Kronika - 2019

31. 12. 2019 – úterý

Odpolední silvestrovská vycházka do Poděbab

U stavební školy se sešla hlavní skupina v počtu třinácti turistů, ostatní menší skupinky se do cíle dostali různými cestami - převážně z Perknova. Cestou na letiště se k hlavní skupině přidávají Květa a Václav P..  U bazénu na letišti jsme krátce pohovořili s otužilci, kteří si prosekávali led, aby se mohli ponořit do ledové vody. Potom pokračujeme až do cíle, kde pro nás mají naše dámy malé kulturní překvapení. Po krátkém posezení spojeném s dobrou zábavou a občerstvením, se opět různými cestami dostáváme domů. Celkem se zúčastnilo 22 turistů a bylo to "silvestrovsky" perfektní.       

František Pithart 

30. 12. 2019 – pondělí

Silvestr na Chrudimce

Ranním vlakem se vydáváme do Hlinska, kde přestupujeme na autobus a pokračujeme na zastávku do Oldříše u Krouné. Poté v počtu 27 účastníků pokračujeme krásnou přírodou s výhledy přes osadu Fortna a Humperky do dějiště dnešní vycházky a to k prameni řeky Chrudimky, kde každoročně pořádá klub KČT odbor Hlinsko Silvestr na Chrudimce. Po opečení špekáčků, občerstvení a odpočinku se vydáváme po skupinkách do obce Kameničky, kde končí krátká trasa. Účastníci dlouhé trasy pokračují stále po ZTZ a dále po ŽTZ přes obce Filipov a Dědovou do Hlinska, kde se ještě zastavujeme v místním betlému a pokračujeme na vlakové nádraží, odkud se opět vlakem vracíme zpět. Během cesty nesmíme zapomenout na panoramatické a daleké výhledy na zasněžené vrcholy Jeseníků, Rychlebských hor, Orlických hor a Krkonoš. Krátká trasa 10 km. Dlouhá trasa 17 km.

Ladislav Rasocha

28. 12. 2019 – sobota

Silvestr v Perknově

Scházíme se po vánočních svátcích, abychom se prošli na čerstvém vzduchu. Od restaurace Hubert odchází 20 turistů do Perknova, abychom se tam sešli s našimi kamarády a rozloučili se se starým rokem. Šli jsme okolo hřbitova do Lázničkovy stráně, kolem rybníku Dráťák, úvozem a dále po cestě do Perknova. Jako vždy už tam bylo plno, ale místa k sezení byla. Po dobrém obědě se začíná hrát, zpívat a tančit. Je veselo. Někteří už odcházejí domů, ale většina zůstává. Jak říkáme zdravé jádro vydrželo až do 17 hodin. Rozcházíme se spokojeni a těšíme se až se zase budeme scházet na vycházkách v roce 2020. Proto přejeme všem turistům hlavně hodně zdraví, také štěstí, pohodu a lásku v roce 2020 atd. Kdo šel pěšky, ušel 5 km jedna cesta. Pěšky nás šlo 20 turistů.

Míla Špačková

18.12.2019 – středa 

Z Vysoké

Přijeli jsme autobusem do obce Vysoká a po lahůdkovém občerstvení od oslavenkyně Míly, které jsme popřáli především pevné zdraví, štěstí, prostě všechno nejlepší k milému svátku, jsme vyšli na poslední turistickou vycházku před vánoci. Nejdříve jsme se vydali po žluté značce, z které jsme odbočili do osady Nový Svět, prošli ovčínský les  k rozcestí před bývalou  Selskou jizbou. Zde se s námi někteří turisté rozloučili a spěchali domů. Zbytek turistů navštívili bistro, kde jsme se prima občerstvili a kolem přehrady došli do Brodu. Počasí bylo velice příznivé i sluníčko nakonec vykouklo z mraků. Vycházky se zúčastnilo 20 turistů, z toho 5 mužů a našlapali celkem 9 km.

 

                                                                                                                         Jarka Kohoutová

17.12.2019 – úterý

Z Květnova

Na Květnově nás vystoupilo 14 turistek. Vydaly jsme se podél lesa k chatě Hubertce. Zde jsme se občerstvily vynikajícím cukrovím M. Dontové a vzkázaly jsme hodně zdraví jejímu manželovi k svátku. Pokračovaly jsme cestou do Okrouhličky, kde nás přivítala  starostka paní Trbůšková.  Provedla nás svojí keramickou dílnou a prohlédly jsme si její nádherné výrobky. Vycházku jsme zakončily v Šejdorfském mlýně a ve 12 hodin jsme odjely autobusem domů. Ušly jsme 6 km.

 

Miluše Čiplová

14. 12. 2019 – sobota

Do Pohledi

Ráno slibovalo pěkné počasí, které ale  postupně se střídavě měnilo až připomínalo více dubnové počasí. Přesto 18 turistů dojelo na zastávku v Pohledi, kde jsme zjistili, že tento vlak  v tuto dobu od změny jízdního řádu už nebude jezdit.Vyšli jsme do obce Pohleď, prošli kolem skanzenu Michalova statku, kde se začaly přípravy na příští víkend,  ukázku staročeských vánoc. Vyšli jsme Pod Homoli, výhledy nebyly ideální, jen v dáli jsme tušili,  kde je Melechov a hrad  Lipnici se nám podařilo na chvilku  zahlédnout. Sem tam začaly padat vločky sněhu. Pokračovali jsme po modré značce do Příseky, cestou se několikrát změnilo počasí a v Přísece už bylo klidno a pohodově. Někteří se rozhodli jít přímo k vlaku a 7 zbylých turistů došlo do vyhlášené cukrárny paní Vopěnkové. Prohlédli jsme si vyzdobené náměstí, zastavili jsme se u slaměného  Betlému a obdivovali jsme slaměného pastýře u dveří Informačního centra. Bohužel jsme ve Světlé nenašli žádnou hospůdku, restauraci k občerstvení, všude zavřeno, i když na internetu bylo něco jiného. Došli jsme na nádraží a vyčkali na rychlík do Havlíčkova Brodu. Našlapali jsme 9 km a ti kteří šli přímo na vlak 7 km.

                                                                                                            Jarka a Zdeněk Kohoutovi

11. 12. 2019 – středa

Z Pohledu

Dopoledním vlakem odjíždíme do Pohledu, kde před plánovanou vycházkou následuje občerstvení a blahopřání  naší účastnici vycházky. V počtu 16 turistů se vydáváme na připravenou trasu, kdy nejdříve jdeme po ŽTZ směr Bartoušov. Před Bartoušovem se stáčíme polní cestou k lesu a pokračujeme ke Kloboučníkově studánce a dále přes Kloboučníkův Dvorek do Termesiv odkud po ČTZ se vracíme do cíle vycházky.  Počet účastníků 16.  Délka 8 km 

Ladislav Rasocha

10. 12. 2019 – úterý

Z Okrouhlice do Okrouhlice

Úterní ráno bylo sice větrné, ale sluníčko vykukovalo, což zlákalo patnáct turistek k vycházce. Poté co jsme odjely vlakem do Okrouhlice, se k nám přidaly ještě další dvě, celkem tedy sedmnáct. Prošly jsme Okrouhlicí a přes louku jsme se dostaly k Vadínu k Perlovému potoku. Dále jsme pokračovaly podél tohoto potoka a potom lesem, až jsme došly k pomníku padlých z napoleonských válek. Cesta pokračovala k rybníku, u kterého jsme si odpočinuly a posilnily se na další cestu. Ta vedla chvíli po silnici směrem k Babicím. Byla pěkná viditelnost, Lipnici a její okolí jsme měly jako na dlani. Vycházku jsme ukončily v okrouhlické hospodě, kde jsme se zahřály teplou polévkou a kávou. Ušly jsme úctyhodných osm kilometrů.

Marie Domkářová

7. 12. 2019 – sobota

Do pekla

Dnešní vycházka se neuskutečnila kvůli náledí. Ráno nejezdily autobusy městské dopravy a chůze po chodníku byla zdraví nebezpečná.

Alena Hladká

4. 12. 2019 – středa

Posezení s Mikulášem a jeho kamarády

Míla Špačková

3. 12. 2019 – úterý

Ze Stvořidel do Ledče

Na nádraží se scházíme a vláčkem odjíždíme do Stvořidel. Cestou k nám přistupují další turisté. Když ve Stvořidlech vystoupíme, tak nás je 21 turistů. Všichni už se těší na vycházku, protože je velmi krásný slunečný den. Jdeme kolem nemocnice V Háji k pomníku Jaroslava Foglara, tam si chvilku odpočineme a posvačíme. Cestou jsou i výhledy, protože tam chybí les. dále jdeme okolo pionýrského tábora, okolo Zlaté zátoky a po silničce do Ledče. Na cestě nás vítá Martička Kubínová krabicí švestkového koláče. V Ledči už si každý chodí podle svého, někdo se jde občerstvit, jiný obhlíží výzdobu města a někdo nakupuje. Odjíždíme autobusem v 13.40 hod spokojeni domů. Byl to opravdu krásný slunečný den. Našlapali jsme 8 km.

Míla Špačková

30. 11. 2019 – sobota

Kolem Šacberku

V mrazivém slunečném dopoledni se nás sešlo na nádraží 11. Na cílové zastávce se k nám přidávají ještě Bohouš s Líbou. Vyrážíme směrem na Starý Pávov, pokračujeme směrem k Jihlavě a po lesní cestě na modrou TZ. Potom po naučné stezce pokračujeme až na vrch Rudný (Šacberk). Po společném fotu u torza rozhledny sestupujeme směrem k restauraci U lyžaře a dále kolem rybníka Borovinka docházíme do Bedřichova. Část turistů spěchá na vlak, zbytek se občerství v pivnici a jede domů později autobusem. Našlapali jsme cca 10 km.

Ludmila Kocmanová

27.11.2019 – středa

Za Brod

Na vycházku ve středu se sešlo u průmyslové školy 15 turistů. Bylo větrno, ale i tak jsme se vydali přes přehradu k Petrkovu. Cestou jsme se zastavili na chatičce u Sedláků, kde jsme se občerstvili. Přes zastávku Petrkov jsme polní cestou došli ke Šmolovům a odtud po cyklostezce do Brodu. Tuto cestu každý už velice dobře zná, ale i tak jsme se provětrali a ušli 10 km.

Květa Průšová

26. 11. 2019 – úterý

Z Babic domů

Marie Domkářová

23. 11. 2019 – sobota

Kolem Sázavy

Všech 13 účastníků této „větrné“ vycházky se sešlo v  hale sázavské železniční zastávky, kde jsme popřáli Emě k svátku a vychutnali si její občerstvení. Potom jsme se vydali na Sázavský okruh, a to nejprve tou přírodní částí – lesem, podél skal a vedle řeky Sázavy. Potěšil nás i pohled na majestátní oblouky železničního mostu a cesta nás dovedla do obce k evangelickému kostelu a pamětnímu kameni k výročí upálení M. J. Husa. Opodál v zahradě rodinného domu jsme potkali sochu Slona od Olšiaka. Za starou železniční tratí začalo stoupání polní cestou až k obci Česká Mez. U kaple Nejsvětější trojice následovalo společné focení, uvnitř zdejší autobusové čekárny jsme posvačili a vyslechli zajímavosti o okolí České Meze i pověst. Odešli jsme polní cestou ke koupališti, přešli silnici a obešli hotel a chatky Resortu Erich, stoupali jsme a opět klesali lesní silničkou „Panského pekelského dvora“. Dokráčeli jsme opět do Sázavy a přes nedávno opravenou silnici jsme se dostali ke Starému hostinci. Poblíž stála sloupková boží muka a kaplička se šindelovou střechou. Ale nás lákalo posezení a nápoj v teple hospůdky. Naše trasa končila opět na sázavském nádraží a před 13. hodinou nás vlak odvezl domů. 11 km dlouhý výlet se turistům líbil i přes studené a větrné počasí.

Alena a Jiří Hladkých

20. 11. 2019 – středa

Ze Stříteže do Stříteže

Ze Stříteže jsme po cestě prošli okolo Jipokaru ke kapli Panny Marie. Po prohlídce a společné fotce u kaple se nám podařilo překonat frekventovanou silnici Havlíčkův Brod - Jihlava. Bez dalšího zastavení jsme pokračovali přes Antonínův Důl, okolo zahrádkářské kolonie a vodárny. Dále lesem, podchodem pod dálnicí, okolo studánek Anetka, Eliška a Emanuela. Na občerstvení a odpočinek jsme se zastavili v restauraci na parkovišti u dálnice. Odpočinutých a občerstvených 17 turistů se vydalo na zbytek 11 km dlouhé trasy do Stříteže na vlakovou zastávku. Počasí nám přálo. Těším se na další společnou vycházku.

Bohumír Kovanda

 

19. 11. 2019 – úterý

Na ryby k Niklům

Míla Špačková

16. 11. 2019 – sobota

Za posledním puchýřem do Olomouce

Vyjeli jsme velice časně už v 6 hodin z Havlíčkova Brodu do Olomouce. Cestou jsme udělali odpočinkovou přestávku a o půl deváté jsme byli na místě. Akce se konala v Domě dětí a mládeže v Olomouci. Po registraci jsme dostali plánky tras, které byly jednak směrovány na oblast Nízkého Jeseníku přes Svatý Kopeček a na Litovelské Pomoraví nebo po historické části města Olomouce. Našlapali jsme různě od 8 km do 18 km. Odměnou byl Pamětní list a medaile. V cíli jsme měli možnost si zakoupit různé turistické suvenýry a občerstvení.. Počasí bylo velice příjemné, odjížděli jsme velice spokojeni domů.

                                                                                                                         Jarka Kohoutová

 

13. 11. 2019 – středa

Vlkovskem

Dnešní ráno nám připravilo překvapení v podobě napadaného sněhu. Drobně sněžilo i cestou, proto se sešlo jen osm statečných turistů. Vyrážíme kolem rybníka Cihlář do Vlkovska. Cestou uděláme nezbytnou společnou fotku. Pokračujeme po cestě přes louku do lesa a dále ke Knyku, kde býval také kdysi les a po silničce do Českého Dvora. Přecházíme silnici a cestou dále přes louku jdeme ke Břevnici. Před vesnicí to obracíme na Brod. V lese odbočíme vlevo na Žižkov a tam se rozcházíme. I když padal sníh a potom déšť, zima nám nebyla. Našlapali jsme 10 km a bylo nás 8 turistů.

Míla Špačková

12. 11. 2019 – úterý

Do Dočkalova mlýna

21 turistů přijelo autobusem do Krásné Hory. Prohlédli si dřevěnou barokní zvonici se zvony Poledník, Prostředník, Svaté Anny a Barborky. Zvonice je u kostela Narození svatého Jana Křtitele. Po prohlídce vyšli směrem na Hlavňov, kde se zastavili u skanzenu Perlového potoka. V Bezděkově si prohlédli kapličku a pomník Jana Husa. Polní cesta je zavedla k rybníku Abrahám a dále do Kvasetic. Zámek v Kvaseticích je v rekonstrukci. V Dočkalově mlýně zašli ke kapličce a prohlédli si okolí. Potom zašli do vyhřáté restaurace na občerstvení. Nakonec si prohlédli výstavu betlémů a spokojeni odjeli z Michalovic autobusem domů. Ušli 8 km.

Marie a Bohumír Špačkovi

9. 11. 2019 – sobota

Veselíčko

Již tradičně se vydáváme na vycházku do Veselíčka na vynikající řízek  a za starým orchestrionem.  Vlakem odjíždíme do Nového Města na Moravě - zastávka. Odtud společně za mírného deště a v počtu 28 účastníků se vydáváme na předem připravenou trasu přírodou do Radňovic a dále pokračujeme do obce Slavkovice, kde se nachází křížová cesta a kostel Božího milosrdenství, kde nám byl přednesen poutavý  výklad o stavbě kostela. Ze Slavkovic jsme pokračovali za deště do Veselíčka, kde jsme se setkali s účastníky, kteří dorazili na místo pozdějším vlakem. Po společném občerstvení a zpěvu při harmonice se loučíme s místní obsluhou a pokračujeme vlakem  zpět  domů. Celková trasa 8 km.

Ladislav Rasocha

 

6. 11. 2019 – středa

Z Mírovky domů

Vyjeli jsme vlakem do Mírovky, po informacích jsme za krásného počasí a modrého nebe vyšli na Skřivánčí vrch. Došli jsme pod obec Vysoká ke kapličce u silnice do Šlapanova. Pokračovali jsme po zelené značce k osadě „U Smrčáků“, kde jsme se zastavili u domu, kde se narodila a žila Jitka Hojná, která se dožívá letos 90 let. Vzpomněli jsme na její bohatou  činnost pro náš turistický klub. Odbočili jsme ke křížku a lípě mezi samotami „U Zedníčků“ a  „Rybenských“.  Prošli jsme částí Novotného Dvora,  podél  Nádražního rybníka, samoty „U Pšeničků“ a podél Lihovarského rybníka  ke kruhovému objezdu. Zde jsme se rozdělili, část turistů odešla do svých domovů  kolem  Pleasu, ostatní pod železničním podjezdem „U Traplů“  k nádraží. Zúčastnilo se 19 turistů a našlapali jsme 9 km.

Jarka Kohoutová

 

5. 11. 2019 – úterý

Přes Koukalky

Přes deštivé ráno v Havlíčkově Brodě se nás sešlo na nádraží 11. V Chotěboři se k nám přidávají manželé Broncovi, kteří mi pomáhají s vedením vycházky. Už bez deště se vydáváme kolem rehabilitačního ústavu ke kapličce Sv. Anny.  Po občerstvení od Marušky Dontové pokračujeme k bývalému rekreačnímu středisku Geofondu.  Procházíme kolem zajímavých skalních útvarů, kterým se říká Koukalky (název je podle majitele pozemků).  Scházíme pod lyžařský vlek a podél potůčku k ČOV. Krásným bukovým lesem kolem rybníku Obora docházíme k hrobce Dobrzenských (majitelé zámku).  Protože cesta lipovou alejí přes zámecký park je uzavřena, volíme cestu přes pole na silnici a po ní docházíme na náměstí (znovu rozkopané). Nakonec všichni stíháme autobus po jedné hodině, rychlíci stihnou dojít až na nádraží na vlak. Na náměstí to bylo 7 km, kdo došel až na vlak tak našlapal km 9.

Ludmila Kocmanová

2. 11. 2019 - sobota

Ze Stříbrných Hor

Ráno se probouzíme do zamračeného dne. Na nádraží se i přesto sešlo 12 turistů. Vyjíždíme vlakem do startu naší vycházky a cestou už začíná pršet. Na nádraží ve Stříbrných Horách navlékáme pláštěnky. Trasa byla po asfaltových silničkách, tak jsme se nikde nenamočili. Jdeme směrem na Utín, Uhry, Dvorek, Dolní Jablonnou a směrem k České Jablonné. Za lesem ale odbočíme a přes Borovinu pokračujeme k Přibyslavi na nádraží. Protože máme ještě dost času na vlak, tak se občerstvíme v hospůdce. Také jsme se tam ohřáli, protože venku foukal nepříjemný vítr. Před polednem odjíždíme domů. Ušli jsme 12 km a bylo nás 12 turistů.

Míla Špačková

30.10.2019 – středa

Vepřové hody v Nové Vsi

29 turistů přijelo vlakem do Pohledi. Prošli lesem kolem Dobré, samoty Radost a pokračovali lesní a polní cestou do Nové Vsi. V sále již bylo živo. Většina přijela autobusem nebo auty. Přišli mezi nás i turisté z Humpolce. Celkem nás bylo sto. Pochutnali jsme si na vepřových specialitách. Po obědě nám zahráli dva harmonikáři a kytarista. S chutí jsme si zazpívali, popovídali s přáteli a odjeli spokojeně domů.

      ,                                                                                              Marie a Bohumír Špačkovi

26.10.2019 – sobota

Do Žlebů – dny otevřené kuchyně

Slunečné počasí (podle předpovědi jeden z posledních dnů babího léta) vylákalo na vycházku celkem 28 turistů.  Po nezbytných organizačních úkonech (objednání rezervace prohlídky atd.) vyrážíme ze zastávky Horky nejdříve po silničce, později podél bažantnice po vysekané cestě až do lipové aleje. Tou procházíme do Žlebů. Protože máme dostatek času do rezervované prohlídky, míříme ještě k oboře – bohužel zavřené. Procházíme zámeckým parkem k soutoku Hostačovky s Doubravou a po mírném kufrování parkem (záměna levé a pravé strany) docházíme na nádvoří zámku. Zakupujeme vstupenky, občerstvíme se, někteří stihnou i kávičku. Následuje zajímavá prohlídka zámku. Hřebem prohlídky je návštěva funkční zámecké kuchyně, kde sledujeme pilné kuchařky při výrobě koláčků. Každý má možnost výborné koláče ochutnat. Závěrem je scénka ke vzniku republiky. Po prohlídce odcházíme přes náměstíčko na vlakovou zastávku. Někteří stihnou pivečko nebo kávičku v jediné otevřené restauraci. Vlaky jedou celkem včas, po šestnácté hodině jsme doma. Našlapali jsme cca 8 km.

Ludmila Kocmanová

23.10.2019 – středa

Tišnov – Květnice

Začátek našeho výletu se podobal tomu loňskému – taky mlha, úvodní slova a pak cesta po modré značce do Předklášteří, kde jsme si prohlédli nástěnný reliéf české královny Konstancie, zakladatelky kláštera, portál a sousoší „Kristus na Olivetské hoře“.  Po gratulacích Mílovi a drobných nákupech v pokladně Podhoráckého muzea jsme pokračovali po zelené značce a zároveň naučné stezce. Šli jsme přes řeku Svratku s přítokem Loučka a podél potoka Besének nejprve rovně, stoupání následovalo později. Od Svratky s Besénkem ve výšce 260 m jsme vystoupali k Malé Skále – 387 m, někteří na vrchol Květnice – 470 m (pod vrcholkem byla přestávka, občerstvení ze zásob a povídání o Květnici) a kolem Velké Skály – 446 m jsme už klesali. Úplně náhodou jsme sešli až do města po příjemnější cestě a pak po modré TZ. Tišnov byl zalitý sluncem a příjemně teplé počasí nás provázelo až domů. Nechyběla samozřejmě cukrárna nebo restaurace, ale to už v počtu 17 turistů. 7 účastníků spěchalo na dřívější vlak. Takže celkem 24 lidí našlapalo 12 km.  

Alena a Jiří Hladkých

22. 10. 2019 – úterý

Do Jiřic

Odjíždíme z mlhou zakrytého Brodu do Humpolce v celkovém počtu 20 turistů. Už během cesty nás vítá sluníčko. Po nezbytných informacích se vydáváme na cestu. Hned na začátku se proplétáme mezi stavebními stroji, buduje se zde velký kruhový objezd. Pokračujeme do jediného kopce a scházíme na silnici směr Brunka. Po cca 2 km opouštíme silnici a kolem bývalého závodu na Brunce, rybníka Trdlo jdeme směrem k Jiřicím. Ještě kousek frekventované silnice a zahýbáme na most přes dálnici do vesnice Jiřice. Protože jsme žízniví a hladoví, spěcháme do hospůdky. Po výborném občerstvení následuje společné foto u jiřické lípy. Loučíme se s Martou K., čeká zde na autobus do Ledče. Po zpevněné cestě jdeme přes Trucbábu na silnici. Po ní opět přes dálnici směr Humpolec. Dobrá duše nám za začátku stavby ukazuje zkratku přes areál VaKu. Do odjezdu autobusu máme asi 30 minut, tak obsadíme všechny lavičky a vyhříváme se na sluníčku. Našlapali jsme cca 10 km.

Ludmila Kocmanová

19.10.2019 – sobota

44.ročník „Podzimní Vysočinou“

Vyjeli jsme za našimi sousedními turistickými přáteli do Žďáru nad Sázavou, kteří pro všechny turisty připravili pochod od 18. do 20.10. My jsme zvolili sobotu a většina připravenou trasu 13 km. Na startu jsme si nechali uvařit kávu a poté vyšli po modré značce kolem Staviště. Cestou jsme poblahopřáli oslavenkyni Míle,  která nás odměnila skvělými zákusky a pokračovali jsme na Plíčky k rozcestí se žlutou značkou do obce Vysoké. Z mlhy se vyhoupl  kostel Zelená hora. Pokochali jsme se krásou stavby od Santiniho a pospíchali po schodech na občerstvovací zastávku v Taferně. Spokojeni jsme stihli rychlík ve 13.32 hod. Pochodu se zúčastnilo celkem 14 havlíčkobrodských turistů.

                                                                                                                           Jarka Kohoutová

 

16. 10. 2019 – středa

Z Vysočiny Vysočinou

Mrholí, u autobusu se nás nakonec sejde třináct. Ne, nejsme pověrčiví, věříme, že určitě bude líp. Ale když dojedeme na zastávku Vysočina začínáme vybalovat deštníky, pláštěnky a obaly na ruksaky, protože déšť zesiluje. A tak tam, kde měly být krásné vyhlídky do kraje, barevné listí stromů, vidíme jen červené šípky na keřích na pokraji cesty a v krajině, pro mlhu jen kravín v Okrouhličce, protože našemu rozhledu brání kopule deštníků a mlha. S rozmáčenými botami přicházíme k rybníku a chatě p. Nováka  kde pod krytým posezením posvačíme a jednomyslně si odsouhlasíme, že už dojdeme jen do Kochánova a odtud už autobusem domů. Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem zjistil, že autobus nejede z Kochánova, ale z Okrouhličky. Moje vina, v apce jízdního řádu jsem nedočetl, že musíme pěšky 1,5 km (24 min.) do Okrouhličky. Dojít do odjezdu to už asi nestihneme, tak pojedeme přes Štoky. Získali jsme asi 30 min. času navíc, v Okrouhličce je už otevřená hospoda, takže z mokré vycházky se stává dvojnásobně mokrá, stihneme kávu, malé pivo i bramboračku. Ze Štoků odjíždíme autobusem do Havl. Brodu. Z oken vidíme krásnou modrou oblohu, na květnovském kopci už sluncem zalitý H. Brod, na hradě Lipnici můžeme spočítat všechna okna a u Habrů vidíme točící se vrtuli. Celkem jsme našlapali 10 km.

 

Po dnešních zkušenostech se zrodil takovýto nápad v mojí hlavě,

vyjet autobusem někam dál, né jenom k Jihlavě

Při zpáteční cestě autobusem,

se svačinou a lahvičkou plnou džusu,

v teple a v suchu, čumět na krásy naší vlasti,

rovnou z oken autobusu.

Doufám, že toto mé povídání zapomenete dřív, než se zítra rozední,

považujte to jenom za slovní hříčku

P.S.Ještě jeden nápad mám, slibuju už poslední,

mohli bychom na vycházky vozit i turisty na vozíčku

 

                                                                                                                       Zdeněk Kohout

15. 10. 2019 – úterý

Z Lipnice po modré

Ráno jsme vyjeli autobusem směr Lipnice. Na autobusových zastávkách jsme postupně  nabírali turistky. Jediný muž našeho výletu Míla Musil už byl na palubě. Dojeli jsme pod hrad a seznámili jsme se s tratí vycházky. Zároveň nás Jaruška společně  vyfotografovala. Vydali jsme se po modré kolem amfiteátru, polem lesem až na rozcestí U sv.Jána. Na Borovinách před Závidkovicemi  jsme se občerstvili, prošli vesnicí a po louce přišli k zámeckému parku. Dali jsme se cestou vlevo a po modré došli až do Světlé. Pěšinkami k nádraží, zde jsme si zakoupili lístek a po deseti minutách čekání jsme rychlíkem odjeli do Brodu. Našlapali jsme 7 km, bylo nás 23 turistů. Počasí bylo tak akorát.

Ema Dočkalová

 

12. 10. 2019 – sobota

Kolem Břevnice

Vycházku vedla Z. Dlouhá a J. Pokorná.  Ráno v 7,45 hodin jsme se sešly na vlakovém nádraží, odtud jsme jely do Břevnice. Vydaly jsme se hned na cestu, která vedla přes trať k lesu až do osady Dvorky. Zde jsme otočily směrem ke Kyjovu  Ždírci. Kolem těchto vesniček jsme došly do břevnických lesů a vracely jsme se opačnou stranou do Břevnice. Vycházku jsme ukončily u Zuzky na zahradě s kávou a buchtičkami. Počasí nám přálo, svítilo sluníčko, takže všechny účastnice byly spokojené. Ve 12 hodin návrat vlakem do H. Brodu. Účast 11 turistek, trasa 8 km.                                                                                                                                                                                                                                                  Jana Pokorná

 

 

9. 10. 2019 – středa

Autobusový zájezd Horní Bradlo, Klokočov, Nasavrky

Vyjeli jsme autobusem za podmračeného počasí a doufali, že nebude pršet. V 9.30 jsme navštívili Sklářskou Vilemíninou huť postavenou v r. 1866 kde se dodnes vyrábí skleněné vánoční ozdoby. Obdivovali jsme  nádheru šikovných rukou. V podnikové prodejně jsme neodolali a nakoupili si krásné vánoční ozdoby. Vyšli jsme se podívat ke pseudogotické kapli Panny Marie z 1892-1894 v Horním Bradle, kterou nám ochotná paní otevřela a seznámila s historií. Před kaplí jsme se společně vyfotografovali. Vyšli jsme po modré značce, kolem klikatící se Chrudimky rekreační oblastí směrem ke Klokočovské  lípě.. V Přemilově jsme se zastavili u památného stromu jilmu habrolistého asi 220 let starého. Od rozcestníku Mladiny jsme pokračovali po žluté značce k rekreačnímu zařízení a chatkám Na Pilce. Zde jsme občerstvili z vlastních zásob, neboť restaurace byla po sezóně zavřená. Došli jsme ke Klokočovské lípě. Klokočovská lípa zvaná také Královská nebo Karlova na počest Karla IV., který se pod ní zastavil se svou družinou. Odtud jsme přejeli do Nasavrků, v zámku jsme navštívili expozici „Po stopách Keltů“. Velice zdařilá expozice představuje historii keltského osídlení a navazuje na archeologické nálezy v nedalekém oppidu v Českých Lhoticích Po prohlídce jsme se v hospůdce občerstvili a v 16.30 hod. jsme spokojení odjeli domů ale za důkladného deště. Po celý den bylo počasí k nám shovívavé. Děkujeme Jarušce Bredové především za vedení zájezdu, za báječný nápad navštívit tuto oblast Železných hor, která je  teď na podzim velice krásná a zajištění exkurze do výrobny vánočních ozdob. 

 

                                                                                                                         Jarka Kohoutová

8. 10. 2019 – sobota

Podzimní táboráček s návštěvou ateliéru Lesní louka

Tak jako každý rok i letos jsme se vydali do Pelestrovské hospůdky na tradiční podzimní táboráček spojený s oslavou svátku našich Věr. Odcházíme od restaurace Hubert k vodárně u Musilů, kde máme doumluvenou prohlídku. Paní Musilová nám ukáže svoji práci, malované obrázky, malovaná trička, kravaty a různé jiné nádherné věci. Kdo chtěl, mohl si i nakoupit. Nakoupili jsme si ručně malované pohlednice s různými motivy. Bylo nás tam asi 20 a do Pelestrova nás šlo pět. Došlo jich tam víc, ale každý si šel, jak chtěl. V hospůdce jako vždy bylo dalších plno lidí. Po opečení buřtů nebo po různém obědě jsme minutou ticha vzpomněli na Jeníčka Klimeše a pak už nám Jirka Moliš zahrál na harmoniku a my si zazpívali a bylo nám dobře. Kdo šel obě dvě cesty pěšky, našlapal 10 km a kdo jen jednu cestu tak 5 km. Celkem se nás sešlo asi 35 turistů.

Míla Špačková

5. 10. 2019 – sobota

10. ročník Jeníkovy špacírky

Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého připravil skvělou oslavu jubilejního ročníku pochodu a vzniku spolku. Pouze počasí bylo hodně uplakané, ale déšť přece nedokáže nikoho rozhodit při putování po cestách malíře Jana Zrzavého. Spolek připravil ve staré škole ve vzniklé kavárně občerstvení, pochodníkům Pamětní listy s trochou historie a plánky tras. Po pochodu  a prohlídce nové školy bylo slavnostní otevření školní budovy za účasti zástupců Poslanecké sněmovny, kraje, okresu, místního zastupitelstva. Součástí byl i  kulturním program. Byli jsme překvapeni nádherným vybavením školy a obsluhou u občerstvení místními žáky školy. Ve škole i před školou bylo připraveno občerstvení zdarma a Dolnoměstští heligonkáři dodali dobrou náladu. Spolku přejeme, aby se podařilo v bývalé škole a rodném domě Jana Zrzavého vytvořit  společenské centrum pro všechny generace.

 

                                                                                                                         Jarka Kohoutová 

 

2. 10. 2019 – středa

K Noemově arše

Ráno jsme za mírného deštíku  vyjeli rychlíkem  do Světlé nad Sázavou, přestoupili na Sázavský pacifik  a dojeli do  Smrčné. Po nezbytných informacích jsme vyšli a prudce stoupali  po modré značce přes Leštinku na křižovatku v lese. Odbočili jsme z turistické značky vlevo a po lesní cestě došli do Mezilesí. Přes louku a lesem jsme  vyšli na vrch U Skály (547m), kde jsou zajímavé skály a jedna připomíná Noemovu archu. Udělali jsme společné foto a sešli k viklanu, dnes už trochu opřenému o druhou skalku. Poté pokračovali na křižovatku v lese, vydali se směrem k Mniškovému kámenu. Z cesty jsme odbočili vlevo do Vilémovic a občerstvili se „U čerta“. Někteří se stačili podívat  na  červený tis 1500-2000 let starý s obvodem kmene 310 cm. Poté jsme spěchali na vlak na zastávku ve Vilémovicích a ve 12.23 jsme odjeli domů. Zúčastnilo se 15 turistů a našlapali 10 km.

 

                                                                                                            Jarka a Zdeněk Kohoutovi

1. 10. 2019 – úterý

Kolem Sázavky

Dnes po příjezdu do Sázavky jsme nejprve ochutnali svatební koláče a cukroví od Mileny Beránkové, žení totiž syna. Potom jsem popisovala trasu, která vedla neznačenou cestou, loukou a lesem do Vrbice. V lese jsme museli přecházet řeku Sázavku, potom šplhat do kopce, protože cestu zatarasil místní zemědělec elektrickým ohradníkem pro dobytek. Takže na úterý nemilé překvapení, ale zvládli to všichni ve zdraví. Po těchto peripetiích jsme přišli do Vrbice, odtud kolem rybníků do Dobrnic, tady byla možnost podívat se na hřbitov, kde má zvláštní hrob herec Pavel Landovský. Z obce Dobrnice po MTZ  se dojde do Leštiny. Tady byl čas dát si v restauraci kávu. Dnes počasí bylo nádherné. Bylo nás 27, trasa měřila 6 km. Omlouvala jsem J. Píšovou, byla u lékaře.

 

Majka Sedláková

28.9.2019 – sobota

Přes Křižovatky do Lípy

Třináct turistů přijelo vlakem do Šlapanova. Po uvítání se vydali přes vesnici Křižovatky. Na kopci míjeli kapličku Máří Magdalény. Cesta vedla kolem lesa k silnici, ze které jsme odbočili na polní cestu. Došli jsme k Lesnímu domku. Prošli lesem, který byl značně poškozený suchem a kůrovcem. Za lesem jsme odbočili vlevo a luční a polní cesta nás zavedla do Květnova. Tam jsme se na turistickém odpočívadle občerstvili z vlastních zásob. Za Květnovem byly krásné výhledy do dalekého okolí. Prošli jsme Okrouhličkou do Lípy. Cestou jsme míjeli velký Ločarův kámen. Našlapali jsme 12 km a spokojeni odjeli vlakem domů.

Bohumír Špaček                                                                                       

25. 9. 2019 – středa

Stará plovárna a Pančava

Tentokrát jsme přijeli do deštivé Jihlavy a cestou nás ještě několikrát přeháňka potkala. Šli jsme nejprve po modré značce kolem kostela sv. Ducha, parkem G. Mahlera, u Brány Matky Boží jsme si prohlédli vnitřek kostela Nanebevzetí P. Marie, pak jsme obešli minoritský klášter a po parkánu a přes křižovatku jsme došli ke smírčímu kříži a Popravčímu sloupu. U Staré plovárny jsme posvačili, vyslechli pověst a pak už za deště jsme odcházeli do Pančavy. Sasovským údolím proti proudu řeky Jihlávky jsme se dostali do „Ráje“. Toto místo, kde se kdysi těžilo a i v okolí zpracovávalo stříbro, jsme opustili, překonali frekventovanou silnici do Znojma a podél vojenského zařízení prošli až ke kopci Větrník (572 m n. m.). Několik turistek vystoupalo na jeho vrchol a potěšilo se výhledem na město Jihlavu. Zelená značka nás dovedla na místo „Skalka“, kde následovalo společné focení u pramene s pitnou vodou a sloupu P. Marie s Ježíškem. Od výukového rybníčku s mokřady nás opět jen malá část vystoupala na „Krkavčí vrch“(532 m n. m.). Společně jsme zakončili výlet na Masarykově náměstí a rozdělili se na skupinu spěchajících domů a na ty, kteří se občerstvili např. v cukrárně. Celkem 16 turistů zvládlo 14 km.

Alena a Jiří Hladkých

24. 9. 2019 – úterý

Cestou necestou, kam nás nohy ponesou

Vlak na Břevnici měl malé zpoždění, ale to nezabránilo 31 turistům /z toho dva muži/, vydat se na cestu. V Břevnici čekaly ještě dvě turistky, doplnily stav na 33. Míla přinesla k zapsání listiny na vepřové hody a na ryby k Niklům. Po době, která stačila na zápis jsem seznámila  všechny s dnešní trasou vycházky. Odešli jsme po silnici směrem  k Havl. Brodu, před stoupáním jsme odbočili přes louku k lesu. Náročnější kopec jsme zvládli a pokračovali po cestě, která kopírovala trať. U chatky, která byla asi v polovině naší cesty jsme se občerstvili, udělali společné foto a pokračovali dál. Cesta nás vedla kopřivami, spadanými větvemi, které jsme den předtím s Mílou z větší části uklidily, aby se nám lépe šlo. Po dvou hodinách chůze jsme došli pod most v Pohledských Dvořácích. Zde jsme vycházku ukončili. Někteří odešli na občerstvení do hospůdky. Ostatní na vlak, autobus nebo pěšky domů. Počasí bylo vhodné na vycházku, houby rostly a turisté byli ukáznění. Všem děkujeme. Našlapali jsme 6 km.

Ema Dočkalová, Míla Špačková

21. 9. 2019 – sobota

Autobusový zájezd Lanškroun, Horní Čermná a Mariánská hora

Po ranním opožděném odjezdu a za stále svítícího sluníčka bez obláčků dojedeme přes město Lanškroun do obce Albrechtice. Zde vystopila skupina turistů, která absolvovala dlouhou trasu a po NS Údolím Moravské Sázavy po MTZ jsme došli na rozcestí Pod Drtičem. Dále jsme pokračovali po ŽTZ do obce Nepomuky, kde následovala přestávka na občerstvení a zároveň do tohoto místa autobus dovezl turisty krátké trasy. Z Nepomuk, kdy turisté krátké trasy a za nimi poté turisté dlouhé trasy jsme za krásného a slunečného počasí obdivovali panoramatické výhledy a došli na rozhlednu Mariánka, která se nachází na vrchu U Kříže. Z rozhledny byl krásný rozhled do okolní a daleké krajiny, na vrch Žampach, hřeben Orlických hor, Suchý vrch, Buková hora, kde se zároveň nachází pramen Moravské Sázavy, vrch Lázek, Třebovské stěny a města Lanškroun, Letohrad a Žamberk. Po prohlídce rozhledny jsme navštívili poutní místo a křížovou cestu Mariánská hora, kde byl otevřený poutní kostel Narození Panny Marie ve, kterém se nachází obezděná kaplička. Po celkové prohlídce jsme se autobusem přesunuli do Lanškrouna ke koupališti, odkud následovala druhá část sobotního výletu a to PR a NS Lanškrounské rybníky. Společně jsme šli po ŽTZ podél rybníků k ornitologické pozorovatelně a dále naučnou stezkou k Eduardovu prameni a dále na vrch Kypuš, kde je postavena rozhledna Hláska a jsou zde opět krásné výhledy. Od rozhledny jdeme na začátek naší trasy, kde se nachází restaurace a tak ji využíváme k našemu občerstvení před cestou domů. Cesta domů za krásného počasí uběhla jako voda a všichni byli spokojeni s krásně prožitým sobotním slunečným  dnem, kdy jsme nachodili krátká trasa 8 km a dlouhá 15 km.

Ladislav Rasocha

18. 9. 2019 – středa

Přes Žebrákovský kopec

Dnešní vycházku s názvem „Přes Žebrákovský kopec“ zahájilo 20 turistů ve Smrčné. Po modré značce jsme šli přes Leštinku do Benetic, kde jsme se na hezké návsi občerstvili a chvilku odpočinuli. Potom po žluté značce jsme stoupali na Žebrákovský kopec. Jeho nadmořská výška je 601 m, je to druhý nejvyšší vrchol Světelska a Ledečska a nejvyšší vrchol Světelské pahorkatiny. Je pojmenován podle nejbližší vsi Žebrákov. Cestou lesem jsme zažili „houbové žně.“ To se nedalo odolat, tolik hub jsme letos ještě nezažili. Tašky byly za chvilku plné a tak už jsme museli pokračovat přes Horní Březinku do Světlé nad Sázavou. 4 turisté odjeli rychlíkem před dvanáctou hodinou, ostatní před 13 hodinou vlakem, nebo autobusem. Na vlakové nádraží měřila trasa 10 km, do města 9 km. Počasí nám přálo, byl hezký, jasný den a tak doufáme, že se vycházka líbila.

Jana Adamová a Vlaďka Doležalová

17. 9. 2019 – úterý

Z Kamenice

Na vlakovém nádraží se sešlo 23 turistů, kteří odjeli vláčkem do Kamenice, Cestou jsme nastoupili i my, Peterhansovi, takže nás bylo celkem 25 turistů. Z nádraží v Kamenici odcházíme polní cestou k rybníku a odtud vlevo do Dubí. Podívali jsme se na klokany a prošli vesnicí směrem k lesíku, sbíráme houby a přicházíme k přečerpávací stanici vodovodu do Herálce. Odtud již míříme do Plačkova na vlak. Počasí bylo pěkné podzimní.

 

Draha a Jan Peterhansovi

14. 9. 2019 – sobota

Kolem Brodu

Na dnešní den jsem připravila vycházku kolem Havl. Brodu se zakončením v hospůdce Čechovka při příležitosti mých kulatých narozenin. Na vycházku přišlo celkem 12 turistů, spolu s přípravným týmem nás bylo 15. V 10.00 vyrazili turisté pod vedením Míly a Emy na vycházku podél Sázavy přes bývalou vlečku do Horního Papšíkova. Dále pokračovali přes letiště do hospůdky, kde bylo připraveno občerstvení. Všichni poseděli, popovídali o historii ulice a mezi 14 až 15 hodinou jsme se postupně rozešli. Všichni si pochutnali a kdo se zalekl zdravé výživy, může litovat.

                                     Ludmila Kocmanová

Středa 11.9.2019

Z Třemošnice

Nastoupili jsme do rychlíku na Prahu, ve kterém už jely 3 turistky z Přibyslavi a po přistoupení dalších 5 turistů ve Světlé n.S. vystoupilo v Čáslavi 24 turistů. Po přejítí kolejí po nadchodu na trať do Třemošnice jsme dostali pohoštění od oslavenkyně Marie H.a popřáli jí k narozeninám i svátku. Poté jsme odjeli motoráčkem do Třemošnice, kde na nádraží jsme ještě popřáli Milanovi B. k narozeninám. Už od nádraží jsme viděli první cíl naší vycházky a to Berlovu vápenku. Tam na nás čekala paní průvodkyně, která nám podala zajímavý výklad o této technické památce i s možností vstoupit do komína vápenky. Po krátké přestávce jsme se vydali nejprve po silnici a potom z obce Mladotice již po zelené značce údolím Doubravy a přes Svatý Kříž jsme došli do Ronova nad Doubravou. Po návštěvě restaurace jsme při cestě na nádraží ještě měli možnost nahlédnout do Bílkovy (Chitusiho) vily. Za pěkného podzimního počasí jsme ušli 9 km.  

  Jindra a Jarka Roseckých

Úterý 10.9.2019

Do Habrů

Na dnešní vycházku jsme si museli přivstat, protože autobus nám jel 6, 25 hodin. Jeli jsme do obce Bačkov. Po krátkém seznámení s trasou se vydalo 11 turistů po asfaltové cestě do Lubna. Potom se prošlo Kysibelskou alejí, tady byla cesta blátivá, ale zvládli jsme to všichni bez úhony. A odtud už byl kousek do Habrů. Tady byl ještě  čas na svačinu. Domů nám jel autobus v 9, 15 hodin. Trasa měřila 7 km. Počasí nám přálo, ráno sice chladno, ale pak i slunce se ukázalo.
                                                                                                                                                                                  Mirka Mutlová,  Marie Sedláková   

Sobota 7.9.2019

Padesátá Havlíčkobrodská padesátka

V sobotu 7. září 2019 se v Havlíčkově Brodě konal už 50. ročník turistického pochodu a cyklojízdy Havlíčkobrodská padesátka. Akce se poprvé konala v červnu 1969 pod názvem Havlíčkova padesátka a až v pozdějších letech se termín konání ustálil na první sobotě v září a pochod byl přejmenován. V čele pochodu se postupně vystřídalo sedm hlavních organizátorů. Prvním byl pan Josef Marek a nejdéle se organizování věnoval pan Jiří Kočí – 17 ročníků. Letošního jubilejního ročníku se navzdory mírně deštivému a chladnějšímu počasí zúčastnilo 144 pochodníků. Nejvíce turistů se vydalo na trasy dlouhé 6 a 15 km. Pět nejzdatnějších  absolvovalo nejdelší 51 km dlouhou pěší trasu. Připraveny byly i trasy pro milovníky cyklistiky nebo běhu. Nejmladší účastnicí byla Anežka z Havlíčkova Brodu, která se narodila v roce 2017 a svou účastí nás velmi potěšil i nestor turistiky pan František Kadlec ze Žďáru nad Sázavou, který ve svých 97 letech absolvoval šesti kilometrovou trasu. Poděkovat bych chtěla Městu Havlíčkův Brod, pracovníkům Technických služeb, profesionálním havlíčkobrodským hasičům, našim turistkám za sladké občerstvení, sponzorům, kteří v rámci svých možností pochod podpořily, všem pořadatelům na „kočárkové trase“, na „štábu V Rámech“, na kontrolách na trase a především účastníkům, bez kterých by naše přípravy a organizace neměla smysl. 

Lenka Žáková 

 

 

4. 9. 2019 – středa

Kolem mlýna

Miluše Čiplová  

3. 9. 2019 – úterý

Procházka k Pružince

Ráno nás překvapilo hustou bílou mlhou, nebylo vidět na pár metrů. Věřila jsem předpovědi počasí, která slibovala hezký den a sluníčko. Dojeli jsme na vlakovou zastávku do Jihlavy-Bosche, vystoupili a překvapivě nás čekalo modré nebe se sluníčkem nad hlavou. Vyšli jsme po silničce vedené v areálu Bosche, přes most, kde jsme si prohlédli konečné práce cyklostezky z Bosche do Jihlavy. Pokračovali jsme přes Starý Pávov, odbočili na lesní cestu směrem k Dubovému rybníku, dále k Širokému rybníku kolem chatiček na žlutou značku. Našli jsme si místečko na kládách pro odpočinek a občerstvení. U rozcestníku Pružinka jsme odbočili vpravo podél kempu v Pávově. Navštívili jsme zdejší obchod, kde nám paní prodavačka ochotně uvařila kafíčko. Po občerstvení jsme pokračovali po hrázi Pávovského rybníka, přes most k železniční zastávce Jihlava-Bosch a ještě jsme stačili udělat společnou fotografii. Na vycházku přišlo 27 turistů, z toho 1 muž a našlapali jsme 7 km.

Jarka Kohoutová

31. 8. 2019 – sobota

Cestami Jaroslava Haška

Byl to především krásný letní den, vlakem jsme dojeli do Světlé nad Sázavou na hl. nádraží nebo do zastávky ve městě. Došli jsme na start v ZŠ v Lánecké ulici. Zde už bylo velice rušno, vyplnili jsme přihlášky, dostali jsme mapku a popis a vyšli na trasu. Většina si zvolila 10 km. V pohodě jsme vyšli na Dolní Březinku a přes Horní Březinku do Benetic. Zde jsme dodrželi pitný režim, chvilku si odpočinuli a pokračovali na Modlaň, kde bylo perfektní občerstvení. Pokračovali jsme po vlastním značení kolem lomu Horka  do cíle v ZŠ v Lánecké ulici. I v cíli bylo možné v bufetu si vybrat  podle chuti různé občerstvení. Spokojeni jsme odcházeli na vlak, který nás dovezl domů. Zúčastnilo se 22 havlíčkobrodských turistů a našlapali jsme asi 11 km.

                                                                                                                         Jarka Kohoutová

28. 8. 2019 – úterý

Ze Stružince

Předpověď počasí na dnešní den změnila původně uvažovanou trasu vycházky. Plánovaná trasa by byla nejen náročnější, ale vedla by hlavně otevřeným terénem. Proto jsme se před sluníčkem rádi ukryli do stínu hlubokého lesa. Naše cesta vedla místo na sever na jih. Prošli jsme Stružinec, zastavili jsme se u památné zvoničky a pak už jenom les a houby. Až do Kohoutova. Před vesnicí, kde jsme svačili, nás přišel uvítat krásný kůň, který se pásl nedaleko. Na rozloučenou nám také zazpíval. V Kohoutově jsme si prohlédli zahradnictví paní Vyčichlové. Cesta dál vedla kolem rybníků Kabát, jehož voda teče do řeky Doubravy a Vesta, který vytéká do Chrudimky. Cíl byl ve Ždírci n. D. Tam pro14 turistů skončilo 10 km příjemné putování. A jistě jste zvědaví, jestli byla cukrárna. Byla!

 

                                                                                                                                       Jiří Moliš

27.8.2019 – úterý 

Kolem Mlýnského rybníka

Ve Stříteži na vlakové zastávce jsme po nezbytných informacích se vydali mezi domky na cestu  ke Zvonějovu. Došli jsme ke křižovatce cest a křížku mezi lipami. Vysvětlila jsem proč se nedostaneme k Mlýnskému rybníku a k Novému mlýnu, neboť k nim vede soukromá cesta. Pokračovali jsme lesy ke Zvonějovu, na okraji obce jsme posvačili a hlavně dodrželi pitný režim. Překvapila nás v obci velká zástavba nových rodinných domků. S opatrností jsme přešli hlavní silnici do Jihlavy a lesem celkem pěknou cestou  jsme došli do Antonínova Dolu. Zde jsme objevili výborné občerstvení, takže si každý vybral dle své chuti - kávu, pivečko nebo zmrzlinu. Sešlo se nás 28 turistů a 3 děti a našlapali jsme 7 km.

 

                                                                                                            Jarka a Zdeněk Kohoutovi

24. 8. 2019 – sobota

Z Radňova

Do Havl. Brodu si pro nás Peterhansovi přijeli, ale bohužel odjezd se zdržel kvůli pražskému rychlíku, kterému vypověděla službu lokomotiva. o půl hodině čekání jsme konečně vyjeli směr Radňov. Na zastávce nás Jenda seznámil s trasou cesty. Vydali jsme se podél kolejí sešli k chatám a pokračovali lesem až do Koječína. Tady jsme posvačili u místního "kulturáku" a vydali se na další cestu. Během cesty nás Jenda seznamoval s historií a zajímavostmi kraje. Náročnější byl výstup pokáceným  a neuklizeným lesem. Sestoupili jsme do údolí k rybářské chatě, tady jsme si vyklepali boty a pokračovali kolem zemědělské usedlosti do Boňkova. Prošli jsme vesnicí a zamířili do Herálce. Zde nás přivítala pouťová hudba. Neodolali jsme a dali jsme si pivo nebo limonádu. Potom jsme zvládli dlouhou a úmornou cestu na nádraží. V počtu 10 turistů jsme ušli 11km. Dík patří Peterhansům za příjemnou vycházku a Jendovi za poutavé vyprávění.

 

Ema Dočkalová

 

21.8.2019 – středa

Možná houby najdeme

V 6.00 ráno – prší, v 7.00 ještě prší, sice méně, ale…. možná nikdo nepřijde takže půjdeme domů. Kupodivu po půl osmé přece jenom někdo přichází, a tak nakonec směrem Žďár nad Sáz. odjíždí 9 turistů. V Přibyslavi ještě přistupuje Alena Hladká. Deset odvážných vystupuje ve Skleném nad Oslavou ještě za mírného deště. Začíná oblékání pláštěnek a vyndávání deštníků. Poté se vydáváme kolem Podveského a Sklenského rybníka k lesu. Začínáme hledat houby (byl jsem zvědavý jestli nějaké najdeme). Kupodivu Jirka Fanta nachází prvního křemenáče a pak už sem tam nacházíme nějaké houby a já jsem si oddechl. Neplatí už „možná“, ale určitě najdeme. Pak už pokračujeme lesem až k Rousměrovu, přecházíme silnici a zase lesem pokračujeme směrem k Laštovičkám. Když dojdeme na zastávku, zjišťujeme, že každý opravdu nějaké houby našel. Ve 13.12 hod. odjíždíme domů. Děkuji odvážlivcům, kteří našlapali 11 km.

Zdeněk Kohout

 

20.8.2019 – úterý

Z Polné ke smírčímu kameni u Věžničky

Na vycházku jsme odjeli autobusem přes Šlapanov a Věžnici do Polné. Naše cesta potom vedla pěšinami kolem rybníka Peklo, nového rybníka a dále lesem k cíli naší vycházky ke smírčímu kameni. Toto místo se nazývá V Šancích. Podle pověsti zde měla zahynout žena s nůší, která šla z jarmarku podél středověké uherské cesty. Posilněni svačinou jsme se vraceli zpět do Polné. Pět ruristů ještě navštívilo na polenském zámku výstavu mechanických hracích hodin, strojků a skříní. Vycházku vedla Květa Šauerová a Marie Dontová a zúčastnilo se 18 turistů.

Marie Dontová

 

 

 

Beskyde, Beskyde, kdo po Tobě ide,

//:náš Láďa Rasocha své ovečky vede://

Aj Laďo, Laďo náš, pěkné vycházky máš,

//:když se Ti zadaří, hospůdku též přidáš://

Všichni se radují z té krásné přírody

//: a ty nás rád honíš přes hory, doliny://

My Ti dnes děkujem, všichni Ti slibujem,

//:že s Tebou zas za rok na výlet pojedem://

 

Sobota 17.8.2019

Je sobota ráno. V pravidelném čase jdeme na snídani. Odnášíme svá zavazadla a nakládáme do autobusu. Společné fotografování před budovou domova mládeže je zakončením pobytu ve Frýdku Místku. Odjíždíme směrem Nový Jičín, kde si prohlédneme centrum města. Autobusem přejedeme do Starého Jičína a navštívíme Starojičínský hrad. Někteří turisté půjdou po prohlídce Nového Jičína přes Kojetín a Svinec do Starého Jičína. Scházíme se u autobusu a jedeme směrem Moravská Třebová, Svitavy, Polička, Hlinsko, do Havlíčkova Brodu. Jak nám rychle plyne čas v běžném životě i náš pobyt ve Frýdku Místku velmi rychle uběhl. Poznali jsme řadu krásných míst této části republiky díky pečlivé přípravě programu tohoto pobytu. Poděkování patří všem, kteří se na ní podíleli.

Marie Hurychová

Pátek 16.8.2019

6,00 mírný déšť

8,00 bez deště, pod mrakem. Odjezd do obce Oldřichovice. Lanovkou obě skupiny na Javorový vrch (886m) – rozhledy a restaurace.

Krátká trasa: ke Gutskému rozcestí (850m), Gutské sedlo (630m), přírodní rezervace Gutské peklo (ochrana jedle aj.). Z pekla do obce Řeka (475m); do restaurace penzionu Grunt.

Dlouhá trasa: z Javorového vrchu na Velký Javorový, Šindelnou, Pod Velký Lipový, Ropičku, sedlo pod Ropičkou  a obec Řeka.

Užili jsme si krásu a zeleň beskydských lesů a luk, pohledů a výhledů z různých výšek na chaloupky, domečky i vily na beskydských stráních. Vycházka se nám líbila.

Jitka a Jirka Fantovi

Čtvrtek 15.8.2019

Po snídani jsme dojeli autobusem do obce Nýdek (415 m). Rozdělili jsme se na tři skupiny. Jedna méněčlenná si udělala okruh kolem Nýdku a prohlédla si Nýdek samotný. Druhá a třetí parta vyrazila společně na rozhlednu Velká Čantoryje po ŽTZ do prudkého kopce. Na chatě U ćantoryje jsme se odměnili pivem, kávou a grilovanými pochutinami. Takto posilněni jsme vystoupali zbytek kopce k rozhledně Velká Čantoryje (nejvýchodnější rozhledna 995 m). Z rozhledny jsme se kochali krásnými výhledy do kraje. Cesta dolů nám dala zabrat. Byla hodně strmá a kamenitá. Museli jsme dávat pozor na cyklisty, kteří se řítili z kopce. Na rozcestí Beskydské sedlo jsme se rozdělili. Jedna parta šla po ZTZ přes Střelmo do Nýdku. Ti co neměli kopců dost, pokračovali ve stoupání na vrchol Velký Sošov (886 m). Dále pokračovali po MTZ opět ze strmého kopce do Hluchové. Poslední 4 km jsme šli po silnici až do Nýdku. Zde se sešly všechny skupiny u cukrárny. Po zásluze jsme se odměnili poháry, zmrzlinou a kávou. Pak už zdravě unaveni jsme nastoupili do autobusu a hurá domů. Počasí nám opět přálo.

Ilona Poláčková, Eliška Tesařová a Líba Ertner

Středa 14.8.2019

Deštivá byla noc i ráno a až v obci Kozlovice se počasí trochu umoudřilo. Navštívili jsme tam fojtství, o jehož historii nám poutavě vyprávěla místní průvodkyně. V areálu jsme viděli obecnou školu a výstavu sakrálního umění, další část byla věnována zemědělství a řemeslům. Odtud jsme odjeli do Hukvald, kde jsme se rozešli na prohlídku hradu a okolí. Nechybělo ani občerstvení. Protože nám začalo sluníčko ukazovat přívětivou tvář, vydali jsme se autobusem k plánovaným rozhlednám. První – v obci Chlebovice – se jmenovala Panorama. Náročný výstup jsme si zpestřili sběrem a pojídáním ostružin. K rozhledně do výšky 533 mnm dorazila jen část turistů. Sestup byl snazší, protože jsme šli částečně po jiné trase. Autobus nás pak převezl ke druhé rozhledně u obce Staříč. Vrch Okrouhlá, 373 m vysoký, byl lépe přístupný, rozhledna měla víc schodů a hezčí výhledy. Ti, kteří absolvovali výstup na obě rozhledny a procházku po Hukvaldech, nachodili asi 8 km. Přes počáteční nepřízeň počasí se výlet vydařil.

Alena a Jiří Hladkých

Úterý 13.8.2019

Probudili jsme se do podmračeného rána a asi každému se hned vstávat nechtělo, protože nás v noci budila bouřka, kroupy a silný déšť. Po snídani jsme však směle vyjeli autobusem na další plánovanou trasu. Dokonce byly tři varianty. Nejkratší tras byla po silnici z Hnojníku do Komorní Lhotky, ale skupina turistů na krátkou a dlouhou trasu vystoupila u autobusové zastávky Vyšní Lhotka – Pod Prašivou. Vydala se po ŽTZ na chatu a rozhlednu Malá Prašivá. Stoupali jsme v mlžném oparu vytrvale 4 km lesem po asfaltové silnici – však chata Prašivá stála za to! Je to pěkně opravená turistická chat z roku 1921 ve výšce 706 mnm, a protože je to i poutní místo, stojí zde opodál i dřevěný kostelík sv. Antonína Paduánského z roku 1640. Po občerstvení a prohlídce chaty s vycpaným medvědem jsme se rozdělili. Krátká trasa sestupovala již po ŽTZ do Komorní Lhotky a dlouhá trasa pokračovala dál po ČTZ na Ropičku. Stoupali jsme stále kolem chaty Na Kotaři a dál až na Ropičku – 900 mnm. Turistická chata na Ropičce však byla zavřená a my pokračovali k rozcestníku Ropičník – 700 mnm a odtud po ŽTZ postupně scházeli smíšeným lesem a dopřávali si krásné výhledy. Příjemnou zastávkou na trase byla chata Ondráš u rozcestníku Godula – 738 mnm, kde jsme se občerstvili a šli dál. Odtud to bylo už jen 3 km sešupem po asfaltové silnici do Komorní Lhotky, kde čekal autobus i ostatní naši turisté. Dlouhá trasa 17 km, krátká trasa 9 km.

Majka Rosičková, Majka Kubová a Vlasta Šimková

Pondělí 12.8.2019

Třetí den jsme podle předpovědi počasí zvolili trasu číslo 5 „Přes Kozubovou“. V osm hodin jsme nastoupili do autobusu a ten nás dovezl do obce Milíkov. Odtud jsme společně stoupali po MTZ a ŽTZ dle plánu na vrch Kozubová. Kaple sv. Anny s rozhlednou byla zavřená a tak jsme po krátkém posezení a občerstvení na chatě Kozubová vzali za vděk výhledy z okolí chaty a během cesty na vrch. Zklamáním pro nás bylo, že turistické známky a vizitky už byly vyprodané. Po náročnějším sestupu na rozcestí U Kamenitého turisté krátké trasy odbočili 500 metrů na chatu Kamenitý a zde se znovu občerstvili a odpočinuli si před dalším sestupem do obce Košařiska a ušli 11 km. Turisté delší trasy došli do Košařisky přes Ostrý a ušli 18 km. Sešli jsme se u autobusu na parkovišti kde i občerstvení U Černého čápa mělo zavřeno. Tak jsme si dali kávu u řidiče autobusu a odjeli na ubytování.

Jindřich a Jarka Roseckých

Neděle 11.8.2019

Po deštivé noci jsme se probudili do slunného rána. V 8,00 hodin po snídani nás autobus odvezl za obec Bukovec a odtud jsme se všichni vydali na nejvýchodnější bod ČR. Odtud se tři turisté vrátili zpět k autobusu a odjeli do Hrčavy, kde si prohlédli okolí. Ostatní turisté pokračovali po ZTZ k rozcestníku Hrčava – Jaworzynka, po ŽTZ do polské Jaworzynky a sestoupili jsme do údolí na Trojmezí ( Česko, Polsko, Slovensko). Po krátkém občerstvení jsme pokračovali dlouhým táhlým kopcem na Hrčavu. nejvýchodnějšší obec ČR. Cestou jsme se kochali nádhernými výhledy na českou i polskou krajinu Beskyd. V Hrčavě se oddělila skupina devíti turistů a vydala se na 21 km dlouhou trať. Ostatní si prohlédli dřevěný kostel Cyrila a Metoděje. Zde jsme vyslechli poutavý výklad o historii kostela a celé Hrčavy, navštívili jsme hřbitou v Lurdskou jeskyni. O půl třetí nás autobus převezl do Mostů u Jablůnkova. Po prohlídce městečka jsme čekali na návraat turistů z dlouhé tratě a v 16 hodin jsme odjeli směr Frýdek – Místek. Krátká trasa měřila 12 km. Dnešní den se po všech stránkách vydařil.

Milena Košetická, Zdeňka Jakešová, Miluška Čiplová

Sobota 10.8.2019

První den našeho týdenního pobytu v Beskydech začal odjezdem autobusem v 7 hodin z jednotlivých zastávek v Havlíčkově Brodě. Jeli jsme směrem na Svitavy, cestou jsme nedaleko Moravské Třebové zastavili u benzinové pumpy na občerstvení. Dále jsme pokračovali směrem na Olomouc až do Velkého Újezdu. Tam vystoupili turisté dlouhé trasy a vydali se po ČTZ přes obec Kozlov k pramenu řeky Odry. Turisté krátké trasy dojeli do Kozlova autobusem a také došli po ČTZ k pramenu Odry. Obě skupiny se nakonec vrátily do Kozlova a občerstvily se ve svérázné tamní hospůdce. Ve 14 hodin jsme odjeli na ubytování do Frýdku Místku. Celý den bylo teplo, až dusno. Dlouhá trasa měřila 10 km, krátká trasa 5 km.

Jana Adamová, Vlaďka Doležalová

Frýdek – Místek

 

17.8.2019 - sobota

Lipské putování

 

Ráno jsme vyjeli v počtu 11 turistů do Lípy na tradiční pochod. Po zápisu jsme vyšli směrem Lipský dvorek dále do  Dobrohostova, na návsi jsme se u rybníka vyfotili a pokračovali ke sv. Anně, zde jsme se zapsali na první kontrole, posvačili omyli ve studánce. Vrátili jsme se zpět na rozcestí a pokračovali pod Pejchlův mlýn, kde byla druhá kontrola. Potom už volným tempem k Lípě. Zde nás čekal diplom, malá upomínka a výborné občerstvení. Brodští turisté šli v počtu 11 a 1 kolařka.

Ema Dočkalová

14.8.2019 - středa

Z Polné
 
Je středa a naše dnešní vycházka je z Polné do Přibyslavi. V 8.15 hod. odjíždíme autobusem do Polné. Tady nás čeká občerstvení od načich turistek jménem Alenka. Přejeme Alenkám hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. Vyrážíme po zelené TZ  ven z města. Jdeme cestou, loukou, lesem kolem Borského rybníka a bývalého mlýna k rybníku Kukle. Protože bylo po dešti a rybník Kukle se čistí, tak jsme si užili trošku blátíčka. Vyvázli jsme bez nehody a kráčíme dále po silničce do obce Horní Věžnice. Prohlédneme si kapličku, posvačíme a pokračujeme směrem Dolní Jablonná. Procházíme okolo věžnických vrtulí, které se točily docela rychle, Kobylským lesem a dále k vesnici. Nahoře byly i pěkné výhledy. Jdeme přes vesnici, po silnici kolem přehrady Asuán do Přibyslavi na nádraží. Počasí nám vyšlo, nezmokli jsme. Tuto trasu ušlo 10 turistů a našlapali jsme 14 km.
Míla Špačková

13.8.2019 - úterý

Kolem rybárny
 
Úterní vycházka začíná na nádraží ČD v Havlíčkově Brodě. Vlakem jedeme do Herálce. Z nádraží kráčíme po silničce až ke hřišti a kolem zámku směrem na rybárnu. Jelikož v noci pršelo a tráva je mokrá, tak musíme po cestách. Procházíme kolem sádek pana Kinského a míříme k bývalému lihovaru a zpátky do Herálce. Mraky se nad námi honí, ale počasí vydrželo, nepršelo. Bylo nás 14 turistů a našlapali jsme 7 km.
 
                                                                                                                                                                              Draha a Jan Peterhansovi

10.8.2019 - sobota

Krajem malířů Vysočiny

V 8:07 odždíme,v počtu tří, vlakem do Hlinska. V Sobíňově se k nám přidává ještě jeden účastník a to Jarda Jonák. Na startu si každý zaregistruje svojí trasu, Míla Musil 7 km, Zdeněk Kohout 12 km, Jarda Jonák a Standa Křivůnek 16 km, (mají vlastní trasu) a pak odcházíme každý svojí cestou. Později se dovíme, že v Hlinsku byly ještě dvě čílé turistky, Míla Spačková a Ema Dočkalová, které se ale také vrátily dříve domů. Já a Míla Musil odjíždíme ve 13:00 do Havlíčkova Brodu a ve Ždírci se k nám opět přidávají zbylí dva. Takže celkem nás bylo šest. Počasí bylo pěkné a tak je jen škoda, že nás bylo tak málo.

Zdeněk Kohout

 

7.8.2019 – středa

Z Radňova do Úhořilky

Cílem dnešní vycházky měla být prohlídka a ochutnávka produktů rodinné Ma-Ma farmy v Úhořilce. Dojeli jsme autobusem /neboť na trati je stále výluka/ v počtu devíti turistů do vesnice Radňov. Odtud jsme se vydali směr Dobrohostov. Cestou se všichni kochali krásným výhledem. V lese nad Úhořilkou jsme poseděli a posvačili. Na farmu jsme dorazili něco málo po poledni. Protože nás bylo málo a bylo příšerné dusno, tak jsme po domluvě od prohlídky a pokračování v další cestě upustili. A tak jsme si jen nakoupili a odjeli autobusem domů. Sice jsme ušli jen 6 km, ale všichni byli spokojeni a vycházka se líbila.

Jarka Stehnová

6.8.2019 – úterý

Ke Štěnici

Brzo ráno jsme vyjeli vlakem do Hamrů nad Sázavou. Vydali jsme se ke Štěnici – zalesněnému kopci, nejdříve po červené, poté po žluté značce a Hamerském okruhu. Došli jsme k rozcestníku Pod Štěnicí, kolem bývalé hájenky, v jejíž blízkosti je studánka. Pokračovali jsme po Sázavském okruhu k smírčímu kameni, kde jsme si přečetli pověst o poustevníkovi a hledači stříbra Jankovi Slezákovi. Došli jsme do Sázavy k obchodu, zde jsme se občerstvili neboť Stará hospoda byla ještě zavřená. Cestou k nádraží jsme se podívali na sochu malého slona na zahrádce u soukromého domku, zastavili jsme se u nové kaple P. Marie Karmelitské a došli k nádraží v Sázavě. Dvacet turistů našlapalo 8 km, počasí a výhledy byly skvělé.

                                                                                                            Jarka a Zdeněk Kohoutovi

3.8.2019 – sobota

25. Léto v Železných horách

Letošní turistickou akci uspořádali v Sobíňově jako čerství nositelé titulu „Vesnice Vysočiny 2019“ a také se báječně vydařila -  počasí příjemné, organizace skvělá, účastníků asi 350. Naše brodská skupina absolvovala většinou trasu 15 km pěšky, šli jsme obcí Podmoklany, Nový Studenec, Horní Studenec, Ždírec nad Doubravou (s přestávkou v cukrárně), Nové Ransko a pak už do cíle. Na začátku nás bylo 14 a po ukončení a posezení s občerstvením jsme odjeli domů, samozřejmě odměněni diplomem a dárkem, ale i setkáním s přáteli.

Alena Hladká 

31. 7. 2019 – středa
Z Polné do Skrýšova

Cílem dnešní vycházky měla být návštěva kočičího útulku ve Skrýšově. Bohužel útulek k 31. 8. končí, podle majitelky by návštěva již téměř opuštěného útulku s minimem kočiček neměla smysl. Proto jsme trasu naší vycházky částečně změnili. Od rybníka Čihadlo jsme nepokračovali přes Janovice do Skrýšova, ale šli jsme dále po modré až do obce Stáj.  Prošli jsme část Arnoleckých hor. Z počátku jsme si pochvalovali upravenou a vysekanou stezku. Nejhorší úsek nás čekal těsně před rybníkem Čihadlo, prodírali jsme se silně zarostlou mýtinou. Všichni jsme překonali i překážku z padlých stromu. Za skautským táborem nás už čekala pohodová lesní cesta až do obce Stáj. Z časových důvodů jsme nepokračovali až do Rudolce. Celkem nás bylo 10 a našlapali jsme 10 km. A na závěr optimistická zpráva – podle zpráv na facebooku by snad měl útulek pod jiným vedením pokračovat, tak se sem podíváme někdy příště.
Ludmila Kocmanová
 
30. 7. 2019 - úterý
Podle Perlového potoka
Původně byla trasa vycházky naplánovaná po zelené turistické značce, která mezi Krásnou Horou a Okrouhlicí z větší části kopíruje tok Perlového potoka. Bohužel tato trasa je kvůli polomům a zarostlému terénu téměř neprůchodná. Autobusem jsme před devátou hodinou dojeli do Krásné Hory, zastávka u  hřbitova. Nejdříve nás čekalo pohoštění od čtyř oslavenkyň, kterým jsme upřímně k jejich svátku poblahopřáli. Po informacích o trase vycházky jsme se po Naučné stezce Jana Zrzavého vydali směrem k Vadínu. Zprvu nás očekávala náročnější cesta lesem, potom nás polní cesta a málo frekventovaná silnička dovedla do Vadína. Prohlédli jsme si upravenou náves s kapličkou, udělali společné foto a pokračovali na rozcestí Pod Vadínem, kde je jedno zastavení z naučné stezky. Odpočinuli jsme si a občerstvili se z vlastních zásob a hlavně doplnili tekutiny, protože začalo být teplo a dusno. Tam jsme se setkali s Perlovým potokem, přešli ho po mostě a po louce pokračovali do Okrouhlice. V Okrouhlici zbylo ještě dost času na zmrzlinové osvěžení. Po půl 12. jsme se vlakem vrátili do Havlíčkova Brodu. Vycházka se líbila, zúčastnilo se jí 29 turistů  (z toho dvě šikovné vnučky Míly Dočkalové). Ušli jsme asi 5 km. Děkuji Janě Adamové, která se mnou obě trasy obětavě prošla.
Vlaďka Doležalová
 
Původně byla trasa vycházky naplánovaná po zelené turistické značce, která mezi Krásnou Horou a Okrouhlicí z větší části kopíruje tok Perlového potoka. Bohužel tato trasa je kvůli polomům a zarostlému terénu téměř neprůchodná. Autobusem jsme před devátou hodinou dojeli do Krásné Hory, zastávka u  hřbitova. Nejdříve nás čekalo pohoštění od čtyř oslavenkyň, kterým jsme upřímně k jejich svátku poblahopřáli. Po informacích o trase vycházky jsme se po Naučné stezce Jana Zrzavého vydali směrem k Vadínu. Zprvu nás očekávala náročnější cesta lesem, potom nás polní cesta a málo frekventovaná silnička dovedla do Vadína. Prohlédli jsme si upravenou náves s kapličkou, udělali společné foto a pokračovali na rozcestí Pod Vadínem, kde je jedno zastavení z naučné stezky. Odpočinuli jsme si a občerstvili se z vlastních zásob a hlavně doplnili tekutiny, protože začalo být teplo a dusno. Tam jsme se setkali s Perlovým potokem, přešli ho po mostě a po louce pokračovali do Okrouhlice. V Okrouhlici zbylo ještě dost času na zmrzlinové osvěžení. Po půl 12. jsme se vlakem vrátili do Havlíčkova Brodu. Vycházka se líbila, zúčastnilo se jí 29 turistů 
(z toho dvě šikovné vnučky Míly Dočkalové). Ušli jsme asi 5 km. Děkuji Janě Adamové, která se mnou obě trasy obětavě prošla.
27. 7. 2019 - sobota
Rozhledna Bára

Skupina jedenácti turistů odjíždí v 8:07 do Slatiňan. Od nádraží sa vydáváme směr rozhledna Bára. Procházíme kolem ohrady, plné koní s malými hříbaty. Zastavujeme se na Kočičím hrádku a odtud nás vede cesta lesem až k rozhledně. Je to unikátní stavba s atypickou konstrukcí trojbokého komolého jehlanu. Uvnitř se nachází točité schodiště. Zdoláváme 78 schodů a z výšky 17 ti metrů se nám naskýtá krásný výhled. Po malém občerstvení se vracíme a zastavujeme se na Švýcárně v muzeu starokladrubských vraníků. Odjíždíme spokojeni ve 14:15 domů. V nohách máme 11 km a vycházka se líbila.
Jarka Stehnová

24. 7. 2019 - středa

Mokrá vycházka

V 8:02 odjíždí rychlíkem skupina deseti odvážlivců do předpovídaného horka do Skleného nad Oslavou. V Přibyslavi se k nám přidává Míla Košetická, takže máme kompletní fotbalovou jedenáctku. Před nádražím ve Skleném obdivujeme dokončený obchvat vesnice, který vede kolem nádraží. Pak už raději pospícháme honem k lesu, kde nás chrání blahodárný stín, kupodivu ještě nenapadených stromů. Po krátkém čase procházíme dětským táborem  a cesta nás dál vede k Mrázově louce, která je už samozřejmě odkvetlá. Cestou míjíme malý rybníček, ale koupat se v něm nikomu nechtělo. Míjíme uměle vytvořený mokřad a za krátkou dobu už vidíme cíl naší cesty, Ostrov nad Oslavou. Prohlížíme si Santiniho hostinec, sochu sv.Jana Nepomuckého a kostel sv.Jakuba Staršího, který je ale nyní v rekonstrukci. Nakonec naše kroky vedou do hospůdky U Alvaréze, kde něco pojíme, ale hlavně si dáme studené pivínko. Pak už jen několik stovek metrů na nádraží a v 13.16 odjíždíme domů. Jestli se vycházka líbila, je už na každém účastníkovi. Našlapali jsme celkem 12 km.

                                                                                                                              Zdeněk Kohout

23. 7. 2019 - úterý

Kolem skalisek

Z Havlíčkova  Brodu jsme odjeli autobusem na zastávku Leština, a odtud již šlapeme pěšky do lesů. Přes vesnici jdeme po silnici a potom odbočujeme doleva na MTZ a po té jdeme ke skalám. Tady si to prohlížíme, obcházíme tu největší skálu a hledáme místečko na svačinku. Po odpočinku a svačince jdeme dále po MTZ, ale cesta byla rozježděná od traktorů a tak jdeme lesem a směřujeme ke třem jezírkům. A protože je dost času, tak zase odpočíváme v lese. Potom kráčíme krajem lesa do Rozkoše na občerstvení v hospůdce. Autobusem se vracíme zpět do Havlíčkova Brodu. Podle přítomných se vycházka líbila a ušli jsme 7 km. Bylo nás 12 turistů.

Draha a Jan Peterhansovi

20. 7. 2019 – sobota

Jarmark na Veselém kopci

Vlakem jsme dojeli do Vítanova a vyšli jsme po zelené značce na Veselý Kopec. Ve skanzenu se konal Veselokopecký jarmark. Bylo zde už plno krámků s výrobky řemeslníků a také plno návštěvníků. Nechyběl kulturní program a dobré občerstvení. Dle dohodnutého času jsme společně odešli do Rváčova, pokračovali jsme Přírodní památkou Les na Dolíku, kolem chatek ke Stanskému mlýnu a na železniční zastávku ve Vítanově. Celkem se zúčastnilo 21 turistů a našlapali jsme 11 km.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

17. 7. 2019 – středa

Kolem Nového Města na Moravě

Nejprve gratulace oslavencům – Mileně Košetické a Zdeňku Kohoutovi, pak informace a vyrazili jsme do ulic Nového Města, kolem koupaliště, lesem Rychtářovec s obrázkem vodníka, loukami a k sochám „Výr“ a „Krbový mužíček“ od Olšiaka, doplněných dřevěným sousoším „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“ v osadě „Yukon“ u Medlovského rybníka. Zrádná místa s bahnem a přírodními překážkami jsme zdárně překonali a u hotelu Medlov jsme posvačili, popili a odpočinuli si. Také jsme se tam rozdělili na dvě skupiny: jedna menší pokračovala silničkou kolem studánky do obce Studnice s pokusnými stožáry, druhá zdolala lesní výstup na Paseckou skálu a pokochala se krásným výhledem na obce Kadov a Sněžné. Všichni jsme se sešli ve Studnicích, zelenou značku vystřídala žlutá a sestoupali jsme dolů lesy a loukami až do Maršovic. Opět byly cestou výhledy, a to na Vávrovu skálu, obce Pohledec, Zubří a Nové Město, ale i pěkné louky se spoustou květin a motýlů. Od Maršovské rychty, kde skončily dvě turistky u občerstvení, jsme došli do města a do restaurace „U dvou koček“. 11 spokojených turistů našlapalo za příjemného počasí 17 km.

Alena a Jiří Hladkých

16. 7. 2019 – úterý

Kolem hlineckých lomů

Na dnešní vycházce bylo plánováno koupání v lomu Srní u Hlinska. Bohužel se ochladilo, takže plavky jsme nechali doma. Sešlo se nás dvacet. Vystoupili jsme na zastávce Vítanov a vydali se do obce Stan, dále jsme až k lesu pokračovali po pěkné cestě. Odtud už následovala cesta necesta (nejdříve přes les, potom po zarostlé a rozbahněné cestě) až k silnici. Po upravené cestě docházíme k lomu. Vzhledem k počasí je zde liduprázdno, občerstvení zavřené. Posvačíme z vlastních zásob, a protože nám začíná být zima, vydáváme se na cestu do Hlinska. Čeká nás ještě asi 500 metrů kopřiv, bahnisek, větví atd. Jsme ale odměněni nálezem krásných hub. A jsme na cestě spojující Srní a Hlinsko a po ní dojdeme do cíle. Občerstvíme se v bufetu a ve 13 hodin odjíždíme domů.

Ludmila Kocmanová

13.7.2019 – sobota

38.roč. Bedřichovská padesátka

V 8.05 hod. jsme vyjeli čtyři turisté na tradiční pochod v Jihlavě – Bedřichově. Start byl v sokolovně, pořadatelé připravili dvě možnosti 15 km trasy. My jsme si vybrali trasu přes Zbornou, pokračovali pod Šacberkem k cíli na Sokolovské ulici v sokolovně. Občerstvili jsme se v restauraci Zezulkárně a odjeli spokojeni vláčkem domů. Škoda, že tohoto sobotního dne kdy počasí bylo velice příznivé, nevyužili naši turisté a hlavně nepřišli podpořit sousední odbor.

                                                                                                            Jarka a Zdeněk Kohoutovi

10. 7. 2019 – středa

Cestami mého mládí

Sešlo se nás 12 a šli jsme ze Žižkova do Břevnice a dál cestou Ve stráni až pod hrad Ronovec. Museli jsme překonat i menší překážky /následek vichřice z minulého týdne/. Pod Ronovcem jsme v táboře “Kočovníci” posvačili a vydali se k nejkrásnějšímu smrku na havlíčkobrodsku  jehož stáří je 150 let. Poté jsme se zastavili ne hradě a krátce nahlédli do jeho okolí. Cesta pokračovala do vesničky Chrast a po malé zastávce na návsi jsme prošli kolem kapličky do Dolní Krupé a autobusem ve 12:25 odjeli do H. B. Vycházka se líbila, tuto cestu nikdo neznal a tak si ji určitě ještě na podzim zopakujeme.

Jarka Stehnová

9. 7. 2019 – úterý

Kutná Hora

Dne 9. 7. 2019 jsme se vydali na vycházku ke Kutné Hoře. Sešlo se nás dvacet a vlakem jsme dojeli na hlavní nádraží a potom místní dopravou na autobusové nádraží. Dál naše cesta vedla podél silnice na Kolín až k odbočce na planinu, kde jsou postaveny kameny do kruhu. Je odtud krásný výhled do širokého okolí a na město Kutná Hora. Po krátké svačině jsme se vydali cestou přes vinici na Kaňk. Tady nás čekala pěkná restaurace a rozhledna. Asi po hodině jsme sešli do Sedlce a na vlakové nádraží. Našlapali jsme asi 6 km.

  Draha a Jan Peterhansovi

6. 7. 2019 – sobota

Třešť  - NS Špičák a dřevořezání

Od vlakové zastávky jsme vyšli přes kamenný  most k domu U Mišáka, kde jsme obdivovali trs dřevěných muchomůrek, které byly vyrobeny na počest Ivana Martina Jirouse, přezdívaného „Magor“, lavičku ve tvaru nože „rybičky“, umělé poutníky, kteří měli v kapse mapy. Odtud jsme stoupali památným stromořadím po zelené značce k rozc. U Černého pařezu. Tady se k nám přidala modrá značka a stoupali jsme na Špičák (734m). Cestou jsme  překonávali  padlé stromy. Na Špičáku jsme si odpočinuli, zapsali se do vrcholové knihy a sestupovali po modré značce k hájence, v turistickém přístřešku jsme  posvačili a pokračovali kolem rybníků a po NS Podivuhodné setkání Eleonory Sternbachové. Došli jsme přes zámecký park do města na náměstí, navštívili stánky, kde řezbáři vystavovali své výrobky a předváděli vyřezávání. Každý měl možnost si zkusit cokoliv vyřezat. Po občerstvení „U kapra“ jsme spokojeni odjeli vlakem domů. Zúčastnilo se osm turistů a našlapali jsme  9 km.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

                                                                                                                     

3.7.2019 - středa

K prameni vypité řeky

Z Havl. Brodu nás 8 turistů vlak dovezl do Kamenice. Cestou přistoupil náš vedoucí Honzík Peterhans. Odcházíme z Kamenice směrem k benzinové pumpě Aral a dále podcházíme dálnici a po silničce do Mikulášova. Za vesnicí je pěkný pohled do krajiny. Na kraji lesa zahýbáme k pomníčku „U zabitého“ a dále lesní cestou k Lochově studánce. Odtud lesem vzhůru kolem Vlčiny do Kalhova a na kopec Strážník, z kterého je vidět Křemešník, Strážiště a nádherné výhledy do širokého okolí. Pod kopcem je malý rybníček,v něm pramení Hejnický potok - jeden z pramenů, který napájí řeku Želivku. Loukou scházíme kolem samot k silnici a o kousek dále opět přes louky vzhůru do Větrného Jeníkova. V místní restauraci si může každý dát něco na občerstvení a autobusem se vracíme domů. Ušli jsme 13 km krásnou přírodou.

Draha a Jan Peterhansovi

2. 7. 2019 – úterý

Z Lipnice do Okrouhlice

Do Lipnice přijelo autobusem  20 turistů a dvě děti. Po přivítání a seznámení s trasou jsme se vydali ke hradu, kde nás upoutaly krásné výhledy do dalekého okolí. Po schodech jsme sešli k památníku Jaroslava Haška, zde se turistka s dětmi s námi rozloučila. Luční a polní cesta nás zavedla do Vitonína a pokračovali jsme  silničkou do Volichova. Za vesnicí nás čekala krásná vyhlídka na hrad Lipnici a okolí. Po odpočinku a svačince jsme  prošli lesem  a po posečeném poli do Babic, přešli mostek přes Sázavu a pěšinou do Okrouhlice. V hospůdce jsme se občerstvili. Větší skupina odjela autobusem, zbytek vlakem do Havlíčkova Brodu. Ušli jsme  8 km. Vycházka se vydařila.                                    

                                                                                                 Marie a Bohumír Špačkovi           

29. 6. 2019 – sobota

Autobusový zájezd Slepičí hory

Společně za krásného a slunečného počasí odjíždíme na plánovaný zájezd do Slepičích hor. Nejdříve projíždíme městy Pelhřimov, Tábor, České Budějovice a Kaplice odkud už je to jenom malá část trasy na parkoviště k začátku trasy. Odtud společně jdeme navštívit letos v březnu nově otevřenou rozhlednu na Hradišťském vrchu (780 m.n. m.) Z rozhledny si užíváme okružní prohlídku okolní krajiny a dalekých výhledů na hřebeny Šumavy a Novohradských hor. Po prohlídce rozhledny  a společném fotografování se rozdělíme na dvě skupiny dlouhé a krátké trasy. Dlouhá i krátká trasa pokračuje po ŽTZ k přehradní nádrži Hradiště na říčce Černé. Odtud obě trasy pokračují po ČTZ a ŽTZ přes obec Děkanské Skaliny do obce Velké Skaliny, kde se obě trasy rozdělí. Dlouhá trasa Pokračuje přes Daleké Popelice do sedla pod Kohoutem. Zde odbočíme na ZTZ a jdeme na nejvyšší horu Slepičích hor  (Kohout 870 m.n. m.) Zpět jdeme do sedla pod Kohoutem a pokračujeme po ČTZ kolem myslivny pod Kohoutem na Vysoký kámen dříve s názvem U slepice (865 m.n.m.). Zde nás čekala náročná trasa terénem, po skalách a prudkých srázů. Dále pokračujeme do Podlesí-Kamenice a po silnici jdeme do obce Dluhoště. Krátká trasa pokračovala z Velkých Skalin po ŽTZ také do obce Dluhoště, kde byl cíl  obou tras a zároveň příjemné občerstvení v místní restauraci U Podkovy. Po občerstvení a příjemném odpočinku nasedáme a odjíždíme zpět k domovu. Zájezd se nám moc vydařil, kdy ke všemu přispělo počasí s dalekými výhledy a určitě si ho každý užil dle svého. Dlouhá trasa 17 km – krátká 10 km. 

Ladislav Rasocha

26. 6. 2019 – středa

Zalíbené

Do Hlinska přijelo brzy po ránu vlakem 11 turistů. Z nádraží nás cesta vedla pěšky do Betléma a dál na Tylovo náměstí. Odtud nás odvezl linkový autobus do krásné přírody u obce Zalíbené. Po krátké zastávce u kapličky sv. Antonína jsme se ponořili do místních hlubokých lesů. Bylo již na čase, protože sluníčko začalo pěkně hřát. V příjemném stínu lesa jsme došli k Malému Černému rybníku. Cestou jsme ochutnávali lesní plody a bavili se sběrem hub. Před opuštěním lesa jsme ve stínu posvačili a pak se vydali na překrásné horské louky, které svým vzhledem velice připomínaly Šumavu. Sešli jsme z kopců (690 m.n.m.) do Vojnova Městce a na náměstí jsme museli doplnit tekutiny. Vzhledem k velkému horku (34° C) jsme se rozhodli dále pěšky nepokračovat a počkali jsme na autobus, který nás odvezl do Ždírce n. D. Tradici jsme neporušili, protože v cukrárně větrníky měli. Po třinácté hodině jsme se vrátili zpět do HB.

Jiří Moliš           

25. 6. 2019 – úterý

Ze Žďáru do Hamrů

Z rychlíku překvapivě vystoupilo 18 turistek, které se rozhodly přežít s námi dnešní hodně teplý den. Sedmikilometrová trasa začala na nádraží a po nezbytných informacích pokračovala nejprve městem. Zastavily jsme se u božích muk se srdcem a u pomníku k 1. světové válce, od Domu U Hobzů jsme odbočily do Tyršovy ulice ke sgrafitovým domům, sokolovně a na Doležalovo náměstí. Náměstím Republiky jsme sešly dolů za zvuku zvonkohry až do IC a uvnitř následovalo blahopřání Zdeně Fikarové a pohoštění, nějaké nákupy a focení. Potom jsem turistky upozornila na některé pamětihodnosti na náměstí a úzkou uličkou jsme prošly ke kostelu sv. Prokopa, který jsme si prohlédly i uvnitř. Ochotný pan kostelník nás pustil i do kaple svaté Barbory a odpověděl na naše dotazy. Kolem Moučkova domu a Tvrze jsme šly dolů po schodech, po lávce přes řeku Sázavu a po ČTZ i ulicemi města kráčely dál k soše Hamroně. Další zastávka se svačinou následovala až za rybníky Jedlovský a Dívka a tam jsem taky přečetla pověst. Polní cestou s výhledem na obec Hamry jsme se dostaly k železniční zastávce. Času zbývalo hodně, ale nakonec jsme spokojeny odcestovaly domů.

Alena Hladká a Milena Košetická

 

22. 6. 2019 – sobota

11. Chotěbořské putování

Přijely jsme ranním vlakem - já a Milena Košetická a zjistily jsme, že jsme z naší KČT zřejmě samy. Po zaplacení poplatku a výběru trasy 15 km jsme se vydaly po modré značce a místy po fáborkovém značení, šly jsme městem, polní i lesní cestou až do Nové Vsi k palírně a pak toutéž cestou zpět. Zpočátku se naše trasa kryla s dětskou, takže jsme dostaly i pohádková razítka. Výlet se nám líbil, dětské úkoly a postavičky u nich byly moc pěkné. Odměnily jsme se návštěvou cukrárny s výborným občerstvením. Účastníků akce bylo prý celkem asi 130, z toho nejvíc na dětské trase.

Alena Hladká

19. 6. 2019 – středa

Do Břevnice

V 8.00 hod. jsme se sešli  u kostela a po nutných informacích  se dali parkem kolem stadionu a Cihláře do Vlkovska. Od rána hřálo sluníčko, ale nám se šlo zatím dobře. Tady jsme   prošli kolem všech  rybníků a u „Zádušáku“ jsme to namířili ke Knyku.  Ten jsme prošli, Milan našel pěknou cestu mezi polma a my jsme byli za chvíli v Dolní Krupé. Slunce pražilo, moc jsme se nikde nezastavovali a pokračovali dál do Chrasti. Je to malá, hezká, upravená vesnička, mají tady pěkné posezení, tak jsme ho hned využili. Měli jsme čas, poseděli asi 1 hodinu a potom se vydali asi 1 km na bus. S ohledem na počasí a ušlé km jsme do Břevnice nešli. Zúčastnilo se nás 11  statečných a ušli jsme asi 11 km.

Milena Beránková

18. 6. 2019 – úterý

Kolem přehrady

Tak jak bylo naplánováno, 25 turistů pod vedení Boženky Megelové a Jarušky Bredové, vyšláplo na dnešní vycházku. Podél potoka, kolem "Rybářské bašty" jsme došli k přehradě. Na zastávce u lesa nám oslavenkyně nabídla sladké a slané občerstvení, které bylo výborné. Naše cesta vedla směr Grodlův mlýn k druhému zastavení naučné stezky B. Reynka. Památník rumunských vojáků, kteří zemřeli za osvobození Československa, byl místem společné fotografie. Po krátkém odpočinku před vlakovým přejezdem jsme pokračovali zpět do Havlíčkova Brodu. Našlapali jsme sedm kilometrů. 

Marie Hurychová

15. 6. 2019 – sobota

Jak se peče chleba

Tento den sv. Petr pořádně přitopil pod kotlem a vítr uzamkl do komory. Za dusného počasí se nás sešlo na nádraží pouze 7. Zvolili jsme pouze krátkou trasu, protože dlouhá vedla převážně otevřenou krajinou. S menšími komplikacemi (výměna vadné soupravy) při přestupování v Kolíně jsme po desáté hodině dorazili do Českého Brodu. Prohlédli jsme si město a vydali se na cestu do Štolmíře. Přišli jsme včas, právě se z pece vyndávaly dalamánky. Občerstvili jsme se, nakoupili chleba a koláče, zchladili jsme se v kostele. Kolem půl druhé jsme se vydali na zpáteční cestu, v Českém Brodě navštívili informační centru, doplnili zásoby tekutin v místní restauraci a vydali se na nádraží. Zpáteční cesta proběhla bez komplikací.

Ludmila Kocmanová

12. 6. 2019 – středa

Brožkova skála

Z autobusu v obci Cikháj vystoupilo 15 turistek a turistů, seznámili se s trasou a informacemi Míly a vydali se po MTZ kolem kaple sv. Anny, polem a lesem kolem panáků, ukazujícím směr Cikháj nebo Fryšava, pak ke Sražené vodě (ale zcela bez vody) a k prameni Svratky. U Brožovy skalky byla zastávka s odpočinkem a pověstí. Po delší cestě lesem jsme došli ke starému buku a pak polem sešli do obce Tři Studně, kde jsme si prohlédli domek Kaprálových (nyní penzion) a symbolický hrob Vítězslavy Kaprálové. Po občerstvení na zahrádce restaurace „U Loubů“ jsme pokračovali na nejmenší náměstí EU a k rybníku Sykovec. Vyfotili jsme se před sochou Káněte (od Olšiaka), následovala obec Vlachovice  a les Ochoza, přes Bílou skálu a podél louky Pernovky jsme dorazili ke Skihotelu. Potom se značení změnilo na červenobílé a podél dvou obrázků s příběhem nás cesta zavedla až na nádraží Nové Město – zastávka. Absolvování patnáctikilometrové trasy ve vedru nám usnadnil svěží, až čerstvý vítr, takže se výlet všem líbil.  

Alena a Jiří Hladkých

11. 6. 2019 – úterý

Z Věže do Úsobí

Ráno před  devátou hodinou jsme přijeli do Věže. Slunce svítilo už od rána, štěstí, že foukal vítr, bylo vedro. Z Věže jsme se pustili po ŽTZ  k Ulrichovu mlýnu, pokračovali dál do Koječína. Lesem jsme se dostali  k Radňovským chatám. U Svaté Anny u studánky jsme se opláchli, posilnili, odpočinuli a šlapali jsme dále do Úsobí. Někteří z nás se šli posilnit do zdejší "klubovny", jini pro zmrzlinu a za chvíli nám jel autobus.  Bylo nás 21 turistů,  ušli jsme asi 9 km.

Milena Beránková


                                                                                                                                                                                                                                

8. 6. 2019 – sobota

Z Hesova po červené

Na nádraží se sešlo 12 turistů. Počasí nebylo vůbec dobré, bylo zamračeno a tak jsme vyrazili do vláčku. Jedeme do Přibyslav-zastávky. Odtud jdeme po červené TZ kousek po silničce do Keřkova, ze které odbočíme do lesa a pokračujeme přírodou (polem, lesem, lučinou). Tráva nám narostla, ale pěšinka byla prošlapaná. Cestou na nás začalo mrkat sluníčko a hned byla lepší nálada. Došli jsme do Pohledu a tam na nás čekalo překvapení. Pan Milan Dočkal (syn Emy Dočkalové) nás pozval na kávu a Ema přinesla koláčky. Tak jsme se posilnili a odpočali si a pokračovali jsme dál přes Pohled, Termesivy do Havl. Brodu. To  už bylo krásné slunečné počasí. Velké díky patří Emě Dočkalové, která dovedla zbytek naší výpravy domů. Já jsem musela z Pohledu odjet domů dřív z rodinných důvodů. Našlapali jsme 14 km.

Míla Špačková, Ema Dočkalová

5.6.2019 - středa

Smrčná, Trpišovice, Stvořidla

Odjeli jsme vlakem z Havlíčkova Brodu do Světlé, kde jsme přestoupili na vlak do Smrčné. Odtud jsme pokračovali přes Trpišovice a Dobrovítovu Lhotu do Stvořidel. Cesta vedla kopcovitým terénem a převážně po lesních cestách. Ve Stvořidlech jsme se občerstvili a šli dál tentokrát kolem řeky do Smrčné. Odtud jsme se vlakem v 11,00 hodin vrátili zpět do Havlíčkova Brodu. Celkem nás v tento slunečný den s vyloženě letní teplotou pochodovalo 16 turistů. Trasa měřila cca 10 km.

Ladislav Kučera

4.6.2019 – úterý 

Jihlavské zajímavosti

Bylo nás 16 odvážných žen a našlapaly jsme 7 km, a to vzhledem k velmi teplému a úmornému počasí. Po seznámení s trasou, blahopřání Vlaďce k narozeninám a informacemi našeho vedení jsme vyšly známým směrem kolem Legiodomu, Sokolovny s Divadlem DIOD do Smetanových sadů s kostelem sv. Ducha, do Parku G. Mahlera a k Bráně Matky Boží. Pak jsme se ochladily v minoritském kostele Nanebevzetí P. Marie s pěknými freskami. Na Masarykově náměstí s množstvím památek jsme se zastavily u dolního rohu a prošly po chodníku proti domu s malovanými biblickými výjevy a pak Domu Gustava Mahlera. Modrá turistická značka nás zavedla až k Popravčímu sloupu, jiný sloup jsme potkaly v zahradě poblíž řeky Jihlávky a konečně nás přivítala Stará plovárna, rybník s naučnou stezkou. Tam jsme se ve stínu stromů nejprve občerstvily, vyslechly pověst o svatém Martinovi a podkovách jeho šimla. Celý rybník jsme obešly a prohlédly si cestou tabule o přírodninách a historii Staré plovárny. Jinou cestou jsme se vrátily na náměstí, některé turistky se oddělily a odjely domů autobusem, 9 zbylých se zdrželo u zmrzliny a Křížovou ulicí podél kostela Povýšení sv. Kříže a dál opět Třídou Leginářů došlo na městské nádraží. Příjezd vlaku do Havlíčkova Brodu byl po 15. hodině. Vycházka se vydařila a líbila se všem.

Alena Hladká a Milena Košetická

 

1.6.2019 – sobota 

12.ročník Ždírecký okruh

Start 12.ročníku pochodu byl v klubovně SDH ve Ždírci nad Doubravou. Turisté  měli možnost si vybrat různé pěší a cyklistické trasy. Většina si zvolila 12 km pěší trasu. Vedla podél Pobočenského rybníka, rybníka Řeky, kde byla možnost občerstvení. Pokračovalo se do Hluboké k penzionu U Strašilů, před kterým stojí socha Josefiny od Olšiaka. Nezapomněli jsme se společně vyfotografovat a dále pokračovali po žluté značce. Nakoukli jsme na malá divoká prasátka a došli do cíle – klubovny SDH ve Ždírci. Provázelo nás  nádherné počasí, nejen teplo ale i  kouzelné vatové mráčky a nádherné louky s polním kvítím. Trasy připravil p.ing. Pavel Šimák ve spolupráci s  Turistickým informačním centrem, Městem Ždírce n.D., SDH Ždírec n.D. a naším odborem. Účastnilo se celkem 137 turistů. Děkujeme za obětavou práci při přípravě pochodu.

                                                                                                                   Jarka  Kohoutová 

 

29. 5. 2019 – středa

Cestičkami Vládi Škvařila

Za poněkud pošmourného rána odjíždí devět turistů z terminálu v 8,05 autobusem, s rizikem deštivé vycházky, směrem Skřivánek. Kupodivu na zastávce Pleas přistupují ještě další tři turistky takže je nás nakonec dvanáct. Po vystoupení na Skřivánku už vytahujeme deštníky a za mírného deště se vydáváme směrem naplánované vycházky. U chalupy Škvařilových je otevřená branka do zahrady a ve dveřích nás vítá Jana a zve nás dál. V příjemně vyhřáté chalupě, při kafíčku, táců chlebíčků a koláčů, trochou dobrého truňku a čokoládovými bonbony, se kterými se připojují další dvě oslavenkyně Jana Adamová a Zuzana Dlouhá, je nám moc fajn. Po příjemně strávené hodince, spojené se vzpomínáním na Vláďu Škvařila a další turistické přátele, kteří již mezi námi nejsou, se po rozloučení s Janou Š., vydáváme směrem Štoky. Jana odmítá naší pomoc s úklidem a mytím nádobí takže jedna růžička je jen malou satisfakcí za pohoštění. Jano ještě jednou díky. Protože jsme si vycházku kilometricky zkrátili, tak jsme si křížem krážem prošli Štoky, prohlédli galerii vystavených výkresů dětí u místní školy a nakonec zastavili ještě na pivko v místní hospůdce. V 11,58 odjíždíme domů.

 

                                                                                                                            Zdeněk Kohout

28. 5. 2019 – úterý

Z Pohledu ke sv. Anně

Na nádraží, přesto že to vypadalo na uplakaný den, se sešlo 16 žen a jeden statečný muž. V Pohledu po informaci o trati jsme vyrazili za svým cílem. Zastavili jsme  v zámeckém parku, ale mokrá tráva nám neumožnila park projít. Turisté si vyslechli povídání o založení parku Evženem hrabětem Silva Taroukou, který vlastnil zámek v letech 1824-1864.Jeho synovec Arnošt Emanuel se přiženil do Průhonic, kde založil věhlasný Průhonický park, který jsme před měsícem navštívili. Pokračovali jsme podle nedostavěné školy a se zájmem jsme se podívali na čápi na komíně bývalého lihovaru. Přešli jsme silnici na Přibyslav a blátivou cestou jsme došli ke sv. Anně. Tady jsme posvačili a zjistili, že teče voda z pramene u kaple. Málo, ale teče.11.5. kdy jsme tudy šli při jiné vycházce, voda ještě netekla. Na zpáteční cestu jsme se vydali směrem na Simtany. Bylo mokro, tráva na louce ale byla posečená, tak se nám šlo lehčeji. Pokochali jsme se výhledy a sešli do vesnice. Zde byla na silnici překážka v podobě rekonstrukce, ale i to jsme zvládli a přes louku jsme přišli k nádraží. Počkali jsme na vlak a ujížděli k Brodu. Děkuji všem za vzorné chování. Našlapali jsme asi 6 km.  

Ema Dočkalová                                                                                                                                                                                                                                                                        

25. 5. 2019 – sobota

39. ročník Teslácký šotek

Start pochodu byl v bývalém podniku Tesla v Jihlavě. Trasy byly připraveny různé, pro pěší od kočárkové až po 43 km trasu a cyklisté měli možnost si zvolit trasu od 17 km do 75 km. Cíl byl u vchodu do ZOO u parkoviště městského parku Hélios. Odměnou byl Pamětní list a výborný koblížek. Kdo měl zájem navštívit ZOO koupil si vstupenku se slevou. My jsme si vybrali trasu 12 km. Na Okrouhlíku jsme se občerstvili a poslechli country kapelu. Šlo se velice krásnou přírodou a chvilkové zamračení a drobný déšť nemohl zkazit pohodu a dobrou náladu.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

22. 5. 2019 – středa

Kutná Hora – údolí Vrchlice

I přes nepřízeň počasí přišlo na dnešní vycházku 7 turistů, v hale se k nám přidaly ještě 4 děvčata z Jihlavy a ve Světlé nad Sázavou přistoupila ještě jedna. Dojeli jsme do Kutné Hory - města, kde jsme se seznámili s trasou a hlavně se oblékli do pláštěnek a vzali deštníky. Déšť nás provázel celou vycházku. Prošli jsme městem a pod chrámem Sv. Barbory se vydali údolím říčky Vrchlice. Prošli podél kolejí, kde jsme si ve skále prohlédli podobiznu Vrchlického a pokračovali po naučné stezce (tzv. Stříbrná stezka). Na cestě jsme potkali  mnoho mlýnů, některé byli zarostlé ruiny, jiné v rekonstrukci. Došli k Velkému rybníku, z kterého vystupují vysoké skalní stěny a viděli i vodopád. Vycházka končila v Malešově, kde jsme promoklí, ale spokojený z cesty nastoupili do vlaku a vrátili zpět do Havl. Brodu.
                                                                                                                                                                                                                                  Marie Domkářová


                                                                                                                  

21. 5. 2019 – úterý

Dolní Město, Smrčná

Dnešní vycházka byla ryze „dámská jízda“ sešlo se nás 27. Autobusem jsme kolem deváté hodiny dojely do Dolního Města a po nezbytné informaci o průběhu cesty a občerstvení od Milušky jsme se vydaly na cestu do Loukova. Zde bylo první zastavení u kostela sv. Markéty, pověděly jsme si něco o historii kostela i bývalé obci a po dohodě jsme pokračovaly do Meziklasí, Koňkovic a Smrčné na zpáteční vlak do Brodu. Cestou jsme se zastavovaly, abychom se pokochaly výhledy na hrad Lipnici, který byl pokaždé jiný. Asi po 9 km jsme dorazily na výše zmiňovanou zastávku, abychom odjely domů. Počasí nám vyšlo, nepršelo a tak jsme si to užily.

                                                                                 Jana Píšová, Majka Sedláková

18. 5. 2019 – sobota

Májová vycházka

Sobotní ráno nás přivítalo dosti chladné, tak že jsme nevěděli co na sebe. Předpověď, ale byla, že bude až 18 stupňů tepla což, ale stav počasí nenasvědčoval. Pro jistotu jsme vytáhli teplé bundy. Na terminálu jsme se sešli v počtu 7 turistů. Samozřejmě, že nás napadlo " 7 statečných". Trasu jsme si mírně zkrátili, protože bylo po týdenním dešti a cesty v lese byly samé bláto. Jeli jsme proto autobusem až na Vysočinu a odtud trošku lepší cestou přes Kolenec a kaskády rybníčků do Šlapanova. Tam nás čekal mnich, který byl štědrý a myslím, že nás i dobře pohostil. Potom jsme se vydali na vlak zpět do Havl. Brodu. Trasa měřila cca 9 km spíše po neoznačených cestách. Zúčastněným turistům mockrát děkujeme.

F. a A. Simunovi

17. 5. 2019 – pátek

Dnes, v den odjezdu zpět na Vysočinu, si opět mohl každý vybrat svou variantu, jak prožije den. Po společné snídani se většina turistů sbalila a odešla na vlak v 8,45 hodin, kterým odjeli přes Brno zpět do Havlíčkova Brodu. Ostatní si dali sbalené věci do společenské místnosti v ubytovně a vyrazili na poslední vycházku. Odjeli rovněž vlakem, ale na opačnou stranu do Kobylí. Tady vystoupali asi 2,5 km vesnicí a došli k nové rozhledně, která nese název Stezka nad vinohrady. Je to spirálová rozhledna s kruhovým výhledem, vysoká 7,6 m a byla otevřena 27. 10. 2018. Její tvar má symbolizovat životní cyklus přírody. Tady jsme se s ostatními rozloučily i já s Jarkou a odjely jsme autem do Lednice, kde jsme se prošly k Janovu hradu a k Minaretu, protože jsme to nestihly ve středu. Ostatní pokračovali pěšky přes obce Vrbice a Bořetice do Velkých Pavlovic, kde si v ubytovně vyzvedli zavazadla a odjeli domů.

Lenka Žáková

16. 5. 2019 – čtvrtek

Dnes na svátek Jana Nepomuckého jsme odjeli vláčkem na opačnou stranu než předchozí dny a přes Bořetice a Kobylí jsme dojeli do Mutěnic. Všichni jsme od zastávky vystoupali mezi vinohrady k rozhledně Vyšicko. Výhledy sice nebyly do daleka, ale blízké okolí jsme měli jako na dlani. Po návratu zpět do Mutěnic si účastníci krátké trasy prohlédli městečko Mutěnice s kostelem sv. Kateřiny a odjeli autobusem do Hodonína. Účastníci delší trasy pokračovali přírodou podél rybníků se zastávkou na svačinu u pramene Ilčíka. Kolem ZOO došli do Hodonína. Prohlídka města byla na každém turistovi (náměstí, radnice, kostel sv. Vavřince, přístaviště u řeky Moravy, socha TGM). Návrat po skupinách vlakem zpět do Velkých Pavlovic. Účastníci kratší trasy měli v nohách cca 10 km, delší trasy 22 km (z toho 7 km po Hodoníně). Déšť nás minul a odpoledne i vykouklo sluníčko.

Václav Kotěra, Milan Rásl a Jindřich Rosecký

15. 5. 2019 – středa

Probudili jsme se do zamračeného rána, a přesto jsme vyrazili na plánovanou trasu do lednického areálu. Vystoupili jsme na autobusové zastávce Hlohovec – Tři Grácie. Odtud jsme šli po cyklostezce k empírovému zámečku Tři Grácie. Díky přítomnosti úklidového pracovníka jsme měli možnost nahlédnout dovnitř. Před zámečkem jsme udělali společnou fotku a rozdělili se na dvě skupiny. První šla rychleji, aby stihla dojít až k minaretu. Obě skupiny pokračovaly po Knížecí cyklostezce. Cestou jsme míjeli empírové hospodářské stavení Nový Dvůr. Další zastávkou byl Apollonův chrám. Zastavili jsme se, abychom obdivovali krásu této stavby. Dále jsme pokračovali podél Mlýnského rybníka do nových lázní. Vystoupali jsme na vyhlídku a podívali se do kraje. Na kolonádě jsme posvačili a podél zámeckého zahradnictví a loveckého zámečku došli k Janovu hradu. Tato romantická zřícenina byla postavena v zákrutu řeky Dyje, uprostřed lužního lesa. Nivou Dyje kolem akvaduktu a četných ostrůvků jsme se dostali až k minaretu. Po absolvování 302 schodů jsme byli odměněni krásným výhledem na celý Lednicko – valtický areál. Cílem obou skupin byla zámecká zahrada, park a zámek. V zámku jsme měli domluvenou prohlídku 1. okruhu. Interiér zámku se všem líbil. Někteří ještě navštívili skleník a prohlédli si zahradu. Po občerstvení jsme nastoupili do autobusu do Podivína, s přestupem na vlak do Velkých Pavlovic. To už spustil déšť, ale dá se říci, že to byl vydařený výlet.

Věra Dymáčková, Ilona Poláčková, Hana Koubková a Líba Ertner

14. 5. 2019 – úterý

Na úterý 14.5., na den třetího ledového muže Bonifáce, byl naplánován výlet do Valtic a Břeclavi. Po snídani část turistů odjela na dlouhou trasu do Valtic. Ostatní tam odjeli pozdějším spojem. Ve Valticích jsme si dle zájmu prohlédli náměstí, zámek, muzeum, někteří nahlédli do zámeckého parku. Většina se vydala po ČTZ na kolonádu, která je na kopci nad městem. Po prohlídce a odpočinku jsme obdivovali výhledy do krajiny. Z kolonády jsme se vrátili zpátky do centra města a prohlédli další památky. Vycházku po Valticích jsme ukončili nezbytnou návštěvou cukrárny. Po 13 hodině jsme autobusem odjeli do Břeclavi, cestou přistoupila další část naší skupiny. Po dohodě s nimi jsme vystoupili v Poštorné a obdivovali krásný cihlový kostel Navštívení Panny Marie. Z Poštorné jsme se vydali do centra Břeclavi. Po návštěvě IC, které se nachází v Lichtenštejnském domě, jsme využili nabídku navštívit židovskou synagogu s výkladem. Na náměstí nás zaujala moderní architektura kostela sv. Václava, který stojí na místě kostela zničeného náletem za 2. světové války. Z Břeclavi jsme se autobusem vrátili v odpoledních hodinách do Velkých Pavlovic. Účastníci krátké trasy našlapali asi 10 km, dlouhé asi 17 km.

Jana Adamová, Vlaďka Doležalová, Jana Píšová a Majka Sedláková

13. 5. 2019 – pondělí

Ráno jsme odjeli rychlíkem z Havlíčkova Brodu a po několika přestupech jsme dojeli do Velkých Pavlovic-zastávky. Ubytovali jsme se v ubytovně TJ Slavoj a po krátkém odpočinku jsme se vydali na procházku okolím. Došli jsme na rozhlednu Slunečná, kde byly pěkné výhled, jenom foukal silný vítr. Pokračovali jsme po ŽTZ kolem kaple sv. Urbana do Velkých Pavlovic. Viděli jsme rozlehlé vinice, vinné sklípky, na náměstí jsme obešli kostel Na Nebevzetí Panny Marie, radnici, pomník padlým a podél šprýcharu – nynějšího hotelu Lotrinský jsme se vrátili na ubytovnu. Celkem jsme ušli asi 6 km za větrného počasí s občasným deštěm a zataženou oblohou. Bylo nás 38.

Alena Hladká, Milena Košetická, Míla Malá a Růža Krejčová

VELKÉ PAVLOVICE

 

15. 5. 2019 – středa

Z Havlíčkovy Borové

Svátek Žofie má ukončit zmrzlé muže tím, že je počůrá. To říká květnová pranostika. Dnes 15. 5. 2019 toto splnila. Přes nepřízeň počasí jsme autobusem  dojeli do Havlíčkovy Borové v počtu 8 turistů. Pokračovali  jsme do  Peršíkova, kde ještě nikdo z účastníků nikdy nešel. Dále jsme pokračovali lesní cestou okolo hájenky k Saifrtovému dubu a po turistické značce do Ždírce nad Doubravou. Všem účastníkům se trasa líbila. Délka trasy 10 km.

Láďa Kučera

14. 5. 2019 – úterý

Z Hesova

Ráno se sešlo na nádraží ČD kupodivu 28 turistek, i když předpověď počasí nebyla příjemná. Vlakem jsme odjely do Hesova. Tam po vystoupení z vlaku na nás čekalo překvapení. Měly jsme 3 oslavenkyně a tak byla velká oslava. Nemusely jsme cestou ani svačit. Potom vycházíme z nádraží do Hesova, dále na Uhry, kde byly nádherné výhledy. Dále jdeme do Dlouhé Vsi a přes lesy do Bartoušova. Tam jsme měly času dost do příjezdu autobusu a tak hledáme místečka, kde se schováme před větrem. Cestou foukal dost studený vítr a tak máme rukavice na rukách, čelenky i kapuce. Nad Dlouhou Vsí poletoval i snížek. Bonifác, jeden ze zmrzlých mužů se opravdu vyplnil. A tak našim oslavenkyním přejeme hodně zdraví, štěstí, pohodu, klid a mnoho dobrých kamarádů. Dneska byla dámská jízda. Ušly jsme 7 km.

Míla Špačková

11. 5. 2019 – sobota

Z Pohledu

Ráno se nás sešlo na nádraží 19 turistů. Odjeli jsme do Pohledu a asi 10 minut jsme čekali na vlak od Přibyslavi, kterým přijela jedna turistka. Dali jsme vpravo z nádraží směrem na Simtany. Obec jsme prošli a začali stoupat do kopce směrem ke sv. Anně. Tady jsme chvíli poseděli, někteří šli prozkoumat, zda pramen teče. Neteče. Pokračovali jsme přes hlavní silnici, přešli polní cestou a lesem kolem malého rybníčku a chaty "Janička" loukou k obci Ždírec, zde jsme odložili pytel s odpadky nasbíranými cestou (dnes to byla vycházka se sběrem odpadků) a vydali se uličkou Ždírce polní cestou do Dvorců. Došli jsme k hlavní silnici a přešli na druhou stranu do Pohledských Dvořáků. Potom po chodníku k Albertu, kde jsme náš výlet ukončili. Rozešli jsme se do různých stran, několik nás odešlo do "Hodovny", kde jsme přečkali dešťovou přeháňku při sklenici piva. Děkuji všem, kteří přišli.

Ema Dočkalová 

8. 5. 2019 – středa

Po stopách pátera Josefa Toufara do středu ČR

Zájemci o vycházku - Po stopách pátera Josefa Toufara do středu ČR  - odjeli vlakem do Leštiny u Světlé nad Sázavou. Pěšky jsme pokračovali po modré turistické značce přes obec Dobrnice, Kynice až do cíle naší cesty Číhoště. Prohlédli jsme si střed ČR, kostel, kde jsme vyslechli část výkladu o Číhošťském zázraku. Občerstvili jsme se v místní hospůdce a vraceli jsme se stejnou cestou do Leštiny. Zhruba 12 km jsme absolvovali za krásného slunného počasí.

Marie Hurychová

7. 5. 2019 – úterý

Z Přibyslavi do Ronova

Na hesovské vlakové zastávce se konalo nejprve pohoštění a blahopřání oslavenkyním, přivítání a seznámení s trasou. Po polní cestě kolem rybníka Žabka a dál ulicemi Přibyslavi jsme došli ke kostelu sv. Jana Křtitele. Uvnitř a pak venku na místě bývalého hřbitova nás paní Šauerová seznámila s historií i současností. Pokračovaly jsme po Bechyňově náměstí až k domu s knihovnou, IC a muzeem, na dvoře jsme posvačily (už jenom samé ženy) a odpočaly si, přitom jsem přečetla pověst. Následovala cesta dolů a Husovou ulicí kolem Rosendorfského statku, zámku, sokolovny a kulturního domu s kašnou. Odbočily jsme a postupně dokráčely ven z města a další historickou zajímavostí byl úvoz ke Kubínskému lesu. Z lesa jsme sešly dolů do Ronova a po starém mostě se většina turistek vydala cyklostezkou do Přibyslavi k nádraží, kde celkem snadno dorazily před příjezdem rychlíku. Po odjezdu přišly ještě dvě turistky s Věrou Grodlovou na vlak, o němž jsem nevěděla, že také přijede. Celkem bylo 31 účastníků, ale 9 km ušli jen někteří, a to za pěkného počasí.

Alena Hladká

4. 5. 2019 – sobota

Cestou Vysočiny

Navštívili jsme 22.ročník dálkového pochodu  Cestou Vysočiny ve Štokách. Pochod pořádá Loutkoherecký soubor Štokánek s Úřadem Městyse Štoky. Byly připraveny trasy pro pěší i cyklisty. Start byl na Myslivecké chatě, kde jsme obdrželi Kontrolní lístek s mapkou tras a křížovkou, kterou jsme doplňovali na trase umístěné na cedulkách. My jsme zvolili trasu 10 km, která vedla přes Studénku, Petrovický mlýn, po naučné stezce do Štoků do cíle v Myslivecké chatě. Zde jsme obdrželi Diplom a zároveň jsme se dle výběru jídel dobře najedli. Malou zajímavostí bylo, kdo měl na sobě oblečení se zelenou barvou dostal i malý dárek.

Našich turistů bylo pouhých 10, celkem bylo 348 účastníků, většina cyklistů.

Jarka Kohoutová  

1. 5. 2019 – středa

1. ročník - Májové toulání pelestrovskými lesy

Letošní, premiérový ročník pochodu a cyklojízdy, který jsme nazvali „Májové toulání pelestrovskými lesy“ se vydařil po všech stránkách. Bylo sice větrné, ale slunečné počasí, které přilákalo k pelestrovské hospůdce, kde byl cíl hvězdicového pochodu,  nakonec 165 účastníků. Hvězdicového proto, že si každý turista mohl zvolit nejen trasu, ale i jakým způsobem o odkud se do cíle dostane. Někdo přišel pěšky, někdo přijel na kole a někdo třeba v kočárku. K naší radosti jsme na Pelestrově přivítali i několik turistů z okolních odborů KČT. Všichni byli také spokojeni s nabídkou a obsluhou místní hospůdky, kde se každý občerstvil podle své chuti. Moc děkujeme majitelům hospůdky za vstřícnost a poskytnutí zázemí pro náš nový pochod.

Ladislav Rasocha

 

30. 4. 2019 – úterý

Slet čarodějnic

Opět nastal ten den, kdy se slaví čarodějnice. I turisté se sešli u restaurace HUBERT, aby se vydali do Pelestrovské hospůdky, kde se každoročně o tomto dni scházíme. U restaurace se sešlo 20 turistů a odcházíme směrem do Pelestrova. Cestou dostáváme pohoštění od Jarušky Stehnové, která oslavila svátek. Přijdeme do hospůdky, která už je plná turistů a není si pomalu kam sednout, ale protože jsme štíhlí a dobří kamarádi, tak se vejdeme. Byli tam další oslavenci a tak je další občerstvení. Děkujeme všem za dobroty a přejeme jen to nejlepší, hlavně zdraví, štěstí, pohodu, lásku a plno radosti jak k svátku, tak k narozeninám. Přijel i náš Jeníček, aby nám zahrál na harmoniku. Po občerstvení a po opečeném špekáčku si zazpíváme. Přijel i pan František Milichovský z Babic a tak se muzikanti vystřídali a zpívalo se dál. Myslím, že se to jako vždy vydařilo a budeme se těšit, aby jsme se zase všichni za rok sešli. Počasí moc dobré nebylo, byla zima, a proto jsme byli vevnitř. Ušli jsme tam i zpět 10 km.

Míla Špačková

27. 4. 2019 – sobota

Autobusový zájezd do Průhonic

Autobusem jsme vyjeli do Dendrologické zahrady u Průhonic, kde jsme navštívili základní okruh nejstarší centrální partie zahrady v širším okolí Černého rybníka, skupiny jarních kytiček, tulipánů, narcisů, vřesů, nočních fial, čemeřice, různých vzácných druhů magnólií, tulipánovníků, azalek a rododendronů. Ukázky různých živých plotů, kouzelných rybníčků se vzácnými rostlinami. Pokračovali jsme přes Štípenku, Dlouhou a Barevnou louku ke kavárně, kde jsme se občerstvili, navštívili prodejnu květin, zde neodolala většina a koupila si sazenice květin. Odtud jsme přejeli do Průhonic a navštívili Průhonický park, někteří prošli Základní okruh a ostatní Hlavní okruh. Kolem Podzámeckého rybníka jsme se těšili z nádherného seskupení stromů a keřů domácích a cizích dřevin. Vyšli jsme na Gloriet, využili krásných výhledů, obdivovali nádhernou stavbu průhonického zámku. Zde jsme využili zámeckou kavárnu, podívali na stále expozice o Průhonickém parku, jeho vzniku a zakladateli hraběti A. E. Silva Taroucovi. Krásné a příjemné prostředí parků potěšilo všech 49 účastníků a našlapali 10 km.

Jaroslava Kohoutová

24. 4. 2019 – středa

Putování za pitnou vodou

Dne 24. 4. byla zorganizována vycházka za pitnou vodou. Vycházku vedl Zdeněk Holý po některých vodárenských objektech akciové společnosti VaK Havlíčkův Brod. Vlakem odjelo 18 turistů do Ždírce nad Doubravou. Po uvítání na nádraží jsme vyšli na trasu do Horního Studence, kde jsme navštívili zdroj pitné vody s názvem ŠTOLA KOSTEL. Pitná voda je zde jímána dvěma podzemními štolami. My jsme prošli za pomoci baterek levou kratší  štolou (délka 20 m,profil 140-70). Pokračujeme do Podmoklan, Branišova, Malochyně a do Bílku. Dva kilometry od Podmoklan je hlavní čerpací stanice společnosti VaK, kde je veškerá voda shromažďována. Zde jsme se seznámili s přibližně 80ti letou historií objektu a s historií jímání vody v tomto území. Voda je jímána v množství cca 80 l/s. Z hydrogeologického hlediska se jedná o usazené a velmi propustné horniny z období druhohor (název Dlouhá Mez). Odtud se zásobuje velká část Havlíčkova Brodu. Kdo ještě měl dost síly tak se vydal do vrchu na krátkou prohlídku vodojemu HOMOLE. Počasí nám přálo i když trochu foukalo ,ale bylo bez deště. Podle všech přítomných turistů byla vycházka poutavá a zajímavá. Našlapali jsme 12 km.

                                                                                                                                 Zdeněk Holý

 

23. 4. 2019 – úterý

Od studánky

Vedla: Megelová Bredová

Trasa: 7 km

Počet turistek: 28

Trasa – od studánky sv. Jána k bývalé barevně, pod Vršovicemi chráněnou přírodní oblastí do Herlif, od autobusové zastávky polní cestou na Termesivy a podél bývalého Plastimatu do Havlíčkova Brodu.

Jaroslava Bredová

 

20. 4. 2019 – sobota

Vycházka s exkurzí na letišti

Na Bílou sobotu 20. dubna se uskutečnila vycházka 6 km s exkurzí na brodském letišti. Sešlo se 31 turistů + 10 dětí. O vzniku a současném provozu letiště nám přednášel pan Janeček, vedoucí celého objektu. Velice poutavě hovořil o vzniku letiště, jeho fungování v současnosti. Je to letiště mezinárodní, jediné v kraji Vysočina. Působí tu převážně příznivci motorového létání – vyhlídkové lety i letecké výlety do zahraničí. Přálo nám slunečné, bezvětrné počasí, což přispělo k celkově naplněném dni!

Miluše Vidnerová

19. 4. 2019 – pátek

Vycházka na horu Říp

V rámci mimořádné vycházky jsme se vydali na celodenní vlakovou a pěší trasu na horu Říp. Ranním vlakem jedeme do Prahy, kde na nás čekají další účastníci vycházky a postupně dojedeme do obce Ctiněves. Odtud v celkovém počtu 27 účastníků se vydáváme po ČTZ na vrchol Řípu, kdy během cesty jsou krásné, za slunečného počasí, panoramatické výhledy z Pražské, Roudnické a Mělnické vyhlídky do okolní krajiny. Zde po občerstvení, prohlídce místní rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha pokračujeme nejdříve do obce Rovné a dále Vesce, kde se zastavujeme na občerstvení a odpočinek. Odtud už je to jenom kousek ke Kratochvílově rozhledně v Roudnici nad Labem, kterou samozřejmě také navštívíme a jsou odtud výhledy na Roudnici a okolí města. Dále jsme navštívili nádvoří místního zámku, Augustiniánský klášter, Rudný pramen a centrum Roudnice s návštěvou místního infocentra. Poté se přesouváme na vlakové nádraží, odkud se vydáváme zpět k domovu, ale cesta není jenom vlakem, kdy během mimořádné události se do Prahy dostáváme výlukovým autobusem a dále metrem na hlavní nádraží a odjezd nejbližším spojem domů. Výlet se moc vydařil, kdy k tomu samozřejmě přispělo slunečné počasí. Celkem jsme nachodili i s prohlídkou Roudnice 14 km.

Ladislav Rasocha

17. 4. 2019 – středa

Naučná stezka Březina

Na dnešní vycházku jsme vyjeli v počtu 31 turista do Humpolce, abychom prošli naučnou stezku, která byla pojmenována podle významného obyvatele Humpolce, básníka, spisovatele a především pedagoga Otakara Březiny. Stezka má 16 zastavení v délce asi 10 km a začíná v lesoparku pod Orlíkem. U 1. zastavení jsme informovaly o trase a vydali jsme se na cestu. Bylo krásné počasí a tak v klidu a pohodě jsme prošli 13 zastavení. Zbývající 3 zastavení vedou přes hrad Orlík, a protože hrad byl zavřený, tak jsme pokračovali cestou pod hradem, kolem  Židovského hřbitova a přes město na zastávku autobusu. Vycházku jsme zvládli i časově a tak jsme odjeli ve 12.34 do Havlíčkova Brodu.

 

Majka Sedláková, Jana Píšová

16. 4. 2019 – úterý

Kamenná - Dobronín

Z vlaku jsme vystoupily, v počtu 30 turistek, v zastávce Kamenná. Odtud naše cesta vedla na kopec za nádražím, kde byl pěkný výhled na celou ves a okolí. Dále jsme pokračovaly polní cestou směrem na Dobronín. Když jsme prošly lesem, na louce se turistky občerstvily a natrhaly si „bio kopřivy“ do velikonoční nádivky. Potom jsme pokračovaly lesem „Midrhulec“ a opět pěknou polní cestou k louce „Budínce“, kde jsme se u kříže postaveného na památku umučených bývalých německých osadníků vyfotografovaly. Odtud jsme došly na nádraží v Dobroníně k vlaku, kterým jsme se vracely zpět do Havlíčkova Brodu. Sluníčko nám po celou dobu přálo a tak se vycházka vydařila.

Marie Dontová

13. 4. 2019 – sobota

Do Veselíčka na řízek

Ranním vlakem odjíždíme do Žďáru nad Sázavou, odkud začíná naše pěší trasa. V počtu 24 účastníků nejdříve procházíme městem a poté se dostaneme k přehradě Staviště  odkud jdeme přírodou přes osadu Plíčky a dále kolem Pivoňského rybníka pokračujeme polní a lesní cestou k PP Díly u Lhotky, kde po lehkém odpočinku už pokračujeme do cíle trasy – Veselíčka. Zde jsme se společně sešli s účastníky kteří se sem dostavili vlakem. Ušli jsme cca 11 km. Počet pěších na vycházce 28, 15 dojelo vlakem. Celkem 43.

Ladislav Rasocha 

10. 4. 2019 – středa

Pramen Dyje, Jelení hora

Vlakem jsme přijeli do Hodic v počtu 14-ti turistů. Něco málo jsme si přečetli o Jelení hoře a okolí Hodic. Poté jsme se vydali okolo rybníků Dolní a Horní Jilmík k Jelení hoře, kde jsme posvačili a vydali se na další cestu k prameni Moravské Dyje. Od pramene jsme pokračovali dál do Třeště. Nezapoměli jsme se stavit v restauraci u Kapra na občerstvení. Vycházka byla příjemná díky dobré partě a krásnému počasí. V nohách máme 10 km.   

Líba Musilová 

9. 4. 2019 – úterý

Z Vlastějovic do Zruče

Dnešní vycházka začínala odjezdem z vlakového nádraží v osm hodin, s přestupem ve Světlé nad Sázavou, kde k nám přistoupily ještě dvě turistky, a další se k nám přidala v Ledči nad Sázavou. Motoráčkem jsme dojeli do Vlastějovic, kde nás vystoupilo 36 turistů, a po krátkém seznámení s trasou jsme se vydali po ČTZ na vycházku. Začátek vedl po silnici a po té jsme našli na polní cestu. Po levé straně jsme měli řeku Sázavu a na pravé straně skály. Došli jsme do obce Březina, kde nad řekou vedl železniční most. Dál cesta pokračovala přes Horky do Zruče nad Sázavou. Tam část turistů  odjela dřívějším vlakem domů a my ostatní jsme si prohlédli Zruč, hlavně zámek, zámecký park a také Baťovy domky. Počasí nám přálo, takže se vycházka vydařila. Ušli jsme 7 km a ti kteří zůstali ve Zruči déle, o něco víc.

Marie Domkářová, Marie Beránková
                                                                                                                                                                                                  

6. 4. 2019 – sobota

Vítání jara na rozhledně Rosička

Osobním vlakem jsme dojeli do Sázavy u Žďáru, po nezbytných informacích jsme popřáli Pepovi k narozeninám zdraví, štěstí a hodně našlapaných kilometrů. Vyšli jsme ke kapli P. Marie Karmelitské, nově postavené ve tvaru lodi, která byla vysvěcená v srpnu 2018. Přes Kopaniny jsme vystoupali k rozhledně Rosička. Zde byla možnost se občerstvit. Vystoupali jsme na rozhlednu, i když bylo zamračeno viděli jsme krásné okolí jak na havlíčkobrodsko tak i na žďársko. Zpět jsme se vydali přes obec Rosičku. Někteří se rozhodli jít do Žďáru nad Sázavou a ostatní přes Českou Mez do Sázavy. V Sázavě jsme uvítali otevřenou „Starou hospodu“, kde jsme se osvěžili dle vlastního výběru pivečkem, čajem nebo kávou a poté pospíchali na vlakovou zastávku v Sázavě. Zúčastnilo se 24 turistů včetně nejmladšího turisty Pavlíka. Našlapali jsme 11 km. Akci připravili Tom Tuláci Žďár nad Sázavou, vedené Vladimírem Sýkorou, za což jim velmi děkujeme.

                                                                                                          Jarka a Zdeněk Kohoutovi

3. 4. 2019 - středa

Hroši, Dařbucha a Rak

Celkem 14 turistek a turistů se po přestupu z vlaku na autobus ve Žďáře nad Sázavou vydalo do Stržanova (to byla malá změna). Po úvodních slovech jsme sestupovali dolů obcí po ZTZ až k vodní nádrži Strž a po jejím břehu do Světnova, kde jsme si prohlédli boží muka, starý kamenný most, kapličku sv. Václava se zvoničkou a pamětní desku světnovského rodáka na budově školy. Po ŽTZ jsme pokračovali do Škrdlovic k hotelu U hrocha, kde jsme se vyfotili před Olšiakovou sochou „Hroši“. Následovalo zastavení u památné lípy a na náměstí u kaple sv. Cyrila, Metoděje a Václava jsme si odpočli a nasvačili se. Červená značka nás dovedla k rybníku Velké Dářko a k soše „ Dařbucha“ (rozcestník), kde jsem přečetla pověst o lakomém mlynáři. Lesem s přírodními překážkami a zbytky sněhu, pak polní cestou jsme dokráčeli do vesnice Račín. U rybníka Jordán mají sochu „Raka“, žulový kříž s Kristem a opodál partyzánský památník. K naší smůle byla hospoda u minipivovaru ve středu zavřená, takže jsme čekali na autobusové zastávce a hřáli se na sluníčku, ale za větrného počasí. Školní autobus nás odvezl do Přibyslavi a brodské pak další bus domů. Bylo to 13 km pěšky.

Alena a Jiří Hladkých 

 

2. 4. 2019 – úterý

Z Chýšky do Štoků

I když odjezd na vycházku z Chýšky do Štoků byl již v sedm hodin, sešlo se na autobusovém nádraží 22 turistek. Po krátkém seznámení s trasou nám Maruška řekla trochu historie o obci Chýška. Dále jsme pokračovaly do Petrovic, kde jsme si prohlédly náves, kostel a kapličku a dozvěděly se opět něco z historie. Vycházka  pokračovala okolo Petrovického mlýna k Hanesovu mlýnu, zde jsme si udělaly přestávku na svačinu a prohlédly  okolí mlýna. Cesta pokračovala do Štoků a čekání na autobus jsme si zpříjemnily návštěvou hospůdky u Datlíka. Ušly jsme 7 km.

Marie Domkářová

30. 3. 2019 – sobota

39. ročník Jarní Vysočinou

Po prezentaci na startu nás vedoucí naši skupinky Jozef vedl přes fotbalové hřiště Na Losích a nemocniční areál. Ještě ranní rosou jsme prošli kolem Pivovarských rybníčků k hřbitovu. Bohužel Lipnice se nám schovávala v silném oparu. Dál pokračujeme k rybníku Drátovec 1, který jsme obešli zprava a lesem pokračovali na kontrolu v Pelestrovské hospůdce, kde jsme se občerstvili. Potom jsme navštívili Pelestrovskou studánku, kde bylo další krátké občerstvení. Pak už naše kroky směrovali nejkratší cestou k restauraci U Huberta, kde nám Jozef poděkoval za účast a kde jsme se rozešli. Našlapali jsme 12 km. Celková ( nám známá ) účast našeho oddílu byla 26 členů.

František Pithart

27. 3. 2019 – středa

Přes Hatě do Borové

Od Hesova, kde jsme popřáli Majce Sedlákové k svátku, jsme se dali po červené značce a pak cestou do Keřkova. Kolem starého špejcharu a podniku Sativa jsme pokračovali do kopce Hatě (517 m n. m.) a lesem a polní cestou jsme došli k Žižkově mohyle. Po fotografování následovalo občerstvení s poslechem pověsti „Sázka“ o borovském okolí. Opět po ČTZ přes Žižkovo Pole, po silnici a lesem jsme dokráčeli k větší překážce v podobě rozvodněného Modlíkovského potoka. Díky vzájemné pomoci jsme potok překonali a lesem a polem se přiblížili na dohled pěkného borovského kostelíčka. Přes další Hatě (588 m n. m.) jsme stoupali výš. Na kraji obce Havlíčkova Borová jsme se nakonec dohodli, které vesnice vidíme v dáli, a u rozcestí někteří posluchači vyslechli Havlíčkovy vzpomínky na dětství a básničku „Hrob“ od stejného autora. Za studeného větrného počasí přece jen větší skupina turistů zamířila  vzhůru  kolem fary, staré školy až ke kostelu svatého Víta a na hřbitov. Z náměstí odjeli někteří autobusem do Přibyslavi, pak do Brodu, jiní počkali na odvoz autem. Z 18 turistů dospělo do cíle 17 (Jarka Rosecká se odpojila v Žižkově Poli) a ušli 10 km. 

Alena a Jiří Hladkých

26. 3. 2019 – úterý

Na bledule

Vlakem 10.08 hod. do Ždírce odjelo 38 turistů. Ve Ždírci po instrukcích jsme se vydali na trasu. Ema Dočkalová se svým červeným terčíkem zabezpečila přechod přes rušnou ždíreckou silnici. Maruška Špačková se nabídla, že půjde vpředu a já jsem zůstala vzadu a hlídala, abychom někoho neztratili. Bledule byly v plné kráse. Velké bílé plochy v lese,  po obou stranách cesty i jednotlivé trsy u potůčku nebo mezi pařezy. Ukázal se i devětsil a asi díky víkendovému sluníčku rozkvetl i lýkovec. Naši fotografové nás stále dobíhali, protože bylo co fotit. Musím pochválit ty, kdo šli vpředu, protože se jim podařilo udržet úterní tempo. Všichni jsme navštívili ždíreckou cukrárnu, kde jsme se po těch 8 km občerstvili a odešli na vlak ve 14.19 zpět do Havlíčkova Brodu. Počasí nám přálo, i když se docela ochladilo. Díky všem za dobrou pohodu.

Zdena Bergerová

23. 3. 2019 – sobota

Zahájení jarní turistické sezony KČT oblasti Vysočina v Humpolci

Tradičního zahájení jarní turistické sezony se za krásného, téměř letního počasí zúčastnilo přes 700 turistů. Bylo možné vyšlápnout na předem připravené turistické trasy nebo si prohlédnout humpolecká muzea a různé jiné zajímavosti „Hliníkova“ Humpolce. Pořadatelé zde měli domluvený vstup pro účastníky „zahájení“ zdarma. Vstříc vyšel i místní pivovar Bernard, kde se uskutečnily zajímavé prohlídky spojené s ochutnávkou turistického nápoje. Za skvěle připravenou akci patří všem pořadatelům v čele s předsedou Rosťou Ježem.

Lenka Žáková

20. 3. 2019 – středa

Plačkov - Skála

Skupina 30 turistů odjela v 10,16 hodin vlakem do Plačkova. Po přivítání jsme se vydali přes Bransouzov a Leštinu do Věže. Odtud jsme se ve 14,10 vrátili autobusem zpět do Havlíčkova Brodu. Našlapali jsme 10 km.

Jarka Bredová, Božena Megelová

19. 3. 2019 - úterý

Kolem Věže

Autobusem jsme před 9. hodinou dojeli do Věže. Po informaci o trase vycházky jsme se vydali cestou podle zámeckého parku. Za částí obce s novou výstavbou jsme odbočili nalevo, došli k hlavní silnici a po jejím přejití  pokračovali po málo frekventované silnici směrem na Bezděkov. Po asi 1 km jsme odbočili do Hurtova háje a tam se zastavili u památníku obětí umučených nacisty na tomto místě dne 6.5.1945. Po přejití potoka jsme po polních cestách a kolem pastvin dorazili do Jedouchova. Několik turistek, které chtěly mít jistotu, že stihnou autobus po půl dvanácté, se vydalo po silnici do Věže a my ostatní jsme prošli Jedouchov, vyfotili se u kapličky na návsi a teprve na konci obce jsme odbočili vlevo a po silničce došli nazpět  do Věže. Z Věže jsme vyšli jihovýchodním směrem, do Věže jsme se vrátili od severozápadu. Některé turistky si nakoupily ve Věži na návsi různé jarní  květiny v květináčích, takže spokojenost byla nejen s vycházkou předjarní přírodou. Bylo nás 39, z toho 1 muž. Počasí se vydařilo, svítilo sluníčko, sice místy zafoukal studený větřík, ale byly pěkné výhledy a díky panu Peterhansovi se turistky měly možnost dozvědět spoustu zajímavých informací o okolní krajině a obcích. Ušli jsme asi 7 km. Autobus po půl dvanácté jsme nakonec stihli všichni. Děkuji Janě Píšové, která se mnou vycházku vedla a zastoupila Janu Adamovou, která se mnou vycházku připravila.

                                                                                       Vlaďka Doležalová

 

16. 3. 2019 – sobota

Zahájení turistické sezony v Olomouckém kraji - Rapotín

V počtu 6 členů nejsme se narychlo a po domluvě zúčastnili zahájení turistické sezony v Olomouckém kraji, který pořádal odbor KČT Šumperk. Slavnostní zahájení proběhlo v infocentru v obci Rapotín. Zde byly připraveny dvě trasy o délce 8 a 15 km. My jsme si určili tu delší trasu, která nejdříve směřovala podél říčky Desné a dále na rozhlednu Bukovku na Bukovém kopci. Zde jsme si dopřáli občerstvení jak z vlastních zásob, tak z bufetu, který zde byl k dispozici. Nejdříve jsme si ale užili z rozhledny a nezapomenutelné a krásné výhledy do okolních dalekých míst včetně zasněžených Jeseníků. Po prohlídce a občerstvení jsme pokračovali do obce Rejchartice a odtud opět lesní přírodou a okolními výhledy na Městské skály a dále do Rapotína do restaurace Na Domkách, kde byl cíl a předání pamětního listu. Odtud po občerstvení naše cesta směřovala do úplného cíle naší trasy a to na vlakové nádraží do Šumperka a odtud přes Kolín domů s návratem ve 22 hod. Ke všemu tohoto pochodu samozřejmě přispělo počasí, které si chválili i pořadatelé akce. Celkem jsme ušli 18 km.

Ladislav Rasocha

16. 3. 2019 – sobota

Z Radňova

Dnešní den začíná drobným deštíkem a tak se nikomu moc nechtělo ven. Čtyři statečná děvčata se vydala na vycházku a trasu jsme musely změnit z důvodů těžby v lese. A tak místo do Okrouhlice se vydáváme z Radňova po ŽTZ do Dobrohostova, dále do Kochánova, kde na nás čekala Boženka Blažková. Ta nás pohostila kávou a zákuskem a šla nás kousek vyprovodit k Lípě. My jsme se totiž rozhodly, že půjdeme pěšky až domů. V Lípě se s námi rozloučila jedna turistka, ostatní pokračujeme přes Petrkov a Dolík domů. Cestou střídavě mrholilo, ale zima nebyla, tak se nám šlapalo dobře. Našlapaly jsme 14 km, jak bylo v plánu.

                                                                                                                             Míla Špačková

13. 3. 2019 – středa

Hlinsko – Mistr Jan Hus

A než jsme se vydali, už jsme všechno věděli.                                                                        

Jirka: „Vítanov vás dneska vítá, i když vlastně teprv svítá. Já vás zdravím vesele, že jste vstali z postele. Teď půjdeme do obce, a pak pěkně do kopce. Na kopci si dejte pozor, tam já na vás zpřísním dozor. Je tam rušná silnice, té se bojím nejvíce. V lese projdem mezi stromy, vrch Strážiště vás ohromí. Ze Studnice po asfaltu mineme nejednu chatu. Pak projdeme rázně Svatojánské Lázně. Okolí je všude krásné, učiněný zemský ráj“.                                      

Zdeněk: „Co to v dálce vidíš!?                                                                                              

Jirka: „No přece urnový háj. Rozšíří se každá pusa, když uvidí sochu Husa. Únavou nám hoří tváře, jdem do Hlinska na Rychtáře. A pak ještě jeden fakt, ve 13 nám jede vlak“.

Trasu 10 km za pěkného počasí absolvovalo 23 turistů.  

Jiří Moliš      

12. 3. 2019 –úterý

Do Michalovic

V devět hodin přijelo autobusem do Krásné Hory 20 turistů. Po seznámení s trasou jsme se vydali zasněženou krajinou s krásnými výhledy. Odbočili jsme do vesničky Hlavňov, kde je skanzen Perlového potoka. Pokračovali jsme do Bezděkova a zastavili se u nově opravené kapličky. Polní cestou jsme došli k rybníku Abrahám a dále nás cesta zavedla do Kvasetic. Zámek v Kvaseticích se opravuje. Zbýval nám jen kilometr do Dočkalova Mlýna, prohlédli jsme si okolí a zamířili do vyhřáté hospůdky. Po občerstvení a odpočinku jsme odešli spokojeni na autobus do Michalovic. Našlapali jsme 8 km.

                                                                                                       Marie a Bohumír Špačkovi

9. 3. 2019 – sobota

Přes Habrek a Obrvaň

Ráno se postupně scházíme na vl. nádraží, kdy jedna skupina odjíždí daným spojem do Světlé n. Sázavou a další skupina je následuje pozdějším rychlíkem. Ve Světlé nasedáme do vláčku motoráčku, který je až na tři cizí cestující plně obsazen jenom našimi turisty. Vlakem dle počasí jsme dojeli až do Chřenovic, kdy po úvodním proslovu se vydáváme v počtu 48 účastníků na trasu. Pokračujeme do obce Chřenovice, kde se nachází kostel sv. Václava, který byl zbudován v letech 1134-39 a patří mezi nejstarší památky kraje Vysočina. Po okolní prohlídce pokračujeme otevřenou krajinou s větrem v zádech a  dalekými výhledy na zříceninu hradu Chřenovice. Po prohlídce pokračujeme opět krásnou přírodou do obce Dobrá Voda a odtud přes Habrek a Obrvaň do Ledče nad Sázavou, kde jsme si každý uspořádal závěr vycházky dle svého. Zpět domů jsme opět zaplnili motoráček až do Světlé. Odtud jsme pokračovali opět os. vlakem do Havl. Brodu s návratem v 15 hod. Trasa byla o něco delší, ale ty výhledy určitě staly za to. Ušli jsme cca. 13 km a účast 48 účastníků.

Ladislav Rasocha

9. 3. 2019 – sobota

Den s T. G. Masarykem

V počtu 3 turistů jsme se vydali na dlouhou cestu do Lán. V Praze nevěštilo počasí nic dobrého, ale nakonec se sv. Petr nad námi smiloval a po celý den jsme nezmokli. Vystupujeme ve Stochově, zaregistrujeme se a měníme plán. Rozhodneme se vyčkat na příjezd zvláštního vlaku, prohlédneme si salonek a kolem jedenácté hodiny se vydáme na čtyřkilometrovou trasu. Navštívíme lánský hřbitov, zajdeme k hrobu T. G. Masaryka. Pokračujeme ke špýcharu, dnes muzeum T. G. Masaryka. Po prohlídce se občerstvíme, zúčastníme se pietního aktu u sochy. K cestě zpět na nádraží použijeme kyvadlovou dopravu. Zbytek času před odjezdem vlaku využijeme k prohlídce historického vlaku. Kolem šesté hodiny jsme doma. Vyfoukaní a spokojení.

Ludmila Kocmanová

6. 3. 2019 – středa

Z Pohledě

Vlakem jsme přijeli do zastávky Horní Pohleď a po narozeninovém občerstvení od Jarušky Bredové jsme se vydali směr obec Pohleď. Odtud jsme táhlým kopcem vystoupali nad ves, na Sýkoří vrch(530m), kde nám byl odměnou krásný výhled do okolní krajiny, v pozadí s Lipnicí a Melechovem. Zde jsme se napojili na ŽTZ, která nás vedla lesem kolem rozcestníku ,,Pod malou homolí'' a dál pokračovala lesní cestou směr Dobrá voda, což je osada čítající jen 5 adres. Zajímavostí však je, že zde byla roku 1725 vystavěna Hoglova sklářská huť, která pak po několik generací patřila rodu Welzelů, jejichž jména jsou zde vytesána na kamenném pomníku. Nedaleko odtud se nachází odpočinkové místo-Žižkova studánka, kde údajně sám Jan Žižka roku 1420 odpočíval, když pronásledoval krále Zikmunda. Je zde Žižkova busta, před kterou se naše parta vyfotila. Někteří účastníci se ještě zašli podívat k Žižkovu památnému buku, ale pak společně neznačenou cestou jsme pokračovali lesíkem a mezi loukami k obci Olešnice a dál z kopce po silnici do Okrouhlice. Zde byla možnost odjet vlakem či autobusem do Havl. Brodu, nebo si ještě posedět v místní hospůdce. Počasí nám dnes opravdu přálo, slunce a modré nebe nás celou cestu provázelo. Účastníků vycházky 28, délka vycházky 13 km.

Majka Kubová a Jana Bartoňová

5. 3. 2019 – úterý

Na ryby k Niklům

Dnes ráno bylo aprílové počasí, chvíli svítilo sluníčko a chvíli padaly malé sněhové krupky a také foukal silný vítr. Turisty to ale neodradilo a vyjeli jsme lokálkou do Petrkova. Po přivítání a společné fotografii jdeme po silničce do vesničky Petrkov, odbočujeme vlevo a  za vesnicí obdivujeme výhledy na město Havlíčkův Brod a okolní vesnice. Sešli jsme do Dolíku a okolo přehrady jdeme do hospůdky k Niklům. Někteří nebyli přihlášení a tak odešli domů. V hospůdce už bylo volno a tak se usadíme a pan Nikl už nás postupně obsluhuje. Každý si dává na co má chuť, ale vítězí pstruh. Postupně odcházíme domů napapaní a spokojení. Na vycházku v délce 8 km nás šlo 26 turistů, ale na rybách nás bylo ve dvou skupinách 40 turistů.

 Míla Špačková

2. 3. 2019 – sobota

Přes Kaňk do Sedlce

Odjeli jsme osobním vlakem a po přistoupení dalších turistů v Perknově, Okrouhlici a Světlé n. S. vystoupilo v Hlízově 43 turistů. Po přejítí kolejí a hlavní silnice jsme se na konci obce na chvilku zastavili, abychom dostali pohoštění od oslavenkyně Emy D. a popřáli jí. Poté jsme vystoupali po modré značce do sedla kopce Kaňk. Tam jsme odbočili doprava a prohlédli si památník hornických bouří na vrcholu Kaňku (353 m.n.m.). Ještě jsme se podívali přes plot na „Propadlinu“ po dřívější těžbě. Pak už jsme přešli k rozhledně „Havířská bouda“. Vzhledem k pošmournému počasí nebyly výhledy ideální, ale Kutnou Horu a blízké okolí jsme si všichni prohlédli. Po společném focení, jsme sestoupili po žluté značce do Sedlce, kde byla možnost navštívit jak kostnici, tak opravený klášterní kostel. Na nádraží už to byl kousek a tak většina turistů odjela osobním vlakem ve 14 hodin. Ušli jsme 8 km.  

Jindřich Rosecký

27. 2. 2019

Z Bílku

Dnešní vycházka se nesla v duchu uvítací řeči.

Jirka: „Tak vás tady všechny vítám a poslouchejte, co říkám. Za malou chvilku odejdeme z Bílku. Přes silnici, lesem, batohy ponesem. Abychom zůstali spolu, sejdeme po žluté dolů. Naše cesta není nová a vede do Branišova. Než odletí hejno vran, dojdeme do Podmoklan. Někteří už by si sedli a nejradši něco snědli. Chození však není dřina, zvláště když je cestou psina. Dál už vás nebudu deptat, Zdeňku, chceš se na něco zeptat?“          

Zdeněk: „Kam dál si to namíříš?“

Jirka: „Do Hudče a ještě výš. Jen se projdem po kopci, hop a už jsme v Studenci. Naší cestě zvoní zvonec, tak ještě na jeden kopec. A za kopcem, jak už to bývá, bude Ždírec, cukrárna, kafe, větrník a píva. A ještě něco dodám k tomu. Ve čtvrt na dvě jedem domů.“

Trasu 12 km absolvovalo 20 turistů .

 Jiří Moliš     

 

26. 2. 2019

Kolem přehrady

Dnešní den jsme měli sraz u Stavební školy. Sešlo se nás 30 turistů. Po uvítání a seznámení s trasou vycházíme na trasu. Jdeme ke světelné křižovatce. Tam jsme všichni přeběhli hlavní silnici samozřejmě na zelenou a jdeme po Humpolecké ulici k podchodu. Projdeme podchodem a dále šlapeme kolem bývalých kasáren na cestu k přehradě. Přecházíme koleje, kde právě projíždí vlak, za lesem máme malou přestávku, odpočinek a svačinku, dále scházíme přes louku, silničkou nahoru, vlevo k lesu. Lesem jdeme k přehradě. Kolem přehrady okolo rybárny u Niklů a tam se rozcházíme. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo, ale foukal mírný chladný vítr. Cesta byla místy blátivá, ale i místy led. Našlapali jsme 7 km.

Jarka Bredová, Marta Šperlinková

23. 2. 2019 – sobota

Z Rozsochatce přes Ronovec domů

Kouzelně slunečné i když trochu mrazivé počasí nás doprovázelo cestou z Rozsochatce po žluté turistické značce na Ronovec, dále po neznačené trase přes Kyjov do Havlíčkova Brodu. Společně jsme obdivovali krásu ustupující zimy a snažili se načerpat energii hezkého dne. Úsměvné bylo, jak si každý vyšlapával svojí vlastní cestičku přes pokácený les v okolí Ronovce. Naopak na Ronovci jsme museli ač neradi přiznat, že špička nejmohutnějšího smrku, jehož stáří se odhaduje na více než 150 let, je opravdu ulomená. Vycházku jsme zhodnotili a zakončili v restauraci U Jakuba k plné spokojenosti všech dvacetipěti turistů i cykloturistů s našlapanými dvanácti kilometry.

Eva Dvořáková

20. 2. 2019 – středa

Vepřové hody v Nové Vsi

Dnes jeli turisté na vepřové hody do Nové Vsi u Světlé. 43 turistů přijelo na zastávku v Pohledi vlakem, 52 jich přijelo autobusem nebo auty až do Nové Vsi. Od vlaku se šlo příjemně, bylo pěkné počasí. Šli jsme známou cestou kolem Dobré, polní a lesní cestou do Nové Vsi. Po dobrém obědě se rozezněly tři harmoniky a kytara. S chutí jsme si zazpívali a spokojeni odjeli do svých domovů. Pěší našlapali 8 km.

                                                                                          Marie a Bohumír Špačkovi

19. 2. 2019 – úterý

Z Květnova domů

Dnes byl  překrásný slunečný den, v Květnově po nezbytných informacích jsme vyšli na Hutský vrch (594m) a sestupovali jsme po louce k Černému lesu. Obešli jsme jej po okraji, dále okolo lesa Měrtálka a sešli podél vysokého napětí do Mendlovy Vsi. Tady jsme si vysvětlili co znamená název Okrouhličtí Dvořáci, což byly selské dvory, které ochraňovaly město před napadením nepřítelem, a proto  měly různá privilegia. Prošli jsme k Ovčínu a pokračovali po asfaltičce do Novotného Dvora, kolem rybníka na silnici k Havlíčkovu Brodu. Na rozcestí U Menoušků jsme se rozdělili, někteří mířili směrem k ČSAD a pokračovali do města. Ostatní došli kolem Traplů  ke Kauflandu. Účastnilo se 32 turistů (30 žen a 2 muži) a našlapali jsme 8 km.

Jarka Kohoutová

16. 2. 2019 – sobota

Hradec Králové – Palác republiky

Na dnešní den jsme měli naplánovaný celodenní výlet. Sv. Petr se nad námi smiloval, celý den svítilo sluníčko a bylo příjemné teplo. Opravdu nádherný předjarní den. Vlaky taky jezdily přesně, takže i přes dvě přestupování jsme do Hradce dorazili podle předpokladu. Před nádražní budovou jsem seznámila účastníky s organizací vycházky. Poté jsme se vydali na procházku městem. Seznámili jsme se s některými zajímavými stavbami jak z první republiky tak i současnosti. Došli jsme na Velké náměstí, vystoupali na Bílou věž. Přes Malé náměstí jsme došli do Komenského ulice, prošli Jiráskovy sady, zastavili jsme se u soutoku Labe a Orlice. Znovu přecházíme Labe a kolem gymnázia zakončujeme procházku na Ulrichově náměstí. Odtud už každý po vlastní ose zdolává posledních cca 500 m na nádraží. Celkem nás bylo 30 a našlapali jsme 9 km a téměř všichni i 220 schodů na Bílou věž.

Ludmila Kocmanová

13. 2. 2019 – středa

Do Větrného Jeníkova

Vlakem jsme přijeli do Plačkova a hned v čekárně jsme  zapili narození vnoučka Alenky Hladké. Tak přejeme hodně zdraví a štěstí. Poté jsme odbočili doprava a kolem rybníka po hrázi jsme vstoupili do lesa. Všude plno sněhu, byli jsme rádi za projeté koleje od traktorů, ty nás provázely pomalu až do cíle. Cesta nás chvíli vedla podél dálnice, prošli jsme myší dírou pod ní a pokračovali stále dál po ZTZ. U autobusové zastávky v Mikulášově jsme si odpočinuli, posilnili a pokračovali dál. Krajina byla krásná, zasněžená, šlo se celkem dobře, počasí nám přálo. V Jeníkově jsme měli dost času, někdo se zastavil v pekárně pro pečivo, někteří jsme zašli do restaurace a tam jsme si příjemně zkrátili čas do příjezdu busu. Sešlo se nás 21 turistů. Ušli jsme 12 km. 

Milena Beránková

12. 2. 2019 – úterý

Svatý Kříž - Lipka

Počasí bylo spíše dubnové, chvílemi sněžilo a foukalo, ale přesto autobusem přijelo 29 turistů. Vydali jsme se po zelené značce kolem petrkovských lázní do Petrkova. Zastavili jsme se u zámečku v Petrkově, vzpomněli jsme na p. Bohuslava Reynka a jeho syny. Pokračovali jsme po asfaltičce do Dolíku a nestačili jsme se divit, vysvitlo na chvilku sluníčko. Velkou radost  nám udělala Mařenka Tesařová, která přinesla a rozdala zájemcům křen. Pokračovali jsme travnatou, dnes mírně zavátou, cestou do Šmolov. Navštívili jsme hospůdku Na Lipce, kde jsme se dobře občerstvili. Někteří turisté se rozhodli a jeli autobusem domů, ostatní došli do Havlíčkova Brodu pěšky. Celkem trasa ze Kříže do Havlíčkova Brodu byla  8 km. Děkuji všem, kterým nevadí jakékoliv počasí a přišli na vycházku.

                                                                                                                         Jarka Kohoutová

10. 2. 2019 – sobota

Za sv. Valentýnem

KČT Čeřínek pravidelně pořádá vycházku za sv. Valentýnem ke kapli sv. Antonína Paduánského u Rounku. Vyjeli jsme vlakem a bez přesedání dojeli do Rantířova. Zde se sešla skoro stovka turistů z různých odborů a veřejnost. Vedoucí Věra Veselá nás informovala o trase a vyšli jsme přes Vyskytnou nad Jihlavou ke kapličce. Zde nás čekalo malé překvapení, dostali jsme velice dobré perníkové srdíčko a kalendářík s upomínkou na sv. Valentýna. Pořadatelé měli také připravené bohaté občerstvení. Od kapličky jsme sešli přes Rounek  do Rantířova, navštívili jsme  osvědčenou hospůdku U Golema a poté spěchali na vlak  do Havlíčkova Brodu. Vycházky se zúčastnilo 17 havlíčkobrodských turistů, počasí nám velice přálo a našlapali jsme skoro  8 km.

                                                                                                                         Jarka Kohoutová

 

6. 2. 2019 – středa

Z Okrouhlice

Z nádraží v Okrouhlici jsme šli přes most do Babic a dál lesní cestou do Broumovy Lhoty. Odtud do Volichova a dál po ZTZ kolem Ředkovského rybníka do Okrouhlice. Občerstvili jsme se v naší hospodě a cestu domů zvolili vlakem nebo autobusem. Počet účastníků 22, trasa cca 10 km.

Jana Bartoňová, Marie Kubová

5. 2. 2019 – úterý

Do Perknova

Plánovaná vycházka z Havl. Brodu do Perknova musela být vzhledem k počasí trochu změněna. Všechny cesty i cestičky byly zledovatělé a proto byla trasa vedena areálem psychiatrické léčebny, dále přes ulici Ledečská a středem nové vilové čtvrti k Sázavě. A podél Sázavy k Bille, kde jsme vycházku ukončili. Asi v půli cesty se část z 31 turistů rozhodla, že půjdou do hospůdky v Perknově po hlavní silnici. My zbylé jsme došly k Bille.

Marta Šperlinková, Marie Žatečková

 

2. 2. 2019 – sobota

25. ročník Zimním Podoubravím – memoriál L. Dymáčka

Vyjeli jsme vlakem v 8.07 hodin na tradiční pochod do Sobíňova. Někteří turisté jeli až do Sobíňova nebo vystupovali na různých vlakových zastávkách, aby došli do cíle v hospůdce v Sobíňově. Pořadatelé připravili dvě trasy 10 a 20 km směrem na Ždírec n. D., přes Nové Ransko a zpět do Sobíňova. Letos to bylo spíše na brusle, cesty byly po náhlé oblevě zledovatělé. Lyžaři – běžkaři si ještě užili sněhové přikrývky na lyžařských trasách. V cíli v hospůdce U Štefana bylo připravené dobré občerstvení, rychlá a příjemná obsluha nás všechny potěšila. Odměnou pro účastníky pochodu a lyžařského přejezdu byl pamětní list a suvenýr na památku. Byla také možnost zakoupit pohlednice, různé turistické suvenýry.  Do turistického záznamníku jsme získali pěkná razítka. Děkujeme obci Sobíňov za bezvadnou přípravu pochodu. Zúčastnilo se 29 havlíčkobrodských turistů.

                                                                                                                         Jarka Kohoutová

30. 1. 2019 – středa

Z Rozsochatce

Za mrazivého (-9°C), ale slunečného počasí přijíždíme  vlakem do Rozsochatce. Po nezbytných informacích na cestu a malém posilnění se vydáváme po ZTZ. Zasněženou krajinou a sluníčkem v zádech jdeme přes Zálesí do  Boučí. Fotíme se  na kamenném mostě  a shlížíme na zamrzlou a zasněženou hladinu rybníka.  Uděláme si zde i nezbytnou  zastávku na občerstvení a pokračujeme  na Lysou. Tady odbočíme na ŽTZ k lesu ve směru na Kráty. Asi v polovině cesty žlutou značku opustíme a po neznačené cestě dojdeme do Horní Krupé. Dáváme si malou přestávku a poslední etapu naší cesty zakončíme v Dolní Krupé. Busem se vracíme zpět do Havl. Brodu. Dnešní vycházky se zúčastnilo 16 turistů a v nohách máme 12 km.

Dana Petrová a Milada Kratochvílová

29.1.2019 – úterý

Kolem Šlapanova

Protože už na vycházky nechodíme tak často, tak jsem pověřil Mílu Špačkovou, aby doprovázela turisty vlakem z Havlíčkova Brodu do Šlapanova. Já jsem je čekal na nádraží ve Šlapanově spolu s Mílou Kuhnovou, která mě zastoupila ve vedení vycházky, která byla cca 3 km v počtu celkem 47 turistů. Trasy jsem se nezúčastnil, neboť jsem měl 85 narozeniny, tak jsem připravil společně s několika turisty malé občerstvení. Asi po hodině přišli všichni turisté do klubu šlapanovských důchodců, kde nám zahrál Jirka Moliš na harmoniku. Všichni jsme si společně zazpívali naše pěkné písničky a postupně jsme se, jak kdo potřeboval, rozjeli zpět do našich domovů.  Mockrát děkuji za přání od turistů a Jirkovi za zahrání mých oblíbených písniček.

                                                              Fera a Naďa Simunovi

26. 1. 2019 – sobota

Do Třeště za betlémy

Za velice nepříznivého počasí, kdy padal sníh smíchaný s deštěm, jsme vyjeli vlakem přes Jihlavu, Kostelec u Jihlavy do Třeště. Pro větší počet turistů jsme se rozdělili na dvě skupiny a s plánkem betlémů jsme postupně navštívili osm rodin, kde jsme si prohlédli  vystavené betlémy. Obdivovali jsme úžasnou trpělivou práci betlémářů, kteří vytvořili různé postavičky, obrazy ze života, oblečení, řemeslníky, známé osobnosti a hlavně sestavení betlémů. Poté  jsme se občerstvili v rybářské hospůdce U kapra a nakonec jsme navštívili stálou expozici betlémů v muzeu Vysočiny v Schumpeterově domě. Stavili jsme se na Informačním centru, nakoupili si turistické suvenýry, získali prospekty a pospíchali na železniční zastávku v Třešti – město. Každým rokem se koná v Třešti začátkem července Dřevořezání, kdy se setkávají řezbáři z celé republiky, kdy vznikají nové figurky a každý má možnost si vyzkoušet vyřezání figurky ze špalíků se zapůjčenými nástroji. Tak se budeme těšit a navštívíme znovu Třešť. Zúčastnilo se 29 turistů a našlapali jsme 8 km. Děkujeme všem účastníkům vycházky.

Jarka a Zdeněk Kohoutovi

23. 1. 2019 – středa

Do Dobroutova

Na vycházku s malými změnami se vydalo 13 turistek a turistů a našlapali 8 km. Přece jen jsme dojeli do Dobroutova autobusem (jezdí pouze ve středu) a na zastávce u rozcestí nás pohostil Zdeněk, který měl svátek. Silničkou do obce jsme se vydali kolem zajímavého domu s hodinami, sešli jsme ke smírčímu kameni, vyfotili se u Návesního rybníka s malovanými obrázky, kolem novodobé kapličky sv. Jana Křtitele a rumunského kříže jsme pokračovali ven z vesnice. Za slunečného a větrného počasí jsme dokráčeli k rybníku Čihadlo a modré turistické značce, kde následovala pověst o psech z lesa Ochozi. Tam jsme se rozhodli pro změnu: vypravili jsme lesem po MTZ stále podél Ochozského potoka až do Polné. Přírodních překážek jsme cestou překonali několik, ale cíle jsme dosáhli v pořádku. Židovským městem jsme došli na Husovo náměstí a před radnicí jsem přečetla několik zajímavostí o městě. Děkuji Květě Šauerové, znalkyni Dobroutova a Polné, za doplnění údajů, které nám poskytla cestou. Potom jsme se rozdělili – někteří šli do IC, pak do cukrárny, restaurace a odjeli jsme autobusem do Přibyslavi nebo do Havlíčkova Brodu.

Alena a Jiří Hladkých

22. 1. 2019 – úterý

Ze Kříže

Bylo mrazivé ráno ( -10 stupňů) a  přesto přijelo 25 turistek, ale žádný muž. Ženy jsou prostě odolnější. Po nezbytných informacích a hlavně po dobrůtkách od oslavenkyň, kterým jsme popřály zdravíčko, štěstí a veselou mysl, jsme se vydaly do kovárny. Zde nás čekal usměvavý umělecký kovář Jan Schwarz, který nám ukázal v dokumentech své krásné výrobky a restaurované ozdoby pro zámky,  historické budovy  aj. V teplé a čisťoučké kovárně se nám líbilo, ale musely jsme pokračovat ve vycházce. Vyšly jsme přes Mendlovou Ves na silnici k   Novému Světu, bohužel výhledy nás zklamaly. Vše bylo zahalenou šedou mlhou nad Brodem. Prošly jsme k Ovčínu, kde jsme udělaly společné foto. Dále  Ovčínským lesem, kolem rybníků  na silnici v Novotném Dvoře. Počasí se velice vylepšilo i sluníčko vykouklo. Pokračovaly jsme k rozcestí U Menoušků, kde jsme se rozdělily, část odešla směrem ČSAD a ostatní šly k nádraží. Našlapaly jsme 7 km.

Jarka Kohoutová 

19. 1. 2019 – sobota

10. slavnostní oheň na Čeřínku

Vyjeli jsme vlakem na tradiční hvězdicový pochod „Slavnostní oheň na Čeřínku“, který už po desáté pořádá KČT odbor Čeřínek z Jihlavy. Na vlakové zastávce v Kostelci u Jihlavy bylo přivítání účastníků, Mirek Svatoš nás seznámil s  krátkou historií chaty KČT na Čeřínku. Za krásného slunného počasí jsme vyšlápli směrem Čeřínek. Cíl byl u chaty na Čeřínku, kde už plápolal oheň mezi závějemi sněhu. Kdo chtěl s chutí si špekáček nebo klobásku opekl, pozdravili a popovídali jsme si s turisty z ostatních odborů. Po občerstvení v chatě jsme odcházeli do různých vlakových zastávek, neboť z Čeřínku je více možností si vybrat značenou  turistickou trasu. Naše parta si vybrala zelenou značku do Kostelce. Láďa Rasocha s partou si vybrali delší trasu. Takže se našlapalo dle různých tras od 10 km do 15 km. Zúčastnilo se 22 havlíčkobrodských turistů.

                                                                                                         Jarka a Zdeněk Kohoutovi

16. 1. 2019 – středa

Z Květinova do Věže

Start středeční vycházky byl na autobusové zastávce Květinov-rozcestí (Svitalka). Prošli jsme Květinovem po silnici směrem na Lípu. Odbočili jsme doprava na cestu, která nás zavedla ke mlýnu Horních. Po pravé ruce tekl Úsobský potok, po levé ruce jsme měli rybník Paletáč. Od mlýna jsme šlapali sněhem do kopce ke křížku rodiny Hojerových pod Radňovem. U rozcestníku  jsme si přečetli pověst o ponocném, který místo hlídání po nocích okrádal lidi. Z Radňova přes Ulrichův mlýn  už to nebylo do Věže daleko a cesta byla skoro holá. Ušli jsme jen 8 km a bylo nás 17. Z toho 11 turistů nechvátalo domů, zůstali ještě na posezení v hospodě ve Věži a jeli až dalším autobusem na Havlíčkův Brod. Díky všem za účast v nejistém zimním počasí a za dobrou náladu po celou cestu.

                                                                                                                         Božena Blažková

 

15. 1. 2019 – úterý

Zimní vycházka

Dneska byl sraz na vycházku u studánky v Plovárenské ulici. Přišlo nás 21 žen a 1 muž, což nás mile potěšilo, protože počasí bylo pravé zimní. Sněžilo, foukal vítr, byla metelice a občas nám to i uklouzlo, pod sněhem byl led, ale všichni jsme došli do cíle v pořádku. Naše trasa vedla směrem na Škvárovnu, Vysočany, tam jsme prošli pod silničním mostem a pokračovali podél řeky k bývalému Plastimatu. Potom u obalovny pod most a rovnou do Termesiv. Za obcí jsme odbočili doleva a šly po cestě až do Pohledských Dvořáků. Tam více jak polovina turistek skončila v restauraci a ostatní šli domů. Trasa měřila 7 km, spíše po neznačených cestách.

 Majka Sedláková, Jana Píšová

12. 1. 2019 – sobota

Ze Stružince

Do pohádkově zasněženého Stružince přijelo vlakem 13 zdatných turistů, kteří se nebáli sněhu ani zimy. Cesta Stružincem byla sněhovým pluhem protažená, ale za vsí už jsme cestu museli prošlapávat. V lese jsme se nemohli nasytit té krásné zimní nádhery a než jsme se nadáli, byli jsme v Benátkách. Odtud jsme pokračovali zkratkou do Krucemburku. Městysem byla cesta udržovaná, ale nejtěžší anabáze nás čekala za Krucemburkem směrem k rybníku Řeka. Sem jsme došli docela utrmácení a tak všem přišla vhod krátká občerstvovací zastávka. Dál už nás čekala lepší cesta přes Staré Ransko okolo Pobočenského rybníka do Ždírce n. D..  A když Ždírec, tak také vyhlášená cukrárna, káva a velký větrník. Po absolvování třinácti km jsme se všichni vrátili zpět do H. B. Trochu unavení, ale šťastní. Byl to krásný den.

                                                                                                                                      Jiří Moliš

9. 1. 2019 – středa

Ze Světlé nad Sázavou

Středeční ráno nás přivítalo zasněžené. Odjezd vlaku do Světlé nad Sázavou  v 8.51 hod. byl bez zpoždění a na nádraží ve Světlé n. S. se nás sešlo 14 účastníků. Vyšlápli jsme okolo rodinných domků, ženské věznice, sjezdovkou Kadlečák a dále po silnici do Benetic. U bývalé autobusové čekárny jsme se  občerstvili a pokračovali dále krásnou zasněženou lesní přírodou do Vilémovic. Několik členů se šlo podívat na zámeček  a jeden z nejstarších tisů v Evropě. V restauraci U Čerta jsme se ohřáli i občerstvili a  autobusem v 12.06 hod. odjeli směrem Havlíčkův Brod. Sníh padal celých 9 km, ale nevadil nám.

Jarka a Láďa Kučerovi 

8. 1. 2019 – úterý

Přes Vysočany

Zatažená obloha, drobné sněžení, teplota kolem nuly a 17 turistek, které se vydaly na vycházku. Sraz byl u kostela sv. Kateřiny. Před odchodem na vycházku jsme si pochutnaly na pohoštění od  dvou turistek – Marušky  Dontové a Zdeničky Fikarové, která obětavě přišla na místo srazu, přestože se kvůli úrazu sama vycházky zúčastnit nemohla. Po seznámení s trasou vycházky  jsme se před devátou hodinou vydaly podle řeky směrem k závodu Rico a pokračovaly podle trati pod železniční most.  Přes Škvárovnu a kolem Špitálského dvora jsme došly na Vysočany. Ulicemi Sokolovská, Na Vyhlídce a Zborovská  jsme se dostaly na hlavní silnici a po ní dorazily až k odbočce na Termesivy. Z kopce dolů jsme sešly k obalovně, vyfotily se na mostku přes Sázavu a  potom nás cesta kolem bývalého Plastimatu  dovedla k trati. Tam se s námi rozloučily některé turistky, které bydlí na dolním Žižkově. Zbývající turistky pokračovaly podle trati pod železniční most a podle řeky a ulicí Plovárenskou se vrátily do centra města. Počasí nám přálo, cestou dokonce vysvitlo sluníčko. Byla to pohodová vycházka, ušly jsme asi 6 km.

Vlaďka Doležalová

5. 1. 2019 – sobota

Kolem Chotěboře

Počasí za okny nevěstilo nic dobrého, mokrý sníh postupně přecházející v déšť. V naději, že díky vyšší nadmořské výšce bude v Chotěboři lépe, vyráží celkem 14 turistů na dnešní výlet.  Počasí zde není lepší, snad jen ještě vyšší vrstva sněhu. Vydáváme se na cestu nejdříve po prohrnutých silničkách, později po vyšlapaných pěšinkách. Docházíme ke kapli sv. Anny. Padá mlha, výhledy žádné. Zkracujeme cestu dolu po sjezdovce (původně jsme chtěli jít kolem Koukalek). Pokračujeme kolem potůčku k zámecké oboře. A protože díky stoupající teplotě máme pod nohama stále větší břečku, vzdáme zamýšlené obejití obory a míříme po prohrnuté cestě zpět do města. Přes náměstí se zastavením v hospůdce míříme na nádraží. Našlapali jsme dnes pouze 6 km.

Ludmila Kocmanová

2. 1. 2019 – středa

Pořežínský kopec

Po příjezdu do Nížkova jsme od vlakové zastávky vyrazili v počtu 12 statečných turistek a turistů, a to nejprve po žluté turistické značce a později po červené. První zastávka byla u Červeného mlýna, kde jsem přečetla pověst „Výstřel“ a Míla dodala skutečnou nedávnou příhodu o nebezpečné střelbě poblíž cyklostezky. Přešli jsme historický kamenný most a po stoupání došli do obce Nové Dvory. Prohlédli jsme si pseudogotickou kapli Panny Marie a protější památkově chráněný statek s reliéfem Ukřižování. Prošli jsme vilovou částí obce a lesíkem nad Losenickým potokem jsme se dostali k Pořežínské tvrzi (Durnštejn) s mlýnem. Odtud jsme šli už po červené značce nahoru kolem domku s indiánským obrázkem a octli jsme se  v obci Pořežín. Sněhová vichřice tady vládla největší silou. Kolem kaple Panny Marie a zamrzlého rybníčku jsme přišli k posezení, ale místo odpočinku a výstupu na Pořežínský kopec jsem řekla jen několik slov a sestupovali jsme po silnici k Ronovu. V lesíku po kratičkém občerstvení čajem jsme známou trasou po novém mostě, kolem obory Volský žlab a skládky doputovali k soše Draka v Ronově, po starém mostě a cyklostezkou na přibyslavské nádraží. Na závěr jsme se vyfotili a rozloučili, někteří odjeli domů vlakem. Všem vytrvalcům zdar!  

Alena a Jiří Hladkých

1. 1. 2019 – úterý

NOVOROČNÍ SESTUP DO ÚDOLÍ DOUBRAVY

Zamračené a mokré počasí přivítalo v železniční zastávce Bílek účastníky 36. Novoročního sestupu do údolí Doubravy. Po přivítání přítomných se uskutečnila dobrovolná sbírka  „Novoroční čtyřlístek“ na budování nových stezek pro vozíčkáře. Následovalo seznámení s dvěma trasami pochodu a pak jsme se vydali na cestu. Ti odvážnější přímo korytem Doubravy, ale většina volila raději bezpečnější cestu přes Sokolov a Točitý výr do Chotěboře. Trasu 9 km zvládlo všech 98 spokojených účastníků. Tak hodně štěstí do nového roku!

Jiří Moliš

Ve veřejné sbírce "Novoroční čtyřlístek" jsme letos vybrali částku 4 269,-Kč. Celkem od roku 2012 náš odbor odeslal na účet sbírky 33 537,-Kč. Všem, kteří přispěli mockrát děkujeme.

Lenka Žáková