Kronika - 2019

19. 1. 2019 – sobota

10. slavnostní oheň na Čeřínku

Vyjeli jsme vlakem na tradiční hvězdicový pochod „Slavnostní oheň na Čeřínku“, který už po desáté pořádá KČT odbor Čeřínek z Jihlavy. Na vlakové zastávce v Kostelci u Jihlavy bylo přivítání účastníků, Mirek Svatoš nás seznámil s  krátkou historií chaty KČT na Čeřínku. Za krásného slunného počasí jsme vyšlápli směrem Čeřínek. Cíl byl u chaty na Čeřínku, kde už plápolal oheň mezi závějemi sněhu. Kdo chtěl s chutí si špekáček nebo klobásku opekl, pozdravili a popovídali jsme si s turisty z ostatních odborů. Po občerstvení v chatě jsme odcházeli do různých vlakových zastávek, neboť z Čeřínku je více možností si vybrat značenou  turistickou trasu. Naše parta si vybrala zelenou značku do Kostelce. Láďa Rasocha s partou si vybrali delší trasu. Takže se našlapalo dle různých tras od 10 km do 15 km. Zúčastnilo se 22 havlíčkobrodských turistů.

                                                                                                         Jarka a Zdeněk Kohoutovi

16. 1. 2019 – středa

Z Květinova do Věže

Start středeční vycházky byl na autobusové zastávce Květinov-rozcestí (Svitalka). Prošli jsme Květinovem po silnici směrem na Lípu. Odbočili jsme doprava na cestu, která nás zavedla ke mlýnu Horních. Po pravé ruce tekl Úsobský potok, po levé ruce jsme měli rybník Paletáč. Od mlýna jsme šlapali sněhem do kopce ke křížku rodiny Hojerových pod Radňovem. U rozcestníku  jsme si přečetli pověst o ponocném, který místo hlídání po nocích okrádal lidi. Z Radňova přes Ulrichův mlýn  už to nebylo do Věže daleko a cesta byla skoro holá. Ušli jsme jen 8 km a bylo nás 17. Z toho 11 turistů nechvátalo domů, zůstali ještě na posezení v hospodě ve Věži a jeli až dalším autobusem na Havlíčkův Brod. Díky všem za účast v nejistém zimním počasí a za dobrou náladu po celou cestu.

                                                                                                                         Božena Blažková

 

15. 1. 2019 – úterý

Zimní vycházka

Dneska byl sraz na vycházku u studánky v Plovárenské ulici. Přišlo nás 21 žen a 1 muž, což nás mile potěšilo, protože počasí bylo pravé zimní. Sněžilo, foukal vítr, byla metelice a občas nám to i uklouzlo, pod sněhem byl led, ale všichni jsme došli do cíle v pořádku. Naše trasa vedla směrem na Škvárovnu, Vysočany, tam jsme prošli pod silničním mostem a pokračovali podél řeky k bývalému Plastimatu. Potom u obalovny pod most a rovnou do Termesiv. Za obcí jsme odbočili doleva a šly po cestě až do Pohledských Dvořáků. Tam více jak polovina turistek skončila v restauraci a ostatní šli domů. Trasa měřila 7 km, spíše po neznačených cestách.

 Majka Sedláková, Jana Píšová

12. 1. 2019 – sobota

Ze Stružince

Do pohádkově zasněženého Stružince přijelo vlakem 13 zdatných turistů, kteří se nebáli sněhu ani zimy. Cesta Stružincem byla sněhovým pluhem protažená, ale za vsí už jsme cestu museli prošlapávat. V lese jsme se nemohli nasytit té krásné zimní nádhery a než jsme se nadáli, byli jsme v Benátkách. Odtud jsme pokračovali zkratkou do Krucemburku. Městysem byla cesta udržovaná, ale nejtěžší anabáze nás čekala za Krucemburkem směrem k rybníku Řeka. Sem jsme došli docela utrmácení a tak všem přišla vhod krátká občerstvovací zastávka. Dál už nás čekala lepší cesta přes Staré Ransko okolo Pobočenského rybníka do Ždírce n. D..  A když Ždírec, tak také vyhlášená cukrárna, káva a velký větrník. Po absolvování třinácti km jsme se všichni vrátili zpět do H. B. Trochu unavení, ale šťastní. Byl to krásný den.

                                                                                                                                      Jiří Moliš

9. 1. 2019 – středa

Ze Světlé nad Sázavou

Středeční ráno nás přivítalo zasněžené. Odjezd vlaku do Světlé nad Sázavou  v 8.51 hod. byl bez zpoždění a na nádraží ve Světlé n. S. se nás sešlo 14 účastníků. Vyšlápli jsme okolo rodinných domků, ženské věznice, sjezdovkou Kadlečák a dále po silnici do Benetic. U bývalé autobusové čekárny jsme se  občerstvili a pokračovali dále krásnou zasněženou lesní přírodou do Vilémovic. Několik členů se šlo podívat na zámeček  a jeden z nejstarších tisů v Evropě. V restauraci U Čerta jsme se ohřáli i občerstvili a  autobusem v 12.06 hod. odjeli směrem Havlíčkův Brod. Sníh padal celých 9 km, ale nevadil nám.

Jarka a Láďa Kučerovi 

8. 1. 2019 – úterý

Přes Vysočany

Zatažená obloha, drobné sněžení, teplota kolem nuly a 17 turistek, které se vydaly na vycházku. Sraz byl u kostela sv. Kateřiny. Před odchodem na vycházku jsme si pochutnaly na pohoštění od  dvou turistek – Marušky  Dontové a Zdeničky Fikarové, která obětavě přišla na místo srazu, přestože se kvůli úrazu sama vycházky zúčastnit nemohla. Po seznámení s trasou vycházky  jsme se před devátou hodinou vydaly podle řeky směrem k závodu Rico a pokračovaly podle trati pod železniční most.  Přes Škvárovnu a kolem Špitálského dvora jsme došly na Vysočany. Ulicemi Sokolovská, Na Vyhlídce a Zborovská  jsme se dostaly na hlavní silnici a po ní dorazily až k odbočce na Termesivy. Z kopce dolů jsme sešly k obalovně, vyfotily se na mostku přes Sázavu a  potom nás cesta kolem bývalého Plastimatu  dovedla k trati. Tam se s námi rozloučily některé turistky, které bydlí na dolním Žižkově. Zbývající turistky pokračovaly podle trati pod železniční most a podle řeky a ulicí Plovárenskou se vrátily do centra města. Počasí nám přálo, cestou dokonce vysvitlo sluníčko. Byla to pohodová vycházka, ušly jsme asi 6 km.

Vlaďka Doležalová

5. 1. 2019 – sobota

Kolem Chotěboře

Počasí za okny nevěstilo nic dobrého, mokrý sníh postupně přecházející v déšť. V naději, že díky vyšší nadmořské výšce bude v Chotěboři lépe, vyráží celkem 14 turistů na dnešní výlet.  Počasí zde není lepší, snad jen ještě vyšší vrstva sněhu. Vydáváme se na cestu nejdříve po prohrnutých silničkách, později po vyšlapaných pěšinkách. Docházíme ke kapli sv. Anny. Padá mlha, výhledy žádné. Zkracujeme cestu dolu po sjezdovce (původně jsme chtěli jít kolem Koukalek). Pokračujeme kolem potůčku k zámecké oboře. A protože díky stoupající teplotě máme pod nohama stále větší břečku, vzdáme zamýšlené obejití obory a míříme po prohrnuté cestě zpět do města. Přes náměstí se zastavením v hospůdce míříme na nádraží. Našlapali jsme dnes pouze 6 km.

Ludmila Kocmanová

2. 1. 2019 – středa

Pořežínský kopec

Po příjezdu do Nížkova jsme od vlakové zastávky vyrazili v počtu 12 statečných turistek a turistů, a to nejprve po žluté turistické značce a později po červené. První zastávka byla u Červeného mlýna, kde jsem přečetla pověst „Výstřel“ a Míla dodala skutečnou nedávnou příhodu o nebezpečné střelbě poblíž cyklostezky. Přešli jsme historický kamenný most a po stoupání došli do obce Nové Dvory. Prohlédli jsme si pseudogotickou kapli Panny Marie a protější památkově chráněný statek s reliéfem Ukřižování. Prošli jsme vilovou částí obce a lesíkem nad Losenickým potokem jsme se dostali k Pořežínské tvrzi (Durnštejn) s mlýnem. Odtud jsme šli už po červené značce nahoru kolem domku s indiánským obrázkem a octli jsme se  v obci Pořežín. Sněhová vichřice tady vládla největší silou. Kolem kaple Panny Marie a zamrzlého rybníčku jsme přišli k posezení, ale místo odpočinku a výstupu na Pořežínský kopec jsem řekla jen několik slov a sestupovali jsme po silnici k Ronovu. V lesíku po kratičkém občerstvení čajem jsme známou trasou po novém mostě, kolem obory Volský žlab a skládky doputovali k soše Draka v Ronově, po starém mostě a cyklostezkou na přibyslavské nádraží. Na závěr jsme se vyfotili a rozloučili, někteří odjeli domů vlakem. Všem vytrvalcům zdar!  

Alena a Jiří Hladkých

1. 1. 2019 – úterý

NOVOROČNÍ SESTUP DO ÚDOLÍ DOUBRAVY

Zamračené a mokré počasí přivítalo v železniční zastávce Bílek účastníky 36. Novoročního sestupu do údolí Doubravy. Po přivítání přítomných se uskutečnila dobrovolná sbírka  „Novoroční čtyřlístek“ na budování nových stezek pro vozíčkáře. Následovalo seznámení s dvěma trasami pochodu a pak jsme se vydali na cestu. Ti odvážnější přímo korytem Doubravy, ale většina volila raději bezpečnější cestu přes Sokolov a Točitý výr do Chotěboře. Trasu 9 km zvládlo všech 98 spokojených účastníků. Tak hodně štěstí do nového roku!

Jiří Moliš

Ve veřejné sbírce "Novoroční čtyřlístek" jsme letos vybrali částku 4 269,-Kč. Celkem od roku 2012 náš odbor odeslal na účet sbírky 33 537,-Kč. Všem, kteří přispěli mockrát děkujeme.

Lenka Žáková