlakem do Příbrami, kde na nás čeká do celkového počtu 29 další naše účastnice. Po předem určené trase proběhlo společné focení a dále už následovala vycházka. Nejdříve jsme pokračovali podél místního rybníku s názvem Hořejší Obora. Odtud k místnímu zámečku Ernestinum, který je přístupný pouze příležitostně a nachází se zde Galerie Fr. Drtikola, Muzeum III odboje a kanceláře. Odtud jsme se přesunuli na náměstí ke kostelu sv. Jakuba Staršího, kde jsme si vše prohlédli a jenom kousek to bylo k místnímu infocentru, které jsme, také navštívili. Dále naše cesta směřovala k významnému cíli a to na Svatou Horu u Příbrami, kam jsme ale nejdříve do kopce museli překonat Svatohorské schody, jejichž délka je 450 m. Na Svaté Hoře následuje hodinová přestávka k celkové prohlídce a občerstvení v místní kavárně. Po odpočinku a prohlídce jdeme po ZTZ k zimnímu stadionu, kde v místní restauraci následuje čas k obědu a tudiž toho využíváme. Po obědě pokračujeme místními ulicemi města k Mariánské štole a dále k hornickému muzeu a hornickému skanzenu. Odtud naše trasa směřuje kolem dolu Vojtěch k dolu Anna, kde následuje prohlídka včetně strojovny, jízdy důlním vláčkem Prokopskou štolou, kdy ke všemu máme podrobný výklad od místního průvodce. Po celkové prohlídce se přesouváme opět k vl. nádraží a vlakem se opět dostáváme zpět k domovu, kdy návrat byl ve 20 hod. Výlet se všem líbil a během trasy byly daleké výhledy do okolní krajiny. Celkem jsme ušli 9 km.

Ladislav Rasocha

Středa 13. 4. 2022

Z Rozsochatce

Středeční vycházku z Rozsochatce začínáme  ZTZ a jdeme přes  osadu Údolí do Dolní Krupé. Na lihovarský komín opět přiletěl čáp a  upravoval si hnízdo. My ale pokračujeme dále přes Chrast do Břevnice. V Břevnici se s námi loučí dvě turistky, které  bydlí v okolí a čtyři turisté  odjíždí vlakem do Havl. Brodu. Naše trasa  ještě pokračuje po ŽTZ přes samotu  u Myslivců a u Venců až na vlakové nádraží v Havl. Brodě. I když vycházka vyšla na Škaredou středu s datem třináctého, bylo nás třináct a v nohách jsme měli 13 km. Počasí bylo nádherné a tak jsme si to všichni užili.

Dana Petrová

Úterý 12. 4. 2022

Ze Zboží

Dnes  ráno odjelo do Zboží s přestupem v Kámeni 18 turistů. Po seznámení s trasou a dobrým pohoštěním od Jany Coufalové jsme vyšli neznačenou cestu. Ráno bylo ještě chladné, ale postupně se oteplovalo. Ze Zboží jsme přišli polní cestou a lesem do Kunemile. Za vsí v oboře mají stádo daňků a muflonů. Na návsi nám M. Mutlová přečetla “Almanach” o historii této obce a ukázala, kde bydleli babička a děda Heleny Vondráčkové. Potom se šlo krásnou krajinou s hezkými výhledy. Okolo tří mlýnů jsme došli do naší cílové vesnice Josefodolu. Odtud nám jel vlak. Trasa byla pohodová, počasí slunné, celkem jsme ušli 7 km.

Majka Sedláková, Mirka Mutlová 

Sobota 9. 4. 2022

2. jarní výstup na Ranský Babylon – Žďárské vrchy

Tak jsme se konečně dočkali. Je sobota a nás čeká první ze čtyř výstupů na vrcholy bývalého okresu Havlíčkův Brod. Přestože předpověď počasí slibovala chladno, vítr a sněhové přeháňky, přijelo ke startu ve Ždírci nad Doubravou 12 zdatných turistů. Cestou přes Sebranku až ke Starému Ransku jsme si větru opravdu užili. V lese ale bylo krásně. Netrvalo dlouho a už jsme se blížili ke kontrolnímu stanovišti, kde nás přivítaly Lenka s Jaruškou. Obdrželi jsme záznamník pochodů s prvním razítkem „Ranský Babylon 673 m. n. m. a mohli jsme se vydat k vrcholu. Na kopci trochu foukalo a proto svačina byla o kousek níže v lese. Dál už cesta vedla jenom z kopce. Okolo Vlčího kola, lesem k bývalému kravínu ve Starém Ransku, Pobočenskému rybníku a hurá do cukrárny. A pak návrat vlakem zpět do Havl. Brodu. Dnes jsme absolvovali trasu dlouhou 13 km průměrnou rychlostí 4,6 km/hod. Dost dobrý výkon.

Jiří Moliš

Středa 6. 4. 2022

Z Havlíčkovy Borové do České Bělé

Ráno jsme odjeli autobusem do Havlíčkovy Borové. Po zahájení a společném focení jsme se byli podívat na sochu Karla Havlíčka od pana Olšiaka, která je umístěna v zahradě a je v soukromém vlastnictví. Pak jsme navštívili Rodný dům K. Havlíčka Borovského, kde nám paní průvodkyně poutavě vyprávěla o jeho životě, a to za zvuku praskajícího dřeva hořícího v kachlových kamnech. Prošli jsme obcí a po zelené značce pokračovali přes Železné Horky kolem tvrze, do Cibotína, podél potoka Bělá ke Kasalovu mlýnu a do České Bělé. Odměnou nám bylo milé občerstvení v místní hospůdce. Zúčastnilo se 18 turistů, ušli 12 km a všem se výlet líbil i přes větrné a trochu chladné počasí.

Milena Košetická a Míla Landová

Úterý 5. 4. 2022

Z Třebešic do Čáslavi

I když ranní chumelenice příliš nelákala k turistickému pochodu, přesto se sešlo celkem 12 statečných žen. Kupodivu - počasí se umoudřilo, ani jedna dešťová kapka se neobjevila po výstupu z vlaku. Jarka nás seznámila se změnou: nepůjdeme do třebešického zámku na prohlídku, protože cena za vstup je vysoká, projdeme se přírodou do obce Lochy. Tam v kostele sv. Bonifáce jsme vyslechly zajímavé vyprávění paní Karpíškové, naší průvodkyně, prohlédly si i pomníček husitům a jeskyňku sv. Ivana. Cestou kolem říčky Klejnarky i po lávce přes ni jsme se přiblížily k městu Čáslav a  u kapličky jsme se vyfotily. Polovina účastnic se vydala odtud hned na vlakové nádraží. Ostatní dokráčely ulicí Nazaret, kolem penzionu pro seniory na náměstí Jana Žižky z Trocnova, kde se odměnily v cukrárně sladkou tečkou a kávičkou. Prošly jsme si pěkně upravené náměstí a nakonec se sešly na nádraží před odjezdem vlaku. Spokojeny s příjemnou cestou jsme poděkovaly Jarce - naší vedoucí a zapsaly si dalších 8 splněných kilometrů.

Alena Hladká

Sobota – 2. 4. 2022

Vítání jara na rozhledně Rosička, akce Ukliďme Česko

Po teplých předchozích dnech nás překvapilo velice chladné sobotní ráno. Vyjeli jsme vlakem do obce Sázava. Po informacích o trase a změnách v Plánu vycházek, nám Alenka připomněla nedožité narozeniny jejího manžela Jirky a připravila pro nás malé sladké občerstvení. Dnešní den  se také konala akce na pomoc přírodě – Ukliďme Česko. Pořadatelé pochodu Klub ze Žďáru nad Sázavu sbírali odpad ze Žďáru nad Sázavou na Rosičku, my sbírali od železniční stanice přes obec Sázavu. Prošli jsme kolem kaple P. Marie Karmelské, která byla vysvěcena 2018, pokračovali přes Kopaniny k rozhledně Rosička. Rozhledna Rosička je vysoká 42m se 140 schody a byla otevřena 12.8.2001. Dnes bylo větrno a výhledy byly zamlžené, a tak na rozhlednu vyšli jen odvážní. Byli jsme překvapeni, že z pořadatelů zde nikdo nebyl, jen u stánku jsme měli připravená pamětní razítka a pamětní listy. Po občerstvení ze svých zásob jsme vyšli přes obec Rosičku k rozcestí silniček, kde jsme se rozdělili. Většina pokračovala k obci Sázava, někteří do obce Hamry. Zúčastnilo se 15 turistů a našlapali jsme 9 km.

                                                                                                                        Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa - 30. 3. 2022

Světnovské údolí s bledulemi

Na autobusové zastávce Světnov – Kopaniny vystoupilo 15 turistek a turistů, po přivítání a nezbytných informacích se vydali po silnici a silničce ke Sklenskému potoku, obklopenému množstvím kvetoucích bledulí, někde i menším počtem devětsilů a sasanek. Lesem nás silnička dovedla ke křižovatce cest a kousek vlevo u dřevorubce, zpracovávajícího kmeny stromů, jsme s jeho pomocí našli smírčí kámen. Dál jsme po mírném stoupání došli k posezení a občerstvili se tam. Přes silnici a po zelené značce jsme dokráčeli ke studánkám Barborce a Vitulce, společně se vyfotili a vyslechli pověst o dvou pytlácích. Stále po ZTZ jsme přišli k rybníku Sykovec - částečně vypuštěnému a do Tří Studní. Přivítaly  nás skoro opuštěné chaty a penziony, náměstí EU, pak kaplička a hostinec „U Loubů“, bohužel zavřený. Ještě jsme si prohlédli vilu Kaprálových, Olšiakovu sochu Hejkala Pepina a někteří prošli i křížovou cestu. Velice ochotná paní uklízečka nás pustila do budovy obecního úřadu, kde jsme se ohřáli před příjezdem autobusu. Ten nás dovezl do Nového Města a potom vlak domů - s přestupem ve Žďáru nad Sázavou. Občasný deštík a chladné počasí nám náladu nezkazilo a 11 km jsme absolvovali v pohodě.

Alena Hladká

Úterý - 29. 3. 2022

Z Břevnice

Na nádraží se sešlo 17 turistek. Vláčkem jsme odjely do Břevnice. Tam jsem rozbalila krabici s krásnými barevnými vajíčky od Marušky Dontové. Tak jsme se pokochaly a odnesly jsme si domů na velikonoční výzdobu. Pak jsme vyrazily na vycházku. Kousek po silnici a v zatáčce zacházíme do lesa. Jdeme cestou k prvnímu statku, kde na zahradě kvetou bledulky. Větší množství. Dále pokračujeme k druhému statku, před ním ale odbočíme na cestu k lesu a k trati. Cesta byla v lese dost rozježděná, ale zvládly jsme to. Na cestě u trati jsme malinko posvačily a jdeme kolem trati až pod most v Pohledských Dvořácích. Tam už byl rozchod a všechny jsme šly domů. Počasí celkem přálo, nepršelo ani nebyl vítr a bylo teplo. Ušly jsme asi 7 km.

Míla Špačková

 

Středa - 23. 3. 2022

Slatiňany – Nasavrky

Je to vždycky sázka do loterie naplánovat výlet. Tentokrát to vyšlo. V kalendáři právě začalo jaro a počasí to potvrdilo. 25 turistů se vydalo ze Slatiňan proti proudu Chrudimky. Pískovcové skály ve Škrovádu jsme raději prohlédli jen zespoda, nenašel se mezi námi žádný odvážlivec, který by zkusil vyšplhat, i když tu prý trénují horolezci. Ve Svídnici nás upoutala zvláštnost – olejomalby  na plotě i průčelí domku… Do Práčova jsme vystoupali po silničce, údolí totiž zaplavila přehrada Křižanovice ll. Obešli jsme kostelík Jakuba Většího, za námi zůstala i vyrovnávací komora pro elektránu… A mohli jsme sestoupit  zpátky k řece do Strádovského pekla. Možná za povodně… Ale pro nás se řeka třpytila ve slunci, někteří si zchladili nohy, dojedly se svačiny a ve skupinkách jsme se pomalu vydali do Nasavrk. Pokud to někde vypadalo jako v pekle, bylo to kolem chaty obklopené vyřezávanými totemy. Kaštanka (sad jedlých kaštanovníků, jeden rozkvetlý mají Nasavrčtí v městském znaku) nám dala vědět, že už jsme u cíle. Hospůdka na dolním konci náměstí byla odměnou za dlouhé stoupání od řeky…

Věra Melicharová, Míla Malá

Úterý – 22. 3. 2022

Do Pelestrova

U zdravotní školy se sešlo 22 turistek. Prošly jsme podchodem,  po pravé straně jsme minuly nemocnici a pokračovaly až k bráně psychiatrické léčebny. Zde jsme se zastavily a dozvěděly se více o našem pochodu. Druhou bránou jsme vyšly na chodník na Rozkošské ulici. Mlýnskou ulicí přicházíme k polní cestě, kde na nás čeká Lidka a doběhla nás ještě jedna turistka. Jdeme kolem malých rybníčků a zastavujeme se u hasičského hřiště. Zde je společné foto a některá děvčata se vrací Perknovem zpět do Brodu. Ostatní pokračují bývalým lesem k cíli našeho výletu. Cestou od hřbitova nás dochází Fero. V Pelestrovské hospůdce si dáváme občerstvení a po odpočinku  jdeme zpět neveselou cestou bez stromů. Před posledním kopcem Míla končí vycházku a každý tempem, které mu vyhovuje se dává na cestu domů. Celkem nás bylo 25 turistů a našlapali jsme 10 km.

Míla Špačková a Ema Dočkalová

Sobota – 19. 3. 2022

Ze Stříbrných Hor do Přibyslavi přes Žižkovo Pole

Zrození vize tohoto pochodu je 17. Listopadu 2021 na gulášku ve Knyku. Tehdy Míla Špačková účastníky posezení vyzvala k námětům pro akce na rok 2022. Na nádraží ve Stříbrných Horách se nás sešlo 17. Po krátkém představení průběhu pochodu jsme mezi sebou přivítali zdravotním pohárkem a buchtičkou jednoho oslavence Josefa – přece je 19. března! Cestou po katastru Stříbrných Hor se účastníci dověděli stručnou středověkou historii dolování stříbrné rudy a její úpravy. Byly popsány štoly Růženina a Pekelná. Krátká zastávka byla u klenutého kamenného jednoobloukového mostu ze 14. století. O kvalitě provedené práce středověkých stavebníků svědčí to, že most je ve věku úctyhodných 400-500 let v dobrém stavu. O to smutnější byla informace o těžkém osudu kostela sv. Kateřiny Alexandrijské, který těžce poznamenala doba husitská a v pozdější době jak nepřízeň osudu, tak lapkové. O to víc můžeme děkovat našim předkům za to, že kostel je funkční. Cestou dál po žluté v blízkosti Borovského potoka jsme viděli údernickou práci rodiny bobrů. Na tvářích některých účastníků byl viděn údiv nad výkonem těchto zavalitých hlodavců. V Žižkově Poli před kostelem sv. Michala vzniklo skupinové foto celé výpravy mimo Aleny Hladké, která nás viděla v hledáčku přístroje. U pomníku Jana Žižky v Žižkově Poli byla svačina zpestřena kulturní vložkou kamarádky Aleny. Odtud za modré oblohy a chladného větru po spádnici podél Doberského potůčku do Přibyslavi, kde po rozloučení se účastníci rozešli do místních restaurací, domovů, nebo nádraží. Na pomyslném turistickém počítadle přibylo už jarních 10,5 km.

Standa Pivoňka

Středa – 16. 3. 2022

Do Větrného Jeníkova

Do Plačkova nás přijelo 13 turistů.  U  zastávky, po obvyklém  přivítání a informaci o trase, jsme se vydali přes obec k lesu a lesní cestou podél dálnice pokračovali dál. Lesní cesty byly celkem schůdné až na jeden úsek, kde byly vyvrácené stromy. Museli jsme je překračovat a obcházet. Zvládli jsme to všichni dobře, bez úhony. Dále jsme pokračovali jenom po silnici. Procházeli jsme Mikulášovem až do Větrného Jeníkova. Na zahrádkách jsme obdivovali první poslíčky jara. Sněženky, bledulky atd.. Počasí nám taky přálo, navzdory předpovědi, která předpovídala déšť. Vycházku jsme ukončili v místní restauraci. Tady mají dobré jídlo, dobré pití, tak se hezky odpočívalo. Poté jsme odjeli busem domů. Ušli jsme asi 11 km.

Milena Beránková, Anna Hlaváčková

Úterý - 15. 3. 2022

Z Hesova přes Dvorek

Do Hesova jsme zvolili autobusovou dopravu, neboť vlakem během dopoledne není spojení. V Hesově  u Pribiny   po informacích o trase a změnách ve vycházkách, jsme se vydali nejdříve lesní cestou a poté volným terénem ke křížku mezi Uhrami a Dvorkem. Cestou jsme potkali připravovanou křížovou cestu, prozatímně jen dřevěné křížky s obrázkem Krista. Při výstupu do kopce nás neminuly spadlé stromy, které jsme zdárně obešli. Došli jsme na silničku z Uher do Dvorku, u křížku jsme  se společně vyfotografovali a pokračovali do Dvorku. Cestou byly výhledy na Přibyslav, Žďárské vrchy a na  opačné straně na vrch Vysoká a Havlíčkobrodsko. Po modré turistické značce jsme došli k Asuánu, rekreačnímu rybníku Přibyslavi. Vyšli jsme na náměstí v Přibyslavi a každý si zvolil buď návštěvu cukrárny, nebo byla možnost odjet co nejdříve autobusem domů. Zúčastnilo se 21 turistů a našlapali jsme 8 km.

                                                                                                                                        Jarka Kohoutová

Sobota - 12. 3. 2022

Koutský mlýn

Za ranního vycházejícího sluníčka nasedáme do vlaku směr Ledeč nad Sázavou, kdy během cesty se k nám na zastávkách připojují další účastníci dnešní krásné slunečné vycházky. V Ledči následuje přestup na vlak do Zruče, kde společně vystupujeme. Zde následuje seznámení s danou trasou a v počtu 47 pochodníků se vydáváme na cestu. Nejdříve projdeme NS zámeckým parkem, prohlídka parku a okolí zámku. Poté společně pokračujeme po ZTZ na rozhlednu Babka, která se nachází v nadmořské výšce 450 m.n.m, vyhlídková plošina je ve výšce 23 m a vede na ni 130 schodů. V roce 2015 byla oficiálně zpřístupněna. Zde následovala přestávka na občerstvení a vyhlídky z plošiny odkud byly výhledy na Velký Blaník, Zruč nad Sázavou, Stražiště u Pacova, Melechov a v pozadí hrad Lipnice nad Sázavou a hladina vodní nádrže Švihov. Po odpočinku jsme pokračovali stále po ZTZ přes obec Řendějov až k Čestínskému potoku, kde následovala prohlídka okolí Koutského mlýna s přilehlou a opravenou kapličkou. Od Koutského mlýna už naše cesta směřovala po MTZ k cíli naší vycházky, kdy nejdříve jsme prošli obcí Račíněves do městyse Kácov. Zde následovala  předem domluvená prohlídka místního pivovaru se značkou Hubertus. Po prohlídce následovalo občerstvení v pivovarské restauraci, kam jsme se ale všichni nevešli a využili jsme  penzionu Kácov. Dále ještě následovala individuální prohlídka centra městyse a poté už naše cesty směřovali opět na vlak a stejnou cestou jsme pokračovali zpět. Vycházka se všem líbila, každý si ji užil dle vlastního uvážení a k tomu všemu samozřejmě nám přálo slunečné, trochu větrné počasí s panoramatickými výhledy během celé trasy. Délka trasy 12 km. Počet účastníků 47.

Ladislav Rasocha

Středa - 9. 3. 2022

Štockými lesy

Na dnešní vycházku z Antonínova Dolu odešlo 24 turistů. Prošli jsme okolo zahrádkářské kolonie. Tam jsem přivítal účastníky pochodu a Ema nás všechny obdarovala dobrůtkami vlastní výroby. Další zastavení bylo u Lesní studánky. Také jsme se podívali z mostu na kolony aut projíždějících po dálnici. Na lesní cestě jsme potkali naložená auta dřevem, která asi směřovala do Polska. U silnice Štoky-Smrčná jsou cedule označující hranice okresů Havl. Brod-Jihlava. Na tomto místě jsme se občerstvili z vlastních zásob. Po občerstvení jsme pokračovali po lesní cestě k rozcestníku Pod Serpentínkou a dále po MTZ do Štoků. Celou trasu 10 km jsme prošli za krásného slunečného počasí, které asi nejvíce pomohlo k tomu, že se vycházka vydařila i líbila.                                                                                                                                                                                                                          Líba Musilová, Bohouš Kovanda

 

Úterý - 8. 3. 2022

K Niklům na ryby

Dnešní den se na vycházku sešlo 25 turistů, a přestože všichni nebyli přihlášeni k Niklům na ryby, krásné slunečné a bezvětrné počasí nás vylákalo  na procházku. Od Stavební školy jsme prošli křižovatkou podchodem do Čechovky a kolem hasičů do Šmolov. Na začátku vesnice jsme odbočili do leva, po silnici přešli koleje u zastávky Dolík a pokračovali cestou dolů. Vyšli jsme menší kopeček, opět přešli trať a pomalu se blížili k cíli. Někteří turisté se nám ztratili v hospůdce u pana Nikla a ostatní se rozešli do svých domovů.

Ema Dočkalová

Sobota - 5. 3. 2022

Z Červených Peček do Kutné Hory

Z Havl. Brodu dojelo vlakem do Kolína 25 turistů. Zde jsme se přestoupili na lokálku do Ledečka a na třetí zastávce vystoupili v Červených Pečkách. Před nádražím jsme se vyfotili a seznámili s plánem vycházky. Přes městys Červené Pečky jsme prošli okolo zámku a kostela. Pak už jsme došli na rozcestí a pokračovali po ZTZ okolo sadů a nově vysázené aleje dubů. Zde byly výhledy na Kolín, v dáli na Železné hory, ale nebyla ideální viditelnost. Přestávku na občerstvení jsme měli u turistického přístřešku u „Bezhlavého Jana“. Pak už jsme docházeli do Kutné Hory starou cestou od Prahy okolo lesoparku „Sklenářův Dolík“. Přešli jsme obchvat a už jsme byli v centru Kutné Hory. Prošli jsme kolem „Kamenného domu“ a navštívili IC. Ještě jsme v Tylově ulici viděli rodný dům J. K. Tyla. Pak jsme se rozdělili na dvě skupiny, ti kdo navštívili cukrárnu, šli na vlak na nádraží Kutná Hora město a ostatní došli po ČTZ do Sedlce a po občerstvení v restauraci došli na hl. nádraží. Ušli jsme 8, resp. 11 km.

J. a J. Roseckých

Středa - 2. 3. 2022

Žďár nad Sázavou

Přivítali a vyfotili jsme se před žďárským nádražím, tady jsem všech 15 turistů seznámila s trasou. Ta mířila k božím mukám s kamenným srdcem, kolem pomníku padlým vojákům v 1. světové válce, z Nádražní ulice vpravo na Doležalovo náměstí, kde jsme si prohlédli hlavně domy s grafitovou výzdobou a Sokolovnu. Od Masarykova náměstí s pohledem na kostel Nejsvětější Trojice jsme odbočili k Základní škole s bazénem, šli Studentskou ulicí a pokračovali po MTZ k Údolní nádrži Staviště. Mezi rodinnými domky městské části Vyšehrad jsme dokráčeli k poutnímu kostelu Zelená hora. Na sluníčkem vyhřátých lavičkách jsme poseděli a posvačili. Poté jsme se prošli vnitřním i vnějším okruhem kolem kostela, potěšili se výhledy na zámek, město i okolí a přečetla jsem pověst o divoženkách. Schody nás dovedly k zámku, navštívili jsme IC, nádvoří se zámeckými a klášterními budovami a v galerii se seznámili s historií zámeckých pánů – Kinských, do Baziliky bylo možné nakouknout přes ozdobné mříže. Nechybělo ani posezení v cukrárně pro dámy a v restauraci pro pány. Pak kolem Dolního hřbitova a hospodářského dvora Lyra vedla červená značka dál, podél Bránského rybníka a řeky Sázavy. Následovaly schody vzhůru k regionálnímu muzeu, Tvrzi, kostelu sv. Prokopa a kapli sv. Barbory. Na náměstí TGM je taky množství zajímavostí a opět Nádražní ulice, nádraží a odjezd rychlíkem domů. Výlet byl dlouhý asi 11 km a vydařil a líbil se i vzhledem ke krásnému slunečnému počasí.

Alena Hladká

Úterý – 1. 3. 2022

Přes Dolík

Na dnešní vycházku odcházelo od stavební průmyslovky 28 turistek. Po krátkém seznámení s trasou, a dobrůtkou od M. Domkářové, jsme šly směrem k přehradě okolo Niklových. Poté se pokračovalo do osady Dolík, podél levé strany přehrady. Z Dolíku jsme přišly k hlavní silnici směr Jihlava. Tady byl malý problém, kvůli velkému provozu, přejít na druhou stranu. Ale hodný řidič zastavil a nechal nás přejít. Odtud jsme pokračovaly přes Novotnův Dvůr do Havl. Brodu. Na kraji H. Brodu jsme se rozdělily, polovina turistek šla do města po Jihlavské ulici, ostatní okolo HBH Holešák a tunelem přes Škvárovnu na Žižkov. Dnes měla vést vycházku J. Píšová, ale nemohla z rodinných důvodů. Počasí bylo nádherné, modrá obloha bez mraků. Trasa měřila 9 km.

Marie Sedláková

Sobota – 26. 2. 2022

Údolím řeky Jihlavy

Na nádraží v Lukách nad Jihlavou jsem přivítala všech 18 turistů a seznámila je s programem vycházky. Začali jsme v regionálním muzeu, kde nás provedla a velice zajímavě vypravovala paní průvodkyně, překvapila nás i množstvím exponátů a drobnými dárečky, které se týkaly městysu. Prošli jsme okolo kostela sv. Bartoloměje, vyfotili jsme se u bývalé sýpky, líbila se nám zahrádka s dráčkem v úzké uličce. Cyklostezkou jsme pokračovali s výhledem na zámek, starobylý skleník i novodobý pumptrack pro cyklisty. Na lavičkách u řeky Jihlavy jsme posvačili a přečetla jsem pověst „Rybí den“ o blízkém hradě Rokštejně a městě Jihlavě.  Postupně jsme zahlédli obce Předboř a Petrovice s kostelíkem sv. Petra a Pavla i Petrovický mlýn – to bylo po levé straně a potkávali jsme skály s popadanými a rostoucími stromy a množství rekreačních chatek. V obci Malý Beranov jsme náhodou natrefili na dětský masopustní rej, koupili si tam nápoj a kousek popošli za průvodem dětí  a dospělých, někteří z nich odjeli na koňském voze. Nakonec jsme dokráčeli na železniční zastávku a pokračovali vlakem domů. Několik turistů odjelo do Jihlavy autobusem MHD. V nohách jsme měli asi 10 km, sluníčko část cesty vydrželo svítit, ale vítr foukal pořád. Výlet se líbil všem.

Alena Hladká

Středa - 23. 2. 2022

Ze Ždírce nad Doubravou

Do Ždírce nad Doubravou dorazilo celkem 14 turistů. Cesta nás tentokrát vedla okolo rybníků jménem Kabát a Vesta do Kohoutova a dále po cyklostezce do Benátek. Vítr dost foukal a pochodníci uvítali malou zkratku k silnici do Krucemburku. V místním parku jsme posvačili a okolo památných křížů jsme přes Staré Ransko došli do ždírecké cukrárny. Po malém občerstvení jsme se vlakem vrátili zpět do H. Brodu. Dnešní trasa měřila 11 km.

                                                                                                                                      Jiří Moliš

Úterý - 22. 2. 2022

Petřínská rozhledna
 

Magické datum 22. 2. 2022 přímo nabízelo i nějakou super vycházku. Při tvorbě plánu jsme si to ale neuvědomili, a tak se měla uskutečnit vycházka s názvem „Z Květnova do Lípy“, která by určitě také byla skvělá, ale zdála se nám tak nějak obyčejná. Po domluvě jsme se rozhodli uskutečnit symbolickou vycházku na Petřínskou rozhlednu v Praze. Rozhledna byla totiž vystavěna pro Zemskou jubilejní výstavu na podnět zakladatelů Klubu českých turistů dr. Viléma Kurze a Vratislava Pasovského jako volná kopie Eiffelovy věže v Paříži. Téměř 60 metrů vysoká stavba byla slavnostně otevřena 20. 8. 1891. Začátkem července roku  1938 bohužel na vrcholu rozhledny vypukl požár, ale už v polovině srpna téhož roku byla rozhledna opravena a opět zpřístupněna veřejnosti. V září roku 1979 byla rozhledna kvůli svému špatnému technickému stavu uzavřena. Následovaly nejnutnější opravy a u příležitosti 100. výročí Zemské jubilejní výstavy byla opět v květnu roku 1991 otevřena. V roce 1999 ovšem začala generální rekonstrukce a rozhledna tak byla znovu otevřena až 24. března 2002. Letos tedy slavíme 20. výročí znovuotevření jedné z nejznámějších dominant Prahy. Vycházku brodští turisté zahájili na Hlavním nádraží, nahlédli do opravené Fantovy kavárny, navštívili Národní muzeum nebo Muzeum iluzionistů, prošli se kolem Národního divadla, vyjeli pozemní lanovou dráhou nebo vyšli pěkně po svých na Petřín. Společně vystoupali 299 schodů a kochali se krásnými výhledy na Prahu. Pod rozhlednou ještě udělali společnou fotografii, rozdali Diplomy a kolem Strahovského kláštera, Lorety, Pražského hradu, přes Karlův most a Staroměstské náměstí se vraceli zpět na nádraží odkud se plni dojmů a zážitků vrátili zpět na Vysočinu. Poděkování patří M. Bartákovi za nápad a uskutečnění magické vycházky na Petřín. Celkem se zúčastnilo 19 turistů.

Lenka Žáková

Sobota - 19. 2. 2022

Do Kolína

Z Havl. Brodu dojelo vlakem s čtvrthodinovým zpožděním do Kolína 35 turistů. Zde jsme se před nádražím vyfotili a seznámili s plánem vycházky. Do centra města jsme šli po MTZ okolo kostela Církve československé husitské se sochou Jana Husa a okolo kláštera kapucínů s kostelem. Pak už jsme došli na Bartolomějské návrší. Tam jsme absolvovali prohlídku katedrály sv. Bartoloměje a kostnice s průvodcem. Nejdříve zvenku před kostnicí a poté i uvnitř kostela. Výklad byl velice zajímavý, ale protože při venkovním pobytu jsme pořádně profoukli, tak jsme se přesunuli do restaurací, hostinců a kaváren abychom se zahřáli. Navštívili jsme IC na náměstí a na 13 hodinu jsme došli na prohlídku židovské synagogy s průvodkyní. Obou prohlídek se zúčastnilo všech 35 turistů, tak jak by to mělo být. Za to děkujeme. Pak jsme pokračovali okolo zámku ke starému židovskému hřbitovu a po lávce přešli přes Kmochův ostrov a přes Labe na protější břeh. Tam jsme po cyklostezce podél řeky došli ke starému mostu s plavební komorou a přes něj se vrátili na druhý břeh a šli nejkratší cestou na nádraží. Ušli jsme 6 km.

                                                                                                          Jarka a Jindra Roseckých

Středa - 16. 2. 2022

Vepřové hody v Nové Vsi

20 turistů přijelo vlakem na zastávku Pohledˇ. Po mostě přešli řeku Sázavu a pokračovali  lesem do Dobré, kde odbočili do kopce kolem samoty. Šli lesem a potom polní cestou do Nové Vsi.  V sále se sešli s ostatními turisty, kteří přijeli autobusem nebo auty. Byly pro nás připravené vepřové speciality podle přání. Po občerstvení jsme odjeli spokojeni autobusem domů. Ušli jsme 6 km.

                                                                                                                               Špačkovi

Úterý  - 15. 2. 2022

Do prodejny jezdeckých potřeb

19 turistek se vydalo ze Štoků nově upravenou skautskou stezkou směrem k Hanesovu mlýnu. Občerstvily jsme se v místní restauraci a  prohlédly jsme si venkovní prostory jeviště, hlediště a nového ubytování, kde se pořádá Trampský Širák. Pak jsme se vydaly cestou mezi vykácenými lesy směrem k Petrovicím. Prošly jsme touto krásnou vesničkou a navštívily jsme prodejnu s jezdeckými potřebami.

Ušly jsme 7km.

Miluše Čiplová

Neděle -13. 2. 2022

19. Za svatým Valentýnem – kaple sv. Antonína na Rounku

Dnešní den byl jako malovaný,  modré nebe a pocukrovaná krajina. Většina turistů dojela vlakem do Rantířova, kde nás uvítala za odbor Čeřínek Věra Veselá a seznámila nás s trasou ke kapli sv. Antoníčka. Vyšli jsme a jak jsme stoupali, cesta byla místy zledovatělá a byla i vyšší sněhová pokrývka. Při cestě jsme si mohli přečíst různé zajímavosti k sv. Valentýnovi. Došli jsme ke kapli sv. Antoníčka, pozdravili jsme se s našimi turistickými přáteli, Věra Veselá nás podarovala upečeným srdíčkem a Pamětním listem. U kaple byl zvoneček pro štěstí a skoro každý si zazvonil, aby se mu splnila osobní přání. Po občerstvení a udělání společných fotografií postupně jsme odcházeli zpět do Rantířova, někteří se stavili v restauraci U Golema  nebo počkali na vlak domů. Sešlo se kolem stovky turistů, z našeho odboru se zúčastnilo 30. Našlapali jsme asi 8 km.

                                                                                                                       Jarka Kohoutová

 

Středa – 9. 2. 2022

Bezejmenná studánka

Dopoledním vláčkem dojíždíme do obce Dobronín, kde se seznámíme s průběhem cesty na  kterou poté vycházíme. Cesta směřuje mezi železniční tratí a Zlatým potokem k již zmiňované bezejmenné studánce. Zde někteří ochutnají pramínek vody, uděláme společné foto a dojdeme po louce a polní cestě do obce Kamenná, kde následuje přestávka na občerstvení. Z Kamenné pokračujeme po MTZ ke kamennému mostu u Lutriána a dále do obce Šlapanov, kde naše vycházka končí a vracíme se zpět k domovu. Počet účastníků 24 a délka trasy 10 km.

Ladislav Rasocha

Úterý – 8. 2. 2022

Od Poutníka

Na vycházku od Poutníka se po krátkém seznámení s trasou a informaci o stavu vycházek na 2. čtvrtletí vydalo 26 turistů. Kolem areálu bývalého Plastimatu a kolem obalovny jsme vystoupali do kopce. Přešli silnici na Termesivy a prošli novou výstavbou domků na Vysočanech. Prošli jsme pod železničním mostem a po levém břehu Sázavy jsme došli opět k Plastimatu. Tady se pomalu oddělovaly menší skupinky a podle řeky ostatní došli k  městu. Počasí nám přálo a pohodově jsme ušli 6km.Vycházku vedli Boženka Megelová a Jaruška Bredová.

Ema Dočkalová

Sobota - 5. 2. 2022

28. Zimním Podoubravím - Memoriál Ladislava Dymáčka

Na tradiční pochod jsme vyjeli vlakem do Bílku, někteří turisté pokračovali do Sobíňova. Start a cíl byl v Kulturním domě v Sobíňově. Pořadatelé připravili dvě pěší trasy 10 a 20 km a byly připraveny i lyžařské trasy.  Počasí bylo velice přívětivé, kochali jsme se krásou zimní krajiny. V cíli v kulturním domě bylo nachystané dobré občerstvení a odměnou pro účastníky pochodu a lyžařského přejezdu byl Pamětní list, možnost si do turistického záznamníku dát razítka pochodu, obce a naučné stezky. Děkujeme pořadatelům za přípravu pochodu a zajištění občerstvení.

                                                                                                         Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa - 2. 2. 2022 

Z Mírovky přes Skřivánčí vrch

V 9.05 hod. jsme odjeli náhradní autobusovou dopravou do Mírovky. Počasí nevěstilo nic dobrého, sem tam přeháňky a vítr. Statečná parta 13 turistů vyšlápla na Skřivánčí vrch. Prošlapovali jsme krásným čistým sněhem ke kapli pod Vysokou. Pokračovali jsme k osadě U Smrčáků, sluníčko se na nás usmálo a ukázalo nádheru zimní krajiny. Sešli jsme do Mendlovy Vsi, přešli do Svatého Kříže, kde u sousoší J.Cimrmanna  jsme posvačili a udělali společné foto. Po zelené zn. jsme  prošli do Petrkova, k zámečku Reynkových a dále za silného větru po cyklostezce do Dolíku, ke křížku k Vítkům. Zde jsme se rozdělili. Část šla přímo na Humpoleckou ulici a město. Ostatní dle plánu přešli kolem rybárny k nádraží. Našlapali jsme 12 km. Zažili jsme střídavou náladovost počasí, větru, snad za to mohlo magické číslo dne - pět dvojek.  Nakonec nám bylo krásně a s červenými ošlehanými tvářemi jsme se rozešli domů.

                                                                                                         Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Úterý - 1. 2. 2022  

K andělovi

U VÚB se sešlo 27 turistů. Po krátkém seznámení s trasou dnešní vycházky jsme vyšli směrem k Cihlářskému rybníku. Prošli jsme kolem zahrádek lipovou alejí a zastavili se u nově instalované sochy anděla. Zde jsme se vyfotografovali a vrátili se asi 200 m zpět na cestu, která nás přivedla k hlavní silnici. Tu jsme ve zdraví přeběhli a vydali se k hlavní křižovatce u PENNY. Dále cestou podél hřbitova do údolí, potom  kolem rybníka a odbočili jsme na cestu, která nás spolehlivě dovedla do cíle naší cesty do restaurace U Palánů. A protože nás cestou někteří turisté opouštěli (kilometry si volil každý podle svých možností a kondice), do Perknova nás dorazilo 9 a do restaurace už jenom 8. Počasí nám přálo, sníh křupal pod nohama a my ušli 8 km.

Míla Špačková, Ema Dočkalová

Sobota - 29. 1. 2022

13. Slavnostní oheň na Čeřínku – memoriál Mirka Svatoše

Vlakem  v 8.03 hod., jen se zastávkou v Jihlavě, jsme  dojeli do  Kostelce. Počkali jsme na zahájení vycházky. Přivítala nás Míša Svatošová z odboru Čeřínek. Vyšli jsme po silnici po zelené značce k rozcestí,  kde zelená značka pokračuje lesem. Rozdělili jsme se, někteří pokračovali po značce, někteří dále po silnici. Sešli jsme se u turistické chaty na Čeřínku, kdo měl uzeninu s sebou, opekl si na připraveném ohýnku. Velice rádi jsme se po dvouleté,  přestávce zaviněné  covidovým opatřením, pozdravili  s ostatními turistickými přáteli z jiných odborů. V turistické chatě jsme se občerstvili a zpět  se vydali po různých trasách. Část turistů vedená Láďou Rasochou šla do Dolní Cerekve, ostatní došli do Kostelce na nádraží. Celou zpáteční cestu nás provázelo drobné sněžení a vítr. Zúčastnilo se 23 turistů a  našlapali dle dané trasy 10 nebo 12 km. Děkuji všem, kteří se zúčastnili, neboť pochody našich sousedních odborů je nutné podporovat, aby přišli a podpořili účast na našich akcích.

                                                                                                        Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Středa - 26. 1. 2022

Vrtěšice – Nasavrky

V počtu 20 účastníků jedeme osobním vlakem do Golčova Jeníkova, kdy během cesty se k nám ve Světlé přidá další naše účastnice a v Golčově Jeníkově další tři. V celkovém počtu 24 účastníků jdeme po předem plánované trase po méně frekventované silnici na okraj obce Sirákovice, kde odbočíme na místní cestu a po ní pokračujeme do obce Vrtěšice, kde následuje přestávka na občerstvení. Dále jdeme do obce Nasavrky a odtud po ZTZ kaštanovou alejí do Golčova Jeníkova. Zde volí každý dle svého uvážení návrat domů. Někdo dříve někdo později se zastávkou na zákusek s dobrou kávou. Počasí se vydařilo, v terénu byla cesta někde dosti blátivá, ale určitě nám to nezkazilo pocit z příjemné vycházky. Délka trasy 10 km.

Ladislav Rasocha

Úterý - 25. 1. 2022

Kolem studánky

Dneska jsem musela díky špatné cestě kolem studánky u Sv. Anny změnit plánovanou vycházku. Vystoupily jsme v Dobrohostově ZD a napojily se přímo na TZ směr Úhořilka. Cesta tady byla schůdná, místo lesu zůstaly jen pařezy. Obešly jsme 2 rybníčky, dostaly se na cestu vedoucí do Úhořilky. Tady si některé z nás nakoupily u Čiplů v mlékárně a počkaly na bus. Některé si trasu prodloužily až do  Kochánova. Vycházka byla krátká, ale byla spokojenost. Ušly jsme asi 5 km a bylo nás 17 turistek.                                         

Milena Beránková

Sobota - 22. 1. 2022

Z Pohledu

Do Pohledu nás odjelo 11 turistů. V nádražní čekárně jsme poblahopřáli Zdeňkovi k zítřejšímu svátku a na oplátku jsme dostali výborné koláčky. Vyšli jsme z haly a dali se cestou k zámku. U sochy Gryfa jsme se vyfotografovali, jako už po několikáté. Prošli jsme návsí a dali se cestou k nově vybudované čističce. Před námi byla nádherná  neporušená sněhová plocha. Přemluvili jsme Marušku a ta nám udělala ve sněhu andělíčka a Zdeněk do sněhu vyšlapal dnešní datum. Pokračovali jsme pod viaduktem a tam se to stalo. Do oka mi padla zlá sněhová vločka a ta mě svedla na nesprávnou cestu. Byl s námi ale Milan a ten pomocí magického kouzla zlé čáry zničil. Trochu jsme sešli z cesty, ale za to jsme šli nádhernou zimní krajinou, plnou zasněžených stromků. Po polní cestě s prudkým větrem přicházíme do Termesiv. Dále jdeme k obalovně a  tam prohlížíme stavební dílo bobrů. Procházíme kolem bývalého Plastimatu a pod novým železničním mostem k Sv. Jánovi. Zde se naše cesty rozdělují. Někdo jde domů ostatní do Hodovny na oběd. Ušli jsme 11km. Děkuji všem za trpělivost.

Ema Dočkalová, Míla Špačková

Středa - 19. 1. 2022

Ze Stříbrných Hor

Na dnešní vycházku, která byla až od 11 hodin, přišlo na nádraží 18 turistů. Odjeli jsme vlakem do Stříbrných Hor. Po krátkém seznámení, kudy povede dnešní vycházka, jsme vyrazili na cestu. Prošli jsme vesničkami Utín, Uhry, Dvorek a Dolní Jablonná. Zde jsme se nasvačili a pokračovali do Přibyslavi. Někteří turisté se šli naobědvat do restaurace, ostatní odjeli autobusem do Brodu. Našlapali jsme 12km. Celou cestu nám svítilo sluníčko, ale foukal studený vítr.  

Míla Špačková, Ema Dočkalová

Úterý - 18. 1. 2022

Kamenná – Šlapanov

Místo vlakem jsme vyjeli autobusem – náhradní dopravou do Kamenné. Zde na nás čekal Fredy a po informacích o trase a obci Kamenná jsme vyšli po modré turistické značce. Cesta byla zledovatělá, tak jsme opatrně našlapovali. Výhodu měli ti, co měli „nesmeky“. Došli jsme ke středověkému  mostu Lutriánu. Tady jsme posvačili, udělali společné foto a pokračovali přes Březovou výšinu do Šlapanova. Ve Šlapanově jsme se v hospůdce občerstvili a domů jsme dojeli linkovým autobusem. Zúčastnilo se 16 turistů a našlapali jsme 7 km.

                                                                                                                                                       Jarka Kohoutová

Sobota 15. 1. 2O22

K rybníku Řeka

Na dnešní vycházku přijelo do Ždírce nad Doubravou 22 turistů. Po přivítání ve vojenském stylu jsme se vydali přes Sebranku kolem zamrzlých rybníků Svobodný a Pobočný do Starého Ranska. Ve zvoničce jsme si prohlédli starý zvon, který pamatuje zašlou slávu místních železáren a pak okolo chaty Hadovka jsme došli k rybníku Řeka. Po krátkém občerstvení jsme se vydali do Krucemburku. Cestou jsme viděli Červenou a Bílou vilu bývalých majitelů koželužny bratří Binků, které projektoval architekt Josef Gočár a zastavili jsme se také u památníku obětem obou válek od V. Makovského na evangelickém hřbitově. Závěr vycházky byl tradiční. Cukrárna. Trasa 12 km.

Jiří Moliš

Středa - 12. 1. 2022

Do Třeště za betlémy

Za mrazivého rána jsme vyjeli vlakem bez přestupu až do Třeště – města.  Nejdříve jsme navštívili betlém v podniku Podzimek a synové. První betlém v domácnosti jsme viděli  u Šťastných, poté jsme došli do Informačního centra, zde v Schumpeterově domě jsme navštívili stálou expozici betlémů, muzeum Vysočiny, betlém v kostele sv. Kateřiny. Pokračovali jsme k stálému betlému Na Hrázi, prohlédli si betlém v kostele sv. Martina a betlémy v domácnostech Kolbové Sáry a Josefa Novotného. Většina z nás zakončila vycházku v hospůdce U Kapra, kde jsme se občerstvili. Všichni byli nadšeni krásou vyřezávaných figurek, nápaditých scenerií betlémů a obětavostí každoročního  budování. Zúčastnilo se 22 turistů a našlapali jsme asi 5 km městem.

                                                                                                         Jarka a Zdeněk Kohoutovi

Úterý - 11. 1. 2022   

Kolem rybníků

V Květnově jsem čekala na autobus a ten mi přivezl 12 turistek a jednoho Zdeňka. Po uvítání jsme se vydali zasněženou krajinou kolem chaty Hubertka a dál pokračovali k rozpadlému statku na kopci. Prošli jsme Skřivánkem a přes Jalovčí do malebné vesničky Studénka. Minuli jsme ranč s 11 koňmi a pokračovali dál k chatě u Račího rybníka. Půvabnou lesní cestou jsme došli do Okrouhličky. Tady jsme se v Šejdorfském mlýně posilnili a počkali na autobus, který nás přes Štoky odvezl do Havlíčkova Brodu. Bylo nás 14 turistů a ušli jsme asi 9 km.                   

Milena Beránková, Anna Hlaváčková

Sobota – 8. 1. 2022

Salvátorka a Mamlas

Rychlík nás přivezl do Žďáru nad Sázavou víc, ale nakonec do cíle dorazilo 19 turistek a turistů. Podle plánu jsme měli popojet ještě autobusem MHD na ulici Žižkovu, někteří se však rozhodli dojít tam pěšky přes město. Vystoupili jsme tedy z autobusu a po informacích jsme se vydali po CS a ČTZ podél řeky Sázavy kolem Bránského rybníka až k bývalému klášternímu statku Lyra, to už nás došli pánové z pěšího putování. Přečetla jsem z tabule pověst O Ulrichovi a pokračovali jsme po žluté značce na kopec Salvátor (630 m) a po zelené ke studánce Salvátorce. Tam jsme posvačili a následovala druhá pověst. Zelená a pak modrá cesta nás vedla Pilským lesem přes Adamův kopec (656 m) a po MTZ se ŽTZ jsme doputovali k zasněženému jezírku Vápenice, spojenému s třetí pověstí o dvou milencích - Bohunce a Petrovi. Podél rybníka Mikšovec jsme s modrým značením a stoupáním dokráčeli k soše Mamlase (618 m) a společně se vyfotili. Pohodlná neznačená cesta směřovala dolů do Žďáru, šli jsme po lávce přes řeku a po schodech vzhůru, přes náměstí a až na vlakové nádraží. I když počasí bylo větrné, obloha většinou zatažená a cesta pokrytá tenkou sněhovou vrstvou, která mírně klouzala, bez úrazu a s dobrou náladou jsme zvládli 13 km (někteří více, jiní méně).

Alena Hladká

Středa – 5. 1. 2022

Z Brodu do Brodu

U Základní školy V Sadech se nás sešlo celkem 18. Po obvyklých  informacích jsme se vydali ke kapli sv. Kříže a kostelu sv. Trojice, kde následovalo společné fotografování. Cesta pokračovala podél rybníků Přírodního parku Vlkovsko, zastavili jsme se u sochy Anděla a pak na kraji lesa jsme posvačili. Prošli jsme obcí Občiny a vrátili se zpět do Brodu. I když nás provázely dešťové přeháňky a občas jsme putovali bahnem, náladu nám to nezhoršilo. Buďme optimisty i v novém roce!

Alena Hladká

Úterý - 4. 1. 2022

Přes Duškův kopec

První vycházku v novém roce nás provázel déšť, ze začátku vydatný, ale postupně ubýval na intenzitě a v cíli  v Mírovce nebylo po dešti ani památky. Z Havlíčkova Brodu  jsme autobusem dojeli  do Pohledu, kde na nás čekaly dvě turistky z Přibyslavi. Po informacích se vydalo 13 turistů  po červené  značce kolem sochy Gryfy, kde jsme udělali společné foto a  po žluté značce kolem samoty U Dušků jsme stoupali na  Duškův  kopec, překonali jsme převýšení 90 m. Pro drobný déšť výhledy jasné nebyly. Pozvolným terénem jsme došli do Bartoušova, kde jsme se občerstvili z vlastních zásob. Travnatou cestou jsme pokračovali do Mírovky na nádražíčko  a v pohodě dojeli vlakem domů. Našlapali jsme  6 km a doufáme, že si pohodovou vycházku všichni dobře užili.

                                                                                                                       Jarka a Zdeněk Kohoutovi